DE «TENTOONSTELLING. ,„r VTzrizu'z rss i ™»<i» ders te duur komen. Daar het seizoen reeds ver gevorderd is, is het plan der bouwvereeniging om eerst in Fe bruari met den bouw aan te vangen. De Voorzitter meent, dat thans de eerste vraag is: hoe komt men aan het geld? Dat er gebouwd wordt, daar zal wel geen tegenkanting tegen zijn, en de prijs van den grond en waar gebouwd wordt, is een kwestie van later zorg. De eerste vraag is, waar men de leening zal kunnen plaatsen. De heer Sassen acht het hoog tijd dat er gebouwd wordt. Verder vraagt spr. zich af, waarvoor de Bouwver eeniging feitelijk dient, wanneer de gemeente toch voor het geld moet zorgen. De Voorzitter acht het een groot nadeel dat de gemeente zelf huiseige naar is. Bij voorkeur voert de gem. de exploitatie niet, daar men van haar veel meer reparaties e.d. vraagt dan van een particulier huiseigenaar. De heer Sassen vraagt hoeveel de huur ongeveer zal bedragen. De Voorzitter zegt, dat dit nog niet met zekerheid te zeggen is, het zal ongeveer op 3.uitkomen. De heer Sassen acht dit nog tame lijk hoog, wanneer iemand 16. per week verdient, houdt hij nog slechts 13.voor het huishouden over. Spr. meent voorts, als men 50 van deze woningen bouwt, dat deze ook vol zullen komen. De Voorzitter zou dit risico liever niet willen loopen, wanneer die 10 woningen bezet zijn, kunnen er des noods nog wel worden bijgebouwd. De heer Fuldauer vraagt of de ge meente controle op de Bouwvereeni ging heeft. De Voorzitter zegt, dat de rekening der bouwvereeniging bij de gemeente wordt ingediend. Bovendien wordt de Burgemeester altijd uitgenoodigd om de vergaderin gen der vereenigingen bij te wonen, zonder daarin natuurlijk een stem te hebben. De heer Fuldauer geeft in overwe ging te trachten voor den Burgemees ter een stem in de vergadering te krij- gen. Weth. de Kroon zegt, dat dit niet gemakkelijk zal gaan, daar er dan 'n statutenwijziging noodig is. Wil men toch stemrecht hebben, dan is het be ter om een of enkele aandeelen te koopen. De heer Timmermans acht het eenigszins bezwaarlijk dat enkele per sonen uit den gem.-raad zitting heb ben, er wordt dan weer direct gezegd dat het een gemeentebedrijf is, wat om de boven reeds genoemde reden niet wenschelijk is. De Voorzitter acht het 't beste deze laatste zaak nog eens te overdenken. Het verzoek der Bouwvereeniging zal in handen van B. en W. worden gesteld, die dan zal zien, waai- de lee ning het best geplaatst kan worden. Bij de rondvraag zegt de voorzitter dat de boeken en de kas der gemeente voortaan op ongeregelde tijdstippen door eenige ambtenaren der provin ciale griffie worden gecontroleerd. De kas der gemeente is in Juli gecontro leerd en in orde bevonden. Het doet den Voorzitter genoegen, deze mede- deeling te kunnen doen, daar hier weer uit blijkt, dat de administratie der gemeente in orde is. De heer Fuldauer dringt er op aan dat de leden bij de behandeling der belastingregeling een prae-advies krij gen, opdat men de zaak goed kan be- studeeren. Geen der leden meer het woord verlangend, sluit de voorzitter deze openbare vergadering. Katholiek Waalwijk heeft in de dagen van 6, 7, 8 en 9 September weer een daad gesteld. De tweede Missie-tentoonstelling toch is in elk opzicht schitterend ge slaagd, een volkomen succes gewor den en heeft de eerste succesvolle, verre achter zich gelaten. De prachtige werkstukken der vier dames-missienaaikringen, de zeer in teressante stands en explicaties der Missiepaters, het smaakvolle ari ange- ment der tentoonstelling, de daaraan verbonden attracties, maar op de eerste plaats de liefde voor de missie actie hebben de belangstelling van duizenden en duizenden getrokken en duizenden en duizenden guldens doen offeren voor het verheven werk der missies. Hier is daadwerkelijk steun ver leend; hier is in deze dagen geofferd een bruto bedrag, dat naar onze schating de 7060 overtrof Als we zeggen dat de schaalcollecten 1.1. Zondag' na het bezielend woord der paters, in de H. Missen hebben opgebracht 970.