Wethouders om in beginsel te beslui ten tot het verleenen van medewer king voor eene door den N.C.B. op te richten inrichting voor de onschade- lijkmaking van afgekeurd vee en vleesch. De raad kan zich hiermee vereeni gen. 14. Wijziging begrooting 1930. Ook hiermede kan de raad zich ver eenigen. Bij de rondvraag wenscht Weth. v. Halder den burgemeester geluk met zijn 25-jarig huwelijksfeest en hij wenscht hem nog vele gelukkige jaren toe. De voorzitter brengt dank voor de sympathieke woorden van den Wet houder. De heer van Sprang beklaagt zich er over dat de gemeente voor 20 kar ren is tekort gedaan bij den aanvoer van grint. De heer Wagenberg zou graag we ten wat het onderhoud en de verbete ring van den gemeenteweg zal kosten. De heer Boom acht dezen weg te smal voor autobussen; hij zou graag zien dat er eens aan begonnen werd om hem te verbreeden. De voorzitter zegt toe een begrooting te laten opmaken. Daar geen der leden nog het woord verlangt, sluit de voorzitter de ver gadering met den christelijken groet. EETHEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Aug. 1930, v.m. 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer D. F. Brune, burgemeester. Afwezig de heer de Bruijn. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. AAN DE ORDE: I. Ingekomen stukken. Nieuwe ingekomen stukken zijn er niet te bespreken. Een verzoek van A. A. H. Kramer om hem een stuk grond te verkoopen voor uitweg, heeft ter onderzoek ge legen. B. en W. stellen voor in prin cipe tot verkoop te besluiten en de schatting van het perceeltje op te dra gen aan een commissie bestaande uit de heeren C. Saaks, W. van Wijk en B. van Ham. Dit voorstel wordt aangenomen. Subsidie „Groene Kruis". Nog is de vorige vergadering aan gehouden een verzoek om subsidie van de vereeniging het Groene Kruis. De vereeniging vraagt een subsidie van 300. B. en W. stellen voor het op de be grooting uitgetrokken bedrag van 250 te handhaven. Donken. Er is al veel over deze zaak gesproken en altijd is er gezegd dat men meer vroeg dan er noodig was. Deze keer is het echter hard noodig. Het is niet billijk dat er nu weer 50 minder gegeven wordt. Voor den bouw der school in Genderen komt het op 1000 niet aan, dat had ook best wat minder gekund. De Voorzitter merkt op dat de heer Donken er indertijd zelf toe heeft meegewerkt dat deze school naar de eischen des tijds werd ingericht. Bo vendien was de raad daartoe volgens de wet verplicht. Het Groene Kruis komt altijd veel te laat met het aan vragen van een subsidie. Wij hebben nu 'n goedgekeurde begrooting, waar op met instemming van alle raadsle den een bedrag van 250.is uit getrokken voor het Groene Kruis. Nu de tijd daartoe verstreken is, komt men om een hoogere subsidie, er moet dan weer af- en overschrijving plaats hebben. Elk jaar opnieuw moet er ge tobd worden om de rekening in orde te krijgen. Waar moeten die 50 nu weer vandaan komen. Het is een zeer nuttige vereeniging, maar het ligt op den weg dat men de contributie ver hoogt wanneer men niet kan rondko men. Wanneer men het volgend jaar een hoogere subsidie wil hebben, moet men de aanvrage tijdig indienen. Donken. Er is geen enkele gemeente waar zoo weinig subsidie aan het Groene Kruis wordt gegeven als hier. Voorzitter. Het is een vereeniging van belanghebbenden en deze zijn op de eerste plaats geroepen om het geld bijeen te brengen. Het is gemakkelijk om te zeggen: de gemeente betaalt het wel, maar er moet toch een grens zijn. De heer de Graaft vindt het een zeer nuttige vereeniging. Dat men meer subsidie vraagt dan noodig is, is niet waar. Op de vergadering is nog ge zegd: we zullen niet meer, maar ook niet minder vragen dan we noodig hebben. Donken. Er is nooit op gewezen dat de aanvraag te laat is ingediend. Voorzitter. Maar het vorig jaar bij de begrooting is gezegd dat het niet aanging om het subsidiebedrag der be grooting te overschrijden. Het voorstel wordt aangehouden tot de volgende vergadering, daar de voorzitter met een voltallige raad een besluit wenscht te nemen. 2. Vaststelling kohier straatbelas ting. Het kohier wordt met een bedrag van 1606.96 goedgekeurd. 