itÉsSÉoor_ lllle Accoentenlswerfizaailielee GEMEENTERAAD. No. 73. Zaterd. 13 Sept. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 October a.s. op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. WASPIK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 10 Sept., des nam. 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Dek kers, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na voorlezing door den Secretaris worden de notulen der vorige verga dering onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: I. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de opbrengst der vermakelijkheidsbelas ting gedurende de kermis heeft be dragen 360.37. II. Aangaan geldleening voor scholen, groot 14.500.—. Voor de R.K. Jongensschool is in totaal ongeveer noodig 5300.voor de R.K. Meisjesschool 11.610.en voor de Chr. School 780.—. Een be drag van 14.500.moet hiervan nog door een leening gevonden wor den. B. en W. hebben hierover met verschillende banken en instellingen correspondentie gevoerd, slechts en kele banken hebben echter een voor stel gedaan. Het meest aannemelijke hiervan achten B. en W. dat van de Bank voor Ned. Gemeenten, om een leening aan te gaan, aflosbaar in 8 gelijke jaarlijksche termijnen tegen 4.3/4 5 pari. Alhoewel er nu toch niets meer aan te doen is, meent de heer Brokx te moeten protesteeren tegen de. volgens hem veel te luxe inrichting der R.K. Scholen, men had daar met veel min der geld klaar kunnen komen. In de Chr. School is volgens spr. alles veel eenvoudiger gebeurd, en daar is het dan ook veel goedkooper. Als voorbeeld haalt spr. aan, de om slachtige wijze waarop men in de R.K. Meisjesschool een vloer heeft gelegd. Als men dan ziet hoe eenvou dig alles in de Chr. School is gebeurd, dan geloof ik, dat we veel goedkoo per terecht hadden gekund, aldus spreker. Al is het nu misschien te laat, in de toekomst kan men er toch wel re kening mee houden. De Voorzitter merkt op, dat de school nooit iets bijzonders gevraagd heeft. Had_ men indertijd om een nieuwe school gevraagd, dan had de gemeente die misschien ook moeten geven, temeer daar de schooi zeer slecht ligt om een lokaal bij te bou wen. B. en W. hebben echter den in druk gekregen dat de schuld niet by het schoolbestuur ligt, er moest uitgebreid worden. De heer v. d. Rijken gaat accoord met de woorden van den heer Brokx. Hij betreurt het echter dat er hier over gemopperd moet worden. Vol gens spr. moest hier de Vereeniging van Ned. Gemeenten bij de Regeering stappen doen om verandering in de zen toestand te brengen. De heer Brokx meent, dat men in Capelle ook wel wat bereikt heeft, daar is het benoodigde bedrag toch van ƒ40.000.op 17.000.terug gebracht. Spr. gelooft niet, dat de schuld by het schoolbestuur ligt, maar hij pro testeert ertegen, dat men in deze moet luisteren naar iemand uit Den Haag, die voorschrijft hoe de verbouwing moet geschieden. De heer v. d. Rijken wijst op het artikel dat vorige week in „De Echo van het Zuiden" verscheen (men zie hiervoor ons blad van Zaterdag 6 Sept. Red.), en waarin zeer juist wordt opgemerkt, dat de schoolbe sturen het wel veel minder zouden doen, wanneer ze 50% van de kosten uit eigen zak moesten betalen. Er moet ongeveer 27.per week voor worden opgebracht, een bedrag dat voor een gemeente als Waspik niet gering te achten is. In omvraag gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. III. Beschikbaarstelling van een crediet van 2800 voor woningbouw aan J. de Hoogh. De Voorzitter zegt, dat de Hoogh bij den bouw wil vol doen aan de daarvoor door den Raad vastgestelde voorschriften. De 2800.zouden kunnen woi den gevonden uit de opbrengst der boomen, pl.m. 900.en uit verkoop