rei Marktberichten. AFBRAAK. hierna met algemeene stemmen aan genomen. 7. Verzoek van het bestuur der R.K. Bijzondere Meisjesschool aan de St. Crispijnstraat tot beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van leermid delen en schoolmeubelen. Wordt besloten het gevraagde be drag ad ƒ570.beschikbaar te stel len. 8. Vaststelling van den pensioens grondslag van den gemeente-ontvan ger. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 9. Wijziging der verordening op de levering van gas en water. (Zie prae-advies van B. en W. in ons nummer van heden). Met algemeene stemmen wordt de ze wijziging goedgekeurd. 10. Wijziging der Electriciteitstarie- ven. (Zie prae-advies van B. en W. in ons nummer van Zaterdag j.l.). Zonder opmerking wordt deze ta riefswijziging goedgekeurd. 11. Wijziging der Retributieverorde ning. Volgens prae-advies van B. en W., dat wij in ons nummer van j.l. Za terdag afdrukten, werd voorgesteld om, ingeval door schuttingen ten be hoeve van bouw- of sloopwerk een grooter gedeelte van den openbaren weg werd ingenomen dan 100 M2, voor de eerste 100 M2 10.en voor iedere M2 meer 0.05 per M2 en per week te heffen. Naar de voorzitter mededeelde was er dien morgen een brief van den heer B. Timmermans ingekomen, waarin werd verzocht deze retributie lager te stellen. In dit schrijven werd er op gewezen, dat voor de nieuwe uitbrei ding der Timtur-fabrieken een stuk van 220 M2 van den openbaren weg door een schutting werd afgesloten en dus volgend 't voorstel van B. en W. zou moeten worden betaald 10. plus 120 maal ƒ0.05 is ƒ6.maakt 16.per week of voor den duur van den bouw (die vermoedelijk 34 weken zal bedragen) 34 maal 16. is 544.—. Voor eenzelfde stuk werd vroeger bij de vorige uitbreiding slechts 187.betaald. Adressant meent dat de bedoeling van^Öeze verordening voornamelijk is geweest te voorkomen, dat gedeelten van den openbaren weg langer dan noodig was, zouden worden in beslag genomen en niet om den bouwers een zware belasting op te leggen Daarom wordt den Raad in overweging gege ven om rekening te houden met de noodzakelijkheid en om voor groote bouwwerken de retributie te stellen op 10 cent per M2 per maand. Adres sant meent dat de uitbreiding eener schoenfabriek als hier betreft, een groot belang voor de gemeente ge noemd mag worden en dat de gem. hieraan zooveel mogelijk dient tege moet te komen. Voorzitter. Wat de heer Timmer mans opmerkt over de kosten bij de vorige uitbreiding, hierop zou ik wil len antwoorden, dat toen deze retri butie-verordening nog niet bestond Wij juichen het natuurlijk toe als 'n fabrieksuitbreiding plaats heeft, doch ik vind het een beetje overdreven om het voor te stellen of op een bouw van 100.000 die ƒ300.— meer of min der een belemmering zou beteekenen. Bovendien is ons uit een brief van de „Albouw" te Breda, die het werk uitvoert, gebleken, dat deze maat schappij het moet betalen en niet de heer Timmermans. Niettegenstaande dezen brief van den heer Timmermans meenen B. en W. hun voorstel te moeten handhaven. Rox. Ik meen dat 10 cent per M2 wel wat hoog is, gezien de noodzake lijkheid, waarin de bouwer verkeert om van een gedeelte van den openba ren weg gebruik te maken, teneinde zijn gebouw tot stand te kunnen bren gen. Al moet de aannemer het beta len, dan moet die het op zijn beurt toch weer op den bouwer verhalen, 't Zal trouwens slechts sporadisch voor komen, dat men zoo'n groot stuk noodig heeft. Voor dergelijke groote stukken acht ik 5 cent per M2 over 't heele stuk voldoende, waar