Siihsselioal uur kiirluiin ti Sehoen- i «omiMTim KQDlBBSClirooyir f 85. - I. C. Mortier ZIET HEDEN Regenjassen nieuwe Winter- en GahardiJieiassen. Heeren-, Jongens- ei llndirwiitereakRei cAllcüïl Dames-j, Kiedtrhoew Advertentiën. iMfSIS'taümiiauiisnïii 1000 f&WÊMÊë, Markt (Zie Etalage). Draagt i idjl «.nog van Raamsdonksveer het Heilig Avond maal gevierd. Z. E bepaalde de aan wezigen bij de woorden uit Openb 3 vers 22. „Die ooren heeft om te hooren, die hoore wat de Qeest tot de gemeente zegt". J Bij beschikking van den Mi nister van Defensie, is aan den mili tie— plichtigen J. Versteeg, lichting 1929. voorgoed vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. In de reeds lang bestaande vacature van secretaris van den Alge- meenen Bouwvakarbeidersbond der plaatselijke afdeeltng alhier is thans benoemd J de Rooi. Woensdagmiddag brak in de p.s nieuw gebouwde boerderij van T. Kluitenaar aan de Zandschel brand uit, die gelukkig goed is afgeloopen. De vlam was in een pan met vet geslagen, welke op het vuur stond, zoodat in een oögwenk de vlammen oplaaiden, de gordijnen waren reeds aan het branden. Door krachtdadig op treden was men echter het vuur spoe dig meester, en wist men verder on heil te voorkomen. Een meisje bekwam nog verschillende brandwonden aan het gezicht. Dinsdag j.l. kreeg de fam. v. Beek aan de Zandschel het droevig bericht dat hun zoon, welke te Rot terdam werkzaam is, plotseling door een hartverlamming was overleden. Donderdagmorgen is in den jeugdigen leeftijd van 22 jaar alhier overleden de heer J. van Dommelen. De overledene was vele jaren lid van de Geref. Jongelings-vereeniging te dezer plaatse, in welken kring hij een vooraanstaande persoonlijkheid was. DRONGELEN. Naar men ons mededeelt, zal het fanfarecorps .Excel sior", bij gunstig weer Zaterdagavond een concert geven op het weiland van den heer Donken welwillend hiervoor afgestaan. ALMKERK. Op Woensdag 24 Sept. a.s. n.m, 1 uur zullen Ged. Staten dezer Provincie een openbare zitting houden, in welke bijeenkomst tevens verslag gedaan zal Worden, omtrent het beroep van het school- bestuur der Chr. Schóolvereeniging te Waardhuizen, tegen het besluit van den Raad der gemeente Alm- kerk d.d. 25 Maart 1920, waarbij de in art. 72 der L.O.-wet geweigerd werd gelden beschikbaar te stellen voor aankoop van nieuwe leer en hulpmiddelen. WERKENDAM. Door Chr. Jongel. en Jongemannen vereeniging „Mara- natha" zijn als sprekers uitgenoodigd, om in den komenden winter lezingen te houden Ds. G. Verdoes-Klein van Dordrecht; Ds. W. M. Kalkman van Katwijk aan Zee; Ds. D. J. Lazonder alhier en Ds. H. C. Willekes van Oosterhaule (Fr.) allen predikanten der Ned. Herv, Kerk. Evenals andere jaren beginnen op 1 October a.s. de winteravondcursussen aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om het wezen en doel van deze cursussen eens nader toe te lichten, aangezien we in de meening verkeeren, dat er altijd nog 'n groot aantal belanghebbenden gevonden wordt, die niet of althans slecht op de hoogte zijn, van wat er in die avondcur sussen geleerd en bereikt kan worden. De bedoeling van deze cursussen is, om de jeugdige krachten, die in de industrie werkzaam zijn, in de gelegenheid te stel len hun vakkennis en routine uit te brei den, waartoe natuurlijk noodig is dat een zelfde cursus enkele jaren achtereen ge volgd wordt. Het zal de meesten niet ontgaan zijn, dat bij den huidigen stand van het productie proces, slechts prima krachten in aanmer king komen, die niet alleen een bepaald werk goed kunnen uitvoeren, maar een reeks van werkzaamheden, zoodat het voor de bedrijfsleiding mogelijk is, zoo noodig van deze universeele krachten gebruik te maken. Vooral de jongeren kunnen in deze cur sussen een prachtige vooropleiding verkrij gen, waardoor ze straks in de praktijk veel vlugger en met meer succes een goede plaats in het productieproces zullen kun nen innemen, ten hunnen eigen voordeele, maar ook in het belang