isriiifiis jjo, 75. Zaterd. 20 Sept. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD, TWEE GEVAREN. Allerwege leest men in de bladen uitgebreide beschouwingen over den uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag, die, zooals wij reeds meldden, Zondag j.l. gehouden lijn. De groote overwinning die de beide uiterste zijden van de volksvertegen- foordiging, n.l. de uiterst-rechtsche jlationaal-Socialisten en de uiterst- linksche Communisten, hierbij be haald hebben, heeft overal de noodige opschudding gewekt. Het meest opvallende is wel de bijna fantastische uitbreiding van de partij der Nationaal-Socialisten. Want on danks de groote reclame-campagne die Hitier reeds weken tevoren gehouden heeft, had toch wel niemand eën bij na vertienvoudiging van zijn fractie kunnen verwachten. Intusschen is deze uitslag wel een klinkend bewijs voor de ontevreden heid die er onder het grootste deel van het Duitsche volk heerscht, wat voor een niet gering deel zal te wijten zijn aan de slechte economische toestand dieer in Duitschland, evenals in zoo goed als alle andere landen, op het «ogenblik heerscht. Men wil iets an ders en daarom was vooral de jeugd zoo ontvankelijk voor hooge woorden en schoone beloften van Hitier en zijn mannen, en schaarden zes-en-een-half- millioén kiezers zich achter hen, blind en zonder te weten waarheen zij geleid zullen worden, want het programma der Hitlerianen is zeer vaag. Ofschoon verschillende bladen ta melijk optimistisch staan tegenover deze partij-aanwas, en deze slechts be schouwen als tijdelijk en uitsluitend Ingevolge van den crisis, kan men teh niet blind zijn voor verschillende punten die de felle nationalisten op hn program1 hebben staan, en die rechtstreeks indruischen tegen de vim- ces- en volkenbondsgedachte, waar tin men op het oogenblik te Genève vervuld is. Om slechts enkele punten Ie noemen eischt men de vernietiging van de vredesverdragen van Versailles en St. Germain, terwijl ook het Yonng- plan en de regeling der Oostgrenzen Ét hun instemming heeft. Ook aan den anderen kant, links, wordt het gevaar steeds dreigender, en ijs hier de aanwas niet zoo enorm sis bij de Nationalisten, toch zeggen t cijfers voldoende. Vier-en-een-half- millioen Duitschers zijn reeds com munist of stemmen aldus, en strijden voor hun toekomstig Sovjet-Duitsch- land. Zoover heeft de Russische pro paganda! het reeds gebracht, en zal het Iherbij blijven? We hopen het, maar waarschijnlijk zal de roode propa ganda der Russische Sovjets nog wel verder doorvreten, vooral wanneer het 'Merendeel der volkeren ontevreden wordt over de slechte toestand die in vrijwel alle landen heerscht en waar door men zich gemakkelijk uit het sombere heden in een onzekere toe komst werpt. Hoge voor de naaste toekomst een Mtsche Sovjetstaat nog voorbarig Mjken, het gevaar is niet geheel uit floten, integendeel, het kwaad vreet ™ort en men weet niet hoe ver het komen kan. De toekomst van Briand's plannen wordt er met dat al niet beter op. BUITENLAND. Uit China's strijdgewoel. De Nankingregeering bericht, dat zij den troepen van Feng joe Slang een nederlaag heelt toegebracht. Bij deze overwinning is een aantal tanks en kanonnen veroverd. Het gevecht duurde den ganschen nacht en eindigde niet de vlucht der Noordelijken, Het nationalistische leger bereikte Zondag Kaïfeng, de hoofdstad van Honan. Het front der Noordelijken wordt dagelijks door nationalistische vliegers gebombardeerd. De consul-generaal van Amerika te Hankow meidi, dat bijna dageips Amerikaansche oorlogsschepen en handelsschepen op de Jangtse worden beschoten door troepen, die een roode vlag voeren en een vijftal