Nieuws uit Kaatsbeuvei TEEIEISC100L opening Gursusi9301931 zondag 28 M 1930 Tentoonstelling Hol leuen uao de Dieren, PLUIMVEETEELT. F a. A. v. d.Wee-Cools 1 October e.k. A. E, Brehm uitbreiding van de Duitsche schoe nenindustrie. Vandaar het verlangen van den bedrijvigen. Tsjechischen za kenman om in Duitschland zeil' te gaan fabriceeren. De internationale leder-tentoonstelling te Berlijn. Te Berlijn is Donderdag op het tentoonstellingsterrein aan den Kaisers- dam de internationale ledertentoon stelling Berlijn 1930 geopend. Minister Guérard was aanwezig als vertegen woordiger van de rijksregeering, bur gemeester Scholtz namens het Berlijn, sche gemeentebestuur. Uit naam van het tentoonstellingsbe3tuur, de veree- niging voor vreemdelingenverkeer en de stad Berlijn sprak burgemeester Scholtz hartelijke woorden tot de 2000 gasten. Daarop nam minister von Quérard het woord, die in een rede op de beteekenis van de lederindustrie wees De tentoonstelling heeft een gewel digen omvang, terwijl toch alles over zichtelijk is geëxposeerd. In de eerste, tevens de grootste hal is de afdeeling schoenen onderge bracht. In vijf gangen exposeeren hier niet minder dan 300 sctioenfabiieken. Men ziet er allerlei schoenen, luxe zoowel als werkbal-, sport- en straatschoenen. Uit de zeer aanschouwelijke statis tieken blijkt dat in Duitschland de damesschoenenproductie overwegend is n I. 55 pCt. tegen 36 pCt. heeren en 15 pCt. kinderschoenen. In het jaar 1929 produceerde Duitschland in totaal 37 millioen paar schoenen, wat dit beteekent blijkt voldoende uit de zeer aanschouwelijke statistische voor. stelling Wanneer deze schoenen paarsgewijs achter elkaar zouden worden gezet, zouden zij een afstand van Berlijn over NoordAmerika tot Tokio beslaan. In deze hai exposeert ook de N.V. Koninklijke Schoenfabriek v. Schijndel, Waalwijk en Goch. In de tweede hal exposeeren nog verschillende Nederlandsche leerfa brieken N.V. Chroomlederfabriek „de Amstel*, Waalwijk en Amsterdam, N.V. Hollandsche Leerfabriek „Reijen" te Reijen, N.V. Waalwijksche Chroom- lederfabrek v.h. van Dooren-de Greeff, Waalwijk en de N.V. Wageningsche Lederfabriek v.h. Roes Zonen, Uit de statistieken der Schoenaf deelingen blijkt voorts nog dat in de geheele wereld per jaar 860 millioen paar schoenen worden verbruikt, ter wijl Amerika per hoofd der bevolking jaarlijks 2 maal zooveel schoenen ver bruikt als Europa. In Duitschland schijnt men meer huiselijk te zijn, tenminste de Duitsche pantoffel- industrie is de grootste der wereld en produceerde In 1929 niet minder dan 57 millioen pantoffels, waarvan slechts het zesde deel naar het buitenland werd uitgevoerd, De Pirmasenser Vakschool demon streert dat voor de vervaardiging van den schoen 200 handelingen noodig zijn die in zeer modern ingerichte fabrieken door 80 verschillende machi nes worden verricht. Bovendien laat deze school zien dat de schoen niet alleen uit leer bestaat, doch uit nog 60 andere grondstoffen meer. In de tweede hal exposeeren 500 firma's, waaronder de bovengenoemde Hollandsche, Alle soorten leder en imitatieieder zijn hier te zien. Ook Is een laboratorium ingericht, waar de groote beteekenis van het wetenschap pelijk onderzoek der looistoffen wordt aangetoond. Alle toestellen van de kleinste tot de grootste, die by de iederfabricage gebruikt worden zijn hier ie aanschouwen. Een volledige schoenfabriek met 50 verschillende machines, meest Duitsche, is ingericht. Vooral de „O.V.S.G." komt uit met een schitterende serie machines, die gedemonstreerd worden door een 40 tal monteurs. Hier zyn vele nieuwe vindingen te bewonderen. Zeer interessant is de kunstafdeeling der tentoonstelling, waar een schat van lederen kunstvoorwerpen is byeen- gebracht. Deze kunstschatten zyn vooral uit het museum te Offenbach, en ook uit verschillende andere musea o.a. het Ryksmuseum te Amsterdam en het Rijks Ethnografiisch Museum te Leiden. De lederbewerkingskunst van 4000 jaren kan men hier bewonderen. Dr. H. H. Knippenberg. Met