Land en Tuinbouw SUIKERZIEKTE. SPORT. achterstallige posten nu willen behan delen. In totaal beloopen deze een be drag van 1000.een bedrag van 583.33 zal hiervan nog verhaald kunnen worden, doch de rest zal als oninbaar moeten worden afgeschre ven. Dit punt zal in geheime vergade ring worden afgehandeld. 3. Aanbieding begrooting 1931. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Dob belsteen, v. Hemert en v. Heeswijk (zelfde commissie als vorig jaar). Aan de hand van enkele cijfers uit de begrooting wijst de heer v. d. Dob belsteen er op, dat de geruchten die sinds de laatste belasting-biljetten verspreid zijn rondgestrooid worden, als zou de aansluiting van het elec- trisch net in Hedikhuizen de belas ting volgend jaar gaan verhoogen, to taal uit de lucht gegrepen zijn. Inte gendeel zullen volgend jaar vele ge zinnen met laag inkomen buiten dc belasting vallen. Dat dit jaar de be lasting hooger is, komt omdat de be lastingfactor verhoogd is moeten worden, omdat de verpachtingen een veel lagere opbrengst hadden gege ven en Ged. Staten niet wilden dat dit tekort op volgende jaren gescho ven werd. Bespreking Verpachting. In verband met de slechte toestan den in land- en tuinbouw heeft dit punt een extra aandacht gehad in de vergadering van B. en W., en meenen dezen het ook in den Raad te moeten brengen. De bedoeling van B. en W. is om den Raad te laten bepalen welke richting ingeslagen zal moeten wor den. De vragen die zich voordoen zijn Hoe zal de verpachting geschieden? en: Voor hoelang zullen de perceelen verpacht worden? De heer v. Hemert acht de gewone termijn van 5 jaren te lang, hij zou 't willen stellen op 3 jaar en het eerste jaar verplicht mesten. Wethouder Winkel acht dezen ter mijn voor bouwland nogal kort en stelt voor dezen op 4 jaar te brengen. De heer v. Hemert meent, dat het bezwaar van Weth. Winkel onder vangen wordt door de nieuwere me thode van bemesting, met kunstmest. De Voorzitter acht ook een termijn van 3 jaren het best. Weth. Winkel stelt voor om 2 jaar verplicht te laten mesten. Weth. v. d. Water zou niét van be mesten-spreken, dat is toch niet na der vast te leggen. Weth. Winkel meent, dat dit wel te bepalen is. De Voorz. zal hierop een strenge controle houden. Wat de methode van verpachting betreft, zou weth. Winkel hierbij vooral in acht willen nemen dat er menschen zijn die graag hun oude perceelen houden, omdat ze deze zelf in orde hebben gebracht. Weth. v. d. Water is van meening, dat het op mijn gezet moet worden. Na eenige discussie wordt besloten het weiland bij afmijning en het bouwland bij opbod te verpachten, beide voor een termijn van 3 jaren. Weth. v. d. Water geeft in overwe ging eenige perceelen te reserveeren, om eventueele werkloozen dezen win ter tewerk te stellen. Weth. Winkel zegt, dat dat altijd gebeurt. Verder vestigt Weth. Winkel er de aandacht op, dat de weilanden onder Hedikhuizen geheel onderhevig zijn aan de waterloozing van den polder van Hedikhuizen. De boeren moeten zelf hun slooten ophalen, wat echter niet altijd even goed gedaan wordt, waardoor ook andere boeren schade lijden. Spr. stelt voor dit werk door de gemeente te laten doen. De heer v. Vreede vreest dat dit veel te duur zal uitkomen. De heer v. d. Dobbelsteen zegt er altijd op aangedrongen te hebben dat de gemeente zooveel mogelijk van de werkzaamheden ontlast wordt, daar om is het beter dat werk op kosten van de boeren zelf te laten. Het voorstel-Winkel wordt niet ge steund. Bij de verpachting van de lande rijen zal bepaald worden, dat de sloot- reiniging door de pachters moet ge schieden; gebeurt dit niet goed, dan zal de gemeente het na sommeering zelf doen, doch op kosten van den desbetreffenden pachter. Geen der leden verlangt hierna nog het woord. De Voorzitter sluit de vergadering De Raad gaat over in geheim comi té, om nog enkele punten af te han delen. De Landbouwtelling 1930. Het Is de gewoonte van tijd tot tijd, meestal om de tien jaar. een telling te houden van de beteelde grond, het aantal stuks vee en de soorten en het gebruik van den grond als tuingrond. Zoo'n telling levert