Md Draagt ms DEOEWERE-DBDERS aan ons op oord niet voor het sterke geslacht te behoe ven onder te doen. De Waalwij ksche dames kunnen wat en willen wat, en, wat meer zegt, ze doen wat, niettegenstaande de groote moeilijkheden en vele opofferingen, die er aan verbonden waren. Het comité bestond uit: Mevr. H. Donkers-van Huiten, Presidente, Mej. J. van Loon, Secretaresse, Mej. A. Ver- wiel, Penningmeesteresse, Mevr. Mom bers-Smelt, Mevr. Tielen-van Wely, Mevr. Maas-Maas, Mevr. de Levuw-van Teeffelen, Mevr. Koehorst-Horsten, Mej. M. Smolders, Mej. Th. van der Lee, Mej. C. Loeff, Mej. Jacobs. Een bijzonder woord van hulde aan de presidente van het comité, Mevr. Donkers, die door haar organisatie talenten en helder doorzicht getoond heeft de ware leidster te zijn. Ook den Z.Eerw. heer N. H. J. van Riel, en den WelEerw. heer L. A. San ders, adviseurs van het comité, past een hulde voor het werk dat ook zij zich voor het schitterende welslagen der tentoonstelling hebben getroost. En dan de paters-missionarissen, die het zoo prettig met ons Waalwij- kers konden vinden, een woord van dank voor hun opofferend (werk. 'tWas een overweldigend succes. Tenslotte mogen we niet vergeten een bedankje te brengen aan de N.V. „Canton", v.h. S. Fick te Ooster hout, voor de belangelooze wijze, waarop zij op deze tentoonstelling haar prima artikel koffie eii thee liet aanbieden. Wat dat voor een artikel is, zullen de vele duizenden in den lijve ondervonden hebben en 't zitje van „Canton" was een oase en een echte verkwikking in de drukte en de warme temperatuur der zaal. Ook de gratis-pakjes tabak werden zeer op prijs gesteld. Waar die prima artikelen verkrijg baar zijn, vindt men onder de adver tenties en wij wenschen de firma gaarne succes met haar mooie recla me en goede artikelen. Ook de winkeliers en particulieren, die prijzen voor loterij en attracties schonken, een woord van besten dank namens het comité. Ook zij hebben tot dit succes bijgedragen. Sluiting. Gisteravond om 11 uur werd de tentoonstelling gesloten met een kort woord van den Z.Eerw. Heer N. H. J. van Piel, adviseur van het comité. Spr. bracht dank aan allen, die tot het welslagen van deze tentoonstel ling hebben meegewerkt; de paters met hun mooie stands, de Missie- naaikringen, het comité en al dege nen die door hun giften ook het fi- nancieele gedeelte tot zulk een succes hebben gemaakt. Spr. sprak de hoop uit, dat de Mis sie ook in de toekomst rijkelijk en overvloedig gesteund moge worden en moge groeien door de hulp van God. Een bijzonder woord van dank bracht spr. nog aan den heer Fick, die het koffie- en theebuffet zoo uitste kend verzorgd had, en vele bezoekers der tentoonstelling ook een aangena me verversching had bezorgd. Na deze woorden klonk een harte lijk applaus. Hierna sprak de Eerw. Pater Do minicaan» Hagemans nog een woord. Spr. achtte zich gerechtigd aan 't woord van den pastoor nog enkele woorden toe te voegen. Namens de 10 missie-paters van deze tentoonstelling bracht hij dank aan den Z.Eerw. Heer Pastoor voor de gulle gastvrijheid die ZÜ hier genoten hadden. Spr. zag in den pastoor de groote stuwkracht der missieactie. Hij zei de het prettig te hebben ge vonden om hier zoo prettig in een Roomsch milieu te hebben mogen werken en zeker nog eens terug te mogen komen, want het gaat hier prettig en niet „stief", zooals in het Noorden. Spr. vertrouwt dat dit mooie feest miet zou zijn geweest als 'n vuurwerk, dat een oogenblik onze oogen ver blindt door zijn stralende pracht, maar waar naderhand weinig meer van