hei Witte Mobilisatie/cruis onderscheiden. De Nationale Bond „Het Mobilisa tiekruis" te 'sGravenhage heeft aan dr. H. H. Knippenberg, directeur der R. K. Hoogere Burgerschool te Hel mond, het Witte Mobilisatiekruis toe gekend wegens bijzondere verdfensten jegens de gemobiliseerden in de jaren 1914 en 19l5. Velen die met dr. Knippenberg in dertijd de militaire uniform droegen bij de landweergrenswacht te Venlo, herinneren zich ongetwyfeld nog de voordrachten, die hij somwyien hield over ons vorstenhuis en legertoestan den in vroeger tyd, hoe hy in de militaire vereeniging met lezing en lichtbeelden een avond prettig vulde, de verschillende artikelen, die hy schreef in de toen verschynende Sol datenkrant, de zorg, waarmee hy een bibliotheek voor de soldaten ingericht hield, die menig ontspanningsuur ver schafte, en niet het minst het nauwe contact, dat hy met zoovelen, vooral vaders van groote gezinnen, hield by de ongemakken van den zwaren dienst in de uitgestrekte heide aan de Duit sche grens in den ongenadigden win ter van 1914. Als herinneringsteeken en tevens waardeeringsteeken is hem, op voordracht van oudgemobiliseer den en na advies van een daartoe samengestelde commissie, het Witte Mobilisatiekruis toegekend. De uitreiking zal geschieden in een feesteiyke bijeenkomst van oud—ge- mobiliseerden der afdeeling Eindho ven, door het hoofdbestuurslid, den Edelachtb. heer E. Moonen, burge meester van Waalwijk, reserve-majoor. De Katholieke Illustratie. In dit nummer treffen we zeer In- tersante artikelen aan. Wahlen schrijft over Toulouse en Z. Werver vertelt onderhoudend over de opening der Staten Generaal. Mooie vertellingen zyn Moderne Machten door C. L. Poldervaart en de Truc van W. Feld- hun. De Foto's bieden een rijke kleur van verscheidenheid, waaronder die over de Vincent van Gogh-tentoonstelling en de „bonte reeks" een byzondere aandacht verdienen. CAPELLE. Maandagmiddag is op de begraafplaats in de Kom onzer gemeente het stoffeiyk overschot van den heer J. v. Dommelen, van wiens verscheiden we Zaterdag j.l. melding hebben gemaakt, aan den schoot der aarde toevertrouwd Er waren op de begraafplaats behalve de familie, meer dere vrienden en bekenden van den overledene, terwyi ook de Geref. Jong. Vereeniging. waarvan de overledene vele jaren een vooraanstaand lid was, geheel aanwezig was om haar vriend en kameraad de laatste eer te bewijzen. Toen de kist in de .groeve was neer gelaten, trad Ds. A. v. Willigen naar voren, die familie en vrienden van den overledene bij enkele uitspraken der H. Schrift bepaalde en in het byzonder de ouders des Heeren troost en bijstand toebad. Namens de Jong. Vereeniging sprak de voorziiter, de heer B. v. Wijlen een hartelijk woord van waardeering voor hetgeen de over ledene in zijn arbeid voor de Jong. Vereeniging heeft gedaan. Spr. schetste de ontroering, die allen had aange grepen by dit plotseling verscheiden, en wees er in het bijzonder allen op, dat alleen uit het woord des Heeren kracht te putten is om dit zoo zware verlies te dragen Een tweetal kransen werden op de groeve gelegd, n.l een van de Jong. Vereeniging en een van de huurlieden N. v. Ommeren. Hierna verlieten allen diep onder den indruk den doodenakker, achterlatende een helaas te vroeg ontslapen jongeling. Hij rustte in vrede Mej G. te Vryhoeve Capelle werd Maandagmiddag door een onbe kend wielrijder zoodanig aangereden dat de politie een onderzoek instelt. Ds J. van Paddenburgh, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Elspeet, voorheen eenige jaren alhier, heeft zijn kerkeraad medegedeeld, dat hij met het oog op zyn a.s. 25 jarige ambtsvervulling, gebruik wenscht te maken van het recht om niet te jubileeren. een prachtige karaf met likeurglaasjes beschikbaar gesteld voor de meeste 3. Deze prijs viel ten deel aan E. Verhelst. —De tooneelclub TOG is voornemens haar eerste winteruitvoering op 5 Oct. j as. te geven ten bate van de Missie, i Een goed succes zij haar met dit edel j