toch de beschadigingen aan de wegen toege bracht, weer hersteld moeten worden. Voorzitter. Nu het een dergelijk groot bouwwerk betreft, lijkt het veel, doch het is inderdaad een zeer billijke heffing. Veronderstel eens, dat we den weg niet beschikbaar stel den, dan zouden de kosten duizenden guldens meer bedragen om het werk te kunnen uitvoeren en dan nog zou het veel moeilijker zijn. De heffing dient zoodanig te zijn, dat het een prikkel is om zoo spoedig mogelijk die belemmeringen van den openbaren weg op te ruimen. Het is mogelijk, dat in dit geval de schutting 8 maan den moet blijven staan, maar het is ook wel mogelijk, dat deze heffing 'n prikkel is om reeds na 4 maanden de schutting op te ruimen en maatrege len te nemen dat het verdere werk binnen de fabriek en het fabriekster rein kan worden gedaan. Het kan wel gemakkelijker zijn om een flink stuk van den weg er bij te gebruiken doch het verkeer wordt er zeer door bemoeilijkt terwijl ook het trottoir en de weg er mee te lijden hebben. Rox. Ik vind, dat we zoo'n zaak, waarop Waalwijk trotsch mag gdan zooveel mogelijk ter wille moeten zijn Wij dienen den heer Timmermans, die ondanks zijn gezondheidstoestand zulk een enorme uitbreiing durft on dernemen, zooveel mogelijk tegemoet te komen. Voorzitter. We kunnen geen wille keurige uitzonderingen gaan maken en voor een wijziging der verordening als door U bedoeld, is de goedkeu ring van de Kroon noodig. De heer Smolders wijst er nog op, dat destijds, bij het vaststellen dezer retributieverordening wel degelijk de bedoeling heeft voorgezeten een be lasting te heffen. Er was een bedrag van 1000.— voor de opbrengst ge raamd en behalve schuttingen vielen er nog tal van andere zaken onder, o.a. ook luifels, doch deze zijn later vrijgesteld, waardoor de opbrengst beneden de raming is gebleven. De Voorzitter zegt, dat op andere plaatsen een dergelijke heffing even goed plaats heeft, zelfs heel wat meer. Zoo moet meni in Amsterdam o.a. voor een gewone naamplaat op den gevel 7.50 retributie betalen. De heer van Driel wijst op het ge vaar dat er voor het publiek, ondanks de schuttingen nog aan den bouw ver bonden kan zijn als men de schutting van boven niet van een schuine uit stekende kant voorziet. De voorzitter zegt toe hierop voor taan te zullen laten letten; voor 't on derhavige geval acht hij 't gevaar voor het publiek niet aanwezig. In omvraag gebracht wordt het voorstel van B. en W. met op een na algemeene stemmen aangenomen. Alleen de heer Rox stemde tegen. 12. Wijziging der Politieverordening. (Behoort bij het prae-advies van 21 Aug. 1930 inzake herziening tarieven). Tarieven voor de levering van electrischen stroom aan krachtstroomverbrui kers met ingang van I October 1930. Tarief- letter. A B C D E F Q Max. toege stane belas ting in K.W. 20 K.W. 15 10 7 5 5 1 - Verschuldigd per K.W. over schrijding v. h. bedrag'in vo rige kolom. Gegarandeerd K.W.U.- verbruik per jaar kets. per K.W.U. Alle volgende K.W.U. è....cts. per K.W.U. 5'/« ets. 6 7 TU 8 Opm.: (Voor iedere K.W., waarme de de opgetreden spitstijdbelasting blijft beneden het toegestane maxi mum, wordt aan het einde van het jaar 60.terugbetaald, tot een be drag van ten hoogste de helft der toe gestane belasting in K.W. x 60). H. Tarief tijdens den spitstijd: 40 cents per K.W.U. Buiten spitstijd 17 cent per KWU. Afnemers volgens tarief H genieten over elk der maanden Januari, Febru ari, October, November en December een reductie van 1 cent per K.W.U. over den in de betreffende maand ver bruikten