Oöt cfc Transpireerende Cor. v. d. Wiel Permanent Ware vanaf 115.- Msemeijer's PRUIMTABAK HEUSDEN. Met uitzondering van Wethouder de Haan was de Raad voltallig. De notulen der vergadering van 1 Aug. werden na lezing goedgekeurd Voorloopige vaststelling der gemeen, tereker.ing en der rekening van het vleeschkeuringsbedrijf, beide over 1929 In de vorige bijeenkomst was een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit deleden DeMol,Metse laar en Maasen. Laatstgenoemde bracht als rapporteur dier commissie verslag uit van hare bevinding en deelde in hoofdzaak mee, dat na nauwkeurig onderzoek gebleken was, dat alles klopte, waarom hij adviseerde ze voor ioopig vast te stellen. De Voorzitter deelde mede, dat de rekening der gemeente inkomsten over 1929 bedroegen voor den gewonen dienst f 60169 06 en de uitgaven f 49118 79'/,. zoodat er een batig slot is van f lt050.26'/2. dat die voorden kapitaaldienst eindigde aan inkomsten en uitgaven met f 13754 43 en die voor den vleeschkeuringsdienst met f 6091.05'/2. Hierna zegde de Voorzitter de com mis.sie dank voor haar bemoeiing en stelde voor de rekeningen voorloopig vast te stellen, wat de Raad dan ook deed. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente begrootirtg 1930. Volgens den Voorzitter moest de post voor het onderhoud der straten van f 1000 verhoogd worden tot f 2500 welk geld gevonden kon worden uit het batig slot van 1929. Het lid Metselaar vroeg, of die nieuwe bestrating niet beter had kun nen worden aanbesteed. De Voorzitter antwoordde hierop, dat daaraan in dit geval nogal bezwaren waren verbonden, waarom hij niet met een voorstel gekomen was waarna de post werd goedgekeurd. Rondvraag. Het lid Stap vroeg, wat B. van plan was met het hoekhuis in de Wijksche straat en of dat zou worden herbouwd mogelijk zou de gemeente tot aankoop kunnen overgaan. De Voorzitter zeide niet te weien, met B. van plan is, doch vond het nog niet gewenscht om in onderhan deling te treden. Het lid Maasen vroeg of hier woon- forensenbelasting zal worden geheven, waarop de Voorzitter mededeelde, dat heffing hier onbeduidend weinig zou opbrengen, waarom ze maar niet is ingevoerd. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vcgadering. BINNENLAND. Grooie bouwplannen op Curasao. In de M. v. A. op de Suppletoire Begrooting 1930 deelt de Gouverneur van Curagto tal van détails mede be treffende de reeks van bouwwerken, welke onder het nieuwe bouwplan worden en zullen worden voltooid. Een tweede termijn van f 3 millioen was hiervoor reeds gevoteerd, dte echter tot f 3 800 000 verhoogd zal moeten worden, om vertraging In de uitvoering te voorkomen. De volgorde, waarin zal worden gewerkt, is onge veer deze: wegen op Curagro: pier en wegen op Arubavliegvelden postkantoor, abattoir etc. op Curagao gezaghebbershuis op Arubaloods en havenkantoor, belastingkantoor politiebureau, vergaderzaal van den Kol. Raad op Cur, fao. De Gouverneur is er zich van be wust, dat het in het belang is van Curagao, indien er een aanknoopings- punt van luchtlijnen tot stand zou kunnen komen. Hij is dan ook steeds bereid, de vestiging van dergelijke lijnen te bevorderen. Het vliegveld op Hato wordt ingericht voor elke lijn, welke Curagao wenscht aan te doen. Met het organiseeren der politie wordt groote voortvarendheid betracht. Voor het einde van het jaar Is de uit zending te verwachten van 90 politie- militairen, waarvan 20 reeds zijn aan- gekomen. Voor Curagto en Aruba is een 40-tal burgerpolitiedienaren aan gevraagd, benevens personeel voorde