w. s. c. BUITENLAND. 't Rommelt op vele plaatsen. In Brazilië wordt nog steeds heftig gevochten. De opstandelingen hebben reeds verschillende provincies bezet, maar ook de regeering seint groote jaccessen. Wat er van waar is zal later wel blijken. In Spanje zijn op talrijke plaatsen beftige meetingen der republikeinen «ehouden, en hebben zeer vele arresta ties plaats gehad. De toestand is zeer onrustig. De opening van den Duitschen Rijks dag heeft Maandagmiddag geleid tot buitengewoon stormachtige betoogin gen. Er was veel publiek op de been, onder welke de communisten en nationaal socialisten sterk vertegen woordigd waren, De politie was met sterke peletons te voet en te paard aanwezig en hield de menigte in be dwang. Telkens probeerde men door de cordons te breken, doch dit lukte niet daar de politie krachtdadig op trad. Telkens werden groepjes com munisten en nationaal-socialisten aan gehouden en per vrachtauto naar de politiebureaux vervoerd. In den Rijksdag was de spanning al niet minder groot. De nationaai— socialisten waren allen met bruin hemd gekleed. De zitting werd geopend door den 83 jarigen Herold, de oudste afgevaar digde van het Centrum in den Rijks dag. Tegen drie uur kwamen de nationaal- socialisten in gesloten gelederen met den Thuringschen minister dr. Frick aan het hoofd, alien gekleed in de bruine Hitler-uniform, de zaal binnen en werden met hoongelach door de communisten begroet. Onmiddellijk na de opening begon nen de communisten te schelden en Ie tieren. Het werd een oorveraoovend spektakel. Het vervolg leek wel een film: Een Poolsche Landdag. Ook buiten was en bleef het zeer rumoerig; in tal van magazijnen werden de ruiten ingesmeten. Het Nederlandseh paviljoen in Antwerpen verkocht. Door het uitvoerend comité der wereld-tentoonstelling te Antwerpen, )s aan al de exposanten, schriftelijk medegedeeld dat de tentoonstelling officieel 4 November a.s. 's avonds 12 uur zal worden gesloten. Reeds heeft een eerste afscheidsdiner plaats gehad dat binnen enkele dagen door een hulde aan den heer Martougin, voor zitter van het uitvoerend comité, zal worden gevolgd. Woensdag 5 November zal met het ontruimen der tentoonstellingsgebou wen een begin mogen worden gemaakt. Met deze ontruiming zal, voor wat het schitterende Nederiandsche paviljoen betreft, naar schatting ruim een maand been gaan. Het paviljoen,* zelf is, voor een betrekkelijk hoog bedrag, aan een Belgische firma verkocht. Ook het llaliaansche paviljoen, waar zeer veel nog goed bruikbaar hout in steekt, is reeds verkocht voor een bedrag van 300 000 francs. Het eigenaardige ge bouw der firma Sunligt is door deze onderneming aan de stad Antwerpen geschonken, die het aanvaard heeft. De ramp van de R 101. Het relaas van een ooggetuige. Reuter's correspondent te t eauvais beeft een onderhoud gehad met den «enigen ooggetuige van het veronge lukken van de R 101. Dit is een man die Babouille heet en door de politie gezochf werd wegens strooperij, Men beeft hem echter zijn straf kwijt ge scholden ais hij zich zou melden en zou mededeelen wat hij gezien had. De man vertelde dat hij zich in den betreffenden nacht om 2 uur op een heuvel bevonden had in de onmiddel- 'like nabijheid van de plaats van het ongeluk. Toen hij het luchtschip zag scheen het hevig met den wind te worstelen. Het naderde, hoewel de Motoren op volle kracht werkten, slechts langzaam Plotseling, vertelde Babouille daalde het schip wat, het scheen zich weer op te richten en zonk toen lang zaam met den kop omlaag op den gfond. Het voorste deel kwam het eerst met den grond in aanraking. Op betzelfde oogenblik ontstond een oor- verdoovende ontploffing, in het voorste gedeelte. En dadelijk sloegen de dammen uit het omhulsel. Er volgden Jj°g twee ontploffingen, die veel min der krachtig waren dan de eerste en bet heele schip ging in vlammen op 'b hoorde, zei de man verder, hulp [°epen, maar zag niemand naar builen wmen. Hoewel ik 100 meter van het luchtschip af was. was de hitte on mogelijk. Ik verloor mijn bezinning