Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. IK lit HI bill. gccoDntintsverhzaailteilei! lil 11 FEUILLETürt SffiRfK HEERENBAAI IMMER 85. ZATERDAG 25 OCTOBER 1930. 53e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO, Prjjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Iets wat geen voorbeeld De aandacht van heel Nederland is met een ruk gevallen op de categorie tan vakmenscnen, die volgens een lapje van vader v ondel op Aioeren- lorii „vroolijk zitten met oruk beia- ilea Die vroolijnneid is wel lieei ge inig, pu de liguuriijke druk door nel besluit van ae werkileinei sorgamsa- Ues in letterlijken druk is nngetoo- verd. Dit geidt zoowel voor ue pa- iroons ais voor de arbeiders, want ai keten de iuutslen de aanvallers, wie temgszms inel de interne aangeie- {euneüen der vakbonden op de hoogte is, weet wei, dat de verantwoordelyk- Seid voor dit slaivingsbesluit hij de boafdieiding ligt. Wanneer de staking iou zijn doorgegaan, zou de druk in tien groote mate op de werkgevers nis op de arbeiders neergekomen zijn. Be meesten van ben zien dit wei in. Was er dan ook een referendum uit geschreven over het staken of niet slaken, dan zou ongetwijfeld het sta- kingsdreigement vernietigd zijn ge- lorilen. De leiders durfden zoo'n re- reudum dan ook niel aan. Maar waarom willen deze dan sta len? Hier betreden wij het terrein der raadselen. Aan den gunstigen ang van zaken bij onze drukkerijen, aocii aan de ongunstige arbeidsver houdingen kunnen de motieven ont leend worden, noch aan den stijgen den levensstandaard. Eerder moet ge dacht worden aan den funesten in goed van de S.D.A.P., wier werf kracht geringer wordt naarmate de tevredenheid en rust in de bedrijven jrooter is. Die hunkeren naar vernie tiging der samenwerking in de typo grafie. En door zulke menschen laten Katholieke en Christelijke bonden, speciaal leiders, zich op sleeptouw aemen Dan is er den Iaatsten tijd heftige tritiek geuit over de maatschappelijke terhoudingen, waarbij stelsel door elkaar worden gehaald en generali steren troef was, met gevolg: verwar ring des geestes en prikkelbaarheid gemoeds. Tenslotte zijn er de mil- van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. De vredige uitdrukking op het "asbleeke gezicht deed haar schoon- tód nog meer uitkomen. Harding's blik was zoo strak op 'l gezicht van de doode gevestigd, dat ki even Sir Luke vergat, maar toen '1 daarna den heer des huizes weer inkeek zag hij tot zijn verbazing hoe ^uwachtig en ontdaan Framley er «t zag. »Ik heb 'nooit gedacht dat de man >8 zooveel gevoel had", dacht de °"er. „Hij valt me toch mee". "Dus u hebt deze dame nooit eer- ter gezien?" «Haar eerder gezien?" Framley deftig. „Waarom denkt u Harding zag dat de edelman van 't lü,; de voeten beefde. v is hier vreemd" ging Framley °°ri> „totaal vreemd, maar de ge- e dat zij hier in dit huis gestor- is, is vreeselijk". Zijn stem trilde, als f ZHn 008en met He hand So Hij dat kalme gezicht en die ge- üwen handen niet wilde zien. „'t'Is lelijk dat zy hier gestorven is", lioenen-rijke reservefondsen der vak honden, een macht die altijd geneigd is zich te stollen boven het recht. In- plaats dat men die kapitalen gebruikt om het ongeorganiseerd bedrijf te be strijden (waartoe ze absoluut niet in staat blijken) als uitwas van het ka pitalisme in den verkeerden zin, gaal men het wapen richten tegen de werk geversorganisaties, die 't kapitalisme herleidde tot solidarisme, het gemeen schappelijk goed. Wij zien dus de enormiteit, dat de arbeidersorganisa ties het groote kapitaal, dat de werk nemers gulden voor gulden bijeen brachten tot hun bescherming, nu gaan gebruiken om het vijandig ka pitalisme te steunen en de solidari teit te bevechten. Men zal lang moe ten zoeken in de sociale historie naar een geval, dat dit evenaart in schan- i delijke ongerijmdheid. KANTOREN: T I L B U R O Boerhaavestraat 24. Teiephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2 A. Teiephoon 3717. over 't feit dat de regeering duizenden gezinnen broodeloos maakte, werd zorgvuldig gezwegen. De vloot revue is niet doorgegaan. Officieel werd als reden opgegeven het ontbreken van gunstigen wind, doch onofficieel liep het gerucht, dal de in hun heiligste rechten aangetaste visschers, de kracht ontbrak om op zoo'n onheilsdag parade te houden voor 'n publiek in kermis- vreugasiemming. 