11K no m i BI ZD1DËN Cor. v. d. Wiel Permanent Wart vanaf f 15.- No. 67. Zaterdag 23 Aug. '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NÏEUWS. Waalwijk, 22 Aug. 1930 Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 29 Augustus 1930, des namid dags om 7 uur ten gemeentehuize. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van Centraal Bureau voor Veri ficatie enz. der Vereeniging van Ne- derl. Gemeenten 's-Gravenhage: Verslag betreffende gehouden con trole en lcasopneming bij den gemeen te-ontvanger in het 3e kwartaal 1930; Alsvoor betreffende de jaarstukken van het gemeentelijk woningbedrijf over 1929. b. Van de Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van dieren, te 's Gravenhage, verzoek om in de bouw verordening bepalingen op te nemen omtrent vereischten, waaraan veestal len moeten voldoen in verband met reddingsmogelijkheden van vee bij brand. c. Van H. G. Donkers alhier, mede- deeling, dat hij ontslag neemt als raadslid. d. Van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van Leden van den Gemeenteraad, Afschrift van zijn besluit van 8 Au gustus 1930 tot benoemd-verklaring van F. Passier tot lid van den gemeen teraad in de plaats van H. G. Donkers en mededeeling, dat F. Passier zijne benoeming tot lid van den gemeente raad heeft aangenomen. e. Van B. J. H. C. Timmermans en H. G. Donkers alhier, mededeeling, dat zij ontslag nemen als lid der Com missie van aanslag voor de Rijksin' komstenbelasting. f. Van verschillende plaatselijke winkeliers, verzoek om ook de winke liers te doen deelen in het verlaagde electriciteitstarief voor de industrie. 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer F. Passier, nieuwbenoemd lid van den gemeenteraad. 3. Installatie van den heer F. Pas sier als lid van den raad. 4. Voorloopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen over 1929. 5. Voorstel tot wijziging der sala risregeling van den directeur van den vleeschkeuringsdienst. 6. Voorstel inzake verlenging der huurovereenkomst van het terrein aan den Roestelberg met P. G. van Eeuwijk. 7. Verzoek van het bestuur der R.K. Bijzondere Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat tot beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van leermid delen en schoolmeubelen. 8. Vaststelling van den pensioens grondslag van den gemeente-ontvan ger. 9. Wijziging der verordening op de levering van gas en water. 10. Wijziging der Electriciteitstarie- ven. 11. Wijziging der Retributieverorde ning. 12. Wijziging der Politieverordening. 13. Verpachting der jacht. Vergemakkelijking aansluituing V erwarmingsgas. Zooals bekend, geschiedt de leve ring van gas voor verwarmingsdoel einden in deze gem. momenteel via een speciaal daarvoor opgestelden meter en 'n aparte installatie. Zij die wenschen over te gaan tot gebruik van het z.g. verwarmingsgas tegen het ge reduceerde tarief van 5 cent per M3, moeten, behalve de iedere maand te- rugkeerende kosten van extra-meter- huur, zich nog de min of meer be langrijke kosten getroosten van den aanleg eener afzonderlijke leiding. Een en ander is oorzaak, dat de aan wending van het gas als verwarmings bron in vele gevallen achterwege blijft, althans niet in die mate wordt toege past, als waarop bij het vaststellen van het tarief van 5 cent per M3 was gerekend. De huidige regeling staat o.i. een normale toename van het aantal verbruikers van z.g. verwarmingsgas in den weg. Om hieraan tegemoet te komen, ad viseert ons de Commissie van Bijstand voor de Gemeentelijke Licht- en Wa terleidingbedrijven, de invoering te bevorderen van een