en ging er vandoor, zoo gauw ik kon •'ak voor het ongeluk was het lucht schip nog hel verlicht. Toen het op den De uitvaart. Bij de uitvaart te Londen waren de 48 kisten, elk afzonderlijk, op een legerwagen geplaatst die door vier paarden getrokken werden, waarop postiljons in khaki-uniform zaten. Aan het hoofd van den stoet reed bereden politie en voor de eerste 34 wagens marcheerde een afdeeling van de koninklijke luchtmacht, werden de drie kransen van den Koning, de Konin gin en den Prins en de krans van den Luchtraad gedragen; en daarachter volgde de muziek van de Koninklijke Luchtmacht. Vervolgens kwamen een afdeeling van de grenadiers der garde, de krans van den Legerraad en de muziek van de Welsche garde. Achter deze de 24 andere wagens met kisten. Vlak achter de wagens reden de eerste-minister en de andere vertegen woordigers van Groot-Britanië, de do minions en indië. Na hen kwamen de nabestaanden te yoet en officieren en ambtenaren die luchtvaartkundige genootschappen, den Londenschengraafschapsraad en andere instellingen vertegenwoordigden. De marine was ook door een muziek korps en een afdeeltng matrozen ver tegenwoordigd. In den stoet waren vertegenwoordigers van allerlei organisaties die kransen droegen, wagens met bloemen en rij tuigen met bloedverwanten die niet in den stoet hadden kunnen meeloopen. Men schat dat ongeveer 900 000 menschen langs de dooden in de Westminister Hal getrokken zijn. Het onderzoek naar de ramp. De commissie, ingesteld voor het doen van een technisch onderzoek naar de ramp van de R 101, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Zeven Britsche deskundigen en verscheidene werktuigkundigen van de luchtschepen- werf te Cardington zijn uit Allonne bij Beauvais naar Engeland teruggekeerd. Meer dan 200 onderdeelen van het verongelukte luchtschip werden mee genomen. Een aantal zwaardere stukken van het luchtschip zullen in hei begin van de week per boot naar Engeland worden vervoerd, o.a. een der3'/2ton wegende motoren, die door middel van steekvlam-apparaten uit het wrak wordt gedemonteerd door Fransche metaal arbeiders. De drie gewonde overlevenden, die zich nog in het hospitaal te Beauvais bevinden, maken het goed. grond stootte, gingen de lichten uadeiijij uit en brak het schip in het 'ldden, terwijl de motoren nog eenige seconden doorliepen. BINNENLAND. Moeilijkheden der draadindustrie. De moeilijkheden waarin de draad industrie, in het bijzonder die van draadnagels verkeert, hebben in ver band met besprekingen in de Rijks, commissie voor werkverruiming, geleid tot 'n nieuw onderzoek in aansluiting aan dat, hetwelk in 1928 had plaats gevonden. De resultaten van dit nieuwe onder zoek hebben den minister van Arbeid Handel en Nijverheid doen besluiten tot de instelling van een commissie, met de taak een onderzoek in te stellen naar die moeilijkheden en naar de maatregelen, die kunnen strekken tot versterking dier industrie, daarbij mede de vraag overwegende of het mogelijk en wenscheiijk is in Nederland een walswerk op te richten. De P.H.O.H.I. Het Volk verneemt uit den Haag. dat reeds eenigen tijd besprekingen gaande zijn om te geraken tot her opening van den Phohi-zender. Voor stellen van het hoofdbestuur derP.T.T. aan de Phohi-directie, die tot grond slag hadden het bekende advies van den Radioraad, zijn door deze directie aanvankelijk afgewezen. De onderhan delingen zijn evenwei niet afgebroken en in de betrokken kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijk heid, dat vrij spoedig de uitzendingen van dezen zender weer zullen plaats vinden. Ook reizigers voor de tusschenstations. Over enkele dagen zullen de nieuwe nachttreinen niet alleen reizigers le, 2e en 3e klasse, van en naar de eindpunten dier treinen vervoeren, maar ook van en naar de tusschen stations. Hiervoor moeten gegadigden te Utrecht bij den Dienst van Exploi tatie der Ned. Spoorwegen hun plan nen schriftelijk of mondeling kenbaar maken. Het goederenvervoer met die treinen neemt voortdurend toevermoedelijk zullen nog eenige bestelgoederen- wagens ingelast moeten worden. Plan voor record.vlucht Batavia— Amsterdam v.v. De K.N.I L.M -piloot K. Roller wil omstreeks begin 1931 voor eigen rekening en risico een record-vlucht Batavia—Amsterdam v.v. maken binnen ten hoogste 14 dagen. De P.T.T. wil meewerken door uitgifte van speciale postzegels. De eerste solo-vlucht naar Nederl.