Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KEI m IET UIT I BH rEUILLETOrt I aViakiri ill] qu| atis IC t* i m 'ch, )ed,i •tlMER 92. WOENSDAG 19. NOVEMBER 1930. 53e JAARGANG. mom c êpe, heel edje, men digen ig en idwe Dit blad verschijnt OENSDAG en ZATERDAG, ieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever, ionnementsprijs per 3 maanden 1.25. ranco p. post door 't geheele rijk f 1.40. ilLDE an huis. Ledei UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prfjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Minister Verschuurs program. i de Memorie van Antwoord ter in de Begrooting van Arbeid zet ister Verschuur aldus zijn stand- t uiteen, dat ook de tegenwoordige i Q eilijkheden in het bedrijfsleven er F O toe mogen leiden de uitbreiding de sociale wetgeving stop te en, maar dat wèl, meer nog dan in nale tijden, men zich nauwkeurig fi af te vragen welke vermoedelijk economische gevolgen van iederen Atregel zulen zijn en of het bedrijfs- n op dit oogenbiik dien maatregel kunnen dragen, of dus ook de wet tiet maatschappelijk leven burger. zal kunnen krijgen, dan wei echts werken voor het geheel en r voor de maatschappelijk zwakken. die overwegingen komt hem het llge tijdstip met geschikt voor, om name een wettelijke regeling van arbeid voor volwassenen in het bouwbedrijf aanhangig te maken jok een wettelijke regeling van de servi^loosheidsverzekering die, als iets zal beteekenen, nieuwe lasten het bedrijf zal moeten opleggen .al thans niet op den voorgrond derstien staan' 1 jnderzijds zullen echter eerlang ver- tlende onderwerpen aan de orde den gesteld, die den minister ook deze omstandigheden urgent en intwoord schijnen, et ontwerp voor een nieuwe vellig- swet, dat den Hoogen Raad van id is gepasseerd, zal binnenkort iiaten— Generaal kunnen bereiken, voorontwerp voor een bedrijfs- nwet is aan den H. R. van Arbeid ulpeti ar tik et ov at wei ds mei eft, Is denhe GT Al JEAU elooL toegezonden en aan een wetsontwerp betreffende algemeen verbindend ver klaring van bepalingen van collectieve arbeidscontracten wordt de laatste hand gelegd. Een voorstel tot wijziging van de bepalingen der sociale wetgeving bevindt zich in vergevorderden staat van voorbereiding. Vooits wordt 's ministers aandacht voortdurend beziggehouden door de verdere uitvoering van de Arbeidswet. De toepassing van deze wet op de kantoren bleek zonder uitbreiding van personeel der arbeidsinspectie niet mogelijk; deze uitbreiding 1sdaarvoor dan ook een beslissende vraag. Een voorontwerp- werktijdenregeling voor kantoren wordt dezer dagen aan den Hoogen Raad van Arbeid toege zonden en het wordt tevens gepubli ceerd, zoodat de belanghebbenden alle gelegenheid hebben hun zienswijze daarover kenbaar te maken. Bereikt het adres den minister tijdig, dan mag verwacht worden, dat de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden voor deze inrichtingen uiterlijk op 1 Mei a.s. In werking zullen treden. Een wettelijke regeling van den land- bouwarbeid, welke zich beperkt tot kinderen, jeugdige personen en vrou wen, is in ontwerp gereed De minister stelt zich voor de indiening daarvan te bevorderen, zoodra de omstandig heden zulks toelaten. BINNENLAND, Productie der mijnen. Het telkenjare meer produceerende kolengebied in Zuid Limburg is de trots van ieder rechtgeaard Nederlan der. Over de productie in 1929 geeft het Centr. Bur. voor de Statistiek eenige belangwekkende gegevens. in 1929 werd in totaal in de Neder- landsche mijnen 11.6 millioen ton an „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. Buitengewoon knap, maar zoo als een ijsberg, dacht hij, en deze kerel aanbidt den grond, waar- e loopt. Zij is het heelemaal niet (1! Overigens een magnifiek