doel toegewenscht. Seriewedstrijden te Kaat heuvel. Op de Zaterdagen 27 Sept. en 4 October a.s. zyn door de voetbalver- eeniging „Neerlandia" groote serie- wedstrijden uitgeschreven, welke wor den gehouden op het Neerlandia— terrein naby de Dreef. Op Zaterdag 27 Sept. hebben de volgende wedstryden plaats: Van 3—4 uur SDO Sprang—Kaats- heuvelsche Boys. Van 4—5 uur Be- soijensche Boys—Geel Zwart Kaats heuvel. Van 5—6 uur Capelsche Boys- Sparta Capelle. Finale op Zaterdag 4 Oct. a.s. zal aanvangen om 3 uur namiddag. Drie prijzen worden beschikbaar gesteld een beker, lauwerkrans, lauwertak. Examen Politie-diploma „St. Mtchaël". DEN BOSCH, 23 Sept. Geslaagd voor diploma A. J. Schippers, Kon. Marechaussée, Kaatsheuvel. St. JOACHIMSMOER. Zondag hield het Kruisbooggezelschap „Onderlinge Vriendschap" haar eerste prijsschieten voor z'n 21 leden.'t Weer werkte mee, want in de uren van den wedstryd was 't droog en stil. De eerste 5 pryzen vielen ten deel aan C, Dinge- mans, F. Meeren, C. de Jong, G. v. Gorcum en E. Verhelst. Ieder werd voor z'n schieten met een prijs beloond. De RK. Voetbalclub Blauw—Wit had GEMENGD NIEUWS. Doodelijk vliegongeval. Te Thienen had een doodeiyk vliegtuig ongeval plaats. Een vliegtuig van het fype D. H. 9, toebehoorende aan het militaire lucht eskader van Thienen. stortte omlaag. De sergeant—loods Grosjean en de sergeant waarnemer Depasse werden zwaar gewond opgenomen. De loods Grosjean werd in aller- haast naar het hospitaal te Leuven overgebracht, waar hij kort na zyn aankomst overleed. Hy was slechts 22 jaar oud. Generaal Gilleaux, bevelhebber der luchtvaart kwam onmiddeliyk ter plaatse, om het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval bij te wonen. Een getuige van het ongeval ver telde als volgt, hoe het vliegtuig te Thienen verongelukte. Omstreeks 10 uur 40 volbracht het vliegtuig boven het plein zijn laatste kringen, hoog in de lucht en ging dan dalen, Op een hoogte van 150 meter begon het plotseling met groote snel heid en al draaiend te vallen. Op on geveer 200 meter van de kazerne viel het te pletter op den grond. Dadelijk snelde men de twee inzit tenden ter hulp. Uit de overblijfselen van het gansch vernielde vliegtuig, werden de loods Grosjean en zyn waarnemer Depasse zwaar gewond te voorschyn gehaald. Zy hadden beiden ernstige verwondingen over het gansche lichaam en hun werden de beenen en het bekken gebroken. Grosjean overleed in het gasthuis te Luik. Hij woonde te Bressoux en was slechts 22 jaar oud. Men wanhoopt in het hospitaal eveneens sergeant Depasse te redden. Drama in een voorstad van Londen. De bewoners van een blok flatwo ningen in Brixton in het Zuiden van Londen werden gistermiddag circa twaalf uur opgeschrikt door twee schoten. Een oogenblik later kwam een zwaar in zyn gezicht gewond man uit een der flats strompelen, doch hy was niet in staat een woord uit te brengen. De toegesnelde buren zonden onmiddeiyk om ambulance en politie en onderzochten onderwyi de woning, waar men de bewoonster dood op de sofa vond, met een schotwond door het hoofd en de rookende revolver in de hand geklemd. De man overleed voor hy in het ziekenhuis kon wor den opgenomen en was niet meer in staat eenige verklaring te doen. De vrouw is de echtgenoote van den Nederlandschen ant quair B„ die vaak naar het vasteland reist en ook thans, evenals zyn 25 jarige zoon, afwezig was. De vermoorde man was 43 jaar oud en officier. Hy woonde met zijn jonge vrouw en met zijn moeder in een ander deel van Londen. Naar hy aan zyn moeder had ver teld had hy van mevr. B. een brief gekregen, waarin hem werd verzocht haar te komen bezoeken. Moordaanslag te Kerkrade. Op een afstand van slechts enkele meters loste de mijnwerker C G., te Kaalheide—Kerkrade uit een revolver een drietal schoten op H. W., dien hij vervolgens nog mishandelde, waarna hij thuis den boel kort en klein sloeg Na aanvankeiyk volgehouden te hebben met een honden pistool te hebben geschoten, werd by nader onderzoek de