-Indië. De heer J. van Tijen, die met een Pandersportvliegtuig de eerste Neder iandsche solovlucht naar Nederlandsch- Indië zal maken, zou vanmorgen te 9 uur met zijn vliegtuig van Schiphol vertrekken. De eerste etappe gaat naar Berlijn, waar de heer Van Tijen van middag hoopt te arriveeren. Het conflict in de typografie. De Voorzitter der onderhandelings— commissie in de typografie, de heer j. H. van Lonkhuizen te Zeist, heeft de twee partijen te Amsterdam bijeen geroepen, ten einde gelegenheid te geven lol een bespreking over de vraag of verdere onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst eventueel nog tot over eenstemming zouden kunnen leiden. Mr. Dr. v. Houten, f Dinsdagmorgen om kwart over zeven is mr. dr. S. van Houten,oud-minister van Binnenlandsche Zaken, in den leeftijd van 93 jaar in zijn woning in de Riouwstraat te 's Hage overleden. Anti—vlootwet. Het petitlonement der S.D.A.P. etc. tegen de Vlootwet, draagt 1.400 000 handteekeningen. Postvluchten naar Indië. Hondong in Karachi. Het 2de postvliegtuig is gisteroch tend om 6 30 uur uit Jack vertrokken en om 13 35 uur te Karachi aangeko men. Aan boord was alles wel; vandaag gaat de reis verder. Donderdagmorgen vertrekt het derde postvliegtuig van Schiphol naar Ned.- Indlë. En aangezien Vrijdag het eerste retourvliegtuig zijn tocht naar Neder land zal aanvangen, is hiermede de 14—daagsche luchtpostdienst op In dië tot een feit geworden. De dienst zal nu verder regelmatig worden onderhouden. Ondanks den omweg, dien de vliegtuigen voorhands over Egypte moeten maken, zal. nu de formaliteiten inmiddels geregeld zijn, hierdoor geen vertraging in den over- komstduur meer bestaan. De Zuiderzee-visschers. De Zuiderzee-visschers hebben een demonstratie gehouden in den Haag. Er waren mannen en vrouwen in hun schilderachtige kleederdracht uit alle dorpjes langs de Zuiderzee. Er traden verschillende sprekers op. Men sprak zich uit tegen de ingediende wet, daar men geen steunverleening wensch- te maar schadevergoeding. Uitkomsten der volkstelling In Indië Hier volgen nog enkele cijfers van de gehouden volkstelling, waarbij ter vergelijking de cijfers van 1920 tusschen haakjes geplaatst werden. West—java 11.321 182 (9.207.146); Midden—Java 11 224 855 (9 905 080), Oost-Java 14.604 360 (12 539.583), totaal Java en Mandoera 41.264 626 en niet 42 264 626 zooals eerst werd opgege ven (34 984.171). De dichtheid der bevolking op Java en Madoera is 310 per vierkanten K.M., die van Nederland 226, die van Japan 163, Bengalen 235. De totale bevolking bedroeg 1.910,049 (1.578,812). Onze industrie en de Crisis. Ook een Comité in Brabant „Het Huisgezin" schrijft: Wij meenen redenen te over aan wezig, om het .Comité ter Behartiging van de Belangen der Limburgsche Industrie" met zijn initiatief geluk te wenschen, initiatief, dat met een schit terenden uitslag worde bekroond Maar wij vragen ons daarbij af, of een dergelijk Comité voor de Bra- bantsche bedrijven niet even mooi werk zou te doen vinden. Heeft onze schoenindustrie, onze sigarenindustrie, onze textielnijverheid, hebben onze metaalfabrieken, steen fabrieken en cacaofabrieken, hebben zelfs Philips en Enka geen beduidende belangen te verdedigen op de eigen Nederiandsche markten? Zou niet bij gelijkloopende belangen een vruchtbare samenwerking tusschen het Limburgsche en het Brabantsche Comité mogelijk zijn en zouden beider pogingen daardoor niet aan kracht en invloed winnen Wij voor ons zouden de oprichting van een BrabantschComité van eminent belang achten voor de welvaart van onze industrie allereerst, maar na haar voor den voorspoed van het geheele economische en cuitureele leven der