DE ECHO VAN HET ZUIDEN f^f^irYnrn No. 83. Zaterd. 18 Oct. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HEDIKHUÏZEN—HAARSTEEG. Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 15 October n.m. 7 uur. Voorzitter: de Edelachtb. heer J. Heerevelt, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede dat op 30 Sept. dè gemeentekas en de kas van het G. E. B. zijn opgenomen, en in or de bevonden. Besluit van Ged. Staten betreffende goedkeuring van bet raadsbesluit tot wijziging der begrooting '29. Kon. Besluit tot goedkeuring van 't raadsbesluit tot classificatie der ge meente voor de Pers. Bel. Deze beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Subsidie-aanvragen van de Stierhou- Sersvereenigingen te Haarsteeg en te Hedikhuizen, en Aanvraag om verhooging der subsi die der vroedvrouw, worden aange houden tot de behandeling der begroo- ting. Schrijven van den N. C. B. betref fende de destructie van afgekeurd vleescli. Voorzitter. Op 1 Jan. treedt de nieuwe veewet in werking en dan moeten we beschikken over een in richting van afgekeurd vleesch. B. en W. meenen dat het voor de gemeente de voordeeligste weg is aan te sluiten bij de door den N. C. B. te bouwen destructor. De gemeenten moeten dan gezamelijk de kosten betalen. Dobbelsteen. Waarom is aanslui ting bij den N.C.B. noodig? Voorzitter. Het afgekeurd vee moet worden vernietigd op een wijze zooals de wet die voorschrijft. Wanneer wij dat zelf moesten doen zouden we een inrichting moeten aanschaffen waar van de kosten niet te overzien zouden zijn. v. Hemert. Mag de oude methode om het vee in een kuil te begraven niet meer worden toegepast? Voorzitter. Wanneer de nieuwe wet in. werking i<?. niet: meer. De heer van Hemert zegt dat men legenwoordig bijna al het gestorven vee afkeurt. Voorzitter. Wanneer we een eigen inrichting moeten aanschaffen komen we op hooge kosten, daar deze aan de wettelijke eischen moet voldoen. Weth. v. d. Water. Kunnen we het punt niet tot een volgende vergadering aanhouden? De wet treedt toch eerst met Jan. in werking, en we kunnen dan nog eens afwachten wat andere gemeenten doen. De voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en zegt toe de bescheiden be treffende dit punt onder de leden te zullen laten circuleeren, daar het vooral voor de landbouwers een kweS' tie van groote beteekenis is. De heer Dobbelsteen vraagt of het niet mogelijk is het risico bij een assurantie-maatschappij onder te brengen. De voorzitter zal deze mogelijkheid onder het oog zien. Wordt besloten het punt aan te hou den. Verzoek van M., H., en M. H. van Veghel en A. Verhoeven om medewer king te verleenen aan den verkoop van een perceeltje grond waarop eerstgenoemde een huis heeft ge bouwd. De voorzitter licht dit punt toe. De man heeft jaren geleden zijn huis ge bouwd op grond die het eigendom was van de gemeente Hedikhuizen en men moet aannemen dat dit te goeder- trouw gebeurd is. Het stukje is groot 1 A. 10 c.A. De gemeente zal het stukje echter niet zonder meer kunnen overgeven daar op het raadsbesluit de goedkeu ring van Ged. Staten moet worden vraagd, en deze niet verkregen wordt als er geen waarde aan het perceel wordt toegekend. B. en W. stellen voor 25,voor het perceel te laten betalen. De heer v. Hemert vestigt er de aan dacht op dat de aanvrager er alleen moeite mee kan krijgen wanneer hij een hypotheek op zijn, huis zou willen nemen. Het is reeds meer dan 30 jaren geleden dat hij met steun van burgers en gemeente zijn woning gebouwd heeft, zoodat het feitelijk al lang ver jaard is. De voorzitter zegt dat het om de goedkeuring van Ged. Staten te ver krijgen een formeele verkoop moet zijn. Weth. Winkel stelt voor een ver goeding van 5.te stellen, daar het toch een stuk grond is, waar de ge meente niets aan heeft. Verzoeking van een 4-tal bewoners DRAlSljlA-vANmKEMBURG'S-- - A ••LEVERTR; Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden Ook in het Kinderleven verdriet. Kreupelpoot. kreupelpoot. Kreupelpootha, zeg kreupel poot, kun je hard loopen? Zeg, kreupelpoot, doe het dan eens, je kunt het lekker niet hé, je krijgt een dubbeltje als jè me krijgen kunt. Toe kreupelpoot, mij dan, ik kan toch zoo hard niet loopen, toe