IE ECHO VAN HET ZUIDEN llhndetArliinlm ÉL No. 67. Zaterdag 23 Aug. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HERPT EN BERN c.a. Vergadering van den raad der ge- meente Herpt en Berne e.a. Afwezig het lid J. M. Buijs. Op een vraag van het lid van Herpt omtrent het rechtsgeding met de ge meente Hedikhulzen antwoordt de Voorzitter, dat alsnog verzocht is aan Hedikhulzen om deze zaak in der minne af, te doen, doch dat zij daar niet op in wenschte te gaan; nu is de de zaak aan het rollen. IngekomenProcesverbaal van kas- opneming; goedkeuring H. H. Oed. Staten inzake overdracht grond voor plaatsing Transformator huisje konink. besluit waarbij goedkeuring is verleend omtrent den vastgestelden helfings- iactor voor de gemeentelijke Inkom sten Belasting. Rekening van de Gezondheids commissie zetelende te Heusden met meteen goed slot van f67.11, bij drage van Herpt was f 30 75 even- tens hare begrooting voor 1931 waar- lil op Herpt gerekend wordt voor 13175 zijnde 5 ets. per inwoner. Van de R.K. Militaire Vereentging te Venlo om een subsidie van" 15 welke bij de begrooting zal worden toegestaan. Aan de orde: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van de belasung- helfing tengevolge van de wet op de inancteele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Hierbij verliest de gemeente de uit. keering per inwoner volgens de wet van 1897, wat is f 840.10, de bijdrage In het salaris van burgemeester en secretaris ad f 600. alsmede3de gemid delde opbrengst van de gemeentelijke Inkomstenbelasting ad f 6800, totale verliezen 18240.10. Volgens de nieuwe wet krijgt de gemeente (623 inwoners) uit het gemeentefonds f 4164.75, een bijdrage van 3/4 der jaarwedde van burgemeester en secretaris, max mum f 3000, 3/4 van de opcenten van de hoofdsom der grondbelasting is f 3426.75 en de hoofd lom der pcrsoneele belasting totaal 113846 wat in het geheel dus is 111.3^9.96'/, of f3.089.86 meer dan de gemeente verliest, inpiaats van de gemeentelijke Inkom- slenbelasting heft het Rijk een fonds belasting om een fonds te vormen waaruit het Rijk de bijdragen geeft. Als voorbeeld diene dat iemand met een belastbaar inkomen van 1600 nu 1903 betaald, wat dan wordt f 3 15000 betaalde nu f 490.501/, dit wordt nu 1138 bij indeeling in de 3e klas v. d. Broek meent dat het beter zoude zijn plaatsing in de le of 2e klasse, opdat dan ook betalen die het beter kunnen. v. Herpt meent dat de betere beta lers toch nog genoeg extra betalen door de handhaving der opcenten op de grondbelasting. Plaatsing in de 2e klasse zou reeds een bedrag van 115.000 onbelastbaar maken. De be lasting wordt toch reeds zooveel ver minderd De Voorzitter zeide juist nog dat iemand die een inkomen had van f540 nu f6.93 moest betalen en dan maar f 1. wat toch al een aanzienlijke vermindering geeft. v. d. Broek vindt het mooi dat ieder wat betaalt, er zijn echter veel belastingbetalers die zich hebben laten splitsen en dan wel zoodanig dat ze buiten de belasting vielen. De Voorzitter merkt op dat juist door het voorstel v. d. Broek, dezen nog meer buiten de belasting zouden komen. Hierop besluit de raad met alge- meene stemmen de gemeente te plaat sen in de 3e klas voor het gemeente fonds, te laten in de 8e klas voor de personeele belasting terwijl de raad eveneens besluit de opcenten op de personeele belasting af te schaffen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een geldleening in verband met de electri- ficatie van de gemeente, wat betreft de betaling voor het net f 6 200, voor de straatverlichting f 1000 en de ver andering van de bergplaats van den veldwachter met het oog op den bouw van bet transformatorhuisje ook een kleinigheid alles zamen van t 7500 tegen een maximum rente van4'/2pct zoo mogelijk a pari of er beneden met een afljssing in 15 jaren. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente begrooting voor 1930 in verband met het onderzoek voor de mogelijkheid van drinkwatervoorziening, etn bedrag van f 16 13 wat wordt goedgekeurd. 5. Wijziging der polltle-verordening om de snordersdiensten te beteugelen die de autobussen veel schade berok kenen, wordt alzoo gewijzigd en aan gevuld. De gemeente—rekening 1929 wordt voorloopig vastgesteld met aan in komsten f 14 981 84 en aan uitgaven f 14 126.15'/, alzoo een goed slot van f 855 68'/,. Kapttaaldiensf niets. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. LAND- EN TUINBOUW. Iets over het bemesten van aardbeien De voornaamste factoren tot 't ver krijgen van een groote oogst aard beien zijn: de soort, een flink losge maakte grond, en 'n ruime, doelmatige bemesting. Vooral bij de bemesting worden wel eens fouten gemaakt, nlei alleen bij de keuze der meststoffen maar ook omdat de practijk de De- mesting op aardbeien niet altijd op 't juiste tijdstip toepast. De beste en doelmatigst bemeste aardbeien geven de meeste en mooiste vruchten. In den regel wordt bij 't aanleggen der aardbeien fl nk geDruik gemaak van mest of compost, de volgende jaren kan men deze echter minder gemakkelijk toedienen, vooral niet wanneer men, zooals op de meeste plaatsen het geval is, de bedden vol laat loopen. Men is dan geheel op hei gebruik van kunstmeststoffen aange wezen. Trouwens waar de teelteenig zins in het groot wordt gedreven, zal Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. men bovenstaande manier niet altijd kunnen toepassen en reeds van het begin af kunstmest moeten gebruiken. Wii men nu zijn aardbeien volledig bemesten dan zou men gebruik kunnen maken van zwavelzuren Ammoniak, superfosfaat (of Thomasslakkenmeel) en patentkali. De zwavelzure Ammoniak heefteen geleidelijke werking en 'n langdurige, welke juist bij aardbeien verlangd wordt. Vele telers hebben door de slechte resultaten, welke zij bereikten door geven van te groote boeveelheden drijvende stikstof mest, de snkstot geheel achterwege gelaten, wat zien natuurlijk aan de opDrengst ^wreekte. Op üe stikstof komt 't aus bij 'n doelmatige bemesting van aardbeien vooral aan. Bij het gebruik van enkel kunstmest zou ik dan willen geven per Are 3—4 K G. Zwavelzuren Amoniak, 3 4 K.G. paicnikali en 4—5 K G. superiosfaat oi Tnomasslakkenmeel. Van de stik stof zou ik nu zoo spoedig mogelijk de helft willen geven, in de herist ot winter de kalt en het fosforzuur en de rest van de stikstof vroeg in het voorjaar. Worden de aardbeien aange legd met ruim stalmest of compost dan geeft men nu geen Zwavelzuren Ammoniak, maar een weinig kalt en tosiorzuur om in den winter of vroege voorjaar weer de halve volledige be mesting te geven. Darf wijzen wij hier nog op de volledige meststof Nitiophoske 10 met een gehalte aan stikstof van 16i/2°/o, aan tosiorzuur van 16,/2°/0 aan tiau van 21 '/a°/o. Deze mestsiot neelt in de practijk Dcwezen voor aarddelen uit stekend te zijn. Men gebruikt van ueze meststof dan 4—5 K.G. per Are waarvan men ongeveer 2 K.G zoo spoedig mogelijk, de rest In 't vroege voorjaar geelt. De Meester als scheidsrechter Vader Wat is het Jan. Wanneer mag ik weer naar school Weer naar school Ja, het landwerken Is nu toch wel afgeloopen niet Vader Nou. afgeloopen is het nog niet, ®aar als jij weer graag naar schooi gaat mag je wel hoor, dan kan Piet de