SKE d. IL \u. srt lig te ilozieM EN en, LF >01 BE ren e. me, ■N, een dag ïoor oog- aar- ge- ibts- aar- irte- ctie. ties /eel rdt No. 65. Zaterdag 16 Aug. '30. 53e Jrg. DERDE BLAD. HOLLAND DROHTl ek vi n„ alle reclamezuilen en aanplak- ,1 in de geheele stad Düsseldorf, m men in schrille kleuren dit pla- -.«L en dan in een stad, waar ]e •eide. e 5 minuten de kans loopt door een indsche auto overreden te worden en stad, die absoluut van het ■emdelingenverkeer afhankelijk is, Je Vereeniging voor Vreemde- Lverkeer met trots wijst op het f lemend aantal Hollandsche toe- 0tenft Het aantal wordt geschat op 'dan 40.000 per jaar! Het aantal "itenlandsche telefoon-gesprekken 'oor 75 pCt. naar Holland Er in diezelfde stad meer dan Hollanders. En niettegenstaande it jiies, komen op de stedeke -lauiezuilen dergelijke affiches. E.g gerend om nog meer geld in deze uit te geven. Men moet weten te geven en te Hier neemt men wel, de Janders zullen wel geven. iMen leest geen woord in de Duit- 'tk bladen er over, dat verschillende brieken hier nog kunnen werken aai zij de orders voor Ned Indie |el publiek weet hier niet, dat het Uh" uitvoerpremie geeft op de Ische rogge en maïs, en dat daar- de Hollandsche boer zijn waar Uwijt kan. Dat de Duitsche ver- 451 bruiker 3 a 4 RM meer voor 't graan moet betalen, dan de normale wereld, prijs is. En niettegenstaande dat alles, is hier toch het Hollandsche fruit direct verkocht en krijgt men na den middag geen Hollandsch boontje meer op de markt! En niet omdat ze con* curreeren kunnenAlle Holland- sche groenten kosten vier maal zoo duur als de DuitscheEn het zijn niet de Hollanders, die deze groenten weten te apprecieeren. Laat ze dan hier zelf zorgen dat ze qualiteitswaren brengen, dan hebben ze geen „Wirt- schaftkrieg" of „Boycott" noodig. Ge lukkig zijn er nog menschen, die iets verder kijken als een „Bauern— neus lang is" ik las vanmorgen, dat de Duisburger Handelskammer zich on- officieel met de Rotterdamsche dito in verbinding heeft gesteld, om een en ander bij te leggen. Het schijnt echter, dat de Duitsche diplomaten nog steeds niets geleerd hebben en dan eerst diplomatisch worden, wanneer ze zien, dat het voor hen toch wel eens ver keerd kon afloopen. Finland heeft eveneens geweigerd het Handelsver drag te teekenen, met Italië vlot het ook niet best, aan de Oostgrenzen gaat het nog mindermen deed verstandiger toch tenminste met EEN goeie maatjes te blijven. Hopelijk weten de Hollanders nu eens zichzelf te waardeeren en laten ze merken, dat men ons óók noodig heeft met onze Koloniën. H. C. P. erkentelijkheid voor de groote toewij- j moet dus eindigen, hoe noode ook. Over een paar uren reeds, staan wij hier weer in het gareel om de aan ons Muziekfeest deelnemende vereeni- glngen te ontvangen en toe te spreken. Namens Bestuur en werkende leden van Oefening en Vermaak, breng ik onzen diepsten dank aan W. B. voor de hulde ons dezen morgen betoond, voor de warme sympathie» ons op dezen jubeldag betulcd. Moge de ban den, die deze vereeniging en de onze omsluiten, In de toekomst, tot beider voordeel en genoegen nog nauwer aangehaald, nog meer versterkt wor den, En ten slotte, Mijnheer de Voor zitter, zij het geestdriftig applaus op Uwe gloedvolle rede voor U een be wijs en genoegen tevens naar hart en zing, waarmede zij de kunst tot ons heeft gebracht, gevoelens van gene genheid door de wijze waarop zij het publiek aan zich heeft weten te bin den. Dit is immers het meest sprekende getuigenis voor de groote verdiensten der Vereeniging, die wij zoo ten volle op prijs stellen en een opsomming van hetgeen zij in het zeventigjarig tijdvak van haar bestaan voor ons deed, zou door de