3. Voorloopige vaststelling gemeen terekening 1929. Voor den gewonen dienst sluit de rekening in ontvangsten met 78751,24 en in uitgaven met 83555,10. Nadee- lig saldo 4803,86. Voor den kapitaaldienst sluit de re kening in ontgsten met 49724,56, en in uitgaven met 39274,30. Batig sal do 10450.26. De heer de Graaft zegt namens de commissie van onderzoek dat de re kening in orde bevonden is en hij ad viseert ze vast te stellen. Op enkele posten wil hij bij de rondvraag terug komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening aangenomen. 4. Aanbieding Begrooting 1931. De begrooting zal tot onderzoek in handen der commissie worden gege ven. Bij de rondvraag wijst de heer de Graaft op de post die is uitgetrokken voor den nachtwacht. Deze post van 100 kon beter weggelaten worden, daar de nachtwacht totaal overbodig geworden is. De Voorzitter is het met den heer de Graaft eens dat voor een groot deel de nachtwacht overbodig is ge worden, vooral sinds Genderen, Meeu wen en Drongelen vereenigd zijn. Bouwman doet echter niet alleen 's nachts, maar ook overdag dienst, wanneer er boodschappen te doen zijn; vooral tijdens den oorlog heeft hij hierdoor goede diensten verricht. Dat hij nu grootendeels overbodig is geworden geeft spr. toe, men weet echter niet of men hem nog niet eens noodig kan hebben. Bovendien krijgt Bouwman reeds over 3 jaren pensioen, waarvoor hij reeds 19 jaren heeft bijgedragen. Waar hij nog niet geheel overbodig is en er nog omstandigheden kunnen komen, dat wij hem weer noodig heb ben, is het niet billijk hem weg te stu ren. De post staat nu reeds op de be grooting voor het volgend jaar, we kunnen er eerst nog eens over denken en het dan bij de begrooting bespre ken. Dan acht de heer de Graaf het niet billijk dat niet in ieder dorp evenveel wordt betaald voor het uitsteken der vlag. Het spijt de voorzitter, dat dit punt weer naar voren wordt gebracht. Wanneer men daarover bezig blijft, zal het eind van het liedje zijn dat de gemeente veel te veel zal moeten be talen. Toen ieder dorp zelfstandig was is dat zoo geregeld, en na de vereeni ging is de toestand zoo gebleven. Over dergelijke kleinigheden moet men niet zeuren. De heer Donken wijst op het groote verschil n.l. 4,of 12,bij zag ook liever een uniforme regeling. De voorzitter zegt dat dit groote ver schil te pas komt bij de reparatie, dat is een heel andere zaak. Ook dit punt zal bij de begrooting behandeld worden. Hierna sluit de voorzitter de open bare vergadering, DRUNEN. In ons vorig nummer gaven wij een uitvoerig verslag van de afscheidsver gadering van burgmeester mr. H. Loeft te Drunen. Wij waren toen in de gelegenheid verschillende toespraken in extenso te geven van 't gesprokene door 't raadslid de heer W. van de Wiel ga ven we, door omstandigheden buiten onzen wil, slechts een beknopte sa menvatting. Thans zijn wij in staat gesteld ook het door hem tot den burgemeester ge sprokene volledig te geven. Hij sprak n.l. als volgt: „Mijnheer de Burgemeester, Nu U heden afscheid van ons neemt, meen ik toch ook tot U Burgemeester een enkel woord te moeten richten. Voor eerst dan wensch ik U van harte geluk met uwe benoeming tot Burgemeester der schoone gemeen! Vucht. In het korte tijdsbestek dat U onze gemeente hebt bestuurd, hebt U zeer veel voor de gemeente en de gemeente naren gedaan. In moeilijke en zorgvolle tijden hebt U de gemeente in juiste banen geleid Nooit heeft iemand vergeefs bij U aangeklopt en steeds hebt U iedereen met woord en daad terzijde gestaan Daarnaast hebt U en in het bijzon der Uwe echtgenoote veel bijgedragen tot leniging van den nood der meest behoeftigen. En nu moge het waar zijn, dat onze inzichten meermalen verschilden, dit neemt niet weg, dat ik meen U vanaf deze plaats hartelijk dank te moeten zeggen, voor alles wat U in 't belang der gemeente en gemeentenaren en in het bizonder voor de arbeiders van Drunen hebt gedaan. Ik hoop dat het U en de Uwen in uwe nieuwe standplaats goed moge gaan." KAATSHEUVEL. Het verslag der laatste gemeente raadsvergadering van Loon-op-Zand Kaatsheuvel behoeft eenige rectifica ties en aanvullingen. Bij het agenda-punt aanschaffing Leermiddelen