tarief, waarbij de hierboven ontwikkelde bezwaren wor den ondervangen. De Commissie meent, en wij kunnen ons daarmede volkomen vereenigen, dat, bij wijze van proef, met een z.g. vrij vastrechttarief het beoogde doel; n.l. wegneming van de bezwaren, die een meer algemeene aanwending van gas voor verwarming in den weg staan, zal worden bereikt. Een exemplaar van het tarief, zoo als wij ons dit hebben gedacht, gaat hierbij. Om te voorkomen, dat het goed- koope gas teveel voor andere dan ver warmingsdoeleinden zal worden aan gewend, is een trapsgewijze daling van den gasprijs aangenomen. Om onbil lijkheden te voorkomen, is het ook noodig geoordeeld, een minimumgrens in het tarief op te nemen. Met het oog op het winterseizoen achten wij, bij wijze van proef, invoe ring van het tarief op 1 October a.s. gewenscht. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-adviezen. Salaris Directeur Keuringsdienst. Bij de benoeming van den tegen- woordigen titularis werd de jaarwed de van den Directeur van den Keu ringsdienst voor Vee en Vleesch vast gesteld op 3000.met 10 2-jaarlijk- sche verhoogingen van 200 en be paald, dat op hem 8.5% pensioenbij drage zou worden verhaald. Het voor stel der Vleeschkeuringscommissie was destijds de salaris grenzen te be palen op 4000.en 5000.Door een amendement van een der raadsle den werden de grenzen echter gewij zigd als voren genoemd, terwijl over de periodieke verhoogingen niet werd gesproken. Deze bleven dus vastge steld op 200.per 2 jaren, zoodat nu eerst na 20 jaren het maximum kan worden bereikt. Daarenboven is de heer Bos de eenige ambtenaar wiens salaris door het gemeentebe stuur wordt geregeld en die een pen sioensbijdrage moet storten. In verband met de vrij snelle ver meerdering van zijn gezin en de her haaldelijk voorkomende oproepingen in tijdschriften en vakbladen, welke betere vooruitzichten openen, heeft deze functionnaris verzocht zijn sala ris te willen herzien. De Commissie van Bestuur van den Vleeschkeuringsdienst, hierover ge hoord, adviseert: le. De door den Directeur ver schuldigde pensioenbijdrage ad 8.5% met ingang van 1 Januari 1931 voor rekening van den dienst te nemen; 2e. Te bepalen, dat de maximum- jaarwedde van ƒ5000.zal worden bereikt na 8 2-jaarlijksche verhoo gingen van 250.en aan dit be sluit terugwerkende kracht te verlee- nen tot het tijdstip der aanstelling. Wij kunnen ons hiermede vereeni gen en stellen voor overeenkomstig dat advies te besluiten. Burg. en Weth. van Waalwijk. door den KWU-prijs gedurende den VASTRECHTTARIEF VOOR GAS. Een verbruiker volgens het vast rechttarief voor gas betaalt: a. een maandelijksch vastrecht. Naar keuze van het bedrijf wordt uit een of meer der volgende grond slagen een gemiddeld maandelijksch gasverbruik vastgesteld. 1. Gasverbruik 1927-1928-1929 (gemiddeld). 2. Gezinsgrootte. 3. Woningtype. Dit vastgesteld maandelijksch gas verbruik a 4 cents per M3 is het ver schuldigd vastrecht. Het minimum vastrecht bedraagt 2.per maand. b. boven en behalve het bedrag, in a. bedoeld, wordt het aantal M3 gas, door den gasmeter aangewezen, als volgt berekend: October t/m Maartde eerste 30 M3 per maand a 7 cent per M3, alle vol gende 5 cent per M3. April t/m September: de eerste 50 M3 per maand a 7 cent per M3, alle volgende 5 cent per M3. De verbintenis voor gasverbruik volgens vastrechttarief wordt aange gaan voor een vol jaar. spitstijd hooger op te voeren en ook door een tariefsverlaging toe te staan aan die bedrijven, welke tijdens den spitstijd geen stroom afnemen. De tot heden bekende financieele resultaten over dit jaar laten