No. 77. Zaterd. 27 Sept. '30. 52e Jrg. TWEEDE BLAD, GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 25 September 1930, des nam. ten 3 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Snijders, burgemeester Aiwezig de heeren Weth. M. v. d. plutjm, v. Balkora en v. Drunen. Naar aanleiding van de notulen maakt de heer Smink een aanmerking. Hij heeft nl. in de vorige vergadering niet voorgesteld om op de 5e grond slag (motorrijtuigen) van de p&rsoneeie belasting 80 opcenten te heffen, doch om de bedragen genoemd in art. 31 bis mei l'/j 'e vermenigvuldigen, hetgeen jog een belangrijk verschil uitmaakt De Voorzitter zegt toe bedoelde wijziging in de notulen te zullen aan brengen. Aan de orde 1. Ingekomen stukken en mededee- iingen. Ingekomen zijn van Ged Staten Mededeeling dat bij Kon. Besluit (j.d. 28 Aug. no 80 is goedgekeurd bet raadsbesluit tot classificatie van de gemeente voor de Pers. Belasting in ie 8a klasse. Mededeeling van ontvangst van het raadsbesluit tot aanvulling van de poliiieverordening (betreft de verorde ning op de snordersdiensten). Van de autobusonderneming „Alad" is een schrijven ingekomen, waarin deze haar insiemming betuigt met het door den raad genomen besluit tot het Instellen van verordeningen op de ,snord rsdiensten". De onderneming blijft zich in de gunst der gemeente aanbeveien. Van de N.V. Papierfabriek „De Maasmond" is ingekomen het verslag over het afgeloopen bedrijfsjaar. Deze stukken worden alie voor kenn sgeving aangenomen. Verder is van Ged. Staten nog een schrijven ingekomen inhoudende het verzoek om het raadsbesluit van 5 Aug., betreffende de opcenten op de personeele belasting, in te trekken. B en W. stellen voor de verordening overeenkomstig het verzoek in te trekken. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. Verder is nog ingekomen de rekening van kolen tot een bedrag van f 1245. Voor vergoeding voor schoolgaande kinderen komen in aanmerking van Drunen, Groeneveld en Verbunt. Een subsidieviaag is ingekomen van de R.K. Vereeniging Moederschaps- zorg voor hare kweekschool van vroedvrouwen te Heerien. Men vraagt een subsidie van f 25 B. en W. stellen voor met het oog op den financieël minder gunstigen toe- stand der gemeentekas en daar er bovendien in deze gemeente reeds meerdere uitgaven voor vroedvrouwen zijn gedaan, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van den Vleeschkeuringsdienst is ontvangen de begrooting 1931, hieruit blijkt o m, dat men plannen heeft om een noodslachthuis te stichten. De gewone rekening sluit met een batig slot van f 824 72. Voor de stich ting van een noodslachtplaats is op de begreoling f 3000 uitgetrokken. B, en W. stellen voor dit tot de volgende vergadering aan te houden. De heer Smink merkt op, dat de dienst telken jare een groot overschot heeft, hij zou hierin verandering willen brengen door verlaging der keurings gelden. Vorige jaren heeft men over deze kwesiie ook reeds gesproken. De Voorzitter zegt juist daarom het punt te willen aanhouden, hij kan dan eerst nog eens de r.oodige inlichtingen inwinnen. Spr. zal met de bezwaren van den heer Smink rekening houden en deze ook ter sprake brengen. Van den heer van Dalen is inge komen een verzoek om schadevergoe ding tot een bedrag van f 28 00 Bedoeld persoon heeft bij het op- rulmingswerk van een brand een ongeval gekregen, waardoor hij acht maanden bij den dokter in behandeling is geweest Het geval valt buiten de verzekering, de Rijksverzekeringsbank heeft indertijd ook reeds zulk een uitspraak gedaan. De Voorzitter acht het billijk de gemeente de schade, die v. Dalen geloopen heeft te laten ver goeden en stelt daarom voor f 30 schadevergoeding te verieenen. De heer Smink vraagt, hoelang de Zonier schriftelijketoestemming iseenige overname uit deze rubriek verboden ANNIE STAPT NAAR SCHOOL. Het nieuwe schooljaar zou beginnen Annie, met een blij gezicht Moest het iedereen vertellen 'I Was ook iets van veel gewicht Nog één nachije moet ik slapen Voor ik naar de school toe mag. Heel vroeg 's morgens was ze wakker «Moeder is het nog geen dag Maar haar moeder sliep nog rustig En toen kroop de kleine guit Zonder dat haar moeder 'i merkte Stilletjes haar bedje uit. Op haar teenen sloop toen Annie f Naar het klokje op de kast. Als zij eens te laat op schpol kwam 'I Zou wat zijn Dus opgepast Moeder had gezegd: .Hoor Annie, Slaap maar rustig heel den nacht 'k Zal je heusch op tijd wel roepen, Morgen yroeg, om kwart voor acht". Mosder had haar laten zien ook als zoo de wijzers staan, Mag je uit je bedje komen. En nu lekker slapen gaan. En nu stond ze bij het klokje Tuurde op de wijzerplaat, «Tskt die klok wel? 