onvolledigheid dat getuigenis slechts kunnen verzwak ken. Ik acht nauwelijks genoeg te waar deeren het bestaan van Uwe vereeni ging om het doel dat zij nastreeft. En ook op dit punt is er een treffende arti- toflie De Liedertafel mag, gezien de weers- Leldheid der laatste weken, nog wel van geluk spreken voor de opening te feesten juist een drogen dag te ibben uitgekozen. Niemand had zoo [durven verwachten. Donderdagavond werd in een roo fje regen de laatste hand gelegd In de versiering van de kiosk, en leteen was pessimistische gestemd L het weer. Maar 's morgens was [droog, en hoewel de zware lucht Jrtdurend dreigde, zorgde een stevi- (maar wel wat al te fnssche) Noord ster er voor dat het droog bleef, dat we zelfs later op den dag de «gemiste zon aanschouwden. A js het weer dan niet ideaal, en al L 's avonds een zware onweersbui -vreugde verstoren, we mogen wer ft zeer tevreden zijn, en we hopen ook de volgende dagen er zoo af te komen. [Wat de eigenlijke feestelijkheden Left, dat was één succes. 'Tegen het middaguur heerscht er een gezellige drukte in de be de straten, en velen spoedden zie Musis, waar de jubileerende ver- niging tot opening der feesten een oot Volksmatinée gaf. Zooals te verwachten was, was de al zoowel boven als onder stampvol, m de heer Sars het bekende tikje zijn lessenaar gaf, en de zangets „Oefening en Vermaak" het po- Bun beklommen. Aan de gereserveerde tafel voor het odium hadden plaats genomenhet 'stuur der jubileerende Liedertatel, leden van het Uitvoerend Comité verschillende leden van het Lere- imité, o.a. de Eere-voorzitter de lelachtb. heer E. C. J- doemen, rgemeester van Waalwijk en V\ et ïolders. 'ot opening werd door de Lied er- Hymne an die Musik van Lachner Jfejevoerd. a' Uil het programma dat Oefening en ermaak dezen morgen afwerkte, kre- in wij den indruk dat zij er zich van bewust was, na een arbeid van Jaren een reputatie te moeten op helen, tenminste dat wij te hooren egen was boven allen lof verheven. Was het dit gevoel van ze f bewust- 1, of die massale belangstelling die zangers met deze geestdrift be lde Was het een drift om nu eens bijzonders te presteeren, die hen deze volheid van stem en helder- van klank begiftigde Eoe het ook zij, zoo hebben wede lertafel nog'zelden gehoord, het was f de zangers stuk voor stuk ge- È,gen werden om hun gevoelens vertolken in zuivere, afgemeten ■en. Etn bijzonder woord komt^ wel toe Wjjn directeur den heer Sars, die deze geestdriftige zangers vol- V\ in zijn macht te hebben, zoodat spontaniteit nietoniaardde in eugelde klanken, maar een sonoor :1 vormden, waarnaar het een lust ;te luisteren. Waarlijk, dit was .ning en Vermaak in topvorm. het eerste nummer nam de heer A. J. van Liempt, voorzitter van Iwljks Belang, lid van 't Eere en oerend Comité, het woord om de dertafel te huldigen namens Waal :s .Burgerij en het Feestcomité, e heer van Liempt sprak als volgt: 'Hijnheer de President, Mijnheer de Irecteur en Heeren Leden van de iidertafel ,Oef£nlng en Vermaak', mes en heeren. Iet is niet de eerste maal, Mijnheer President, dat ik het voorrecht heb n e leze >nd. i aan ruik. ijs. 35. ite ten overstaan van Uwe Vereeniging eenige woorden te kannen spreken om ie vertolken de belangstelling van Waalwijks ingezetenen voor „Oefening en Vermaak" en de waardeering voor haren arbeid Betrof het toen succes sievelijk jubilea van de leden der Vereeniging, thans geldt het hulde te brengen aan de Vereeniging zelf, bij de herdenking van hare oprichting, nu zeventig jaar geleden. Was 't voor mij bij de vroegere gelegenheden, waarop ik doel, een voorrecht onder U het woord te mogen voeren, ik geef U de verzekering. Mijnheer de President, dat het