van de industrie. Zooals wij een vorig jaar reeds schreven, hebben wij om iedereen in de gelegenheid te stellen een of ander onderdeel van het vak te leeren, de cursussen gedeeltelijk ge reorganiseerd en uitgebreid, waardoor deze beter dan vroeger aansluiten aan de eischen van de praktijk. In tegenstelling met de laatste jaren, worden de cursussen geen 5 doch 6 maan den gegeven, dus van begin October tot einde Maart. Dit is gedaan, omdat voor de meeste cursussen het onderwijs maar één avond per week gegeven kan worden, waar door dan de tijd eigenlijk een beetje kort zou zijn en ook om het feit, dat uit de kringen der leerlingen een dergelijk ver zoek ons al eenige malen bereikte. De cursussen zijn nu als volgt ingedeeld 1. Bovenwerk-modelleeren. 2. Snijderij. 3. Stikkerij (Jongens). 4. Stikkerij (Meisjes). 5. Zoolledercalculatie. 6. Handzwikkerij (onder de 17 jaar). 7. Machinale zwikkerij en McKay afd. (boven de 17 jaar). 8. Onderwerk en Uitpoetserij afd. (bo ven de 17 jaar). Wij zullen bij elk van bovenaangegeven cursussen een korte toelichting geven. 1. Cursus Bovenwerk-modellee ren. In dezen cursus wordt begonnen met de beginselen van patronenmaken, zooals het copiëeren van leesten naar verschillende methoden, het.ontwerpen van de grondmo- dellen etc. Aangezien dit een zeer omvang rijke stof is, is het noodzakelijk, dat die cursus meerdere jaren achtereen gevolgd wordt, wil men alie ontwerpen door kun nen nemen. Wij zullen er echter voor zorgen, dat de betreffende leerling kan beginnen waar hij het vorige jaar geëindigd is. Op deze wijze vormt de eene cursus een voortzetting van den anderen. 2. Cursus Snijderij. Deze cursus heeft ten doel de aanko mende krachten een inzicht te geven in de verdeeling van het vel, de rekrichting en rekverdeeiing en de leerlingen ver trouwd te maken met de algemeene snij- regels.. Voor beginners wordt met het uit leggen van vellen begonnen, waarna on middellijk tot het snijden wordt overge gaan. Aangezien deze cursus meestal 2 avon den per week gegeven wordt, is de eene avond bedoeld voor beginners en de an dere voor meer gevorderden, zoodat ook hier op de reeds aanwezige kennis wordt voortgebouwd. 3. Cursus Stikkerij (Jongens). De laatste jaren mocht ook deze cursus zich in een toenemende belangstelling ver- j heugen en we hopen, dat ook dit jaar de deelname groot zal zijn. Begonnen wordt met eenvoudige schoenen, welke echter ge heel door de leerlingen worden klaarge maakt. Voor zoover mogelijk wordt daar bij gebruik gemaakt van de aanwezige spo- ciaal-machines. Naarmate de vorderingen en de kunde van de leerlingen wordt geleidelijk beter stikwerk in bewerking gegeven, zoodat ook hier de eene .cursus een vervolg is van den anderen. 4. Cursus Stikkerij (Meisjes). Wal van den cursus Stikkerij Jongens gezegd is, geldt ook hier. We zijn van mee ning, dat de deelname aan dezen cursus vee! grooter kan zijn, omdat allerwege stiksters gëvraagd worden, zoodat de op leiding van het allergrootste belang is. Wanneer men n.l. eenmaal een goede voor- opleiding bezit, dan zal het veel gemakke lijker vallen direct een goede plaats als stikster in te nemen, ook al is men. dan nog vrij jong. Volledigheidshalve mogen we vermel den, dat de leerlingen ook hier de geheele schacht klaar maken, eventueel met inbe grip van omboeken. 5. Cursus Zooileder-calculatie. In dezen cursus wordt behandeld de zool- lederkennis, de uitgifte van het leder, de controle van het gestanzde materiaal en de calculatie van het materiaal naar verschil lende methoden. Het zal aan een ieder zonder meer dui delijk zijn, dat wi! men met vrucht dezen cursus volgen, men goed op de hoogte moet zijn met de rekenkunde, omdat in het andere geval het bezoeken geen nut heeft, daar rekenles natuurlijk niet gege ven kan worden. SPORT. VOETBAL. J.l. Donderdag speelde de voetbal— vereeniging Neerlandia een vriend schappelijke wedstrijd tegen Geel Zwart 1 op het Neerlandia terrein nabij de