toe, om ook reeds voor 1930 een verlaging van de bestaande tarieven toe te passen. Hoewel een tariefsverlaging over de geheele lijn voor een deel van het jaar het gevaar in zich sluit van een extra-verhooging der spitsbelasting in de voor het bedrijf ongunstige perio de, kunnen de volgende wijzigingen voor 1930 worden voorgesteld: a. Het tarief voor lichtstroom wordt per 1 October '30 gebracht op de eerste 5 KWU per maand a 32 cent per KWU, alle volgende KWU a 29 cent per KWU. Het maandelijksch vastrecht wordt in denzelfden zin gewijzigd, terwijl de KWU-prijs wordt gehandhaafd op 15 cent per KWU. b. Het tarief voor krachtstroom via dubbeltariefmeters wordt over de maanden October, November en De cember 1930 verlaagd tot 17 per KWU, terwijl per KWU volgens hoogtarief 40 cent wordt berekend. Afnemers volgens deze categorie genieten bovendien over elk der maan den October, November en December een reductie van 1 cent per KWU, over de in de betreffende maand ge bruikte stroom, indien daarin door hen geen stroom is afgenomen tijdens de hierachter vermelden spitstijden. Spitstijduren: Januari van 47 uur nam. Februari van half 57 uur nam. October van half 57 uur nam. November 47 uur nam. December 47 uur nam. c. Voor de op 30 September aan gesloten grootkrachtverbruikers wordt het nieuwe tarief op 1 October inge voerd. Voor de berekening echter blijft 't oude tarief gelden. Aan het einde van het jaar geschiedt dan de eindafreke ning door de in het 4e kwartaal afge nomen KWU te verrekenen tegen den gemiddelden KWU-prijs, die reeds verschuldigd zou zijn, indien het nieuwe tarief reeds voor het geheele jaar gegolden had". Wat de financieele gevolgen van dit voorstel betreft, zij medegedeeld, dat bij invoering van dit tarief met ingang van I October 1930, over het laatste kwartaal van dit jaar, volgens de Commissie op een mindere ont vangst zal zijn te rekenen van 3000. Wij kunnen ons met het voorstel der Commissie vereenigen en adviseeren U, tot invoering van het nieuw ont worpen tarief, met ingang van 1 Oc tober a.s. te besluiten. Burg. en Weth. van Waalwijk. politiehoHd van de Kon. Ned. Polïtie- Tarief voor water-afname ten behoeve van bouwwerken. Daar voor de afname van water van de waterleiding, ten behoeve van bouwwerken, het tarief voor huis houdelijk gebruik geldig is, en dit niet billijk is te achten, stellen B. en W. voor om voor water, afgenomen voor de uitvoering van eenig bouw werk, een nieuw tarief in te voeren en den prijs te bepalen op 0.20 per M3. Burg. en Weth. van Waalwijk. Vereeniging (K.N.VP) die Dinsdag, Woensdag en Donderdag op het terrein der Heeren Timmermans aan hetQal- genwiel gehouden werden hebben een uitstekend verloop gehad, en terecht zeer groote belangstelling getrokken. 't Was een lust in deze pracht— omgeving te vertoeven bij dit mooie werk. Dank zij het mooie weer waren er voortdurend, vooral 's middags, vele hondenliefhebbers aanwezig om de verrichtingen der dieren gade te slaan. En men heeft kunnen genieten. Er waren werkelijk buitengewone staaltjes van dresseerkunst te aanschouwen, die de toeschouwers, ook de niet in deze sport ingewijden, voortdurend in span ning hieiden Zeer aantrekkelijk was vooral het manwerk, waarbij aardige staaltjes van stok-, werp- en scholvastheid werden getoond. De zware taak van „boef" werd hierbij waargenomen door den heer M. Vinkes, lid van Hermandad nit Amsterdam. Een woord van jof komt hem zeker toe, want we gelooven centsniet dat het een benijdenswaardig baantje is om in de brandende zon, gekleed in een dik gevoerd lederen pak, een uur aan een stuk