(waarvan Pai. St.' Jan 560, O.L.Vr. Par. 150, Par. H. Antonius ƒ140, Par. H. Clemens ƒ120); dat er Zondag niet minder dan 1300 entree-kaartjes zijn uitgege ven; dat het ook Maandag- en Dins- dagavond overvol was, dan zal dit vo doende zijn om te concludeeren, dat ook in dit opzicht, in daadwerkelijken steun aan de Missiewerken, Waalwijk wil en kan uitblinken. Laat ons thans beginnen met het verslag der opening, waarbij behalve B. en W. tal van genoodigde geestelij ken en leeken tegenwoordig waren. Toen ten omstreeks half 4 Mgr. Aerts en Mgr. Verstraelen, vergezeld van Mgr. Prinsen en Mgr. Hermus en begeleid door pastoor van Riel, de zaal binnentraden, zong het zangkooi van St. Jan „Ecce sacerdos magnus Nadat de autoriteiten gezeten waren, nam de ZeerEerw. heer Buijs, pastoor van de parochie van O. L. Vr. als oud ste pastoor van Waalwijk het woord en sprak ongeveer als volgt. Terwijl alle aanwezigen knielden, gaf Z.D.H. Mgr. Aerts zijn Bisschop pelijken Zegen. Nadat het Zangkoor van St. Jan, onder leiding van den heer Norb. van Bladel het schoone, stemmingsvolle „Beati Mortui" van Mendelssohn op keurige wijze had uitgevoerd, werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor v. Riel het volgende dankwoord gespro ken: Nadat door de zangers van „St. Jan" nog „Zomeravond" van Oilman, was ten gehoore gebracht en het hooge ge zelschap was gekiekt (zie foto hierbij afgedrukt), werd door de hooge be zoekers, onder leiding van de presi dente, Mevr. Donkers, een rondgang langs de verschillende stands gemaakt. Bij verschillende stands gaf men zijn groote waardeering en bewondering voor hetgeen door de naaikringen ge presteerd wordt te kennen. ,Wat er te zien was. In ons nummer van Zaterdag zei den wij reeds wat er zooal op de ten toonstelling te zien zou zijn; om dit alles nog eens te herhalen, lijkt ons overbodig, daar zeker de meesten on zer lezers zelf de tentoonstelling be zocht hebben. Enkele der meest in teressante bezienswaardigheden moe ten wij echter nog even noemen. Zoo viel in den stand der Missiona rissen van het H. Hart terstond op '11 groote ras-echte Marindinees, in groot uniform, een meer. dan gevaar lijk type. Verder zagen we in dezen stand allerlei wapens uit de beruchte koppensnellerslanden Kei, Tenimbar en Nieuw-Guinea. In de inzending van de Sociëteit van het Goddelijk Woord trokken vooral de belangstelling de producten der beeldhouwkunst, vooral mooie afgodsbeelden van Bali afkomstig. Ook de ikatweefsels en de primitieve kunstproducten van Flores en Timor waren zeer belangrijk. In den stand der Paters Carmelieten trokken de aandacht de vele opgezet te dieren uit Brazilië afkomstig. Ook Speciaal dient vermeld de stand van de Rotterdamsche Loyd, die zo0 smaakvol liet zien, wat aan boord ha- rer Indië-vaarders voor de katholie ke priesters en de katholieke passa giers wordt gedaan. De firma Wet- meijer, 's-Bosch, zorgde voor smaakvol geheel. Naast deze stands trokken ook die der Missienaaikringen, waar een keur van handwerkjes en voor de Missie gemaakte kleedingstukken te zien was, de aandacht. Deze stands vorm den een aangename afwisseling tus- schen de bonte Missie-stands, en trok ken dan ook zeer de aandacht. Ieder een was vol bewohdering voor het werk dat de dames der Missienaai kringen hebben tot stand gebracht en voor den ijver die zij zich getroostten voor dit mooie liefdewerk. Twee jaar geleden schreven we, dat de dames door de eerste onder linge aanraking en kennismaking op de eerste tentoonstelling veel van el kaar konden leeren en .inderdaad is dit het geval geweest, wat voldoende bleek uit het werk dat thans was in gezonden. Welke der naaikringen den mooisten stand had ingericht valt moeilijk te zeggen. Alles was keurig verzorgd, zoowel wat betreft de kwaliteit van het ingezonden werk, dat werkelijk schitterend genoemd mag worden, als de aankleeding van de stands en het cachet dat er aan gegeven was. Voor haar en hare helpers en helpsters alle respect. Het verloop der Tentoonstelling Omstreeks 5 uur werd de zaal ook voor het publiek geopend en direcl stroomden massa's volk naar binnen Vooral 's avonds was 't goed