Gouden jubileum der Eerw. ie Zusfers van hel SI. Hernia- ongeveer 3000 personen deel. In deze vergadering werden protestredevoe ringen tegen de regeering gehouden en protest-resoluties werden aange nomen. Daarna werd een optocht ge formeerd, die zich naar de binnenstad begaf. Sterke afdeelingen politie tra den met de blanke wapens tegen de demonstranten op. Daarop werd uit de demonstranten een bom naar de politie geworpen, die evenwel midden tusschen de demonstranten, ontplofte. Tegelijkertijd schoten andere demon stranten op de politie, waardoor on der de menigte een vreeselijke paniek ontstond. Vele ernstig gewonden ble ven op straat liggen. De lichtgewonden vluchtten in de huizen. De politie, die daarop van de vuurwapens gebruik maakte, slaagde er in de demonstranten spoedig te verspreiden. De straten vertoonen bloedsporen en in de huizen zijn schietgaten. Ook de tramwagens ver toonen sporen van het schieten, ter wijl op de straat achtergelaten hoe den en stokken en patroonhulzen wer den gevonden. Volgens de tot nu toe bekend ve- worden gegevens werden te Warschau een officier en verscheidene agenten van politie gewond. In het hospitaal werden 50 gewon den verbonden. Ongeveer honderd personen werden gearresteerd. In de stad heerscht groote opwinding. Ook in eenige provinciesteden hebben bot singen plaats gehad. In Lae werd een socialistenleider gewond, terwijl in Lublin een groot aantal arrestaties plaats had. In Thorn hebben even eens ernstige botsingen plaats gehad, waarbij een aantal personen, onder wie twee politie-agenten, gewond wer den. BINNENLAND. Anti-vlootwet demonstraties te Amsterdam en Rotterdam. In de hoofdstad en te Rotterdam werd gisteren als gevolg van een op roep van S.D.A.P. en N.V.V. gede monstreerd tegen het vlootplan van minister Deckers. In totaal hebben naar schatting 80.000 betoogers hier aan deelgenomen. Gesproken werd hier o.m. door ir. Albarda, leider der sociaal-democratische Kamerfractie. Aan het eind van zijn rede las spreker een tweetal moties voor die naar Genève en Den Haag worden verzon den. Hierna stelde zich op het terrein aan den Zuidelijken wandelweg een groote stoet op, die onder de vroolij- ke tonen van verschillende muziek korpsen door de stad trok. Te Rotterdam -werden op het ter rein Woudestein protestdemonstra ties gehouden. Circa 1 uur waren on geveer 40.000 betoogers aanwezig Spreker was hier o.m. de heer Oude geest, nadat de heer Brautigam de meeting had geopend. Burgemeester van de Residentie. Naar wij vernemen aldus het Vaderland komt ernstig in aanmer king voor de benoeming tot burge meester der Residentie mr. J. B Kan oud min. van binnenlandsche zaken Zinkwitovens gedoofd. Ingevolge gebrek aan orders is bi deMaastrichtscbeZinkwit Maatschappij de zinkwitafdeeling s'opgezet25 zinkwitovens zijn heden gedoofd. De arbeiders zijn voor zoover m igedjk bi een andere ondergebracht Tier a *ljf tien man moesten echter worden ontslagen. Aanstaande Indië vlucht gaat door Nu de staking der piloten van de K.L M is opgeheven, zal de eerste Indiëvlucht op den daartoe reeds bepaalden datum, t w. 25 September doorgaan. De piloot Evert van Dijk, die thans nog in het buitenland ver toeft, zal vermoedelijk tegen dien tijd terug zijn. zoodat ook in de samen stelling der bemanning waarschijnlijk geen verandering zal komen. Vliegterrein nabij Delft. Overeenstemming bereikt tusschen Rotterdam en Den llaag De Jubileumviering. Zaterdag 13 September j.l. werd al hier feestelijk herdacht 't feit, dat de Eerw. Zusters van de Congregatie van Schijndel zich vóór 50 jaren alhier ge vestigd hebben. Weken achtereen zijn vlugge handen in de weer geweest, om 't noodige voor de versiering