Geen wo/. ^aöi-Wybe/.f, 60i tegen iiearskeers A 1AA |0 OBLIGATIEN 9 100 Staten, waarop ze voor 1 Nov. antwoord verwachten. De heeren A. Mostermans en v. Enge len vinden het ook geen tyd om van sa- larisverhooging te spreken. Wordt afwijzend besloten. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur. Het uitgebracht rapport der Commis sie wordt voorgelezen en de rekening al dus vastgesteld. Eveneens wordt vastgesteld de gem.- begrooting 1931. Benoeming lid Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De Voorzitter stelt voor te benoemen het Hoofd der School, W. Schouten. Wordt met algem. stemmen benoemd. De vaststelling der voorloopige prij zen van de gemeente landerijen werd in gesloten vergadering behandeld. Vaststelling kohier hondenbelasting. De belasting hiervan bedraagt ƒ4.van de le klas en 2.50 van de 2e klas. De heer Wilgers vindt de belasting te hoog. Volgens spr. is een belasting van 1.50 voor pleizier en 50 cent voor trek honden meer als genoeg. De heer A. Mostermans zou het inil- len brengen op 2.50 voor pleizier en 1.— voor trekhonden. De Voorzitter acht verlaging onge- wenscht. De heer Wilgers is van oordeel, dat de belasting voor de arbeiders die een hond hebben, te hoog is. Spr. dringt er op aan vooral toe te zien, dat het kohier dezer belasting consequent wordt sa mengesteld. Nogmaals wil de Voorzitter het sterk ontraden de belasting te gaan verlagen, daar het aantal losloopende honden zal vermeerderen. Het voorstel Mostermans wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Wilgers vraagt hoe of het staat met het in orde brengen van het fietspad naar de Hoeve. Spr. dringt er vooral op aan hier goed werk te maken. Spr. vraagt er voor te zorgen, dat van het destijds aangelegde voetpad geen misbruik wordt gemaakt, door er met hondenkarren of anderszins op te rij den. De Voorzitter zegt toe, op eventueele overtredingen te laten letten en van een en ander publiciteit te geven. Men besluit hierna het pad in orde te zullen laten maken. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering. ELSHOUT. Vergadering van den raad dezer gemeente gehouden op Woensdag 22 October, nam. half zeven. Voorzitter de Edelachtb. heer W. Klijn, loco—burgemeester. Alle leden aanwezig. 1. Installatie H. J. Pulles. Ingekomen is van den heer C. Sprengers een schrijven dat hij bedankt als lid van den raad. Schrijven van het Centraal Stem bureau met de mededeeling dat de twee eerste opvolgers van den heer Sprengers. de heeren Th. Qrevenbroek en Fr. v. Bladel, hun benoeming niet aannemen. Mededeeling dat de heer H.J. Pulles zijn benoeming ais lid van den raad aanneemt. De heeren de Baaij en Brok onder zoeken de geloofsbrieven van den heer Pulles en deze worden in orde bevon den, zoodat de commissie tot toelating adviseert. Het nieuwbenoemde lid wordt door den Secretaris de raadszaal binnen geleid en legt hierna in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Pulles met zijn benoeming. Hierna leest de Secretaris de notulen voor, en deze worden, daar geen der leden er aanmerkingen op maakt, on veranderd vastgesteld. 2 Ingekomen stukken. a. Besluit van Qed. Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het besluit tot het aangaan eener procedure. Dit betreft de procedure tegen den heer Snelders. Deze zaak i3 in de vorige vergadering uitvoerig besproken. b. