OE EGiiO VAN Mil (Systeem Eugene 115.) (Systeem uiella 17.50.) Fransche Coönac Fransche Cojac per maat. ATTENTIE!!! Cor. V. d. Wiel vanaf f 2.50 tot f 7.- Fa. F. W. VAN LIEMPT m Permanent Wave. DAMES! No. 89. Zaterd. 8 Nov. '30. 53e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 Nov. 1930. Oranje comité's. Indertijd werd door P. P. in zijn rubriek de vraag gesteld of hij niet eens ingelicht kon worden over de vraag, of de oprichting van een Oranje- comné ook in Oud—Waalwijk, ge schiedde in overleg met „Waalwijks j Belang" of dat deze vereeniging die 23 jaar reeds de Koninginnefeesten verzorgde, zonder meer aan den dijk werd gezet. Wij meenden eerst deze vraag reeds destijds te beantwoorden, maar heb ben dat toen niet gedaan om niet op ons te laden den schijn of wij te> voren de plannen die door den bur gemeester ten deze in verschillende deelen der gemeente aanhangig ge maakt waren, wilden afbreuk doen. Nu ai de comité's zijn geformeerd, een centraal—comné is gesticht, waar van de burgemeester zeif het voor zitterschap bekleedt en van welke stichtingsvergadering men in dit num mer een verslag vindt, nu willen we hierover toch ook wel eens een woordje zeggen, temeer waar het pu bliek o.i. recht heeft deze aangelegen heid te kennen zooals ze is, En dan moeten wij de vraag van P. P. beantwoorden met volkomen te beamen, dat de oprichting dier comité's, ook in oud—Waalwijk geheel is ge schied buiten ruggespraak of bespre king met Waalwijks Belang. Dat is natuurlijk ook geen voor schrift, noch een eisch en we kun nen ons voorstellen dat een afgevaar- digde van v.m Besomen en van v.m. Baardwijk zulks zelfs heeiemaal niet noodig vond niettemin hadden wij en zeker de ingezetenen van oud. Waalwijk van den Burgemeester, die zelfs beschermheer is van Waalwijks Belang, mogen verwachten dat hij deze aangelegenheid minstens besproken had met het bestuur van eene vereeniging die 23 jaren achtereen en naar wij meenen dikwijls met heel veel succes, speciaal wat vreemdelingen bezoek betreft, deze feesten heeft verzorgd. Naar aanleiding van 't gesprokene door een der aanwezigen op de ver gadering van 1.1. Woensdag en het antwoord daarop van den Burgemeester, moeten wij vaststellen dat nooit eenige conferentie of bespreking met W. B. is gehouden. Alleen heeft de burgemeester indertijd de persoonlijke meening gevraagd van den voorzitter van W. B. omtrent eventueele oprichting van een speciale Oranje-vereeniging, waarmee deze prin cipieel instemde, temeer waar hei idee toen voorzat, de kinderspelen over de verschillende wijken te verdeelen, en één avondfeest te vieren Dat is toen ook door hem op de bestuurs vergadering van W. B. medegedeeld. Daarmee is 't contact met W. B. afgeloopen en deze vereeniging verder totaal uitgeschakeld. Het is dus duidelijk, zonder onwegen, dat Waalwijks Belang ten deze geheel is gepasseerd en 't oor deel daarover laten wij aan onze lezers. De moreele opstopper die W. B. ten deze o. i. gekregen heeft, is met geen bedankje achteraf goed te maken. Zoo zien wij het en niet anders en wij meenen dat W. B. beter verdiend had. Wat de vorming der comité's zelf betreft, ook daarover nog iets. Wij kunnen ons voorstellen, dat de bur gemeester de regeling der oranje feesten liever anders ziet, dat hij andere menschen voor zoo n gelegen heid wenscht. Stond die mogelijkheid 'fan ook niet even goed open door assumeeren van afgevaardigden uit de verschillende wijken. Was het niet mogelijk comité's alleen v°or kinderfeesten in de verschillende wijken, om dan gezamenlijk één avond- leest te vieren in 't