jö, mij kun je wel krijgen. Dan komt nummer drie. Kreupel poot, je krijgt van mij tien dubbeltjes als ge mij krijgen kan!, en zoo gaat het door. Sarrend en plagend en telkens maar Kreupelpoot voor en na, staan er (rondom een heele kleine jongen, die tegen een boom aangeleund staal) 'n heele groote boel jongens en meisjes met lachende en sarrende gezichten, allen gemunt op dien eenen ongeluk kige. Wat is de jeugd toch wreed, ja, heel wreed, want wat had deze onge lukkige kreupele jongen hen gedaan? Niets, heelemaal niets. En toch zoo plagen? Ja. Nu, hoor ik zeggen van een ieder, dat vind ik gemeen. Ja, ik ook. öie jongen had heelemaal niets gedaan. Luister. Hij had een zweep in zijn hand en pjn tol stond heel mooi en ook héél 'ang en hij stoorde zich aan niemand en was bij het tollen met heel zijn ge dachten en aandacht. Maar daar komt opeens een echte ondeugende straatjongen, die nu al- lijd plezier heeft in iemands verdriet, geeft den tol van Henk Verstrate een harden schop met z'n klomp en hij is natuurlijk uit. Henk is een heele zachte jongen en zegt ineens, met een droeve stem: „Waarom doe je dat nou? Ik doe jou toch ook niks?" Piet staat stil en zegt: waarom ik dat doe? Wel, ik wil jou kreupelen poot een beetje harder zien loopen en als je wat van me mot, kom dan maai op hoor, dan geef ik je er nog één bij. Roode Kees komt bij Piet en zegt: wat mot kreupele poot van je? Wel, zegt Piet, hij wil er nog één bij hebben, nou zeg, die kan hij wel krijgen. En van lieverlede waren er wel een veertig kinderen bij elkander, die maar niets anders dan kreupele poot hadden gehoord en nu bezig wa ren om mee te sarren en te plagen. Henk was tegen een boom gaan staan en zei niets. Hij stond tegen z'n tranen te vechten, en hij wilde ook niet naar Moeder gaan, want dan wist hij dat hij ze allen achter zich kreeg en dan zouden ze hem Een vriendelijk gelaat komt door de kinderen en een zachte hand werd op zijn schouders gelegd en een vrien delijke stem zei (hem bij de hand grijpend)„Ga je met mij mee, mijn lieve jongen". Hij knikte, en die vriendelijke man was zijn meester van de school, die precies hier voorbij ging en alles hoorde en zag wat er gebeurde. Hij sprak ook geen woord, over tuigd dat dit jonge hartje zoo onuit- •LEEU WARDEN- van den Keiweg, om dezen weg van 'n beteren waterafvoer te voorzien. De bewoners ondervinden zeer veel last van het water, en verzoeken drin gend aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. De voorzitter heeft de kwestie on derzocht. Vooral voor de winkeliers die daar wonen is 't 'n groote last en schadepost. B. en W. meenen dan ook dat de gemeente hier moet ingrijpen en de noodige verbetering aanbren gen. Door het graven van 3 putjes met een afvoerbuis naar de groote sloot, is het euvel te verhelpen. D: kosten hiervan zijn geraamd op 95 De heer v. d. Dobbelsteen vestigt er de aandacht op, dat deze kwestie al eens meer aan de orde is geweest, toen is het echter afgesprongen, om dat ook in de groote straat verschil lende huizen voor zulk een feit ston den, en er dus overal verbetering zou moeten worden aangebracht. Nu deze weg echter aan de Provin cie behoort, hebben wij hier niets meer mee te maken, en is er dan ook geen bezwaar tegen om de menschen in de Keistraat te helpen. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. De Voorzitter heeft ook een onder houd gehad met den opzichter der provincie, den heer Hofman, betref fende den weg nabij het klooster der -Eerw. Zusters, ook daar moeten ver beteringen worden aangebracht. De gemeente Herpt heeft 'n rechts vervolging laten instellen tegen Haar steeg voor een totaal bedrag van ƒ238.81, voortspruitende uit de schoolkwestie. Daar het stuk eerst dezen middag is ingekomen, is dit punt nog niet in de vergadering van B. en W. behan deld. Het is natuurlijk de bedoeling een principieele uitspraak uit te lok ken. De gemeente zal echter verplicht zijn een procureur te stellen. De Voorzitter is tevens van mee, ning, dat de gemeente een tegenvor- dering moet instellen tegen Herpt eiv ook een vordering tegen Nieuwkuik, B. en W. vragen machtiging aan den Raad om een rechtsvervolging te gen Herpt en tegen Nieuwkuik in te stellen. De heer