overblijft dan wat rook en puin Rij hoopt, dat de steun aan de Mis- Sle van blijvenden aard mocht zijn en dat de milde schenkers van deze ftagen hun steun zouden blijven ge- Ven, door het lidmaatschap van de 3 groote pauselijke genootschappen: De Voortplanting des Geloofs, de H Kindsheid en St. Petrus Liefdewerk Slechts dan is het doel van deze tentoonstelling bereikt, dan zal Waal dijk niet meer nummer 3 zijn, maar weldra nummer 1 van dit Bisdom wat betreft de contributie-opbrengst v°or de 3 genoemde genootschappen Z.Eerw. besloot met een krachtig "Leve Waalwijk". Ken hartelijk applaus bekrachtigde 'leze woorden. Hierna verlieten alle aanwezigen de zaal en de tentoonstel- 'ng behoorde weer tot het verleden. BUITENLAND. De revolutie in Argentinië. President Irigoyen van Argentinië heeft zich teruggetrokken, hij verklaarde echter z'n ambt slechts tijdelijk over te dragen aan Martiner en voor z'n aanhangers. Ook onder de troepen is de op stand tegen Irigoyen uitgebroken. Generaal Uriburu heeft den president telegrafisch een ultimatum gezonden waarin hij dreigt met de beschieting van het regeeringspaleis, wanneer rigoyen niet terstond definitief aftreedt. In Campo de Mayo staat nog een groote toepenmacht gereed om op bevei van Uriburu naar Buenos Aires op te rukken, terwijl ook de vloot- bemanning zich tegen de president leeft gekeerd. Ook de politie van de hoofdstad heeft voor het grootste deel gemeene zaak gemaakt met de revo- utionnairen. Naar de Associated Press uit Buenos Aires verneemt, is na het ulimatum van generaal Uriburu, dat hij het regeeringspaleis zou laten beschieten, I als president Irigoyen niet aftrad, op het regeeringspaleis de witte vlag ge- heschen. Generaal Uriburu heeft een voor- oopige regeering gevormd waartoe behalve hijzelf als voorzitter behooren vice president Santa Marina binnen- andsche zaken Sanchez Sorondo, buftenlandsche zaken Ernesto Bosch, oorlog generaal Medina, marine vice admiraal Renard en financiën Enrico perez, In Engelsche zakenkringen, welke n Argentinië belangen hebben, neigt men tot de meening, dat de oorzaak van de revolutie in Buenos Aires ge- zocht moet worden in de verslechte ring van den economischen en finan- cieelen toestand, waarvoor Irigoyen verantwoordelijk gesteld wordt. De directeur-generaal van de Buenos Aires Western Railway, welke in Engelsch bezit is. heeft een telegram ontvangen, volgens hetwelk het spoorwegverkeer tot dusverre onder de revolutie niet heeft geleden. Voor Engeland is tevens de kwestie van belang of en in hoeverre de politieke ontwikkeling der omstandigheden in Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den Prins van Wales bij de opening van de Britsche tentoon- stellingsafdeeling te Buenos Aires Voorloopig heeft men nog hoop op een verbetering der toestanden voor het a.s. voorjaar, zoodat een uitwisse ling van telegrammen vermeden zou kunnen worden. Geruchten uit Buenos Aires melden, dat irigoyen, die intusschen weer is vrijgelaten, stervende zou zijn ten ge volge van een aanval van hartzwakte. Een bevestiging hiervan is echter nog niet te verkrijgen. Generaal Iriburu heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij be looft het parlement te zullen ontbinden. Het aantal slachtoffers der revolutie bedraagt 50 dat der gewonden ver scheidene honderden. in regeeringskringen te Washington hoopt men, dat na de omwenteling te Buenos Aires een verbetering zal intreden in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Argentin Feestelijke verrassing voor Brussel. Prinses Astrid heeft