Eerw. Broeders, staat, dat zij indertijd een oude methode hebben gekocht, ofschoon ze recht hadden op een nieuwe. Wethouder v. d. Horst zeide dat de Broeders, toen ze de school overnamen, geen nieuwe rekenboeken hebben aangschaft, maar de oude, nog aanwezige, gebruikt heb ben, zoodat ze recht hebben op een nieuwe methode. Over ditzelfde onderwerp heeft wethouder van der Horst nog gezegd, dat de raad het recht heeft de kosten te weten, omdat juist de Raad de gel den moet toestaan. De gelden zijn juist nog niet toegestaan, omdat de lijst van gymnastiekbenoodigdheden wel de artikelen, maar niet het bedrag ver meldde. De raad beslist niet over de leer middelen, maar wel degelijk over de benoodigde gelden. Het voorstel (één richting verkeer in de Schoolstraat met maximumsnel heid van 10 K.M..) is aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Wethouder van der Horst behoorde eveneens tot de voor stemmers. De vergadering omtrent de Water leiding is niet gehouden te Breda, maar in den Haag, waar men een bij eenkomst had met den Directeur der Drinkwater-voorziening in Nederland, terwijl de Raad van Commissarissen der N. V. Waterleiding-Mij. Noord- West-Brabant reeds vele pogingen heeft aangewend bij de regeering om meer coulantere voorwaarden voor de respectieve gemeenten te verkrijgen. i BUITENLAND. De vlucht Parijs—New York. New York, 2 Sept. De vliegers Costes en Bellonte zijn om 19,08 uur Am. tijd boven het Curtisvliegveld verschenen en om 19.12 uur (0.32 Amsterd. tijd) geland, rechtstreeks Parijs New York Toen Costes en Bellonte over Nieuw Schotland vlogen, beteekende dat een nieuwe etappe in de geschie denis van de luchtvaart boven het Noorden van den Atlan ischen Oceaan Kingsford Smith slaagde erin den Atlantischen Oceaan over te steken maar het Vraagteeken is het eerste vliegtuig, dat de Oostelijke route van het vasteland van Europa naar het vaste'and van Amerika heeft afgelegd. Evenals Kingsford Smith zijn Cos- tes en Bellonte door den mist opge houden in het Zuiden van New- Foundland, maar zij zijn er in geslaagd zich te blijven oriënteeren en hun tocht voort te zetten. BINNENLAND, De huldiging van H.M. de Koningin vanuit Ned.-lndië. Om juist twee uur Zaterdagmiddag had de konfnginne hulde, ter gelegen held van haar 50sten verjaardag, vanuit Batavia in Ned.—Indië plaats. Dank zij de K R O. kon menige luisteraar genieten van de schitterend geslaagde radio-grafische huldiging waarbij men bedenke, dat het te Batavia avond tusschen acht en negen uur was. Men begon met het Wilhelmus daarna muziek van de militaire corp sen taptoe reveille en Indische volks liederen. Ais kapelmeester fungeerde dhr. Tuchs van het derde regiment. De verschillende nummers werden zuiver van toon opgevangen. Ook de zangers hulde waaraan 150 zangers deelnamen was woord voor woord goed te volgen. De verschillende nummers uit Vale rius gedenkklank alsook de luide toe juichingen onzer overzeesche land- genooten waren een volkomen succes. Om kwart voor drie was de Indische huldiging afgeloopen, waarop de technische dienst van den P.T.T. hier te lande aan de Indische luisteraars vroeg of men alles goed had gehoord en deelde aan Batavia mede, dat het 't vurige verlangen van H.M. was om te antwoorden Hiervoor was alies in orde. Hierna sprak H.M. tot haar Indische onderdanen met haar weisprekend duidelijk stemgeluid. „Door den Gouverneur-Oeneraal ingelicht omtrent het voornemen van het comilé, gevormd op voorstel van het Algemeen Nederlandsch Verbond, eener feestelijke viering van mijn vijf tigsten verjaardag en dankbaar gebruik makende van de Mij geboden moge lijkheid het program per radio aan te hooren is het Mij aangenaam te kun nen mededeelen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door Mij en de Mijnen is gehoord, dank zij de voor treffelijke inrichting van den radio dienst. Onder den verschen indruk van het gehoorde voel Ik mij gedron gen het comité en allen, die aan deze uitvoering hebben medegewerkt en den duizenden belangstellenden aanwezi gen, Mijn warmen dank te betuigen voor hun aanhankelijkheid en mede leven. Dat alle groepen der bevolking van hun belangstelling