voor de betrokken personen een massa werk. Wel wordt elk jaar door de besturen der Gemeenten nagegaan hoeveel van de verschillende gewassen verbouwd wordt, maar een groote en serieuse telling vindt slechts om de tien jaren plaats. Ja voor den tuinbouw was de laatste telling in 1912 gehouden. Daarom besloot het Centraal bureau van de Veilingen in 1927 een telling te houden, welke dan nu in dit jaar opnieuw door de regeering is nagevolgd. Het is te be grijpen, dat men dan een massa materiaal op het departement te ver werken krijgt. Het doet daarom goed aan, dat vanwege het Departement eenige voorlooplge uitkomsten in boek vorm zijn uitgegeven in nadere af wachting van wat 't geheele onderzoek zal opleveren. Van deze voorloopige uitkomsten willen wij enkele cijfers in onderling verband weergeven. En dan doet het al dadelijk eigenaardig aan, dat het eigendom van de grond in de laatste tien jaar geen wijziging heeft ondervonden. In 1921 was 53°/0 van den in gebruik zijnden grond eigendom van den gebruiker, in 1931 51°/o Dat is geen noemenswaardig verschil, wat bovendien geheel wegvalt, als men ziet. dat het van de ouders gepachte bezit van 6 op 7°/0 is gekomen. We zouden zoo geneigd zijn te denken, dat door de goede jaren van na den oorlog wel heel wat meer land in handen van den gebruiker is gekomen Dit blijkt echter niet het geval te zijn Ja, in de z.g n. beste streken van ons land zien we juist meer de tendenz dat het land aan den landbouwer wordt onttroken en in vreemde handen overgaat. Ook zien we, dat in de kleistreeken een tal van boeren de boerderij in pacht gegeven hebben aan hun kinderen. Maar in het totaal zijn er geen verschillen van beteekenis te boeken. In deze lien jaar is de toestand dus stationair gebleven. Wat de glascultuur betreft daar is wel een zeer groote verandering in te bespeuren, En hier krijgen we getallen te vergelijken van 1912 en heden. De totale oppervlakte aan platglas is in dien tijd ongeveer verdubbeld. Was er in 1912 4988310 M2 platglas in 1930 bedroeg dit 8161038 M2 en de grondoppervlakte bedekt met staand glas (druivenkassen en warenhuizen) is meer dan verachtvoudigdDat is toch vermeerderd van 2096858 M2 tot 17500508 M2. Me dunkt, dat deze getallen meer zeggen, dan veel woor den. Ons land gaat blijkbaar de tuin- bouwrichting uit. Toch is deze opper vlakte. vergeleken bij de hoeveelheid bebouwde grond natuurlijk nog maar een klein beeije, maar dat neemt toch niet weg, dat er uit blijkt, dat tal van menschen in den tuinbouw en dan wel speciaal in de giasculturen hun brood trachten te verdienen. Wanneer we zien in welke provinciën die uit breiding het sterkst is geweest dan valt direct Zuid Holland op. waar het oppervlak staand glas thans ruim 13'/2 millloen M2 bedraagt, t gen bijna 2 millloen M2 in 1912. Wie de lucht foto's van het Westland wel eens gezien heeft, behoeft niet meer te vragen, waar die uitbreiding dan wel zoo sierk is geweest. Immers krijgt men dan eenigszins den indruk van een glazen zee. De Westlanders gaan zich ook meer en meer in andere provinciën vestigen, wat wel blijkt uit de cijfers voor de provincie Utrecht Daar is toch de oppervlakte staand glas van bijna 40000 M2 gestegen tot bijna 400000 M2. Me dunkt een tien- malige vergrooting, die mag genoemd werden. Vleuten is er wel bij gevaren. Nog sterker is dat in de Limburgsche cijfers. Daar krijgen we toch een ver- meerderine van bijna 5000 M2 lot ruim 360000 M2. De groote veiling van Venlo is er niet voor nietsZij het niet in die mate, toch ook in Friesland zien we een geweldige uitbreiding. Daar steeg de oppervlakte van staand glas van bijna 4000 M2 tot bijna 125000 M2. erlikum en omstreken kunnen er van getuigen. En zoo zouden we kun nen doorgaan aan de hand van de cijfers aan te toonen, dat de glasculturen in de laatste 18 jaar een geweldige vlucht hebben genomen ons geheele land door. Een volgende week willen we verschillende gegevens van den landbouw eens nader bezien. en op dr. Scholz (Dulfsche volkspartij) 209 stemmen. De overige 77 stemmen waren ongeldig. Het huwelijk van Koning Boris. Dispensatie