t - 54 02 „186 - „86.70 m (h tweede blad. gemeenteraad. III -I II ni I 65. Zaterdag 16 Aug. '30. 53e Jrg. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad ezer gemeente op Woensdag 13 Aug. 130 nam. half drie (Zomertijd). Voorz. den Edelachib. heer D. Brune. De notulen worden ongewijzigd vast- esteld, daar een voorstel van den heer jonken tot wijziging niet wordt ge leund. De opmerking van den heer jonken zal nu in de notulen dezer iergadering worden opgenomen. 1 Ingekomen stukken. Verzoek van den heer A. A H. Kramer om afstand te doen van een peiceel grond, waarvan de gemeente jede-eigenaar is. Dit verzoekschrift wordt ter afwik keling in handen van B en W. gesteld. Van den Minister van Financien is tekomen een schrijven waarin wordt medegedeeld dat de uitkeering in de londsbelasting voor deze gemeente is slgesteld op 77.8531 per inwoner. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening van n hoogste f 12 000. Van de Gezondheidscommissie is ngekomen de rekening over 1929 De gemeente Eethen heeft daarin bijge ven f 100 35. De rekening sluit in ontvangsten met f 2225 60 en in uitgaven met f2158 49 aizoo een batig saldo van f 67.11 De rekening wordt goedgekeurd. Van dezelfde Commissie is ingeko men de begrooting voor 1931. De gemeente zal hiervoor een subsidie verleener. van f 112 80, welke post op de begrooting van het volgende jaar zal worden gebracht. Verzoek om subsidie van de stichting ^oedeihell" te Breda. Hierop wordt afwijzend beschikt, let stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de vereeniging „Het Groene Kruis" om een subsidie van 300 Daar deze aanvraag nog geen punt an bespreking heeft uitgemaakt in de firgadering van het dagelljksch be stuur, wordt besloten het stuk in handen te stellen van B en W ten einde deze advies te laten uitbrengen. 2 Aanbieding rekening diensrjaar Qe rekening sluit in den gewoner, [fast in uitgaven met f83 554.16 ss in inkomsten met f 78 751.24 is een nadeelig slot van t 4802.92 Voor den kapitaaldienst sluit de likening in inkomsten met t 49724 56 en in uitgaven met 139274 30 met een batig slot van f 14550,26 De Voorzitter merkt op dat het na deelig slot kleiner is dan het de vo rige jaren geweest is, zoodat de ge meente zich op het goede pad bevindt. De rekening zal worden onderzocht door een commissie bestaande uit de heeren Vos, Donken en de Graaft 3. Wijziging politieverordening De Voorzitter zegt dat het voorstel gedaan wordt op verzoek van de autobusondernemers in de streek. Het Is natuurlijk een weinig rooskleurige lid voor deze ondernemers, daar de „snorders" a. h. w. als paddestoelen uit den grond oprijzen, en zeer veel schade doen aan de geregelde auto bussen. Daarom moet het werk der snorders worden tegengegaan, want het is noodzakelijk dat de bestaande autobusondernemingen die in de be hoefte der streek voldoende voorzien, worden gesteut d. De snorders moeten uit de wereld worden geholpen en daarom is het noodzakelijk dat er in de politiever- ordening een bepaling wordt opgeno men die het onmogelijk maakt dat de snorders hun practijk nog langer uit oefenen. De heer Donken is van oordeel dat het niet zoozeer op den weg van het gemeentebestuur ligt om hier in te grijpen. Spr. acht het beter dat aan het Rijk over te laten. Bovendien acht hij het onbillijk om die snorders zoo maar aan den dijk te zetten. De Voorzitter meent dat de geheele streek voldoende wordt bediend door de bestaande middelen van vervoer. Deze hebben veel voor op de snorders diensten, daar ze onder voortdurende controle staan en volgens bepaalde dienstregelingen rijden. Waar gebleken is dat er geen reden van