Zondag het leven geschonken aap een zoontje. Haar gemaal, prins Leopold, die het te Dixmuiden opgerichte monument ter eere van generaal baron Jacques de Dixmuiden zou inwijden, kreeg om 1 uur in het buitenverblijf te Oostende telefonisch bericht zich onverwijld naar het kasteel Stuyvenberg te begeven* waar zijn gemalin zich bevond. Moeder en kind maken het zeer goed. Als herinnering aan wijlen den broeder van koning Albert, krijgt het den naam Boudewijnde andere namen zijn Albert Karei Axel Marie Gustaaf. De prins werd voorloopig gedoopt, waarbij de koning als peetvader fungeerde, de plechtige doop zal over een maand plaats hebben. Hymans weer voorzitter der Volkenbondsvergadering Voor het voorzitterschap van de 11e volkenbondsvergadering wordt thans als meest ernstige candidaat genoemd de Belgische minister van buitenland- sche zaken, Paul Hymans, die ook voorzitter der eerste volkenbonds— vergadering in 1930 is geweest. Men had eerst gesproken van Titu- lesco, die echter niet de algemeene sympathie kon verwerven, zoodat de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Procopé, als tegencandidaat werd genoemd. Daar beiden weigeren, in 't middel punt van een: strijd om hun persoon te staan, heeft men thans een derden candidaat gezocht en dezen waarschijn lijk gevonden in den persoon van den heer Hymans De expeditie van Nobile. Naar uit Tromso wordt gemeld, meent men, dat een spoor gevonden is van de baliongroep der Nobile— expeditie, die sedert het voorjaar van 1928 werd vermist. Een zeilschip, dat in den afgeloopen winter op een eiland ten Oosten van Spitsbergen overwin terde, heeft daar een klein wetenschap pelijk instrument gevonden, dat gisteren te Tromso aangebracht is. Men veronderstelt in deskundige kringen, dat dit instrument in 't bezit is geweest van de baliongroep, die na het vergaan van het luchtschip afgedreven is. De inhoud van Andrée's boot. Bij het onderzoek der voorwerpen, die men in Andrée's zeilboot heeft gevonden, werd niets belangrijks meer ontdekt. Het fotografietoestel bevatte een rolfilm, die men eruit heeft geno men. Aan den anderen kant der boot vond men een vlag. Andrée's weeg schaal is in zuik een goeden staat gebleven, dat men haar nog zou kun nen gebruiken. Voorts lag naast Andrée's stoffelijk overschot een schoteltje met etens resten. Het rapport, dat een dramatisch beeld van den tocht over het ijs bevat, was door een touw tot een bal bijeen gebonden. Een der sleden van Andrée was leeg, de andere slede, die circa 150 M. op het ijs was gereden, bevatte de zeilboot. Met het verpakken der voorwerpen was reeds een aanvang gemaakt, opdat alles gereed zou zijn, wanneer het Zweedsche oorlogschip „Svenskund" zou aankomen, om hem af te halen. De bemanning der „Bratvaag" heeft, toen bekend werd. dat zij een beloo ning van 40.000 kronen van de Noor sche afdeeling voor arctische aange legenheden ontvangt, den kapitein opdracht gegeven, door de Noorsche regeering aan de Zweedsche te doen weten, dat zij de gevonden goederen aan Zweden ter beschikking stelt. De reeder van de „Bratvaag" heeft dezelfde verklaring afgelegd, BINNENLAND. De A. V. R. O.