bezet; Ds attracties maakten goede zaken. De Harmonie „St. Jan" gaf dezen avond een concert. Zondag werd de tentoonstelling reeds om 12 uur geopend en tot aan het sluitingsuur, 11 uur, was de zaal stampvol. Vooral 's avonds heerschte er een gezellige stemming en voor hel Rad van Avontuur verdrong men zich om een lot machtig te wordtt Ook de koekloterij en andere attra ties bleken zeer in den smaak te val len, tenminste ook-,daar waagde me nigeen een kansje. Ook de ijverige bloemverkoopstei- tjes hebben niet stil gezeten, integen deel menigeen die de tentoonstelling verliet had een waar bouquet op zijn borst. De Harmonie „St. Crispijn" gaf Zon dagavond een concert. Maandagmorgen brachten de school jongens een bezoek, waarbij het er tuurlijk levendig toeging. Tijdens het bezoek werden een autoped en een voetbal verloot. Maandagavond gaf de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" een uitvoe ring ter opluistering, die zeer in den smaak van het publiek viel. Dinsdag v.m. brachten de school meisjes onder leiding der Eerw. Zus ters en dames-onderwijzeressen een bezoek. Onder de meisjes werden een handtaschje en een pop verloot, 's Avonds bracht de Liedertafel „Oeh ning en Vermaak" eenige nummers gehoore. Tijdens de uren dat de zaal was zorgde de Orchestra, welwillend afgestaan door de directie der Witte Bioscoop voor aangenamemnziki afwisseling. j In de zaal was ook een gelegenheid ingericht om eenige verversching® te gebruiken, waarvan natuurlijk do« 1 velen gebruik werd gemaakt. Nabeschouwingen- Vier avonden een voortdurend volle zaal, dat is wel het grootste succes Z. D. H. Mgr. Aerts sprak hierna het volgende openingswoord: De officieele opening. de voorstellingen uit het Javaansche leven (Mohammedaansch priester, Ja vaansche dame, verkoopers van eet waren) waren aardig. Bij de Paters Dominicanen kon men het geheele proces van de vervaardi ging van Panama-hoeden volgen. Voorts het fijne en dure kantwerk vervaardigd door Sabaneesche neger meisjes. Uit Porto-Rico exposeeren deze Pa ters een pracht-collectie heiligen beeldjes en snijwerk, dat voor kunst kenners een hooge waarde bezit. Verder raffia-werk, 't uiterst-fijne vlechtwerk der meisjes van Porto- Rico en fraai, kunstig bewerkt koper werk van de koelies van Trinidad. In den stand der paters v. d. H. Fa milie waren zeer veel merkwaardig heden uit Oost-Borneo te zien. Zeer interessant was het kastje met kro- kodillenei en jonge krokodil. Het was zeer interessant de Paters van deze tentoonstelling kon en moe' verwacht worden. Er zullen er waar' schijnlijk niet velen zijn die zulk e® stoute verwachting durfden koester® en toch: de werkelijkheid heeft dat3' les nog overtroffen. De zaal was nij geregeld vol, doch overvol. Het eers doel dezer tentoonstelling, n.l. geld te zamelen voor de missie, is dan 0» ongetwijfeld bereikt. Ook het tweede, maar niet minf belangrijke doel, de belangstelling het publiek voor het missiewerk op wekken, mogen wij met reden ver® derstellen voor een groot deel bei61 te zijn, al is dit natuurlijk minder baar dan het finantieele re suitaa elk geval hebben duizenden op tentoonstelling een eerste of schien vernieuwde kennismaking het missiewerk gemaakt, en is v°° het werk der parochiale missie-11'1 kringen meer in de algemeene stelling gekomen. j Hier meenen wij tenslotte een wo van hulde te moeten brengen aan ijverige damescomité, dat ge 0 heeft ook in organisatorische ta e Doorluchtige Hoogwaardigheden, Eerw. Heeren, Dames en Heer en, Waalwijk, Katholiek-Missioneerend Waalwijk, opent vandaag hare 2e Missie-tentoonstelling en laat aan U allen zien het werk dat door de Mis- sienaaikringen gedurende 2 jaren is gereedge maakt en verzameld. De eerste Tentoonstelling had reeds duidelijk gedemonstreerd het groote nut dezer missie-nam- kringen en bewezen hoezeer de liefde voor de Missie er door bevorderd wordt; doch deze 1 en- toonstelling belooft de eerste nog te overtreffen, gezien het keurig verzorgde programma-boekje, gezien de aanwezigheid van twee missie-bis- schoppen, Hunne D. H. Mgr. Aerts en Mgr. Ver