stroom, indien daarin door hen geen stroom is afgekomen tijdens de hierachter vermelde spitstijden. Spitstijden: Januari van 4 uur n.m. tot 7 u. n.m. Febr. van 4,30 u. n.m. tot 7 u. n.m. October van 4,30 u. n.m. tot 7 u. n.m. November v. 4 uur n.m. tot 7 u. n.m. December v. 4 u. n.m. tot 7 u. n.m. Voor de opgetreden max. belasting wordt aangenomen het gemiddelde van de vier hoogste belastingen, wel- 35000 K.W.U. k 93/< ets 25000 10 15000 11 10000 „11,3 7000 12 5000 15 2000 alle K.W.U. k 16 cents. schentijds, met inachtneming van een termijn van drie maanden, de over eenkomst worden opgezegd indien zou blijken, dat door de stroomafname ernstige schade of hinder voor het G. E. B. zou ontstaan en de verbruiker nalatig blijft om de noodige maatre gelen tot opheffing daarvan te nemen. De betaling zal maandelijks geschie den, naar het overeengekomen K.W.U. tarief en de geschatte max. belasting. Waalwijk, 28 Aug. 1930. Eieren 6—7 ct. Varkens f 17—120. WAALWIJK. AGENDA'S. Zaterdag 5—6'/a uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop Twee roode rozen. Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, De schrik der Veedieven, De zwarte X, Zaterdag GEEN repetitie Lieder. tafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12'/4 uur. Volksmatinée op de kiosk op de Markt door de Lieder tafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, Twee roode rozen. Maandag 8 uur, Luxor Bioscoop, UMMER 7 Op verzoek van de heer v. Driel, die ke in vier verschillende maanden van stukken niet heeft ingezien, licht 1 kalenderjaar zijn vas ges e de de voorzitter nader toe, dat het de be doeling is de politie-verordening aan te vullen met een bepaling waarbij het verboden is op den openbaren weg fotografische opnamen te maken zon der toestemming van den burgemees ter. Den Iaatsten tijd waren meerdere klachten ingekomen over een foto graaf die de menschen op straat kiek te en hun dan een bon in de hand stopte, waarop ze tegen een kleine vergoeding een foto kregen toegezon den. Deze toezending echter bleef vaak achterwege. Verder wordt voorgesteld in de po litie-verordening een bepaling op te nemen, waarin het verboden is zon der toestemming van den eigenaar of van den huurder voorwerpen tegen de huizen te plaatsen. Daarbij is vooral gedoeld op de rijwielen, die men zoo gemakkelijk overal tegenaan gooit en waarvan menschen in de buurt van een café of winkel soms veel last on- vinden. Met algemeene stemmen wordt de voorgestelde wijziging aangenomen. 13. Verpachting der jacht. De voorzitter zet uiteen dat er 2 per ceeltjes te verpachten zijn n.I. één in den buitenpolder en één langs de ha venkade. De pacht heeft vorig maal 15.25 en 9 opgebracht. Voorge steld wordt ze voor dezelfde pacht weer aan de vroegere pachters te ge ven. De heer Rox zou het met het oog op het groote aantal amateurs-jagers be ter vinden om de verpachting publiek bij inschrijving te doen geschieden, dan heeft iedereen er kans naar. De voorzitter zou zulks ook in ge wone gevallen prefereeren, doch het betreft nu perceelen die geheel worden ingesloten door andere, grootere jachtperceelen die aan denzelfden jager verpacht zijn. Zou nu een ander beslag op zoo'n tusschengelegen ter rein kunnen leggen, dan zou hij ge makkelijk hiervan misbruik kunnen maken en wild zien te bemachtigen dat zich op het nabij gelegen land be vindt. Hetzelfde is destijds om dezelf de reden gedaan met de jacht van de heeren van Schijndel en Brok. De raad kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Hierna schorst de voorzitter de openbare vergadering daar hij iil ge heime zitting nog eenige mededeelin- gen aan de leden heeft te doen. Na heropening stelt de Voorzitter aan de orde de voorloopige goedkeu ring van het uitbreidingsplan, waar mede de raad zich kan vereenigen. Hierna sluiting. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Pastoorsbenoeming. Benoemd tot pastoor der St. Anto- nius-parochie de ZeerEerw. heer Ver- hagen, kapelaan te LJdenhout. Rect'ficatie In het derde blad staat Postdiensten op 30 Aug., dit moet zijn op 1 Sept en voorts zullen op 30 Aug. de laatste bestelling en de laatste lichting ver vallen. In ons vorig nummer schreven wij dat het nieuwe café tegenover de Ned. Herv. Kerk van den heer P. W. Hesselbert heden Zaterdag zou worden geopend. Dit is onjuist en moet zijn Zaterdag 6 September. Laten clubs met jongelui zich zooveel mogelijk met lampions aansluiten bij den taptoe heden avond. Iedere krachtstroomverbruiker heeft vrije keuze uit een der tarieven A tot en met H. Hij verbindt zich, om vol gens het gekozen tarief een vol kalen derjaar af te nemen met dien verstan de, dat de duur der overeenkomst we derom met een jaar wordt verlengd, indien niet drie maanden vóór het einde schriftelijk opzegging is gedaan. Van de zijde van liet G.E.B. kan tus- overeenkomsten. TARIEVEN VOOR DE LEVERING VAN ELECTRISCHEN STROOM VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK, MET INGANG VAN 1 OCT. 1930. Gewoon huishoudelijk tarief. De eerste 5 K.W.U. per maand a 32 cent per K.W.U. Alle volgende K.W.U. h 29 cent per K.W.U. Vastrechttarief. a. Het vastrecht wordt als volgt berekend Van het werkelijk verbruik aan KWU over 1927 (of het geschatte ver bruik voor nieuwe verbruikers) wor den de eerste 60 KWU van het vast recht tegen 17 ets. en de volgende K WU van het vastrecht tegen 14 ets. in rekening gebracht. b. Bovendien wordt de meterafle zing in KWU tegen 15 ets. per KWU in rekening gebracht. De overige voorwaarden van het vastrechttarief blijven alle ongewij zigd. Benoemd. Mej. R. Froklage alhier is voor tijdelijk benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere R.K. Meisjesschool in de St. Antoniusparochtie alhier. 7rouwe gedienstige. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 82 jaren mej. Cornelia Kroot, beter bekend als Kee van Zijlmans, die ruim 57 jaren de familie Zijlmans als dienstbode met grooten trouw en eerlijkheid diende. Politie-zaken. Zondag 10 Augustus 1930, des avonds ongeveer 10 uur, is uit een auto, welke stond in een tuin van een hotel te Cleve, ontvreemd een olieschilderij, ter waarde van 1000 R.M. Het stukje is meer dan lOOjaar oud, stelt voor een druiventros op eikenhout geschilderd; de achterzijde is donker, omdat de druiven in groene kleur gehouden zijn. De grootte is 30 x 40 c.M. en het is omlijst ter breedte van 7 c.M.; de lijst is op de hoeken opgelegd met kleine vierkante plaatjes. Het vermoeden bestaat, dat het omlijst schilderstukje naar Neder land is vervoerd. Ridderorden. Vandaag zal wederom een uitgebrei de lijst van Kon, onderscheidingen verschijnen. Uit onze plaats en streek komen daaronder vrijwel geen namen voor. De Vereenigde Schouwspelers. Op Maandag 8 Sept. a.s. zal het tooneelselzoen in Musis Sacrum ge opend worden met het optreden van het bekende gezelschap „De Vereenigde Schouwspelers" uit Amsterdam. Dit keur—gezelschap, onder directie van Pierre Mols, dat dit seizoen met prima krachten is aangevuld zooals de N R Ct. nog dezer dagen opmerkte, is in Waalwijk niet