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger. De Secretaris zegt dat alle boeken en de kas in orde zijn bevonden. Er was een bedrag van f 708.15'/j in kas. c. Kon. besluit waarbij goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot classificatie voor de Qem.fondsbelasting. d. Idem aan hei raadsbesluit tot classificatie voor de Pers Bel. Deze beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Nota van Ged. Staten betreffende de Gemeenterekening over 1929. Oed. Staten verzoeken eenige aan vullingen en verbeteringen te willen aanbrengen. Wordt goedgevonden. f. Verzoek van het R K. Kerkbestuur om plm. f60 te mogen ontvangen tot aankoop van twee kachels voor de Bijz. Jongensschool. Wordt toegestaan. g. Schrijven van Ged. Staten betref fende de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De Secretaris geeft hierop een toe lichting. Voor deze gemeente heeft het tot gevolg dat de minimum en maxi- mumcljfers worden gebracht op: vroeger thans Burgem. f 1750-f2250 f 1925-f2525 Secretaris f 1750 f 2250 f 1925—f 2500 Ontvanger f 700—f 900 f 700—f 900 Al de vroegere regelingen komen door deze nieuwe regeling te vervallen. De aftrek voor gecombineerde betrek kingen is van 10 op 20 pCt. gebracht, Het gevolg hiervan is dat de salarissen van Burgemeester en Secretaris ieder met f25 verlagen, terwijl alleen de Ontvanger, tengevolge van het vervallen van enkele vroegere bepalingen, f70 verhooging krygt. De heer de Baaij vraagt of B. en W. hierover geen voorstel hebben uitgebracht. De Secretaris zegt dat het nog niet in de vergadering van B. en W. is geweest, daar het stuk juist is inge komen. De heer de Baaij acht den tijd waarin men met die regeling komt absoluut verkeerd. De Voorzitter vreest dat er weinig aan te doen is. Men zal daarover in Den Bosch toch zelf wel beslissen, maar den Raad moet natuurlijk een besluit nemen. De heer van Herpt is van meening dat verhooging in deze tyd niet van Ipas komt, dat is te gek om van te praten. Spr. stelt voor om de oude regeling te handhaven, Het voorstel—v. Herpt wordt met algemeene stemmen aangenomen. h. Brief van Ged. Staten betreffende de leges—verordening. De Secretaris licht toe dat de ver ordening thans in orde bevonden is, doch na al de veranderingen die er in zyn aangebracht verzoeken zij de verordening opnieuw vast te stellen. De Voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot de nieuwe burge meester in functie is, waartoe wordt besloten. Verder is nog een ministerieel scha ven ingekomen betreffende de opcenten verordening der Personeele Belasting. De stijging der opcenten is niet gelei- deiyk genoeg en het aantal klassen is te gering. De Secretaris geeft een toelichting omtrent de opcentenheffing. B. en W. vinden het 't beste dat er één bedrag aan opcenten wordt gehe ven, daar er in een kleine gemeente als Elshout toch geen groote verschillen in huurwaarde zijn. B. en W. meenen het aantal opcenten te moeten bepalen op 100. Het is B. en W. ter oore gekomen dat een verzoek zou worden ingediend om vrystelling van belasting te ver krijgen voor biljarten. Deze krygen dan ook een vermindering. De opbrengst der Pers. Belasting zal iets minder worden. De Raad kan zich ermee vereenigen voor alle grondslagen 100 opcenten te heffen. 3. Aanbieding Gem.begrooting 1931 Deze zal den leden aan huis worden bezorgd, opdat deze er inzage van kunnen nemen. Hierna gaat de Raad over in een geheime vergadering om nog enkele punten af te handelen. HEUSDEN. De Voorzitter, de byeenkomst ope nend, deelde mede, dat deheerMaas- sen kennis had gegeven van zijne afwezigheid. 1. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. De Voorzitter deelde mede, dat by Kon. besluit goedgekeurd waren de drie besluiten der vergadering van 1 Aug. met betrekking tot de nieuwe wqze van beiastingheifing, en verder een tweetal besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wyziging der gem.begrooting 1930 en't aangaan eener geldleening bij de Godshuizen. Verder was ingekomen een schrqven van T. Kuis, die veelal in dienst der gemeente is als straatmaker tegen een belooning van f 40 a f 45 per week en zich aanbood voor de volgens hem vacant komende betrekking van ge meente—arbeider en wel tegen f25 per week. De Voorzitter merkte op dat van een ontslagname van H. v. Balkom hem niets bekend was, waarom hij voor stelde het verzoekschrift maar voor kennisgeving aan te nemen, wat dan ook geschiedde. 3. Verzoek van den heer J. den Besten om eervol ontslag als onder- wyzer aan de Openb. School alhier. De Voorzitter stelde voor het hem te geven overeenkomstig de verorde ning met ingang van 1 Dec., waarmee de Raad accoord ging. De Voorzitter zei reeds een oproeping voor een nieuwe leerkracht te hebben gedaan en binnenkort met een voor dracht te zullen komen. 4. Voorstel van B. en W. tot heffing van 20 opcenten op de Vermogens belasting. De Voorzitter zei, waarom dit voor stel gedaan werd en hoopte plm. f 500 te kunnen innen. Het lid de Mol begon met de jammer klacht, dat hij het tydstip tot invoering dezer nieuwe belasting hier in te voeren, onjuist achtte, temeer waar het Rijk reeds 50 opcenten heft. Op ieder gebied heerscht depressie. Hy vreest kapitaalviucht uit de gemeente, terwyi er geen nieuwe voor in de plaats zullen komen. Het lid Metselaar keurde 't voorstel goed en zou zelfs nog hooger heffing kunnen goedkeuren ter ontlasting van de minder—kapitaalkrachtigen. Elders worden zelfs 40 of meer opcenten geheven. De Voorzitter vond dat men er niet tegen moet zijn. Neemt men 't voorstel niet aan, dan wordt de fondsbelasting verhoogd, en dan zullen de beter gesitueerden het bedrag toch grooten- deels moeten dragen. Bovendien een heffing van f500 kan voor ieder der dan aangeslagenen toch niet zooveel uitmaken, waarmee Weth. de Haan het eens was. De Voorzitter hoopte het lid de Mol gewonnen te hebben, doch deze bleef het ongepermitteerd vinden, weshalve hy dan ook verklaarde tegen te zullen steihmen. Het voorstel werd aangenomen met 5 tegen 1 stem. 5. Vaststelling der gem.begrooting en der begrooting van den Vieesch- keuringsdienst over 1931. In de vorige vergadering was een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren de Mol, Schmiehusen en Stap. De eerste, als rapporteur verslag uitbrengende, ver klaarde dat geen der leden op— of aanmerkingen hadden en stelde dan ook voor de voorgestelde begrootin gen vast te stellen. Het lid Metselaar vond dat de riool belasting niet geiykmatig drukt, daar ze voor allen dezelfde is, waarom hy in 't belang der minder gefortuneerden liever een progressieve heffing zag. Ook vond hy dat de totaaiopbrengst circa f 900 best op andere manier kon worden gevonden, b.v. uit het overschot van den post voor onvoorziene uitgaven. De Voorzitter zei, dat deze sloot met slechts een overschot van f 437 en dat hy geloofde, dat B. en W. niet met een ander voorstel zouden komen, en de heer M. natuurlijk vrij was te gelegenertijd met een voorstel te komen. Verder vroeg het lid M., inlichtin gen omtrent stortingen voor de pen sioenen van enkele gemeente—ambte naren. De Voorzitter repliceerde, dat deze verplicht waren wegens inkoop van pensioen (volgens de Wet) en dat die oydragen moesten geschieden in 40 annuïteiten. Hierna werden de begrootingen vast gesteld met algemeene stemmen. De Voorzitter deelde nog mede, dat de Gemeente—begrooting voor wat den gewonen dienst betreft sluit met f 56969.33 aan inkoms.en en uitga ven, van den kapitaaldienst met niets en voor het vleeschkeuringsbedryf met f 6033. 