mij thans welbij- zonder aangenaam is door het Feest comité, als lid van dat Comilé te zijn uitgenoodigd om U met'dit zeldzame jubileum te complimenteeren namens Waalwijks ingezetenen. In het voorwoord dat ik schree voor den feestgids heb ik reeds ie kennen gegeven dat naar mijne mee ning, moet worden aangenomen, dat dit Liedertafelfeest wordt gevierd om te kunnen getuigen van twee zijden Aan de eene zijde van de jubileerende Vereeniging om te getuigen van krachtig leven, te getuigen van den onverzwak ten wil tot vervulling van hare roe ping, de Toonkunst te dienen in ondeilinge eensgezindheid en een drachtige samenwerking, aan onze zijde om weer eens opnieuw te ge tuigen van de oude beproefde ge negenheid voor een Vereeniging, die voor het muzikale leven in onze plaats zoo bijzonder groote verdiensten heeft. Bij het lezen van het voorwoord in den Feestgids van de hand van onzen Burgemeester, zal het stellig ook U Mijnheer de President, hebben ge troffen, dat hij, zoowel als ik, heeft gewezen op de bijzondere plaats, die „Oefening en Vermaak" in het ver eenigingsleven in onze gemeente in neemt. Men mag hier inderdaad spre ken van communes opinio. Die Ver eeniging ligt ons na aan het hart. Er is ware achiing voor haar, achting waardeering en genegenheid. En r u spreekt 't vanzelf, dat deze gevoelens slechts een reactie kunnen zijn op de daadwerkelijke vervulling van hare roeping door de vereeniging en op de wijze waarop zij dat deed. De gevoelens die ons bij deze feestviering bezielen, zijn naar mijne meening te beschouwen, als't resultaat van een gelukkige wisselwerking En hierin ligt dan ook de groote betee kenis dezer feestviering en zal juis het constateeren van de aanwezigheid van deze gevoelens vanzelf aan de jubileerende Vereeniging groote vol doening kunnen schenken. Ik acht het daarom ook overbodig een overzicht te geven van de pres tat'es van de Liedertafel in de vele nationale en internationale zangtour. nooien, waaraan zij deelnam en haren naam en dien van onze plaats steeds hoog heeft gehouden, noch te wijzen op het peil van hare concerten, waarb solisten van groote vermaardheid me dewerkten, noch op hare groote vita liteit, die zelfs het leven schonk aan T.A.V.E.N.U. en de Gemengde Zang vereeniging, als jonge krachtige loten op den ouden stam Ik zou hierin toch niet volledig kunnen zijn. Beter doe ik dan ook namens allen hier aanwezig en namens Waalwijks inge zetenen openlijk ie erkennen, dat d jubileum onzerzijds wordt aangegrepen en als een welkome gelegenheid om uitdrukking te geven aan onze gevoe lens van waardeering voor de uitne mende wijze, waarop de Vereeniging in een zoo ruim tijdsbestek de toon. kunst heeft gediend, gevoelens van overeenstemming in het voorwoord geest van alle hier aanwezige belang- n den feestgids van onzen Burgemees ter en het mijne. Hij wees er immers op, hoe in dezen tijd de stof den geest in een bescheiden hoekje heeft teruggedrongen om met voldoening te constateeren, dat deze omstandig, heid niet vermocht Uwe bestaansmo gelijkheid aan te tasten, terwijl ik als mijne meening te kennen gaf, dat het doel, dat Uwe Vereeniging na streeft voor onze plaats van grooter maatschappelijke beteekenis is dan men in het algemeen daaraan wel hechten zal. Inderdaad, de geest van onzen tijd trekt naar het materieele. Allerlei factoren werken mee tot een zekere vervlakking van het leven, Mechanisatie en rationalisatie niet alleen in het maatschappelijk productie apparaat, doch op zoo menig ander terrein, dreigen vaak te verssikken de fantasie, die aan het leven zooveel kleur kan geven. Moge dan Uwe Vereeniging blijven geiooven in het ideaal van hare roe ping en daaruit de