bestaan is voor meerdere ondernemingen, zal er toch per slot van rekening een keuze moeten worden gedaan in het belang van de streek. Dan is het gewenscht dat er ondernemingen bestaan waarop men kan rekenen. Hoe or.pleizierig het ook voor die menschen is, er moet per slot van rekening een keuze wor den gedaan, en we moeten kunnen rekenen op een deugdelijk middel van vervoer De heer Donken deelt het inzicht van den Voorzitter, doch hij ziet niet in waarom hier de regeering niet ingrijpt. De Voorzitter zegt dat het waar schijnlijk is dat er binnenkort een wetswijziging in dezen geest komt, dan zal de verordening der gemeente na tuurlijk komen te vervallen, maar in het belang van de streek mag men niet langer wachten, daar de concur, rentie van de snorders voor de auto busondernemers op den duur niet te dragen is. De ondernemers hebben er al zoo lang over geklaagd, nu we deze bevoegdheid hebben moeten we er ook gebruik van maken. Werh. v. d. Beek vraagt of ook in de naburige gemeenten dergelijke maat regelen genomen zijn. De Voorzitter zegt dat het geval is o.a. in Dussen, Heusden, Nieuwkuik Vlijmen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Aanvragen voorschotten ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter zegt dat het bedrag is voor den heer J. Schilders f2360.— en voor den heer W. Schilders f 1500. De Voorzitter zegt nog dat een be drag van pi m. f 400 noodig zal zijn voor den aanleg van een electrische leiding. De heer Donken acht het bedrag nogal ruim genomen. De Voorzitter zegt er veel over ie hebben gesproken, maar daar is niets aan te veranderen. 5. Wijziging begrooting 1930. De Voorzitter zegt dat er nog een post ontbreekt voor de uilbetaling van het deskundig toezicht bij den bouw der Bljz. School te Genderen. De Raad kan zien er mee vereenigen dat de begrooting op de gebruikelijke manier gewijzigd wordt. 6 Vaststelling belastingverordenin gen in verband met de nieuwe Finan- cieele Verhoudingswet. De Voorzitter schetst iri het kort den tegenwoordigen toestand. Tot nu toe kreeg de gemeente de volgende bedragen ter beschikking, die echter met de inwerkingtreding der nieuwe wet komen te vervallen Ullkeering van het Rijk f 3394,21 Bijdrage in de jaarwedde van van Buig. en Secr. f 600. Opcenten Pers Belasting f 1175 31 Opcenten Verm belasting f 2900. Plaatsel. Inkomstenbei. f 33000 Totaal f 41069.52 Bij de nieuwe toestand krijgt de gemeente Uitkeering f 16406.01 Bijdrage jaarwedde Burg en Secr. f 3000.- Uitkeering van 75 pCt. der opbrengst der Grondbei. f 11458 81 Personeele Belasting f 3675. 30 opcenten op de P. B. f 1100.— 50 opcenten op de V. B. t 1400 Totaal f 37039.82 Er moeten dus uit andere middelen nog gevonden worden f4029.70. Daarom stellen B. en W voor om de gemeente te rangschikken in de 2e I klasse vpor de fondsbelasting, wat leen meerdere opbrengst zal geven van f 1000 die rechtstreeks aan de ge meente ten goede komen, en te heffen 70 opcenten op de fondsbelasting, wat ongeveer f 4900 zal opbrengeu. De meerdere opbrengst van f 5900 hebben we ruimschoots noodig. want we heb ben altijd nog een nadeelig slot van de vorige jaren in te halen. Er is over deze zaak veel geschre ven en het is een zeer moeilijke kwestie. Spr. adviseert daarom om 70 opcenten te htffen, men kan het vol gend jaar altijd nog op dit besluit terugkomen. Verder stellen B. en W. voor om de gemeente voor de Personeele Be lasting te rangschikken in de 9e klasse. De heer Donken vindt het jammer dat de raadsleden over deze belang rijke kwestie niet vooraf de noodige inlichtingen hebben gekregen, dan had men de zaak veel beter kunnen over wegen. Spr. zou