loopjongen het wel verder afma an. Toen riep Jan blij hoera! en hij gooide zijn pet in de hoogte en klapte 'n z'n handen van blijdschap. „Den je daar zóó blij om, vroeg Vader. Wou en of zei Jan. Nu, dan ga jij aanstaande Maan dag maar weer naar school hoor. En dat gebeurde. Maar waarom was jan dan thuis geweest Jan z'n vader had een heele groote tuinderij, en daar was het in den zomer heel erg druk, zoodat jong en oud de handen flink uit de mouwen moesten steken, en dan werd er aan den Hoofdonderwijzer gevraagd, o Jan voor ongeveer drie maanden van school mocht komen, om te helpen en dat werd dan toegestaan. Wanneer Jan dan pas van school af was vond hij het heerlijk. Maar, als het dan zoo lang duurde, verlangde hij heel erg weer naar school. Van Lear Black en Nederland. Van Lear Black heeft steeds bijzon der in de gratie gestaan bij de Neder landers. Al is hij dan ook Amerikaan van nationaliteit, hij is Nederlander van afkomst. Wat hem echter ten onzent zoo populair heeft gemaakt, dat zijn zijn tallooze vliegtochten, die nij in Nederlandsche vliegtuigen, ge piloteerd door Nederlandsche vliegers ondernam. Duizenden en duizenden kilometers heeft de zoo tragisch om het leven gekomen Van Lear Black door de lucht afgelegd en onverwoestbaar was zijn vertrouwen in de Nederlandsche Eokkermachtnes en de Nederlandsche piloten. Zijn aanmoedigend voorbeeld is van niet te schatten beteekenis ge weest voor de Nederlandsche lucht vaart en speciaal voor de vliegver binding met Nederlandsch lndtë, die in het komende najaar op regelmatige wijze zal worden onderhouden. Als Amerikaan van Nederlandsche afkomst heeft hij zijn afstamming niet verloo chend. Na den hisforlschen tocht van Van der Hoop in 1924, die totaal 127 uur tn de lucht bleef, om ons Ind.ë te bereiken, gaf Van Lear Black, 3 jaar later het voorbeeld door met Gcysen- dorffer en Scholte heen en terug naar Batavia te vliegen en den afstand van Amsterdam naar Batavia in 86'/, uui af te leggen, verdeeld over 13 dagen Onze regeering wist de daad van Van Lear Black naar waarde te schat ten, toen zij hem tegelijkertijd mei de huldiging der Nederlandsche piloten de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau toekende. VADERLANDSCHEBANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, 60| tegen beurskoers |0 OBL1GAT1EN O lUV met jaarlijksche uitloting. Bij dezen Indië tocht liet de vlie gende Amerikaansche Hollander het echter niet. Zwerftochien over hei Europeesche vasteland en Engeland volgden. Ook herinnert men zich zijn poging om naar Zuid Afrika te vliegen, die echter bleef steken in de terrein- moeilijkheden bij Kartoem. In Maart 1929 werd deze zelfde tocht met meer succes ondernomen. Veilig en wel werd Kaapstad bereikt. Tenslotte vloog Van Lear Black met zijn .lijfpiloten" Scholte en Geysen— dorier in de lente van dit jaar naar het verre Oosten, waar te Tokio hem een warme ontvangst werd bereid. Zonder twijfel was het einde van Van Lear Black's reislust nog niet gekomen. Groote tochten waren reeds bedacht. Er zullen dan ook velen in ons land zïjn, die het verscheiden van dezen luchtvaart—pionier oprecht betreuren. BUITENLAND. Joris de Leeuw in hooger beroep vrijgesproken. Het Belgisch Hoog Militair Gerechts hof heeft zich hedtn in hooger be roep bezig gehouden met de zaak van den Vlaamschen milicien De Leeuw, die door den krijgsraad te Luik tot drie en een halve maand militaire gevangenistraf was veroordeeld, omdat nij indertijd geweigerd had gevolg te geven aan in de Fransche taal ge stelde bevelen. Het gerechtshof was van meening, dat aan De Leeuw niet de bedoeling