vreemd, integendeel is het hier reeds verschillende malen met zeer veel succes opgetreden. Wij her inneren nog slechts aan de uitstekende voorstelling van „De Rozenkrans" e. m. a., die het gezelschap hier verleden jaar gaf. Ook In de keuze van het uit te voeren tooneelspel is men zeer geluk kig geweest, nl. met „Vlammende jeugd", naar het bekende boek van Warner Fabrau. Uit de vele uitstekende recensies halen wij er slechts enkele aan: Haagsche Crt. 22 Maart 1930 „Het is een stuk geworden dat door den Inhoud boeit en aangenaam bezig houdt. Vooral het geestige. levendige spel van Enny de Leeuwe geeft kleur en beweging aan de vertooning." De Residentiebode 22 Maart 1930: „Een tooneelspel dat boeit en trekt door afwisseling en typeering, en dat gespeeld wordt met animo en toe wijding. Enny de Leeuwe muntte uit door haar opgewekt vlot en bruisend spel. Pierre Mols was voortreffelijk, en zijn samenspel met Enny de Leeuwe was ook nu van het beste. Buiten gewoon goed was John Timrott." Een en ander geeft ons den waar borg dat het seizoen hier op een uitstekende wijze zal worden ingezet. De K.LM.-piloten in staking. Als bestuurders van het eerste vlieg- Bij invoering van deze tarieven ver- j schrik der Veedieven, De zwarteX, vallen alle vorige krachttarieven en BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren! Theresia W. C. d. v. Adr. Duquesnoy en Elisabeth M. Hamers. Johanna E. W. d. v. Thomas Adr, Duijvekam en Josephina M. Rosiers. Jacobus Jan z. v. Maurits Corn. Mandemakers en Elisabeth Dalmaijer. Francina Joh. M. d. v. Adr. v. Mierlo en Wilh. M. v. d. Velden. Cornells Petrus z. v. Ant. Gijsb. Wijkmans en Petr. Chr. Schellekens. Overleden! Lamb. J. W. I. Hassel- bach oud 46 j. Johanna de Rooij 66 j. Huw.-Aangiften: Lambertus M. J. de Vries 30 j. te Loonopzand en Fran- cisca M. v. d. Water 32 j. te Waalwijk. Huwelijken: Geene. Ingekomen: Helena M. v. d. Berg, "van Woensdrecht. Corn, de Lange, van 's-Hage. Petrus Bot, van Bus- sum. Johannes C. J. Digger van Maastricht. Elisabeth M. Wouters van Alkemade. Franciscus de Wind van Eethen. Hedwig Kiimpel van Walldorf (D.) Helena v. Helvoirt van Oudheusden. Adriana Pulles, echtg. van Lamb. v. Gelder van Drunen Gerardus Slaats van Brussel. Dominicus J. v. Berkom, van Oss. W. J. Seegers van 's-Bosch. Elise A. A. Grothe van Keulen. Vertrokken: Joseph G. Peters naar Weert. Joh. de Koning naar Maas tricht. H. G. H. Tobben naar Maas tricht. R. Achbak naar Gelsenkir- chen (D.) Cath. Kooman naar Di- dam. Herm. H. J. L. de Zeeuw naar 's-Hertogenbosch. M. C. van Delft naar Rotterdam. A. J. P. v. d. Broek naar Zevenaar. H. M. v. d. Beid naar Rotterdam. G. Kwaks naar Rotterdam. A. A. Grothe naar Ober- Aach (Zw.) tuig waren aangewezen de vliegers Van Dijk en Wiersma. De directie heeft beide piloten bij zich ontboden en medegedeeld dat indien zij wei geren naar Indië te vertrekken de directie hen met ingang van 1 Oct. a.s. zal ontslaan. Deze bespreking had plaats op Woensdag. De beide piloten verzochten de directie ruggespraak met hun collegas te mogen houden hetgeen werd toe gestaan terwijl werd overeengekomen dat Zaterdag 12 uur beide piloten hun beslissing zouden mededeelen. Hedenmorgen verzocht van Dijk een onderhoud met de directie, waarin hij mededeelde, dat hij niet naar Indië zou vertrekken waarop oogenblikkelijk ontslag ingaande op 1 October a.s. is verleend. De vertegenwoordiger van K.L.M. te Croydon meldde dat de vliegtuig bestuurders van de K.L.M., die daar aanwezig waren, gezamenlijk meteen vliegtuig naar Nederland