WINKELWEEK. WINKELWEEKNUMMER "binnenland. w. s. c. aangenomen. Alleen de heer Smink stemde tegen. 5. Uitloting van schuldbrieven. Van de Obligatielening van f6000.— loot uit no. 10. Van de 6°/0 Obligatieleening loot uit no. 16 van f500.— Van de Obligatieleening van f35 000 loten uit de nos. 32 en 15, elk van f 500,- Bij de rondvraag vraagt de heer Herman of er al maatregelen zijn ge- troffen in verband met de laatste hoogwaterstand van den Polderschen dijk, teneinde in de toekomst het water zooveel mogelijk te keeren. De Voorzitter antwoordt dat hierover vroeger ook al eens gesproken is. Spr. raadt den heer Herman echter aan zijn verzoek lot het bestuur van den Z- Hollandschen Polder te richten. Het ligt hier meer op den weg van het waterschap dan op die van de gemeente daar het een waterkeering betreft. De heer Smink vraagt zich af of men het wel alleen aan het water schapsbestuur moet overlaten. De Voorzitter zegt dat, als men bij het waterschap niets gedaan krijgt men toch altijd nog bij de gemeente kan aankloppen. De heer jongbloet zegt dat de toe stand steeds critieker wordt, vooral met het opspuiten van den dijk. De Voorzitter acht het beste dat er in de eerste vergadering van het polder bestuur over gesproken wordt, mocht deze dan afwijzend beschikken dan kan de gemeente nog optreden en b.v. een request aan Qed. Staten sturen. Wij behoeven niet op den stoel van het polderbestuur te gaan zitten, aldus spr., wanneer er door nalatigheid van het Waterschap aan de inwoners last zou worden veroorzaakt, dan pas behoeven wij onze maatregelen te treffen. Het polderbestuur spreekt trouwens precies eender over het drinkwater, dat is een zorg van de gemeente en daarmee heeft het waterschap natuur lijk niets te maken. De heer Smink vraagt nog hoe het staat met de zaak van Koijck. Over het besluit dat de raad in een der vorige vergaderingen genomen heeft, heeft genoemd persoon nog niets ge hoord. De voorziiter zegt dat daar iets tusschen heeft gezeten, daar het bedrag flOO te klein was. De zaak zal echter worden afgewerkt. Daar geen der leden meer het woord verlangt, sluit de Voorzitter hierna deze openbare vergadering. LAND- EN TUINBOUW. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Ik kende in mijn jeugd een boer, Braaf ouderwetsch en dom, Hij liep steeds in een blauwen kiel Met een roode zakdoek om. Hij had zijn zaken braaf beheerd En nooit een cent verkeerd verteerd, Maar noemde nieuwigheid geklets, Want hij was ouderwetsch. Doch naast hem woonde nog een boer Niet zoo conservatief. Hij had ook ais zijn domme buur De mooie landbouw lief, Qing met zijn tijd mee, enzoovoort, Veel nieuws in 't vak had hem bekoord Vond theorie geen dom geklets En was niet ouderwetsch. De ouderwetsche boer, die wou Geen zakje kunstmest zaaien Dat gaf maar koren zonder pit Niet waard om af te maaien. Zijn gras met Chili nooit geen nood Zulk hooi, daar ging je vee van dood Alleen de koe- en paardenmest Was voor het koren opperbest. Doch zie, zijn meer moderne buur Die meeging met den tijd, Had jaar op jaar een volle schuur En veel meer vee geweid. Zijn zaak ging bloeien meer en meer Al scheen hij een moderne heer. Hij werd een landman eerste klas Met zijn modern gewas. Het buurtje met zijn zakdoek om Keek dikwijls over sloot. Naar buurman, waar't zoo weeldrig was Hij ergerde zich dood. Hij stond om vier uur aan de zeis Werd oud en moe, en mat en grijs En zuchtte„Als 'k zoo door blijf gaan Dan ga ik naar de maan". En eensklaps was de man bekeerd, Hij ging ook kunstmest zaaien. En met machines nieuw en goed Zijn gras en zaden maaien. Bewerkte ook modern zijn land Gebruikte verder zijn verstand. Hij sliep