Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ROODE ROZER. i i Te I L L E T O M GEMEENTERAAD. D£X)R ERMARKKi NUMMER 72. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1930. 53e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. Vergadering van den Raad der ge meente G'berg op Vrijdag 5 Sept. des nam. 2 uur. Voorzitter de Edelaehtb. heer Bianchi, burgemeester. Afwezig de heer Staal. Naar aanleiding van het in de vo rige vergadering genomen, principieel besluit, om aan de bouwvereeniging een crediet toe te staan voor het bou wen van 10 arbeiderswoningen aan 't Meistraatje, maakt de heer Sassen de opmerking dat men deze woningen beter langs de straat zou kunnen hou wen, daar ook arbeiders wel recht hebben op een mooi gelegen huis. Spr. zou de woningen liever aan den Stationsweg tusschen den Overweg en „Pak de Leuning" bouwen. De Voorzitter acht dit zeer onge- venscht, daar men geen bouwterrein in overvloed aanwezig heeft. Tegen over het station kan nog slechts één woning gebouwd worden, daarna komt het voetbalterrein aan de beurt. De beste strook hiervan is natuurlijk die langs den Stationsweg. Gaat men hier nu arbeiderswoningen plaatsen, dan zouden de betere woningen ach ter de arbeiderswoningen gebouwd moeten worden. De heer Sassen meent, dat men, wanneer de gracht gedempt wordt, weer een zeer mooi stuk bouwterrein bij zal krijgen. De Voorzitter zegt, dat het juist de bedoeling is goedkoope woningen te hebben, voor hen waarvoor de thans ran „De Echo ran het Zuiden." door HEDWIG COURTHS-MAHLER. 72. ..•Ia, het iszij heeft geloof ik een telegram gekregen. RaL- ber kan het je beter vertellen. Goeden morgen, Gerlinde aan tafel zien wij elkander wel terug". Zij liet hem gaan en Henning ver wijderde zich met het gevoel als volg den hem Gerlinde's oogen. Snel liep «ij verder door het park om uit haar nabijheid te komen. Toen hij door 't ^k was gegaan en op den landweg kwam, hoorde hij plotseling het ge- 'l'id van een slede en op den straat weg. die uit de stadvoerde, zag hij ''ie ook aankomen. Het was e<en een voudig voertuig met een mageren klepper ervoor. Graaf Henning nam weinig notitie van de slede en wilde eerder gaan. Maar plotseling keek hij "P en staarde verbaasd naar de jonge dame, die in een eleganten pels ge- 'U|ld, de handen in een groote mof wm sabelbont, tegen de versleten kus sens leunde. Was dat niet opnieuw ■osta's dubbelgangster? Hij was nog niet van zijn verbazing komen, toen de slede bij het hek V|m het park stopte. Aan een ingeving gehoor gevend, keerde Henning zich Plotseling om en trad op de slede toe. ezen keer wilde hij van de ontmoe- mg met haar gebruik maken. He jonge dame, die weer vergezeld gebouwde nog te duur zijn. Het goed koopste type woningen moet men toch niet op den mooisten bouwgrond plaatsen. Ook in arbeiderswoningen heeft men nog verschillende soorten, daar moet ook rekening mee worden gehouden. Trouwens, een definitief besluit is in de vorige vergadering nog niet ge nomen. De Voorzitter zegt na de vergade ring de kaart te nemen, opdat de heer Sassen zijn bedoeling nog eens duidelijk uiteen kan zetten. Aan de orde: 1. Voorloopige vaststelling der Gemeente- en bedrijfsrekeningen '29. De hiervoor benoemde commissie heeft schriftelijk een gunstig rapport uitgebracht. De Gem.-rekening sluit in den ge wonen dienst met in ontvangsten 123837.31s jen in uitgaven 110306.88 Batig slot 13530.435 In den Kapitaaldienst met in ontvangsten 14127. en in uitgaven 9909. Batig slot 4218. Ook de bedrijven verkeeren nog steeds in een gunstige positie, de aan de gemeente afgedragen winst be draagt 3811.44. De Voorzitter dankt de leden der commissie van onderzoek voor de werkzaamheden die zij voor het uit brengen van het rapport heeft ver richt. De heer Fuldauer vraagt hoe hij 't batig saldo van pl.m. 13000.moet opvatten. De Voorzitter antwoordt dat dit gewoon het verschil is tusschen in komsten en uitgaven. De heer Fuldauer acht het onge- werd door de in het zwart gekleede vrouw, had graaf Henning reeds be merkt en bloosde, toen deze naderbij kwam. Zijn oogen bleven met een bij- zonderen blik op haar bekoorlijk ge zichtje rusten. „Pardon, dames daar u de slede bij den ingang van het park laat stil houden, vermoed ik, dat u naar het kasteel wilt gaan. Of vergis ik mij?" De jonge dame had hem dadelijk herkend, ofschoon hij dien dag een uniform droeg. Zij was een weinig verward en antwoordde niet dadelijk. De koetsier nam het woord. „De juffrouw is een vreemdeling, mijnheer de