Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. itittilior Alle AecoDDlinlswerliziinilieflee II DEI III lit ill! i waas NIEMEÜEttS FEUILLETOM HEERENBAAI _V00R FIJNPROEVERS, NUMMER 93. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930. 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. I'ranco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Omdat het geen geld kost. De Tarwe wet, die bet maal. en menggebod wil regelen, was nauwelijks In voorbereiding, of half Nederland stond reeds op zijn achterste pooten om te protesteeren. De eigenaardige mentaliteit van ons eigenaardig volk kwam hierdoor weer eens duidelijk naar voren. Nog voor men zich reken, schap kon geven van de strekking der wet, werd zij veroordeeld. Zóó zit men hier nog vastgeklonken in de vrees, voor alles wat naar bescher ming zweemt, dat men zelfs zaken, die in het algemeen belang zijn, ver werpt uit gevaaripe genegenheid voor den eenzijdigen vrijhandel. Het maai en menggebod, zal, indien naar be- hooren uitgevoerd, ontegenzeggelijk het welzijn van allen ten goede ko men. „Wanneer het den boer goed gaat, zegt het spreekwoord, dan gaat het iedereen goed". Daar is nooit aan getwijfeld, omdat de waarheid er tastbaar van was. Ieder met eenig normaal inzicht begrijpt hieruit, dat wanneer het den boer slecht gaat, allen daar ook schade van ondervin den. Toch zag men dezer* dagen het wonderbaarlijk feit, dat een Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond, zich waarachtig tot den minister van Land bouw wendde, om te smeeken de poovere hulp, die in een maalgebod voor den landbouw steekt, achterwege te laten. Toch ziet men, dat socialis tische arbeidsbonden met dezelfde intenties de groote trom roeren, met als extra argument, dat het brood zoo vee duurder zal worden! Ons nageslacht zal wel een heel zonderling idee over zulke pietluttige voorvaders krijgen. Veronderstel eens, dat er niets gedaan wordt voor den in crisistoe stand verkeerenden landbouw en dat de boeren ten onder gaan in den strijd KANTOREN: TILBURG Boerhaavestraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dp 2 A. Telephoon 3717. om het bestaan, zullen dan de Konink- lpe Nederlandsche Middenstanders zich zoo behaagelp voelen Vermoe delijk niet. Want de eenlgste gevoelige plek, die deze protesteerders hebben hun portemonnaie zal dan ge. ducht getroffen worden. En hoe zal het den arbeider vergaan, wanneer de boeren en burgers op zwart zaad zit ten Het maal- en menggebod zal het brood nog 7'/a cent per kilo 7 geen gram duurder makenzou dat niet verkieslper wezen, dan de kans te beloopen, dat men zijn geheele boterham door werkloosheid kwijt raakt? „Men protesteert hier maar in Nederland, omdat het geen geld kost", hoorden wij laatst iemand spotten. Jawel 1 Doch reken er op, dat wanneer de protesten tegen de hulp aan den landbouw succes hebben, het wel geld zal kosten aan iedereen. stip in de gemeente hunner werkelij ke woonplaats al dan niet aanwezig zijn of zich tijdelijk buiten het rijk in Europa bevinden. Bovendien zullen worden geteld, die personen, die zon der werkelijke woonplaats in Neder land te hebben, op genoemd tijdstip aldaar tijdelijk aanwezig zijn. Deze zal de 11e telling zijn, welke wordt gehouden. Het Koninklijk Be sluit van 18 December 1929 geeft de regelen, welke dienen te worden ge volgd bij deze telling. Alvorens wij over de officieele telling eenige na dere bijzonderheden geven, laten wij eerst enkele data van volkstellingen volgen uit de grijze oudheid. De oud ste telling vindt men bij de Chineezen reeds meer dan 2000 jaar voor Chris tus. Perzië