weer rustig in zijn bed. En was op tijd gened. Wie steeds bij 't oude blijven wil Komt deerlijk achteraan. De tijd gaat door en staat niet stil Wil toch dien zin verstaan. Laat het parool zijn Werk met vlijt, Maar blijf ook meegaan met uw tijd Want boertjes met hun vestjes dicht Met een eigenwijs en norsch gezicht Daar moet men eens op letten Die toch vergeten allemaal Om als 't getij verloopt royaal De bakens te verzetten Veel beter dan het vestje dicht Is 'n open oog en 't hoofd verlicht. Want blijf je dom en ouderwetsch Dan ga je op de flesch. A-van-VALKENBUR LEEUWARDEN Mond- en Klauwzeer. In enkele dagen kwamen te Maurik 8, te Zoelen 5, te Cuiemborg 5 nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voor, terwijl te Beusichem, Buren, Dell en Beesd een nieuw geval werd geconstateerd. Dinsdagmiddag werd op de afge damde Maas tusschen Gelderland en het Land van Heusden en Altena een groot aantal stuks rundvee in beslag genomen op verschillende booten, wegens invoer binnen den bij Min. Beschikking van 21 September j.l. bepaalden afgesloten kring. Tegen de eigenaren en vervoerders werd proces verbaal opgemaakt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden om dezelfde reden 4 stuks rundvee in beslag genomen, welke aan den steiger te Dussen op een boot werden gedreveneveneens met procesverbaal tegen den eigenaar. En Woensdagmorgen werd op het Capelsche Veer een kalf in beslag genomen en tegen den vervoerder van de vrachtauto en tegen den veerman, eveneens als vervoerder procesverbaal opgemaakt. Wij vestigen nogmaals de aandacht erop, dat de rivieren, die de grens van den afgesloten kring vormen, bij dit afgestoten gebied zijn inbegrepen, zoodat men reeds in overtreding is, zoo gauw het vee zich van buiten den kring op de boot, veer, pont of brug boven den waterspiegel der genoemde rivieren bevindt, „Prov. Ct." a. de namen van mannelijke per-- j sonen; b. de namen van dieren, die of j slechts een mannelijk individu aan- j duiden (stier, hengst), of een gebrui kelijk afleidsel op in voor het vrou welijk individu naast zich hébben (leeuw, wolf, ezel); c. de samenstellingen met een der onder a en b genoemde woorden als tweede lid. In alle andere gevallen mag men ook hier de n weglaten. In enkele oude uitdrukkingen ko men de oude vormen den, dien, enz. nog voor (bijv.: in den beginne, na den eten, uit den booze, met dien ver stande). Het spreekt vanzelf, dat de ze verbuigingsuitgangen onveranderd moeten blijven. 3. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding der zelfstandige naam woorden richt men naar het beschaaf de spraakgebruik (bijv.: is de kachel niet aan? Neen, hij is uit). Die soep is erg warm, ze (of ook hij) is anders lekker. HAVEN-OPENING TE DORDRECHT. De stad Dofdrecht heeft een schit terend feestkleedaangetrokken, ter gelegenheid van de opening harer zee haven door H. M. de Koningin, verge zeld van Prinses Juliana en Prins Hendrik. De ontvangst van 't Kon. Gezin, dat in den slaapwagen op 't station Gilze- Rijen had overnacht, was zeer harte lijk. Van 't Stationsgebouw reed men naar 't Gemeentehuis, waar de raad bijeen was (behalve de sociaal-demo cratische leden, die zelfs hun kinderen naar Breda hadden gezonden) en de burgemeester een hartelijk welkomst en dankwoord sprak en een overzicht van de stad en hare bedrijven gaf, als ook van de te openen haven. H. M. beantwoordde deze rede. Vervolgens sprak de voorzitter der Kamer van Koophandel en werd door de kinderen een aubade gebracht. Door de prachtig versierde straten, reed het Kon. gezin, enthousiast toe gejuicht naar de haven, waar de bur- Hij zal zijn ambt van hoogleraar aan de Leidsche universiteit neerleg gen. De eerste vlucht van den geregelden dienst op Indië. Donderdagmorgen vroeg, toen de eerste stralen van de zon de vochtige grasvelden van de Haarlemmermeer koesterden, is het eerste postvliegtuig van den geregelden dienst Holland— Indië vertrokken. Het was de P.H.