't Is ook sinds dien dag, dat de visschers begrepen hebben dat zij te goed van vertrouwen geweest zijn. Het drong tol hen door, dat dezelide autoriteiten, die een milliard gebruiken of verbruiken durven aan „het nationale" werk, sieems 'n aal moes over hadden voor hen die door dat „nationale* werk tot den bedel staf gebracht worden. Verleden Maan dag zijn ze met duizenden opgetrokken naar den Haag om onder de muren van het Binneniiof in opgesmukte iaat uit te roepen, dat ze geen tooi uit barmhartigheid verlangen, maar alleen de vergoeding waar ze recht op hebben. Ze nadden geen mooie woor den noodig voor de biltere logica die steekt in zinnen ais dezewe waren hier nooit gekomen om leis te eischen, ais men ons niet aiies ontnemen ging*, of „gij kunt steun of vergoeding in de scnatkist laten, ais gij ons onze zee laat houden". De wanhoop heeft deze menschen klachten doen slaken, waarnaar geluisterd moet worden, De Zulderzee-tragedie. Op den morgen van den dag dat te Enkhuizen zou worden gehouden de vloot revue van de ten ondergang ge doemde duizenden visschersschepen, was het departement van Watersiaat zoo fijngevoelig om een ambtelijk stuk te publiceeren, waarin het recht op schadevergoeding voor de gedupeerde visschers, met een beroep op de Grondwet geloochend werd. De Qrond- wet, zoo heette het, kende alleen schadevergoeding voor onteigening en van de Zuiderzee-visschers werd immers niets onteigend. Hel water was niet van hen en de botters met het visch- gerel bleven in hun bezit, 't Was een vondst den stuwen Machiavelii waaidig. Over het feit, dat de afsluiting en drooglegging van de vrije zee al het genoemde materiaal waardeloos maakte, herhaalde hij koortsachtig. „Gaat u met me mee ais u haar toch niet identificeeren kunt", zei Harding op kalmeerenden toon, want hij zag dat het gebeurde teveel was voor Framley's zenuwen. „Het is na tuurlijk een heeie schok voor u ge weest". „Een schok?, dat zou ik denken". Framley zei het met een verdwaasden iach en Harding leidde hem de ka mer uit naar de bibliotheek aan den overkant van de hall. „Ik zeg dat een schok als deze bel om een whiskey en soda. Ik praat onzinmaar ik ben er ook hee- lemaal ondersteboven van. Het is vreeselyk. Het is afschuwelijk. En dan te bedenken dat mijn auto mijn auto". „Ga daar zitten", zei Harding op 'n toon van gezag, terwijl hij zyn gast heer in een leuningstoel duwde. „Ga daar zitten en probeer u te beheer- schen. Het is een ongelukkige ge schiedenis. Maar het was een onge luk. U kunt toch niet helpen dat het paard schrok van uw auto. Kom, be- heersch u". Harding's toon miste zijn uitwer king niet. Framley kreeg zijn zelfbe- heersching min of meer terug, doch ondanks een sterke whiskey en soda zag hij er bleek en ontzet uit. En Harding vond het maar het beste om niet met hem te spreken over de laat ste onsamenhangende woorden van, (ie gestorven vrouw. Een oogenblik later liet hij Sir Luke alleen en keer de naar het boudoir terug, waar hy, geholpen door de huishoudster, zorg vuldig de kleeren van de doode on derzocht, in de hoop iets te vinden waardoor hy haai- identiteit zou kun nen vaststellen. Maar het onderzoek leverde niets op. Haar ondergoed was niet gemerkt en in een zijzak van haar rok bevond zich alleen een zak doek en een leeg visitekaartjes-étui. Om haar hals hing aan een kettinkje een klein medaillon met een weinig zijig haar erin; en aan haar vingers zat een zegelring