op 6, 7, 8, en 9 September, in de groote zaal van den R.K. Gildenbont Nieuws uit Kaalsbeuvel Langemeijer werd het lichaamsdeel gezet Koninginnedag v.m. Besoijen In ons nummer van 1.1. Zaterdag hebben wij reeds uitvoerig het verloop der feestelijkheden medegedeeld die Zaterdagen 6 en 13 September door de vereeniglng Koninginnedag in v.m Besoijen worden georganiseerd Wij kunnen dus voor heden volstaan daar naar te verwijzen, alsook naar de te verspreiden programma's. Luxor Bioscoop. Zooais uit achterstaande advertentie blijkt, heeft de Luxor een groote ver betering ondergang door wegneming der cabine van het balcon, waardoor hiermede een groote plaatsruimte is verkregen. De nieuwe cabine is thans gebouwd achter de zaal en geheel van beton en ijzer opgetrokken. Balcon en zaal zijn geheel nieuw gestoffeerd, zoodat we gerust van een groote ver betering kunnen spreken. Zaterdag a s. met de opening van het winterprogram zal de nieuwe cabine in gebruik ge nomen worden. Plechtige installatie van Mr. H. J. Loeff als burgemeester der gemeente Vught. Maandag j 1. is Mr. H. J. Lotff oud—burgemeester der gemeenten Drunen en Oud—Heusden, ingehuldigd ais burgemeester der gemeente Vught. Reeds 's morgens werd een kinder optocht gehouden en werden de ouden van dagen getracteerd. Tegen 2 uur stelde een zeer groote optocht, waaraan door alle vereeni gingen uit de gemeente werd deel genomen, zich aan den grens der gemeente op. Toen de nieuwe burgemeester onder luid hoerageroep in den voor hem gereedstaanden landauer had plaais genomen, werd hij allereerst toege sproken door den voorzitter van het feestcomité den heer Rouppe van der Voort. De burgemeester dankte met een kort woord. Door enkele bruidjes werden aan Mevr. Lotff bloemen aangeboden. Overal waar de stoet langs trok werd de burgemeester hartelijk toegejuicht. Een aardige scène was het toen een Indianengroep uit den optocht den burgemeester de vredespijp aanbood. Even voor vier bereikte men het raadhuis, waar burgemeester Loeff en zijn echtgenoote in de deftig versierde raadszaal werden binnengeleid. Ver schillende olficieele personen waren in de raadzaal aanwezig. De ioco - burgemeester, de heer P. Lathouwers, hield hierna de olficieele installatie—rede, waarbij hij wees op het heugelijke feit dat deze installatie samenvalt met den 50sten verjaardag van H M. de Koningin. Spr. eindigde zijn rede met den uitroep: Lang leve Burgemeester Loeff! Met luid handgeklap werd deze rede begroet. Omhangen met zijn ambtsketen sprak Mr. Loeff daarna zijn rede uit. De rede van den nieuwen burge meester werd met luid applaus begroet. Daarna werd de eerewijn geserveerd. Hierna verscheen Mr. Loeff met het gevolg op het bordes van hei raadhuis, waar een dichte menigte op het Raad huisplein geschaard stond om den burgemeester toe te juichen. Vanaf het bordes werd Mr. Loeff nog toegesproken door Mr, W. van Lanschot, eere—voorzitter van het feest—comité. Na deze rede weerklonk een luid „Leve de Burgemeester". Burgemeester Lotff sprak hierna een dankwoord tot de Vughtsche burgerij De langdurige receptie, die hierna gehouden werd, was zeer druk bezocht, en tai van geestelijke en wereldlijke autoriteiten kwamen den burgemeester gelukwenschen, Des avonds maakte Mr. Loeff en zijn echtgenoote een rijtoer door de gemeente, waarbij Mevr. Loeff tal van bloemstukken werden aangeboden. Verder bracht de Vughtsche burgerij den geheelen avond natuurlijk in feest stemming