iiilfiiT Cor. v. I. Wiel Permanent Wave H. de Boni-v. Huiten vanaf 115.- 8 No, 77. Zaterd. 27 Sept. '30. 52e Jrg. DERDE BLAD. provinciaal NIEUWS. Waalwijk, 26 Sept. 1930. Gemeenteraad. De heer Math, van Loon heeft wegens vertrek naar Eindhoven zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad. Opvolger is de heer J. C. Spapens, die het lidmaatschap zal aanvaarden. De premiemarkt. De premiemarkt, sedert het vorig jaar weer in eere hersteld, heeft ook ditmaal een zeer groot succes gehad. Et stonden een 250—tal beesten aan de lijn, in kwaliteit zooals men die zelden ergens zal aantreffenen nu ROg konden geen beesten van over de "Maas worden aangevoerd, vanwege liet Mond— en Klauwzeer, Naar deskundigen ons verzekerden, was het een ware tentoonstelling van prima fok en melkvee, waarmede Ben de Waalwijksche markt kon geluk- wenschen. De belangstelling v/as ook zeer groot en tal van Hollandsche en Belgische kooplieden waren present In weerwil daarvan was de handel niet zoo vlot, wat ook gisteren reeds op de Bossche Markt viel ie bespeuten Zooals we hierboven zeiden was de kwaliteit van 'i aangevoerde zeer j bijzonder. Er gingen beesten van f 520 van de markt. Men kreeg hier een staalkaart van het mooiste vee uit de Langstraat en omgeving en daardoor werden wij opnieuw gestaafd in onze overtuiging dat onze markt is de markt voor prima kali— en melkvee, dat onze plaats als centrum gemeente in de Langstraat en omgeving en 't Land van Heusden en Altena, de aangewezen plaats is voor een bloeiende veematkt van bovengenoemde soorten. Dat ligt op de eerste plaats aan de boeren en op de tweede plaats aan de veekoopers. 0e eersten moeten de markt niet bezoeken om de premies,* maar om de markt tot naam en bloei te brengen, en dan komen de kooplui vanzelf. Het bezoek was zeer druk voor de geheels markt en de regeling was naar gewoonte in orde. De uitslag der premiekeuring door de jury, de heeren A. J. Buijs, Oud Heusden J Huijsman, Capelle J J. Klljn—Buijs. Elshout; j. C. Schoen makers, Raamsdonk(dorp) was als volgt le Prijs 10.2e prijs 7.50; 3e prijs 5.4e prijs enz. 2.50. Klasse: Kalfkoeien, afgewisseld: le pr. Ai B. Timmermans, Capelle. Deze le prijs bestond uit een bieten snijmachine, beschikbaar gesteld door den heer P. Bierlaagh te Waalwijk; eere-med. geschonken door Maalsch. „Noord-Braband", Waalwijk en med le pr. van H. Hoffmans, Waalwijk, le pr. B.: M. Ockers te Sprang, met med. van Boerenbond, Waalwijk. le pr. C.G. Branderhorst, Eethen, met med. van J. B. Timmermans te Waalwijk. 2e pr. A: Arie Boll, Doeveren met med. van C. Snijders te Waalwijk. 2e pr. B: P. Boll, Doeveren, met med. van H. Hoffmans te Waalwijk, wijk. 3e pr. A: J. Klijn, Elshout. 3e pr. B: P. Werther, Haarsteeg. 4e pr. A: Chr. v. Herpt, Herpt. 4e pr. B: Idem. 5e pr. A: W. Hoeflaken, Wijk. 5e pr. B: C. Werther, Sprang. Klasse: Kalfkoeien, niet afgewisseld. le pr.J. Verhoeven, Dussen, met med. Waalwijksche Winkeliersvereen. 2e pr.Ant. v. Huiten, Waalwijk, met med. Boerenbond Waalwijk. Klasse: Kalfvaarzen met 4 of 6 breede tanden. le pr. A: P. van Huiten, Elshout, met eere-med. van A. H. van Schijn cel, Waalwijk en medaille van J. B- Timmermans Wzn., Waalwijk. le pr. B: Alsvoor, met med. „Waal- wijks Belang". 2e pr. B: Alsvoor, met med. R. K Middenst. Vereen. Waalwijk. 2e pr. B: G. W. Branderhorst, Eethen, met med. van A. J. M. Jansen te Waalwijk. 