provincie. Een voorspoed, die in zijn zegen rijke gevolgen geheel Nederland ten goede zal komen en daarom metter daad van meer dan gewestelijke be- teekenis is Wie neemt ten deze in Brabant het initiatief VOETBAL. A. s. Zondag staat voor het eerste elftal van WSC de belangrijke thuis wedstrijd WSC—Sportvereeniging '20 uit Oss vastgesteld. Zoowel het tweede als het derde elftal van WSC kwamen jl. Zondag beiden met eene overwinning uit den strijd. Vooral de 3—2 overwinning van het derde elftal op BW 4 is alleszins succesvol te noemen en hadden wij vooraf niet kunnen denken, dat het debuut der juniores in de Eerste Klasse v/d Brab. Voetbalbond een dergelijk en daarbij verdiend resultaat zou opleveren. Wanneer het derde Elftal meer ingespeeld zai zijn, zal dit zich in de nieuwe omgeving wel handhaven. Het tweede Elftal van WSC klopte de reserves van Sportvereeniging '20 uit Oss met 5—2. Vooral voor de rust werd er door WSC uitstekend gespeeld, doch onfortuinlijk. Na rust namen de spelers het wat kalmer op, alhoewel de zwarthemden overwegend in den aanval waren. Doordat hei binnentrio te veel op zich zelf speelde, waardoor de spelers het idee gaven zelf een doelpunt te willen maken; werden vele kansen gemist. Vooral de centervoor mag hiermede bij de komende wedstrijden wei rekening houden en niet te veel alles alléén te willen doen. R. W. B. Het is onze reserves niet gelukt in Heusden een overwinning te behalen. Na een slecht gespeelden wedstrijd moest R.W.B. zich met een gelijk spel 0—0 tevreden stellen. JULIANA. De Zondag j 1. gespeelde Competitie wedstrijd tegen SCG in Goirle wist Juliana met 7—4 te winnen. Direkt na den aftrap heeft Juliana in de eerste minuut de leiding. SCG komt nu enkele malen gevaarlijk op zetten en uit een voorzet wordt on houdbaar ingeschoten. De strijd gaat goed tegen elkaar op en moeten de keepers om beurten handelend op treden. Na een half uur spelen komt juliana weer naar voren en brengt de centervoor met een mooi schot den stand op 2—1 waarmede de rust aan breekt. Na rust wordt door Juliana flink aangepakt en wordt in de voorhoede goed gecombineerd en met prachtige doelpunten wordt de stand tot 6—1 opgevoerd. SCG werkt hard om den achterstand in te halen en als den linkervleugel te veel vrij spel wordt gelaten weet SCG in 10 minuten 3 doelpunten te maken. juliana begint nu weer meer in den aanval te komen en de linksbuiten weet bij een voorzet onhoudbaar in te koppen. Aan beide kanten worden nog enkele kansen gemist en komt met dezen stand het einde. Juliana speelde een besten wedstrijd en bleek de wijzi. ging in het Elftal aangebracht een flinke verbetering te zijn zoodat de komende wedstrijden met gerustheid kunnen worden tegemoet gezien. Het 2e Elftal kon in Capelle niet spelen daar de scheidsrechter niet was opgekomen. Zondag a.s. komt Good Luck uit Geertruidenberg een competitiewed strijd spelen tegen juliana. GEMENGD NIEUWS. Aanslag op een schtlderspatroon te Rotterdam, Zaterdagmorgen vervoegde zich een schilderspatroon in een woning aan de Maretakstraat te Rotterdam, waar heen men hem per briefkaart geroepen had, voor het opnemen van schilder werk. Terwijl hij werd rondgeleid door een man, die zich ais de huurder voordeed, werd hij door dezen met een met zand gevulde ijzeren buis eenige malen op het hoofd geslagen. Hij werd ernstig gewond, doch geraakte niet bewusteloos, waarop de dader de vlucht nam. De verwondingen bleken mee te vallen, zoodat de man niet in het ziekenhuis behoefde opgenomen te worden. De dader heeft te voren den sleutel van het onbewoonde pand gehaald bij een caféhouder in de buurt, voor gevende dat hij het huis wilde huren. Zijn signalement is bekend. Men heeft hem nog achtervolgd, doch is hem kwijt geraakt. Aangenomen wordt dat de dader met de handelwijze van den schilders- patroon op de hoogte is geweest, omdat die schilderspatroon iederen Zaterdagochtend een groot bedrag aan geld bij zich heeft. In verband met het vroege uur waarop hij dezen Zaterdagmorgen van huls moest, heeft de man evenwel het geld thuis gelaten. Employé gearresteerd te Rotterdam. In het Huis van Bewaring te Rot terdam is eenigen tijd geleden een employé van de Rotterdamsche Melk inrichting er: de Vereenigde Zuivel— bereiders, Welke fiirma's aan den Persoonsdam gevestigd zijn, opge sloten. Hij wordt verdacht een bedrag van in totaal ongeveer f 100 000 te hebben verduisterd. Deze malversaties moeten reeds over een geruim tijds verloop hebben plaats gehad. Op verzoek van beide firma's ver schaft de politie geen nadere inlich tingen in deze zaak. Uit de gevangenis te Scheveningen ontsnapt. 