door. DRUNEN. De Harmonie der Jongens- Congregatie zal op Zondag 21 Sept. a.s. vertrekken naar Best om aldaar een concert te geven, \y Drunen zal weldra feestvieren, ter gelegenheid van de ambtsaanvaar ding van onzen nieuwen Notaris, den WelEdelen heer Schreurs—Canters, welke vroeger bij den WelEdelen heer Canters ais candidaat-notaris de sym pathie der Drunensche ingezetenen heeft verworven en die thans tot uiting zal komen. AHes begint er op te wij zen, dat deze dag een ware feestdag worden zal, Maandag werd op initiatief van enkelen personen een vergadering beiegd in Café van Delft, om de toe bereidselen te bespreken, er werd een voorloopig comité benoemd, dat verder voor de feesteiijktieden zorgt. Wij vernemen, dat er plannen bestaan om dit feest zoo grootsch mogelijk te houden, want spoedig zal wederom een vergadering worden gehouden, die voor allen toegankelijk is, om verdere besprekingen fe houden omtrent den intocht, waarover wij nog nader zuilen berichten. Dat de tuinbouw alhier op hoog peil staat werd ons gisteren wederom getoond bij een bezoek aan den Tuin van den Landbouwer L. v. Drunen, die er in geslaagd is. Eetbare Pom poenen te kweeken, waarbij er waren met het respectabele gewicht van 45—55 pond. Voorwaar iets zeldzaams. 's-BOSCH. Zaterdag vierde de heer Herman van Roosmalen te 's-Herto- genbosch zijn zilveren jubiié als ver tegenwoordiger van het Nationaal Kasregister. Bij deze gelegenheid is hij op bizondere wijze in Lohengrin gehuldigd, vooral ook omdat hij zich steeds voor verschillende Bossche vereenigingen zeer geïnteresseerd heeft De gemeentepolitie zorgde den geheelen dag voor een uitstekende regeling en orde. Benoemd. Met ingang van 1 September werd als 6e leerkracht aan de St. Bernardus- school benoemd de Eerw. Broeder Bernardus, iot heden werkzaam aan de St. jansschooi alhier. In diens plaats werd aan de St. Jansschooi benoemd de Eerw. Broeder Tasianus. AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdagavond 8 uur vergadering van het Comité der Liedertafelfeesten. Donderdag 8—10 uur. Gymnastiek voor de leden B G.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Kaatsheuvel, 2 Sept. 1930. Koninginnedag. De vijitigsten verjaardag van H M. Koningin Wiihelmina is in onze plaats op waardige wijze gevierd. De kinderen van vijf scholen samen ongeveer duizend in getal brachten om elf uur v.m. voor het gemeentehuis waar in de vestibule de versierde buste van Hare Majesteit stond opge steld onder leiding van den Eerw. Broeder Eizear en met begeleiding van muziek van „Euphonia" een zang aubade. waarbij uitgevoerd werden Wien Neerlandsch Bloed, Wilhelmus en Wij willen Holland houen, Na de aubade werden de kinderen getracteerd, Om twee uur stelden zich bij de school in de Schoolstraat een kleurige stoet van kinderen op met versierde fietsen, wagens, autopeds en andere vehikels waartusschen ta! van aardige loopgroepen om onder vroolijke tonen van de Harmonie .Apollo" een kleine rondwandeling door eenige straten te maken Door een jury saamgesteld uit een vijftal beeren van het bestuur der ver- eeniging „Kaatsheuvelsch Belang*' ge assisteerd door den Eerw. Broeder Overste en de Broeders Vivinus en Eizear werden voor de verschillende groepen prijzen toegend. Toegekend werden Versierde booten. 1ste prijs met lof der jury kinderen Smit. 2e prijs kinde ren Bisselink. Versierde voertuigen. 1ste prijs met lof der jury: kinderen van Gastel. 