mo- por een schilderij Lieve deugd!, riep Redburn. Ja J kindje, ik kom. Hij glimlachte j Hilda die een beetje geprikkeld Inkbrauwen fronste. Maar luister Imeneer Dubar is kunstschilder; loeten hem 'ns in z'n atelier gaan jken om zijn laatste schilderijen fcwonderen. Ik zou in dit huis een geschilderd portret van vrouw hebben, meneer Dunbar, jlgde hij tegen zijn gast, en voor Tvrouw is mij geen geld teveel. Iet is nu geen tijd om over mijn t te praten, merkte Hilda op toon op. Je gasten wachten op jathan Redburn lachte welge- I maar Tony meende toch een (uw te zien in de goedige oogen ï.in gastheer. a hij dien avond laat thuis kwam, zijn tante hem bovenaan de trap wachten met een telegram in de [s gekomen toen je nog maar pas ïs, riep zij opgewonden. Ik heb den heelen tijd wakker gelegen en op je (gewacht. Die man komt morgen; maar het kind is zoo snoezig... O! To ny, ga eens even naar haar kijken. De man? vroeg Tony vaag, ter wijl hij liet telegram aannam, wat voor man? Zie zelf maar. Juffrouw Dunbar's stem trilde. Maar Tony ik kan dat kleine wezentje haast niet meer laten gaan. Tony las het telegram. „Hoor dat mijn dochtertje bij u is, luidde het. Kom morgenochtend Dij u. Ralph Gardener." Ga eens even mee. Alice Dunbar legde een hand op Tony's arm en een warme uitdrukking kwam op haar ge zicht. Ik weet dat ik een malle oude juffrouw ben, maar liet kind heeft me Zij brak haar zin plotseling af en ging haar neef voor naar de slaapka mer, waar het verloren schaapje vre dig lag te slapen. Het zijige haar lag als een krans om het hoofdje, er was een zachte blos op de wangen van 't kind, een mollig handje lag op de sprei, terwijl het andere een pop vast hield, die juffrouw Dunbar dien mor gen in het dorp gekocht had. Zij be schutte de kaars met de hand: en keek naar het slapende kind met een uit drukking op het gezicht, die Tony er nog nooit gezien had. Zij scheen op onverklaarbare wijze plotseling zach ter, vriendelijker, menschelijkër te zijn geworden. 1 Tony, ik heb nog nooit zoo'n schat gezien. Juffrouw Dunbar's woor den eindigden in iets dat verdacht veel op een snik leek. Ik heb haar van avond naar bed gebracht en ze zat in haar nachtponnetje op mijn schoot en ze speelde zoo grappig met haar rose teentjes. O Tony! Ik wist niet dat steenkolen gedolven, d.i. 6 pCt. meer dan 'n jaar tevoren. Hieronder bevond zich 0,3 millioen ton kolenslik tegen 0.2 millioen ton in 1928. De Staatsmijnen produceerden hier van 6.9 millioen ton steenkolen (incl. kolenslik) of ongeveer 100.000 ton minder dan in het voorafgaande jaar. De particuliere mijnen brachten de overige 4 7 millioen op of 771 000 ton meer dan in 1928 Een belangrijk gedeelte van deze stijging komt voor rekening van de jonge mijn Julia, welker productie mee dan tweemaal zoo groot was als in 1928. Het verbruik van electrische en mechanische energie bedroeg voor alle mijnen tezamen («nel. de neven- bedrijven) in 1929 269 millioen kWh en 230 millioen pkh tegen resp. 320 millioen kWh en 166 millioen pkh in 1928. De voor binnenlandach verbruik be schikbare hoeveelheid steenkolen (Incl. kolenslik), werd berekend op 13.166 000 S&gfi kleine kinderen zoo lief waren. Het is een leuk klein ding, beves tigde Tony fluisterend, maar ik ben toch bang dat er morgen iemand komt die haar weer meeneemt. Wie het ook is, ze zijn haar niet waard, beweerde juffrouw Dunbar op verontwaardigden toon, toen zij en Tony weer op de trap stonden. Anders hadden ze het schaap niet zoo schan delijk aan haar lot overgelaten. Er was zoo iets zieligs in het kleine, gerimpelde gezicht en de bedroefde oogen, dat Tony zich bukte en zijn tante een kus gaf, terwijl hij haar vriendelijk op den schouder klopte. Laten we er ons maar niet het