punten langs de rivier bezet hebben. Ook Fransche, Engelsche en Japan sche schepen worden beschoten en beantwoorden dit op hun beurt. Een politieke diefstal te Genéve, De „Daily Mail" maakt melding van eert diefstal van politieke beteekeriis, te Qetiève. Het is een inbreker gelukt, den sleutel van de kas, waarin de politieke stukken van Brltsche vertegenwoordi gers worden bewaard, te vinden en deze stukken te ontvreemden. Conflict tusschen Uruguay en Peru. Naar uit Lima gemeld wordt, heeft de regeering van Uruguay de diplo matieke betrekkingen met de voorloo- pige regeering in Peru, wegens schen ding van internationale overeenkomst door Peru afgebroken. Aanleiding daartoe is, volgens een nader bericht, het feit, dat de regee ring van Peru te kennen heeft gege ven, dat de aanwezigheid 'van den tegenwoordigen gezar.t van Uruguay te Lima, de heer Farsaiba, niet langer gewenscht is, omdat hij bij de jongste revolutie een schuilplaats heeft ver schaft aan den vroegeren president Leguia en enkele zijner aanhangers. Volgens een ander bericht uit Lima zijn de gevangen ex-president Leguia en zijn zoon van het eiland San Lorenzo overgebracht naar de straf gevangenis te Lima. Het is nog on bekend. wanneer het proces tegen Leguia en andere leden van het vroegere bewind zal beginnen. Aan de Br. Indische Noord- Westgrens. Volgens officieele mededeelingen van de Briisch-Indlsche regeering is de opstandige beweging in het Kur ram dal aan de Indische Noord-West- grens definitief onderdrukt. De onderkoning en de regeering hebben dank gebracht aan de grens troepen voor hun optreden. De bewoners van het dal zijn voor een jaar van de belastingen vrijge steld. De verliezen bedragen 23 dooden en 45 gewonden. Abonneert U thans op dit blad. Men ontvangt de nummers tot 1 October GRATIS. Kansspelen op de Antwerpsche tentoonstelling. Op bevel van den procureur-generaal te Brussel zijn Woandag alle toestelten. dienende voor kans spelen op de Antwerpsche tentoonstelling fn beslag genomen. BINNENLAND, Voorzitter der Tweede Kamer. De Koningin heeft mr. J. R. H. van Schaik wederom tot voorzitter van de Tweede Kamer benoemd. Geheime telefonie met Indlë. Woensdagmiddag had van het Hoofdbestuur van den P.T.T.-dienst uit het eerste geslaagde kruisgesprek met Indië plaats, waarbij gebruik werd gemaakt van geheime telefonie. De rijkstelegraafdienst is er n.l. in geslaagd het gesproken woord in een zoodanig anderen vorm te brengen, dat het voor een medeluisteraar vol komen onverstaanbaar wordt. VAOERLANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 's-<3 RAVENHAQE, 601 tegen beurskoers JL AAA 10 OBLIQATIEN 9 IUU met jaarlijksche uitloting. Bij de ontyangst wordt dan het geluid weder in verstaanbaren vorm teruggebracht. Het systeem heeft het voordeel, dat de omzetting automa tisch tot stand wordt gebracht en dat geen wijziging aan toestellen of lijnen noodig is. De proefnemingen worden voortgezet. Aanbieding van een schilderij aan de Koningin. Uit naam van gezagvoerders, oud gezagvoerders en stuurlieden der koopvaardij in Nederlandsch—Indië heelt in het paleis Huis ten Bosch een deputatie, bestaande uit de heeren H. C. Ykema, vertegenwoordiger van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, mr. Maclaine Pont, eerelld dier vereeniging en F. van Veen. oud-gezagvoerder K P.M., aan H.M. de Koningin een schilderij aangeboden, als een bewijs van eer bied en trouw, ter gelegenheid van Haar 50sten geboortedag. Hef doek brengt de rede van Soera- baja, indië's grootste handelsstad, in beeld, en het werd geschilderd door den heer Wiiiem van der Does, zelf oud-scheepsoificier. GEMENGD NIEUWS. Auto door een