'k Moet eens hooren to, 'k geloof toch, dat hij gaat". Maar de wijzers zijn nog lang niei Op de plaats, die moeder zei «Kon ik ze maar verder zetten, Een klein duwtje allebei". k Zal toch, dacht Annie, nog maar even Stopen gaan't is nog te vroeg. Moeder heeft gezegd„Ik roep je, °e8te kind, wel vroeg genoeg". Maar de slaap wou niet meer komen En toen moeder Annie riep, Lag de kleine guit nog wakker Maar ze hield zich, of ze sliep. Wordt vervolgd. man tengevolge van het ongeval niet heeft kunnen werken. De Voorzitter an woordt dat v. D. 8 dagen buiten dienst is geweest doch dat hij acht maanden onder dokters handen is geweest. Wordt goedgevonden. De Voorzitter deelt nog mede dat hij een bouwkundige heeft ontvangen die het plan had om hier een parti culieren ambachtscursus te geven. Het is altijd de gewoonte geweest dat de gemeente in dergelijke gevallen het licht, de verwarming en het schoon maken der zaal betaalt Spr. heeft be loofd dat de bouwkundige op zijn steun zou kunnen rekenen. Tot nog toe gin gen de jongelui op andere piaa'sen naar school en dan moet de gemeente volgens de wet ook een zeker bedrag betalen. Misschien komt men er met deze regeling dus nog wel voordee- liger af. Oe raad besluit de gevraagde mede werking te verieenen. Van de Ver. van Ned. Gemeenten is ingekomen eett schrijven betrtffende de in een vorige vergadering bespro ken kwestie van de archiefverordening. De vereeniging deelt mede dat zij sinds enkele jaren deze kwesiie in hare bemoeiingen heeft betrokken, daar deze over het algemeen veel te wen- schcn overlaat en niet voldoet aan de eischen van den tijd. De practijk heeft aangetoond dat het dossierstelsel de verbetering brengt die noodig is. Bo vendien streeft men er naar om meer eenheid in de archiefstelsels ie krijgen De stelselloosheid in dit opzicht is tegenwoordig zoo groot, dat er abso luut geen vergelijking tusschen ver schillende archieven mogelijk is. Reeds vele gemeenten hebben tegen woordig het stelsel dat de Ver. van Ned. Gemeenten propageert. Bovendien wordt er door de veree niging ook toezicht gehouden op de regeling, zoodat de zaken meer objec tief kunnen worden geregeld en niet door elke gemeente volgens eigen in zicht behandeld worden. Ook voor deze gemeente zou toetreding tot het Legis- latuurhureau gewenscht zijn De kosten bedragen het eerste jaar f 85.en de volgende jrren met inbegrip van de controlekosten f50--. Zoodra echter de inrichting geheel, zal voltooid zijn. zullen deze kosten nog aanzienlijk da len. De kosten van het aan te schaffen materiaal bedragen het eerste jaar f30en de volgende jaren f10 OP HEI STATION, Hier is een fotografie van het spoor wegstation van de stad waar ik woon Zooais je ziet staan er op het perron een aantal koffers, die aanstonds met de treinen mee moeten. Natuurlijk heeft men er zooals dat behoort netjes de namen van de steden, waar heen de kiffers moeten, opgeschil derd en ook de nummers van de vrachtbrieven. Dat moet wel, want anders zouden de mannen van den trein er geen wijs uit kunnen worden. Nu zal ik je eens verteilen waarom ik die koffers gefotografeerd heb. Er staat namelijk een verborgen spreek woord op geschilderd. Dat zou je zoo niet zeggen, hé Maar toch is het zoo. Een heel bekend spreekwoord is heten je kunt het gemakkelijk samen, stelten door van eiken koffer een paar letters te nemen Welke letters? Ja, dat is nu juist de kunst Kijk nu eerst het plaatje maar eens aandachtig aan en probeer er achter te komen hoe je het spreekwoord moet vinden Als je het hebt schrijf het dan op en bewaar B. en W. stellen voor op de begroo- ting de noodige geiden uit te trekken om bij het Legislatuurbureau aan te sluiten. De heer Smink vraagt of de kwestie hier geheel mee zal zijn afgehandeld. De Voorzitter geeft nog eenige in lichtingen omtrent dit archiefstelsel. Een volledige uiteenzetting van de zoo ingewikkelde zaak is echter met een paar woorden niet te geven. De raad kan mei het voorstel van B. en W. accoord gaan. 2. Aanbieding Gemeenterekening 1929 en Begrooting 1931. Voor het onderzoek dezer stukken wordt een commissie benoemd, be staande uit de heeren Berm, v Etten en de Graaff. 3 Vaststelling kohier zakelijke be drijfsbelasting. In het kohier zijn 3 maatschappijen opgenomen. Het totaal bedrag is f 1887. Wordt aldus vastgesteld. 