hoofd mee breken, zei hij, we zullen eerst maar afwachten wat die meneer Ralph Gardener te vertellén heeft. Den volgenden dag, toen de klok van de kerk in Torpsley luidde, kwam er een slecht uitziende man met een mager geagiteerd gezicht de zitkamer van de Dunbars binnen, waar juf frouw Dunbar al zenuwachtig den af zender van het telegram zat af te wach ten. Baby Babs zat aan haar voeten op den vloer te spelen en Tony stond er, met zijn rug tegen den schoor steenmantel geleund, glimlachend naar te kijken. Maar toen het dienstmeisje meneer Ralph Gardener aankondigde en deze haastig binnenkwam, krab belde het kleine meisje overeind en waggelde met uitgestoken handjes naar hem toe, terwijl zij babbelde: Pappie! Pappie! Hier is kleine Babs De bezoeker knielde neer op den grond en trok het kind in zijn armen, terwijl hij over haar krullebol heen naar juffrouw Dunbar en Tony keek. Ik weet niet hoe ik it bedanken moet, zei hij, ik ben u zoo vreeselijk ton. Zij kwam met 11 pCt. boven het verbruik in 1928 uit en werd voor 88 pCt. door de binnenlandsche productie gedekt (in 1928 voor 92 pCt,). De brlketteerinrichtlng der mijnen en die te Simpelveld vervaardigden te zamen in 1929 958 000 ton steenkolen- briketten, welke hoeveelheid 81 pCt. van het totale verbruik in het binnen land uitmaakte, tegenover in 1928 786.000 ton (75 pCt.). De eenige nog in exploitatie zijnde bruinkolenmijn „Carlsborg" leverde in het verslagjaar 157.000 ton bruinkolen d.i. 40.000 ton minaer dan een jaar tevoren. Onderwijs aan Achterlijke en Zenuwzwakke kinderen. Dezer dagen is te Utrecht de alge- meene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering van hei Christ, onderwijs aan achterlijke en zenuwzwakke kinderen. In de morgen- vergadering relereerde de heer J. de Graat, van Rotterdam, oud-voorzitter der vereeniging over Het zwakzinnige Kind en de maatschappij. Rel. betoogde dat de scholen vour.buitengewoon onderwijs een tweeledige laak nebben, ni.a. onderwijs te geven, dai reke ning houdt met de afwijkingen der leerlingen (didactische taak); b. te trachten de afwijkingen te verhelpen (inerapeutische taak) Hel doel, gesteld onder b,, kan echier niet hcrelki, doen wel benaderd worden. Veie van de oud-leerlingen dezer scholen kunnen zich daardoor, ondanks hun blijvend gebrek, in de maaiscnapplj handhaven. Daardoor moeten de scholen voor zwakzinnigen trachten een zoo groot mogelijk procent hunner leerlingen in de gewone maatschappij te brengen, zal niet 'n gewichuge teden van haar öestaan vervallen. Zij die zich niet lu de vrije maatschappij kunnen hand haven, moeten in de werkinrichtingen dankbaar. Wie weet wat er met haar gebeurd zou zijn als u niet zoo vrien delijk geweest was. Hoe kwam het dat zoo'n klein kind alleen op den weg was? vroeg juffrouw Dunbar met een strenge klank in haar stein, toen meneer Gar dener was gaan zitten, weer met het kleine meisje op zijn knie. - Dat kwam doordat de vrouw, die op haar zou- passen absoluut onbe trouwbaar is gebleken. Ik had kleine Babs hij haar achtergelaten in een huisje op de heide, niet ver van de in richting van de dames Drivers; die weet u zeker wel? Ik wilde het kind in de buurt van de inrichting hebben, vervolgde hij een weinig aarzelend, omdat mijn arme vrouw daar als pa tiënt is en het doet haar goed het kind nu en dan te zien, Ik dacht dat ik me op de juffrouw die ik voor het kind aangenomen had, verlaten kon. Ik moest namelijk voor een poos naar 't buitenland, maar ize heeft me op een gemeene manier bedrogen. Zij liet het kind achter bij haar oude moeder en ging zelf weg. Die moedei' was niet alleen oud, maar zelfs min of meer kindsch. Mijn kleine meid is er blijk baar in haar eentje op uit getrokken en toen door die