't Schijnt daar op Scheveningen gemoedelijk naar toe te gaan Nu zijn er weer iwee gevangenen ontsnapt. Ze hebben ze wel weer te pakken, maar er uit komen schijnt ook niet moeilijk. Een jongen van 17 jaar in Rijnsburg zag de heeren uit hun schuilhoek komen, zoo'n honger hadden ze ge kregen. Hij waarschuwde de Leidsche politie en ze werden geknipt en op gezonden, 't Bleek dat ze in dien nacht nog even in Wassenaar hadden ingebroken Botsing tusschen kar en auto. Tengevolge van een botsing tus schen een melkwagen en een auto, waarbij de eerste in de sloot geraakte, is een fietsrijder, de 67 jarige H. B., te Drachtster Compagnie, mede te water geraakt. Korten tijd daarna is hij aan de bekomen kwetsuren over leden. Vliegtuig neergestort. Het vliegtuig van den dienst Toulouse—Casablanca is nabij Laroche neergestort. Volgens de eerste be richten zijn de piloot en drie passa giers gedood. let op 17 of 24 October bij de rechtbank aangebracht kan worden Ingekomen verzoekschrift van de „achters der gronden aan den Bern- sèhen Dijk om ontslag van huur, zal in een volgende vergadering behandeld worden. De begrooting 1930 moet eveneens nog oewijzigd worden met de onkosten ge maakt bij gelegenheid van de opening van het electriciteitsbedrijf. 'jfierna sluiting. De jubileerende Biljartvereenifjina Krijt op Tijd" te Waspik. 4 j oiuviiwi giiigwu uv iivuiwii K.N.V.3. Uitslagen van Zondag. HET ZUIDEN, le Klasse. Willem II—NOAD 0—4 NAC-LONuA 6-3 PSV—Eindhoven 9 - 0 Wilhelmina—BW 2—1 MVV-De Valk 1-1 2e Klasse A. DOSKO- Breda Middelburg—de Baronie RBC—Zeelandia TSC—MEVO 2e Klasse B. Velocitas—Roermond HEC-VVV vnsTAP Tegelen—GUDOK Helmond Hero 3e Klasse C. SCG—Baardwijk Sportver. '20—NOAD 3 3e Klasse D. Eindhoven 3—Boxtel Picus- PSV 3 Zaltbommel—Helmond 3 ESV—Tricht 2-3 2—4 1-2 2-5 5-3 5—2 3-2 Reserve le Klasse. Eindhoven 2—Helmond 2 BW 2—Wilhelmina 2 Willem II 2-NAC 2 Reserve 2e Klasse A. NOAD 4Willem II 3 LONGA 2—Wilhelmina 3 WSC 2—Sportver. '20 2 Dongen 2—BW 3 Kon. Ned. Voetbalbond. Bij enkele candidaatstelling is Dr. D. J. van Prooijen gekozen tot voor zitter van den Kon. Nederf. Voetbal bond. H. van Beurden t- In den afgeloopen nacht is te Til burg plotseling op 56-jarigen leeftijd overleden de heer H. van Beurden, 'n gezien figuur in sportkringen. De overledene was drager van het eere- teeken van den K.N.V.B. en was lan ger dan 25 jaar secretaris van de voetbalver. Willem II. Hij had vele jaren zitting in de Zuidelijke Elftal commissie en bekleedde nog ver scheidene andere functies in de sport wereld. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 14 Oct. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 218 paarden, 18 veulens, 1549 magere runderen, 720 vette runderen, 128 vette kalveren, 367 nuchtere kalveren 580 graskalveren, 458 schapen of lammeren, 125 biggen, 15 bokken of geiten en 5 overloopers. Prijzen per pond: koeien 3538, 45—48, 52—54 c., ossen 42.5, 44— 47.5, 5154 c., stieren 3537.5, 41 43, 47—50 c., kalveren 62.5—65, 72.5 —77.5, 85—90 c. Prijzen per stuk van mager vee melkkoeien ƒ235450; stieren ƒ140 480, graskalveren ƒ60110, paar den 175280, slachtpaarden 165 205, hitten ƒ80—175; veulens ƒ85 140, fok nuchtere kalveren 22 26, slacht nuchtere kalveren ƒ.14 20, kalfkoeien 235440, pinken 170195, vaarzen ƒ220250, big gen ƒ1216, biggen per week 1.75 tot 2.—. 6-1 4—1 1—1 2—2 1—3 1—2 2-3 4-0 2—4 4-7 7-1 5-2 8-1 7-4 7-1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 3