leiding. Het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch— Vlaanderen. Betreffende het bezoek door de Ko ninklijke familie aan Oostelijk Zeeuwsch—Vlaanderen te brengen op Zaterdag a.s. vernemen wij, dat de Koningin, de Prins en Prinses Juliana des Vrijdagsavonds aan het station Wouw aankomen, waar zal worden overnacht in het Koninklijk salonrijtuig Zaterdagmorgen te 8 uur komt de koninklijke trein te Vlake aan en wordt van daar per provinciale boot „Luctor et Emergo" via Hansweert naar Ter- neuzen gevaren, waar de vorstelijke bezoekers te half tien den Zeeuwsch- Vlaamschen bodem zullen betreden. Per auto worden dan achtereenvol gens de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek bezocht; alleen te Sas van Gent zullen de hooge gasten even den auto verlaten, in de andere gemeenten zal dit niet het geval zijn. Te half één wordt van Neuzen naar Walsoorden gevaren, tijdens welken tocht de door de provincie aangebo den lunch plaats heeft. Verwacht wordt dat de .Luctor et Emergo" te half drie te Walsoorden aan den stijger zal zijn en dan staan daar de hofauto's weer gereed, en vangt de tocht aan door net Oostelijk deel van het vijfde dis trict en wel langs Kloosterzande (ge meente Hontenisse) Grauw en Langen- dam, Clinge, St. Janssteen, Koewacht naar Hulst, waar de Koninklijke stoet te kwart over 5 wordt verwacht en waar de Koningin, de Prins en de Prinses met gevolg de auto's verlaten en van het stadhuis den historlschen optocht zullen gadeslaan. Te 6 uur rijden de auto's verder af naar Wals oorden, waar vandaan te 6 30 met de .Luctor ei Emergo" naar Vlake wordt gevaren om met den trein van 7.33 waaraan het Koninklijk salonrijtuig wordt gehaakt Zeeland weer te ver iaten. De politieversterking op Curasao. Dat met het organiseeren van de politie op Curagao groote voortvarend, heid wordt betracht zoo lezen wij tn de M. v. A., inzake de suppl. be grooting aan den Kolonialen Raad moge blijken uit het feit, dat reeds telegrafisch het noodige personeel is aangevraagd. De aanwerving daarvan geschiedt onder toezicht van den heer Hoorweg, gewezen voorzitter van de op Curagao gewerkt hebbende com missie van onderzoek naar de gebeur tenissen op en na 8 Juni 1929. Het bestuur streeft er voortdurend naar om de politie zoo spoedig mogelijk op volle sterkte te brengen. Als ge volg van het streven zal nog vóór het einde van dit jaar de uitzending zijn te verwachten van 90 politiemilitairen van wie 20 reeds zijn aangekomen Voor Curagio en Uraba tezamen is een 40-tal burgerpolitiedienaren aan. gevraagd, benevens personeel voor de leiding. De plannen hangen in hoofdzaak af van de sterkte, waarop het korps ge bracht zal kunnen worden en ook van de geschiktheid der uitkomende per sonen. In ieder geval wordt toegezegd dat de leiding van bijzondere diensten zal worden gelegd in handen van personeel, dat daarvoor deskundig is gevormd. Zoo spoedig de plannen, waarover herhaaldelijk besprekingen plaatsheb ben, vasten vorm zullen kunnen aan nemen, zal de Raad van eert en ander in kennis worden gesteld. Het komt den gouverneur ongewenscht voor reed3 thans een organisatie vast te stellen, die wellicht tn de practijk on deugdelijk zou blijken. De Kaliverschepingen. Volgens een bericht aan de Frf. Ztg. zijn, na langdurige onderhandelingen tusschen de Belgische en de Fransche regeeringen, deze het in beginsel eens geworden over de kwestie van de kali- verschepingen over Rotterdam. De rechten en de belangen van de haven van Antwerpen, aldus bet bericht van het Duitsche blad, worden in