kan worden toegedicht in het alge meen te weigeren aan militaire beve len te voldoen, doch slechts aan die, welke in de Fransche taal gegeven werden. Het Hof vernietigde het von nis van den krijgsraad en sprak De Leeuw vrij. Gandhi. De Engelsche regeering heeft in de gevangenis pogingen doen aanwenden op den Britsch-lndischen leider Gandhi om hem tot andere gedachten te brengen, en zijn verzet te doen staken. Men dacht 't reeds ver gebracht te hebben, maar uit z'n ihans gepubli ceerd antwoord blijkt, dat hij alleen aan de conferentie te Londen zou willen deelnemen, als de status van dominion voor geheel Britsch-Indië vooraf wordt gegarandeerd. Dit gaat natuurlijk niet en is een leelijke tegen valler voor de Labour-regeering Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. Zoo ook nu, hij was ai weer drie maanden ruim thuis geweest, en het regende vandaag heel den dag, en het begon Jan al aardig de keel uit te hangen en daarom kwam nu de vraag aan Vader of hij weer naar school mocht. 't Is Maandagmorgen, Jan krijgt weer zijn schoenen en mooie pak voor school aan en is ai vroeg uit de veeren. Hij kan niet meer slapen, zijn ge dachte zijn al op school, Hoe zouden de jongens het vinden ais hij weer terug komt? Wat zal de Meester wel zeggen Jan ziet den Meester al vriendelijk lachend met uitgestrekten hand op hem afkomen. Zóó. Jan, ben je daar weer jongen, daar ben ik blij om hoor. Zou zijn plaats nog open wezen? Naar alles is |an erg nieuwsgierig. Hoe laat zou het wezen, hij kijkt op zijn horloge, precies acht uur. Hé, wat vroeg nog. Moeder, heeft U nog een boodschap voor mij te doen? Neen Jan, ik zou niet weten wat. Waarom vraag je dat Wei het is nog te vroeg voor school vindt U niet Ja. 'n beetje wel, maar je mag wel gaan hoor, want je moet 'n heel eind loopen en je verlangt zeker al hé om te gaan. Hé, ja Moe, mag ik, dan kan ik op de speelplaats nog eens met Nelis praten, en ik ben toch zóó nieuws gierig naar allés, en wat denkt U Moeder, zou de Meester mijn plaats open gehouden hebben. Ja zeker jongen, dat is wel zoo zeker als twee maal twee vier is, zei Moeder, dit vond Jan ook. Jan nam zijn boterhammen mee voor tusschen den middag, want hij moest altijd overblijven, en gaf Moeder de verzekering goed op te passen, en ging welgemoed weer naar school. Toen hij op de speelplaats kwam waren er 'n paar kleine meisjes al aan het spelen. jan ging op den uitkijk staan, of hij al een van zijn vriendjes zag, en vooral Nelis Boekbinder, dat was zijn echte vriend waar hij dezelfde bank mee deelde. Daar komen al heel wat kinderen van de lagere klassen en jongens en meisjes ook uit zijn klas. O, daar is Piet van Nugteren at en |an van Houwelingen en Gerrit de Rijke enzoovele anderen. Ha, Jan, roepen ze allen als uit één mond, ben je daar weer? Mag je weer komen Ja zei Jan blij, zooals jullie ziet Daar komt Nelis Boekbinder aan rennen en (daar ze hem verteld heb ben dat Jan in 't Veld op de speel plaats is) vliegt op Jan aan en zegt Ha Jan zeg je, wat ben ik blij dat jij er weer bent, en als in één adem gaat hij voort, zeg, de meester heeft die jongen daar, (en zijn vinger wijst UIT HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. 17 Aug. Uitgerust en wel mooie vacantie gehad, tenminste wat duur betreft slecht weer niets beter getroffen dan andere stervelingen weer aan den arbeid. Dank allen voor belang stelling. Zal nu en dan weer eens porren, maar zonder persoonlijk te zijn dat ben ik nooit geweest al nemen sommigen een klein por- retje zoo op nooit gedaan of bedoeling gehad ook in de toe komst niet alleen algemeen belang. Laat men dat ten slotte nu eens begrijpen en zoo mogelijk waar- deeren. 