kracht blijven puf ten in den ook voor haar vaak moei lijken strijd om hei bestaan, dat zij daarbij moge steunen kunnen op ons aller voortdurende belangstelling. Na deze inletding is het mij een voorrecht, Mijnheer de President, U namens het Feestcomité, dat optreedt namens Waalwijks ingezetenen, U van harte geluk te wer.schen met dit ju bileum. Laat ik hierbij de hoop uit spreken, dat moge bestendigd blijven Uw levenskracht en Uw levenslust, het geloof in Uw mooie taak, de eendracht en eensgezindheid onder Uw leden en de warme vriendschap van ons allen. Na deze rede weerklonk een spon taan applaus uit de aanwezigen, die met gespannen aandacht deze toespraak hadden gevolgd. De Liedertafel zong hierna no. 2 Van het Lonkend Sterreke" (Weitz) dat evenals het eerste nummer keurig werd uitgevoerd en een stormachtig applaus deed uitbarsten." Toen dit eenigszins tot bedaren was gekomen, nam de heer Aug. van der Heijden, president der jubileerende Liedertafel het woord. Toespraak Aug. v. d. Heijden. Geachte Heer van Liempt! Geachte toehoorders. U zult mij wel toègeven, dat het een zware taak is, naar behooren te antwoorden op de zoo schoone woor- dan, door den geachten Voorzitter van W. B., den heer van Liempt, tot onze jubileerende Liedertafel gericht, vooral thans nu zoo vele en velerlei herin neringen aan het verleden zich met schier onweerstaanbare kracht aan ons opdringen. Men beweert wel eens, en de we tenschap spreekt het niet tegen, dat tal van menschen in hun laatste oogen blikken, alvorens den eersten stap te zetten in het „Rijk van het groote onbekende", in slechts enkele secon den, dus met een razende, voorbeel- delooze snelheid, nog eens hun geheele levensloop van het begin tot het einde als in een film zien afdraaien. Welnu in een toestand eenigszins daarop ge lijkend, bevond ook ik mij zooeven. Tijdens de rede van den heer van Liempt was het mij, als zag ik de schimmen van alle oud-leden van Oefening en Vermaak in lange, dichte rijen hier van alle kanten opkomen en rondom deze tafel en het tooneel zweven. En tot in de ziel bewogen, heb ik een stille hulde, een eerbie- digen groet aan hunne nagedachtenis gebracht. Hoe gaarne zou ik op dit als het ware geschiedkundig oogenblik nog eens breedvoerig uitweiden over al hetgeen die ijvervolle leden, die steunpilaren, die kloeke, krachtige, onvermoeide mannen met zooveel liefde, vaak met opoffering van eigen belangen, voor het heil, den groei en den bloei van het hun zoo dierbaar gezelschap gedaan hebben. Maar de tijd laat het niet toe, weshalve wij den daarin belangstellenden beter beleefd verwijzen moeten naar ons voorwoord in den feestgids, dat echter in hoofd zaak alleen ons 14e of laatste lustrum behandelt. Gaan de wenscben van den geach ten spreker in vervulling, en wij van onzen kant hopen dit natuurlijk van ganscher harte, dan wacht ons voor zeker een tijdperk van krachtig, op gewekt muzikaal leven. Zullen die groei en die bloei echter bestendigd blijven, dan is het noodig, onmisbaar zelfs, dat moreele en finantieele steun, onder welke vormen ook, ons niet onthouden worden. Gelukkig behoeven wij ons, naar het schijnt, daarover niet al te bezorgd te maken. De krach tige bijstand door zoovelen uit alle rangen en standen ons bij ons 70- jarig Jubileum zoo con amore verleend, is ons een waarborg, dat ook in de naaste toekomst de wierookkorrels in voldoende hoeveelheid hier op het outer der kunst zullen branden en dé edele Musica voorloopig wel niet in ben zich over de wereld uitgestort, l eenigfng „Oefening en Vermaak" rust stellenden gesproken te hebben Deze woorden werden onder dood- sche stilte aangehoord, doch nauwe lijks had de heer v. d. Heijden