KgtfUWjlEffiBBL I AtciMlanlsvtmiailÉi ea uumi Transpireerende KANTOREN: TILBURG Boethaavestraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. Weth. v. Halder zegt, dat de heer ygrhoeven zich vergist. De Raad heeft niet in de vorige vergadering zijn voorkeur voor verkoop te ken nen gegeven, doch dit is reeds een vergadering vroeger gebeurd. In de vorige vergadering is besloten om het «ebouw als slachthuis in te richten. Ook de heer v. d. Sanden zegt, dat het beter was het gebouw te verkoo- pen. Weth. van Halder zegt niet tegen het verkoopen van de fabriek te zijn, maar in de vorige vergadering is reeds een andere bestemming aan 't gebouw gegeven. Bovendien is het nog de vraag of er door het gebouw ter beschikking der industrie te stel len, nu wel zoo'n groot gemeentebe lang gediend wordt, er wordt im mers toch geen nieuwe industrie in gemeente gevestigd. De heer Muskens zegt, er ook voor te zijn het gebouw te verkoopen. De heer v. Drunen is zeer pessimis tisch over een in te richten slacht huis. Het besluit is wel genomen, maar toch acht spr. het raadzaam 't zoo veel mogelijk op de lange baan te schuiven. Verder zegt spr., bij event, verkoop van het gebouw geen winst, doch ook geen verlies te willen lijden. De Voorzitter is van meening, dat een! slachthuis wel spoedig noodig zal zijn, daar men anders wel eens verplicht kon worden zijn vee in Waalwijk te gaan slachten. Trouwens, Drunen is de eenige ge meente in deze streek, waar hierin nog niet voorzien is. De heer v. Drunen meent, dat men nog wel eens verder kan zien, wan neer men daartoe gedwongen wordt, voorloopig hoeft men zich daarover nog geen zorg te maken. Ook de heer W. v. d. Wiel is voor verkoop van de fabriek, mits de ge meente er geen schade bij lijdt. Weth. v. Halder is het met W. v. d. Wiel eens. Hij acht het echter ge- wenscht om deze zaak nog eens dui delijk uiteen te zetten, en te zeggen, waarom de oud-burgemeester dit punt niet in de vorige vergadering naar voren heeft gebracht. De heer De Munnik is n.l. met den burgemees ter in bespreking geweest, doch toen deze den prijs noemde zijn zij er van af gezien. Inmiddels echter schijnen zij weer tot andere gedachten te zijn gekomen en daarom hebben zij thans een nieuwe aanvrage ingediend. De heer W. v. d. Wiel stelt voor, dat de Raad nu zal besluiten tot ver koop, om dan in geheime vergadering den prijs te bepalen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Belastingvoorstellen 2. Aangehouden voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot herzie- ning van het belastingstelsel ingevol ge de wet regelende de financieele verhouding tusscben Rijk en Gemeen ten met verzoekschrift van 't Hoofd bestuur van den N.C.B. te Tilburg, om de opcenten op de grondbeblas- 'mg, althans die op het ongebouwd, "iet te vernieuwen. D. en W. stellen voor: o- geen gemeente-opcenten te hef fen op de Vermogensbelasting, zoo- bat hierop alleen de 50 opcenten van bot Rijk zullen worden geheven. De gemeente voor de perso nele belasting te rangschikken in de klasse. c' De gemeente voor de fondsbe- 'asting te rangschikken in de 3e kl. De heer W. v. d. Wiel maakt er bezwaar tegen dat B. en W. inzake de invordering van het schoolgeld ge nei alleen beslissen. Hij zou dit lie- ,er aan den Raad willen overlaten. 6e Secr. zegt, dat de Raad toch 'eder geval te behandelen zal krijgen, Zooals dat altijd het geval is geweest. Van den N.C.B. is een schrijven in gekomen met verzoek om geen op centen te heffen op de grondbelasting 'oor ongebouwde eigendommen, z®lks in verhand met de buitengewo- ?e slechte omstandigheden in den 'cadbouw. 