Dreef, waarvan Neerlandia na een spannende strijd een welver diende overwinning wist te behalen met 2—0. Naar wij vernemen is het bestuur van Neerlandia besloten, zoo spoedig mogelp een groote seriewedstrijd uit te schrijven. KERKNIEUWS. R.K. Propagandaclubs in het Bisdom Den Bosch. Naar in de St. JansUlokken" wordt medegedeeld heeft de actie tot oprich ting van propagandaclubs in het Bis dom den Bosch tot dusver als resul taat gehad, dat twaalf bestaande clubs met algemeen doel zich reeds in een centrale tot onderlinge samenwerking hebben vereenigd. Er verkeeren boven dien op het oogenbtik nog 43 afdee- lingen in het laatste stadium van voor bereiding. De oprichting daarvan staa' zeer spoedig te wachten. Daarnaast zal, geip prof. Heezemans op de jaarvergadering van „Petrus Canlsius" reeds mededeelde, worden gesticht een bureau tot verspreiding van gratis lectuur in het bisdom. St Pieterspenning. De bijdrage van het Bossche diocees. Het secretariaat van het bisdom 's Hertogenbosch heeft van den Staats secretaris van Z.H. den Paus een dank betuiging ontvangen voor het door bemiddeling van den Internuntius op gezonden bedrag van f 23.604.97, als bijdrage in den St. Pieterspenning. 'n schoen. De staart kan er afgenomen worden en men neemt aan dat men met 'n foudraal te doen heeftzeker heid daaromtrent bestaat er echter niet. Het merkwaardige van deze tentoon stelling ligt echter vooral ook in het feit dat voor de eerste maal geen scheiding werd gemaakt tusschen de kunst van Europeesche landen en die van zg. primitieve volken, zoodat de toeschouwer de ontwikkeling van de kunstnijverheid, door de eeuwen heen en door de verschillende volkeren ter wereld, zal kunnen volgen en verge Ipingen zal kunnen maken tusschen de vetschillende technieken. Het hoogtepunt van deze afdeeling der ledertentoonstelling vormen twee zalen waarin de beste ledertechnieken getoond zullen worden 't ledersnijden uit de 14 Je. 15de en 16de eeuw en. als tegenstelling, het handverguiden uit de 16de, 17de en 18de eeuw. Daarnaast worden uit buffelieer ge sneden Siameesche schaduwbeelden getoonddansmaskers uit Kameroen, uit hout gesneden en met menschen-, apen- en antilopenleer overtrokken. Menschenleer zal men er trouwens nog meer kunnen zien. In een aparte vitrine ziet men gebedstrommels uit Tibet; priesteiflulten uit menschen beenderen met menschenleer overtrok ken. Dan gedroogde menschenhoofderv en een mummikop van een Maori- opperhoofd, waarop de kunstige taloe- eering 'n voorbeeld is van ledersnijden in de levende huid. Tel. Bezoekt de Groote Premie- markt te Waalwijk op a. s. Donderdag 25 September. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van hetgeen we in ons vorig nummer onder „Corres pondentie" schreven in verband met een ingezonden stuk en onze aan» teekening daarbij, deelt men ons van politie-zijde mede, dat bedoeld café geen permissie voor muziek had, noch gevraagd had De politie heeft het oogluikend 'oe- gestaan maar zij achtte het om 12 uur voldoende, temeer waar de stemming dien avond inplaats van rustig er. waardig, overal vrij rumoerig en wild was. Men ging eerst het volkslied spelen nadat de politie het muziek maken reeds verboden had. Een hiermee is deze aangelegenheid voldoende besproken en toegelicht. RED. LEDERTENTOONSTELLING TE BERLIJN. Kunstwerken uit alle eeuwen. 6. Cursus Handzwikkerij (onder de 17 jaar). Zooals de meesten bekend zal zijn, wor den in dezen cursus de schoenen van handgezwikt en verder klaar gemaakt toï en met het opzolen, om dan vervolgens geheel machinaal te worden afgewerkt, behalve het hakkenzetten, dat eveneens van hand geschiedt. De cursus, welke is voor leerlingen onder de 17 jaar, is bedoeld als een voorbereiding voor de cursussen onder 7 en 8 aangegeven. 