enz. in gereedheid te brengen. Het inwendige van bet kloos ter, vooral de zaal waar de receptie werd gehouden, vertoonde een feeste lijke aanblik. Ook in de kerk waren prachtige versieringen aangebracht, een schat van bloemen was keurig en smaakvol opgesteld in het priester koor. Van vele huizen wapperde de va- derlandsche driekleur, om aan dit heu gelijke feest meerderen luister bij te zetten. In de kerk vingen de feestelijkheden aan om half acht met een algemeene H. Communie der kinderen van de Meis jesschool lot intentie der Eerw. Zus ters. Onder het luiden der klokken be gaven zich de Eerw. Zusters, omgeven door een groote schare bruidjes naar de kerk en namen plaats voor de Communiebank. Vele Zusters waren overgekomen om het gouden jubileum mede te vie ren. Wij merkten o.a. op de Algemeene Overste van Schijndel en drie van de zes Zusters, die op 20 September 1880 het St. Theresiagesticht betrokken. Om 9 uur ving de Solemneele H. Mis aan, die werd opgedragen door den Z. E. Heer Pastoor, daarbij geassis teerd door de beide W. E. Heeren Ka pelaans. Het ruime kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld met geloo- vigen, die allen getuige wilden zijn van de hulde de Eerw. Zusters ge bracht. Door het Zangkoor werd op uitste kende wijze, onder leiding van den heer Fr. van Gerwen de driestemmige H. Mis van Refice met kinderstemmen uitgevoerd. Na het Evangelie beklom de grijze herder der parochie, de Z. E. heer Berkelmans den kansel. De gewijde redenaar ving aan met de tekst „Gra- tias agamus Deo Domino Nostro", „Laten'wij God onzen Heer dankzeg gen." In korte trekken schetste hij vervolgens het ontstaan van het Lief degesticht en bracht hulde aan den milden gever, wijlen Mr. G. J. H. Hee- re, die in 1886 het Gasthuis op het Veer stichtte. Alhoewel er reden is tot het uitspreken van een feestrede, hoopte hij dat men dit van zijn zwak ke krachten niet zou verwachten, doch meende hij verplicht te zijn een een voudig woord van dank en van geluk- wensch te moeten richten tot de Eerw. Zusters, voor al het goed dat zij op het Veer hebben gedaan, zoowel tot heil der aan hare zorgen toever trouwde jeugd, als tot geluk der zie ken en ouden van dagen, die in het Gasthuis gelukkig en tevreden den avond van hun leven doorbrengen. Hij eindigde met den dank over te brengen van alle parochianen, voor wie of wier kinderen of zieken de Zusters" hun krachten geven en hun zorg wijden. Hij hoopt tenslotte, dat de Eerw. Zusters van de Congregatie van Schijndel nog veel mogen werken en veel goed mogen tot stand brengen tot geluk van de parochie Raams- donksveer. Moge ook, zoo zegt spr., het nieuw in aanbouw zijnde Zieken huis daartoe het zijne bijdragen en onder Gods zegen de rijkste vruchten afwerpen. Geve God dat de Zusters voor hun harde werken eenmaal het eeuwig loon mogen ontvangen. Na de H. Mis werden de Zusters wederom door de bruidjes en onder wijzeressen naar het St. Theresiage sticht gebracht, waarna het kerkelijk gedeelte van dit feest was beëindigd. Om half elf werd door de school kinderen een aubade aan de Eerw. menlljke rekening en wel door middel van een door beide partijen op te richten naatnlooze vennootschap. Het voorstel komt In de raadsver- B. en W. van Rotterdam hebben thans aan den raad voorgesteld in j Zusters gebracht. Onder leiding van beginsel te besluiten tot stichting en Mej. Joha. Nollen was deze zanghulde exploitatie, gemeenschappelijk met de ingestudeerd. De Eerw. Zusters toon- gemeente Den Haag, van 'n luchtvaart, den zich aangenaam vefrast door de- terrein, bezuiden de gemeente Delft ze hulde van de kinderen. De speciaal aan den nieuwen Rijksweg Den Haag— voor deze gelegenheid samengestelde