verleend. Z. H. de Paus verleende aan Koning Boris en Prinses Giovanna dispensatie in het beletsel van het gemengd huwelijk. De toekomstige echtgenooten gingen de schriftelijke verbintenis aan al hun kinderen katholiek te laten doopen en op te voeden. De Wereld—expositie te Antwerpen. Nu begint de Antwerpsche wereld tentoonstelling werkelijk op haar einde te loopen. Niet dat er alle leven uit is. O, neenVerleden Zondag b.v. was het, ondanks het minder gunstige weer, een der drukste dagen. Er werd aan de loketten meer dan 400.000 frank ontvangen, hetgeen beteekent, dat 80 000 betalende personen de ten toonstelling bezochten, waarbij dan nog komen eenige tienduizenden abon- né's. Er heerschte dus nog volop be langstelling, aldus lezen wijindeMsb. Maar de tijd van sluiten nadert. Verschillende eigenaars van paviljoens zijn reeds bezig hun paleizen te ver- koopen aan de afbrekers, die op 4 November aanstaande heel de prachtige Witte Stad beginnen in gruizels te slaan. En de financieele resultaten De tentoonstelling werd opgetrok ken in de jaren van steeds stijgende prijzen en nu is de geweldige crisis gekomen met haar dalingen, welke doen vreezen voor een depreciatie van dat de tijdingen, die daarover in de Argentljnsche hoofdstad worden ont vangen zich door tegenstrijdigheid blijven kenmerken. De opstandelingen beweren dat zij ten Zuiden van Rio de Janeiro sue cessen behalen De regeering daaren tegen meldt groote successen in het Noorden. De regeering der Vereen. Staten heeft alle hulp aan de federale regee ring toegezegd. Ja zeker, Suikerziekte kan genezen. Wij hebben honderden dankbetuigin gen. Met onze kruidenbehandeling, behoeft gij Uw levensregel niet te wijzigen; terwijl wij bij aanschaffing van eene 2 maandelijksche behandeling, gratis een urine-controiemeter ver strekken. Vraagt geheel gratis en franco toe te zenden de brochure H. van Priester HAMON, over de geneeswijze met kruiden tegen Suikerziekte Eiwit stofziekte, Rheumatiek, enz. 45280 Drogisterij VERWAAL le Middellandstraat 49 Tel 33859. Rotterdam. BUITENLAND. Het presidium in den Duitschen Rijksdag. Nadat verschillende sprekers candi- daten hadden voorgesteld, is de Rijks dag tot hoofdelijke stemming over gegaan. Bij de eerste stemming zijn uitge bracht 556 stemmen, 2 van onwaarde. Loebe kreeg 266, Scholz 179, Pieck (communist) 68, Giaf (D.nat.) 41 stemmen. Nader wordt gemeld, dat bij de herstemming op den soc.—dem. Loebe 269 stemmen zijn uitgebracht den „afbraak". In weerwil van dezen tegenvaller zal Antwerpen niet vallen onder het genre der echte „strop"—exposities. Ingewonnen inlichtingen brengen ons tot deze conclusie. De uitgave van de tentoonstellings maatschappij bedragen 95 miliioen franken. Daartegenover staan de vol gende inkomsten (tot begin October) aan enttée's en abonnementen 25 mil iioen frank verhuring der Belgische hallen 14 miliioen: tombola 17 mil iioen; regeeringsbijdragen 11 miliioen; vermakelijkheden 2 miliioen francs entrée's tentoonstelling Vlaamsche Kunst 2 miliioen francs, verhuren van gronden en concessies 5 millloen, in totaal 76 miliioen. Voeg daarbij nog de entrée's gedurende de maand Oct. en ontvangsten uit anderen hoofde zoo ais de verkoop der bestaande gebou wen, enz. dan komt men tot de eind rekening dat orfgeveer 2/3 gedeelte van het kapitaal der maatschappij 15 miliioen voor terugbetaling ver zekerd is. Wanneer de verkoop der gebouwen en andere zaken eenigszins mee vallen, dan zal het resultaat natuurlijk nog beter kunnen zijn. Bovenstaande cijfers, vooral die der entrée's en abonnementen gaven het beste beeld van het enorme bezoek. De ontvangsten uit deze bron werden door het tentoonstellingsbestuur inder tijd op 1,5 miliioen geraamd. Zij zullen dus wel bijna het dubbele opleveren, trekt men van bovenstaand bedrag de 160,000 abonnementen af, dan zijn er tot begin October aan entrée's be taald 17 miliioen. Dit cijfer zegt ons, dat de tentoonstelling reeds door 3'/2 miliioen betalende personen werd be zocht, voeg daarbij nog de abonne menten en de kinderen, die vrije toe gang hadden, de scholen, de congres sisten enz., dan komt