zooverre gewaarborgd, dat niet meer, zooals voorheen, 300 000 ton als minimum der over dit haven te transporteeren hoeveelheden zal worden beschouwd, maar het geheele kwantum, dat In de voorafgaande twaalf maanden ver scheept is, hetgeen belangrijk meer zou zijn. Het kwantum, waarmede laatst genoemde hoeveelheid overschreden wordt zou dan tusschen Antwerpen en Rotterdam verdeeld worden. Ter bevoegder plaatse deelt men mede, dat thans nog geen inlichtingen over deze aangelegenheid gegeven konden worden. Tegengesproken werd het bovenstaande intusschen niet. oksels en voeten behandele men metPurolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Bescherming van den landbouw. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den Minister van Binnen— landsche Zaken en Landbouw gevraagd of de Minister bereid is te overwegen ter bescherming van den Nederland— schen Landbouw om den Invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië stop te zetten. Voorts heeft de heer Braat den Minister gevraagd of hij bereid fs, de Kamer mede le deeien, wanneer ver moedelijk het rapport van de Staats commissie— Lovink gereed zal zijn? PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 14 Aug. 1930. Kbninginnefeest. In vervolg op ons bericht van 1.1. Woensdag betreffende de a s. Konin- ginnefeesten alhier kunnen wij nader mededeelen, dat onze burgemeester de Edelachtb. heer E C. Moonen zich bereid heeft verklaard, de kinderen vanaf de kiosk toe te spreken, nadat de zaïighulde op de Markt heeft plaats gehad. Daarna zal de kinderstoet door de gemeente trekken. Wegen in 't Land van Altena. Naar wij vernemen is de heer M. A. J. van Liempt, secretaris der Kamer van Koophandel voor de Langstraat alhier, uitgenoodigd deel uit te willen maken van het werk—comité, dat ten doel heeft besprekingen te houden en plannen te maken ter verkrijging van een grooten verkeersweg door 't Land van Heusden en Altena naar Dordrecht- Rotterdam. COöOööOöOööOOöOööööüöOOOöööO 8 Dameskapper WAO L W IJ K... Naast het Postkantoor Telefoon 8. (Systeem Eugène) ADVERTEERT ÏN DIT BLAD. Rijks proef station en Voorlichtings dienst ten bate der Lederindustrie te Waalwijk. Jaarverslag 1929. Wij ontvingen een keurig verzorgd jaarverslag van het Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst t. b. d. Leder industrie alhier. Het is een verblijdend verschijnsel, dat de teruggang in het jaar 1928 zich niet verder heeft doorgezet, in tegendeel was het aantal onderzochte monsters niet onbelangrijk hooger dan in 1927. Hoe langer hoe meer gaan de afne mers inzien, dat het in hun eigen voordeel is te verlangen dat wordt ge leverd op officieele analyse van het Rijksproefstation. Ofschoon het aan tal leerlooierijen in ons land afneemt, neemt de productie toe en maakt de lederindustrie een toenemend gebruik van het Instituut. Daar de lokaliteiten te klein wor den, zal bij voortgaande stijging van het aantal monsters eenige uitbrei ding noodzakelijk worden. In het personeel is in het jaar '29 geen verandering gekomen. Door den directeur werden lezin gen gehouden te Amsterdam en te Utrecht. Ook de leeraar der afd. Hand- en Maatschoenmakerij hield wederom verschillende lezingen. Verder werden door dezen leeraar nog verschillende zitdagen gehouden ter voorlichting van schoenmakers en -winkeliers; deze zittingen hadden o. a. plaats te Almelo, Amsterdam, Arnhem, Breda, Gouda, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden en Rotterdam. Onderzoek van monsters. Het aantal onderzochte monsters bedroeg 904 tegen 720 in 1928 