v. Heistert- vraagt of de ge meente haar eigen advocaat heeft. De Voorzitter zegt, dat het plan sprekelijk veel verdriet had. Henk liep stil naast zijn Meester; in zijn keel was een brok, die hij niet kon wegslikken, in zijn oog een traan, en zoo liepen beiden naar de woning van Henk. Moeder zat kousen te stoppen toen de meester en Henk binnen traden. Hun gezichten stonden ernstig. Moeder liep hen tegemoet en zeide: wat is er aan de hand, Henk? En vragend keek zij dan meester aan. Maar toen moeder de tranen in de oogen van haar jongen zag en zij meester een stoel aanbood en zij zelf ook was gaan zitten, viel Henk met zijn hoofdje in zijn handen in moe- der's schoot en snikte het uit; zijn gansche lichaampje schokte van de ingehouden smart. Nu kon hij bij Moeder uithuilen. Moeder schrok hevig en zei: wat is er toch met m'n lieveling gebeurd? M'n Henkie, mijn jongen, wat is er? O juffrouw, zei meester, laat hem eerst maar eens flink uithuilen. Meester gaf hem wat water te drin ken en na een half uur was de groot ste smart even voorbij. Ja, Nichtjes en Neefjes, even voor bij; vergeet a.t.b. nooit, dat een onge lukkige altijd verdriet heeft over zijn gebrek. Altijd je heele leven verdriet over dat eene, waarom hij het heqft en een ander niet. En deze kleine Henk wist, dat hij dit stil moest dragen, want dat het God de Heere was, die hem dit kruis had opgelegd. Het was niet uit stoeien of vechten gehouden of van het slootje springen of achter een wagen loopen, noch het een, noch het ander. Toen hij een heel klein kindje was, had hij erg de stuipen gehad, toen was hij haast half lam geworden. Toen heeft Moeder drie of vier jaar naar den dokter moeten loopen en veel in het ziekenhuis heeft Henk ge legen, en nu juist dit jaar loopt hij voor het eerst alleen. Hij werd het vorige jaar nog in een wagentje naar school gereden en nu hoeft dit niet meer, nu kan hij alleen al naar school. Ik zal de blijdschap niet beschrij ven toen Henk, nu 7 jaar oud, alleen naar school kon gaan. En nu plaagt en sart de wreede was om Mr. v. Zinnicq Bergmann als procureur te nemen. De Raad besluit de gevraagde machtiging te verleenen, Electrificatie. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ten behoeve der electrificatie van Hedik huizen en Luttel-Herpt. De Voorzitter wenscht de bewo ners van dit gedeelte geluk met de ze goedkeuring, die vooral voor hen van zoo groot belang is. Spr. meent, dat de komende verbeteringen den band tusschen de gemeentedeelen slechts kunnen versterken. B. en W. stellen voor in te gaan op plan I van de P.N.E.M., daar dit veel voordeeliger is. De te storten som bedraagt bier 11470.de straatverlichting komt op 1013.zoodat een leening van 13000 zal moeten worden aange gaan. Daar bij plan II een storting van 15000.moet plaats hebben, zal 't te leenen bedrag hier 16.500.be dragen. Er behoeft dus bij het eerste plan 2500.minder geleend te worden, wat een besparing beteekent van 75 per jaar gedurende 20 jaren. B. en W. stellen dan ook voor plan I te accepteeren. Wanneer heden avond het besluit valt, dan zal zoo spoedig mogelijk met het werk wor den begonnen. De heer v. d. Dobbelsteen kan zich na deze uiteenzetting met het voor stel van B. en W. vereenigen. Het grootste bezwaar dat spr. ertegen had was de groote gegarandeerde afna me, waartegen z.i. naderhand nog wel eens oppositie zou kunnen ko men. Nu echter kan spr. zich best met plan I vereenigen. De Voorz. zegt, dat de PNEM nog enkele zijtakken zal aanbrengen, waardoor het aantal aansluitingen en daarmee de afname, nog grooter zul len worden. Het is de bedoeling onge veer 14 lantaarns aan te brengen vooi de straatverlichting. De Raad besluit op plan I in te gaan. Ingekomen is een verzoek van de bewoners van den Heusdenschen weg om ook daar het electrisch net te la ten aanleggen. De Voorz. heeft met de PNEM over deze zaak gesproken, doch de kosten zijn veel te hoog, daar daardoor hel geheele net zou moeten worden om gebouwd. De kosten zouden 6000. bedragen, waartegen een jaarlijksche bate van 40.zou staan, dus het verzoek is absoluut niet in te willi- jeugd zoo'n ongelukkigen jongen. Vinden jullie dat niet vreeselijk om zoo'n ongelukkige uit te schelden. Dank God, dat