6e heer van Drunen is sterk voor borstel, de verlichting is wel niet gr°°t, doch alle kleintjes helpen mee. ?r' zegt den tijd zeer somber in te zien. ^eth. v. Halder is het eens met vo- ngcn spr., maar men moet echter 'n onderscheid maken, tusschen ver- scnuienue gemeenten. In deze ge meente wordt een groot percentage van deze oeiasting opgeüracht door de groot-grondbezitters, waarvan er verscniiienuen bovendien niet in de gem. wonen. Wanneer deze dus een verlichting van belasting zouden kry- gen, zouden de ingezetenen van Dru nen dat tekort meer moeten opbren gen, wan het moet toch ergens van- uaan komen. Bovendien is het saldo voor „On voorzien" op de begrooting toch reeds kiem, zoodat men voorzichtig moet zijn. De som die de gemeente uit de londsbexasting zal krijgen uitgekeerd, staat ook nog niet vast, ook hier kan dus nog een tegenvaller inzitten. Daar de belasting toch ieder jaar her zien kan worden, is spr. er voor, om de voorstellen ongewijzigd aan te ne men. I De heer Verhoeven is het eens met VVeth. van Halder. De heer Pijnenburg acht de grond belasting onbillyk en daarom was 't beter om deze by de nieuwe regeling geheel weg te laten, maar met het oog op de slechte tijdsomstandighe den kan hij zich voor dit jaar wel by de woorden van Weth. van Halder neerleggen. De Raad besluit de grondbelasting niet te wijzigen en de voorstellen van B. en W. onveranderd aan te nemen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gem.- begrooting 1930. De Secretaris zegt, dat het slechts betreft den koop van de schoenfabriek en de daarbij komende kosten. De Raai kan zich met het voorstel vereenigen. Gem.-begrooting en, begrooting G.E.B. 4. Vaststelling der gemeente-be grooting 1931 en de begrooting van het Gem. Electriciteitsbedryf 1931, met behandeling van diverse subsi die-aanvragen, n.l. van: R.K. Handelshoogeschool te Tilburg voorstel Burgemeester en Wethouders 30.per jaar. R.K. Noordbrabantsche Geldersche Blindenvereeniging te Grave, voorstel van Burgemeester en Wethouders 10.—. Stichting „Moederheil" te Breda, voorstel Burgemeester en Wethouders 10.—. R.K. Vereeniging „Moederschaps- zorg" te Heerlen, voorstel Burgemees ter en Wethouders 10. R.K. Politievakschool te 's-Bosch, voorstel Burgemeester en Wethouders 10.—. R.K. Jongenboerenstand te Drunen, voorstel Burgemeester en Wethouders 25.—. R.K. Militairevereeniging te Venlo, voorstel Burgemeester en Wethouders 10.—. R.K. Militairevereeniging te Breda, voorstel Burgemeester en Wethouders afwijzend. De heer Van Drunen maakt aan merking op de hooge post die is uitgetrokken voor de salarissen der gemeente-ambtenaren. Deze salarissen zijn sinds den oor log 2300% gestegen, terwijl de an dere inkomens, speciaal die van den boerenstand, voortdurend dalen. Spr. stelt voor om van alle salarissen van gemeente-ambtenaren 10% af te trek ken. Ook heeft spr. een aanmerking te maken op hoofdstuk 7 Landpacht. Deze is geraamd op 15.000. Gezien het feit dat 40 tot 50% der boeren niet in staat zal zijn deze kos ten te betalen en er zich bovendien in den landbouw nog vele andere moeilijkheden voordoen, stelt spr. voor de pachten! met 10% te verla gen. Verder vraagt spr. waarvoor de subsidie van 165.voor de vee teelt is en waarom geen subsidie is uitgetrokken voor 't Musschengilde. De Secr. legt dit uit; voor het Mus schengilde is wel een subsidie uitge trokken, de heer v. Drunen heeft de ze over het hoofd gezien. De heer Verhoeven zou gaarne ge zien hebben, dat de leden de Memorie van Toelichting hadden gekregen, dan had men deze van te voren in kunnen kijken. De heer W. v. d. Wiel zegt, dat het hem zeer bevreemdt, dat de heer van Drunen thans komt met een voorstel tot verlaging der salarissen waar hy in een vorige vergadering nog heeft gestemd voor een salarisverhooging. De heer v. Drunen zegt dat hij het salaris van den gemeenteopzichter met pleizier heeft helpen verhoogen, omdat het hem toekwam. De veld wachters waren toen ook pas met 200.verhoogd en het kwam den gemeenteopzichter even goed toe als de veldwachters. De heer W. v. d. Wiel zegt tegen de salarisverhooging van 100. voor de politie te zijn, daar deze reeds