2e prijs Wegenbouw jongeheer Suos. 3e prijs a. Trekkar Vloemans, 3e prijs b Trekkar v. Esch, 3e prijs c Poppen wagen Brekeimans. Loopgroepen. 1ste prijs met lof der juiy: gekroonde W met betreffende jaartallen, kinderen Tueriings-Schraau wers—v. d. Horst. 2e prijs Vredesduif, kinderen Scha pendonk, 2e prijs b Hongaarsche meisjes Snoeren en Schalken. 3e prijs a Schild kinderen van Noya, 3e prijs b versierde W kinderen denTeuiing, 4e prijs a groep Boeren Telefoonstraat 4e prijs b Tamboer v. Wezenbeek. 5e pi ijs a Bloemenmeisje, Heeffer, 5e prijs b Oranjebruidje kinderen Vioemans 6e prijs a Bisselink, b In 't Groen, c Snoeren, d. Schavenmakers, e van Wezenbeek, f Valk. Om vijf uur werden op hei D. E. S. voetbalterrein, hiervoor welwillend af gestaan, voor de jongens Kinderspelen gehouden, waarbij aan iedere deelnemer een prijs werd toegekend. Ook hier luisterde „Apollo" de zaak met mu ziek op. Het schitterende D.E.S.—terrein was voor de kinderspelen in vier vakken verdeeld, waarop gelijktijdig door tel kens vier klassen gespeeld werd Elke klas speelde onder leiding van haar eigen onderwijzer. Gekampd werd in: Aardappel zoeken, Hardloopen met twee, Estafette loopen, Zakloopen, Loopen met hindernissen, Knikker- loopen, Tonrollen, Vlag zoeken en Bal kruien. De spelen hadden een zeer vlot verloop en gaven aan het overtairijk publiek evenals aan de deelnemers zelf overvloed van stof om zich te amuseeren. Na afloop reikte de heer Teurlings op het terrein de optochtprijzen uit, waarbij hij sloot met een driewerf „hoch" op de Koningin, waarop de de kleinen enihousiast reageerden. In de St. Jansschooi had daarna de prijsuitdeeling plaats van de kinder spelen. Waar allen met een prijs huis waarts keerden, was er de stemming bij 't jonge volkje danig in. Tot slot werd om 8 uur op de Markt een Groot Concert gegeven door de Harmonie van het Kon. Muziekgez. „Euphonia" en de Zangvereeniging „Be! Canto." Evenals alles wat de dag te genieten gaf trok ook dit con cert een enorme belangstelling. De kiosk was fantastisch verlichi en ver sierd. GEMENGD NIEUWS. Ernstig vliegongeluk. Een militair watervliegtuig boven een zwembad in de Loosdrechtsche Plassen neergestort. Drie dooden. Gistermiddag omstreeks drie uur is op de Loosdrechtsche plassen een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een militair vliegtuig is naar beneden ge stort en terecht gekomen in 't zwem bad het Piashuis. Er zijn drie dooden en een gewonde. Gistermiddag is boven de Loos drechtsche Piassen een vliegongeluk gebeurd, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. De W. 54 en de W 66 van het vliegkamp de Mok hadden een oefentocht gemaakt boven de Zuiderzee en waren op de Loos drechtsche Plassen gedaald om de lunch te gebruiken. De W 54 steeg daarna het eerst op, doch stortte kort na den start neer, doordat de bestuurder de contröle over zijn toestel verloor, en kwam terecht op het nog op het water liggende vliegtuig W 66. Bij dit ongeluk zijn de vliegers van de W 54 korporaal-schrijver Riksman, en luitenant ter zee tweede klas Roldanus om het leven gekomen. Van het te water liggende vliegtuig W 66 bleef de vlieger korporaal-schrijver Kroeders ongedeerd en werd officier-vlieger Goedhart licht gewond. Beide toesteilen werden zwaar beschadigd. Korporaal-schrijver Riksman laat 'n vrouw en 2 kinderen achterluitenant ter zee Roldanus was ongehuwd. Beiden waren ongeveer 27 jaar oud. Hoe was het alles gebeurd? Daarop zal men 't juiste