auto opgepikt. Toen haar verzorgster terugkwam en het kind er niet was, kwam ze naar de stad naar mij toe, inplaats dat* ze het benul had om naar de politie te gaan. Maar inmiddels had de politie zich al met mij in verbinding gesteld. Ik kan u niet !zeggen hoe dankbaar ik u ben, dat u zoo lief voor kleine Babs ge zorgd heb. Hij streek liet kind met een teeder gebaar over het krullekopje en ging voort: Ik heb de juffrouw na tuurlijk direct haar congé gegeven, maar nu ben ik eigenlijk nog verder en gestichten geplaatst worden. Het is daarom gewenscht dat tusschen school en werkinrichting eenig contact bestaat. Ook Is een algemeens regeling van „zorg voor abnormalen" zeer wensche- lijk. Salarissen van burgemeesters gemeente secretarissen en gemeente-ontvangers. Gedep. Staten van Gelderland heb ben aan de gemeentebesturen in die 'provincie bericht, dat zij, in verband met de tijdsomstandigheden de voor gestelde regeling tot verhooging van de salarissen van burgemeesters, ge meentesecretarissen en ontvangers in trekken. Geen maatregelen tegen Russisch graan. In zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Fleakens betrtffende den invoer van Russisch graan hier te lande, beaamt minister Ruys de Beerenbrouck dat de uitvoer van graan uit Rusland, verge leken met de sedert den oorlog ver- loopen jaren, in den laatsten tijd sterk is toegenomen en dat mede daardoor de reed3 lage prijzen dezer artikelen nog verder zijn gedaald. Behalve de recente door Fiankrijk en België ge nomen maatregelen, aie de mogelijk heid openen den invoer van graan en andere bepaalde producten uit Rusland ie belemmeren, is, voor zoover tot nu loe bekend, slechts Hongaiije overge gaan tot het nemen van een dergelijken maatregel ten opzichie van den invoer van lijm. opgemerkt zij, zoo zegt de minister, dat eenige aan Rusland grenzende landen, zooais Roemenië, sedert geruimen tijd den invoer van Russische producten verbieden. Volgens de laatste berichten schijnt te mogen worden aangenomen, dai bij de uitvaardiging van het Belgisch besluit tot wering van den invoer van Russisch graan, reeds varende schepen. van huis, want ik weet absoluut niet wat ik met Babs beginnen moet. Hoezoo? vroeg juffrouw Dunbar met ongewoon zachte stem. Ik moet de volgende week op reis naar Indië - voor zakelijke aangele genheden, die ik niet aan een ander kan overlaten. Ik was al zoo blij dat ik het met het kind zoo goed geregeld had, maar nu dat verkeerd geloopen is, weet ik werkelijk niet wat ik moet doen. Is het onbescheiden om te vragen of li moeilijkheden Debt en of wij mis schien in staat zijn u te helpen, meng de Tony; zich op vriendelijken toon in het gesprek. Ralph Gardener's donkere oogen keken den jongeren man met een war me uitdrukking "van dankbaarheid aan. Mijn vrouw is in de inrichting van de dames Drivers. Neen ze is niet krankzinnig dat niet, maar ze is oververmoeid en haar geestelijk evenwicht is verstoord.. Arm kind, ze heeft een vreeselijke tijd gehad! Hij zuchtte vermoeid. Onze andere kinde ren zijn volwassen en over de wereld verspreid. Dit. hij keek naar het kind op zijn knie, is onze jongste een nakomertje. Daar mijn vrouw noch ik familieleden hier hebben, weet ik niet tot wie ik me wenden moet. Bedoelt u, dat er niemand is, waar u het kind met een gerust hart kunt achterlaten terwijl u op reis bent? Is het dat?, vroeg juffrouw Dunbar opeens en er was een hoopvolle klank in haar stem. Gardener knikte. Een man is tamelijk hulpeloos, als hij alleen staat met een kind van drie jaar en binnen een week naar In dië moet. Maar ik hoop dat ik nog een tehuis voor haar vinden kan. Wordt vervolgd. e Echo van het Zuiden, aalwpschc en Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1