[GKBVtN HIT ZUIIEN A -iLevertr; flo. 85. Zaterd. 25 Oct. '30. 53e Jrg. r TWEEDE BLAD. mwam mm BINNENLAND, DUSSEN. Vergadering van den raad dezer ge meente, gehouden op Dinsdag 21 Oct. Bjn. 3 uur. Voorzitter is de Edelachtb. heer Snijders, burgemeester der gemeente. Afwezig zyn de heeren van Drunen en de Graaf f. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. ingekomen stukken en, mededee- Schrijven van Ged. Staten inhouden de uittreksel van het Kon. Besluit, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot classificatie der gemeente voor de gem. fondsbe lasting; Idem van het raadsbesluit tot hef fing van opcenten op de Vermogens belasting; v Idem Van het raadsbesluit tot af schaffing der Zakelijke Bedrijfsbelas ting met ingang van 1 Jan. Aan B. en W. is een schrijven ge richt betreffende de rooilijn langs de rijkswegen. Omdat het van belang is, dat dit zooveel mogelijk wordt bekend gemaakt, leest de voorzitter het in deze vergadering voor. Uit oogpunt van het verkeersbelang is het wenschelijk en noodzakelijk dat de rooilijn langs de rijkswegen be paald wordt op minstens 9 M. uit de as vftn de boomenrij, of, waar geen boomenrij aanwezig is, minstens 16 M. uit het midden van den weg. Proces-verbaal van kas-opneming bij den gemeente-ontvanger. Behoudens het tekort van 100 is alles in orde bevonden. Schrijven van Ged. Staten betreffen de dit kastekort. Ged. Staten geven in overweging het tekort op de begroo- g te plaatsen. Wat Ged. Staten schrijven is nagenoeg hetzelfde als B. én W, in hun rapport hebben neerge legd. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het advies van Ged. Staten te volgen. Schrijven van het hoofdbestuur van den N.C.B. betreffende de oprichting van een destructor (2 ex. van het con cept-contract zijn bijgevoegd). Het contract van den N.C.B. leek den voorzitter bezwaarlijker dan het in dertijd voorgestelde in de Ver. van Ned. gemeenten, daarom heeft spr. nog eenige inlichtingen trachten te beko men van het bestuur dier vereeniging. Het bestuur heeft echter geantwoord geen verdere inlichtingen te kunnen verschaffen, daar zij op haar beurt en gehoor kreeg bij den N.C.B. B. en W. stellen nu voor haar te machtigen overleg te plegen met de particuliere onderneming, die in het Noorden van het land reeds met suc ces werkt, en met den N.C.B. Tegelijk kan men dan zien wat andere gemeen ten dóen. Wordt goedgevonden. Schrijven van de fa. Wiener te Prin- cenhage, met verzoek draden te mo gen spannen over gemeentegrond voor het aanleggen van een radio-distribu tie-net. Genoemde fa. wil in deze ge meente een radio-centrale vestigen. Na dit schrijven hebben B. en W. mets meer van deze firma gehoord en daarom stellen zij voor voorloopig af wijzend te beschikken; wanneer het later blijkt dat het opgang maakt, kan men nog verder zien. De heer Smink gelooft niet dat een distributie-net in Dussen veel zal uit halen, daarvoor is de gemeente veel te ver uit elkaar gebouwd. De Voorzitter zegt dat de bedoeling van B. en W. niet is om een radio centrale te keeren, doch zelf de macht in handen te houden, zoodat men la ter, wanneer er nadere plannen ge maakt zijn het recht nog aan andere firma's kan geven. Verzoek der Ver. A.V.O. (Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten) om toe te treden als lid, tegen een contributie van 1.per 1090 inwo ners (min. 10, max. 100). B. en W. stellen voor als lid toe te treden, al is het nut der vereeniging voor deze gemeente misschien nog slechts indirect. Het doel der vereeni ging is scholen op te richten voor ach terlijke kinderen en deze daad moet gesteund worden. Per slot van rekening zal de ge meente er nog op vooruit gaan, daar velen, die anders later ten laste