— A G.R die de serievluchten inzette en die een groote lading post en ook eenlge goederen naar onze overzeesche gewesten meenam. Er zijn niet minder dan 23000 post stukken aan boord. De directeur der K. L. M. Plesman en de directeur der posterijen Ir. Damme wenschte de vliegers, van Dp, Wiersma en Buitenhuis, goede reis. Aankomst te Batavia is bepaald op 6 October a.s. 2 October vertrekt het volgende vliegtuig naar Indië en 17 October het eerste uit Batavia naar Holland. Het vliegtuig kwam te 1.10 uur in Budapest aan en legde deze eerste route, 1125 K.M., af in 6 uur en 40 minuten. Een dumpinggeval. Publieke werken te Amsterdam heeft aanbesteed het bouwen van een hef- brug aan de De Ruyterkade bij het Oostelp viaduct. Minste inschrijvers waren de firma Krupp te Essen voor f 36 000 en L. jonker Mzn. te Amster dam voor f45.000. Daar naar het oordeel van B. en W. de inschrijving van de Duitsche firma was gebaseerd op dumping, is naar het Hdbl. meedeelt, aan de firma Jonker het werk gegund SPORT. H E.C. I—Helmond 1. Zooals reeds aangekondigd zal HEC Zondag a.s. spelen tegen Helmond, die hier overbekend is. Het zal daarom wel onnoodig zp er nogmaals op te 12 19 26 BUITENLAND. In Rusland zijn wederom 42 doodvonnissen voltrokken van perso nen die verdacht werden een contra revolutie te propageeren tegen de Sovjet—republiek. Zij kwamen niet voor een rechtbank, maar werden door de Gepoe (politie) schuldig geacht en neergeschoten. In Praag zijn ernstige opstootjes ontbrand tegen de Duifschers. In Duitsche schouwburgen, café's e.d. zijn ruiten ingesmeten. De politie was den toestand des avonds absoluut niet meester. Voor het Rijksgerechtshof in Duitschland is Hitier gisteren als ge tuige gehoord tegen 2 officieren in een hoogverraad proces Hij verklaarde dat zijn partij langs wettigen weg haar doel wil bereiken. Hij telt nu 107 leden In den Rijksdag, maar dat moet en zal de meerderheid worden, en dan zullen de vredes voorwaarden gewijzigd moeten worden en een na tionaal leger gevormd, niet zooals de rijksweer, dat een politiek instrument is, maar een leger dan andere kan weerstaan en dat in staat is Duitsch land waardigheid in de wereld op te houden. In Brussel dient op 't oogenblik het proces tegen de Rosa, die den aanslag pleegde op den kroonprins van Italië te BruSsel. De Fransch—Iialiaansche vloot onderhandelingen zp geheel mislukt. De spellingkwestie. Men kent het jarenlang slepen van de spellingskwestie, men weet, hoe ongeregeld laten een waren chaos had veroorzaakt, zéér tot schade van taal en onderwijs. Tot er nu een besluit van den Mi nister van Onderwijs is gevallen, waardoor intooming van den chaos voorloopig mogelijk schijnt te wor den. Het is geen definitieve beslissing. Op haar inhoud zal menig critisch woord worden afgeschoten. De taal geleerden kunnen doorgaan met hun tournooien. Maar het is een beslissing. De menschen van het onderwijs we ten nu tenminste waar ze zich aan te houden hebben. De bepalingen luiden: 1. De verbuigingsuitgangen e en en van een en geen en van de bezitte lijke voornaamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar mogen altijd worden weggelaten. 