Rotterdam, door middel van een op te gezangen, de liedjes Dank aan God, richten N V. Het resultaat van de Jubellied en het Gasthuis van de Zus onderhandelingen tusschen de gemeen Iers, werden keurig uitgevoerd en de tebesturen van Den Haag en Rotterdam onderwijzeressen oogstten dan ook is, dat een overeenkomst zal worden veel succes. Zij werden hartelijk be- gesloten op de volgende punten dankt bij monde van de Eerw. Zuster Beide partijen verleenen haar volle het Hoofd der Theresiaschool. medewerking tot het zoo spoedig Van 1112 uur werd in het kloos- mogelijk in eigendom verkrijgen van ter receptie gehouden, waarvan door het benoodigde terrein onder de ge- vele parochianen gebruik werd ge meente Delft en tot het zoo spoedig maakt om de Eerw. Zusters te felici- mogelijk in exploitatie brengen van teeren. Tijdens de receptie werd door dit terrein als gemeenschappelijk vlieg- den Z. E. Heer Pastoor het cadeau der veld. Met ingang van deze exploitatie Parochie aangeboden, een enveloppe zal die van het vliegveld Waalhaven inhoudende een groote som geld, die- ophouden. De aanleg, inrichting en nende om bij te dragen in de inrich- exploitatie van het gemeenschappelijk ting van de Operatiekamer van het vliegveld zal geschieden voor geza- nieuwe Ziekenhuis. Om half twaalf bracht de harmonie „de Eendracht" de jubileerende Zus ters een serenade. Een groot aantal bloemstukken en gadering van Donderdag 18 Sept. aan nog vele andere geschenken werden de orde. aan bet Klooster afgegeven. De Zus- ■- ters hebben mogen ervaren, dat haar ADVERTEERT IN DIT BLAD. werk op het Veer door ieder hartelijk wordt gewaardeerd. Na den middag had de optocht der H. Kindsheid plaats. Om half 2 trok de groote, luisterrijke stoet, bestaan de uit 60 groepen, waaronder 5 praal wagens en vergezeld van de Harmo nie „de Eendracht" door het Veer. Alle groepen waren keurig inge deeld en de kinderen in hun mooie costuums wekten ieders belangstelling op. In den optocht kwam een praal wagen voor, waarin hulde werd ge bracht aan de Eerw. Zusters en, waar in hel gouden jubileum werd uitge drukt. Een andere wagen stelde voor hel onderwijs. Verschillende nieuwe groepen merkten wij op. In een woord de optocht was schitterend. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan de Eerw. Zusters en de Zelatricen voor hun ijver en zorgen, waaraan het goede verloop te danken is. De steenlegging. Te 3 uur n.m. had in het nieuwe, in aanbouw zijnde ziekenhuis een bij zondere plechtigheid plaats, die ge tuigde van groote piëteit, dankbaar heid en hulde aan de nagedachtenis van den stichter van het gasthuis, wij len Mr. G. Heere. Bij den ingang van dit nieuwe, mas sale bouwwerk, dat reeds zijn vol tooiing begint te naderen, werd n.l. een gedenksteen geplaatst ter nage dachtenis aan dezen grooten weldoe ner. De steenlegging werd verricht door den heer Th. Heere, zoon van den overleden stichter, in tegenwoordig heid van Mevr. Wed. Mr. Heere, de Eerw. Overste en andere Zusters, de Z. Eerw. Heer Pastoor Berkelmans, en tal van officieele personen, genees- heeren, geestelijken, industrieelen, enz. Wij merkten o.m. op de burge meesters van Raamsdonk, Geertrui- denberg, Made en Waspik, verschil lende doctoren van hier en elders zoo als Dr. Lips, Dr. Wijffels, Dr. Kohier e.a., de Eerw. heeren Ds. de Vries en Ds. Ewoldt, de leden van het kerkbe stuur, de wethouders en de leden van den gemeenteraad en vertegenwoordi gers van verschillende groote bedrij ven en instellingen. Nadat alle genoodigden, waaronder zich ook verschillende dames bevon den, zich in de receptie-zaal van het klooster verzameld hadden, trok men door den ruimen gang die het klooster met het nieuwe