en 848 in 1927, dus een beduidende vooruit gang, ook ten opzichte fan het record jaar 1927. Van de genoemde monsters werden ingezonden door (de tusschen haak jes geplaatste getallen geven het aan tal voor 1928 aan): a. lederfabrikanten 394 (250) b. handelaren 110 (60) c. schoenfabrikanten 5 (12) d. extractfabrieken 115 (77) e. de Ver. Ledercontrole- station 232 (240) f. het Rijk 17 (33) g. diverse Ned. inzenders 11 (21) h. Buitenlandsche inzenders 20 (27) Het aantal inzendingen van leder fabrikanten, handelaren en extract- fabrieken nam dus belangrijk toe. Het sterkst was de stijging van de monsters van looimaterialen en looi stofextracten, n.L van 319 tot 471. Alleen het aantal onderzochte water monsters liep achteruit, n.l. van 15 tot 6. Er werden 37 adviezen verstrekt, terwijl 46 maal inlichtingen werden gegeven. Als controlestation voor het meten van huiden trad de Dienst 31 maal op. De directeur bezocht, daartoe ge machtigd door den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, vergaderingen te Praag en te Stutt gart. Als lid der Horzelbestrijdingscom- missie nam hij deel aan verschillen de vergaderingen, waar de bestrijding der horzelplaag werd besproken. Het verslag bevat verder nog een 4-tal bijlagen en is verschenen bij de Alg. Landsdrukkerij te 's-Hage. Een zeer merkwaardige ongelooflijke vischvangst. Toen deze week enkele vischenthou- siasten op het Oude Maasje achter Doeveren aan het hengelen waren, kreeg de heer v. M. beet en sloeg een klein vorentje aan den haak. Vóór hij echter de kans kreeg om het vischje uit het water te halen, schoot er een kleine snoek van onge veer '/a pond op het beestje af en beet hem in zijn staart. De heer v. M. wéér aan het inhalen. Nu gebeurde er Ie s ongelooflijks. Er komt ineens veel beweging in het water en met een reuzevaart schiet er een groote snoek naar de kleine en pakt deze weer in zijn staart. De heer v. M. weer aan het halen. Hij vischte echter met een dunne snoer, zoodat hij de driedubbele vracht niet op durfde trekken. Zijn metgezel, de heer D., was er echter met een schepnet gauw bij en haalde de heele vangst binnen. Men kan zich de verwondering voor stellen van de inmiddels toegeloopen getuigen, die altijd bereid zijn daar over getuigenis af te leggen. Men zal misschien wel denken aan visscherslatijn, maar het is toch waar gebeurd, zoo deelt ons onze zegsman mede Restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Woudrichem. Met de restauratie van den toren der Ned. Herv. kerk te Woudrichem zal weldra een aanvang worden ge maakt. Met het bouwen van de reus achtige stelling is men druk aan den gang en we dra zal de vierkante robuste reus met een mantel van houtwerk zijn omringd. De werkzaamheden aan de restauratie verbonden, worden uit gevoerd door de firma Paardekooper te 's Gravenhage. De kosten werden indertijd door den Rijksbouwkundige Storm op f 38.000 geraamd, doch uit den aard der zaak kan eerst als de stelling geheel is geplaatst worden beoordeeld of dit bedrag voldoende zal zijn om den toren grondig te restaureeren. In de kosten werd door de gemeente f 5000 toegezegd, terwijl de resteerende f 33 000 wordt gevonden door een subsidie van het rijk ten bedrage van f 24 000 en van de provincie Noord- Brabant ten bedrage van f9000. De uitgaven voer de restauratie van dit fraai bouwwerk dat tot een der mooiste in den lande behoort, zijn alleszins gerechtvaardigd en reeds te lang heeft de toren op een grondige restauratie gewacht. Mogelijk zou in dien eerder was begonnen nog veel schoons zijn