Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Hl Middelbare Handeisawondcursus. uiaaluiijh. N IOOÜE ROZEfl. |)lLss® FEUILLETON m [IMMER 70. WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930. 53e JAARGANG. »P. Dit bhul Tanchf st WOENSDAG en ZATERDAG. Brleren, Ingebonden stukken, gelden, «tu|, franco to aendan aan Aan Uitgwvwr. AbomnementepriSn per S mannien 1.25. franco per poet door bat geheel* rfk 1*8. UITGAVSl WAALWIJKBOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telifooa N*. t| üüteüni: SCH6. Prfe Oer Adrartentlto M cent par regal; mtnihwewi l.M. B« contract flink rabat. Beclamea 40 cant par regeL AdTertenttën moeten W oenedag en Tr|dag dee mor gene on alterlgk smr In oa» bedt DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. op ifjan een De de ioy, nen iatl •Ide den zoo gen de iver cht- ier- ivet van uit tod, >er- ek etie Het GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 29 Aug. n.m. 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer v. d. Ven, burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. In de vorige vergadering is besloten tot toetreding tot den N.-Brabantschen Brandweerbond. Daar thans echter de contributie verhoogd is, stelt de heer Heesbeen voor om het lidmaatschap terug te trekken. Met meerderheid van stemmen wordt dit voorstel echter verworpen. 2. Aangehouden voorstel van de Gezondheidscommissie te Heusden tot onbewoonbaarverklaring van de wo ning D no. 52. Een desbetreffende vraag van den keer v. d. Griendt wordt door den voorzitter toegelicht. Het voorstel wordt goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot wijzi ng der verordening op het verhuren van motorrijtuigen op den openbaren eg. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Voorstel van B. en W. om het in gebruik genomen land van de Priem- steeg bij de tegenwoordige gebruikers in gebruik te laten tegen heffing van een jaarlijksche recognitie. Na eenige discussie wordt besloten conform het voorstel van B. en W. 5. Voorstel van B. en W. om met ingang van lvlan. 1931 opnieuw vrij stelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in licha melijke oefening aan de openbare la gere school. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de instructie van den ar- menarts en van de vroedvrouw. De voorzitter zegt dat de gemeente er niet in geslaagd is 'n tweeden ge neesheer aan te stellen. Wat betreft het verlaten der gemeente dient er een wijziging in de verordening te wor den aangebracht, daar het dikwijls gebeurt dat geen genees- of verlos kundige hulp aanwezig is. In zulke gevallen wreigeren de geneesheeren uit 's Bosch naar Vlijmen te komen. In de verordening zal daarom een bepaling worden opgepomen, waar door de gemeentedokter verplicht wordt bij eventueele afwezigheid voor een plaatsvervanger te zorgen. Volgens de verordening heeft de verloskundige geen verlof om de ge meente te verlaten voor meer dan 12 uur buiten verlof van den burgemees ter of verder dan 10 K.M. Er zal nu een bepaling worden opgenomen dat de verloskundige bij verlof op eigen kosten een plaatsvervangster moet aanwijzen, ofwel een schriftelijk be wijs overleggen, dat de plaatselijke geneesheer haar taak zal waarnemen. De heer van Heesbeen zou liever het woord „plaatselijk" er uit willen laten, het is beter dat de verloskundige iede- ren geneesheer kan aanwijzen. De heer van Sprang acht een der gelijke bepaling voor verantwoorde lijke personen overbodig. De heer van Wagenberg zegt dat de verloskundige, Juffr. Jansen, zich practisch aan haar instructies gehou den heeft. Theoretisch is er echter een fout, daar een ambtenaar verlof moet hebben en een plaatsvervanger moet aanstellen. De verordening zal neg aangevuld worden door het woord „geneesheer" te veranderen in „geneesheer of an dere verloskundige." Met dit gewijzigde voorstel kan de raad zich vereenigen. 7. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur 1929. Deze rekening wordt gesteld in han- steld van de commissie van onder zoek. 8. Vaststelling begrooting Burger lijk Armbestuur 1931. Dit punt wordt aangehouden tot de behandeling van de begrooting. 9. Bijdrage Burgerlijk Armbestuur. Ook dit punt zal bij de begrooting ter sprake worden gebracht. 