ziekenhuis verbindt, gezamenlijk naar Ijet in aanbouw zijn de gedeelte. Boven de plaats waar de gedenk steen zou worden aangebracht, was het versierde portret van den overle den stichter opgehangen, terwijl een prachtige bloemenmand van de fa milie Heere bijzonder de aandacht trok. De plechtigheid, door Dr. Lips keu rig geregeld, werd geopend met de ze gening van den gedenksteen door den Z. E. Heer Pastoor Berkelmans, die zich daarop als volgt tot de aanwezi gen richtte Door een dochtertje van Dr. Lips, de jongejuffr. Finette Lips, werd hier na aan den Heer Th. Heere een fraaie troffel aangeboden om de steenlegging te verrichten, waarbij zij het volgende toepasselijke gedichtje opzei: De fraaie steen van gekleurd mar mer draagt in vergulde letters het vol gende opschrift: Hierna had de steenlegging plaats door den heer Th. Heere, welk gedenk waardig oogenblik door den fotograaf werd vastgelegd (zie foto hierbij af gedrukt). Nadat hij de steenlegging had ver richt, richtte de weledelgeb. heer Th. Heere zich met de volgende keurig verzorgde en talentvol uitgesproken rede tot de aanwezigen: Waarom ik ook dit nu lommen uitspreek? Alléén om trachten dat deze feesten ook in e Hiermede was deze plechtigheid ten einde en vereenigden de genoodigden zich nog eenigen tijd in de receptie zaal waar hun ververschingen werden aangeboden. Om 4 uur werden kinderspelen ge houden op een terrein aan de Groote Kerkstraat, voor de meisjes van de Theresiaschool en voor de jongens van de Fraterschool, van de 4 hoogste klassen. Er was veel belangstelling. De verschillende spelen werden opge luisterd met muziek door de harmonie „de Eendracht". Des avonds om 6 uur gaf onze har monie nog een concert op het feest terrein, dat een massa volk trok. Daarna omstreeks half 8 heeft de harmonie nog een serenade gebracht bij den WelEd. Geb. heer Th. Heere. Door de Voorzitter, dhr. A. van Onzen- oort werd daarbij nog een kort woord gesproken, waarna de leden door dhr. Heere getracteerd werden. Onze harmonie heeft een drukken dag gehad, den! geheelen dag zijn ze in de weer geweest. Hiermede waren de feestelijkheden voor Zaterdag afgeloopen. Het feest is in het klooster voor de Zusters Zondag gevierd. Maandag werden door de school kinderen nog Tooneel-, Zang- en Gym- nastiekuitvoeringen gegeven. Na af loop werd den jubileerende Zusters een cadeau aangeboden, bestaande uit twee schilderijen en nog een prachtige bloemenmand, waarna de kinderen werden getracteerd. Het zij de Eerw. Zusters van het Veer gegeven nog in lengte van jaren te mogen blijven werken, tot heil der jeugd, zieken en al degenen die hulp behoeven. is in deze bo te toekomst zoo waardig mogelijk ëe vierd blijven. zeggen Deze uitwassen zijn m.i. hoofdza e Er is in iederen mensch iets dat diep in het hart begint te leven zoodra men den evenmensch in lijden ziet. Dat iets heet medelijden en wan neer dit medelijden in werking komt, dan is het alsof er iets van den eenen mensch in den an deren overgaat, alsof hij meevoelt de smarten en pijnen van den lijder. Een edel verlangen komt in hem op, dat wordt opgevolgd door woor den van troost, komend recht uit het hart van den edelmoedigen mensch en rechtstreeks gaande naar het hart van den lijder. Dan komen er ook daden die dat lijden trachten op, te heffen of te verzachten. Wanneer deze eigenschappen in iederen mensch aanwezig zijn, hoe groot moeten die dan niet ge weest zijn in den map dien we op dit oogenblik herdenken, die door de stichting van dit gast huis zijn groot medelijdend hart getoond heeft, n.l. wijlen Mr. G. J. H. Heere. Hoeveel leed is hier niet verzacht, hoeveel droefheid in blijdschap veranderd, hoevelen heb ben hier rust en