zijn rede beëindigd of het applaus daverde door de zaal. Het volksmatinée werd gesloten door de Liedertafel met het nummer La Violette (Paillard) Gelukstelegrammen waren o m. in gekomen uit Waalwijk van J. Bernard Timmermans Wz„ uit Montreux van W. Timmermans, uit A'dam van L en S. Gompen, uit R'dam van Jan Verhoeven, uit Waalwijk van de Voet balver. W.S.C. en de Gymnastiekver. W.G.V. Het matinée mag in alle opzichten schitterend geslaagd genoemd worden. De café's, vooral de Twee Kolom men welke voor deze gelegenheid een strijkje had geëngageerd, hadden natuurlijk druk bezoek De Officieele Opening. Om half vier had de officieele ope ning der feesten door den EdelAchtb. Heer E, C. J. Moonen, burgemeester van Waalwijk, plaats. Musis was weer propvol, alle corp sen, die den eersten dag moesten optreden, waren vertegenwoordigd. De presidenten en directeuren had den aan de eeretafel plaats genomen Ook Weth. Eibers, die des morgens verhinderd was, was aanwezig. Onder doodsche stilte beklom de burgemeester het podium en hield de volgende rede Toe praak Burgemeester. Wij herdenken vandaag het feit, dat de liedertafel „Oefening en Vermaak" voor 70 jaren werd geboren en de me ters en peters, die de jonggeborene ten doop hielden wenschen uitten voor een voorspoedige en krachtige ontwikke ling van dezen spruit, die aan zoovelen dierbaar was. De oprichting van de liedertafel Oefe ning en Vermaak, nu 70 jaren geleden; was een gebeurtenis van beteekenis waarheen de belangstelling van zeer velen werd getrokken die het voorne men maakten de nieuwe wereldburge res bij te staan en te helpen. Zij droom den zich een schoon verschiet. 70 jaren geleden concentreerde zich het maatschappelijk leven in den fami liekring. Was de dagtaak geëindigd, en deze was in die dagen langer, maar minder ingespannen dan tegenwoor dig, dan zocht en vond men ontspan ning en afleiding bij den huiselijken haard, in het midden van den familie kring. Men hield zich, dan onledig met lichte werkzaamheden, handwerkjes met gezelschapsspelen, vroolijken kout zang of met lezen en gewoonlijk ging men reeds vroeg ter ruste, om den vol genden morgen de nieuwe dagtaak met frisschen moed te kunnen beginnen. Ontspanning buiten den familie kring bestond niet of zeer schaars, het is derhalve niet te verwonderen dat een goed familieleven den degelijksten grondslag vormde voor een voorspoe dig gezin. Flaneeren in de avonduren langs 's Heeren wegen, vond toen, hoewel niet onbekend, toch minder beoefe naars dan thans. Ik beschik over te weinig fantaisie om U den toestand te schetsen van de straten in die dagen. Trottoirs waren er niet en het zou mij geenszins verwonderen, dat de Grootestraat, zooals wij die dezen zo mer bij regenweer hebben gekend, in die dagen een loflied zou hebben ont lokt, wat ik mijnen toenmaligen ambts voorganger gaarne zou hebben gegund De verlichting van enkele petroleum- lantaarns, die, als ze brandden, niet walmden en behoorlijk gereinigd wa ren, het avond-straataspect met gloei ende spijkers sierden, lokten niet uit tot een pantoffelparade, als het er ten minste om te doen was om te zien en gezien te worden. Dit is een vaag beeld van de toestan den en omstandigheden, waarin onze grootouders leefden en werkten en hun kroost opvoedden en het was in deze omgeving dat eens de wieg stond van de liedertafel Oefening en Vermaak. Is het te verwonderen, dat toen de oprichting van die liedertafel Oefening en Vermaak door velen met oprechte vreugde werd begroet? De uitvoeringen zouden voor zeer velen beteekenen lichtgevende bakens, die den weg zou den bekorten naar het voorjaarszonne licht van de lente, die op den eindeloo zen poolnacht zou volgen. Weken