met een monogram van de letters A. M., dat was alles. Harding dacht aan de laatste woor den van de vrouw en schoof den ring van den vinger, maakte het medaillon van het kettinkje los en liet beide voorwerpen in zijn zak glijden. „Sir Luke heeft me gezegd dat zy een zwarte tasch bij zich had", zei Harding, terwijl hij zich naar juf frouw Crotch wendde. „We moesten die maar eens onderzoeken, misschien vinden we daar een adres in". „Een tasch, meneer? Ja, nu u het zegt, meen ik ook dat ze een tasch by zich had. Ik geloof dat die in de hall is blijven liggen. Het was ineens zoo'n drukte, toen ze binnengebracht werd. Ik zal eens even kijken". De huishoudster kwam byna on middellijk terug met een kleine ar moedige tasch, die zy voor Harding op tafel legde. De tasch was niet ge sloten en de inhoud bleek te bestaan uit een handwerkje, een beurs met een paar goudstukken erin en een en veloppe met het adres van juffrouw Hilary Donaldson, 50 Moredaie Street N. en nog een enveloppe met een huwelyksacte. Verder niets. „Dat zal het adres van haar doch ter zyn", zei Harding tegen Sir Luke, toen hij met de tasch en den inhoud daarvan in de bibliotheek was terug- wanneer we niet willen dat het zoo genaamde nationale werk een nationale schande wordt. Waterstaat heelt goed praten als 't in grenzelooze luchthar tigheid spreekt over 't kiezen van 'n ander beroep. Waar moeien deze menschen in 'n tijd van werkeloosheid naar toe; waar is er behoefte aan werkers zonder de minste vakkennis en waarom begrijpt men niet. dat het hier om gehceie menschen-gemeen- schappen gaat, die hartstochtelijk aan hun geboorte dorp gehecht zijn Neen de visscners hebben tets anders ver diend, dan honger, verkommering, ontreddering en verbanning, in hun harde lot nebben zij, met de oude gewoonten en kleederdrachten, altijd de beste eigenschappen van ons volk bewaardde verkeerde tijdstroomen lieten ben daardoor bijkans ongerept zij bleven cnristen tn den ruimsten zin des woords. Mag men zoo'n voor treffelijke loot van onzen stam roeke loos wegsnijden en vertrappen Voor 'n stuk kasteelruïne, voor 'n ouden gevel of voor 'n typisch stadshoekje komt vaak al wat adem heeft in 't geweerhier staan hoogere waarden op 't spel, Qeiukkig dat de Kamer handelde in dezen geest 1 BUITENLAND. Werkloosheidsbestrijding in de Ver. Statzn. Officieel wordt nu het aantal werk- loozcn ln de Ver. Staten op 3*/a mil» lioen gesteld. President Hoover is voornemens een organisatie op te richten voor de coöidinaile van steun maatregelen in de stedensiaten en van het federatie bestuur, Als directeur van deze nieuwe organisatie is be noemd kolonel Arthur Woods, die in I9i9 bij het te werksteden van oud soldaten goede diensten heeft bewezen. De gouverneur van de Federal Reserve Board, Eugèae Mtyer, zal kolonel Woods als adviseur omstaan, ln regeeringskringen tracht men te voorkomen, dat bet cijfer van 3*/a (n>i- lioen een verkeerden indruk zou wek ken en er wordt op gewezen, dat zelfs in' normale tijden Amerika een miilioen werkloozen telt, tengevolge van het feit, dat de Amerikaanscbe arbeiders voortduiend van betrekking verande.en. De president is verder nog voor- gekeerd. „We zullen het meisje waar schuwen. Maar die huwelyksacte; wat eigenaardig dat die dame zooiets by zich had." „Dat is zeker eigenaardig!" stemde Framley toe, terwijl hij met onrustige oogen naar Harding keek, die het do cument ontvouwde en hem voorhield. Maar het was duidelijk merkbaar dat de gedachten van den edelman elders waren en hij slechts gedeeltelijk hoor de wat de dokter zei. „Het zal haar eigen huwelyksacte wel zyn", merkte hy* op en Framley schrok alsof hy gestoken werd. „Ja, ja, dat zal wel", antwoordde hy onzeker. „Waar is dat huwelijk gesloten?" Zijn oogen zochten het pa pier af: „St. Monica's Church, Step- hey," ging hij voort, „John Donald son en Antonia Merring." Hij zweeg en verviel in gepeins. „We