tevredenheid gevonden. Aan wien is dit alles te danken? Naast God, de kunde en bekwaamheid der geneesheeren en de liefde volle verpleging der zusters danken wij dit alles aan wijlen Mr. G. Heere, die dokters en zusters inj staat stelde door de stichting van dit gasthuis zoooveel lijden te verzachten. Wij hebben dan ook zijn naam onuitwisbaar in steen doen uithouwen, opdat hij zal blijven voortleven in de nagedach tenis van allen die deze stichting bezoeken. En liet is ons een groot voorrecht deze steenlegging te mogen doen in tegenwoordigheid van de gade en de kinderen van den stichter en dat zijn zoon deze steenlegging zal verrichten, waartoe ik hem bij deze wil uitnoodigen. WelEdele Heer. Mag ik u de troffel bieden Voor het zeer gewichtig werk Een gedenksteen aan te brengen Als herinnering, vast en sterk Aan uw mildheid en Gods zegen Die deez' bouw verrijzen deed, Om de zieken hulp te bieden En verzachting van hun leed. Groei' en bloeie dit gesticht Jaar na jaar nog, God ter eere, Eervol blijve steeds vermeld Met dit huis de naam van Heere. Op 13 September van het jaar O. H. 1930 is deze steen gelegd door Th. Heere ter nagedachtenis aan zijn vader Mr. G. J. H. HEERE Stic hter van het Gasthuis- ZeerEerw. Algem. Overste. Eferw. Moeder en Zusters. Geachte belangstellenden. Zoo gauw toen mij door de Eerw. Overste hier ter plaatse namens het Hoofdbestuur der Con gregatie en de Zusters van deze inrichting de vraag gesteld werd of ik vandaag hier dezen gedenksteen in den nieuwbouw zou willen plaatsen heb ik dat aanbod met warmte en graagte en dankbaarheid aangenomen. En wanneer ik hier een hartgrondig gemeend dankwoord wensch te spreken voor deze daad, die getuigt van een zoo groote piëteit voor de nagedachtenis van mijn overleden vader, dan doe ik dit niet alleen namens mijzelf, maar ook na mens mijn Moeder en Zuster, en ik zou zelfs willen zeggen, op de eerste plaats namens mijn Moeder. Want niemand beter dan zij kan getui gen welke groote plaats dit gasthuis steeds in het hart van mijn Vader heeft ingenomen. Het gasthuis was zijn, meest geliefde instelling, welks wel en wee hem na aan 't harte lag.. Kwamen er eens minder zonnige dagen, en ook hiervan is dit gesticht evenals alles wat hier op de wereld is, niet gespaard gebleven, dan deed hem dit ver driet, maar klaarden d|e luchten en kwam er weer zonneschijn, dan was hij wel de man die er het meeste van genoot. En als wij deze 45 jaren dat dit gasthuis nu bestaat eens aan onze oogen laten voorbijgaan, dan moeten wij in dank baarheid erkennen, dat de zonneschijn overvloe dig is geweest en voorspoed het kenmerk is ge weest van dit gesticht. Het duidelijkste bewijs hiervan zien we thans zoo goed om ons heen. Het gasthuis door particulier initiatief op be scheiden schaal opgericht in den jaren 1886, heeft bewezen in een behoefte te voorzien. Stil en be scheiden is het sindsdien zijn eigen weg gegaan. Naarmate de jaren voorbij gingen en de medische wetenschap grootere eischen ging stellen, heeft men hier steeds getracht zooveel mogelijk aan die eischen te voldoen, door verbeteringen en vernieuwingen aan te brengen, totdat de tijd kwam dat dat niet meer mogelijk was. Het gast huis werd te klein. En toen dit eenmaal een vaststaand feit geworden was, is dan ook beslo ten tot vergrooting over te gaan, en bevinden we ons thans in het nieuwe gedeelte, dat onder de kundige leiding van den architect Kooken, (door IXT fT7A\TnDM CTTTTTTTTfN bekwame aannemers gebouwd wordende) met i IJMifj/j UV UCj fN O 1 IJ tvXVEi', rasse schreden zijn voltooiing nadert. Over den Buiten verantwoordelijkheid der Red bouw zelf wil ik zwijgen, daar in deze meer competente menschen dan ik, er al