centrum der ge beente of desgewenscht om beurten la een verschillende wijk of i. d, Wat heeft 't voor nut b. v. een comiié te vormen in de St. Antonius- parochle. die zich toch tegenwoordig geheel één voelt met't andere deel der gemeente in menig opzicht Wat heeft het voor doel, dat men ook daar een kosk gaat oprichten, zoodat wij vier kiosken krijgen in onze plaats met 'Wee harmoniën Neen, de oprichting van die comité's J3' 't doel voorbijstreven en de ge achte van separatisme, die vrijwel verdwenen was, bij tal van gelegen eden nieuw voedsel geven, wat wij aeer bejammeren. trouwens de moeilijkheden van vier avondfeesten tegelijk zullen heel wat grooter blijken dan de Voorzitter zich le voorstelt VERGADERING DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Onder voorzitterschap van den heer G. N. van Loon hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat op 5 November 1930 te Waalwijk een vergadering. Door den Secretaris werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden der Commissie voor een autoweg door het Land van Heusden en Altena, die Dordrecht en Rotterdam verbindt met de Langstraat, 's Hertogenbosch en Oostelijk Noordbrabant. Naar aanleiding van het schrijven der Kamers van Koophandel te Mep- pel en te Amersfoort, waarbij de mee ning der Kamer werd gevraagd om trent de wenschelij kheid van het tot stand komen van een borgtochten- register, werd besloten mede te dee len, dat de wenschelijkheid van de in stelling van een borgtochtenregister deze Kamer niet is gebleken. Mededeeling werd gedaan van het schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie, dat door het Staatsbedrijf is aan gesteld een ambtenaar, die tot taak heeft te leeren kennen speciale wen- schen van handel en nijverheid ten aan zien van de diensten van P.T.T. en met deze in contact te komen. Na bespreking van het schrijven van den Onderwijsraad te 's-Gravenhage, waarbij gevraagd wordt of het juist is, gelijk wordt beweerd, dat reeds thans in de handelscorrespondentie met de Oostzeelanden, de Balkansta- ten, Rusland en Polen veelvuldig van Esperanto wordt gebruik gemaakt en dat in de handelscorrespondentie met Japan en China het Engelsch steeds meer door het Esperanto wordt ver drongen, wordt besloten te berichten, dat niet is gebleken, dat in het district onzer Kamer door handel en industrie in de handelscorrespondentie wordt gebruik gemaakt van het Esperanto en dat in de naaste toekomst van het ge bruik ook niet veel wordt verwacht. Door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid is het oordeel der Kamer gevraagd omtrent een voorge nomen wijziging der Warenwet. De Minister wil aan artikel 14 der Warenwet een bepaling doen toevoe gen, dat voor waren alleen bepaalde aanduidingen mogen worden gebezigd onder door de Kroon te stellen voor waarden, nadat naar het oordeel der Kroon voldoende bewijs is geleverd, dat de waren op die aanduiding aan spraak kunnen maken. Bedoeld is de overheid een wapen in de hand te ge ven om paalj en perk te stellen aan de reclame, die voor gevitamineerde voe dingsmiddelen wordt gemaakt. De Mi nister acht het oogenblik om deze ma terie ter hand te nemen, nog wel niet gekomen, omdat ten aanzien van het vitamine-vraagstuk nog te veel onze kerheid heerscht, doch hij wenscht de gelegenheid te scheppen, dat de door hem beoogde regeling wordt mogelijk gemaakt. De vergadering heeft als hare mee ning uitgesproken, dat alleen bij ge bleken dringende noodzakelijkheid handel en nijverheid aan banden be lmoren te worden gelegd. Zij acht die dringende noodzakelijkheid voor de