straelen, van den voorzitter van het diocesaan Missie-Comité, Mgr. Prinsen en den secretaris, Mgr. Hermus, van zoovele bevorderaars en bevor- deraarsters van de missie-actie, die aan de uit- noodiging om deze plechtige opening bij te wo nen hebben gevolg gegeven. Het is mij als oudste pastoor van Waalwijk vergund U allen te verwelkomen en reeds bij voorbaat dank te zeggen voor hetgeen Uwe te genwoordigheid voor deze tentoonstelling betee- kent. Allereerst roep ik het welkom toe aan U, Doorl. Hoogwaardigheden, en zeg U dank voor Uw be reidwilligheid om deze tentoonstelling te komen openen en Uwen bisschoppelijken zegen voor het welslagen te geven. Ik hoop dat het voorbeeld door U gegeven de vele missie-ij veraars nog meer moge sterken in hun liefde voor het missie werk. Wij weten welk een zwaren arbeid zoovele jaren lang door U in de missie-landen is verricht en met hoeveel succes deze is bekroond gewor den. Wij hebben een eere-schuldi te voldoen door U te helpen aan de heidenen het ware geloof te brengen, dat wij het geluk hebben te bezitten. Het verheugt ons ook de voorzitter van het diocesaan Missie-comité, Mgr. Prinsen, hier aan wezig te zien, die ondanks zijn klimmende jaien zich met jeugdigen ijver aan de Missie-actie blijft Mede namens Mgr. Verstraelen dank ik U voor het hartelijk welkomstwoord. Het was ons een groote voldoening hier aanwezig te mogen zijn, omdat wij hier zooveel belangstelling en liefde voor de Missie om ons heen zien. In de missie landen hebben we vaak het gevoel of we alleen staan, maar als we de wetenschap hebben en we ook metterdaad voelen dat we gesteund worden, dan is dat voor ons een groote troost. Die Missie-ijver en Missie-liefde demonstreert zich hier wel bijzonder op deze tentoonstelling, die de menschen meer bekendheid met het Mis siewerk zal bijbrengen. Onbekend maakt onbe mind. Kennismaking met de Missie moet liefde voor de Missie opwekken. Hier zal men in de stands der missionarissen meer bijzonderheden over de Missie kunnen hooren en zien. Uit het werk der Missie-naaikringen zult U leeren liefde te hebben voor de Missie. Zoo zal deze tentoon stelling een aansporing zijn voor allen om in de toekomst nog meer Missieijver aan den dag te leggen dan wij nu reeds mochten constateeren. Het was mij aangenaam dieze mooie tentoonstel ling die getuigt van medeleven met onzen arbeid te mogen openen en ik zeg hartelijk dank aan allen die, aangespoord door hün liefde voor de Missie zich beijverd hebben dit alles tot stand te brengen. En hiermede verklaar ik deze Missie-tentoon stelling officieel geopend. Het zij mij «Is adviseur van het Missie-comité veroorloofd een -woord van dank te spreken in de allereerste plaats tot H.D.H. Mgr. Aerts en Mgr. Verstraelen die ons de eer en het genoegen hebben gedaan deze tentoonstelling te komen openen. Met ijver en toewijding is er, zooals U zult zien, c:óoi de leden der Missie-naaikr.-ngen gedurende 2i/„ jaar gewerkt om deze tentoon stelling tot een schitterende tentoonstelling te maken maar al haar moeiten en opoffering zou niet dien glans aan deze tentoonstelling heb ben kunnen geven als niet de tegenwoordigheid van Uwe D.H. zooveel luister hieraan was ko men bijzetten. Uwe tegenwoordigheid is voor liuar een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan en oin met liefde en toewijding haar nuttig, voor de Missie zoo allernoodzake lijkst werk te blijven volhouden. Zij hebben haar tijd en moeiten niet opgeofferd om met het werk boven elkaar uit te schitteren, doch om zich uit liefde voor God, voor de Missie en voor de arme ongeloovigen, zooveel mogelijk ver dienstelijk te maken. Ik hoop dat U straks bij de bezichtiging der stands overtuigd zult zijn van den ijver en de toewijding waarmede hier in de Missie-naaikringen is gewerkt. Ontvang dan namens het comité en de missie- naaikringen onzen hartelijken dank voor Uwe belangstelling. Wij hopen dat de goede God Uwe D. H. nog lange jaren moge sparen voor de Mis sie in onze Oost, waar met zooveel vrucht wordt gearbeid. Moge Hij Uw werk zegenen en vrucht baar maken tot