goed genoeg betaald wordt. Hierna wordt het voorstel v. Dru nen om de salarissen met 10 pCt. te verminderen, verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Drunen, Muskens en Vryhoeven. Hierna moet het voorstel v. Dru nen tot vermindering der pachten met 10 pCt. in stemming worden ge bracht. Weth. v. Halder merkt op dat het niet aangaat om zoo maar zonder voorbereiding een pachtvermindering aan te nemen. Wanneer het komend jaar deze zaak nog eens bezien wordt, kan men hierover een beter oordeel vellen. De heer Verhoeven is het met weth. v. Haider eens. v. Drunen. Wanneer het voor den boer is, werkt u nooit mee, wel voor de andere standen. De boer werkt 100 uur in de week en daar wordt niets voor gedaan en een ambtenaar die enkele uren per dag werkt, krygt voortdurend meer salaris 1 W. v. d. Wiel. U maakt verkie zingsreclame Spr. stelt voor een commissie te benoemen tot het vaststellen der pacht. Het voorstel van Drunen wordt niet gesteund. Naar aanleiding van het voorstel W. v. d. Wiel om de 100 verhoo ging van het salaris der politie te schrappen maakt Weth. van Halder de opmerking dat 'n dergelijk besluit in Den Bosch toch niet zou worden goedgekeurd. De heer W. v. d. Wiel zegt niet tegen salarisverhooging te zijn, inte gendeel zou hij wenschen dat ieder een 100.per week verdiende, maar men moet ook met een billijke verdeeling rekening houden. Alleen de heer v. d. Sanden steunt het voorstel, zoodat het niet in stem ming kan worden gebracht. Hierna wordt de gemeentebegroo- ting goedgekeurd met 8 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Vrijhoe ven, van Drunen en Muskens. De begrooting van het G.E.B. wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Verhoeven zou graag zien dat de verlichting in verband met 't verkeer wat later aangehouden werd. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot eervol ontslag aan Mr. H. J. M. Loeff, als Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand met ingang van 15 Augustus 1930. De Raad kan zich met dit voorstel vereenigen. 6. Vaststelling aanvullingskohier hondenbelasting 1930. Het kohier sluit op een bedrag van 34.het wordt vastgesteld. Straatverlichting. 7. Bespreking vernieuwing van diverse armaturen der straatverlich ting (met offerte van N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven). B. en W. stellen voor waar noodig nieuwe lampen van 3.75 aan te brengen. De heer Verhoeven zou met het oog op het snelverkeer op enkele plaat sen aan grootere lamp aanbrengen. Men moet niet op 10.kijken, te meer daar er op het G.E.B. toch reeds een behoorlijke winst gemaakt wordt. 8. Bespreking jacht Kuiksche Hei de en Wolfshoek. De heer van Drunen) stelt voor de regeling te laten zooals die verleden jaar was, n.l. ieder inwoner het recht geven om te jagen tegen een vergoe ding van 2.v Verschillende leden zijn het eens met van Drunen, omdat de regeling het vorig jaar zeer goed gewerkt heeft. De heer van Drunen zegt nog, dat verschillende eigenaren hebben ge-, vraagd de jacht eerst 15 Sept. open te stellen. Het voorstel van den heer v. Dru nen wordt aangenomen. 9. Bespreking aanvrage bouwcre- diet Jan Rekers. Op voorstel van Weth. van Halder zal dit punt in besloten vergadering worden behandeld. 10. Bespreking verpachting bouw landen inclusief bouwterreinen. Verschillende menschen hebben de pacht reeds opgezegd. Besloten wordt het kermisterrein niet meer te verpachten, daar dit toch onbeduidend weinig oplevert. De huurprijzen zullen door een commissie uit den raad worden vast gesteld. Hierna sluit de voorzitter deze openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité. BUITENLAND. Hittegolf in geheel Engeland. Het meteoorlogisch Instituut in En geland meldt, dat een hittegolf over geheel Engeland heerscht. De tempe ratuur in de schaduw, op het dak van het ministerie van Luchtvaart was om 2 uur 32 2/3 graad C. Sinds 