3e pr. A: Bramlodder te Moerdijk 3e pr. B: A. J. Klijn, Elshout. 4e pr.: M. Spoor, Eethen. Klasse: Kalfvaarzen met 2 breede tanden. le pr.: J. v. Loon, Waalwijk, met eere-med. R.K. Middenst. Vereen, en ®ed. van de Redactie van „De Echo van het Zuiden", Waalwijk. 2e pr.P. v. Huiten, Elshout, met med. „Waalwijks Belang". 3e pr. A: J. van Loon, Waalwijk 3e pr. B: Seb. Vos, Waalwijk. 4e pr. A: A. J. Klijn, Elshout. 4e pr. B: Ant. van Huiten, Waal wijk. 4e pr. C: J. Klijn, Elshout. Klasse: Melkkoeien, afgewisseld. le pr. A: W. Hoeflaken, Wijk met eere-med. van A. J. M. Jansen, Waal- vjjk, en med. van A. v. Huiten, Waal wijk. le pr. B: J. Verhoeven, Dussen met Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. 2e pr.G. Branderhorst, Eethen met med. van „Waalwijks Belang". 3e pr.: J. Werther, Sprang. 4e pr. A en C: Chr. v. Herpt, Herpt. 4e pr. B: A. L. Sneep, Capelle. Klasse: Melkvaarzen met 4 of 6 breede tanden. le pr.G. Branderhorst, Eethen,, met med. van Dir. Mij. „Noord-Bra band". 2e pr.: P. v. Huiten, Elshout, met med. van N. N. Klasse: Fokkalveren van een jaar en ouder. le pr.J. Klijn, Elshout, met eere- med. van C. Snijders, Waalwijk, en med. van A. H. v. Schijndel te Waal wijk. 2e pr. A: Ant. v. Huiten, Waalwijk, met med. van Boerenbond Waalwijk. 2e pr. B: J. Klerks, Waalwijk, met med. van R.K. Middenst. Vei-. Waalw. 3e pr. A: M. Spoor, Eethen. 3e pr. B: Chr. v. Herpt, Herpt. 4e pr. A: J. B. Timmermans Wzn. te Waalwijk. 4e pr. B: J. v. Riel, Sprang. Klasse: Vette vaarzen. le pr.: M. Spoor, Eethen. 2e pr.: Ant. van Huiten, Waalwijk. 3e pr.W. Baijens, Waalwijk. De uitreiking der prijzen had plaats in café de Korenbeurs van den heer Snijders door den Edelachtb. heer Burgemeesier van Waalwijk. Alvorens daartoe over fe gaan richtte de burgemeester een kort woord tot de aanwezige prijswinners. Spr. wees op deri crisistijd die de boeren stand doormaakt, doch constateerde met voldoening dat de boeren niet bij de pakkan gaan neerzitten, doch hun ijver verdubbelen en als het ware tegen de verdrukking in vechten. Ook de Veemarkt—commissie heeft hiervan blijk gegeven door, niettegen staande den crisistijd en het heerschen van mond en klauwzeer, haar plannen door te zeiten en daarmee een goed voorbeeld gegeven Uit der, grooten aan voer en de prima kwaliteit kan echter worden afgeleid dat de boeren geen voorbeeld noodig hebbenzij hebben laten zien dat ze in dezen crisistijd den moed niet hebben laten zakken Spr, brengt dank aan de Veemarkt commissie voor haren arbeid, die met zooveel succes is bekroond geworden Verder brengt hij dank aan de keurings commissie die zoo bereidwillig is geweest het moeilijke en vaak ondank bare werk van de keuring op zich te nemen. Spr. hoopt dat zij zich een volgende maal weer bereid zal verkla ren als een beroep op hare deskun digheid wordt gedaan. Hierna ging spr. over tot de uitrei king der prijzen, waarbij hij gelegen heid had een bijzonder compliment te maken aan de heeren P. v. Hulter. uit Eishout, G. J. W. Branderhorst uit Eethen, Chr. v Herpt uit Herpt, Klijn uit Elshout, Hoevelaken uit Wijk en M Spoor uit Eethen voor de keurige collectie vee die zij hier ter ma.kt hadden aangevoerd. Hij sprak het vertrouwen uit dat zij ook in 't ver volg naar de gewone veemarkten te Waalwijk zouden komen en zouden willen meewerken deze markten weer. op hef vroegere peil te brengen. Aan het slot der prijsuitreiking