het veld over te hollen, om zich door de felle honden te laten bewerken. In ieder geval heeft hij zich uitstekend van zijn taak gekweten. De koddige kleedlj van den boef ontlokte menige lachbui aan het publiek en op sommige momenten deed zijn zware gang ons denken aan den Michelin-bandenman. Woensdagmiddag werd door den Groenendaeler van den heer de Kort te Hilvarenbeek, een buitengewoon mooie demonstratie gegeven in het redden van drenkelingen door een hond. Zeldzaam bewijs van 't sterk ontwikkeld instinct van het dier en van prima dressuur. Het is voor liefhebbers een buiten- j gewone gelegenheid geweest om van de hondensport te genieten. Het terrein was uiiermate geschikt, een schitterende gelegenheid door eiken vreemdeling geroemd, de uitgestrekte bosschen leenden zich uitstekend voor het rivieren, terwijl voor het man- werk de mooie laan en het groote gras veld in de nabijheid zich uitstekend leenden. Waar Galgenwiel hier langs stroomt, had men alles vlakbij, zoodat er niet veel zulke terreinen, zoo ge schikt, zullen zijn te vinden. lederen avond werden in café A. Steenbergen-Kroot de uitslagen bekend Verordening tot wijziging der veror dening op de heffing van retributies in de gemeente Waalwijk. Daar de retributie verschuldigd voor het innemen van een gedeelte van den openbaren weg door schut tingen, ten dienste van bouw- of sloopwerk, voor de grootere bouw werken te hoog is te achten, stellen B. W. aan den Raad voor een nieu we bepaling in de verordening op de heffing van retributies in te voegen, luidende als volgt: „Met afwijking van voorafgaande bepaling is verschuldigd, indien meer dan 100 M2 van den openbaren weg wordt ingenomen, voor de eerste 100 M2 10.en voor iedere M2 meer 0.05 per M2 en per week. o<x>cx:ooöoc«:>ocö<»öoooöoöööcöq Verlaging Electriciteitsprijzen. De Commissie van Bijstand voor de Gemeentelijke Licht- en Waterleiding bedrijven zond ons het hier volgende advies inzake een herziening van de tarieven voor electriciteit. „De gunstige financieele resultaten, gevolg van de uitbreiding van het electriciteitsdebiet, met de tegemoet koming, door de PNEM verleend (n.l. het aanbrengen van een wijziging in de berekening der maximale belas ting), zijn aanleiding geweest oih een tariefsherziening in studie te nemen. Een en ander heeft geleid tot de hierbij gevoegde voorstellen tot ta riefsverlaging. Alle categoriën verbruikers prnfi- teeren van de voorgestelde wijzigin gen en wel in de volgende mate: Lichtverbruikersgemiddeld 2.5 ct. verlaging per KWU, (waaronder ook de verbruikers volgens vastrechtta rief). Kleinkrachtverbruikers gemiddeld 2.5 cent verlaging per KWU. Grootkrachtverbruikersgemiddeld 1.3/4 cent per KWU. Naar schatting beteekenen deze verlagingen een mindere opbrengst voor 1931 van circa 10.000. Bij de krachttarieven is getracht om de K.W.-belasting tijdens den spitstijd zooveel mogelijk te drukken, hetzij door een vergoeding per KWU in het vooruitzicht te stellen bij een verlaging van de spitsbelasting, hetzij Oamesksipper waai wijk. Naast het Postkantoor Telefoon 8. (Systeem Eugène) 8 8 oööowxxxjoooocoocxïcxxïooqooöo Koningin.nefeest. Wij vestigen de aandacht van ouders en kinderen op de in dit nummer voorkomende advertentie van „Waal- wijks Belang", waarbij de leerlingen der scholen opgeroepen worden om bij de viering van Koninginnedag deel te nemen aan de Zanghulde op de Markt en den Kinderstoet. Zij moeten voorzien zijn van een oranje—sjerp, zoo mogelijk met oranje of rood wit- blauwe pet of muts, vaantje of i.d. Ook zal het 't bestuur aangenaam zijn wanneer er vereerigingen