tevoren zou men zich kunnen verheugen over de komende uitvoerin gen en over de verrassingen die ze in velerlei opzicht, naar geslacht en leef tijd, zouden kunnen bieden. Dit zijn ongetwijfeld de onbezorgste jareni geweest der jubilaresse; ze werd toen gedragen door de sympathie, die weer ontsproten was uit het belang dat iedereen had bij het voortbestaan der liedertafel. Die toestand is geleidelijk veranderd een al te hinderlijk gedrang komen zal. j en na den grooten Europeeschen oor- Mijne Heeren, de tijd dringt, ik log met sprongen. Legers bacillen heb- Eerst de sportbacil, daarna de ver- maaksbacil waarvan de ziektever schijnselen zich eerst openbaarden in ongebreidelde belangstelling voor het levende beeld, terwijl na den Europee schen oorlog die bacil zich heeft gewor pen op de beenspieren en de danswoe de ontketende. Over hen, die voor deze besmettingen ongevoelig bleken te zijn, worden zwaar geladen aethergolven uitgestort, die de kracht hebben des daags het evenwicht en 's nachts de rust te verstoren. In deze evolutie, die wellicht beter met den naam revolutie ware te be stempelen en die de patriarchale ge zinsverhoudingen, die voor „Oefening en Vermaak" zoo gunstig waren, af doende heeft verstoord, heeft de jubi laresse zich staande gehouden, terwijl zustervereenigingen daaraan ten gron de zijn gegaan. Als het de liedertafel Oefening en Vermaak niet gelukt was zich meer dan staande te houden, in de gewone be teekenis van het woord, dan zou deze vergelijking van deze toestanden en verhoudingen op deze plaats geen zin hebben gehad. Het is echter juist het feit, dat O. en V. geen duimbreed is geweken, dat ze nog dg sympathie en belangstelling bezit in dezelfde mate als voor 70 ja ren, dat aan dit jubileum een zoo bij zondere beteekenis geeft en het is daarop, dat ik heb gemeend de aan dacht te moeten vestigen. Een rijken oogst van verdiensten heeft ze ver gaard in de 70 jaren van haar bestaan, haar perspectief is nog vol illusie. Fier en krachtig viert O. en V. zijn 70-jarig bestaan, vrij van ouderdoms kwalen. Ik verheug mij er over, de Lieder tafel O. en V. bij gelegenheid van haar 70-jarig jubileum mijne geluk- wenschen te mogen aanbieden. Ik verheug me daarover, omdat ik mij de tolk weet van de Waalwijksche be volking, als ik uwe schoone Lieder tafel voorspoed en een verdere geluk kige en krachtige ontwikkeling toe- wensch, gesteund door allen, die uwe schoone concerten op prijs stellen. Ik voeg hieraan toe een geluk- wensch aan U, mh. de Voorzitter en aan U, mh. den Directeur en verdere bestuursleden, die reeds vele jaren hun beste krachten aan de Liedertafel hebben gegeven en met zooveel suc ces. Aan de Liedertafel wensch ik toe, dat nog vele jaren ditzelfde bestuur haar moge leiden, steunen en voor- an, en aan U, mijnheer de Voorzit ter en Directeur en medebestuursle^ den, dat U nog vele jaren het vermo gen worde geschonken, om uw schoo ne, maar moeilijke taak, nog vele ja ren met hetzelfde succes te blijven vervullen. Een festival zal dit feest begeleiden en accentueeren. Muziek en zang zal de feestvreugde onderhouden, die werd opgewekt door het jubileum dat de Liedertafel O. en V. vandaag viert. Het jubileum zij derhalve het middelpunt, het festival de omlijsting, De deelnemende vereenigingen zullen hun beste krachten geven om het feest zooveel mogelijk luister bij te zetten, aan de jubileerende vereeniging der halve de taak om te voorkomen dat de gewenschte verhouding tusschen beeld- en omlijsting niet wordt ver stoord. Mijnheer de Voorzitter, ik geloof niet, dat U voor dat gevaar terug schrikt en ik twijfel er dan ook geens zins aan, dat U dat gevaar, bijgestaan dopr Uwe kranige