cylinder—revolver met scherpe patronen geladen gevonden G. werd aangehouden en, na voor geleiding voor den Officier van justitie te Maastricht, ingesloten. Het dorp Mussolinta. wy hebben al eens meer gemeld van de nederzetting op een droogge legd stuk grond op Sardinië, welke den naam van Mussolini heeft gekregen, omdat de Duce tot de bodemverbetering in die streek den doorslag heeft ge- gegeven, Deze bodemverbetering, tot stand gebracht op het grondgebied van de gemeenten Terralba en Oristano, beslaat thans ongeveer 6000 H.A. De minister-president heeft thans bij de Kamer een wetsontwerp ingediend om van dit gebied een nieuwe gemeente, Mussolinia geheeten, te maken. De Franklin—expeditie. Thans worden nadere bijzonderheden bekend over het terugvinden van de sedert 85 jaren verdwenen Franklin— expeditie, door den Canadeeschen natuuronderzoeker majoor Burwash en diens piloot Gilbert. Beide vliegers zyn de eersten, die op het King—William—land geland zyn. Volgens hun berichten zijn ver schillende deelnemers aan scheurbuik gestorven. Men vond verscheidene grafheuvels, die symmetrisch naast elkaar waren opgesteld, zoodat men mag aannemen, dat de deelnemers de een na den ander gestorven en door hun achterbiyvende kameraden zijn begraven. De laatste expeditieleden zyn van honger en uitputting omge komen. Het kampement werd gevonden tus- schen overbiyfselen en steenen, die oogenschljniyk door inboorlingen of door stormen overhoop zyn gegooid. Onder het puin vond men goed bewaarde kleedingstukken, vervaar digd uit berenvellen. Bij hun vlucht ontdekten de piloten ook de resten van het door de expeditie verlaten schip. Een operatie op zee. Een der opvarenden van het stoom schip Nieuw Amsterdam kreeg op de reis van New York naar Rotterdam een ontsteking aan den blindedarm. De scheepsdokter, een nog jonge arts, achtte een onmiddellijke operatie noodzakelijk, daar er bij langer wachten gevaar voorbuikvliesontstekingbestond. Op een rollend schip heeft hij, met behulp van een pleegzuster, die zich aan boord bevond, de operatie verricht, welke goed is geslaagd. De patiënt maakt het op het oogenblik zeer goed. Meisje door auto overreden en gedood. Het vierjarig dochtertje van den heer R. te IJmuiden werd door een vracht auto van den heer W. uit Beverwijk aangereden, met het noodlottig gevolg, dal de kleine in zorgwekkenden. toe stand in allerijl naar het Antonius ziekenhuls moest worden vervoerd, waar het eenige oogenblikken na aan komst overleed. De affaire der vergiftigde bonbons. Na een grondig onderzoek in verband met de vergiftigde bonbons uit de fabriek te Stoke-on-Trent heeft de politie thans vastgesteld, dat de geheele zaak niets dan een ongeluk is, aldus lezen wij in „de Tel." De man, die het arsenicum leverde, geloofde, dat het zuiver Fransch krijt was gedroogde garnalen heel wat eiwit en fosforzure voederkalk bevatten. Iets nieuws om hokken te ontsmetten. In de American Poultry Journal wordt daarvan Iets vertelt, dat we overnemen. Om leg- en opfokhuizen te ontsmetten wende men daar nu hooge tempera- turen aan. Men gebruikt daarvoor een soort van steekvlam of wel de vlam van een soldeerbout. Zoo'n vlam ont wikkelt een enorme hitte. Daarmede brandt men nu de naden tusschende planken uit. Daarmede heeft men alle kiemen van de gevaariyke bacteriën gedood. Het gevaar voor brand is vrywel nul, daar niet de vlam doodt, maar de stroom heete lucht, die aan de vlam voorafgaat. Ook dedrinkens- en etensbakken kunnen op dezelfde manier worden gedesinfecteerd. De eitjes van de coccidiosis ontwikkelen zich op vochtige plaatsen. Maar tegen de verzengende hitte van de steekvlam zyn ze niet bestand. Sommige bacte riën kunnen een hitte verdragen van 800 graden Celsius, maar de steek vlam ontwikkelt byna een warmte van 900 graden Celsius. Ze worden daar mede dus ook gedood. Veel arbeid gaat er ook in deze manier van ont. smetten niet zitten. Men gaat een voudig even rond op die plaatsen die men wil ontsmetten en zorgt ervoor dat de vlam