Hij ons een heel goed gezond lichaam gegeven heeft met een paar goeie beenen en 'n hel der verstand en laten we het besluit nemen, nooit een ongelukkige te pla gen, maar lief voor hem te zijn in al les en altijd. J. T. d. H. ANNIE STAPT NAAR SCHOOL. Vlug nu pakte kleine Annie, Ai haar boeken in de tasch, Keek eens goed of er geen enkel, In de kast vergeten was. Hè, die tasch wou haast niet sluiten, Etnd'lijk kreeg ze hem toch dicht. Dat 's gelukkig klaar", sprak Annie, En met een verheugd gezicht, Keek ze naar de klok nog even. O. daar kwam haar Moe al aan. Annie" sprak ze, „heusch nu moet je Dadelijk naar school toe gaan". Kijk, hier heb je ai je mantel Ook je muis heb 'k meegebracht. Slaat de klok daar al half negen 't Is al later dan ik dacht. Moeder hielp de kleine Annie, Trok haar vlug den mantel aan, Zette haar de muts op 't hoofdje, Toen kon kleine Annie gaan. Nu, dag kindje", sprak haar moeder Qaf haar toen een fermen zoen. #'k Hoop dat op de school mijn Annie, Altijd goed haar best zal doen 1" )at ze een knappe meld zal worden, Maar lief kind wat heb je daar Wat moet daarmee nu gebeuren, Met die tasch, zoo vol en zwaar? Annie had haar tasch parmantig, Opgenomen van den grond. Maar 't was duidelijk te zien,.hoor, Dat ze veel te zwaar hem vond. ïn, ze moest hem laten vallen. Droevig keek ze moeder aan, 'k Kan toch niet, dacht 't lieve meisje Zonder tasch naar school toe gaan Moeder nam nu kleine Annie, n baar arm, en zei toen zacht: Lieve meid, zeg, wou je waarlijk Zoo naar school, met heel die vracht Wordt vervolgd. gen. v. Hemert. Ik moet 't accepteeren, maar ik kan toch niet aannemen, dat dat zulk een bedrag zal kosten. In den polder heeft men voor 1 afnemer een leiding gelegd van 1 K.M. Weth. Winkel merkt op dat, wan neer men nu het verzoek niet inwil ligt, die menschen voor altijd van electrisch licht verstoken zullen blij ven. De heer v. Vreede onderschrijft de ze meening. Spr. zegt, dat men bij den aanleg van een net niet alleen met den tegenwoordigen toestand, maar ook met toekomstige uitbreidingen moet rekening houden. Wordt besloten dit punt aan te houden. Verzoek van het Kerkbestuur om electrificatie der Bijzondere school. De Voorzitter vreest dat hiervan weinig gebruik zal worden gemaakt, daar er zoover hij weet, 's avonds geen lessen worden gegeven. De heer v. Hemert merkt op, dat er 's avonds een handwerkcursus ge geven wordt. Wordt goedgevonden. Een schrijven van Ged. Staten be- tr. salarisherzieningen wordt aange houden. 2. Voorloopige vaststelling gem- rekening en rekening van het G.E.B. over 1929. De rekening sluit in den gewonen dienst in ontvangsten op 37456.42 en in uitgaven op ƒ29256.76 Batig slot Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven 10199.66 14473.40 14153.15 Batig slot 319.75 De winst van het G.E.B. bedraagt 542.44. De rekeningen zijn door de com missie onderzocht en in orde bevon den. De heer v. d. Dobbelsteen vraagt den Voorzitter er voor te willen zor gen dat eventueele leveranties zoo goedkoop mogelijk geschieden. Wat de electriciteitscommissie betreft, zou spr. liever nog meer vergaderingen houden; bij 't onderzoeken der reke ning heeft men nog verschillende pos ten gevonden, die nog moesten wor den afgedaan; wanneer men b.v. 2- maandelijks vergaderde, kon dat meer geleidelijk geschieden. De Voorz. zegt met het verlangen van den heer v. d. Dobbelsteen reke ning te zullen houden. De Voorz. zou ook de verschillende Oplossingen van de vorige week. 1 De tijd heelt alle wonden. 2 1 hut zacht vochtig luchtpost stoppen broos oss t 3 Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 25 letters. 14-5—6 rond voorwerp 1—9—10—7 dient om deeg te laten rijzen 20—2122 is niet droog 18—2324—25 Is niet goedkoop 3—4—5—25—18 wordt geschreven en gesproken 15—11—12—13—16—20 stad in Oostenrijk 25—2—8 hert 18 17 lidwoord 19—20 voegwoord. 2 Zoek de verborgen dierennamen. Zoo'n aardig verhaal hebben we zelden gehoord Moeder nam de pot terstond van het vuur Die jongen had dertien knikkers. 3 Het tegenovergestelde van zwak in niets lang oneven a krom bedompt tijk smal arm niets valsch groot Het. voarstel-Winkel wordt aange nomen.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5