hebben doen blijken stemt Mij tot bijzondere erken telijkheid. Ik besluit met den oprechten wensch dat zoowel hier in Nederland als in Nederlandsch—Indië het streven vaardig blijve naar een innige samen werking ter behartiging van het ge meenschappelijk doel, waarnaar wij allen streven, het welzijn van het land onzer inwoning en het welzijn van het geheele rijk. Hierna sprak de omroeper van den K R.O. woorden van dankbaarheid voor het feit dat deze vereeniging deze uiizending mede had mogen verricht ten. De uitzending was een volmaakt succes. Technisch had men er alles opgezet om hiertoe te geraken. Konlnginne feesten. De 50e verjaardag van H. M. de Koningin is in binnen- en buitenland met groot enthusiasme gevierd. De binnen- en buitenlandsche pers hebben geestdriftige ariikelen aan Haar gewijd. De Landstormdag te Olslerwljk. Zaterdagmorgen werd het mooie dorp Oisterwijk overstroomd met een zeer groot aantal landstormers, behoo- rende tot den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm voor delandstormverbanden „de Mrijerij" in „West—Brabant*. Van heinde en ver waren deelnemers toegestroomd en uit geheel Noordbra bant vanaf Bergen op-Zoom tot voorbij Nijmegen waren de jongelieden in grooten getale opgekomen om dezen landdag mede te vieren. De dag werd geopend met een défilé van de duizenden landstormers voor hel stadhuis te Oisterwijk alwaar zich reeds talrijke geestelijke, burger lijke en militaire autoriteiten hadden verzameld. De autoriteiten werden ontvangen door burgemeester J. L. M. Verwiel Onder de aanwezigen merkten wij op den Minister van Defensie Mr. Dr. L N. Deckers met zijn adjudant, gene raai majoor J. H. Borel, inspecteur van den Vrij willigen Landstorm, de Tweede Kamerleden L, F. Duijmaer van Twist, A. N. Fleskens, Mr. Fr. Teulings, talrijke burgemeesters, Pas toors en Kapelaans uit Noordbrabant en Gelderland en zeer vele hoofd en subalterneolficieren. Het openingswoord werd gesprokén door burgemeester Verwiel die allen hartelijk welkom heette en zijn vreugde er over uitsprak dat deze landdag thans in zijne gemeente werd gehouden. Minister Deckers sprak zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst door Oisterwijk's gemeente-bestuur en sprak den wensch uit, dat de mooie ge meente Oisterwijk nog vele jaren als de „parel van Noordbrabant", zal bekend blijven. Nadat verschillende ververschingen waren rond gediend, was de receptie geëindigd en werd in gereedstaande auto's naar de prachtige uitspannings plaats „Groot Speijk" gereden, alwaar de lunch werd gebruikt. Vervolgens nam de landdag een aanvang. Om tien uur was men reeds begon nen met de schietoefeningen op het landgoed „De Hondsberg", waar een mooi rechthoekig terrein in gebruik was genomen. Het veld was bezel met cantinetenten, waaromheen tailooze vlaggen wapperden. Bij het spreek gestoelte stonden vier loudspeakers opgesteld, welke uitstekende diensten bewezen. Hier begon nu om kwart over twee de groote vergadering in de openlucht. Zij weid geopend door den burgemeester van Boxtel, den heer F W. van Beek, Voorzitter der Geweste lijke Landstormcommissie, die voora wees op de preventieve kracht van den landstorm tegen alle pogingen van gewelddadigen ommekeer in ons staatkundig, maatschappelijk en gods. dienstig zedelijk leven. Hierna sprak luitenant-generaal Duy maer van Twist een geestdriftige rede uit, waarin hij voorai naar voren bracht de groote algemeene belangen van a wat de revolutie wil bestrijden en de noodzakelijke verdediging van het diep-godsdienstig gevoel in het Neder iandsche volk, dat ook in Brabant zoo warm leeft. Tenslotte was het woord aan den bekenden pater H. de Qreeve S.J. die een buitengewoon geestdriftige en geestige rede uitsprak, waarin hij de gevaren der revolutie scherp tn het licht stelde en duidelijk maakte, dat de Vrijwillige Landstorm geen uilda gend karakter heeft, zooals de socia listen en communisten steeds weer beweren. De Vrijwillige Landstorm wil geen strijd. ADVERTEERT ÏN DIT BLAD. De staking der vliegers. In een persconferentie heeft de heet A. Plesman, directeur van de KLM, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het