zijn die aan de Taptoe willen deelnemen. Men gelieve zich dan op te geven bij den secretaris van ,W. B." en een lam pion of fakkel wordt desgewenscht verstrekt. Het gaat er dus alleen om dat het bestuur van ,W. B." de zekerheid heeft van voldoende lampio.n- of fak keldragers, de rest komt van.zelf. Men haaste zich, de tijd dringt. Keuring Certificaat Potitiehond K. N. P. F. De keuringen voor het certificaat gemaakt. Tal van autoriteiten hebben deze belangwekkende demonstraties bijge woond. We noemen den burgemeester van Waalwijk, den kapitein-comman dant der maréchaussee uit Breda, een inspecteur van politie met verschillende agenten uit Breda, den voorzitter en secretaris der afd. Breda der K. N. P. V., zeer vele leden der plaatselijke- en rijkspolitie uit geheel Noord—Brabant enz. enz. Voor de uitslagen van Woensdag en Donderdag en verdere bijzonder heden, zie men onder de berichten van onzen correspondent te Kaats heuvel. Gevonden voorwerpen. Op Zaterdag 23 Augustus 1930 des namiddags van 6 tot 8 uur zijn et inlichtingen te bekomen op het politie bureau alhier, omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Een overhemd, een vulpen, een paar damesschoenen, twee boodschap pen zakken, vijf vloermatten, een wol len das, een ijzeren slot, een aantal sleutels, een gouden damesarmband horloge, een groot dekkleed, een aan tal handschoenen, eenige damestasch- jes met inhoud, een doosje drukknoo pen, een schop, een iederen band voor jekker, een koralen halssnoer, een gouden damesring, een kinderpet, een paar heerensokken, een zilveren dameskettfng, een autosleutel, een bril in etHi, een wandelstok, een zakmes, een gouden oorbel, twee rljwielbelas- tingmerken, een kinderhandtaschje, een klein hondje, een portemonnaie met inhoud, verschillende rozenkrans- sen. N. V. C. Verschaurs' Schoenfabrieken te Nijmegen. Vrijdag 15 Aug. 1.1. had de plechtige inzegening plaats der nieuwgebouwde fabrieksruimte. magazijnen, schaft lokalen en k! edkamers der N V. J. Verschuur Co's Electrische Schoen fabriek aan de Tooropstraat en Daalsche weg bij Nijmegen. Nadat te ca. 10 uur voor die intentie een- H. Mis was opgedragen, waarbij de Directie en haar familie,, vertegen woordigers en geheel het voltallige per soneel tegenwoordig waren, verrichtte de Z. E. Heer Pastoor v. d. Linden de plechtige inzegening. Na afloop hiervan hield Z. E een toepasselijke toespraak, waarin hij de goede verstandhouding tusschen Direc tie en personeel memoreerde. Vertegenwoordigers, chefs en perso neel boden de Directie eenige bloem stukken aan, waarvan de eerste het bekende schoenmerk Nimco en Astra in bloemen hadden laten uitbeelden. in welgemeende woorden dankte 't personeel bij monde van een hunner voor de goede zorgen aan hen betoond. Namens de directie sprak de heer J. Verheij op hartelijke wijze het personeel en verdere aanwezigen toe en deelde mede dat behalve twee vrije dagen ook nog een extra toelage zou worden toegekend. 18 Augustus was er zeer groote belangstelling van alle zijden, bij de officieele opening. V. v. d. S. Passagiersvluchten K. L. M. te Vught. De passagiersrcndvluchten boven den Bosch, Vught en omstreken, welke de vorige week wegens den minder gunstigen toestand van het terrein af gelast moesten worden, zijn thans vastgesteld van 6 t/m 14 September a.s. Gedurende dit tijdvak zal dagelijks van 11 tot 7 uur gelegenheid zijn tot het maken van rondvluchten terwijl tevens, bij deelname van minstens 8 personen langere vluchten gemaakt kunnen worden. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Fokkema en des avonds 6 uur candidaat Kiijnen van Bodegraven, beroepen predikant te Willigen—Langerak. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags half zes op te treden candidaat Hoekstra van Den Haag. VRIJH—CAPELLE. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de schuur van H. Verduin aan de Hooge Zandschel en bij den daarnaast wonenden bakker W. Kerst. Gelukkig liep een en ander goed af. De heer H. Kramer, penn. bode van de plaatselijke afdeeling van den Alg. Mod. Bouwvakarbeidersbond, heeft als zoodanig ontslag genomen. Naar we vernemen zal door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier een adres aan den gemeenteraad worden gericht met het verzoek een bepaling in het leven te roepen, waarbij het voetballen op Zondag wordt ver boden in de gemeente Sprang—Capelle. VRIJH.-CAPELLE. Onze dorps genoot G. O. werkzaam in de bouw bedrijven te Tilburg had het ongeluk een vallende plank op zijn schouder te krijgen, waardoor deze geheel ont wricht werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den Chr. Bouwvak- arbeidersbond werd het bestuur samen gesteld als volgt: J. d. Jong, voorzitter: M. Mandenmaker, 2e voorzitterj. Haverhals, secretarisC. Rozenbrand, 2e secretarisP. Faro, penningm. J. Heuster, 2e penningm, en A. Snijders, Alg. adjunct, zoodat thans na een lange periode van vacatures, het bestuur weer volledig is. Het ledental dezer afdeeling is de laatste weken weer enorm gestegen, het bedraagt nu ruim 70 leden. Het is de grootste afdeeling van dezen bond in de Langstraat. Dezer dagen schrok het paard van den heer T. alhier van een voorbij rijdende auto, waardoor het dier achter, uit in de sloot reed. Met vereende krachten werd de wagen op het droge gebracht, persoonlijke ongelukken had den gelukkig niet plaats. Meldden we in het vorig num mer van ons blad, dat het in het voor nemen lag van het feestcomité, om naast het concert van de Harmonie uit Zaltbommel nog een plaatselijke muziekvereeniging- uit te noodigen medewerking te verleenen, thans deelt men ons mede, dat in de gehouden vergadering van het comité besloten is hiervoor uit te noodigen de ver eeniging „Kunst na Arbeid" Capelle. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. ge meente alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds. Bol- kensteijn van 's-Gravenmoer. De voetbalvereeniging Excelsior speelt a.s. Zondag op haar terrein een vriendschappelijken wedstrijd tegen WSC III uit Waalwijk. Onze dorpsgenoot, de heer A. Christ, behaalde j.l. Woensdag op het te Dordrecht gehouden Zangconcours met de Chr. Gemengde Zangvereeni- ging „Hallelujah" uit Almkerk van welke vereeniging hij directeur is, in de 3e afd. een len prijs met 333 pun ten. Gezongen werd ,,'k Zal wel", van H. Nieuwenhuizen en Ouderhuis", van W. F. Kools. In de Ger. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half 10 en des namiddags half 3 op te treden candi daat Warmink uit Amsterdam. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zal a.s. Zaterdag 30 Aug. deelnemen aan het Nationaal Muziek - en Zangconcours te Heukelum. In de le afd. Fanfare zal onze ver eeniging uitkomen met de nummers „Feest Ouverture" van Sam. Vlessing en „Les Clairons du Cité Jardin" van Jan van Tright. De reis er heen wordt per autobus gemaakt. Met de voorbereidende werk zaamheden voor het te houden Ko- ninginnefeest op Maandag 1 Sept. a.s. vordert men goed. Ook de inzameling van gelden voor de te houden kinder spelen heeft een bevredigend verloop gehad. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Fokkema uit Sprang.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9