heil" der zielen. Een woord van dank wil ik hier ook richten tot de paters Missionarissen, die zich hebben uit gesloofd hun stands zoo schitterend mogelijk te maken, om aan de bezoekers een beeld te geven zonder krachtige hulp en steun van allen niet Jjet gebruik der verschillende geëxpo. bereikt kan worden. Wij, die God moeten dan- sger(Je voorwerpen te llOOren llitles-i ken voor de onschatbare gave van het ware ge- u loof te bezitten, moeten ons aangespoord gevoe- gen> en ('CZe 111e t! '1001 en Ver- len te helpen zooveel in ons vermogen ligt, aan tellen OVCI* d.6 bevolking, de gebl'ui. de noodzakelijke uitbreiding van ons geloof mede ]ien gn, de toeSUtlldeil in die Verre te werken. Missielanden. Velen, jong en oud zijn voor de missienaaikringen om voort te gaan pfltei S, WclcH Uit VOOI* iedereen Veel le met 'hun werk dat voor de missionarissen van leeren viel. zooveel nut is, omdat het uiterlijk van den eere- dienst zooveel indruk op de heidenen maakt. Den luister van de kleeding en sieraden is voor hun gemoed een afstraling van de heerlijklieid van Christus zelf. Wanneer ik hier dan namens U allen een woordi van oprechten dank spreek tot de leden van de missie-naaikringen en van het; uitvoerend comité voor den ijver en de toewijding door haar betoond, dan mag ik hier wel speciaal noe men de ziel en de groote stuwkracht van het comité, de presidente, Mevrouw Donkers, en haar op bijzondere wijze danken voor het vele wat zij gedaan heeft. (Applaus). Ik hoop dat allen die hun krachten aan deze tentoonstelling hebben gewijd de voldoening zul len meedragen dat hun werk aangenaam is aan God en dat het rijke vruchten zal afwerpen voor de zielen van hen die nog buiten Christus' schaapstal ronddwalen. (Applaus). wijden, alsmede den secretaris van dit comité, Mgr. Hermes die de groote stoot aan d« uitbrei ding 'der missie-actie in ons diocees heeft gege ven. Ik roep hier ook het welkom toe aan de ijve rige zelatricen die ongetwijfeld door hun arbeid, door het ophalen der gelden, een grooten steun zijn voor het missie-werk. Ik dank bij voorbaat het Zangkoor van „St. Jan", dat met zijn prachtigen zang deze opening heeft willen opluisteren. Terwijl ik zoo het welkom toeroep aan U allen, zie ik ook op tot Dengene voor Wien we hier al len vergaderd) zijn en ter eere van Wien al deze missie-arbeid wordt verricht, den Verlosser en Zaligmaker der zielen. Moge onder de bescherming der H. Maagd en de voorspraak der H. Theresia, de bijzondere patrones der Missie, deze tentoonstelling slagen als de eerste, ja deze nog overtreffen. Moge duizenden haar komen bezoeken en er door aangespoord worden met gebed en finanti- eele offers de Missie te steunen. En hiermede verzoek ik Z. D. H. Mgr. Aerts de tentoonstelling te willen openen en zijn bisschop pelijken zegen te willen geven. van de toestanden in die vreemde landen. Zij zullen daarmede voor ieder de noodzakelijkheid van het missiewerk aantoonen en wanneer daar door in de toekomst de liefde en ijver voor de MisSie zal toenemen, dan zal dit de grootste vol doening voor de missionarissen zijn en den bes ten dank voor de moeite die zij zich gegeven hebben. Een woord van dank ook tot al diegenen die medegewerkt hebben om deze tentoonstelling te maken tot wat ze is. Ik heb reeds mogen beluis teren dat onze bezoekers haar zoo schitterend vinden. Van Mgr. Hermus mocht ik hooren dat hij reeds vele tentoonstellingen had bezocht, maar hij er nog geen zag zoo keurig verzorgd als deze. U begrijpt dat een dergelijke loftuiging voor mij, voor het comité en voor de Missie naaikringen bijzonder vereerend is. Ik hoop dat een zelfden gunstigen indruk ook bij de andere bezoekers zal ontstaan. Deze tentoonstelling is er niet om de menschen een paar dagen aangenaam bezig te houden; zij is ingericht om den bezoekers een beeld te geven van den missie-arbejd der missionarissen, van de opofferingen die zij zich moeten getroosten, van het vele dat reeds is bereikt, maar vooral ook van het vele dat nog te bereiken is, maar dat

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2