sneltrein gegrepen. Aan den overweg,, nabij het onlangs geopende kleuterhuis van „Trein 828" op Presikhaaf te Arnhem is gisterenavond te kwart voor 8 'n ern stig ongeluk gebeurd, dat aan 'n moe der en twee kinderen (een jongetje en een meisje van resp. 5 en 8 jaar) het leven heeft gekost. De heer J. Veneman, eigenaar van een wasscherij aan de Brinklaan te Apeldoorn was met zijn auto naar Arnhem gekomen om aan genoemd kleuterhuis besprekingen te voeren betreffende de waschverzorging voor deze inrichting. De heer V. had zijn auto aan den Velperweg laten staan en zich loo pend begeven naar het kleuterhuis, waarvoor zich een oprijlaan bevindt van circa vijf minuten gaans. Jn het midden ongeveer wordt de een ketting aan vast, waaraan hij zijn potje hing. Op zekeren dag gebeurde er iels. De boom dien Joris bezig was om te hakken vlei op zijn etenspotje. Wat nu gedaan. Daar kwam Langhaard de kabouter aan. „Ach Langhaard, ik ben zoo ongelukkig, want de boom die ik omhakte viti op mijn etenspoije". „Kom maar met mij mee, ik heb pas twintig pannekoeken gebakken. Ga maar mee dan krijg je ze". Joris stapte mee en toen hij er kwam stonden ze voor hem op de tafel. „Nu begin maar", zei Langhaard, joris liet zich de pannekoeken goed smaken. Toen hij ze op had bedankte hij Langhaard hartelijk voor zijn gul. heid. PIET VOS Sprang. Welke plaats leest men uit onder staande letters: adeeuelnrw Pietje wordt gefopt. 't Is Zondagmiddag. Zooeven is het middagmaal afge ruimd, en nu "zit de familie van Zo meren onder 'n fijn kopje thee, heel knusjes bij elkander ondanks den regen die buiten met stroomen neer valt. Zeg, Jan, zegt Vader tegen de logé (zijn broer). Je treft het niet bijzonder den eersten dag van je vacantie, Neen, maar je ziet toch wel dat de laan door een spoorweg gekruist. De ze spoorwegovergang is afgesloten door een hek, dat door hen die dezen overweg willen passeeren, moet wor den geopend en gesloten. Öf de heer V. dit hek reeds heeft laten open staan toen hij zich te voet over den overweg begaf, of dat later mevr. V. die naderhand haar man blijkbaar wilde tegemoet rijden, dit heeft gedaan, staat niet vast. In ieder geval is mevr. V. die met haar kinderen in den auto was ach tergebleven, met den auto de oprij laan ingereden en op den overweg ge grepen door den D-trein, die uit Zutfen omstreeks 8 uur te Arnhem moet arriveeren. De auto werd ongeveer 200 M. mee gesleurd en totaal vernield. Toen de trein tot stilstand kwan moest hij eerst een eind terugrijden, voordat met het reddingswerk begon nen kon worden. Vele passagiers verlieten den trein om hulp te verleenen en het bleek al spoedig, dat mevr. V., die eenige meters was weggeslingerd van de plaats waar de geheel vernielde auto zich bevond, reeds was overleden. Van de beide kinderen, die onder de ruïne van den auto werden gevon den, gaf het jongetje nog eenig toe ken van leven. Politie en Roode Kruis waren spoe dig ter plaatse en binnen korten tijd waren de lijken van mevr. V. en haar dochtertje, benevens het jongetje dat nog leefde, naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De heer V. had, terwijl hij met de directrice van het kleuterhuis zat te spreken, den slag gehoord, was naar buiten gestormd en was een van de eersten, die het vreeselijke tooneel moesten aanschouwen. Tegen 9 uur overleed in het zieken huis ook het derde slachtoffer. Uiterlijk waren de verwondingen der drie inzittenden niet ernstig. Ze bestonden hoofdzakelijk uit lichte bloedende wonden aan het hoofd. Vermoedelijk is de dood tengevolge van zware inwendige kneuzingen hij den schok veroorzaakt. De trein, die bij den overweg een vaart moet 'nebben