graag hef punt nog tot de volgende vergaderingaanhouden, maar dat is niet mogelijk daar de zaak voor 1 Sept. voor elkaar moet zijn. Verder wijst hij erop dat het bedrag van f 33 000 dat de voorzitter ge noemd heeft voor de plaatselijke in komstenbelasting foutief is, dit moet zijn f 25.000. Met het voorstel tot rangschikking der gemeente in de 2e klasse voorde fondsbelasting kan spr. zich ver eenigen, echter niet met de rang schikking in de 9s Viasse der Perso neele Belasting. Spr. zou liever in de 8e klasse gaan, De Voorzitter zegt dat dit ook had gekund, voor de fondsbelasting had de gemeente in de le klasse kunnen worden geplaatst Nu betalen die men- schen toch mee in de fondsbelasting, met de minste draagkracht hebben we toch al rekening gehouden, die zijn bij deze regeling ook gebaat. Maar het behoeft slechts een proefneming voor een jaar te zijn, wat het best ts dat zal ce practijk uitwijzen. Hoe men de zaak ook bestudeert, er blijven altijd nog moeilijkheden over, die we eerst in de practijk zullen ieeren kennen. Vervolgens geelt spr. een vergelijking van den ouden met den nieuwen toe stand wie vroeger betaalde 3 is in de toekomst vrij. 13 betaalt in de toekomst f 3.40 „29 „11-90 Dus gaan de belastingbetalers er over de geheele linie op vooruit. Gezamenlijk houden de gemeentenaren plm. f 20 000 in hun zak. Daarbij moet er dan nog worden rekening gehouden met het feit dat we de belasting reeds hoog hebben moeten opdrijven, teneinde het tekort dat we al eenlge jaren hebben, in te halen. In elk geval gaan we er allemaal belangrijk op vooruit, daarom temeer kunnen we nu een proef nemen. Na verloop van een jaar kunnen we nog zien hoe de regeling in andere ge meenten heeft gewerkt. De heer Donken dringt nogmaals aan op plaatsing van de gemeente in de 8e klas voor de Pers. Belasting. Hij wijst op het belangrijke verschil in huurwaarde, nl. van f 75 of f 50 Spr. dient een voorstel in dezen zin in Weih. v. d. Beek merkt op dat de gemeente aan den eenen kant wint, wat ze aan den anderen kant verlies!. De Voorzitter legt er den nadruk op dat de menschen, die tot nu toe een zeer zwaren belastingdruk hebben ge had, toch al veel vooruitgaan. Men moet echter niet te ver gaan, zoodat men in een volgend jaar de belasting weer zou moeten verhoogen. Het voorstel van den heer Donken wordt niet gesteund De voorstellen van B en W. worden met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt vorige week de brandweertentoonstelling te Rotterdam te hebben bezocht. Daar heeft spr. uitgezien naar een motorbrandspuit voor de gemeente, iets waar hij al lang het oog op gevestigd heeft Spr. vindt dat de prijs van zoo'n spuit voor de gemeente niet te duur is. Hij heeft inlichtingen ingewonnen over een spui4 die men wel noemt „de kleine vuur vreter". De prijs hiervan is f2125 en zij geefl per minuut 700—900 L water, De bediening kan door twee personen geschieden, wat ook veel zegt, als men weet hoe het er bij brand in de ge meente toegaat. Het is moeilijk om personeel bij eikaar te scharrelen, en bovendien hebben de brandweerlieden nog allerlei klachten over de moeilijke bediening van het materiaal. De spuit zal natuurlijk niet gekocht worden voordat er een demonstratie mee ge geven is. Het eenige bezwaar is dat zij getrokken moet worden. Daarom zou de spuit het best geplaatst kunnen worden in Genderen, omdat daar een geschikt brandweerhuisje is, waarnaast iemand woont die een auto heeft. Deze zal zeker bereid zijn om de spuit bij brand even achter z'n auto te hangen. Bovendien zal de PNEM—agent die daar in de buurt woont de bediening wel op zich willen nemen. Men heeft