kende reeds ongeveer 500 jaar voor Christus de volkstellingen, daar de voornaamste bekend zijn uit den bloeitijd van het Perzische Rijk onder Darius en Xerxes. Tegelijker tijd kende men de volkstellingen in Griekenland en Egypte; Koning Ama- sus II liet tellingen houden van 550 tot 526, terwijl de nauwkeurige telling NAAR EEN ALGEMEENE VOLKS TELLING. Eind van dit jaar zal wederom de tienjaarlijksche volkstelling plaats vinden; zij zal volgens het Koninklijk Besluit worden gehouden in den nacht van 31 December 1930 op 1 Januari 1931. Bij deze gelegenheid zullen worden geteld alle personen, die zich te middernacht in Nederland bevin den, onverschillig of zij op dat tijd- van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 11) Juffrouw Dunbar stond op met een zachte blos op haar klein gezicht; haar oogen schitterden en de hand die ze op Tony's arm gelegd had beef de. Tony, fluisterde ze tegen haar neef. Zou ze niet hier kunnen blijven? Kom, zei Gardener, terwijl hij op stond; ik geloof dat Babs en ik nu maar moeten gaan. Ik heb kamers in de stad en mijn hospita zal de komen de dagen wel voor haar willen zorgen. Tony legde een hand op den schou der van den bezoeker. Een oogenblik, zei hij op warmen toon. Mijn tante en ik zouden u wil len vragen of u er bezwaar tegen zoudt hebben als uw dochtertje bij ons blijft, terwijl u op reis bent. Mijn tante heeft zich al erg aan het kind gehecht en vind het heelemaal niet prettig om Babs weer te moeten missen. Zou het kleine dametje niet hier kunnen blij ven?" Hier kunnen blijven?, herhaalde Gardener verbluft. Maar ik ben een volkomen vreemde voor u. Wilt u mijn dochtertje werkelijk zoo lang wn tehuis geven? De beteekenis van Tony's woorden scheen langzamerhand tot zijn besef door te dringen, want er kwam een uitdrukking van onuitsprekelijke op luchting op zijn mager gezicht. Wij zouden het heerlijk vinden om haar hier te houden, zei nu juf frouw Dunbar, terwijl haar stem van opwinding trilde. Zij is een kleine schat. Ik dacht altijd dat ik niet van kleine kinderen hield, maar deze De kleine oude dame kon van ontroe ring niet verder. Een glimlach lichtte over Ralph Gardener's vermoeid gezicht. Ik kan u niet zeggen hoe onbe schrijflijk dankbaar ik ben dat ik zal kunnen weggaan met het rustig besef dat onze kleine Babs in goede handen is. Zou het zoo geschikt kunnen wor den, dat ze zoo nu en dan haar moe der zou mogen zien? Dat kon natuurlijk en met een ver licht gemoed ging Ralph Gardener naar Londen terug. En zoo kwam het dat, toen vroeg in den namiddag drie auto's met gasten van de Priory aan het huis van den kunstschilder aankwamen, het eerste wat de dames die het atelier binnen gingen in gezelschap van Jonathan Redburn en nog een paar andere hee- ren, zagen, een klein kindje was, dat behagelijk tusschen een stapel kussens zat, met een pop in den eenen arm en den zwart-en-witten kop van een fox-terrier in den anderen. O, dat is het kind dat gisteren bijna door den auto overreden is, riep mevrouw Stanley, de dame die het kind naar Tony's huis gebracht had. Hebt u haar ouders nog niet ontdekt? van Pericles in 444 en van Demetrius in 308 uit de geschiedenis van Grie kenland met zekerheid bekend zijn gebleven. De Bijbel blijft een der oud ste documenten, ook omtrent de volkstellingen; onder Mozes en Aaron werden in den woestijn zwervende Jo den geregistreerd, terwijl vele jaren later bij den intocht van Canaan we derom een telling geschiedde. Ten tijde van de Romeinen werden even eens tellingen gehouden en wel in alle deelen van het Rijk. Dit werk begon reeds in 750 onder Servius Tullius