2. De tot dusver geldende regels voor de verbuigingsuitgangen blijven van kracht voor alle onder 1 niet-ge- noemde lidwoorden, bijvoegelijke naamwoorden, voornaamwoorden, telwoorden en deelwoorden, als deze betrekking hebben op: a.s der WINKELWEEK van 4-11 Oct. door de Waalwijksche Winkeliersver- Ter gelegenheid te organiseeren eeniging, stellen wij ons voor een uit te geven, in den geest als dat in '27 en 28 is geschied, en dat toen in elk opzicht een enorm succes had. Waar ons blad juist 't gros van z'n lezers telt, waar dit voor OH16 winkeliers van belang is, we noemen Groot Waalwijk, Drunen, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Capelle, Waspik, Raamsdonk, Kaatsheuvel, (Loonschendijk, Zandschel, Recht vaart) Loonopzand, Dussen, Drongelen, enz. enz. en wij eene bijzondere verzorging in kleurendruk en een zeer groote bijzondere verspreiding garandeeren, daar is het voor 3IÏ6 winkeliers en handelaren van 't grootste belang hunne ad vertentie voor het nummer van 4 October te reserveeren. Wij zullen hen daarenboven heel billijk met de prijzen behandelen. Denkt du, aan het WINKELWEEKNUMMER van .DE ECHO" van 4 October a.s. gemeester een rede hield, waarna H. M. de Koningin de handle overhaalde en de haven geopend was. De vele booten in de haven, waar van een paar dienst doen als logeer- gelegenheid, waren gepavoiseerd en de muziek speelde het Wilhelmus. Er was enorme belangstelling. Daarna werd een rijtoer door een groot gedeelte der stad gemaakt, een bezoek gebracht aan 't Museum van Gijn en trok de historische optocht, voorstellende het bezoek van Frederik Hendrik en Amalia van Salms aan Dordrecht in 1631, en waaraan door personen uit alle burgers, ook de voornaamste, werd deelgenomen. Er waren 25 groepen, de eene al schitte render dan de andere. H. M. de Koningin en de Prinses vertrokken weer ten 5.50 uur. De verlichting van station en ge bouwen is buitengewoon mooi. Des avonds werd een eeremaaltijd aan 250 genoodigden aangeboden, waarbij o.a. aanzaten Prins Hendrik en tal van gasten uit Duitschland en Engeland, Minister Reijmer, Jhr. van Karnebeek, tal van autoriteiten, alsook vertegenwoordigers van verschillende Kamers van Koophandel. De Kamer voor de Langstraat wordt bij de feesten vertegenwoordigd door haar secretaris, den heer M. A. J. van Liempt. PROF. VAN EYSINGA. Prof. van Eysinga uit Leiden is ge kozen tot rechter in het Permanente Hof van Justitie in Den Haag. wijzen, dat het een van de sterkste verg. Is van onze afd. zoodat HEC geducht op moet passen om niet met al te hooge cijfers te verliezen. Hel mond speelt dan nü haar eersten wedstrijd en zal zij er alles op zetten om de comp. zoo goed mogelijk in te zetten, want daarmede staat het kampioenschap ten zeerste in verband en Helmond mag toch zeker tot de kampioenscandidaten gerekend wor den. Reeds eenmaal heeft HEC gen. verg. haar kampioensilusies ontnomen, zoodat Helmond wel op zal passen om dit nu te voorkomen. De HECers zullen hiermede terdege rekening moeten houden en spelen voor wat ze waard zijn. Daarbij komt dat HEC waarschijnlijk alle punten uit thuiswedstrijden moet halen evenals dat bij de vorige jaren het geval was, Om daarmede Zondag a s. te kunnen beginnen zullen de HECers hun uiterste best moeten doen en dan is het nog te betwijfelen of zij hiertoe tegen Hel mond in staat zijn. HEC zal met een andere opstelling spelen dan in Venlo en daardoor is misschien een beter resultaat te ver wachten, terwijl daarbij nog komt dat HEC alles er op zal zetten om vooral bij den eersten thuiswedstrijd een zoo goed mogelijk figuur te slaan. Deze wedstrijd staat onder leiding van dhr. Stabel en zal om half drie aanvangen. Sportliefhebbers die in het bezit wenschen te komen van seizoenkaarten kunnen deze aan de loketten verkrijgen. Het programma voor de lagere elf tallen is voor de maand October als volgt 5 October HEC 2—WSC 3 HEC 3BW 6 DES 1HEC2 RWB3-HEC 3 HEC 2—Capelle 1 HEC 3—Sportverg. 