behouden gebleven. Werkelijk deze toren der Ned. Herv. kerk is een kunstwerk in den volsten zin des woord. Wie de robuste figuur, waarin talrijke uit zandsteen gebeitelde koppen zijn aangebracht, gadeslaat komt onder den indruk van 't grootsche werk dat door de Oude Woudrichem mers toren is gewrocht. Deze schepping der bouwlieden uit de Je helft der 16e eeuw, uit welken tijd de toren volgens zijn bouwstijl dagteekent, dient ais een blijvende herinnering aan den kunstzin der oude Woudrichemmers als een kleinood bewaard te blijven, opdat ook de komende geslachten in dit werk de groote talenten op bouwkundig ge bied hunner voorzaten kunnen aan schouwen en bewonderen. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A. s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags zes uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. Op Maandag 1 September a.s. zullen alhier ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin kinderfeesten worden georganiseerd Des voormiddags zal een kinder— optocht worden gehouden, terwijl in den middag op een daarvoor ingericht terrein kinderspelen zullen worden gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. VR1JHOEVE-CAPELLE. In verband met den 50sten verjaardag van H M de Koningin is in de gemeente Sprang- Capelle een Comiié opgericht om dtt feest op waardige wijze te herdenken. Besloten is om nadat de schoolkin deren op den dag in de drie deeien der gemeente het Koninginnefeest zullen hebben gevierd, des avonds aan de burgerij van Sprang-Capelle in haar geheel een schitterend concert aan te bieden, hetwelk alsdan zal plaats hebben tegenover het gemeentehuis te Vrijhoeve Capeile. Hiertoe werd aan gezocht en heeft zich bereid verklaard „De Harmonie-Kapel Generaal Karei v. d. Heijden" van Zaltbommel, zoodat de bezoekers van goede muziek zullen kunnen genieten. Het feestterrein zal schitterend electrisch verlicht worden. Wij vernemen verder nog, dat het in het voornemen van het comiié ligt, om des avonds, voor het concert aanvangt, een plaatselijk muziekcorps een muzi kale wandeling door de straten te laten maken. Momenteel is men druk in de weer om een en ander voor te bereiden en het lijdt geen twijfel of de geheele omgeving komt 's avonds naar Vrij hoeve, om evenals vorige jaren wederom ellig feest te vieren. - Zaterdagavond had het zoontje van de familie Oerlemans uit Veen, dat bij z'n familie op de Recht vaart logeerde, het ongeluk van een schoor te vallen. Direct werd genees kundige hulp van Dr. K. ingeroepen, die constateerde dat beide polsen ge kneusd waren. Het werd nog dien. zelfden avond naar zijn ouders te Veen vervoerd. Dinsdagavond had in de 0. i School de inschrijving plaats voor dj consumptietent op het feestterrein van de Koninginnefeesten. Hoogste inschrij ver was de heer F. Kramer voor 2 som van i 115 y CAPELLE. De muziekvereenigin» „Kunst na Arbeid" zal a.s. Zaterüa deelnemen aan de Muziekfeesten jt Waalwijk. Op de kiosk op de Markt worden geblazen .Les Clairons duciié jardin" ouverture van Jan van Tright Feest ouverture van Sam Vlessing „Les Rives de la Dordogne", fantaisie van E. Portel. De belde eerste nummers ztjn de concoursnummers welke Zatet. dag 30 Aug. te Heukelum op hei Nationaal Zang- en Muziekconcours doordeze vereéniging worden geblazen, RAAMSDONKSVEER. De heer Sneep werd met 165 stemmen tegen 75 0n dhr. Groot van Eindhoven gekozen op de jaarvergadering van den Chr. Nai Werkmansbond, gehouden te Rotter dam, tot lid van het Hoofdbestuur, Tot lid van de Commissie van Advies en Bijstand voor het