van 2000.effecten. Het is dus fei telijk niets anders dan een verande ring van belegging. De heer v. d. Rijken zou met het geld dat de boomen opbrengen, liever 'n leening met hoog percentage aflos sen, en een voordeeliger leening aan gaan om het bedrag voor het te ver strekken bouwcrediet te vinden. De voorzitter vreest, dat men dit niet gedaan zal kunnen krijgen. Verder zegt de heer v. d. Rijken, dat de situatie van den bouwgrond daar zeer ongunstig is. Spr. meent, dat B. en W. de Hoogh moesten hel-, pen om te verkrijgen dat hij aan de straat kan bouwen. De Voorzitter zegt hierover per soonlijk met den Hoofdingenieur van de waterstaat te zullen spreken. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. IV. Wijziging begrooting over het dienstjaar 1930. Deze wijziging is noodig in verband met de leening voor de verbouwing KANTOREN: TILBURG Boerhaavestraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2 A. Telephoon 3717. der scholen. Het voorstel wordt met alg. stem men aangenomen. V. Vaststelling der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1928. De voorzitter der commissie van onderzoek, de heer v. d. Rijken, zegt, dat de commissie de rekening in orde heeft bevonden, en er zeer tevreden over was, verschillende posten zijn zelfs nog iets meegevallen. De rekening sluit met de volgende cijfers: Gewone dienst: Ontvangsten 73788.585 Uitgaven 67584.83 Batig slot Kapitaaldienst Ontvangsten Uitgaven 6203.755 ƒ38290.18 31395.44 Batig slot 6894.74 Namens de commissie brengt de heer v. d. Rijken nog een woord van dank aan den Secretaris voor de uit stekende toelichting die hij gegeven heeft. De rekening wordt aldus vastge steld. VI. Pomp Strooiendorp. De Voorzitter zegt, aan den heer De Bruin te hebben gevraagd, wat de kosten van een pomp zouden zijn. De Bruin adviseert om voorloopig slechts een put te maken van 3 5 4 ringen, tegen 15.— per stuk. B. en W. hebben deze zaak bespro ken en zijn tot de conclusie gekomen, dat er nogal moeilijkheden aan ver bonden zijn. Geeft men echter het Strooiendorp een put, dan schept men een precedent, waarvan Waspik-Bo- ven dan wel eens gebruik zou kun nen maken, om ook een put te eischen. Bovendien heeft de gemeente daar geen terrein om den put te plaatsen. Weth. Vloeimans meent, dat dit laatste bezwaar v.ml te ondervangen zou zijn, wanneer die menschen daar goed drinkwater kunnen krijgen, zul len ze er graag een stuk grond voor afstaan. De Voorzitter acht het beter om voorloopig van de plaatsing van een pomp af te zien, omdat men geen pre cedent moet gaan stellen, dan komen de andere* deelen straks ook weer. De heer v. d. Rijken ïs van meening dat er geen precedent geschapen wordt, met het oog op de mogelijkheid van aansluiting bij de waterleiding. In Waspik-Boven kan waterleiding komen, doch in het Strooiendorp is dat uitgesloten. De Voorzitter vreest, dat wanneer de gemeente event, moet meewerken aan de waterleiding in W.-B., men voor nog veel grootere kosten zal ko men. Spr. acht het 't beste, dat de Raad nu besluit tot het aanleggen van een put in het Strooiendorp, dan kunnen B. en W. zich met de bewo ners van dat deel in verbinding stel len, om een geschikt stuk grond te krijgen. De heer Smits merkt op, dat het water dat men daar thans heeft, zeer slecht is, en het dus een dringende noodzaak is. De heer Ruijtenberg vraagt of het wel zeker is dat men goed water krijgt wanneer men een put graaft. Weth. Vloeimans zegt, dat hiervoor geen gevaar bestaat, daar er vlak bij reeds een put is die ook goed wa ter bevat. De heer Verschure vreest, dat men wanneer men 2 putten graaft, in wrijving zal komen met de waterlei ding Mij. Wanneer men 'n put graaft, moet toch