6. Voorstel van Ged. Staten tot her ziening der jaarwedden van burge meester, secretarissen en ontvangers. De Voorzitter las het voorstel voor en deelde mede, dat die wedden thans resp. waren van f2000—f2500van f 2000—f 2500 en i 900—f 1125 en volgens het voorgestelde zouden wor den van f 1750—f 2250; van f 1760- f 2200 en f 900. Voorts noemdeiilj de kortingen bij combinatie van functie's en stelden voor den wensch van Ged. Staten te vervullen, met dien verstande, dat de in functie zynde ambtenaren, er althans niet op zouden achteruitgaan, wat werd goedgevonden. Daar de Wethouders 5 pCt. krijgen van de jaarwedde van den Burge meester gaan die er op vooruit van f 87»/a op t 96 25. Rondvraag. Het lid Metselaar het fietsongeval van den hoek der Wittebroodsiraat besprekende, schreef dat toe aan on voldoende verlichting, wat door den voorzitter werd weersproken, die het overbodig vond op dien hoek een lantaarn by te zetten. Het lid Stap wees op de onvoldoen de verlichting by de Oudheusdensche pont terwyi naar aanleiding van het niet licht geven van sommige lan taarns, door het lid Schmiehusen aangehaald, door den voorzitter werd gezegd, hoe dat kwam. Niets meer aan de orde zynde sloot de voorzitter hierna de vergadering. Vader P had niets met de zaak te.maken voor hem zou volgens pl. vrijspraak moeten volgen. Voor den zoon pleitte de verdediger voorwaardelijke veroordeeling. Ver dachte heeft nog een blanco straf register. De Officier repliceerde. De vader was wel bij de vechtparty geweest. Hij ging er den volgenden dag zelfs zyn klomp zoeken. De uitspraak volgt nader. Hij had maar teruggegooid l P. S. I., 21 jaar, hoepelmaker te Werkendam, maakte zich in Augustus schuldig aan mishandeling. Er was onder wat jonge snaken herbergsruzie. Met het zwaarste ge deelte van een biijartqueu sloeg ver dachte op Piet Versluis, die 't terdege voelde. De jongens F. Bastiaanse en M. Vos uit Werkendam waren ook van de partij. De eerste gooide met een bier- fleschje. En ik gooide terugik moest me toch verdedigen, aldus verdachte voor den strafrechter. Na de drie jongens voormeld als getuigen te hebben gehoord conclu dende de officier wegens mishandeling tot f 40 boete. Uitspraak volgt nader. VAOERLANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-O RAVENHAGÈ met jaarlijksche uitloting. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Ernstige mishandeling. Th. M„ 23 jaar, schoenmaker te Kaatsheuvel, was in hooger beroep gekomen van een vonnis waarbij hy veroordeeld was tot 6 weken gevan genisstraf wegens mishandeling. Hij had zijn tegenstander zoodanig met een flesch op het hoofd geslagen dat hem de schedel er van scheurde. Hy heeft er een groot litteeken als ge dachtenis van overgehouden mitsgaders een rekening ten bedrage van f 67. De vechtersbaas had al heel den dag gedreind als een kwajongen. Het gerechtshof bevestigde het vonnis. Vader en Zoon. C. P. en A.. P., vader en zoon te Sleeuwyk stonden terecht wegen; mis handeling. De zaak was niet vol doende duideiyk en werd uitgesteld om andere getuigen te hooren. Bij de hervatting der zaak werd ook een getuige gehoord, die vroeger niet was komen opdagen, omdat hij zich liever buiten de kwestie hield. Uit het verhoor kwam vast te staan dat verdachten de mishandeling, welke zy ontkenden, hadden gepleegd. Het was wat nevelig in den avond der vechfparty en daardoor niet zoo goed waarneembaar. Er was een veete tusschen partyen. Het O. M. eischte tegen ieder der verdachten 4 weken gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat de getuigen elkaar tegenspraken en hun verklaringen dus onbetrouwbaar waren. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Wij ontvingen uit Amsterdam het volgende persbericht: Onder leiding van den Rijksbemid delaar, mr. S. de Vries Czn., heeft Woensdag een conferentie plaats ge had met de vertegenwoordigers dei- werkgevers, daarna met die der werknemers in het boekdrukkersbe- drijf en tenslotte met de beide par tijen. Het resultaat is dat overeenstem ming is bereikt. De vertegenwoordigers van beide partijen hebben zich verbonden, in hun onderscheidene organisaties de volgende punten te verdedigen: a. de collectieve arbeidsovereen komst wordt weer aangegaan voor den tijd van ongeveer 3 jaar, da* is tot den eersten Zaterdag van October 1933. b. Het uurloon voor volwassen werknemers van 24 jaar en ouder wordt verhoogd met ingang van 17 November 1930 met 2 cent per uur en met ingang van 17 November 1932 nog eens met een cent per uur. Voor de jongere werknemers zal 't bureau van de centrale commissie 'n daarmee evenredige verhooging vast stellen. Uit het bovenstaande volgt, dat tot 17 November a.s. het thans bestaande collectieve arbeidscontract van kracht blijft. Nader wordt nog meegedeeld, dat alle verdere eischen, die waren ge steld, door beide partijen zijn inge trokken. Voorts is nog vastgesteld, dat de overeengekomen verhoogingen niet behoeven te worden gegeven aan hen, die reeds één of meer centen bo ven het oude minimum ontvangen De patroons laten daarbij ieder vrij, naar beste weten te handelen. Het beloop van de besprekingen. De Rijksbemiddelaar heeft eerst met de vertegenwoordigers van beide partijen gezamenlijk vergaderd. Deze vergadering duurde van half 3 tot 3 uur. De partijen kwamen daarna in afzonderlijke conferenties bijeen. Mr. De Vries heeft beide vergaderingen van de partijen bezocht. Te kwart voor 4 zijn de vertegen woordigers van beide partijen op nieuw onder voorzitterschap van mr. de Vries bijeengekomen. Deze bespre king duurde slechts een kwartier. In deze laatste besprekingen hebben beide partijen meegedeeld, dat zij de voorgestelde overeenkomst, welke in de gezamenlijke bespreking was ont worpen en die daarna door de beide partijen afzonderlijk was besproken, aanvaarden. Brug over de Waal bij Nijmegen. Ministerieel voorstel aanvaard. In de Woensdagmiddag gehouden Raadsvergadering van de gemeente Nijmegen is besloten het voorstel van den Min. van Waterstaat, inzake den bouw van een brug over de Waal en de vergoeding aan de gemeente voor gemis van de opbrengst uit het veer te aanvaarden. Het besluit werd genomen met alle stemmen der 31 aanwezige raadsle den voor. De gemeente neemt dus ge noegen met een vergoeding van 425.000. Zij zal een bedrag van ƒ526.700.bijdragen in de kosten van den bouw van de brug. De Indische Postvluchten. Het derde postvliegtuig. Het derde postvliegtuig is Donder dagmorgen om 5 u. 58 uit Karachi vertrokken en lande om 9 u. 30 in Jodphur en vertrok vandaar om 10 u. 30 en arriveerde om 15 u. 42 in Alahabad. Alles wel. Heden verder. Het eerste retourvliegtuig, Het eerste retourvliegtuig vertrok Donderdagochtend om 5 33 uur uit Caïro en landde om 14.45 uur te Athene. Alles is wel aan boord. Gis teren werd de tocht voortgezet. Het eerste postvliegtuig eter K.LM de P H.