antwoord waarschijn lijk wel schuldig moeten blijven, maar wel wist men te vertellen, dat het ongeluk in vijf seconden was ge beurd en ook dat de menschen van de motorboot van het Piashuis, die bij het starten steeds aanwezig zijn, aan een groot gevaar zijn ontsnapt. Zooals wel meer gebeurde, lagen er 4 vliegtuigen van de Mok voor het Piashuis. Om half twee waren zij ge daald en de bestuurders en waarnemers hadden wat gegeten, waarop ruim twee uur zou worden gestart. Een vliegtuig lag aan den springtoren gemeerd, drie andere lagen aan de gewone stijgers. Toen het eene vlieg tuig opgestegen was, ging de Piashuis- motorboot naar den springtoren om de andere te helpen starten. Daarmee was men bezig, toen de inmiddels opgestegen W 54 plotseling met den kop naar beneden op den toren stortte en daarna op de W 66 De knaap, die zich op den springtoren bevond, kreeg een slag en sloeg in het water. Hij moet onmidellijk dood zijn ge weest. Zijn lijk werd een uur later uit het water gehaald. In het neergestorte vliegtuig za luitenant-vlieger Roldanus als waar nemer en korporaal-vlieger Riksman als bestuurder, die beiden om he leven zijn gekomen. De officier op toestel aan den toren de heer Goedhart werd gewond en is dadelijk naar Utrecht gevoerd. Moord of zelfverdediging Van Zaterdag op Zondag des nachts ongeveer kwart voor 2 werd den plaatsvervangend commissaris van politie te Breda, den heer J. P. C Mansveldt medegedeeld, dat zich in perceel no. 30 in Terheydestraal, be kend in den volksmond als de „Vin- kenbuurt" een lijk zou bevinden. De heer Mansveldt, spoedde zich direct naar het gemelde perceel, ten einde een onderzoek in te stellen. Hij vond ter plaatse het lijk van E. W. in een plas bloed onder aan een trap in de keuken. Bij een verder onderzoek bleek o.a. dat van de buitendeur een plank, waaraan het slot zat bevestigd, was afgerukt, terwijl een viertal ruiten aan de voorzijde van de woning waren ingeslagen. Voorts bleek bij het on derzoek. dat herhaaldelijk huiselijke twisten voorkwamen tusschen den verslagene en vrouw en kinderen. De verslagene die vader is van acht kin deren stond niet zeer gunstig bekend. Bij twisten met zijn vrouw sloeg hij deze herhaaldelijk. De verslagene was 51 jaar en was van beroep schilder. De heer Mans veldt had intusschen den officier van justitie met een en ander in kennis igesteid en de substituut officier baron mr. Speeyarf van Woerden was spoe dig ter plaatse. Het lijk van E. W. werd Zondag morgen naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, waar het wacht op een onderzoek van dr. Hulst uit Leiden die inmiddels ontboden was. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. H.H.S. 5-jarigen, cursus. R.K. H.B.S. 3-jarigen cursus. Na gehouden 2e toelatings-exainen zijn nog toegelaten tot de le klas: J. Snijders te Dussen. H. Donker tê Waalwijk. P. Spitters te Waalwijk. W. de Wijs te Made. Tot de 2e klas: J. Marks te Waalwijk. G. v. Spelde (voorw.) te Raamsdonk. Tot de 3e klas: A. Verhuist te Waalwijk. Bovendien zijn na herexamen toe gelaten tot de 4e klas: F. Snels te 's-Gravemoer. L. Rutges te Geertruidenberg. Voorloopig is de sterkte der klas sen als volgt: 15 leerlingen. 11 leerlingen. 9 leerlingen. 13 leerlingen. 