DE EU VII IET ZUIDEN No. 91. Zaterd. 15 Nov. '30. 53e Jrg. VIERDE BLAD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Ziekenhuis. Naar wij vernemen zal het nieuwe ziekenhuis den naam krijgen van „St. Nicoiaas—Ziekenhuis.' (&Men hoopt het spoedig te kunnen openen, hoewei verschillende zaken laag op zich laten wachten, zooais die gebruikelijk is. Aspiranten W.Q.V. Door het bestuur der W.G.V. is besloten om een afzonderlijke aspi. rantenclub in het leven te roepen om zoodoende geschikte reserves op te leiden die later de gelederen der W.G.V.-turners komen versterken. lederen Vrijdagavond van half negen tot 10 uur zullen deze aspiranten voortaan gymnastiek-onderricht ont- vangen onder leiding van den heer E. de Geer. Op iederen repetitie, avond bestaat gelegenheid zich als aspirant.lid aan te melden. Cursus Reliefverven. Blijkens achterstaande advertentie worden volgende week in den R.K. Gildenbond twee middagen demon, straties gegeven door de N.V. Franken. Donders té Tilburg in het schilderen met relief-verven, waarmede men hout, leder, glas, doch ook fluweel, zijde en dergelijke stoffen kan beschilderen. De heer C. G. Nieuwkoop, „Het Handelshuis', verschaft nadere inlich tingen. Waalwijksche IJsclub. Het bestuur deelde mede, dat sei zoenkaarten ook zijn le bekomen bij L. Burmanje, Hoogeind v m. Baardwijk. WAALWIJKSCHE WINKELIERS- VEREENIGING. Naar wij vernemen is door B. en W. dezer gemeente nader verlof verleend aan de Waalwijksche Winkeliersver- eeniging tot het houden van een Lief dadigheids-Loterij tegen het a.s. St. Nicolaasfeest. De baten zullen geheel ten goede komen aan de T.B.C.-bestrijding. Oprichting a/d. Bouwpatroons van de R.K. Middenstandsvereeniging. Gisteravond kwamen de Waalwijk sche bouwvakpatroons in café de Korenbeurs bijeen, teneinde te ko men tot stichting van een vereeni- ging als onderafdeeling van den R.K. Middenstandsbond. Een 15 tal patroons waren aanwezig. De heer Berger van den R.K. Ned. Patroonsbond woonde de vergadering bij. De heer v. Liempt sec<\ v. d. R.K. Middens andsbond leidde de bijeen komst, na opening met den Christe- lijken groet, met een kort woord in. Allereerst geeft de heer van Liempt verklaring van zijn aanwezigheid: op de vorige week gehouden vergadering is hem verzocht nog een bijeenkomst te organiseeren en daarbij een des kundige uit te noodigen. Spr. heeft hiervoor de heer Berger, die in het voorjaar hier ook reeds een uiteenzet ting over het nut der organisatie heeft gegeven, bereid gevonden. Spr. is vanmeening.dat er behoefte aan organisatie bestaat en noodigt de aanwezigen uit vragen te stellen. De heer H. v. Huiten wijst erop, dat er op de vorige week gehouden ver gadering verschillende heeren waren die dachten, dat zij, wanneer zij bij de Middenstandenbond waren aan gesloten en een patroonsbond oprich ten, direct bij den groote landelijken bond moest aansluiten. De heer Berger antwoordt, dat dit wel de regel is, doch verplicht is dit niet. Spr. wijst op het voorbeeld, dat Veghel in deze gegeven heeft, daar was in de plaatselijke organisatie grooten tegenstand om bij den grooten bond aan te sluiten, men heeft dit toen geheel vrij gelaten met het gevolg, dat 5 patroons bij de landelijke orga nisatie aansloten. Spr. meent, dat ér misschien reden is om dit voorbeeld te volgen. Néar aanleiding van een vraag van den heer H. Maas, zegt de heer Ber ger, dat er verschillende plaatsen zijn waar men de contributie naar gelang der grootte der firma's verdeelt. Men is hierin natuurlijk geheel vrij, mits de bond slechts de vastgestelde con tributie van f 23,50 per lid opbrengt. De heer W. van Heesch meent dat men eerst moet komen tot oprichting van een plaatselijke organisatie, de aansluiting bij het landelijk verbond acht spr. een kwestie van later orde De heer H. van Huiten zou liever direct aansluiten bij de R. K. Mid denstandsvereeniging, dan heeft de jonge vereeniging altijd een steun, punt. De heer van Liempt is een voor stander van de landelijke organisatie. Spr. wijst op den sterken nationalen bond