wenschen terug te keeren. De piloot van Dijk verzocht zijn collega's den dienst op zoo behoorlijk mogelijke wijze te beëindigen, waarna de piloten ieder met hun eigen machine naar Neder land zijn teruggekeerd. De andere piloten, 17 in getal werd gevraagd of zij den dienst op Indië wenschen te vervullentoen zij wei gerden, zijn allen direct ontslagen. Van de zijde der piloten werd medegedeeld dat zij reeds lang had den aangedrongen op verbetering van salaris, maar vooral om voor de a.s. Indië-vliegers de salarieering en vooral de verzekering, vooral met het oog op 't groot risico aanzienlijk te ver beteren. De directie wenschte daarop niet in te gaan, althans niet te con- fereeren met de vereeniging van ver- keers-vliegers wel persoonlijk. Toen nu gisteren van Dijk en Wiersma direct werden ontslagen hebben allen gestaakt. De geheele dienst ligt abso luut stil. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, GEMENGD NIEUWS. Ernstig auto—ongeluk. Gisteravond omstreeks 11 uur is op den rijksstraatweg op de grens van de gemsenfe Qeleen—Sittard een vreeselijk auto—ongeluk gebeurd. De vrachtauto, toebehoorende aan de limonade—fabriek Pierre van Rooy, uit Limbricht, welke met biertonnen geiaden was, is met ontzettende vaat! tegen een uit de tegenovergestelde richting komenden zwaar geladen hooiwagen gereden. De botsing is zoo hevig geweest, dat de hooiwagen ondersteboven werd gesmeten en de vracht, ongeveer 2000 K O hooi, over den weg versperd werd, De vracht auto slingerde dwars over den weg en bleef verpletterd liggen. De bier tonnen werden tientallen meters ovet het land geslingerd. De voerman van den hooiwagen J Vrouwenraets, uil Put Schinnen, werd op slag gedood, De ahauffeur van den auto P Der- haag, uit Limbricht, werd in zorgwek kende toestand naar het - Fransche klooster te Siltard overgebracht. Hel paard is ongedeerd gebleven De Burgemeester van Waalwijk MAAKT BEKEND: dat het ontwerp van het plan van uitbreiding met Moest het indertijd niet een werke- lijk schitterend idéé genoemd worden, i kaarten en grondteekeningen ter secretarie dezer gemeente ter inzage voor eenieder is neder- gelegd van 1 September 1930 tot en met 28 September 1930 en dat belanghebbenden voor of op 28 September 1930 hun bezwaren tegen het ontwerp schriftelijk kunnen inbrengen bij Burge meester en Wethouders. Waalwijk, 30 Augustus 1930. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. waaruit een heele boel gezellige kout, een heele boel handel en een heele boel ruil had kunnen voortkomen? Naar onze schatting zijn hier in on ze gemeente zoowat drie- a vierhon derd liefhebbers v. kippen, eenden, honden, kanaries en konijnen. Die menschen treffen elkaar gaarne, heb ben ook altijd een reden om elkaar ,te tx-effen, hebben direct eene concur rentie van je welste. Wij bedoelen natuurlijk de kippen- markt en nu en voordeelig en mooi plan voor eene overdekte Mai'kt aan de hand is gedaan, wenschten wij, Mijnheer de Redacteur, dat hier voor goed een gezellige drukke kippen- markt werd opgericht, met terzelfder- tijd de aangekondigde concerten. De handel komt later. Mogen wij op Uwe hulp rekenen? Hoogachtend W. B. Steenen vanaf 14.per duizend, pannen, latten, planken, opleggers, ribben van 8 en 10 meter, trappen, ankers, gootsleenen, plavuizen, kapgebinten, een winkelraam en ramen en deuren. Te bevragen op de Markt Waalwijk en bij M. KLERKS te Drunen. 45044 ran 7z. f 90.- f 90.- f 90.— f 90.- f 90.- f 90.— f 100.— 9

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 12