mede-bestuursle^ den, zult weten af te wenden. Het is daarom, dat het mij veel voldoening schenkt, in de gelegenheid te zijn ge steld, het openingssein voor dit festi val te mogen geven Deze 3 feestdagen zullen staan in het teeken van O. en V. O. en V. zal het onderwerp vormen der dagelijk- sche gesprekken, aan O. en V. zal hul de worden gebracht in velerlei vorm maar daaronder zal de schoonste hul de zijn, als de geheele bevolking deel neemt aan het feest, dat de jubilaresse ter eere wordt gegeven. Mijnheer de Voorzitter, als de golf van sympathie zal zijn vervloeid, die in deze dagen over uWe Liedertafel zal worden uitgestort, moge dan de nuch tere werkelijkheid weer helder voor oogen komen staan dan zult gij uit die talrijke blijken van belangstelling en innig medeleven de energie en ook den moed putten, die gij en uw mede bestuursleden niet zult kunnen ont- beeren om uwe schoone Liedertafel tusschen de klippen door, die de tijds omstandigheden op haar weg hebben gesteld, een veilige kans te geven, dan zal het 70-jarig schip, dat evenwel nog niets aan zeewaardigheid heeft ingeboet, onder uw commando, be houden in de volgende haven landen En, indien het mogelijk is, zal uwe komst aldaar met nog meer verlan gen worden verbeid en kapitein en bemanning zullen dan met nog meer geestdrift worden gehuldigd. Moogt gij dan, mijnheer de Voorzitter, de kapitein zijn van dat schip en uwe te genwoordige medebestuurders de etat major, dan hoop ik de vertegenwoor diger te zijn, die U, uit naam der feestvierende bevolking, het welkom zal mogen toeroepen. Met dit toekomstbeeld voor oogen verklaar ik het festival geopend. Een krachtig applaus toonde de in stemming van het publiek met deze beteekenisvolle en waardige toespraak De Ontvangst. De heer Aug. v. d. Heijden ontving hierna de besturen der deelnemende vereenigingen, met de volgende toe spraak Toespraak Aug. v. d. Heijden. Geachte Dames en Heeren! Als voorzitter der jubileerende ver op mij de aangename taak, de zoete plicht zou ik haast zeggen, hier dank te brengen aan de velen die hebben willen meewerken aan het welslagen van het 70 jarig jubileum van de vereeniging .Oefening en Vermaak". Deze dank komt zeker in de eerste plaats toe aan onzen Eere-voorzitter, den Edelachtb. Heer E. C Moonen, burgemeester van Waalwijk, die onze belangen zoo uitstekend bepleit heeft. Toen ik Zaterdag j.l. na een 8 daag- sche reis door België terugkeerde, greep ik dadelijk naar den feestgids, en las met klimmende belangstelling het eerste voorwoord en ik vrees dat ik er geen weerstand aan zal kunnen bieden om enkele deelen daaruit aan te halen, op gevaar af van mij schuldig te maken aan plagiaat of het „pronken met andermans veeren". Hoe krachtig sluit zich daarbij aan de toespraak van onzen geachten Eere voorzitter, die, ik moet het bekennen zij het dan nolons volens, mij op ver schillende plaatsen het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Maar het veid der musica is groot en het kost mij dan ook weinig moeite nog genoeg bloemen te verzamelen of genoeg aren te lezen, om deze tot een bescheiden schoof samen te binden, al moet ik dan ook een anderen weg inslaan als mij aanvankelijk had voorgesteld. Het is niet gemakkelijk en Hcht de deelnemende vereenigingen, die ons festival komen opluisteren, op passende wijze te vetwelkomen Maar de heeren directeuren en presidenten zullen zeker wei de leuze huldigen.Kort zij uw toast". Ik zal dan ook trachten kort te zijn. Daarom breng ik dank op de eerste plaats aan onzen Eere-voorzitter, den ïdelachïb. Heer Moonen, voor alles wat gij met zooveel toewijding voor onze gemeente en vereeniging hebt kunnen en willen doen. Wees er van