conflict. De K.L M is finan. cieel aan handen en voeten gebonden en kan dus niet doen wat zij wil. Er wordt op de Indië route een hooger salaris betaald, 50 pCt. meer dan hei Europeesche, waardoor de oudere piloten per maand t 600 en de jongere i 450 ontvangen. Daarbij komt hei vlieggeid per vlieguur en de verblijf;, toelage van 118 per dag. Volgens den heer Piesman kan iedere vliegtuigbe stuurder van een reis naar Indië f 1000 a f 1200 overhouden. In 1928 en 1929 hebben de oudste piloten gemiddeld 11500 en f 12500 per jaar verdiend, ongerekend de verblijfstoelage. In 1928 werd gemiddeld per vlieguur betaald "13,40. in 1929 f 18 30, in 1930 f 11,74, De heer Plesman meent dat de piloten met deze salarissen tevreden kunnen zijn. Hij betreurt, dat zij naar het middel van staking grijpen om hun wenschen door te zetten. De K L.M. moet elk jaar weer opnieuw probeeren de einden aan elkaar te knoopen en daarom kunnen degenen, die de leiding hebben, niet zoo ge makkelijk lot verhooging van uitgaven besluiten ais buitenstaanders meenen dat het wel gaat. De rentabiliteit van de vliegtochten naar Indië zou misschien wel onbe reikbaar zijn met de middelen van thans, wanneer men aan de eischen van de piloten tegemoet kwam, want hun eischen komen neer op f6000 voor elke vlucht uit en thuis, wat bij een wekelljkschen dienst tot drie ton per jaar zou oploopen. Onjuist is de mededeeling der vlie gers, dat de staking is afgekondigd als protest tegen het ongemotiveerd ontslag van de piloten Van Dijk en Wiersma. Voordat de piloot Van Dijk zijn ontslag had ontvangen, waren de piloten te Londen reeds in staking, Op 21 Augustus j.l. deelden de pilo ten mede, dat zij niet naar Indië zou den vertrekken, als niet aan eischen werd voldaan. Vóór het ontslag van de piloten Van Dijk en Wiersma is aan hen nog medegedeeld, dat naar alle waarschijn lijkheid van 1 januari 1930 af voor het geheele personeel van de KLM een voorzieningsfonds zal worden ingesteld. Om het sparen bij de piloten aan te moedigen, wordt den jongen piloten bij aanstelling de eisch gesteld, de helft van het verdiende vlieggeid op de bank te zetten op eigen naam. De KL.M vergoedt hun over dat bedrag 6 pCt. Der. ouderen piloten is aan geboden van deze spaargelegenheld vrijwillig gebruik te maken. Geen enkele heeft daarvan gebruik gemaakt. Van de zijde der vliegers wordt nogmaals medegedeeld, da? geen enkele dienst, ook niet die uit het buitenland, is stopgezet, alvorens door de directie der K.L.M. definitief ontslag aan Van Dijk was aangezegd. Te 9 05 op 29 Augustus j 1. deelde Van Dijk dit aan Schiphol mede, en 10 minuten later was bericht aan Rotterdam en Londen doorgegeven, zoodat nog juist voor het vertrek van den 9.20 dienst (9 uur ET.) de piloot op het Croydon-vliegveld op de hoogte werd gesteld. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang), Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin werden alhier j.l. Maandag voor de schoolkinderen Oranjefeesten gehou den. Des morgens van 8 uur tot 8.15 uur werden de klokken van den gemeente toren geluid. Van den toren alsook van vele woningen wapperde de driekleur. Om 9 uur verzamelden de kinderen zich op de speelplaats van de Chr, school voor een optocht door de straat Aan dezen optocht was veel zorg besteed, zoodat de jury, bestaande uit de heeren Ds. Fukkema, Dr. Winkelman en Abersohn een moeilijke taak hadden bij de toewijzing der prijzen, die voor de verschillende groepen waren beschikbaar gesteld De prijzen werden behaald ais volgt: Qroep I, Versierde wagens: le prijs Sneeuwwitje met de zeven dwergjes, 2e prijs J. Hey (met molen), 3e prijs Janny Hey (met vaandel). Oroep II Versierde fietsen le prijs jetje van Caem, 2e pif Piet Schiedon, 3e prijs Dirk Oerle- mans. Qroep III. le prijs Joh. Ophorsl (vliegmachine). Voorts werden nog verschillends troostprijzen uitgereikt. Des middags van 2—5 uur werden op een daartoe beschikbaar gesield weiland dat tot feestterrein was inge richt, kinderspelen gehouden, die zeer veel belangstelling trokken. Dat de kinderen daar naar harte lust hebben feestgevierd en

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2