in de verschillende dorpen nog een geschikte brandweer, zoo gauw als er brand uitbreekt gaat men daarmee aan het blussehen, terwijl een ander de groote spuit in Genderen waarschuwt. De heer Donken acht het beter om een spuit te koopen die zichzelf voort beweegt, Op een auto zal men niet altijd kunnen rekenen. De Voorzitter vindt dit geen bezwaar, daar er overdag genoeg auto's pas- seeren en 's nachts de auto wel altijd thuis zal zijn. Natuurlijk zou een zelf- voortbewegende spuit het ideaal zijn, maar die kost f5000. De heer de Graaft betwijfelt of bedoeld persoon zijn auto wei beschik baar zou willen stellen, daar deze er aitljd mee te lijden zal hebben, temeer daar ook de spuitgasten mee vervoerd moeten worden. De heer Donker acht het beter om ineens goed voor den dag te komen, temeer daar de gemeente zoo uitge strekt is. De Voorzitter zegt dat men dan ook weer een chauffeur in vasten dienst moet hebben. Met de door spr, be doelde spuit is men goedkoop uit. Hij is van oordeel dat het gemeente bestuur verantwoord is, wanneer het gedaan heeft wat het kan, maar men moet niet van het standpunt uitgaan als we niet alles kunnen doen, dan doen we niets. Wanneer er thans brand komt dan komen er dikwijls de spuiten uit andere gemeenten aan te pas, wat de gemeente een aardige duit kan kosten. De laatste groote brand kwam de ge meente staan op ongeveer f 1800, alleen aan blussehen. Er zal natuurlijk een tarief vastgesteld moeten worden voor het gebruik der spuit door andere gemeenten. Weth. v. d. Beek vindt een motor spuit een prachtig ding voor de ge meente, en hij zou er dan ook graag een zien in Genderen. Als de som niet te hoog was zou hQ nog liever een auto nemen. Maar de kwestie is volgens spr,: is f 2000,— een bedrag dat de gemeente zoo maar niet kan missen. Hij vindt de uitgave wel wat te luxe. Wanneer er nu geheel geen brand weer was, dan moest het wei, maar het materiaal dat men heeft is toch nog goed. Spr. vreest niet te pessimistisch te zijn, maar hij zou de kwestie liever nog eenigen tijd uitstellen, tot de ge meente er beter voor komt te staan. De Voorzitter acht deze som in het geheel niet te luxe. Niemand weet of er binnenkort niet een groote brand uitbreekt, en dan zou men spijt heb. ben de spuit niet gekocht te hebben. Bovendien is er geen bezwaar tegen om de betaling der spuit over eenige jaren te verdeeien. Met medewerking van Ged. Staten zou men misschien een leening aan kunnen gaan. Dan is het bedrag niet zoo groot, dat» het opweegt tegen het nut dat het afwerpt. Spr. vindt het voor deze gemeente geen overbodige, doch integendeel een zeer nuttige zaak. Weth. v. d. Beek zegt niette willen beweren dat men geen spuit noodig heeft, maar het bestaande materiaal is nog goed genoeg, en hij vraagt zich af of de gemeente zich de uitgave wel mag veroorloven. De heer de Graaft zegt dat men. wanneer de koop gesloten wordt, wel een subsidie zou kunnen krijgen van de Verzekeringsmaatschappijen De menschen zullen ook gemakke- lijker hun brandverzekering kunnen onderbrengen, wanneer de maatschap pijen weten dat er een goed georga niseerde brandweer is. Op voorstel van den heer Donken wordt het punt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer de Bruijn vraagt hoe het staat met de rekening van het Arm bestuur te Eethen. De Voorz. zegt dat deze in de volgende vergadering besproken zal worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorziiter deze vergadering. n! Zonder schriftelijke toestemmjng is eenige overname uit deze rubriejr verboden. UIT WANDELEN. 