graaf. Ze woont sinds gisteren bij ons in de „Duitsche Kroon" en wilde persé naar het kasteel", verklaarde hij. Graaf Henning sloeg nauwelijks acht op zijn woorden en wilde zijn vraag in 't Engelsch herhalen. Intus- schen was de jonge dame tot zich zelf gekomen. „O no, ik kan goed verstaan de Duitsche taal, alleen niet goed spre ken. Ik vraag, mijnheer, kan ik spre ken mevrouw de gravin Josta Ram berg in een particuliere aangelegen heid? En kan ik door deze hek gaan?" „Zeker kunt u daardogr gaan. Maar mevrouw de gravin Ramberg is is afwezig zij is vanmorgen op reis gegaan". Er kwam een schaduw op het ge zicht van de jonge dame. „O Maggie, ik heb geen geluk", zei ze in het Engelsch tot haar begeleid ster. En zich toj dekjongen man wendend, ging zij in 't Duitsch vooit: „Dat is zeer jammer". Graaf Henning kon zijn blik niet van haar gelaat afwenden. Het was hem een lafenis, dat jonge, mooie ge zicht, dat hem zoo aan Josta herin- wenscht dat er zoo'n groot saldo is. De Voorzitter antwoordt, dat hier in ook nog een groote dubieuse post zit, n.l. de Forensenbelasting, het is nog niet zeker of de gemeente dit be drag wel zal mogen houden. Boven dien is er ook nog een flink saldo van het vorige jaar in verwerkt. De rekeningen worden voorloopig vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Verzoek van de Stedelijke Gods huizen om begrootingswijziging. Het betreft slechts een bedrag van 104.54. De Raad kan zich hiermee vereeni gen. Verder is ingekomen een verzoek van het Kroondomein, om van een perceel grond te mogen gebruik ma ken als uitweg voor de gronden van het domein. Vroeger werd de oogst van het Kroondomein vervoerd over den dijk nerde, gade te slaan, en hij besloot haar niet dadelijk weer te laten ver trekken. Het scheen hem bijna zeker, dat hij Josta's zuster voor zich had en haar verschijning, juist op dien dag, werkte verblijdend op zijn troosteloo- ze stemming. „Misschien kunt u uw aangelegen heid met mijn broeder, den echtge noot van gravin Josta, bespreken. Mag ik mij aan u voorstellen als de zwager van gravin Josta?" Zij haalde snel en opgewonden adem. „O no ik kan niet goed bespre ken deze aangelegenheid met uw broeder, mijnheer de graaf. Het is 'n zaak van groote delicatesse en ik heb noodig te spreken met de gravin Josta persoonlijk. Als u mij kunt zeggen, wanneer zij komt terug op kasteel Ramberg, zal ik u zijn vol dankbaar heid". Vol verrukking luisterde graaf Henning naar de zachte, lieve stem. Het gebrekkige Duitsch hinderde hem in het geheel niet, het beviel hem in tegendeel zeer goed. „Wij weten nog niet, wanneer g;a- vin Josta terugkomt, maar er zullen zeker een paar weken ovei heen gaan. „O, hoe erg is dac voor mij!" riep de jonge dame, terwijl zij haar mof tegen haar gezicht drukte. „Is het dezelfde aangelegenhei 1, die u voor maanden terug naar het huis van Zijne Excellentie den minis ter von Waldow voerde?" vroeg hij snel. De jonge dame bloosde hevig. „O u weet nog, dat ik daar ge weest ben op den dag van de begrafe nis?" „Ja, en ik zag u op het kerkhof". Zij glimlachte schalksch. „En u hebt moeten denken, wat ik van de gemeente, die hierdoor dik wijls stukgereden werd. De gemeente heeft het vervoer langs den dijk ver boden, met 't gevolg dat het Kroon domein geen uitweg meer heeft. Er is geen bezwaar tegen om het recht van uitweg te verleenen, daar 't betreffende perceel weiland is, en hier dus slechts geringe schade aan kan worden toegebracht. B. en W. stellen dan ook voor het Kroondomein tot wederopzegging toe, recht van uitweg te verleenen, zoo lang genoemd perceel wei- of hooi land is, en tegen een vergoeding van 5.— per jaar. Dit voorstel wordt aangenomen. Verzoek om subsidie van de veree- niging „Eucharistisch Kruistocht- werk". Wordt aangehouden tot de behan deling der begrooting 1931. Schrijven van het Hoofdbestuur van den N.C.B., met verzoek om, in verband met den slechten toestand in den landbouw, geen opcenten te hef fen op de Grondbelasting, althans voor zoover betreft de ongebouwde eigendommen. In de gemeente worden 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen ge heven. Aan het verzoek kan niet vol daan worden, daar de wet de gemeen te verplicht 20 opcenten op de onge bouwde eigendommen te heffen, wan neer er op de Pers. belasting meer dan 80 opcenten geheven worden, 't geen in deze gemeente het geval is. Het betreft trouwens slechts een klein bedrag (ƒ300). Het verzoek, wordt voor kennisge ving aangenomen. Verzoek van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, om