fonds Ubo (uilkeering bij overlijden) uitgaande vat den Chr. Nat. Werkm. Bond weid benoemd de heer Sneep van Raama- donksveer. Wegens vacature zal Ds. Ewoldl alleen Zondagmorgen voor de Herv, Gemeente optreden. GEERTRUIDENBERG. Omtrent 't noodlottig ongeval, dat den 20-jarigen zoon van den aannemer Blijlevens, Ie G'berg Zaterdag j.l. is overkomen, kan het D. v. N. nog het volgende mel den: Zaterdagmiddag, toen de werklie den hun arbeid aan de nieuw te bou wen sluis alhier hadden gestaakt, wil de de zoon van Blijlevens de electri- sche pomp, welke het water uit het werk haalt, in werking stellen. Door onbekende oorzaak is hij hierbij met den electrischen stroom in aanraking gekomen, waardoor hij onmiddellijk dood moet zijn geweest. Een arbeider, die den ongelukkige wilde bevrijden, en hem daarbij van de handle, dien hij vasthield, wilde trekken, kreeg ook nog stroom door zijn lichaam, gelukkig zonder nadee- lige gevolgen te ondervinden. Later heeft men B. bevrijd en is 't lijk onder politie-toezicht in het lij kenhuisje geborgen. Maandag heeft dr. van Ledden Hul sebosch uit Leiden, de gerechtelijke schouwing gedaan, waarna het lijk is gekist en verzegeld. Onder toezicht van rijkspolitie is des middags het lijk per begrafenis-auto van den heer I h. Simons uit Bergen-op-Zoom naar Geertruidenberg vervoerd, alwaar het Woensdag op de R.K. Begraafplaats ter aarde is besteld. Een aandoenlijke plechtigheid vond bij het vertrek uit Stavenisse nog plaats, namelijk op de grens der ge meente. Hier stonden de arbeiders van het sluiswerk en haie opgesteld, toen de lijkauto arriveerde. Met een diep tref fende toespraak riep burgemeester Hansen, van Stavenisse den overledene een laatst vaarwel toe. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 14 Aug. 1930, Het Heusdensch Mannenkoor heefi de uitnoodiging aangenomen, om naar Ammerzoden te komen, teneinde een uitvoering te geven tot opening van het festival. Als bewijs dat er overvloed van nagras is, dient, dat men een perceel van 7.40 HA. hier op de jongste ver. pachting niet kwijt kon. Een dergelp perceel bracht slechts f 100.— op. Heden maakte de damesnaaiver- eeniging per auto een uitstapje naar Nijmegen en de jongelingsvereeniging naar Arnhem. Wel was't aanvankelijk slecht weer, doch over het algemeen was men zeer tevreden over zoo'n tochtje. Naar we vernemen, slaagde de heer J. van den Broek, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier Ie Breda aan hoofdacte. Nieuws uit Kaatsheuvel. Kaatsheuvel, 14 Aug. 1930. Politiehonden-keuring. Op verdoek deeien wij mede dat op 19, 20 en 21 Augustus, nabij Galgenwiel onder Loon-op-Zand, en niet in Waal wijk, zooals in ons vorig nummer on der Provinciaal gemeld werd, de keu ring plaats zal hebben voor het certifi caat Politiehond van de K.N.P.V. De heeren J. Helsland, Insp. Pol. alhier, P. Letschert, Burgemeester, Nieuw-Vos- meer en M. Westendorp, Apotheker, Nijmegen, treden als keurmeesters op. De keuring vangt aan om 9 uur v.m. In geschreven zijn 21 honden. Festival. De Harmonieën Euphonia en Apol lo, met de Liedertafel Bel Canto, ne men aan het festival, dat de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" te Waal wijk geeft, deel. Euphonia en Bel Can to komen Vrijdag 15 Aug. en Apollo Zaterdag 16 Aug. uit. Zesde leerkracht. Met ingang van 1 Sept. a.s. zal aan de St. Bernardusschool in de Telefoon straat de zesde leerkracht in functie treden'. j OOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOQfXJOOOO

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6