4. Heifing van opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Het voorstel van B. ee W. is om op alle grondslagen van de gemeente fondsbelasting 30 opcenten te heffen. De heer Smink vraagt of dit aantal opcenlen in verband staat met de cijfers die de leden van B. en W, ontvangen hebben. Daarbij zijn bedragen genoemd waarover de raad nog niet beslist heeft en het is dus gevaat lijk om daarop het aantal te .heffen opcenten te baseeren. Ais voorbeeld noemt spreker de f 2500.— voor het uitdiepen van de rivier de Dusse. De Voorzitter zegt dat B. en W. J rekening hebben gehouden met de begrooting. Ozerigens hebben B. en W. met de omstandigheden rekening ge houden Wat b.v. hei door den heer Smink genoemde cijfer betreft, waar schijnlijk zal de rivier het eerste jaar nog niet uitgediept worden. De heer Smink zegt nog eenige verkeerde cijfers te hebben opgemerkt, b v. wat het aantal aanslagen betreft. De Voorzitter toont nog aan dat de hoogere inkomens door de opcenten zwaarder getroffen worden. Wie f 1. hetaait in de fondsbelasting, betaalt met opcenten mee f 1.30wie echter f 10. in hoofdsom betaalt, betaalt met opcenten f 13.—wat in verhouding tot zijn vermogen veel meer is. Het voorstel van B. en W. wordt het, dan kan je de volgende week nazien of het overeenstemt met de oplossing die ik zal geven. En laat ik je bij voorbaat geluk wenschen. want als je het vindt ben je handiger dan je er uit ziet HET WAPEN DER INDIANEN. Dat zcu je niet zeggen, hé, dat er op dit plaatje een afbeelding te vinden is van het wapen der Indianen. En toch is het zoo, alleen je moet den tomahawk uit het warnet van streepjes en vakjes zelf opdiepen. Dit is echter niet zoo moeilijk als het lijkt, hoor* Je begint maar met het vakje num mer 1 op te zoeken en dat zwart te maken. Vervolgens zoek je nummer 2 en 3 enz. en ai die vakjes maak je zwart, totdat je den tomahawk hebt. Dan moet je natuurlijk ophouden met vakjes zwart maken. Probeer het maar eens, ais je goed oplet, zal het wel meevallen. Niemand is er die mij stoort, Ais ik mij tot kijken zet! UIT HET DAGBOEK VAN P1ETER POR. 21 Sept. Verbetering Grootestraat zal prachtverbetering blijken; brengt natuurlijk zijn last mee, waarvoor ieder wat over moet hebben. Was deze niet te beperken door meer ploe gen of grooter ploegen aan 'f werk te zetten. Voor geregeld werken en voor veiligheid lijkt mij gewenscht de omleg ging van 't verkeer door Put straat Parallelweg Sta tionsstraat en later Stations straat Burg. v. d. Klokke- laan Mr. van Coothstraat. Als 'k goed gezien heb zullen tramwerkers voorloopig stop pen bij de Markt, 't Is te ho pen. 22 Sept. Heb vernomen nieuw raad huisplan Klijnen weldra in den raad komt. Wat ik nog meer gehoord heb, zeg ik maar niet. Men moet tegen woordig voorzichtig zijn. 23 Sept. Genoegen gelezen nieuwe bouwplannen. Komen er nog veël meer, bij geschikt bouw terrein. Heb nu alle hoop op spoedige goedkeuring uitbrei dingsplan. 24 Sept. Vernomen begrooting 1931 gereed is. Dat is tegenwoor dig af, wat tijdige indiening als volledige toelichting be treft. Ben benieuwd wat ze brengen zal, vooral op belas ting-gebied. Heb daaromtrent al goede noten hooren kraken. Vernam ook verbetering Sta tionsstraat is opgenomen. Zeer ncodig werk. 25 Sept. Prachtige veemarkt. Zeer veel aanvoer, puike kwali teit, groote belangstelling. Hulde aan commissie en ge meentebestuur! Zoo ziet men weer wat werken en reclame vermag. Uit zich ook in a.s. Winkelweek. Al 70 deelne mers. Goed voor den dag ko men in elk opzicht. Geen achterbaksche tegenwerking hoor; één voor allen, allen voor één! Lieve, blijde, eenderjeugd, Ras is 'f ook met U gedaan, 't Leven is niet enkel vreugd, Piicht gaat ook bij U vooraan I Zie, daar komt de kloek er bij Om haar kinderfjes te zien. Eens was zij ook j mg en blij, Nu heeft zij wel werk voor tienl Oplossingen van de vorige week. 1 Kleine potjes hebben groote ooren. 2 leesboek eetwaar elburg soest band oom el k 3 Eiken dag een draadje is een hemdsmouw in het jaar. Leeuwarden. BIJ DEN POEL. Aan den poel, in 't lage land, Zie je alle jaren weer, Eendjes, jong en bij-de-hand. Zwemmend gaan ze op en neer Soms, dan duikt er eentje weg, Kopje onder, onverwacht 1 Als ik 't dan de anderen zeg Is het net aisof het lacht 1 En zoo spelen zij maar voort, Altijd kwakend en vol pret.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5