18 Aug. Mooi schitterend feest gevierd. Geslaagd in elk opzicht. Een feest de jubilaresse waardig. Enorme belangstelling Weinig vlaggenvooral bij 'l goed weer van Zondag veel te weinig. Daar schijnt men niet goed aan te witten. En dan de houding bij het spelen of zingen van nationale volksliederen. Meer dan erg, dat moet men nu onderhand maar eens leeren. Richt U op, hoeden en petten af Geen flauwe schaamte. Demonstreert doordaar gerust voor land en vorstin. Vooral in deze lijden, 't Is noodig 1 19 Aug. Vernomen overplaatsing Kapelaan Martens ais rector naar Best. Bezie hem hier alleen als sociaal werker, als adviseur van den RK Middenslandsbond. Voor dezen is die overplaatsing jammer, al heeft hij niet kunnen bereiken wat hij zoo gaarne gezien had. Maar dal is m i. niet zijn schuld. 20 Aug. Volkomen met redactie eens, wat zij schreef over burge meester Lot ff. Breng hem dank voor zijn sympathie voor Waalwijk en z'n instellingen, speciaal zijn liefde en werken voor onze Hoogere Handelsschool. 21 Aug. Hoor dat nieuw plan Klijnenraachuis nog niet is in gekomen. Hoop dat B en W. ook eens zullen porren, 't Wordt tijd dat er een beslissing valt. Hoop tevens dat B. en W. nieuw straaiplan met kracht zullen aan snijden nu 't echte werkseizoen weer gaat aanbreken. Dat ook is een groot vraagstuk dat dringt RECHTSZAKEN. De strijd am het behoud van den Bosschen beuling. De Bossche slagers kunnen gerust zijn ze hebben den strijd voorloopig gewonnen. De Kantonrechter verleende ontslag van rechtsvervolging tegen de Bossche slagers, die terecht moesten staan wegens overtreding van een be paling van bet Vleeschwaren besluit. De strijd gaat oven den bekenden beuling 1 Een mengsel van vleeschafval gemengd met veel meel en een en ander in een breeden darm gestopt, wordt als specialiteit in den Bosch onder den naam van beuling in den winter bij de vleet verkocht en opge smuld als een goedkoop hapje. De deskundigen van den keurings dienst van Waren noemen het beuling, omdat het mengsel in een darm zit, een worstsoort die als worst te veel meel inhoudt en daarom moet ver dwijnen. De Bossche slagers hebben het „be naar een vreemdeling die Jan niet kent op jou plaats gezet. jan verschiet van kleur en zegt heel langzaam: Op... mijn... plaats? ja,... op... jou.plaats, zegt Nelis. Dus naast... jou Ja knikt Nelis, zeggen kan hij het niet meer, nu voelt hij nog erger, nu jan hier bij hem staat, het groote on recht dat de meester Jan aangedaan heeft. Jan staat ineens recht op en zegt tegen Nelis, (en er is toorn in zijn stem). kom naast jou, op mijn eigen plaats zitten. Nelis weet wei, als Jan iets zegt, dat 't gebeurt. Jan gaat van Nelis vandaan en loopt naar de gesloten schooldeuren, hij voelt er aan, dicht, natuurlijk bromt hij in zichzelf. Maar ik zal hem wel krijgen, ik zal mijn eigen plaats hebben naast Nelis. Jan speelde niet mee van morgen, hij houdt wacht bij de gesloten school deur, want hij wil er het eerst in wezen, en dan direct op zijn plaats, en als hij eenmaal zit, laat dan dien vreemden snoeshaan hem er maar eens van afhalen, en zijn vuisten knellen zich in elkander. Daar homt het Hoofd der schooi met den sleutel, en kan er niet tus schen komen haast van de kinderen, daar ziet hij Jan. En met 'n blijden vriendelilken uitroepMaar, wat zie ik daar? Is jan in 't Veld daar weer, neen maar jongen, daar ben ik blij Zaterdag is 't Wonderdag In duizenden gezinnen, Wonder-Artikelen kloppen aan En allen roepen „Binnen"! I ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5