gehad van 80 K.M., had door het ongeval ongeveer 3 kwartier vertraging. Onder de passagiers bevond zich o.m. het bekende orkest van Dajos Bela, dat uit Berlijn kwam en gister avond te Arnhem een concert zou ge ven. De leden van het orkest zagen zich door het oponthoud genoodzaakt zich in den trein te verkleeden. Niet temin kon het concert niet dan ruim 20 minuten te laat beginnen. Bij aankomst van den trein te Arn hem werd voor op de locomotief dooi den machinist het handtaschje van de 29-jarige mevr. V. gevonden. Onder de verpleegsters van het kleuterhuis, waar later de heer V. in zeer overspannen toestand werd te ruggebracht, heerschte groote ver slagenheid. Kolendampverstikking In Villa te Laren. Donderdagnacht heeft in het land huis „De Engelantier" van den heer J. E. de jong aan den Oud-Biaricum- merweg Laren, ten gevolge van kolen dampvergiftiging een droevig ongeval plaats gehad. Toen het dienstmeisje zich Donderdagmorgen aan de villa vervoegde, om daar haardagelijkschen arbeid weder aan te vangen, werd haar, ook na herhaald bellen, niet opengedaan. Na eenigen tijd gewacht te hebben, besloot het meisje om het lucht al lichter wordt, over 'n half uurtje is het droog, dat zal je eens zien. Pa? Ja, Piet, wat is 't? Gaan wij vanmiddag niet wandelen Wandelen Met zulk weer? Nou, kijk U eens, de lucht is blauw, en het regent niet meer. Vader loopt met Piet naar het raam en zegt triomfantelijkIk geloof waar lijk, dat het droog wordt. Gaan wij dan wandelen Pa? Ja, dan gaan wij wèl wandelen zegt Vader, maar niet met 'n kleine jongen die telkens gedragen moet worden, want jij wordt daar te groot voor hoor jongetje. Dan zal ik niet meer moe worden Pa, maar, U gaat ook altijd zoo heel ver. Welnu zei Vader, dan gaan wij maar een kleine wandeling maken. Vader liep de kamer uit, en kwam met hoed en stok binnen en zei guitig zijn jullie nog niet klaar? Wie gaat er mee Zooais jullie ziet, ben ik allang klaar. Allen lachten, en Moeder zei, geen wonder dat jfl het eerst klaar bent, als je niets zegt, en je kleedt je eigen in den gang aan, maar ik weet wel dat ik niet mee ga. Waarom niet vroeg Vader? Wel je weet dat dadelijk Oom en Tante komen. O, ja zei Vader, dat is waar ook, ik zou het heelemaal vergeten, maar UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 15 Sept. Heb met genoegen gezien Marktcommissie met flinke reclame ovor den dag kontt voor Premiemarkt. Terecht vraagt zij aller steun en mede werking. Dat is weer een werk van groot algemeen be lang, dus aller steun en be langstelling waardig. 16 Sept. Woningen gemeente in de Marktstraat voor afbraak ver kocht. Opbrengst viel me mee, waar ramen, deuren en kozijnen vrijwel door de lieve jeugd zijn vernield, 't Schijnt een geliefkoosde sport te zijn leegstaande gebouwen te ver nielen. Zag het laatst even zoo in Eindhoven en Tilburg. Hier is het ook erg en nog wel in deze omgeving. Ouders en onderwijzers mogen wel bij herhaling op mijn en dijn wij zen. 17 Sept. Zag op 't zelfde terrein dat duizenden tegels opgestapeld lagen tegen den muur van Bierlaagh. Deze is bezweken en daarmee de stapels. Mooi vermaak voor de jeugd; ook iets om de vernielzucht bot te vieren. Buurman hoorde zelfs smoezen dat er hier en daar stoepjes van gelegd zijn? 18 Sept. Ben benieuwd wat het wor den zal in de toekomst met Koninginne-verjaardagviering in onze gemeente na rede bur gemeester, die Vereen. „Ko ninginnedag" ten voorbeeld stelde voor alle wijken. Hoop dat het toch de bedoeling zijn zal alles op één dag; tenmin ste anders krijgen we mis schien 4 of 8 feesten. 