10. Aanbieding gemeenterekening (met inbegrip der rekening van het G.E.B.) over 1929. Deze rekneing wordt gesteld in han den van een commissie van onder zoek. 11. Aanbieding der gemeentebe- grooting (met inbegrip van die van het G.E.B.) met bijbehoorende ver zoekschriften, over 1931. B. en W. bieden deze begrooting aan en de voorzitter deelt mee dat de electriciteitsprijs met 5 et. per KWU verlaagd zal worden-, Aangifte van leerlingen voor onderstaande cur sussen kan geschieden: Voor meisjes Donderdag 4 Sept. 7-8 uur Oebouw der R. K. H. H. S. Mr. van Coothstraat Elsch van toelating voor den 3-jarigen cursushet doorloopen hebben van het 7e leerjaar der lagere school of daarmee overeen komende kennis. De lessen worden hervat Haandag 8 September. De cursus omvat a. 3 jarige cursus aansluitende bij het 7e leerjaar der lagere school. b. 2-jarige Vervolgcursussen ter opleiding praclljkexamens Boek houden Fransche Duitsche, Engelsche handelscorrespondentie. c. Cursus voor diploma Stenografie (duur 9 maanden.) d. Cursus voor diploma Machine-schrijven (duur pl.m. 4 maanden.) ran „De Echo van het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. h Niemand bemerkte iets van het plotselinge vertrek van de gravin. Wel had Rainer den geheelen nacht gewaakt en in zijn studeervertrek Za§ wen nu ook nog licht branden, maar de vensters lagen aan den ach tkant, en hij was zoo in zijn smart ^erdiept, dat hij niet het zachte rin kelen der schellen hoorde, toen de slede voorbijging. Vóór zij wegreed, had Josta tot den dienaar gezegd: "Wanneer de graaf aan het ontbijt °mt, meldt hem dan, dat ik met den eersten trein vertrokken ben om naar «aldow te gaan en dat er in mijn boudoir op de schrijftafel een brief v°°r hem ligt." De dienaar boog en de slede gleed weg. Voor het laatst keek Josta nog têns naar het gebouw, dat haar huis ad kunnen worden en dat zij nu als vluchteling verliet om er nooit erilg te keeren. Zij rilde en trok haar "Mwantel vaster om zich heen. De kaïnenier, die tegenover haar zat, verwonderde zich, dat haar mees teres het in haar dikken bontmantel zoo koud had. En wat zag zij er bleek uit. Het plotselinge vertrek kwam haar nu toch wel een weinig vreemd voor, omdat de graaf zich in het ge heel niet had laten zien en de gravin een brief had achtergelaten, inplaats van hem mondeling te zeggen, wat zij op het hart had. Maar wat had zij er eigenlijk mee te maken. Zij had slechts te gehoorzamen. Ook graaf Henning had een slape- loozen nacht achter zich. Niet het verlangen naar Josta had hem wak ker gehouden, maar de pijnigende ge dachten aan het wreede verdriet, dat hij zijn broeder moest aandoen. Het scheen hem bijna onmogelijk Rainer's offer aan te nemen. Zijn gevoelens tegenover Josta waren stiller gewor den, dezen nacht. Hij voelde, dat hij aan haar zijde nooit gelukkig zou kunnen worden wanneer hij zijn broe- der daarbij ongelukkig moest maken, j Steeds zou het verwijt in hem bran den, dat hij zijn broeder van zijn ge liefde vrouw beroofd had. Want hij kon niet meer gelooven, dat Rainer's liefde voor Josta zoo vaderlijk kalm was. Rainer had hem dat maar voor gespiegeld om het offer niet zoo groot te doen schijnen. Maar hoe de beslis sing ook zou vallen, hij moest die nu aannemen uit Josta's en Rainer's han den. Sinds hij zijn zelfbeheersching verloren had, had hij ook geen recht meer om in deze zaak te beslissen. Door onrust gekweld, liep hij in zijn kamer op en neer, nadat hij zich te bed had begeven zonder rust te vinden. Het was even na acht uur, toen plotseling zijn deur werd geopend en op den drempel stond Rainer, met een aschgrauw, ontsteld gelaat, een brief in de hand. „Mijn hemel, Rainer, wat is er ge beurd?" riep Henping bevend. Graaf Rainer viel uitgeput in een stoel. „Josta is weg," kreunde hij. Zijn broer keek hem met branden de oogen aan. „Josta? Weg? Mijn hemel waar heen?" „Naar Waldow vanmorgen met den eersten trein. Stil is zij wegge gaan, zonder afscheid te nemen. Zij heeft de beslissing genomen. Hier lees Henning mijn offer was tever geefs", stamelde hij. Henning nam den brief en las: „Lieve Rainer! Nu ik in staat ben rustig te over denken, wat er heden gebeurd is, I houd ik het voor het beste je huis te verlaten en naar Waldow te gaan. 't Is mij onmogelijk van jou en Hen ning afscheid te nemen; ik kan het niet van mij verkrijgen. Maar alles drijft mij tot deze beslissing, waar over ik lang in tweestrijd geweest ben. Vergeef me, zoo mijn vertrek eenig opzien verwekt. Ik heb aan al les zooveel mogelijk een verklaring trachten te geven en voorloopig kun je het den schijn laten behouden, als was ik met jou toestemming naar Waldow gegaan, om daar alles te re gelen. Later besluiten wij wel verder. Jou wil ik echter eerlijk zeggen, 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders: a. tot rangschikking van de ge meente in de derde klasse voor de heffing van de gemeentefondsbelas ting. b. tot heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting. c. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van op centen op de hoofdsom der vermo gensbelasting. d. tot het indeelen van de gemeen te in de achtste klasse voor de rege ling van de personeele belasting. e. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van op centen op de personeele belasting. f. tot herziening van de verorde ning op de heffing van schoolgeld in verband met het aantal schoolgaande kinderen. Tot het voorstel a wordt besloten conform het voorstel B. en W. De voorstellen b c en e worden aangehouden tot de behandeling der Rainer, dat ik gegaan ben voor altijd. Niet, omdat ik, zooals jij gelooft, je broeder liefheb, dat is een: vergissing van je. Ik heb Henning lief als mijn broeder, en het doet me pijn, hem zooveel verdriet te moeten berokke nen, maar een liefde, zooals hij die voor mij voelt, kan ik niet voor hem hebben. Maar ook dit is mij duidelijk ge worden, toen ik met je sprak, dat ik niet langer bij je kon blijven. Ons hu welijk is een onding. Wij hebben het beiden gesloten, zonder dat het ons duidelijk was, wat wij eigenlijk daar mee op ons namen. Ik wist ook niet, wat het beteekende een huwelijk zon der wederliefde aan te gaan. Ik heb er sinds lang over gepeinsd, of ik zou heengaan of niet. Ik vreesde je ver driet te doen en opzien te verwekken. Maar uit je gedrag van vandaag heb ik gezien, dat ook jij een scheiding niét zoo vreeselijk schijnt te vinden en dat heeft me genoopt heen te gaan. Wees niet boos, dat het zoo plotseling geschiedt, het is beter, Rainer, dat wij elkaar niet langer kwellen. Ver geef mij ook, dat ik zonder afscheid heenga. Het spaart ons beiden een pijnlijk oogenblik. Ik trek me op mijn stille Waldow terug. Zend mijn goed daarheen, ik gebruik alleen het allernoodigste. En vraag Henping, of hij mij wil vergeven. Ik heb nooit ge weten, wat hij voelde en heb door mijn zusterlijke houding jegens hem misschien verwachtingen bij hem gewekt, die ik nooit kan vervullen. God helpe mij, spoedig te vergeten. Maar jou, lieve Rainer, vraag ik, aan begrooting. De heer van Sprang zag de gemeen te voor de Personeele Belasting lie ver geplaatst in de 7e klasse. Aan de hand van eenige cijfers toont de voorzitter aan dat rangschikking in de 8e klasse voordeeliger is. Menschen met inkomens van meer dan 2000 worden in de gemeente fondsbelasting sterk verlicht. Na deze toelichting kan de heer v. Sprang zich bij, het voorstel van B. en W. aansluiten. Eenige discussie ontstaat nog over de te heffen opcenten. Hierna wordt besloten conform het voorstel van B. en W. Het voorstel bedoelt het schoolgeld voor het 3e kind met 20 pCt., voor het 4e kind met 30pCt„ voor het 5e kind met 40 pCt. en voor het 6e kind met 60 pCt. te verlagen. Het verlies dat de gemeente door deze belastingvermindering zal lijden bedraagt ongeveer 125150. Het voorstel wordt aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en mij te willen denken met al de goede, warme gevoelens die je als oom Rai ner voor me hadt. God geve je een mooi, rijk geluk, zooals ik het je niet heb mogen geven. Ten slotte vraag ik je dringend, mij in mijn eenzaamheid alleen te laten. Probeer niet, mij weer te zien. Wij moeten eerst beiden tot rust komen. Wat jij in onze verhouding wilt re gelen, laat ik aan jou over. Ik ben het met alles eens, wat jij noodig vindt, dat er gedaan moet worden. Verlang alleen niet, dat ik je weerzie. Vaarwel. Veel geluk. Vergeef me. Je Josta". Graaf Henning liet den brief op z'n knieën zinken en keek zijn broeder in het smartelijke gezicht. „Het was dus een vergissing, Hen ning", zei graaf Rainer, „toen ik ge loofde, dat Josta van jou hield. Zij voelde zich alleen ongelukkig aan mijn zijde, omdat ze mij niet kon lief hebben, niet omdat ze jou liefhad". Graaf Henning streek langs ziin voorhoofd. „Het is mijn schuld, dat de vrede in jullie huwelijk werd verstoord. Als ik er niet was geweest, zou Josta bij jou zijn gebleven. Je zult me dat nooit kunnen vergeven, Rainer". Deze glimlachte smartelijk. „Wie kan hier van schuld spreken, Henning? Kwel je niet met zulke ge dachten. Jou hart zal buitendien al zwaar genoeg zijn, omdat Josta je liefde niet kan beantwoorden". Henning viel in een leuningstoel. Wordt vervolgd. palwykscbe en Langstraatsche Conrant*

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1