'i Was met de poppen niet zoo erg Zooals Marietje zag, Veel erger met den wagen 't was, Die daar in stukken lag. Maar tijd om lang te denken had Marietje nu niet meer, Zij moest nu vlug naar huis terug En naar haar moeder weer. V'ng nam ze nu de stukken op Destukken van haar wagen En dan de poppen nog erbij Wat had ze veel te dragen. Toen zij de reis begonnen was Zong zij een vrooiijk lied Nu bij 't naar huis gaan zong ze niet Maar had zij groot verdriet. Gelukkig viel de weg nog mee En vlugger dan zij dacht, Was zij weer thuis, waar zij allang Door moeder werd verwacht, 9 werd door moeder niet beknord Eoen onder luid gesnik, Dien zij gehad had, toen opeens Het onweer barstte los, En zij daar zoo maar heel alleen Stond in het groote bosch. Moe boorde aan, wat 'tkind haar zei Met vriendelijk geduld En toen Marietje aan den steen Van alles gaf de schuld. Sprak Moe: „Nee kindje, niet de steen Heeft iets verkeerds gedaan Wel 't meisje, dat zoo heel alleen Het bosch is ingegaan En in haar pret veel verder ging Dan Moe heeft toegestaan, Mijn kleine meid, die nu zoo huilt Heeft iets verkeerds gedaan", j Kom nu maar even op mtjn schoot Mijn kleine, stoute guit, En als de zon weer vrooiijk schijnt Dan gaan wij samen uit EINDE. 80 t?- Elsje en haar Fikje. Het zijn twee gezworen kameraden, die Elsje en haar Fikje. Je zou het niet gelooven zoo innig als die twee met elkaar omgaan. Altijd samen, altijd gelukkig en blij. Alleen op school is Fikje er niet, maar niet zoodra slaat de klok vier uur of hij is weer present. En dan komt de vreugde Je ziet ze hier samen, die twee. Elsje zit op een boomstronk en Fikje is bezig op te zitten. Het schijnt dat hij iets lekkers te verorberen zal krijgen. Nu, dat is hem gegund hoor Probeeren jullie eens dit plaatje te kleuren. Maar mooi, natuurlijk en precies zooals het behoort. Het gras veld maak je maar lichtgroen, maar een paar gele vlekken er door, je weet wel, zooals je dat soms in de hooilanden wel ziet. De bloesem aan het boompje, waarvan je op het plaatje nog net een paar takken ziet, er nu eens iets moois van en als je met alles klaar bent strijk dan nog 'n paar lichte blauwe vegen door de lucht, hè Veel plezier met het werk hoor I Oplossingen van de vorige week. 1 De morgenstond heeft goud in den mond. 2 groningen roermond ongeluk niezen iepen niet gom en n om elk bloempje een heel klein doch helder rood hartje le geven. Dan is het appelbloesem, weet je. De heuvels op den achtergrond mogen iels don kerder van tint zijn, dan het overige gras. En de boomen maak je maar groen en bruin door elkaar. De boomstronk zal moeilijk zijn. De oppervlakte is vuilig geel, zooals hout is, dat jaar en dag in de buiten lucht gestaan heeft. De schors echter is heel diep grijs maar groene en bruine vlekken en strepen er door. Doe hier vooral goed je best op. En hoe zien Elsje en Fikje zelf er uit? Elsje is licht blond en zij heeft zachte rose wangen. Haar jurkje is heel licht blauw met lichte rose stipjes erin. Het kraagje en de manchetjes zijn helder wit. Haar schoentjes zijn bruin. Fikje is licht bruin van kleur, je weet wel, die mooie effen kleur die ie alleen bij sommige hondjes Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 38 letters. 7—36—3738 11121 226 2528 is een der Z Holl. eilanden 13 14—15—16—17 een werkwoord 3—8-9—10 een ontkenning 29-30-33-31 iemand die in Denemarken woont 32—6—23 verkorte jongensnaam 4—19—20—21—26 een der maanden van het jaar 18—5—17—22 andere naam voor '/2 K.G. 24—10 voorzetsel 34—27—28 lichaamsdeel 35—27—6—34 niet gezond 2 Vul onderstaande woorden in, zoo dat zij een spreekwoord vormen éngdbusetdn [üii mm ■I J rva/j \ii i*; fc,wr

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5