19 Sept. Zeer teleurgesteld bericht Regeering dit jaar geen sub sidie geeft stichting AvonG- Ambachtschool. Stopwetje blijkt de hinderpaal en slech te financieele vooruitzichten. Hopen op 't volgend jaar. Warm houden. Ambachtson- derwijs is een eisch ook voor deze plaats en streek. 20 Sept. Winkelweek weer aan staande, naar ik lees en hoor. Algemeene samenwerking is noodig om te slagen. Heeft, men zich daarvan zooveel mogelijk verzekerd? Eén lijn trekken en werk, tijd en geld er voor over hebben. In elk opzicht flink voor den dag als men begint, zooals steeds hier, anders bereikt men soms het tegendeel van wat men zich voorstelt. huis heen te loopen, waarbij zij be merkte, dat één der ruiten in de vensters van de slaapkamer, waar de familie De Jong sliep, was ingeslagen. Onmiddellijk stelde zij de politie met haar ontdekking op de hoogte, welke spoedig ter plaatse was en zich toe- gang tot de villa verschafte. Bij het binnendringen van de slaapkamer kwam de politie reeds een kolendamp- lucht tegemoet. Den heer De Jong vond men bewusteloos op zijn bed mevrouw De Jong lag eveneens be wusteloos bij het stukgeslagen venster. Onmiddellijk stelde men de familie met het gebeurde in kennis. De heer De jong overleed vrij kort na het ontdekken van bet droevig ongeval. over 'n uur hoop Ik terug te wezen. O, ja, doe je dat zei Moeder, heel graag, want het is niet leuk als je weg bent. Maar je kunt nu niet anders, het is voor Jan, en de kinderen vinden het ook niet leuk'nheelen dag In huis te zitten. Waar blijven ze nu zei Vader en toen hij even in den gang keek, wa ren allen Oom Jan, Pietje en Zus al op straat en rfepen Vader waar blijf je toch? wij zijn allang klaar. Wat moesten nu allen lachen om Oom Jan. Gaat U niet mee Moe? Neen lieveling, nu niet, Moe krijgt visite, als jullie terug komen zijn Oom en Tante van Nugleren hier Daag zei Moe, en allen zwaaiden ze nog even, en daar klapte de deur en weg wa ren de wandelaars. Vader en Oom waren al heel gauw in 'n druk gesprek. Zus en Piet hadden eerst heel net jes bij Vader en Oom geloopen aan de hand, maar nu in het bosch konden ze vrpit loopen waar ze wilden voor of achter Vader en Oom, maar altijd dicht bij, dan liepen ze elkander heel hard na, of zich verstopten zich, enz. enz. en het bloemen plukken voor Moeder werd nooit vergeten, want Moeder hield heel erg van eenige veldbloemen. In eens zei Vader op zijn horloge kijkend, kom kindertjes wij gaan weer huiswaarts, Nou, al riepen ze als uit een mond. beii.u? in 1 a>8- seizoen niet on- zamJ n' he& een moo'e ver- rii..-1.8 boeken en prijzen voor jullie Maar daarvoor moeten we nog een paar maandjes verder zijn. Alle goeds OOM WIM. onder schriftelljketoestemmlng is eenige overname uit deze rubriek verboden. ,(fel het naderen van den herfst en '"seizoen komt weer de belang- "'ng van m'n lezertjes en lezeres- 2 Vandaag begint het al. T. de H„ Ijverige medewerkster die ons in zomer- en vacantie tijd niet is weer present, terwijl Piet 'andaag de rij der belangstellende '«f8 en nichtjes komt openen. L,,.e "°Pen dat velen dit goede voor- vonr »ullen v°!gen't Is niet alleen mij prettig, maar we weten dat zeer op prijs wordt gesteld. yan mijn kant, zal met steun der Oe Dankbare Houthakker. Joris was houthakker van beroep en woonde dicht bij een groot bosch. Dit woud was echter zóó uitgesirekt, dat, wanneer hij aan den anderen kant ervan bezig was boomen te hak ken, hij veel te ver zou moeten loopen om tusschen den middag naar huis te gaan. En omdat hij dus niet kon gaan eten, gaf zijn vrouw Saartje hem zijn etenspotje mee. joris zette dan een paar stevige takken in den grond, bond die boven samen en maakte er T"" in ia VI «Jj

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7