-A.G.R., bemanning Vanbjjk Wiersma en Buitenhuis, hetwelk 17 October voor zyn terugreis naai Nederland uit Batavia is vertrokken zal, naar verwacht wordt, Zaterdag middag op Schiphol aankomen. België verbied invoer herkauwende dieren Zooals reeds kort gemeld, heeft de Belgische minister van Landbouw met ingang van heden den invoer van herkauwende dieren uit Nederland verboden. -. Geen opheffing van het Digoelkamf, I ^id, De Tweede Kamer heeft de motie, Va die de heer Cramer (s d.) naar aan leiding van zyn interpellatie over hel rapport—Hillen in zake het Boven- Digoelkamp heeft ingediend en waarin den minister verzocht wordt te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot opheffing van de interneeringskampen aan den Boven—Digoei en tot vrijlating en terugzending van de geïnterneerden naar hun woonplaatsen, verworpen mei 56 tegen 22 stemmen. Vóór stemden de S.D.A.P., de beide communistenen de heer Floris Vos. GEMENGD NIEUWS. ^De mijnramp te Alsdorf,; Vreeselijke ruïnes. Bijna 250 slachtoffers. De berichten omtrent de vreeselijke mijnramp te Alsdorf in de mijn Anna II blijven binnenstroomen, en steeds worden de mededeelingen somberder, naarmate men den toestand beter kan overzien. Woensdagavond om 11 uur bedroeg het aantal dooden dat geborgen was, volgens een officieel communiqué 222, terwijl nog 28 lijken op over brenging wachten. De sombere voor spellingen van Dinsdag zijn dus vervulling gegaan in grooter mate men vreesde. Het reddingswerk wordt nog steeds ijverig voortgezet en honderden mijn werkers, brandweerlieden, politie mannen en Roode-Kruis colonnes werken onuitputtelijk om nog te red den wat te redden valt. Voortdurend staat een groote me nigte voor de fabriekspooften tt wachten op de terugkomst van eenoi enkele familieleden, doch de meesten zullen hun bloedverwanten niet meer levend terugzien. Begrijpelijkerwijze hebben ziel hartroerende tooneelen afgespeeld, Opruimingsarbeid boven da grond. Ook boven den grond worden di reddingswerkzaamheden met ijver voortgezet. Tusschen steenbrokken en puinhoopen rijzen stukken muur, 'n venster, een pijler van het waschlo kaal. In het administratiegebouw ziel men hier en daar nog een bureau lamp ongeschonden hangen. Maar onder de troostelooze puinhoopen lig gen de nog niet geborgen dooden van de administratie. Ook hier staan vele menschén te wachten, terwijl steen voor steen wordt weggewerkt Vliegtuigen cirkelen in de lucht om opnamen te maken. Geredden vertellen hun ervaring® Een jongeman, die zich in de verdie ping van 460 Meter bevond, is krank zinnig geworden van angst en met 't hoofd tegen de wanden gerend. Twee man van dezelfde verdieping zij" door de. ongeluksschacht omhoog ge klauterd, totdat zij bemerkt werden Men liet touwen zakken en trok hen naar boven in veiligheid en even la ter kon nog een derde man op die wijze gered worden. Oorzaak nog niet opgehelded De oorzaak van de ramp is nog steeds niet opgehelderd. De mijnwer kers blijven gelooven, dat ër een ont ploffing van springstoffen heeft plaats gehad, doch naar de directie mededeelt, staat het vast, de de voor raden springstof op alle verdiepingen der mijn intact zijn,, zoodat de oor zaak niet in ontploffing daarvan ge legen kan zijn. Voorts is vastgesteld- dat er op den ongeluksdag geen ver voer van dynamiet naar de mijn heeft plaats gehad. Sporen van een kolen stofexplosie zijn tot dusver niet ge vonden door de commissie van des kundigen, die heden een onderzoek heeft ingesteld, dat zij morgen voortzetten. Zij heeft tal van getuige" gehoord en langdurige besprekingen gevoerd. Waarschijnlijk zal Zaterdag de be grafenis der slachtoffers plaats heb ben. Inzamelingen voor de getroffen gezinnen. Woensdagmiddag is de Alsdorf- sche gemeenteraad bijeengekomen on' te beraadslagen over de financier!»!! van de steunverleening aan de betrek kingen van de slachtoffers der mijn ramp. Intusschen worden van Par culiere zijde alom inzamelingen ge' houden om hulp te verleenen. Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. In origin, doozen A 25, 45 en 65 ct*.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6