van het armbestuur zouden komen thans tot nuttige leden der maatschappij ge vormd kunnen worden. Wordt goedgevonden. Electrificatie Peereboom. Van de P.N.E.M. is een schrijven ingekomen, met een teekening van het geprojecteerde net. Het net is zoo geprojecteerd dat het Noorder-Stoomgemaal en de daar staande woningen zullen kunnen aan sluiten, wanneer alleen het stoomge maal afnemer was zou de afname te gering zijn om er de electrificatie voor te beginnen. De stortingssom bedraagt 2050. terwijl een jaar lij ksche afname van 2025 KWU moet worden gegarandeerd. Het net wordt door de P.N.E.M. ge bouwd en blijft haar eigendom. De aansluitingen neemt de P.N.E.M. ook voor haar rekening, mits de aansluit- lijn niet langer is dan 10 M., anders moet voor eiken M. worden bijbetaald. De installatie binnenshuis komt na tuurlijk voor rekening van den afne mer. De voorzitter heeft overleg gepleegd met een technisch ambtenaar van het rijk. Het rijk heeft er belang bij dat er electrische verlichting komt in het ge maal, terwijl het natuurlijk voor de gemeente van belang is dat ook de woningen die daar staan kunnen aan sluiten. Met dezen rijksambtenaar heeft spr. besproken dat de kosten door rijk en gemeente zullen worden gedeeld, zoo dat dit op een bedrag van 102.3.-— zou uitkomen. De voorzitter acht het zeer bezwaar lijk dat de gemeente een zekere af name moet garandeeren, terwijl toch reeds een flink bedrag moet worden gestort. Men weet dan niet waarmee men af is. De raad besluit B. en W. te: machti gen in denzelfden geest te blijven doorwerken. 3. Herziening van de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. De voorzitter leest het van Ged. Sta ten ingekomen schrijven voor. Voor deze gemeente zijn de grenzen gesteld op Burgemeester ƒ2475 3175 Secx-etaris 2475 3100 Ontvanger ƒ1150 1375 Feitelijk zou de verhooging voor burgemeester en secretaris samen 700,bedragen, doch daar deze functies zijn vereenigd is de verhoo ging slechts 70. Het tractement der wethouders houdt verband met de wedde van den burgemeester, zoodat ook dit een kleine verhooging zal ondergaan. B. en W. stellen voor met deze re- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. annie stapt naar school. (Slot). •Laat eens kQken, al je boeken Heb je in die tasch gedaan Wou je dan met zooveel ijver Op de school aan 't leeren gaan Lachend keek Moe haar Arnle, Ole wel wat verlegen stond, fri met droefheid op 't gezichtje, "oor zich tuurde naar den grond. En op eens begon die Annie, Leunend legen Moeder aan, Zacht, heel zactujes te vertellen, Slechts haarMoeder kon 't verstaan •Moesje", sprak ze, .onze jongens", bedoelde Frans en Piet Nemen altijd al hun boeken, naar school, moet ik dat niet 'k Wil toch ook zoo graag veel leeren, Ai wat er in die boeken staat, En als 'k nu zoo zonder boeken, Straks naar school ga langs de straat, Zullen dan niet alle menschen, Ais 'k voorbij ga blijven staan Zullen ze ook niet om mij lachen. Als ze ml] naar school zien gaan? Zullen ze van mfl niet zeggen 'k Wist niet dat zoo dom jij was, Kijk. daar gaat die domme Annie, Zonder boeken in haar tasch? Moe liet rustig Annie praten. Kuste toen het lieve kind. En ze zei,'k Weet vast. dat ieder, O, zoo knap en lief je vindt. Qa naar school maar zonder boeken, Wat mijn Annie weten moet, geling accoord te gaan. Dnr. Jongmoet acnt den tijd waarin Ged. Staten met deze nieuwe regeling Komen, ansoiuut verKeeid geaozen. Overal heerscht slapte en werkloos heid, en men weet met waar de crisis een eind zal nemen. Om dan te ko men met een verdooging van toch reeds voldoende salarissen acnt spr. zeer verkeerd. De voorzitter licht toe dat by de laatste herziening der bezoldigingen van ambtenaren de kleine