7. Cursus Mach. Zwikkerij en McKay afdeeling (boven de 17 jaar). Ook deze cursus is tot op zekere hoogte nieuw, aangezien machinaal overhalen, zwikken, aankloppen voor de avondcursus sen nog nooit is toegepast. Tot nu toe werd alles met de hand gezwikt en dan alleen machinaal afgewerkt. Uit organisatorische overwegingen is de McKay afdeeling ver bonden aan cJe zwikkerij, zoodat de leer lingen in dezen cursus de schoenen klaar- maken tot en met het houtenpennen, .door- naaien of aflappen. Hierbij zullen 3 fabricage-systemen wor den toegepast, n.l. houtgepend, McKay en McKay Welt, waarvan echter door den be trokken lee'-aar naar behoefte kan worden afgeweken. 8. Onderwerk en Uitpoetserij af deeling (boven de 17 jaar). Deze cursus, die vroeger annex was met de handzwikkerij, is geheel zelfstandig ge worden, zoodat we min of meer gespecialir seerd hebben. In deze afdeelingen worden de schoenen uit den vorigen cursus overge nomen, waaraan dan alle verdere bewer kingen tot en met het uitpoetsen moeten worden verricht, we noemen o.a. glatten, kantenschrooien, hakkenzetten, hakken schuren, etc. Zooals U uit dit overzicht moge blijken, wordt in de vakschool de grootst mogelijke volledigheid en veelzijdigheid betracht. We hopen, dat velen hierin een aanspo ring zullen vinden van de lessen gebruik te maken. De inschrijving is blijkens voren staande advertentie bepaald op Woensdag 24 en Donderdag 25 Sep tember, des avonds van 7Vz8Vé uur, aan de Rijksvakschool Mr. van I Coothstraat te Waalwijk. Leder, gelooide dierenhuid, is een merkwaardige grondstof, in verschen toestand kan men het in lederen ge- wenschten vorm buigen, als vloeibaar metaalis het eenmaal hard geworden dan gelijkt 't in duurzaamheid weder op gegoten metaal. En iedere techniek die de mensch bij de metaalbewerking toepaste, vindt men in wezen bij de bewerking van ieder terug. Leder werd geponst, gestempeld, gesneden, gegraveerd, gegoten, gedreven, g< ëtst, geguiilocheerd en geëmailleerd. Van oudsher is leer de aangewezen stof geweest voor de vervaardiging van omhulsels hetzij voor den mensch zelf, hetzij voor zijn gebruiksvoor werpen. Leder immers bad de eigen schap buitengemeen sterk te zijn, maar tegelijkertijd bezit leer een eigen, aan geboren schoonheid waardoor een uit leer vervaardigd voorwerp, zelfs zon der toepassing van een der bovenge noemde versieringstechnieken 'n kunst werk kan zijn. Echt leer krijgt zijn ware schoonheid eerst door het gebruikzooals een boekband, een k< tfer ook. door de jaren aan schoonheid wint. Eerst door natuurlijke paling door de inwerking van licht, lucht en menschen- handen krijgt het leer zijn hoogste schoonheid. En dat is, terloops opge merkt. ook de kracht van 't echte leer tegenover alle nagemaakte leersoorten. Tot de beroemdste werken der lederkunst behooren: een Madonna reliëf in het Ciurymuseum in Parijs 'n levensgroot Vesperbeeld uit Dieburg, een Duilsch werk uit de eerste helft van de 15dé eeuw. En hier heeft de kunstenaar in deze merkwaardige grond stof zooveel uitdrukking, zooveel inner lijkheid weten te leggen, dat deze groep op één hoogte staat met de beste houtplastieken uit de middel eeuwen. Eén punt fs er waar de schoonste uitingen van lederkunst te zamen wer den gebracht: het ledermuseum in Offenbach. En ter gelegenheid van de internationale ledertentoonstelling in Berlijn zuilen niet alleen de beste stukken van deze verzameling, maar kunstwerken uit tal van musea in Europa, in Berlijn bijeengebracht, ter- toongesteld worden. Het Amsterdamsche Rijksmuseum heeft 'n aantal voorwerpen gestuurd in de eerste plaats foudralen uit de 16de en l7de eeuw. Dan 'n pistool holster uit de 17de eeuw en een 18de eeuwsch penningkastje. Maar 't glans punt van deze Inzending vormt een merkwaardig voorwerp uit de 17de eeuw. Een walvisch rust, met omhoog gestoken staart, op zool en hak van VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. f Betn. Smelt, f In den ouderdom van 52 jaren, overleed Donderdagmorgen, na een langdurig, ontzettend, maar voorbeel dig gedragen lijden, de heer Bern. Smelt. De overledene was in schoen- en lederkringen, waar hij tal van huizen