iedereen daaruit water kunnen scheppen, en wanneer men goed water heeft, kan men niet ver plicht worden bij de waterleiding aan te sluiten. De Voorzitter acht dit gevaar denk beeldig. De Bouwverordening schrijft voor, dat iedere woning van goed water moet voorzien zijn, dus feitelijk zou de gemeente de bewoners van het Strooiendorp kunnen verplichten zelf voor een drinkwatervoorziening te zorgen, maar zooiets kan men natuur lijk bezwaarlijk doen. De Raad besluit tot het aanleggen van een put van 3 ringen. Over den grond zal door B. en W. worden on derhandeld. Rondvraag. De Voorzitter merkt op, dat er nog 450.over is van het bedrag dat ter dispositie was gesteld voor de ver betering van Havenkade en Diepstr. De toestand van de Diepstraat is zeer slecht, daarom stellen B. en W. voor om voor het bedrag van 450. keien te koopen voor de verbetering der Diepstraat. De heer Langerwerf acht het beter om voor de Diepstraat klinkers te gebruiken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. eerst kunnen onderzoeken wat de kosten zijn. Men kan dan een bereke ning laten maken met kei- en een met klinkerbestrating, zoodat de Raad hierover altijd nog zal kunnen oordeelen. Het onderzoek zal aan de Bruin worden opgedragen. De heer Smits betreurt het, dat de wegen in Boven zoo slecht zijn, ter wijl men in de Kom der gemeente zulke goede wegen heeft. Ook in Was- van haar broer. En tegelijk springt de knikkeraar op en roept terug Ik kom Met een vaartje komt hij aangeloo penhij heeft zeker honger ofhij is blij dat hij op kan houden met knikkeren omdat hij veel verloren heeft. Zoo gaat het immers ook wel eens Maar welken naam heeft het meisje nu geroepen Als je dat weten wilt moet je maar met een potloodje een lijntje trekken en al de cijfertjes, die je ziet staan in volgorde met eikaar verbinden. Dus van 1 naar 2 en van 2 naar 3, enz. totdat je den naam hebt. UIT HET DAGBOEK VA/v P1ETER POR. 8 Sept. Feest bezocht in v.m. Be- soijen; prettig als altijd. Nog maals keur ik dat twee of drie maal feesten af. Kunnen toch wel gezamenlyk iets opzetten, kijk maar eens naar j de vrouwen op 6, 7, 8 en 9 Sept. Ging dat niet prachtig, toen kwam men toch ook gaarne naar het centrum der gemeente 9 Sept. "V acanties weer afgeloopen. Meermalen naar Roestelberg gewjeest, speciaal de laatste mooie dagen. Wat was het er ontzettend druk. Haast niet te komen met kinderwagens en andere vehikels. Nu po gingen van Waalwijks Belang geen succes hebben bij het gemeentebestuur van Loon- op-Zand, hoop ik dat de nieu we wals spoedig ook hier haar werk zal doen. Samenwerking, samenspre- king was hier m.i. gemeen schappelijk belang geweest en bewijst goede nabuurschap. 10 Sept. Yerheug me in 't schitte rend welslagen 2e Missieten toonstelling. Wat een bezoek, wat een financieel en moreel succes. De Waalwijkers zijn heusch niet zoo slecht als men ze wel eens graag aan ziet of uitschildert, dat blijkt nu weer; ook op dit gebied mogen ze er zijn! pik-Boven mocht men de wegen wel eens onderhanden nemen, want de toestand is meer dan erg. Weth. Vloeimans zou nog eens probeeren de wegen in W.-Boven met sintels te verbeteren. De heer Smits meent, dat dit niets uithaalt. Men kan volgens spr. beter 10 M. bestraten, dan 60 M. met sin tels bewerken. De Voorzitter acht het beter deze zaak bij de behandeling der begroo ting nog eens te bespreken, om te zien of er niet jaarlijks een bedrag zou kunnen worden uitgetrokken tot verbetering van de wegen in Waspik- Boven. De heer v. d. Rijken vraagt of er niet een schrijven is ingekomen van het gemeentebestuur van Kaatsheuvel om adhaesiebetuiging te zenden voor de kwestie met de waterleiding. De Voorzitter zegt aan dit schrijven