-betooging in den Haag. Zaterdagmiddag heeft onder ontzet tende belangstelling, welke de ver wachtingen ver overtrof, de A V. R O. gedemonstreerd op Houtrust. Naar schatting waren er wel 100.000 menschen aanwezig Alles was dien dag in het geweer Extra treinen en trams voerden demonstranten in massa's aan, waaronder ook enkele kamerleden. Na de openingsrede, welke te half vier plaats had, voerden nog enkelen woord en werd onderstaande motie aangenomen, welke ter kennis van H. M de Koningin zal worden ge bracht. Meer dan 100 000 leden van de A. V. R O vereenigd op den landdag op 6 September 1930 op Houtrust in den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze waarop de wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hun meening is het een eisch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheeie week een nationaal alge meen programma zou kunnen be luisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen dat geen zendtijd van dit algemeen programma zal worden afgenomen ten bate van partij uitzendingen, die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de eenheid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Majesteit wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van Uw volk". Onder het zingen van 't Wilhelmus werd deze betooging gesloten. De Radio-morgenwijdingen. Dadelijk na het bekend worden van het zendtijdenbesluit heeft de Ned Chr. Radio Vereeniging, gevoelende de wenschelijkheld om bij den omroep te komen tot geleidelijke samenwerking en eenheid, besloten alles in 't werk te stellen, opdat de door de A.V R.O. uitgezonden en algemeen gewaardeerde morgenwijdingen zoo dikwijls mogelijk in de lucht zouden zijn. Na eenig overleg heeft de N.C.R V. begin Juli aan de A.V.R O. aangeboden deze morgenwijdingen ook over haar zender te geven en dus voorgesteld ze zooveel mogelijk gezamenlijk over beide zenders uit te zenden, waarbij de kosten dan ook gezamenlijk zouden worden gedragen. De aankondiging zou kunnen geschieden als uitgaande van beide omroepen gezamenlijk. Of, wanneer men bezwaar mocht maken tegen een aldus demonstreeren van deze samenwerking, zou ook een neutrale vorm kunnen gekozen worden en de morgenwijding aangeduid als uitgaande van het comité van Amster- damsche predikanten De A.V.R O. heeft geantwoord ook de wenschelijkheld te gevoelen om te komen tot samenwerking doch op 't gedane voorstel niet te kunnen ingaan voordat het bestuur van de N.C.R.V. belooft mee te willen werken aan een poging om het zendtijdenbesluit van 15 Mei in het voordeel van de A V R. O. veranderd te krijgen, dan wel een gelegenheid te scheppen, waarbij de A V.R.O. dagelijks in de lucht is De N. C. R. V. betreurt, dat deze. buiten het voorstel omgaande en voor haar onaannemenlijke voorwaarde is gesteld. Bovendien zou, indien de A V.R O. dagelijks in de lucht was, 't voorstel alle beteekenis verliezen, want dan hadden de morgenwijdingen de expansie over den Huizer-zender niet meer noodig. En voor haar zelf heeft het voorstel geen enkel voordeelze heeft het alleen gedaan in het belang van de morgenwijding en om langs den weg van eerlijke samenwerking te komen tot vrede in Omroepland. Daarom is het voorstel vooralsnog gehandhaafd. Mr. Dr. W. F. v. Leeuwen, f Op 70 jarigen leeftijd is Zaterdag in den vroegen morgen overleden de oud vice-president van den raad van State, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, oud-commissaris der Koningin in de provincie N. Holland, oud-burgemees ter van Amsterdam Mr. W. F. van Leeuwen werd ge boren in 1860 te Soerabajahij pro moveerde in 1883 aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechts wetenschap, op proefschrift „De ver zekering op behouden varen", en vestigde zich aldaar als advocaat procureur. In 1895 gekozen lot lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, en kort daarna tot Wethouder; Mei 1901 werd hij benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Vincent van