vertegenwoordigde o.m. Tannerie de France e.a., een zeer geziene figuur, zoowel als in z'n vriendenkring om zijn buitengewoon karakter. Een tragische bijzonderheid ver hoogt de droefheid bij dit geweldige verlies. Een zijner zoons uit Indië vertrokken om z'n vader nog eens te bezoeken, komt hedenmorgen met den Lloyd-expres uit Marseille aan, terwijl z'n vader juist Donderdagmorgen overleed, wat nog niet zoo spoedig werd verwacht. Hij ruste in vrede 1 Waalwijks Belang In de gisteravond gehouden be stuursvergadering van „Waalwijks Belang" werd besloten een medaille beschikbaar te stellen voor de a.s. Premiemarkt en de uitgave van een nieuwen Gids met kracht ter hand te nemen. De aanvragen van tal van zijden, die thans onbeantwoord moe ten blijven, wijzen op de noodzake lijkheid en 't groote belang. Examen. Te 's-Hage is o.m. geslaagd voor 't lie gedeelte candidaat-notaris de heer Michel van Thiel te Beek en Donk. Aanrijding Gisterenavond even over 7 had in de Grootestraat, bij de Markt, een aanrijding plaats, Een luxe wagen van den heer T. kwam vanaf de richting Markt en wilde nog juist voor de i vrachtkar van den heer v. E. een stilstaande auto passeeren. Daar deze plotseling ook startte, zag de chauffeur geen kans meer om de vrachtkar te te ontwijken en remde uit alle macht. Als je groot bent lieve kindje, Volg dan moeders raad, Wonder-Artikelen in je keuken l Geven je 't meeste baalt Hij kon echter niet verhinderen dat de kar met het wiel op het spatbord reed, waardoor dit ernstig werd be schadigd. Van de kar braken de hurries af, terwijl de voerman een leelijke tuimeling maakte hij kwam er wonder boven wonder nog zonder kleerscheuren af. Het paard ging er met de afgebroken hurries van door, maar werd spoedig tot «taan gebracht. Ongeval. Gistermiddag had in de NV. Ivo van Haren s Schoenfabrieken aan het Hoogeinde alhier een ongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een der afdeelings-chefs, zekere M. M., zou een electrische lamp in draaien, waartoe hij op een ladder moest klimmen. Boven op de ladder verloor hij het evenwicht en wilde zich aan het eerste het beste steun punt vastgrijpen. Op onverklaarbare wijze is hij daarbij met den electrischen stroom in aanraking gekomen, ter sterkte van 380 volt met het gevolg dat hij den balk waataan hij hing niet meer kon loslaten en zeer pijnlijke schokken kreeg door het lichaam. Toen men ijlings den stroom had uitgeschakeld viel hij als levenloos naar beneden waarbij hij zich aan het hoofd ver wondde. Hoewel aanvankelijk zeer versuft, kon de getroffene na eenigen tijd reeds zelf huiswaarts gaan, waar de ontboden geneesheer hem eenige dagen rust voorschreef, waarna hij vermoedelijk wel weer hersteld zal zijn. RAAMSDONKSVEER. Vrijdagvoor middag omstreeks 10 uur werd de gemeente in rep en roer gebracht door het luiden van de brandklok. Er bleek brand te zijn ontstaan in de kapitale boerderij van J. R. v. W. aan het Hoogeveer. Met 2 slangen op de waterlei ding werd het vuur bestreden, het ge lukte hun dan ook het woonhuis te behouden. De schuur ging geheel in vlammen op, benevens de geheele oogst en den hooivoorraad vraagt voor direct EEN. PRIMA voor een flinke kamer met een jaar schriftelijke garantie. Ijzerhandel - Waalwijk. onze Etalages in buitengewoon i^li j) prachtige artikelen meerdere arti kelen. WOEI Brieven fran' Abonne I'ranco tn betï tklastin Vevde tente- qii de: Srecteu Goedt lit het Al de Laat het rpubllek overtuigd zijn dat wij hen ook de MOOISTE, de GOEDKOOPSTE artikelen brengen. Niemand behoeft buiten onze plaats te koopen. Tevens hebben wij nog prachtige van het vorige jaar welke wij heel goed koop opruimen. REGENJASSEN VOOR DAMES. HEEREN 8, KINDEREN tan eei Tan he: Een Dunbj gekom zal gs iaarhi mijn Keest hebbei ten re zijn tr tamei Glady Dar meer erg. I nakkt it m :en Iets buitengewoons. Aparte modellen^ in milli ARTIKELEN 111 Baarden U

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 12