gevolg te hebben gegeven. De heer v. d. Rijken heeft nog ver schillende klachten over de Water leiding Mij., die volgens hem op som mige punten buiten haar boekje gaat. De Voorzitter zegt, dat men, wan neer men klachten heeft, deze schrif telijk kan bekend maken aan het be stuur van de Waterleiding Mij. Wan neer men dan een afschrift van dat schrijven in handen stelt van den Zonder schrfitelpetoestemmlng is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE VOS EN HET EENDJE. Dat hebben d'eendjes vast gehoord, Dacht vosje, dat is mis. Nu zullen ze wel verder gaan, Ik krijg er geen, gewis. Hoe kon ik toch zoo dom ook zijn, Maar hoe 't mij ook mag spijten Dat ik dat lekker hapje mis, "eb 'k aan mezelf te wijten. Maar toch, de vos vergiste zich Hoort slechts, hoe 't verder ging Zoo'n eendje is, geloof het vrij «n heel nieuwsgierig ding. j-n toen de vos zoo onverwacht D&ar maakte een licht geluid 'oen kwamen de eendjes dichterbij Ue halzen rekten ze uit. ,0ch maar goed te zien. wat er I riet nu ging gebeuren, kwam toch dat geplas vandaan Was daar iets te bespeuren dichter kwamen ze aan den kant u® toch maar goed te zien achter 't hooge riet soms iets verborgen was misschien. Nu zult ge niet ontsnappen meer Dacht"' ik We' °P passen' onze vos en weer opnieuw hij in 't water plassen. Zoo lok ik, dacht hij, ze alle twee Tot aan den kant en dan... Zal ik wel zorgen dat er geen Mij meer ontsnappen kan. Heel zachtjes plaste Reintje nu, In 't water op en neer. Voorzichtig d'eendjes naderden, Den oever meer en meer. Nu nog een tel en wat en dan, Dan waren ze verloren, Wanneer niet iemand kwam om 't plan Van Reintje te verstoren. Wordt vervolgd. „KOM JE ETEN Hier heb je nu zoo'n jongen die nooit op tijd thuis Is. Altijd heeft hij nog wat te spelen en steeds moet moeder of vader of soms zijn zusje hem roepen. Nu ook weerde tafel is reeds gedekt, moeder draagt de dampende schalen reeds naar binnen, maar haar zoontje is nog druk bezig met knikkeren Toe, Geertruida, zegt zij tot haar dochterje, roep jij nu even je broer. Zeg maar dat hij opschiet want dat hij anders niets krijgt. En Geertruida. gaat naar buiten en roept zoo hard als zij kan den naam se ,yJ '-.n H a ij A 'k IK K on.. „DE BLOEMENKRANS Lachend vlecht hier kleine Frans, In zijn zusjes blonde haren, 'n Mooien, wilden bloemenkrans, Opgesierd met versche varen I Kleine Bep heeft veel plezier, Vindt zichzelve prachtig—mooi Maar heel ernstig houdt zij fier, Haar gezicht in strakke plooi. Niemand mag aan Bepje zien, Hoe vereerd zij nu wel is Ja, alleen haar moes misschien En haar kleine broertje Chris. Dat het altijd maar mag blijven, Vrede tusschen deze twee Nimmer ruzie, nimmer kijven l Weet: daar kom je 't verste meê! Oplossingen van de vorige week. 1 Geen rozen zonder doornen. 2 regenweer engeland guldens eenden nemen wild een en r 3 Doe wel en zie niet om. OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJE? Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 24 letters. 9—4—5—6 jongensnaam 123 14 15 rond, plat voorwerp 16—17—20 voorwerp om te bakken 18—19—24 meisjesnaam 7-21-22-23 vogel 12—8—13 bolvormig voorwerp 10—11 het eerste woord van een sprookje 2 Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een bepaalde sport. xxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxx een deugd xxxxxxxxx ons vaderland xxxxxxxx Indische muziek xxxxxxx meisjesnaam xxxxxx stad in Engeland xxxxx plaats ir. de prov. Utrecht xxxx beteekent twee xxx lichaamsdeel xx zit a/d mast van een schip x medeklinker 3 Maak uit onderstaande letters een naam van een plaats in Friesland, g 1 i e n h a r n ,l' i) .i' IH i?

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5