over gespro- Mijnheer U6 ïvCuHClGlir, ken hebben. Uit dit alles blijkt wel duidelijk dat Koninginnefeesten zijn thans wij met reden mogen spreken van een voorspoed. t Een voorspoed, die, na de onmisbare hulp van VOOrblj en kan het HlOgelljk Zijn Mil hierboven, op de eerste plaats te danken is aan hebben deze zaak nog eens de reVU6 de zelfopofferende, verloochenende liefde van de tt^Il paSSeeren. Zusters die hier gewerkt hehben en thans wer- j w voormalig Besoijen betreft mag ken. Dit is een onderwerp waarvan ik weet i J dat de Zusters liever niet gesproken willen heb- een WOOl'd Van lof aan het BeStUUr ben. Toch kan ik niet nalaten haar hier openlijk van Koninginnedag niet onthoudel) dank te zeggen voor het vele, het ontzaggelijk worden VOOr alles Wat het heeft tot vele goede, zij hier in alle stilte en eenvoud bre voor de menschheid gedaan hebben, en ik ben- o i röppn overtuigd dat ik hier aizoo sprekende mij de tolk j Alleen al met te wijzen op hetgeen mag rekenen van elk rechtgeaard mensch In het de ruiters te zien gaven, toont dit 4111- algemeen en wel vooral van degenen die hier ter deJjjk aan, dat er in het Bestuur thans verpleging zijn opgenomen geweest en persoon- krachte werkzaam zijn die een WOorf lijk zooveel geestelijke en lichamelijke weldaden „„tbondeil hebben ondervonden. Verder dankt dit gesticht V3n waardeering niet mag OnthOUd» zijn bloei ook in zeer groote mate aan de heeren worden en is het te hopen dat Doktoren, die steeds hun beste krachten hier ge- vereeniging nog lang zich in het bezit geven hebben voor de genezing en behandeling v;m zlJ]k een voortvarend bestuur Mal> der zieken. Prettige samenwerking tusschen Dok- toren en verpleegsters heeft hier steeds ge- Verlieugen. heerscht. Steeds zijn deze heeren bereid gevonden i Toch heeft OOk deze medaille hun voor de geheele inrichting zoo ontallige, kanten. waardevolle adfviezen te geven. Iets wat altijd in j fjoewel jammer mag het toch niet het geheele gasthuis is tot uiting gekomen en wel vooral in dezen nieuwen bouw. En ofschoon Ongezegd blijven, dat het sl ik altijd huiverig ben om bij officieele gelegen- les toch nog minder mooi WHS. heden namen te noemen, staan wij hier voor zulk Wat is 't geval namelijk: Na afl0°P een inventie, dat ik meen hierop een uitzonde- yan de zaak sneden enkele lieden "P ring te moeten maken en wel met name hier Dr. BeSOÜen elkander blj" Lips openlijk een woord van hulde te moeten 1 eene Punl v'ln nesotjeil eiKdu brengen voor zijn groote stuwkracht en onver- na den slagader door, terwijl Op moeiden ijver voor het ziekenhuis. En wanneer andere einde met de Sabel nog in(,e dit nieuwe gedeelte eenmaal ltlaar is, een uni- op^GtrGdcil "WOrdGH. toor hier te bedanken voor de welwillende) woor den aan de nagedachtenis van mijn vader zaliger gewijd, en dan moge ik besluiten met den hart grondige wensch, dat dit gasthuis moge vervol gen den tot nu toe af gelegden weg en dat het in het bestuur der Goddelijke Voorzienigheid mag liggen, dat het nog maar aan het begin staat van de voor haar uitgestippelde baan, zoodat het on der Gods onmisbar en en rijksten zegen zijn heil zaam werk voor dje menschheid nog moge ver volgen tot in lengte van dagen. (Bravo's). cum zal wezen in zijn soort, voor een plaats van groote en omvang als Raamsdonk, is dit voor een groot gedeelte te danken, zooals ieder weet, aan de onverflauwde energie van Dr. Lips, en met groot genoegen voldoe ik dan ook bij deze aan het verzoek der Eerw. Overste om Dr. Lips hier openlijk namens haar en de Zusters dank te zeggen. Verder rest mij nog den ZeerEerw. Heer Pas- lijk te Wijten aan het te veel Zatfif

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2