salarissen net minst zyn vooruitgegaan. In onze provincie worden deze ambtenaren het slechtst bezoldigd. Nu de nieuwe verhoudingswet in werking treedt, krijgt de gemeente een ryksbydrage van 3ÖÜ0,in plaats van 601),zooals tot nu toe de bij drage in deze wedden was. Daarom heeft men nu den tyd gekomen geacht om de wedden op hetzelfde peil te brengen als in andere provincies. Voor de gemeente is het per slot van rekening dus geen bezwaar. De raad gaat accoord met de nieuwe regeling. In dit verband ontstaat eenige dis cussie tusschen den Voorz. en den heer Smink over het al dan niet wen schelijk zyn van een scheiding der burgemeesters- en secretaris-functie. 4. Vaststelling gemeenterekening 1929. De commissie heeft hierover rapport uitgebracht; hieruit stippen wij een en ander aan. De achterstallige belastingen zyn belangrijk minder dan vorig jaar, evenals verschillende andere achter stallige posten. De ontvanger heeft geen gevolg ge geven aan het verzoek van B. en W. betreffende de invordering van het schoolgeld. Met B. en W. is de com missie van oordeel dat het voor een regelmatige invordering noodig is, aan dit verzoek te voldoen. Verder zou de commissie graag zien dat in de toekomst de rekening met meer nauwkeurigheid en netheid wordt opgesteld. Het schijnt de commissie toe, dat een bezit als het huis thans bewoont door den heer van Rijswijk, voor de gemeente nutteloos is, daar het abso luut geen winst oplevert. De commis sie geeft dan ook in overweging dit eigendom te verkoopen. Verder geeft de "Tekening der com missie geen aanleiding tot het doen van verdere opmerkingen en de com missie stelt dan ook voor de rekening voorloopig vast te stellen. De Voorzitter opent hierover de dis cussie, doch de heer Smink zou eerst graag het antwoord van B. en W. op het rapport vernemen. De voorzitter zegt dat B. en W. het niet noodig geoordeeld hebben schrif telijk antwoord te geven. Het college gaat accoord met de commissie en kan zich met haar voorstel vereenigen. Wat betreft het huis bewoond door v. Rijswijk, er zijn altijd plannen ge weest om het te verkoopen, doch daar mede wilde men liefst wachten tot de bewoner, die slechts tijdelijk ambte naar is, vertrekt. Er moeten noodza kelijk eenige herstellingen aan het huis worden aangebracht en thans is weer gevraagd om een nieuwe deur. De heer Jongbloed is er voor om 't huis te verkoopen, daar het toch niets opbrengt. De voorzitter merkt op dat deze kwestie geheel buiten de rekening staat, er kan dus nog eens over na gedacht worden. Spr. stelt voor om het verzoek om een nieuwe deur te laten aanbrengen toe te staan. De raad kan zich hiermee vereeni gen. Hierna wordt de Gem.-rekening vastgesteld op de volgende cijfers: Zal ze ook zonder boeken leeren. Als ze Hink haar best maar doet. Later, als je een groote meid bent, Neem je net als Frans en Piet, Al je boeken mee, kom Annie, Heb dus nu maar geen verdriet. Doe jij maar je griffelkoker, En je sponsje in je tasch. Want die komen zoo'n klein meisje, Op de school nog 't best te pas. Oa nu maar, 't is tijd, kom Annie, Doe maar goed je best hoor kind 1 Maak 'k dan, als je strakjes thuiskomt Dat je een lekk're boterham vindt I" Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven Batig slot Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven 77174.91 76733.66$ 441.24 23305.76 21929.90 Beste Neefjes en Nichtjes. Dat heeft me nu weer eens echt goed gedaan. Een van m'n neefjes nl. schreef me dat hij In z'n vrije uurtjes geprobeerd had een letterraadsel saam te stellen. En dat hem dat wer keltjk gelukt is zalmen hieronder zien. Zeker beste vriend is het mooi ge noeg om opgenomen te worden. De poging om mee te werken aan ons jeugdhoekje is reeds te prijzen, niet minder dan men er zich in z'n vrije lijd mee bezig houdt, maar als 't dan nog zoo aardig Is als vriend Piet heeft weten daar te stellen, dan ben ik dubbel blij zoo iets in m'n rubriek te kunnen op nemen, temeer waar het mogelflk tot navolging prikkelt voor onze trouwe klantjes der prijsrubriek. Hier volgt dan het letterraadsel. Het getieel vormt een bekend Hol iandsch spreekwoord van 41 letters. Ziehier dan het raadsel Oplossingen van de vorige week. 1 Qewoonte is een tweede natuur. 