in de bouwverordening bepalingen op te nemen omtrent de gesteldheid van stallen en schuren, in verband met 't brandgevaar. had te doen daarbij?" „Ik heb alleen gedacht, dat u zoo sprekend op mijn schoonzuster ge lijkt, dat ik u wel met elkander had kunnen verwisselen. Misschien her innert u zich nog, dat ik u in den na zomer van dit jaar in Berlijn voor mijn schoonzuster hield en u met haar naam aansprak? Ik ben zeer blij dat ik u hiervoor mijn verontschul diging kan aanbieden. Maar de ge lijkenis was ook te groot". Weer glimlachte zij. „O ja, ik verontschuldig, want ik heb dadelijk geweten, dat het een vergissing is geweest". „Het is wonderbaarlijk, dat wij el kander al op zoo verschillende plaat sen hebben ontmoet", merkte hij op. Zij lachte zacht. Het was een war me, heldere lach, die hem aan Josta deed denken en die hem aangenaam en tegelijk pijnlijk aandeed. „Is niet zoo wonderbaarlijk, als u moet denken, mijnheer de graaf. Ik heb altijd den wensch gehad gravin Josta of den minister te spreken. En zoo is het gebeurd, dat u mij hebt ge zien zoo dikwijls. Nu ben ik weer ge komen zonder geluk om de gravin te zien. Dat maakt mij zoo treurig. Wilt u mij alstublieft zeggen, waarheen zij is gereisd?" „Zij bevindt zich op Waldow". „O, dat is goed, zeer goed. Daar heen wil ik reizen dadelijk. Ik dank u zeer, mijnheer de graaf". „Mag ik u nog een oogenblik ver zoeken, freule? Ik zou u willen vra gen, eerst met mijn broeder te willen spreken. Misschien kan het u nog van nut zijn". „No, no, dat kan wel niet zijn", antwoordde zij hoofdschuddend. Maar graaf Henning was vast be sloten, haar niet meer te laten ont- De gemeente heeft niet zulk een be langrijke veestapel, dat het noodig is om hiervoor een aparte bepaling te maken. B. en W. stellen dan ook voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek der Vereeniging Tucht- unie om als lid of donateur toe te treden. Hier wordt afwijzend op beschikt. Idem van den Bond van Bedrijfs autohouders van Nederland. De heer Sassen zegt indertijd een vergadering van dezen Bond te heb ben meegemaakt. Het streven van den Bond acht hij zeer nuttig. Boven dien kan een organisatie bij de auto riteiten meer bereiken als de eenling. De Voorzitter acht het lidmaat schap totaal overbodig, daar de ge meente geen autobezitter is; wanneer het alleen om steun te doen is, acht hij het beter deze te verleenen aan de oudere vereeniging, de A.N.W.B. De heer Timmermans zegt, dat en kele jaren geleden ook al eens gezegd is ter wille van de gemeente-kas geen subsidies meer te geven. Overigens is hij het met den Voorzitter eens. De Raad besluit afwijzend op het verzoek te beschikken. Verzoek van de Geertruidenberg- sche Bouwvereeniging om een voor schot van 25000.- tot het bouwen van 10 arebiderswoningen, in 2 rijen, in het Meistraatje. De teekening is bij het verzoek gevoegd. Men verzoekt de grond voor een lagen prijs af te staan, daar de wo ningen degelijk gebouwd moeten worden en toch een lagen huurprijs hebben. Weth. de Kroon zegt, dat thans de finitief tot het bouwen besloten is. De Bouwvereeniging moet echter op een zeer voordeelige manier behan deld worden, daar de woningen an- snappen. „Maar mag ik tenminste mijn broe der uw naam niet melden?" vroeg hij dringend. Zij dacht een weinig Verlegen na en keek Maggie vragend aan. Toen zei ze vastbesloten „Gladys Dunby". Graaf Henning's oogen schitterden. De laatste dagen had hij dikwijls met Josta over haar zuster gesproken en j ook had hij verscheiden keeren den brief gelezen, dien Rainer van zijn zaakgelastigde had ontvangen. En dus wist hij zeer goed, dat de tweede vrouwr van Josta's vader na haar hu welijk met hem met een Mr. Dunby gehuwd was geweest. Hij trad dich ter op de slede toe. „Miss Gladys Dunby of liever ge zegd, Jonkvrouwe von Waldow, niet waar?" vroeg hij snel. Nu was het de beurt van de jonge dame om verbaasd te zijn. Zij keek Henning met groote oogen aan. „Weet u?" „Ja nu weet ik zeker, dat u Josta's zuster bent, die zij al sinds maanden zoekt". Miss Gladys kon nu niet meer in de slede blijven zitten. Zij wierp Mag gie haar mof in den schoot, sloeg de reisdeken weg en sprong uit het voer tuig, vóór hij haar behulpzaam had kunnen zijp. Opgewonden drukte zij haar handen tegen haar hart. „O mijn zuster weet van mij en laat zoeken naar mijn persoon?" riep zij juichend. Wordt vervolgd. e Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langslraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1