men zeker tot 6 of 7 miliioen bezoekers. De tentoonstelling voor oude Vlaam sche Kunst heeft 2 miliioen francs opgebracht, dat is ongeveer het cijfer, dat geraamd was. Uit dit resultaat mag men cloncludeeren dat deze kunst—expositie, welke, gelijk men weet verleden Zondag gesloten werd, door minstens een half miliioen per sonen is bezocht. in de maand September logeerden in Antwerpen alleen 57 000 Hollanders De Belgische Eeuwfeesten. De Nederlanders betalen ze. Volgens berekening van „Rip" in de „Nieuwe Gazet" van Antwerpen is het aandeel der Nederlanders in de ontvangsten van de Antwerpsche ten toonstelling en in het heele verteer in de stad Antwerpen ruim zoo hoog als dat van all.e andere vreemdelingen te zamen. De kosten van het honderd jarig jubileum van Belgie's onafhan kelijkheid is voor het grootste gedeelte door de Hollanders betaald", aldus het blad. De burgeroorlog in Brazilië. Naar uit Rivera (Uruguay) wordt gemeld, heeft, volgens officieeie mede- deelingen van de opstandelingen, de voorhoede van hun leger gisteravond een duizend man sterke afdeelingvan de regeeringstroepen verslagen, op ongeveer 300 K.M. afstand van Sao Paulo. Een bericht uit Buenos Aires over den staat van zaken in Brazilië leert, BINNENLAND. Jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in Noordbrabant. Door Ged. Staten van Noordbrabant is het oordeel der gemeenteraden gevraagd omtrent een ontwerp van herziening der geldende jaarwedden- regeling van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. Voor de burgemeesters en secreta rissen betreft de herziening in hoofd zaak de gemeenten van 500 5000 inwonersvoor de ontvangers de gemeenten van 4000—20,000 inwoners. In de gvallen, waarin twee of meer betrekkingen in één persoon vereenigd zijn, wordt de verhooging der grond- salarissen in de meeste gevallen te niet gedaan door verhooging van den aftrek wegens combinatie van betrekkingen deze aftrek is belangrijk verhoogd bij het bekleeden van drie of meer be trekkingen. De herziening is dus voornamelijk van belang voor degenen, die slechts één betrekking bekleeden. Aangezien de wedden der wethou ders zijn bepaald op een zeker per centage der aanvangswedde van de burgemeesters, zullen deze in dezelfde gemeenten en in dezelfde mate stijgen als de burgemeesterswedden. Het conflict tn de Typografie. Geen overeenstemming bereikt. Door de partijen in de Typografie is Dinsdag en Woensdag opnieuw vergaderd, om te trachten tot overeen stemming te komen betreffende een nieuw collectief arbeidscontract. Deze overeenstemming, zoo deelde men ons van werkgeverszijde mede, is niet bereikt. De patroons boden aan een loonsverhooging van 3 cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werknemers handhaafden echter hun eisch van 5 cent per uur, eveneens geleidelijk in te voeren. Daar de patroonsdelegatie, die aanvankelijk op het standpunt stond, dat in de huidige omstandig heden geen loonsverhooging mogelijk was, terwille van het behoud der samenwerking, dit uiterste voorstel van 3 cent per uur had gedaan en de werknemers dit aanbod onaannemelijk achtten, moest de voorzitter tenslotte wel de conclusie trekken, dat verder onderhandelen nutteloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhande lingscommissie haar mandaat ter be schikking gesteld van het algemeen hoofdbestuur der Federatie. ERKEND DE BESTE zielen. Volgens de in 1920 gehouden vo'ks- telling bedroeg het totaal zielen in Ned. Indlë ruim 49 miliioen, zoodat er dus ongeveer 11 miliioen waarvan op Java ruim zes miliioen meer aan ons gezag zijn toevertrouwd, dan be- kedd was. I ngrijpende bezuinigingsmaatregelen van het bestuur der Dinteloord en Zevenbergen Naar wij vernemen heeft het ge meenschappelijk bestuur der Coöp, Suikerfabrieken .Dinteloord" en Zeven bergen" In de ontwikkeling derj suiker en pulpprijzen aanleiding gezien, in- grijpende maatregelen te nemen, om de algemeene onkosten zooveel moge lijk te drukken. Besloten is dat het bestuur afstand zal doen van alle ver- goedtngen. behalve reis- en verblijf kosten. Verder zal het wisselend deel van het salaris van