spra de heer Jos Loeff als voorzitter der Veemarkt—commissie nog een kort woord. Hij sloot zich geheel aan b de woorden zooeven door den ede achtb. heer burgemeester gesproken speciaal waar deze den wensch uit sprak dat men niet alleen naar c premiemarkt maar ook naar de gewone veemarkten zou kGtnen. Hij hoopte ook dat, ais de commissie het volgend jaar weer bij de gemeente om steun zou aankloppen, zij weer op dezelfde medewerking zou mogen rekenen. Ten slotte een woord van hulde aan de Marktcommissie, speciaal aan voor zitler en secretaris, de heeren Loeff en Thljssen voor hun ijverig werken. Laten zij, met steun van het Gemeen tebestuur, met alle kracht doorzetten, laten zij door woord en daad de markten vooiuitzetten, zij dienen daarmee een zeer groot Waal wijks Belang. Onder „Landbouw en Veeteelt" in dit nummer treft men een meer erf- tisch verslag van een deskundig me dewerker. Mond- en Klauwzeer. Naar wij vernemen is door de land bouwers en veehouders uit het Land van Heusden en Altena een verzoek ingediend bij de Kamer van Koop handel voor de Langstraat en bij de afdeeling Waalwijk van den Noordbr. Chr. Boerenbond om bij den minister van landbouw te willen requestreeren, om de verboden grens der besmette streek voor mond en klauwzeer te willen verleggen van de Maas naar de Merwede, waar In het Land van Heusden en Altena het mond- en klauwzeer geheel of zoo goed als ge heel is verdwenen en dit besluit den berokkent. Ook in andere plaatsen der Lang straat wordt deze aclie gesteund. Winteravondcursussen aan de Rijksvakschool. De inschrijvingen voor de nieuwe avondcursussen aan de Rijksvakschool zijn weer zeer goed te noemen. Er lebben zich in totaal tot dusverre 187 leerlingen aangemeld. De verdeeling over de verschillende cursussen is als volgt Cursus 1 Modelleeren bovenwerk 18 2 Snijden overleder 28 3 Stikkerij jongens 15 4 Stikkerij meisjes 30 5 Zoolleerealculatie 6 6 Handzwikken 3i 7 Machinale Zwikkerij 36 8 Onderwerk en Uitpoets 16 Verder gaven zich nog 3 leerlingen op, die echter nog niet tot het volgen van een bepaalden cursus besloten lebben. Voor het modelleeren met de gra- deermachine gaven zich 2 jongelui op, welk getal te klein is om ook hier voor een cursus in te lasschen. Bij een getal deelnemers van 5 a 6 zou deze cursus echter ook doorgang kun nen vinden. De belangstelling voor de Looierij- afdeeling blijft nog gering. Slechts enkele candidaten hebben zich .hier voor opgegeven. Het aantal inschrijvers nadert dus de 200. Met genoegen kunnen wij dan ook constateeren dat er voor deze zoo nuttige instelling een groote be langstelling bestaat. Denkt tijdig aan het gereed maken van een pakkende ad vertentie voor het WINKELWEEKNUMMER van a.s. Zaterdag. Dameskapper wan L ttf U K. taaist het P©slka«teer Telefoon S. (ijtsieem iugènej 8 S" 8 R 8 Naast net posucanioer 9 Telefoons. 9 xx 8 8 S 9, I wiiliiïiswsu ÏSU9W a 8 88 qoqoooooqqoqooqoöqooqöoqoooo Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Mil. Zaken ons mededeelt zal op 12 Nov. a.s. het jaarlijksch onderzoek voor de verlof gangers der lichtingen 1918 en 1921, uit de gemeenten Waalwijk, Dussen, Eethen, Sprang—Capelle en Wijk c.a. plaats hebben te Waalwijk in de Openbare Lagere Schooi, Stationsstraat. Naar wij van hetzelfde bureau vernemen, bestaat In November en December a.s voor hen die voor den dienstplicht zijn ingeschreven en nog niet bij