overtuigd, dat dit alles bij ons in aan gename herinnering zal blijven. Dank niet minder aan de vereeni gingen die tot ons gekomen zijn om het festival op te luisteren, De talrijke bekroningen door U behaald, zijn ons een waarborg, dat wij veel goeds en uitstekends te hooren zullen krijgen en bewijs voor de vlucht die de muziek in de laatste decennia genomen heeft. Ik kan hier nog bijvoegen Moge de kunst worden blijven beoefend, ten spijt van sport en eather. Geachte presidenten, ik hoop dat uwe vereenigingen mogen groeien en bloeien. Maar zal dat gebeuren, dan zullen door U de maatregelen moeten worden genomen die noodig zijn om de orde en de geest in uw gezelschap te handhaven. Dit is geen gemakkelijke taak. daar, zooals de burgemeester reeds gezegd heeft, opde gezelschappen die zich in den dienst der muzen stellen zoo gemakkelijk gereageerd wordt. Zingt dan uw lied, wekt vreugde, geestdrift en beschaving om U heen. Ik hoop dai het festival naar wensch zal siagen en indruk maken en hiermee roep ik alle gezelschappen een hartelijk welkom toe. Na deze rede werd de eerewljn aangeboden. Verschillende heeren kwamen het bestuur der Lledertaiel en het Feest comité nog gelukwenschen. Allereerst werd gesproken door den Heer F. van Bladel, Voorzitter der Fanfare der H. Familie te Heusden. De heer v, Biadel sprak als volgt Geachte Heer Burgemeester. Geachte leden en buitengewone leden der liedertafel Oefeningen Vermaak. Geachte toehoorders. In de eerste plaats wil ik hulde brengen aan den voorzitter der feest vierende vereeniging voor de hulde die hij gebracht heeft aan de deel nemende gezelschappen. Hij heeft daaraan een wensch verbonden en wanneer deze in vervulling gaat, wacht ons een tijd van groei en bloei. Voordat de feestelijkheden beginnen wil ik een kort woord tot de jubilee rende vereeniging richten. Misschien ben iji te voorbarig, omreden het mij niet toekomt hier te spreken, maar ik ben bij Waalwijk geïnteresseerd, daar ik mij reeds meer dan 50 jaren in Waalwijk bewoog als groentenhande- laar en dit heeft me bewogen een woord tot u te spreken. In de eerste plaats wil ik dan hulde brengen aan de liedertafel Oefening en Vermaak bij haar 70 jarig jubileum. In 't bijzonder feliciteer ik den heer Aug. v. d. Heijden, die reeds een reeks van jaren president der veree niging is en haar heeft geleid tot groei en bloei en huldig ik hem voor zijne buitengewone welsprekendheid. Hulde aan het Uitvoerend Comité en aan de vereeniging, voor de wijze waarop zij de feesten daargesteld en georganiseerd hebben. Ik hoop nog vele malen een dergelijk feest hier mee te maken. Hulde aan den oud-directeur der liedertafei, Frans de Cortie z.g. en aan den huidigen directeur, den heer Jac. Sars dat zijn mannen waar de vereeniging zich aan kan vastklampen en waarop zij kan bouwen. Wat deze directeuren voor de vereeniging ge daan hebben is genoeg gebleken uit de vele schitterende prestaties, die het corps zoowel in binnen- als bui tenland heeft verricht. Hartelijk dank ook voor de vrien delijke uitnoodiging tot onze Fanfare gericht om deel te nemen aan uw festival. Toen wij deze uitnoodiging ontvingen, kwam ons direct helder voor den geest, hoe wij 20 jaar geleden ook aan uw festival hebben deelge nomen en welke gastvrijheid wij van U en van Waalwijks burgerij mochten i de en Ar- e Echo van het Zuiden. den tfaren „ar Machine jjjT EDCH Kein Geld mehr fiir Ausland Waren Kauft Deutsche Butter, Deutschen Base, Deutsche Kier, I Deutsche Obst u. Gemuse Ihr helft Euch selbst u. Buren Brüdern. Rii' t i -i -i :s. T?arcl da enni-tLn />i 1 doni'no dn Trni» flfl mit rte aanopname taak rip 7npfp

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9