Gogh—tentoonstelling te Amsterdam. Zaterdagmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam; de tentoon stelling van Vincent van Gogh eri"fcijn tijdgenooten, ter herdenking van den sterfdag van den grooten schilder (29 Juli 1890), geopend. Niet minder dan 372 werken van den meester zijn op deze expositie bijeengebracht, terwijl 190 werken van v. Gogh's tijdgenooten de wanden sieren. Van Gogh's levenswerk valt hier in al zijn perioden te volgen. Uit de verzameling van mevrouw H.Köller- Müller zijn niet minder dan 252 wer ken afgestaan, de overige zijn afkom slig van particulieren, vereenigingen, musea enz. uit binnen, en buitenland De collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbedrijf. De Federatie der werkgeversorgani saties in het boekdrukkersbedrijf deelt mee Op 25 October eindigt de collec tieve arbeidsovereenkomst in 't boek- drukkersdedrijf. Zoowei van de zijde der werknemers ais van die dei werkgeversorganisaties zijn verschil lende voorstellen tot wijziging inge komen. Over deze voorstellen hebben beide partijen gedurende twee dagen, onderhandeld. Daar men evenwel niet tot overeenstemming kon komen, moesten de onderhandelingen worden afgebroken. Korte berichten. Mgr. Dr. Nolens heeft onder talrijke blijken van belangstelling zijn 70sten verjaardag gevierd. Te Venlo is gisteren door Z K.H. Prins Hendrik de nieuwe Maashaven geopend. Er waren groote feesteiijk heden op touw gezet. Het conflict bij de K. L M. verkeert nog steeds in 't zelfde stadium. De plechtige opening der Staten- Generaal op 16 dezer, zal dit jaar weer met dezelfde plechtigheden plaats hebben als voor den oorlog. De Koningin-Moeder zal deze ook bij wonen. De Jaarbeurs is wederom geopend. Er zijn weer een grooter aantal deel nemers dan de vorige keer. De secretaris generaal heeft mede gedeeld, dat nieuwe uitbreiding noodig is. De onderhandelingen zijn reeds begonnen. SPORT. W S.C.-HERO 3-3. De nieuwe 2e klasser HERO heeft j.l. Zondag geen overwinning op de zwarthemden kunnen behalen, alhoe wel zij van den aanvang af hard aan pakten, waardoor het WSC elftal waarin drie reserves uitkwamen, welke echter alle drie buitengewoon voldeden niet direct ingespeeld kon komen. Lang duurde het echter niet of er kwam ook in hun spel meer teekening, zelfs mag gezegd worden dat het positiespel van WSC toen meer af was dan dat van de conserven menschen. Toch weet HERO vrij spoedig het net te vinden en zich zelfs na hard doorzetten van een 2—0 voorsprong te verzekeren, hetgeen echter niet de juiste verhouding weergeeft. WSC schijnt dit dan ook in te zien en neemt het spel, vooral door uit stekend werk van den midhalf, meer en meer in handen. Na een mooi door hem aangegeven bal komt dan ook eindelijk een tegenpunt als de links binnen, deze weet te benutten en zuiver in den rechterhoek plaatste. Aangemoedigd door dit succes valt WSC onstuimig aan en wederom wordt een doelpunt geforceerd, hetwelk echter voor buitenspel (o.i. een beetje twijfel achtige beslissing) geannuleerd wordt. Rust gaat dan in met een 2—1 voorsprong voor HERO. Na de her vatting pakken beide partijen flink aan en is het den WSC'ers aan te zien, dat zij niet gaarne willen verliezen. Zij zitten er nu ook goed in, hoewel het spel aan fijnheid wel iets heeft ingeboet. Vlot weten zij dan echter de stand in hun voordeel om te zetten als achter elkander twee goede doel punten worden gemaakt. Dan vinden zij het blijkbaar wel letjes en een merkbare verslapping treedt in, waarvan HERO dankbaar gebruik weet te maken en wederom is het gelijk