de land— of zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienst plichtigen in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid om bij den herkeuringsraad te 's Gravenhage een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Bekroning. Bij den dezer dagen te 's Bosch ge houden nationalen vakwedstrijd „Ons Dagelijksch Voedsel", behaalde de heer M. C. Pulles—Heesbeen alhier met zijn inzending beschuiten een verguld zilveren medaille en met zijn inzending brood een verguld zilveren plaquette. De prijswinnaars van dezen wedstrijd kunnen meedoen aan den wedstrijd om het kampioenschap „Ons Dage lijksch Voedsel" van Nederland. Tentoonstelling. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de Tentoonstelling die a.s. Zondag in het gebouw der Gemeentelijke Teekenschool gehouden wordt van werkstukken door de leerlingen in verschillende klassen gedurende den vorigen cursus vervaardigd. Deze expositie is voor ledereen toegankelijk en wordt gehouden van 10—5 uur. Benoemd. De heer J van der Let, chef dar stikkerij der Timtur—schoenfabriek is benoemd aan de afdeeling „Machinale Schoenmakerij" der strafgevangenis te Jogjakarta (Ned.—Indië), waarvoor half Juli een oproeping in ons blad door 't Ministerie van Koloniën w^rd geplaatst. Sobriëtas-bloempje. A s. Zondag zal in onze gemeente het Sobriëtas-bloempje ten verkoop worden aangeboden. Waalwijksche IJsclub. Donderdagavond hield het bestuur der Waalwijksche IJsclub een verga dering, waarop besloten werd binnen enkele weken een algemeene verga dering uit te schrijven, waar den leden een overzicht zal worden gege ven van den werkzaamheden in het vorig seizoen, van financiën en van de plannen voor den aanstaanden winter. Langstraatsche Biljartbond. Maandag j 1. vergaderde voor de eerste maal in het seizoen 1930—'31 de Langstraatsche Biljartbond in het café van dhr. A. van Berkel alhier. gen" riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en schilderde hen de ge noegens, welke blljaitliefhebbers in het komende tournooi zullen smaken. Bij acclamatie werd hij als voor zitter uitgeroepen. Als secretaris zal tungeeren P. van Meeuwen van de W.B C. en als penningmeester J. de Graaff van Ons Genoegen. Staande de vergadering gaven zich op voor de le afdeeling: B. J. C. I Druilen, Jongens congre gatie. Amusement, Waalwp café Smolders. Ons Genoegen, Waalwijk calé Kem perman. W.B.C, Waalwijk café van Berkel. 2e afdeeling B. J. C. ii Drunen. Wilheimina Drunen. jongenscongre- gatie. Amusement II Waalwijk. Besloten werd geldprijzen, medailles en draagmedailles beschikbaar te stel len. Eventueele clubs uit de Lang straat, welke met een zestal aan dit tournooi in de le of 2e afdeeling wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij den secretaris van den Langstraalschen Biljartbond den heet P. van Meeuwen Nieuwstraat 2 Waalwijk, waar alie inlichtingen te bekomen zijn. R. W.B. Tijdens den gecostumeerden voet- balwedstrijd werden door de firma De Rooy en Oerlemans alhier, welke alie soort sportschoenen fabriceert, 2 paar voetbalschoenen merk „Ihe Marathon" voor R.W.B. beschikbaar gesteld. Deze royale gift werd be grijpelijker wijze dankbaar aanvaard en hopen we dat de schoenen die er zeer keurig uitzien en uitstekend spe len voor beiden een succes zullen zijn Bezoekt de WINKELWEEK te WAALWIJK, die Zaterdag 4 October begint. Kruisboogsport. Zondag 28 September zal op