zelf het hout niet raakt, Men moet zijne advertenties plaatsen in een blad dat veel verspreid en ook gelezen wordt Septembertyd is inenttijd. Wanneer u de kippen tegen diphtherie wilt be schermen laat ze dan nu nog ine.nten. Wie weet hoe gauw het weer omslaat en we in regen en koude najaarsda gen zitten. Verlamming bij kuikens komt veel voor. Schuif dan niet altyd de schuld op de voeding, hoewel die er oorzaak van kan zyn. Dit is n 1. het geval bij gebrek aan A vitaminen. Maar heel vaak schuilt de oorzaak in onvoldoende zindelijkheid op het hok. Dit moet eiken dag worden schoongemaakt. Daarmede bereikt men, dat de even- tueele ziektekiemen en vooral die van de coccidiosis worden vernietigd. Witte veeren worden vooral by de haantjes spoedig geel. Men meende vroeger, dat dit veroorzaakt werd door de mais, die men voerde. Maar hoe dan met de hennen Die houden hun witte veerpak, Het pigment, dat afgescheiden wordt in het eigeel van de dooiers schijnt wel in nauw ver band te staan met het ontbreken van geel in de veeren. Trouwens slechte iegsters hebben in den regel ook iets geel getinte veeren. Dat de voeding wel van beteekenis is, blijkt wel hier uit, dat dieren, die veel groenvoer krijgen, meer gele veeren hebben, dan die er weinig van ontvangen. Daaruit zou men kunnen leiden, dat er een zekere correlatie bestaat tusschen de kleur van het dier en de opgenomen vitamin vita minen. Tegen kalkpooten kan men ver schillende middelen aanwenden. Het beste is wel de pooten te bestrijken met Hershoornolle. Ook met vrucht- boomencarbolineum schynt men goede resultaten te kunnen hebben. Anderen weer smeeren de pooten ip met groene zeep. Nog weer anderen steken de pooten in petroleum. Dat is niet altyd even aanbevelenswaard, daar licht huid ontstekingen kunnen ontstaan. Een Fransche kippenhouder heeft goede resultaten gehad met het be staken der pooten met een mengsel van fielsolie en jodium (10 A 20 op 1). Havermout als bijvoer voor jonge hennen is uitstekend. Dit Is vooral het geval wanneer de hennen een beetje aan den lichten kant zyn. Ze komen er in korten tyd aardig van by. Een klein tusschenmaaltydje na den middag, vooral bij guur en voch tig weer doet de dieren goed. Men voert havermout droog in een appart bakje. Wanneer hennen van een maand of vier gaan ruien aan staart en vleu gels dat doet men goed ze wat ge droogde garnalen te geven. Daardoor wordt het beendergestel steviger en komen ze vlugger in de veeren, daar SCHOOLSTRAAT. KAATSHEUVEL Geef haar uwe DRUKWERK ORDERS op en U is verzekerd van goed en biliyk werk op ELK gebied. ADVERTENTI8N. W A ALW IJ K. 's namiddags 6 uur Onderwijs wordt gegeven in Hand-, Vakhand-, Machine- en Bouwkundig teekenen, Ambachis- rekenen, Projectieleer en Bo?t- seeren, lederen avond der week van 6 tot 8'/a uur, uitgezonderd des Zaterdags. Voor het Vakhand- teekenen aan Schoenmakers en voor het Machineteekenen, zijn thans speciale Leeraren aange steld. De toelatingsleeftijd is 12 jaar. Aangifte ter Secretarie voor 1 October, voormidd. 9—12'snam. van 2-4 uur. De school is ook toegankelijk voor Vrouwelijke Leerlingen. Het schoolgeld bedraagt 1. Voor de aangeslagene» In de Rijks Inkomstenbelasting f4 2. Voor aangeslagenen ALLEEN in de Gemeente Inkomstenbelas ting f2.— 3. Vry van schoolgeld die niet in een van beide belastingen zyn aangeslagen. Het schoolgeld by de aangifte te voldoen. van 10 uur voormiddags tot 5 uur namiddags in het gebouw rlerTeekenschool van het werk der leerlingen, ver vaardigd tijdens den vorigen cursus. TOEGANG VRIJ. De Directeur, 45161 Tfl. VAN DELFT. Aan het Bureau van dit blad is de inteekening opengesteld op geheel opnieuw bewerkt door Dr. W. KOCH. Dit prachtwerk verschijnt in 5 crompres gedrukte deelen, ge bonden in geheel linnen pracht band enz. tegen den prys van slechts f?>.25 per deel plus porto. Het is totaal 2000 blad zijden, 19 x 13Vi c.M. met 318 afbeeldingen. Men teekent in voor alle 5 deelen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6