gevallen in de memorie van toelich ting tot het ontwerp der wijziging thans niet aanwezig en werd mitsdien besloten den Minister mede te deelen, dat met het ontwerp niet wordt inge stemd. Naar aanleiding van een schrijven van de Staatscommissie voor het Ver voer te 's-Gravenhage wordt vastge steld een ontwerp-antwoord op een achttal gestelde vragen met betrekking tot de organisatie van de middelen van vervoer. Ten aanzien van een verzoek van de Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs om adhaesie te betuigen aan een verzoek om zoover mogelijk de re gelingen voor de Hoogere Burgerscho. len A ook toepasselijk te verklaren voor de Haogere Handelsscholen, wordt besloten het verzoek te steu nen. Door plaatsing van een tweede Permanent-toestel (systeem Wetta) werk ik vanaf heden met TWiE systemen. Prijzen complete behandeling! Op beide toestellen een hall Jaar garantie. Dames- en Heerenkapper TEL. 8. Naast het Postkantoor, WAALWIJK. Wil geven de meest uiige, orelde en eerlijke RAADS- vERSLAGEN van een 15-tal Kaatsen uit den omtrek, Ook Wï gemeente Is daarbij. Besloten werd de Tweede Kamer der Staten-Generaal te verzoeken de ac cijns op gedistilleerd niet te verhoo- gen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Inspecteur der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie, hou dende bericht dat met ingang van 1 September j.l. de Inspectie Dordrecht is opgeheven. Door deze opheffing ko men de Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoren alle onder de Inspectie 's Hertogenbosch. In verband met de in 1932 te houden internationale telegraafconferentie, zal worden verzocht een betere tariefre geling in grensgebieden. Omdat de economische grenzen vaak niet gelijk vallen met de lands grenzen ontstaan onbillijkheden in de tarieven, die het gebruik van dft ver keersmiddel in den weg staan. Zoo kost b.v. een gesprek vanuit het dis trict der Kamer met Antwerpen be langrijk hooger dan met Groningen, ofschoon de afstand niet te vergelij ken is. De begrooting voor 1931 wordt vast gesteld. Subsidie wordt verleend aan: de R. K. Handelshoogeschool te Til burg; de R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk; het Bureau voor Handelsinlichtin gen te Amsterdam; de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel; de Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand. Bij de bespreking van de verkeers- belemmering door den Spoorwegover- gang in den Langstraatschen weg bij 's Hertogenbosch, zal de Kamer in na der overleg treden met die van 's Her togenbosch. Hernieuwde poging zal worden aan gewend om een wachtgelegenheid te krijgen op de niet overdekte perrons aan het station Lage Zwaluwe. VIERING KONINGINNEDAG Woensdagavond kwamen in de achterzaal van Hotel Verwiel in ge combineerde vergadering bijeen de comité's of voorloopige comité's die in de verschillende deelen onzer ge meente zijn opgericht, teneinde tot 'n meer geregelde viering van nationale ieestdagen te komen. Voorzitter was de Edelachtb. heer Burg. Moonen. In zijn openingswoord constateert de voorzitter met genoegen dat het plan, om in de verschillende deelen der gem. afzonderlijk Koninginne dag te vieren, aldaar met enthousias me is ontvangen en dat door de vor ming van de verschillende comité's de zaak reeds grootendeels voor el kaar is. Deze bijeenkomst heeft spr. wen- schelijk geacht om eens met elkaar van gedachten te wisselen, op welke wijze men zich zooal de viering van Koninginnedag had voorgesteld en om een centraal comité uit deze co. mité's samen te stellen. Zijn persoonlijke meening is, dat 't gewenscht is dat alle deelen der ge meente dit feest op één dag vieren en dat het in hoofdzaak een kinderfeest zal zijn. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en daarom dient men in de jeugd reeds vroeg een kiem van eer bied voor ons vorstenhuis te leggen. Bovendien is een kinderhand gauw gevuld. Naast een kinderfeest kun nen de verschillende comité's al naar behoeften en middelen een avond feest voor de grooten organiseeren. Zij staan geheel vrij een en ander naar eigen wensch te regelen. Spr. vraagt dan de meening dei- vergadering over de viering van Ko ninginnedag. De heer Froklage vraagt ook of de z.g. Volkszangdag, zooals die ieder jaar te Waalwijk gehouden wordt, niet een attractie voor Koninginne dag zou zijn, al ontveinst hij zich niet dat dit bezwaren zal meebren gen, o.a. omdat de kinderen uit een zekere wijk op verschillende scholen gaan. De Voorzitter zegt, dat behalve dat bezwaar er nog grootere moeilijkhe den zijn o.a. dat de scholen in dien tijd gewoonlijk vacantie hebben, dus er geen voorbereiding is en de onder wijzers ook vaak afwezig zijn. Ook betwijfelt hij het of zoo'n volkszang dag voor alle kinderen wel een onver deeld genoegen is. Iets anders was 't of het comité voor den Volkszangdag deze misschien op Juliana-verjaardag zou kunnen houden, maar dat is wat vroeg. Spr. zou dit maar aan genoemd comité overlaten. De heer Nuijten zegt, dat hij uit er varing weet dat, als er kinderspelen worden georganiseerd, deze den ge- heelen middag in beslag nemen en er dus voor het gezamenlijk zingen geen tijd overblijft, tenzij het in de morgenuren gebeurde, doch dit brengt zijn bezwaren mee en zou ook door bijna geen der inwoners kunnen wor den bijgewoond. De heer Froklage ziet thans ook in dat zijn idee niet voor verwezenlijking vatbaar is. De heer Nuyten geeft hierna een uiteenzetting hoe de vereeniging Ko ninginnedag in v.m. Besoijen gewoon lijk dien feestdag viert, n.l. door het organiseeren van kinderfeesten en tractatie van alle kinderen, het geven van voor-avond en avond-concert en het houden van een taptoe. Hij deelt verder nog zijn ervaringen mede over het aantal prijzen, de voordeeligste wijze van aankoop, enz. De voorzitter zegt, dat de andere comité's ongetwijfeld hun nut zullen kunnen doen met de ervaringen van Besoijen, al zal het in het begin niet zoo gemakkelijk gaan om de noodige gelden bijeen te krijgen. Heeft men eenmaal, zooals in Besoijen, goed ge slaagde feesten georganiseerd, dan gaat het gemakkelijker leden te krij gen; vooral de ouders zijn gemakke lijk over te halen als ze eenmaal ge zien hebben dat hun kinderen dien dag genoten hebben. In Besoijen heeft men thans reeds 300 leden met een minimum-contributie van 1. De heer Pullens meent, dat men dezen avond nog niets kan besluiten omtrent de viering van Koninginne dag of anderszins, want er zijn co mité's, o.a. in v.m. Baardwijk, die nog slechts voorloopig zijn en een vereeniging met een aantal leden be staat, behoudens in Besoijen, nog nergens. Het lijkt hem beter hierover nog eens bijeen te komen als er over al ledenvergaderingen hebben plaats gehad en een definitief bestuur is ge-1 kozen. De Voorzitter zegt, dat het ook niet de bedoeling is thans besluiten te ne men, tenzij over eenige algemeene za ken. Spr. meende dat deze uitwisse ling van gedachten voor de verschil lende comité's zijn nut kon hebben bij het maken van hun opzet, waarin ze overigens volkomen vrij blijven. Hij stelt de vergadering de vraag of zij er iets op tegen heeft, dat Ko ninginnedag in elke wijk op één dag wordt gevierd.en