de banen van hei Kruisboogschutters- gezelschap „üe Eendracht", gevestigd by dan Heer L. Leijtens, Grootestraal 171, café alhier, de groote wedstrijd plaats hebben, tusschen den Tilburg schen en Langstraalschen Kruisboog- bond om het kampioenschap. De besta schutters komen hier tegen over eikaar, zoodat het een spannende strijd zal worden. Wij raden eenieder die iets voor deze sport voelt aan, een kijkje te gaan nemen op de daarvoor ingerichte banen van „De Eendracht." Aanvang van den wedstrijd 2 uur. Arm gebroken. Donderdagmiddag kwam de 12- jarige K. v. d. Aa op het Hoogeinde alhier al spelende ie vallen waarbi hij zoo ongelukkig terecht kwam dat hij zijn rechterarm brak. Door Dr. Langemeijer werd dit ge kwetste lichaamsdeel gezet. SCHOENEN IN- EN EXPORT. In de maand Augustus 1930 werden in ons land ingevoerdSchoenen, laar zen en pantoffels, geheel of in hoofd zaak leer: 84.093 paar ad 291.000 tegen 76.070 paar ad 282.000 in Au gustus 1929. Van Jan.—Aug. 1930: 897.780 paar ad 3.212.000 tegen 851.510 paar ad 3.216.000 Jan.—Aug. 1929. Uitgevoerd werden in Aug. 1930 48.847 paar ad 291.000, tegen 71.732 paar ad 414.000 in Aug, 1929. Jan.Aug. 1930: 291.000 paar ad 1.739.000 tegen 349.943 paar ad 2.132.000 Jan.—Aug. 1929. Men ziet uit bovenstaande eene be langrijke stijging van den invoer en dito daling van den uitvoer, vooral komt dat uit als men vergelijkt de maanden Augustus van 1929 en 1930 'DRUNEN. Woensdagavond werd in de Ned. Herk Kerk alhier, de 83e Ring vergadering gehouden van den Ring „Heusden en Altena" van het Ned Jongelingsverbond. Zeer vele leden van de aangesloten vereenigingen waren tegenwoordig zoodat het kerkgebouw flink bezet was De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 150: 1, waarna de voorzitter ds. v, d. Vlugt voorging in gebed'. Hierna las hij een gedeelte voor u de H. Schrift n.I. een gedeelte van Galaten 2 en 3, waarover hij een korte uiteenzetting gaf. De heer D, Molenbrugge van de afd. Drunen hield hierna de Bijbel- 'dé rT "stand der' bespreking over Mattheus 1024 tot het einde. Naar aanleiding van eenige gestelde vragen, volgde een leerzame discussie over het besprokene. Dhr. van Helden declameerde ver volgens een tweetal voordrachten, ge titeld „De laatste storm" en „de Moeder" Heusden, las de notulen voor van de 82e Ringvergadering te Wel! gehouden, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna was het pauze, waarin den aanwezigen ververschingen werden aangeboden, welke dankbaar werden aanvaard. Na ongeveer een kwartier pauze werd de vergadering heropend met tiet zingen van Ps 95: 4. Hierna werd door den voorzitter een en anderjmedegedeeldaangaantiedeher- comst der geschriften van het Nieuwe 'est. ende studie, wdkedienaangaande gemaakt is in verband met verschil- lende ontdekkingen uit de oudheid. Na afloop van deze inierressanfe ezing, die door allen met de grootste aandacht werd gevolgd, sprak dhr. anssen, hoofd der school uit Well, namens de vergadering een dankwoord tot den spreker. Nog werd gezongen Gez. 96, waar na deze vergadering met dankgebed werd gesloten. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 0 en des namiddags 5 uur hoopt in de Geref. kerk alhier op te treden candidaat Batelaan van Bodegraven. In de Ned. Herv. kerk alhier loopt a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags 6 uur op te treden as. J. Fokkema. Terwijl da 77 jarige J. D, alhier, angs den slagerswinkel van j. Nieu- wenhuljzen heen wandelde, werd hij door diens hond, geheel onverwachts n zijn dijbeen gebeten, Ons dunkt dat het nu wel eens tijd wordt dat dit gevaarlijk dier wordt afgemaakt of aan den ketting wordt vastgelegd, daar reeds verschillende personen mei dit valsche dier op ninder aangename manier hebben kennis gemaakt. Naar wij vernemen zai de less en oritspanningszaal van den Chr. Volksbond alhier op Maandag 6 Oct. a s weer voor het publiek worden toegankelijk gesteld Het lijdt geen twijfel of evenals vorige winters zal ook in den aanstaanden winter van deze nuttige instelling veel gebruik worden gemaakt om de lange avonden op aangename wijze door te brengen. Het 8—jarig zoonfje van H. de R. alhier, kwam op de straat te vallen 0e werd bewusteloos opgenomen. De hulp van dr. Winkelman werd Inge roepen, die den jongen met zijn auto naar huis vervoerde. De dokter con stateerde hersenschudding. VRIJHOEVE—CAPELLE. Op Don- derdag 2 October herdenkt de heer C. A. Tactor chauffeur, den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N. V. Adrianus Oerlemans en Zonen. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gem. alhier hoopt a,s. Zondag des voorm. half tien en des nam. half drie uur op te treden Ds. A. v. Willigen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. L. de Bruya, gemeentesecre taris van Willemstad, is bij K.B. be noemd tot secretaris der voorloopige directie van den Wieringermeerpolder. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier is voornemens ter viering van zijn 10 jarig bestaan een Nationaal Muziek- en Zangconcours te houden op Hemelvaartsdag 1931. De voetbalvereniging „Excel sior" te dezer plaatse neemt a.s. Zaterdag deel aan den door de voet balvereniging „Neerlandia" teKaatsh. georgaviseetden seriewedsirljd. A.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. 2 uur zai in de Nev. Herv. kerk aan den Loonschendijk optreden de heer Van der Endt, gods dienstonderwijzer te Rhoon. A.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. half drie zal in de Geref. kerk alhier leesdienst worden gehou den. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal om half tten in de Dorpsche kerk en des middags op 't Veer optreden een zendeling onder Israëlterwijl Ds. F. de Vries om half tien en om 5 uur optreedt in de Ger. Kerk. Naar wij vernamen, zijn de acht Middenstandswoningen in de Juliana- laan, waarvan er voor kort slechts 3 bewoond werden en die nu eens flink opgeknapt worden, weer alle verhuurd. Dhr. Sneep werd benoemd tot lid van de Regeiingscommissie Statenver kiezing, voor de kamerkringen Tilburg en 's Boschevenwel hij bedankte. RAAMSDONKSVEER. De mare chaussee J. Leijien, van de brigade Raamsdonksveer, slaagde dezer dagen voor het politie-diploma. De cursus voor het herhalings- onderwijs is alhier deze week begon nen. Dezer dagen is op het Veer een portemonnaie gevonden met inhoud. Inlichtingen te bekomen op de mare chausseekazerne. RAAMSDONK. De voormalige O.L. Schooi in de Molenstraat is in sloo- pershanden overgegaan. Met 't afbre ken is men deze week begonnen. Het schoolhuis blijft staan, hiervan worden 2 woningen gemaakt. Tot leden van de Vleesch- keuringscommissie in deze gemeente zijn voor het jaar 1931 herbenoemd de heeren A. J. W M. Moons, burge. K X - - - g

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9