2 (aal wezel ezel) (otter) (adder) 3 Suikerfabriek. Batig slot 1375.86 5. Vaststelling begrooting lydl. De commissie beeit hierover rap port uitgebracht. In veroand met de nieuwe fin. ver houdingswet zyn er natuurlijk belang- ryke verschillen in de begrootmg in vergelijking met vorige jaren. Yvat betreft de uitgaven valt op te merken, dat behalve üe post subsidie Burg. Armbestuur lUUUj, nog ver schillende andere posten (wegen, wa terleiding) verhoogd zyn. De commissie merkt op dat de wo ningtoestanden in Dussen en Hank treurig zyn, en zy is van meening dat door de oprichting van een gemeente lijk woningbedryi, de noodige verbe- tering kan worden gebracht. Wat de belastingheffing betreft zag de commissie liever dat deze nog meer rekening hield met de sociale dan met de economische en fiscale belangen. De commissie zou gaarne zien dat B. en W. deze 2 vraagstukken eens overwogen en mét voorstellen zullen komen. Namens B. en W. brengt de voorzit ter dank aan de commissie en stelt voor nader te beraadslagen over de punten die niet uitsluitend betrekking hebben op de begrooting, als woning bouw en belastingen. De door de com missie bedoelde maatregelen zijn van zeer ingrijpenden aard, en mogen daar om eerst wel eens goed overwogen worden. Wat de 1000 subsidie van het Burg. Armbestuur betreft, deze post was absoluut noodzakelijk, daar het bestuur met een geringer bedrag niet kan rondkomen. De heer Smink heeft er niets op te gen dat die 1000 zyn uitgetrokken, doch de regeling by het B. A. is z.i. verkeerd. De gemeente keert geld uit aan het B. A., dat op zijn beurt weer uitkeert aan het Kerkelijk Armbestuur. Spr. zou liever zien dat het Burg. Arm bestuur zelf de verantwoordelijkheid behield. Verder vraagt de heer Smink wat de bedoeling is met de grootere bedragen voor wegen enz. De voorzitter antwoordt dat ver schillende wegen moeten hersteld wor den. Ook aan het raadhuis moeten herstellingen plaats hebben. Daar er geen geld was is dat alles veel te slecht onderhouden en nu de gemeente er wat beter komt voor te staan, moet het maar eens flink wor den aangepakt. Bij de rondvraag vraagt de heer Smink of men het uitdiepen der rivier de Dusse niet geleidelijk aan kan laten gebeuren, en vooral te zorgen dat dit bij aanbesteding geschiedt. De voorzitter zegt dat al het werk zooveel mogelijk by aanbesteding ge beurt, doch dikwijls gaat dat niet zoo gemakkelijk, daar veel werk werk van vertrouwen is. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de voorzitter sluit de openbare vergadering. NIEUWKUIK. Donderdagavond 6 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bij een. Verzoek van den A.N.W.B. om de ge meente te doen inschrijven als lid van dezen Bond. De kosten hiervan zouden 25.bedragen. B. en W. hebben hierover nog geen voorstel uitgebracht. De heer Wilgers is wel overtuigd van het nut van dezen Bond, maar om zoo direct als lid toe te treden, zou hij toch niet doen. 4—35—41—40 is 'n meisjesnaam 1—7—9—31—27—18 een mooie stad in ons land 21—8—14—30—5—36 doet men graag met de kermis 7—19 18 'n soort schaap 39—22—1—3 'n smakelp Hollandsch product 17-19-18-32-23 stad in Belgtfi 29 12—16—2 groote rivier in ons land 18—33—18—24 meisjesnaam 18-11-25-3-13-38-28 27 7-10 mooi liefdewerk 6-15-26-34-37 alle dezelfde letters. Welke? 