en werd elke 5 jaar herhaald. In den be ginne moest ieder inwoner voor tellers op het Marsveld te Rome ver schijnen, later echter moest men naar zijn geboorteplaats trekken. De vragen welke men dan te beantwoor den kreeg, handelden over alles, daar zij tevens de normen waren voor d: fiscale betrekkingen in het Rijk. De tellingen werden meestal gesloten met een reinigingsfeest of ook wel met 'n lichtoffer (lustrum), vandaar dan ook dat een feest, dat elke 5 jaar terug keert, „lustrum" heet. cus Baumhauer kwam toen tot een cijfer van 2.100.000 zielen, maar de rapporteurs spraken het vermoeden uit, dat wel eenige kinderen niet op gegeven zijn geworden. Den 29sten September 1828 werd door Koning Willem op het Loo het Koninklijk Besluit geteekend, „houdende de be paling, nopens een nieuwe en alge- meene volkstelling". De uitvoering van dit besluit vond plaats in Novem ber en December van het volgend jaar. Tien jaar nadien werd een nieu we volkstelling gehouden, waarbij zich ook de behoefte deed gevoelen aan een algemeene regeling omtrent de boekhouding van de bevolking. Elke tien jaar had nu een telling plaats, waarbij in 1859 werd bepaald, ij de invoering van het feodale dat zij den 31 en December zou ge in /IQ MlrJ/lolooiiTiTAn nn Vvii .L> l_ 1 T~v i 1 schieden. Den volgenden keer koos Ja, haar vader is vandaag hier geweest, maar zij blijft voorloopig bij ons, antwoordde Tony en hij vertelde van het bezoek van Ralph Gardener. Wat een leuk ding, zei Jo Red burn met zijn vriendelijke stem. Het is net een schilderijtje zoo als ze daar zit. Als het niet te lastig is, mogen we dan eens een paar schil derijen van u zien. Ik zou zoo graag een portret van mevrouw Redburn hebben gemaakt. Misschien kunnen we wel tot overeenstemming komen. Drommels, wie is die jonge dame met dat haar als zonneschijn? Tony keek snel op bij deze laatste opmerking en zag twee smaakvol ge- kleede dames binnenkomen met een meisje in het zwart, een meisje, waar van de haren, zooals Tony onmiddel lijk constateerde door den millionair volkomen juist waren aangeduid. „Haar als zonneschijn", de woorden bleven in Tony's geest naklinken, ter wijl hij Freda Marston, die hij reeds kende, begroette en voorgesteld werd aan mevrouw Dérfield en juffrouw Hilary Donaldson. Mijn logé's zijn maar een paar dagen hier, zei Freda, en ik wilde ze zoo graag uw werk laten zien. Dat stel ik bijzonder op prijs, antwoordde Tony een beetje afwezig, want de woorden van Redburn klon ken nog in hem na en terwijl hij Hilary aankeek, merkte hjj op dat hoewel haar oogen droevig stonden er iets wonderlijks zonnigs niet alleen over haar haren, maar over haar heele wezen lag en dit oordeel over zijn aantrekkelijke jonge bezoekster werd nog versterkt, toen Hilary, die stelsel in de Middeleeuwen en bij de langzame decentralisatie, welke hier van het gevolg was, zijn de tellingen geheel in onbruik geraakt; enkele vorsten, nieuwsgierig naar het juiste aantal hunner onderdanen, hebben terloops een telling ingesteld; onder hen was Willem de Veroveraar in Engeland en August van Saksen in Duitschland. In Amerika werden zjj op het einde van de 18e eeuw inge voerd, kort daarop in Engeland, Duitschland en andere landen T an Europa. In Nederland werd op Vrijdag 29 Mei 1795 door de Staten-Generaal van de Vereenigde Nederlanden vastge steld", een plan in gevolge waarvan de ingezetenen van de gansche Re publiek tot een algemeene vergade ring zouden worden opgeroepen". Art. 1. hiervan luidde: „Het geheele volk zal geteld worden". De Statisti- het kleine meisje in haar kussens ont dekt had, een uitroep van