moeten meneer Donaldson be richt sturen", begon Harding, doch Sir Luke viel hem haastig in de rede „Meneer Donaldson bericht sturen? Hoe wilt u dat doen? Weet u dan waar hij is? Hoe kunt u hem vinden?" „Ik veronderstel dat Hilary Donald son, wier naam op de enveloppe staat de dochter is van de overleden dame" meende Harding. „Dochter?" Sir Luke keek verwe zen naar den spreker, „hoe komt u er bij dat ze een dochter heeft?" „Omdat zij me dat verteld heeft, voor ze stierf. Zij scheen erg bezorgd te zijn over het lot van haar dochter en ik ben erg blij dat we dit adres ge vonden hebben. Hilary Donaldson moet haar dochter zijn. Wij moeten dat arme kind zoo spoedig mogelijk laten weten wat er gebeurd is en als ECHTE FWESCHE 20-S0a.ptrons nemens het Congres in December goedkeuring te vragen voor de op heffing der grondwettelijke beperkingen bij uitgaven voor openbare werken. Bovendien zuilen alle kringen der industrie worden aangezocht, het sy steem der verkorte arbeidsweek in ie voeren, teneinde zoodoende verdere ontslagen te vermijden en de gelegen heid te scheppen voor meer arbeiders om aan het werk te kunnen gaan. Engelands stijgende werkeloosheid. Het aantal werkloozen in Engeland op 13 October bedroeg 2.188 672 of 12 481 meer dan de week van te voren en 973 623 meer dan een jaar geleden. Het huwelijk van Koning Boris van Bulgarije. Het programma voor de ontvangst van hat koninklijk bruidspaar is vast gesteld. Koning Boris komt met het schip Tsaar Ferdinand, dat in een jacht zai worden veranderd, 31 October in de Bulgaar8che wateren der Zwarte Zee aan. Het schip zal worden ge ëscorteerd door eenige Italiaansche oorlogschepen. Bij het verlaten van den Bosporus komen eenige Bulgaar- sche mijnvegers hen tegemoet, die het eskader naar Warna zullen begeleiden, waar men 1 November aankomt. Op 2 November komt men des morgens vroeg te Sofia aan. Van het station wordt onmiddellijk naar de Alexander- kerk gereden, waar een godsdienstige plechtigheid plaats vindt. Daarna rijdt men naar de Burcht Prins Cyrill en de Buigaarsche delegatie zijn reeds naar Itatië vertrokken. Zij siaai uit den ministerpresident, den voorzitter van het Sobranje, en den minister van justitie. De gevechten ln Brazilië duren voort. De Braziliaan8Che bondsregeering wil in Amerika twee twee—persoons bommenvliegtuigen bestellen en deze gebruiken in den strijd tegen de opstandelingen. Verder wordt gemeld, dat de trouw gebleven oorlogsschepen aan de Zuide lijke kust verschelden Stellingen der meneer Donaldson nog leeft, zal hy waarschijnlijk aan datzelfde adres te vinden zijn als het meisje." „Als hij nog leeft", zei Framley werktuigelijk, „ja, als hy nog leeft. Maar misschien is dat wel niet hét geval. „Misschien niet'. Harding's stem klonk nog bitser dan gewoonlijk. „Misschien moet er wel een inquest plaats hebben," meende Sir Luke, „en dan zal dat meisje, die dochter, wel moeten komen om de identiteit vast te stellen. Ik natuurlijk zal ik de begrafeniskosten betalen en als de dochter hulp noodig heeft, zal ik doen wat redelijkerwijs van me ver langd kan worden. Dat is wel het minste wat ik kan doen. Ik voel dat ik voor die dochter iets moet doen." „Dat is heel vriendelijk van u", mompelde Harding, terwijl zijn vroe ger oordeel over den landeigenaar zich eenigszins wijzigde. „Ik hoop dat de dochter in staat zal zijn nadere inlichtingen te geven. Die arme vrouw heeft mij, voor ze stierf, tot een soort voogd over haar dochter aangesteld en mij laten beloven dat ik voor haar belangen zou opkomen, zoodat ik vind dat ik een zekere verantwoor delijkheid heb in deze zaak.. Ik zal naar de stad gaan naar het opgegeven adres en dan zal ik wel hooren hoe de familie de begrafenis wenscht." „Ik zal de kosten dragen", herhaal de Framley langzaam, „vergeet dat niet." alw||kscbe en Langstraatsehe t* tkCc.lt.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1