wel op den eersten Zaterdag na 31 Aug., of als deze op een Zaterdag valt, natuurlijk op den dag zelf. De heer Gruppelaar vraagt, of het niet mogelijk is het feest op den ver jaardag zelf te vieren. De Voorzitter zegt, dat hij indertijd pogingen in het werk heeft gesteld om daartoe te komen en een rondschrij ven heeft gericht tot alle fabrikanten in deze gemeente om hieraan mede te werken. Vele fabrikanten stonden sympathiek tegenover dit plan, ande ren wilden zich wel bij de meerder heid neerleggen, doch enkele groote bedrijven voelden er niets voor, waardoor het plan van de baan was, want alleen bij algemeene stopzetting was zulks mogelijk. De heeren v. d. Heijden en Jansen, beiden van het comité St. Antonius- parochie, opperen het bezwaar, dat 't eene comité beter bij kas zal zijn dan het andere en daardoor meer op touw zal kunnen zetten, betere muziek corpsen kan laten komen, enz., waar door de mogelijkheid bestaat dat men het publiek meer daarheen trekt en in andere deelen der gemeente de be langstelling er onder lijdt. Zij vragen of het te benoemen centraal comité er voor zorgt om dit te voorkomen. De Voorzitter voelt dit bezwaar niet zoo sterk aan. Ook al zou een comité dat wat dikker in het geld zit, een beter muziekcorps kunnen laten con- van de hulzen PASCAL COMBE4U Co. BISQUIT DUBOUCHÉ Co. HENNESY per flesch. Wijnhandel Anno 1882 Tel. 173 certeeren, dan meent hij dat het saamhorigheidsgevoel in de verschil lende wijken wel zoo groot is dat, een enkele muziek-kenner uitgezonderd, iedereen wel in zijn eigen wijk feest viert. Zou het eene comité met zijn opzet inderdaad een andere wijk ern stig bemoeilijken, dan is het een taak van het centraal-comité om die moei lijkheden uit den weg te ruimen door gezamenlijk overleg. Overigens mag er naar zijne meening gerust een „hei lige" wedijver zijn tusschen de ver schillende wijken om hun feest zoo goed mogelijk te doen slagen. De heer Nuijten zegt, dat het niet den opzet der comité's mag zijn el kaar vliegen af te vangen. Hij acht 't een taak voor het centraal comité om het in de hand te werken, dat men 4 ongeveer gelijkwaardige feestvierin gen krijgt. Hij denkt hierbij vooral aan het comité in het centrum der gemeente, dat misschien probeeren zou, zooals andere jaren, de men schen naar het centrum te trekken en daar is hij tegenstander van. De heer Pullens meent, dat men ieder comité vrij moet laten 't feest zoo goed mogelijk op te zetten. Het verschil in de prestaties der muziek corpsen kan z.i. geen bezwaar zijn, waar de bewoners van iedere wijk vanzelf bij elkaar zullen blijven. De heer Froklage meent ook, dat men de comité's vrij moet laten. Waarom denkt de heer Nuyten hierbij aan het centrum van Waalwijk, waar om zou men niet evengoed bang kun nen zijn van Besoijen, dat reeds jaren bestaat en feesten gevierd heeft, waar veel menschen uit de andere wijken heengingen, terwijl deze wij ken momenteel nog moeten beginnen met leden aan te werven, enz. De Voorzitter zou ook de comité's niet aan banden leggen en daardoor het initiatief dooden. De heer Nuyten zegt alleen maar leze opmerking te hebben gemaakt om de meening der vergadering eens te hooren, of men niet gaat trachten elkaar vliegen af te vangen en niet omdat speciaal Koninginnedag zich daarover bezorgd maakt. De Voorzitter meent, dat de be sprekingen op de zaak vooruitloopen en vraagt wat de vergadering denkt van zijn idee om alle op één dag feest te weren en wel op den eersten Zater dag na 31 Aug. De vergadering gaat hiermee ac- coord. Alsdan stelt de Voorzitter aan de orre de benoeming van