8 leerlingen. Klas I Klas II Klas III Klas IV Klas V Totaal 56 leerlingen. Algemeene vergadering der Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw. In het Stationskoffiehuis van L. v.. Dongen te Capelle-Nieuwevaart, werd gisteren deze vergadering gehouden. Er was veel belangstelling, zoowel van officieele zijde als van het pu bliek. Onder de aanwezigen merkten wij o.e. op Ir. Smit van het Rijksland- bouwcomité, den heer Keucbenius, directeur der vereeniging voor land bouwboekhouding, den heer Porteweg voorzitter der Onderlinge Hagelverze- kering. De Voorzitter opende de vergade ring met een welkomstwoord voor al le aanwezigen, in het bijzonder de heeren Ir. Smit, H. J. van Leusen, Keuchenius en Porteweg en de afge vaardigden der afdeelingen. Een bijzonder welkomstwoord sprak de Voorzitter ook tot de leden van het hoofdbestuur der Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Land bouw, die door hunne aanwezigheid toonen mede te willen werken om de belangen van den landbouw te be vorderen. Hierna verklaart de voorzitter de vergadering voor geopend. De Secr.-Penm. doet dan enkele mededeelingen over de na deze verga dering te houden lunch en rijtoer ter bezichtiging der verschillende tuin bouwbedrijven in den omtrek. Notulen. Hierna worden de notulen der Al gemeene vergadering van 15 April j.l. die in het orgaan van de Maatschappij „Het Landbouwblad" zijn afgedrukt, onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt een zeer droevi ge mededeeling te moeten doen, n.l. dat 27 Aug. te Heerlen is overleden de vice-voorzitter van de Maatschap pij, de heer P. J. Dekkers, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Namens de Maatschappij zijn de leden van 't Dagelijksch Bestuur, de heeren de Jong en' Snoek*bij de uitvaart tegen woordig geweest. Met een kort woord herdenkt de voorzitter wat de heer Dekkers ge heel zijn leven, doch vooral in de SOer jaren voor de verbetering van den landbouw heeft gedaan. In die jaren heeft hij gezien, dat er aangepakt moest worden, en dat er door samen werking veel meer bereikt zou kun nen worden, en in samenwerking met dood heeft vervuld. Als bewijs van hun deelname ver heffen alle aanwezigen zich een oogenblik van hun zetel. De Voorzitter deelt mede, dat be richt van verhindering is ingekomen van de volgende officieele personen, de heeren Katenburge en Ir. Maas- holt, inspecteurs van den landbouw; den heer Winterman, inspecteur van het landbouwonderwijs; Mr. Tiele- man, voorzitter der Zeeuwsche Mij. voor landbouw; de Edelachtb. Heer Meijer, burgemeester van Sprang-Ca- pelle; den Edelachtb. Heer Smits, burgemeester van 's-Gravemoer; den heer Steehouwer, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst. De voorzitter spreekt nog een wel komstwoord tot de inmiddels nog ge arriveerde personen, in het bijzonder tot de heeren Huizinga, rijksland- bouwconsulent en Ir. van Gogh, rijks- tuinbouwconsulent, die steeds gaar ne bereid gevonden zijn om de Maat schappij van advies te dienen en; bij te staan. Aan Ir. van Gogh brengt spr. in het bijzonder dank voor dt welwillende wijze waarop hij zich als leider van den straks te houden rij toer beschikbaar stelde. Rekening en Verantwoording. De Secretaris-Penm. brengt - hierna verslag uit over den financieelen gang van zaken in het jaar 1929. De totale ontvangsten over het jaar 1929 bedroegen ƒ20.800.335. De voornaamste ontvangsten wa ren: Rente 735.33 Alg. inkomsten 1582.50 Landbouwblad 822.75 Keuring gewassen 12536.73 Onvoorziene ontvangsten 1662.41 De uitgaven bedroegen in totaal 74 68.596 minder dan de ontvang sten. Hierna leest de pennm. de balans voor. De winst bedraagt 5305.64. Rapport