blijde ver rassing liet hooren en zich naast het kind op de knieën liet vallen. Wat een schattig kindje, zei ze terwijl ze met een glimlach naar Tony keek. Kleine kinderen zijn wel het liefste wat er op de wereld bestaat. Wat zou dit meisje met haar ha ren als zonneschijn later een lieve moeder zijn dacht Tony en hoe geluk kig zouden de kinderen zijn, die eens in haar zonnig gezicht zouden kijken en zich in haar armen mogen neste len HOOFDSTUK VII. HET HUIS OP DE HEI. Ik kon natuurlijk niet weigeren wat mijnheer Gardener mij vroeg, maar ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik het niet bepaald prettig vind om kleine Babs naar dat afschuwelijke huis op de hei te brengen. Waarom noemt u het dat af schuwelijke huis? Hilary, die op een lagen stoel bij het raam zat, keek vra gend op. En waarom moet kleine Babs daarheen? Dat huis is het somberste dat ik ken, daarom noem ik het afschuwe lijk, antwoordde juffrouw Dunbar. Ik ben er eens geweest en zou er, geloof ik, nooit in mijn leven weer over den drempel komen als ik het kind niet naar haar moeder moest brengen. Haar moeder? Hilary's stem en gezicht drukte de grootste verbazing uit. Zij was nu als gast bij de Dunbars, omdat Mevrouw Derfield naar haar men echter den 30sten November, omdat op 31 December zooveel per sonen elders vertoeven. Regelmatig elke tien jaar werd de bevolking ge teld met uitzondering van het jaar 1919, toen het om financieele redenen niet kon geschieden, wijl het Rijk, dat de onkosten voor een groot ge deelte aan de gemeente vergoedt, niet kon betalen. Een jaar werd toen overgeslagen, zoodat de telling in 1920 werd ge plaatst en thans in 1930 geschiedt. Werd voorheen de organisatie van de telling door het Departement van Binnenlandsche Zaken geregeld en geleid, sedert 31 December 1899 is zij in handen van de Centrale Commissie en van het Centraal Bureau voor Sta tistiek, het welk echter geschiedt in nauwkeurig overleg met het Departe ment van Binnenlandsche Zaken cn broer was gegaan, die haar geschre ven had, dat hjj ziek was. Ze had al heel wat uurtjes gesleten in het ate lier, waar Tony de eene schets na de j andere had gemaakt van haar fijn ge zichtje en haar glanzende haren. Had ik je nog niet verteld, dat haar moeder in de inrichting van de dames Drivers is? O, wat vreeselijk droevig, riep Hilary verschrikt, en moet kleine Babs daarheen? Ja, haar vader heeft haar hier juist in de buurt gelaten, dat haar moeder haar zoo nu en dan kan zien. Hij heeft ons gevraagd om haar daar heen te brengen en ik heb het tot nog toe telkens uitgesteld, ik kan eenvou dig mijn afkeer van dat huis niet over winnen. Ziet u, nu kan ik mij toch nog nuttig maken. Ik heb u toch dadelijk gezegd dat ik het prettig zou vinden als ik daartoe de gelegenheid kreeg! Alsof je je niet aldoor nuttig maakt! Alice Dunbar keek het zonni ge meisje vol genegenheid aan. Je bent voortdurend voor anderen bezig. Laat ik dit dan ook mogen doen, vervolgde Hilary. Laat u mjj het kind naar haar moeder brengen, als u het zelf niet prettig vindt. En hoewel juffrouw Dunbar be zwaar maakte om het aanbod, dat zij als een groote opoffering beschouwde, aan te nemen, bleef Hilary op haar stuk staan en den volgenden morgen bracht een rijtuig haar en de kleine Babs naar de inrichting van de dames Drivers. De naam van het huis: „Hei- dezicht", was geschilderd op de groe ne deur in den muur, die om de in richting heenliep. Wordt vervolgd. o van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatsche Courant* Friesche 10-18 cents per half ons

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1