1923 is zulk een hooge tem peratuur in Londen niet opgenomen. De binnenstad lijkt gedurende deze oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. dagen wel op een fornuis Voor de openluchtzwembaden wordt in den vroegen morgen al queue gemaakt. Iedereen kleedt zich zoo luchtig mo gelijk. Tijdens het concert, dat gister avond in de Queenshall werd gege ven, trokken verscheiden heeren hun jassen en vesten uit en luisterden met opgestroopte hemdsmouwen naar de muziek. Een aantal personen werd door de hitte bevangen en twee sterfgevallen worden aan de warmte toegeschreven. Hier ziet het er naar uit, dat de hitte voorloopig nog zal aanhouden en volgens de weerdeskundigen is er geen verandering op til. De werkloosheid in Engeland. Naar een Reuterbericht meldt, be droeg het aantal werkloozen in Enge land den achtsten Aug. j.l.2017957, d.w.z. 32930 minder dan de daaraan voorafgaande week. Dit is de eerste maal, dat het aantal verminderd is sinds den zevenden April. Britsch Indische Partijleiders gearresteerd. Alle bestuurders van het Al Indisch congres, onder wie Patel, oud-voor zitter van de Wetgevende Vergadering, zijn gearresteerd. Deze arrestatie van het bestuur, totaal zeven personen, is een der zwaarste slagen, die de Britsch— Indische regeering tot nu toe aan de campagne voor burgerlijke ongehoor zaamheid heeft toegebracht, aangezien thans alle leiders zijn gearresteerd, die nog niet in d^ gevangenis zaten. Waarschijnlijk zai de congrespartij echter spoedig nieuwe leiders be noemen. Conferentie inzake een Ear. Statenbond. Naar het Corr, Bur. meldt heeft ook de Nederlandsche Regeering zich be reid verklaard, deel te nemen aan de door den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken Briand bijeen geroepen conferentie in de volgende maand te Oenève met de regeeringen, die op het bekende memorandum— Briand betreffende een Europeeschen Statenbond, een antwoord hebben in gezonden. De .Temps" schrijft over het pian voor een gefedereerd Europa, dat het een nobele poging is, waartoe Frankrijk het initiatief heeft genomen, om de volken te doen begrijpen, dat in de huidige omstandigheden voor hen slechts politiek en economisch heii mogelijk is in een breede soepele Europeesche gemeenschap, op basis en in het kader van de bestaande ver dragen. Te Qenève zal aan den dag komen, welke machten hieraan wiilen medewerken en welke niet. Toenemende werkloosheid in België. Het aantal werkloozen in België is in de laatste weken zeer toegenomen. Het steeg van 12,000 een maand ge leden tot 16 000 permanent werkloozen en van 30,000 tot 40,000 tijdelijk werk loozen. De fondsen van het werkloo zen- en' crisisfonds kunnen tot einde November in de uitkeeringen voor zien indien de crisis dan nog voort duurt, zullen nieuwe credieten moeten worden aangevraagd. Ongewijzigde toestand in het Fransche Staktngsgebied. De toestand in het stakingsgebied is ongewijzigd. De vakbonden in de streek van Armentières hebben het *even van hun antwoord aan de werk gevers uitgesteld, totdat de aangeboden voorwaarden meer in bijzonderheden rullen zijn uiteengezet. In het district Roubaix-Tourcoing hebben geen verdere onderhandelingen tusschen de vakbonden en het con sortium der werkgevers plaats gevon den. De vakbonden verklaren, dat zij met behulp van het geld, dat zij uit vrije inschrijvingen in geheel Frankrijk ontvangen, in staat zijn de staking nog geruimen tijd voort te zetten. Toch hebben gedurende de laatste twee dagen 2800 arbeiders het werk hervat en men verwacht, dat een nog grooter aantal op 1 September naardefabrie ken terug zal keeren, ten einde niet den gezinstoeslag voor deze maand te verliezen. Maar niet alleen onder de arbeiders kan men afbrokkeling be speurenvijf werkgevers hebben nl. in de eischen van hun arbeiders toe gestemd en hun fabrieken zullen binnen enkele dagen weer op volle capaciteit werken. BINNENLAND-, Kademuur in de Merwehaven te Rotterdam. Aan de N.V. Hollandsche Beton Mij gevestigd te Den Haag, is door B. en W. van Rotterdam opgedragen het bouwen van 1650 M. kademuur in de Merwehaven voor f 1.782 000. Aanbouw van den derden kruiser. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-ge neraal van Nederlandsch—Indië, tot nadere wijziging en aanvulling resp. van afdeellng IX en afdeeltng X van de begrooting van Ned Indië voor 1930. Daarbij worden aangevraagd f75,000 als eerste termjjn voor dein- richting der verdediging van Balikpa- pan en Tarakan, zoomede f 175,000 if AOERLANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAQE, 601 tegen beurskoers JL ek |0 OBL1GATIEN 9 lUU met jaariijksche uilloting. ais aandeel in den eersten termijn voor de kosten van aanbouw en uitrusting van een derden kruiser, komende de andere helft ten iaste van de rijksbe- grooting (de totale kosten van de beide hier bedoelde werken worden geraamd op resp. f 8,000,000 en f 12,500,000), Bovengenoemde geiden worden aan gevraagd in verband met de uitvoe ring van de .grondslagen voor de ver dediging van en de organisatie van de weermacht in Ned.—Indië", zooals nader is uiteengezet in de in het zit tingsjaar 1929—1930 gedane Mede- deeiing van de Indische regeering aan den Volksraad. Aangezien de beide besluiten de instemming van den Mi nister van Koloniën hebben, worden zij door hem voor goedkeuring door de wet in aanmerking gebracht. GEMENGD NIEUWS. De warmte. Op de N.Z. Voorburgwal te Amster dam is gistermiddag een bejaard man uit Heemstede, vermoedelijk door de warmte, onwel geworden. Hij werd 'n melkinrichting binnengedragenkort daarop is hij overleden. Als maximum temperatuur in De Bilt is Woensdag 32 0 graden Celcius bereikt, wat een record is voor dezen tijd van het jaar. Vóór 27 Augustus zijn wei hoogere maxima bereikt, o.a. 33.9 graden op 23 Augustus 1898. Vliegongeluk. Uit Chartres wordt gemeld, dat een militair vliegtuig, dat meedeed aan oefeningen, gisteravond in een straat van het dorp Chavannes op drie kilo meter van Chartres is neergestort. De zes mannen in het vliegtuig, van wie twee officieren, zijn om het leven ge komen. Knaapje vermist. Sinds Woensdagmorgen wordt van een der woonwagenbewoners op het Stortje, nabij Sluis 0, te 's Bosch, het zesjarig zoontje vermist. Het knaapje is des morgens er op uitgetrokken om te visschen in het kanaal en was des avonds te elf uur nog niet teruggekeerd. Op het oogenbiik is de politie druk aan het dreggen, daar men vermoedt dat het ventje verdronken is. Verdronken. Woensdagmiddag heeft de waterspurt op tragische wijze een slachtoffer geëischt. De 19—jarige heer P. E. uit Vught was op de Engelsche Dieze te 's Bosch aan het kanovaren en liet zich door een snelvarende motor—glijboot van den heer van L uit Vught voortsleepen. Doordat 't contact tusschen de beide vaartuigen plotseling verbroken werd sloeg de kano om en raakte de heer E. die nagenoeg niet zwemmen kon te water. Vrijwel onmiddellijk verdween hij onder water. Ofschoon de heer van S., die zich aan boord van de motorboot bevond, zich onmiddellijk gekleed te water begaf, mocht het niet gelukken, het slachtoffer levend boven wafer ie brengen. Eerst een uur na het ongeval werd 't lijk opgedregd. Kunstmatige adem haling kon niet meer baten. Te Balkbrug is het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd bij het l'/rjaHg zoontje van den veldwachter. Het kindje is overleden. In de gemeente Odoorn te Val- thermond, heeft zich thans bij een kind van 2 jaar kinderverlamming voorgedaan. De kleine is naar het R. K. Ziekenhuis te Qoningen ver voerd. Je Chicago stort een vliegtuig op een tribune. Gedurende de nationale vliegfeesten te Chicago is een marine-vliegtuig op de tribunes gevallen. Er moeten ver scheiden personen gedood en gewond zijn.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7