27—20 voegwoord Nu jongelui vlug aan 't werken, 't is werkelijk wel de moeite waard. Wie laat mij eens weten of hij of zQ het gevonden heeft. OOM WIM. UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 20 Oct. Heb Zondag hier en daar eens geneusd naar publieke opinie inzake stakingsdreige ment bij typografen. Keurde overal, ook in arbeiderskrin gen, houding af. Waar zulke loonen verdiend en zulke rechten verkregen zijn, vond iedereen deze eischen absurd, ving Buurman op. Men spreekt wel eens bij verkie zingen van „stemvee". Hoe zou men hier betitelen, dat de leden op een algemeene ver gadering zelfs niet mogen stemmen over houding en af spraken van leiders. Wat die beslissen, moeten de leden lo ven! Hun werk zy in elk ge val gezegend! Een mooie wereld toch! 21 Oct. Hoor dat ook in oud-Waal wijk (gedeelte buiten St. An- toniusparochie) personen zijn aangezocht voor vorming Oranje-Comité. Vraag mij af of dit gebeurt in overleg met Waalwijks Belang; of wordt een vereeniging, die 23 jaar lang de Koninginnefeesten in onze gemeente verzorgde, zonder vorm van proces ten deze aan den dijk gezet? Ben benieuwd hierover op een of andere wyze te worden inge licht. 22 Oct. Heb met genoegen gelezen verslag IJsclubvergadering. Bestuur is nu volledig, zit prima in elkaar; nu spijkers met koppen slaan, alles goed voor mekaar zetten, maar niet te royaal leven. Er is zooveel te doen. 23 Oct. Buurman vroeg me of er van het Raadhuisplan nog iets komt. Hoopt dat een raadslid eens een vraag zal stellen, op dat het publiek ook eens in gelicht wordt of en hoe de plannen voortgang hebben. 24 Oct. Onaangename tijding voor mezelf Waar m'n functie me meer en meer naar elders roept, zal ik m'n rubriek, die me lief werd, vermoedelijk moe ten laten gaan of beperken. Beloof echter zoolang en zoo goed mogelijk vol te houden. Toekomst zal 't leeren! DRAISMA-vanVALKENBURQ'S- LEEUWARDEN- Nieuwe Raadsels. 1 Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik iets, dat in De heer van den Besselaar stelt voor, dit aan te houden tot de volgende ver gadering. Wordt goedgevonden. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Het bedrag van 2128.736 was aanwe zig en bescheiden werden in orde be vonden. Ingekomen concept-contract van den NCB betreffende aansluiting destructor. De Voorzitter leest het concept voor en vindt het geen bezwaar een en ander goed te keuren. Na een kleine onderlinge bespreking hierover wordt dit goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten betreffen de de jaarwedden van den Burgemees ter, Secretaris en ontvanger. De herziening zal voor onze gemeente een meerdere uitgaaf zijn van 275. voor den Burgemeester en 250.voor den Secretaris. De heer van den Besselaar zegt met verwondering dit punt op de agenda ge lezen te hebben. De heele wereld jammert over slechte tijden en hier wil men de salarissen gaan verhoogen. De Voorzitter zegt, dat er niet om ge vraagd is. Het is een schrijven van Ged. den kortst mogelijken tijd berichten overbrengt. x medeklinker xlidwoord ..x.. is even slecht als stelen x grapje xxxxxxxxx het gevraagde woord ...x... bedeesdheid xvrucht xvoorzetsel x medeklinker 2 Ik ben een spreekwoord van 15 letters, die vaak in het latljnsch op het hek van een kerkhof staat. 6—2—12—9 vrucht 13-4-9-7 kleedingstuk 1-8-11—5 beteekent „niet een" 3—14—15 naaldboom 10 de letter „T". 3 Maak uit onderstaande letters een treurig ongeval, dat dezer dagen in Frankrijk heeft plaats gehad. 1KOLEEQVNLUQ. OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN OOK ONS JEUGDHOEKJET

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5