een centraal comité, dat z.i. tot taak zal hebben eenheid in de feestviering te bevorde ren, eventueele moeilijkheden uit den weg te ruimen en een bestemming te geven aan de 150.gemeente-sub sidie. Ook kan het voorkomen, dat er nog andere feestelijkheden op ons Vorstelijk Huis betrekking hebbende, te organiseeren zijn, behalve Konin ginnedag waarvoor de andere comi té's speciaal zijn opgericht. Spr. ver onderstelt de mogelijkheid dat H. M. de Koningin een bezoek aan Waal wijk zou brengen, dan was het Cen traal Comité het aangewezen lichaam daarvoor, een feestelijke ontvangst te organiseeren. Spr. stelt zich verder voor, dat in het centraal comité twee bestuursleden van ieder comité zul len zitting nemen, b.v. de voorzitter en secretaris. Voor het Voorzitter schap van dit centraal comité wil spr. zich persoonlijk gaarne beschik baar stellen. De aanwezigen gaan hiermede ac- coord. De heer Jansen zou gaarne zien, dat er wat meer gemeente-subsidie werd gegeven. Als men 150.— over 4 comité's moet verdeelen, wordt het voor elk een luttel bedrag. Vooral het eerste jaar, als men nog niet zoo sterk zal staan, was een hooger be drag wel gewenscht geweest." Spr. wijst er verder op, dat de eene wijk in een veel gunstiger positie verkeert dan de andere, daar heeft men een kiosk of komt er een kiosk of heeft men de beschikking over een harmo niegezelschap, maar dat alles mist de St. Antoniusparochie, die daardoor veel grooter kosten krijgt. De Voorzitter meent', dat het niet goed is om zooveel subsidie te geven Als men het eerste jaar zoo ruim kan soppen, wordt men verwend. Als de St. Antonius-parochie zich voorstelt het eerste jaar reeds een kiosk te moeten aanschaffen, dan kan hij be grijpen, dat ze niet gauw genoeg zul len hebben, doch z.i. kunnen er wel maatregelen genomen worden, dat men op het H. Hartplein een Harmo nie in de open lucht kan opstellen. Verder acht hij de harmonie „St. Cris pin" even zoo goed aan de St. Anto nius-parochie verwant als aan de an dere wijken. Alleen Baardwijk zou over een eigen harmonie beschikken en vermoedelijk ook over een kiosk, gezien het groote bedrag, dat men voor dat doel reeds heeft ingezameld. De heeren Jansen en v. d. Heijden meenen, dat men niet veel succes zal hebben met een concert in de open lucht en vragen of de gemeente niet een voorschot voor een kiosk aldaar zou kunnen geven. De Voorzitter denkt dat men er in den Raad alleen dan over te spreken zou zijn als alle comité-leden in de St. Ant. Par. zich hoofdelijk voor de aan gegane verplichtingen aansprakelijk stelden. De heer Pullens meent, dat men niet direct bij de gemeentekas moet gaan aankloppen, maar zooals in Baardwijk de handen ineen moet slaan. In Baardwijk keek men er aan vankelijk ook zwaar tegenaan, maar het is meegevallen. Waarom zou dat in de St. Ant. Par. met zijn grooter zielental dan Baardwijk niet gaan. De Voorzitter gelooft ook dat de St. Ant. Par. tegen alles te zwaar aan ziet. Zij moeten eerst zelf meer moeite doen en niet reeds van te voren gaan kermen. De heer v. Gorkum vindt dat het in Baardwijk gemakkelijker gaat geld voor een kiosk bij elkaar te krijgen, omdat ze daar een eigen harmonie hebben, waarmee de burgerij veel op heeft en waarvoor ze „koste wat kost" een kiosk willen bouwen. De Voorzitter zegt, dat het met een beetje overleg best gevonden kan wor den, dat men ook in die wijken, waar geen harmonie gevestigd is, gratis concert krijgt. Zoo wordt er bftv. aan de harmonieën een gemeente-subsidie gegeven, waaraan de verplichting

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7