HERO is dan eenigen tijd beduidend sterker, doch als lat en palen voor WSC een paar maal uit komst gebracht hebben, worden de rollen omgekeerd en voelen de WSC spelers dat er nog even gewerkt moet worden om eene nederlaag te ontgaan. Zij weten dan ook het spel te ver plaatsen en dan is het 't HERO doel dat een paar maal op zeer gelukkige wijze aan eene doorboring ontkomt. Spoedig is het einde dan daar van dezen prettigen en goed gespeelden wedstrijd, welks uitslag beide partijen, alsook het publiek zal hebben kunnen bevredigen. Naar wij vernemen, zal het WSC Bestuur alles in het werk stellen ook a.s. Zondag een wedstrijd op haar terrein te doen spelen en kunnen wij een ieder aanraden de prestaties van het elftal eens te gaan zien. Het komt ons voor dat de ploeg er niet op achteruit is gegaan en met vertrouwen de competitie zal kunnen ingaan. JULIANA. Zondag j.l. hadden de Bekerwedstrij den plaats. Bij den- eersten wedstrijd HECZigo brak de rust aan met 00. Na rust is HEC gevaarlijker en weet door een overwinning zich in de finale te plaat- sen. B.V.V. 's-BoschJuliana. Bij dezen wedstrijd is Juliana in de meerderheid en heeft met rust een 30 voorsprong. In de 2e helft wordt de stand op 5—0 gebracht en komen HEC en Juliana in de finale. In deze wedstrijd wordt door beide partijen hard gewerkt en gaat de strijd tegen elkaar op. Na een kwartier spelen weet Juliana bij een aanval te doelpun ten. Beide partijen krijgen nog enkele kansen, maar tot doelpunten komt het niet en breekt met deze stand rust aan. Na rust hetzelfde spel. 8 minuten voor het einde weet H.E.C. bij een aanval ge lijk te maken, terwijl enkele minuten la ter den stand op 21 wordt gebracht. Juliana krijgt nog enkele kansen, maai de gelijkmaker blijft uit en kwam H.E.C. door een 21 overwinning in het bezit van den len Prijs, een Zilveren Beker. Juliana 2e prijs, zilveren Lauwerkrans. De wedstrijden hadden ondanks het minder gunstige weder een goed ver loop. CAPELLE. EXCELSIOB. Onze voetbalvereeniging Excelsior speelde j.l. Zondagmiddag een wedstrijd te Dussen tegen de Dussensche boys, voor welke wedstrijd een medaille werd uitgeloofd. Met een 73 overwinning be haalde Excelsior deze zilveren medaille. De Vrijhoevensche voetbalvereeni ging SPARTA speelde j.l. Zaterdagmid dag een vriendschappelijken wedstrijd tegen de voetbalvereeniging Excelsior alhier, welken wedstrijd eindigde in 'n 31 overwinning voor Sparta. BELGIë—NEDERLAND TE BRUSSEL. De Technische Commissie van den K.N.V.B. heeft het Nederlandsch Elftal dat op 14 September a.s. te Brussel tegen België zal uitkomen, als volgt samenge steld: Doel: v. d. Meulen (H.F.C.). Achter: Vernietten (H.B.S. aanv.) r.; v. Kol (Ajax) 1. MiddenKools (NAC), v. d. Wildt (VUC), v. Heel (Feijenoord). Voor: Landaal (AGOVV), Tap (ADO), v. Reenen (Ajax), Strijbosch (Ajax) en Van der Heijden (Wageningen). Reserves: De Boer (Ajax), De Bruin (HDVS) en Van Resteren (HBS). Het Belgische elftal is als volgt samen gesteld: Badjou (Daring); Nouwens (Malines) en Hoydonckx (Hasselt); Verlooy (Ber- chem), Hallemans (Malines) en Moeschal (Racing C. Bruxelles); Versyp (F. C. Brugeois), Voorhoof (Liersche F. C.), Vandenbouwftede (C. S. Brugeois), Se cretin (Montegnée) en Bastin (Antwerp. F. C.). Reserves: Somers, Dedeken, Declercq, van Beeck en J. Diddens. Een ervaring en een vertrouwen van 50 jareneen inrichting van den modernen tijd, waarborgenU PRIMA WERK aan BILLIJKEN PRIJS. WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TlELEN

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3