der gezellen, waartegen de pa troons niets kunnen uitrichten. Spr. kan niet inzien, dat 't contract zooals dat in Waalwijk nog bestaat, voordeeliger is dan het landelijk con tract. De heeren J. Kooien en v. Oostrum wijzen op de lauwheid, die er steeds onder de bouwpatroons heeft ge- heerscht, wanneer het op organisatie aankwam. Er wordt niet genoeg begre pen hoe noodzakelijk organisatie is. De heer v. Liempt wijst er op, dat noch de Ned. R K. Patroonsbond noch de R K, Middenstandsbond eenigen drang willen uitoefenen. De heer Berger en hij hebben slech s gewezen op de voordeelen hunner organisaties, doch men laat de vergadering geheel vrij. Spr. wil echter nog eens laten uitko men, dat hij voor landelijk organisatie is, omdat deze een veel grootere waar borg biedt. Ook de heer Berger zegt niet zijn wil te willen doordrijven, doch hij toont slechts het groote belang aan van de sterke landelijke organisatie, die a. h. w. de kleine plaatselijke ver- eenigingen aanwakkert en leven in. blaast. Als groot euvel der plaatselijke or ganisatie noemt spr. de lage contri butie, waardoor men te weinig hart voor de vereeniging heeft Als voor beeld noemt spr. de organisatie in het bisdom Breda. Hierna wordt besloten tot oprichting van een vereeniging als onderafdeeling van den R.K. Middenstandsbond waarvoor zich 11 leden opgeven, ter wijl eenigen het in beraad hielden. Tot bestuursleden worden hierna gekozen de heeren Kooien (voor zitter), H. Maas en A. v. Huiten Krol. Met gesloten deuren werden hierna nog enkele huishoudelijke punten be handeld. SCHOENFABRIEK TE TILBURG AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht heeft een zeer ernstige brand gewoed in de Schoenfabrieken van de firma de Beer aan de Goirkestraat. Tegen half 1 werd de brand ont dekt door een der omwonenden, die onmiddellijk de politie waarschuwde, welke op haar beurt de brandweer alarmeerde. Hoewel deze direct met groot materiaal ter plaatse was, stond het groote gebouw met zijn brandba ren inhoud reeds in lichte laaie en sloegen de vonkenregens geweldig neer. Met niet minder dan 14 slangen werd de vuurzee aangetast. Omtrent het ontstaan van den brand tast men in het duister; wel LANDBOUW EN VEETEELT. Het voederen van het vee. Ik stel me voor in een aanfal arti keltjes eens het een en ander mede te deelen over het voederen van het vee en het berekenen van voederrant soenen. Wanneer ik zoo hier en daar eens kijk en van verschillende bedrij ven de rantsoenen na ga, dan blijkt het me telkens weer, dat er met het voeder zoo heel vreemd vaak wordt omgesprongen. Eensdeels zullen we dat moeten toeschrijven aan de liefde, die de boer voor zijn vee heeft: hij wil het graag goed doen, maar anders- deels blijkt toch ook herhaaldelijk, dat men niet het minste begrip heeft, waarom men een bepaald voeder ver. strekt, En daarom wil ik beginnen met over het doel van de voeding het een en ander te vertellen. Dikwijls wordt een dier vergeleken met een machine en dat gaat tot op zekere hoogie vrij goed. Vooral als men dieren op het oog heeft, welke kracht moeten produceeren, dus paar- pen en trekossen. Immers een machine heeft men om kracht te leveren, welke de hakselmolen, de bietenmolen, de dorschmachine of de maalmachine in beweging moeten brengen. Om die kracht uit de machine te krijgen, moet men aan die machine brandstof toevoeren in den vorm van steenkolen, ruw-olie of benzine. Zoodra die brandstof verbrandt onstaat er bestaat het vermoeden dat uit een dei- kachels, welke gewoonlijk des avonds uit zijn, nog een vonk is gevallen op licht-brandbaar materiaal. Iuclusief voorraad is aan machine rieën enz., een schade te boeken van 90 tot 100.000 gulden, welke echter wordt gedekt door een beurspolis van 100.000. Erger is het voor het personeel, be staande uit een 50-tal arbeiders. De firma heeft echter beloofd ofwel het personeel zoo mogelijk elders te werk te stellen, ofwel zal ze trachten ge bouwen te vinden om het bedrijf al daar voort te zetten. I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 13