de ambtenaren der beide fabrieken dat onjuist —ook wel tantieme wordt genoemd, vervallen, en zullen met 1 Januari a.s. de sala rissen bovendien roet 20 pCt. worden verminderd. De salarissen der ambte naren die geen tantieme genieten wor den ook met 20 pCt verminderd. Op de arbeidsloonen, die contractueel zijn geregeld en op de kosten der hulpgrondstoffen kan uit den aard der zaak niet bezuinigd worden. Boven dien heeft men op de tramvrachten een korting van 20 pCt. weten te verkrijgen. Doch op de spoorvrachten kon geen verlaging worden verkregen, Voorts is het in het voorjaar aan de leden toegezegd, dat voor 25 tot 30 000 K,G. Dintelbieten en voor 20 tot 30.000 K.G. Zevenbergerbieten, gerekend per aandeel, een bedrag ven f2 50 per 1000 K.G. extra zou worden betaald. Door de veranderde omstandigheden echter moet deze maatregel thans be perkt worden en zal de 2 50 alleen worden uitgekeerd voor de hoeveel heden bieten, die van den zomerjdoor de leden zijn opgegeven. Tenslotte heeft het bestuur in de omstandigheid dat exportsuiker en natte pulp thans moeilijk verkoopbaar zijn, aanleiding gezien, om de bieten, die bij .Dinteloord" boven 85,000 K.Q. per aandeel en bij „Zevenbergen" boven 30,000 per K.G. niet te betalen tenzij er huur van aandeelen tegen over staat. Het bestuur is n 1. vanmeening.dat het niet in het belang der leden is, dat de hoeveelheid bieten te groot wordt. Het bestuur heeft bovendien de leden er op gewezen, dat het binnen kort te verstrekken voorschot klein zal moeten zijn. Het is bovendien voor nemens indien deze noodtoestand niet verandert, om van de algemeene leden vergadering zoo noodig het verlichten of lijdelijk opheffen van den ieverings- plicht of eventueel het stopzetten der fabrieken voor te stellen. VADERLANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHA6E, 60i tegen iieurskoers AtlAA |0 0BLIGAT1EN O IUU met jaarlijksche uitloting. Met een Pandervliegtuig naar Indlë. De heer J' van Tijen, die met een Pandersportvliegtuig de eerste Neder- landsche solo-vlucht met commereieele doeleinden naar Nederlandsch—Indië zal maken vertrok Woensdagmorgen te 9 uur met zijn vliegtuig van Schiphol. Brug over de Waal bij Zalt-Bommel, Aan de N.V. Int. Gewapend Beton bouw, is opgedragen het maken van den onderbouw en de uitvoering van grondwerken voor de brug over de Waal bij Zalt—Bommel voor een be drag van f 1.098.000. Ned—Indië telt zestig millloen zielen.WIllliaa. - Het voorloopig resultaat van de door gaf. Verrast door dit succes deed H geheel Ned. indië) gehouden volks- er nog een schepje bij en herhaaiae- telling is, dat geheel Ned.-Oost-Indië lijk zweefden zij voor het VVV doe', een bevolking heeft van 60.000.000 j Dat er voor de rust geen goals meei VOETBAL WAALWIJK. H E.C V.V. V. 1-2. Na een zeer spannenden wedstrijd is het VVV gelukt de HECers er onder te houden, zoodat HEC dus reeds voor den derden keer geslagen is. Eenleder die dezen wedstrijd bijgewoond heefl, zal echter nu toch moeten toegeven, dat HEC geen nederlaag verdiend heef! en wij kunnen- rustig verklaren, dat een 4—2 uitslag voor HEC beter de verhouding weergegeven zou hebben. VVV had geen gemakkelijke taak, wan! HEC speelde een der beste wedstrij den van de twee laatste competities. Na de 1—7 nederlaag tegen Helmond verwonderde het ons wel een beeije dat HEC nu zoo flink uit den hoek kwam en wij kunnen niet precies zeggen waaraan dit toe te schrijven is. Wellicht moet de oorzaak hierin ge zocht worden dat HEC Ihans voor het eerst weer met hare sterkste krachten uitkwam, zoodat de spe lers waarschijnlijk meer moed heb ben gekregen. Doordat de spil ook weer zijn oude spel vertoonde was het een elftal dat VVV wel had kun- nen verschalken en het verwondert ons thans ook nog dat dit niet ge beurd is. Reeds direct na den aftrap bleek, dat HEC bijzonder goed op dreef was. VVV kreeg geen kans dat zij inge speeld raakte, zoodat HEC meestal in den aanval was. Na slechts 8 minuten spelen nam HEC dan ook de leiding door den linksbinnen die met'nmooien omhaal de VVV keeper nakijken

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6