1907 W. v. Heusden I—HEC 2 HEC 3-RWB 3 JULIANA. Zondag a.s. neemt ook voor Juliana de competitie een aanvang en wordt de eerste thuiswedstrijd tegen NOAD3 uit Tilburg gespeeld. Dit is een geheel onbekende tegenstander voor Juliana Vorig seizoen behaalden deze Tilburgers het kampioenschap in de reserve 2e klasse en dat zij ook nu over een zeer sterk elftal beschikken is Zondag j.l. bewezen daar de eerste competitie, wedstrijd tegen Oosterhout met 7—1 werd gewonnen. Dat NOAD zal trach ten haar overwinningen voort te zetten is te begrijpen en zal Juliana zeker op heftigen tegenstand kunnen rekenen, maar gewoonlijk wordt tegen sterke tegenstanders het beste spel vertoond en zal ook Juliana en alles opzetten om de competitie met een overwinning te openen. Den voetballiefhebbers staat dus een spannende wedstrijd te wach ten en zal het zeker niet aan belang stelling ontbreken daar velen deze nieuwe vereeniging in de 3e klas NVB tegen Juliana in den strijd willen zien. Aanvang om half drie. W.S.C.2 Willem II3 Aanvang 12 uur. Wederom staan morgen voor de belde hoogere Elftallen van WSC twee belangrijke competitie-wedstrijden aan- gegeven. Allereerst vraagt ditmaal de belangrijke thuiswedstrijd, welke de WSC reserves voor de reserve tweede Klasse NVB aan de Parallelweg zal moeten spelen tegen Willem II3 uit Tilburg, onze volle aandacht. Een zware partij voor WSC2, en toch behoeven de spelers dezen wed strijd niet zoo angstig in te zien, ten minste wanneer de voorhoede meer durft door te zetten dan vorige week tegen Longa in Tilburg en Willem 11 heeft nog lang niet gewonnen, wan neer hetzelfde enthousiasme van vorig jaar wederom aanwezig is. Ook toen hebben de spelers getoond, wat door enthousiasme tegen sterkere tegenstanders bereikt kan worden. Is dit laatste ook morgen bij de spelers aanwezig, dan is het niet uitgesloten, dat er een klein succes behaald zou kunnen worden en zijn wij met een gelijk spel reeds meer dan tevreden, Wij zijn dan ook benieuwd omtrent het resultaat van deze eerste ontmoe ting en velen zullen morgen evenals vorig jaar den strijd komen volgen. Willen de bezoekers er nota van nemen, dat bij uitzondering deze wedstrijd om TWAALF UUR zal aanvangen. Ook de wedstrijd van het eerste elftal van WSC vraagt eveneens onze volle aandacht. WSC gaat In Geer- truidenberg de eerste competitiewed strijd spelen tegen Good Luck. Even eens een moeilijke wedstrijd voor WSC, eenerzijds vanwege 't grillerige terrein, anderzijds, doordat Good-Luck juist tegen WSC haar beste beentje voorzet. Evenwel de spelers zijn vol goeden moed en zullen zich tot het uiterste werenlaat ons derhalve het beste hopen en dat succesvol de competitie wordt ingezet. Sportver. niet gespi R.W.B. De competitie zal voor RWB openen met een thuiswedstrijd tegen Sport- vereeniging 1920 uit Oss. 2 jaar ge leden speelde deze vereeniging reeds in de 3e klas en was voor RWB een sterken tegenstander, beide wed strijden kreeg RWB klop. Nagenoeg met hetzelfde elftal, dat het laatste seizoen zoo goed eindigde zal hel oude RWB het nieuwe seizoen aan vangen en we zijn er van overtuigd, dat gezien de goede clubgeest welke er momenteel heerscht, dit een aan sporing zal zijn dit seizoen ook eens goed te beginnen. Er behoeft zeker niet verloren te worden. Aanvang half 3 terrein RWB, Wedstrijd programma B. V. B. 5 Oct. RWB 2—Capelle. RWB 3—Capelle 2. 13 W. v. Heusden—RWB 2, RWB 3—HEC 3. 19 RWB 2—WSC 3. RWB 3—Kaatsh. Boys 3. 26 DES-RWB 2. HEC 3—RWB 3. Het RWB-terrein is momenteel zee' slecht, zoodat de wedstrijd RWB-

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6