Fin. Commissie. De heeren v. Kampen en v. Poppel hebben de rekening onderzocht, het andere commissielid was verhinderd. Alles is door de commissie in orde bevonden. Er is in het jaar 1929 een enorme vooruitgang te constateeren, en de heer v. Kampen, die rapport uitbrengt namens de commissie, spreekt de hoop uit, dat de vooruit gang bestendigd mag blijven. De commissie heeft ook schriftelijk haar rapport ingediend. De rekening wordt, daar geen der aanwezigen hierover nog inlichtingen wenseht, goedgekeurd en de Penning meester wordt voor zijn beheer gede chargeerd. Jaaroverzicht door den Voorzitter. Allereerst verduidelijkt de Voorzit ter, waarom de vergadering thans in Capelle wordt gehouden. Reeds jaren geleden heeft men dit willen doen, omdat hier een groote afdeeling ge vestigd is, maar door omstandighe den is het telkens weer uitgesteld. Vervolgens wijst spr. op de slechte omstandigheden der laatste maan den. De boer weet echter te berusten in datgene wat van een Hoogere Macht komt. Doch de boer wil ontheven worden van de bijzondere lasten, die hem van regeeringswege op de scaouders wor den gelegd, en wil dezelfde rechten en faciliteiten als andere standen. In het urgente programma is dan ook als een der middelen genoemd de lasten der socale verzekering len laste der gemeenschap te brengen. Voor arbeiders en ambtenaars zijn de levensomstandigheden aan merke lijk verbeterd, voor de hoeren echter is de tijd vanaf 1922 steeds ongun stiger geworden. De crisis van '29 be schouwt spr. als de reactie op den grooten wereldoorlog. Om een beeld te geven van den treurigen toestand waarin de landbouw verkeert, noemt spr. eenige cijfers: Voor 85 bedrijven, groot 3188 H.A. werd totaal minder inkomsten geboekt dan in het voor afgaande jaar 267.249.gem. per H.A. ƒ84.en per bedrijf ƒ3144. Verschillende omstandigheden wor den genoemd, als oorzaak van de cri sis (overproductie, tekort aan goud, tariefmuren, enz,). Zeker zal over productie mede schuldig zijn, maar toch meen,t spr. te moeten adviseeren steeds naar een zoo groot mogelijke productie te streven, maatregelen om zijn ouderen, thans nog in leven zijn- den broer, heeft hij het organisatie- de overproductie tegen te gaan moe leven in den landbouw op hoog peil gebracht. Later is hij ook meer naar buiten getreden en was een der voor aanstaande figuren van de Noord Brabantsche Mij. van Landbouw, die veel tot stand heeft gebracht en naar wiens steeds weloverwogen woorden men altijd graag geluisterd heeft. Hij was een man waarop men steeds kon vertrouwen en die nooit over ijs van één nacht zou gaan. Hij heeft een zeer werkzaam leven achter den rug, en tot het laatst heeft hij de belangen van den landbouw gediend. Vervolgens somt spreker de ver schillende functies op, welke de heer Dekkers tot aan, of tot kort voor zijn ten van regeeringswege genomen wor den. Ongetwijfeld heeft men door het alarm, dat door de Landbouwpers is geslagen, reeds de algemeene aan dacht gevestigd op dgn noodtoestand, ook het „Suikerwetje" beschouwt spr. als hierdoor te zijn beïnvloed. Spr. wijst op de groote macht van een organisatie, hetgeen weer is ge bleken door de boycot-actie van Duit- sche goederen. Met een krachtige aansporing om allen tot de organisatie toe te treden besloot spr. zijn jaarrede, waarna de Secr. het jaarverslag voorleest. Wordt vervolgd. 72. Bezoekt de groote Missie-Tentoonstelling te Waalwf f

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6