K EU VAN HET ZUIDEN mM die Bronchitis! «"«Abdijsiroop HEERENBMI Bestrijdt toch i l!f ii Éi jjVo. 93. Zaterd. 22 Nov. '30. 53e Jrg. j goort dan ook konden komen „com municeeren", en dat. op de „combina tie'' alleen 's middags zou gepredikt worden, op de van ouds vastgestelde dagen. Met deze resolutie namen de lidma ten van Hagoort, wegens den verren TWEEDE BLAD. |e/s omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XIV. en ongemakkelijken weg, geen genoe gen. Zij zonden drie afgevaardigden, Peter Haagoort, Jan Zijlmans en Adriaan van de Nieuwegiessen naar Waalwijk. In de buitengewone verga dering van den kerkeraad van 16 Juli, op welke ook gedeputeerden der clas sis, n.l. Ds. Cornelius de Wit, predi kant te 's-Hertogenbosch en Adrianus Gideons, predikant te Ivessel, versche nen, werden de bezwaren dier perso nen gegrond bevonden en de resolutie van 3 Juni in zooverre gewijzigd, dat op de „Combinatie" wel viermaal per jaar zou gepredikt en het Heilige Avondmaal uitgedeeld, maar geen ge regelde „dankpredicatie" zou gehou den worden. Drie jaren, namelijk tot 1740, ging het zoo goed. Toen rezen er weder moeilijkheden, die echter van te weinig belang zijn om ze hier mede te deelen. Alleen dit moet ik er nog bijvoegen, dat Hagoort, na met Waalwijk 50 jaren gecombineerd te zijn geweest, in 1757 kerkelijk bij Meeuwen werd gevoegd. 1) Wil ik den gang der door mij ge raadpleegde bescheiden eenigszins ge regeld volgen, dan is het hier de plaats met een enkel woord melding er van te maken, hoe in dien tijd cen- sura morum werd gehouden. Werd door een meisje, lidmaat der Gedefor meerde Kerk, die buiten den echt moeder was geworden, haar kind den predikant ten doop aangeboden, dan j werd over haar, die de kerke Gods had geërgerd en bedroefd, buitenge wone kerkeraadsvergadering belegd. Het kind werd natuurlijk gedoopt en wel ten overstaan van twee Gerefor meerde ledematen lidmaten) als gevaders of gemoederswas het de eerste maal, dat de boetelinge aldus had gezondigd, dan werd zij enkel voor een half jaar onder censuur ge steld; was het de tweede of de derde maal, dan moest zij bovendien in 't openbaar voor den predikstoel leed wezen betuigen. En dat er dan van de zijde des Evangeliedienaars meestal vrij harde woorden vielen, behoeft haast niet vermeld te worden: men was toen op dat punt zeer streng. Toch kan men daarom nog niet be weren, dat de zedelijkheid in dien tijd iiooger stond dan nu. Maakte iemand zich schuldig aan vechten of dronkenschap, dan werd 1 hem eveneens voor een bepaalden tijd het Heilige Avondmaal ontzegd. Al was zoo'n ruziemaker of drinkebroer een arme drommel, een schepen, een drossaard of een diaken, het kwam ei- niets op aan: hij ontving zijn ver diende kerkelijke tuchtiging. Bij de huisbezoeking tegen Paschen 1742 kwamen de predikant en de ouder- j ling Jan van der Ent ook ten huize van Antonie van den Assem, „huis man" van Katrijn Millenaar. Katrijn, een lastig en twistziek vrouwsper soon alleen thuis zijnde, had de aardigheid den predikant, die door min ontwikkelde lieden voor niet at te zuiver in de leer gehouden werd, onder meer uit te schelden voor ziele- moorder. Daarover werd kerkeraads vergadering belegd en besloten haar door den koster te doen aanzeggen, dat zij zig provisioneel aanstaande Paschen van 't Heilig Avondmaal zou de hebben te onthouden; maar de koster keek leelijk op zijn neus, toen hij van haar, terwijl zij een minder kiesche beweging met zeker lichaams deel maakte, ten antwoord kreeg: ik heb mijn zelve al uitgesloten en die boodschap doet gij te 'vergeefs, salutl Een poosje later nam Frederik van der Dussen, lidmaat der gemeente, de vrijheid, den diaken Pieter Smits, te recht of ten onrechte, voor aarddief uit te schelden. Voor die verwijting, die tot de wereldlijke rechtbank be hoorde, werd hem geen kerkelijke straf opgelegd; maar toen hij in de kerkei aadsvergaderin'% van 23 Decem ber 1743 weigerde zich met den dia ken, die reparatie van zijn eer wensch- le, te verzoenen, werd hij daarvoor kerkelijk getuchtigd met wering van het Nachtmaal. Meer dergelijke za ken, sommige te onkiesch om te ver melden, komen in de „handelingen" van den kerkeraad voor; hét boven staande zij echter voor ons doel vol doende. (Wordt vervolgd). 1-. Uit eenige stukken, mij inder tijd door burgemeester J. Oerlemans te Drongelen bereidwillig ter inzage verstrekt, blijkt, dat reeds in 1688, toen Ds. Jacobus Dagevos pas predi kant van Waalwijk was geworden, ernstige pogingen zijn aangewend, om an Hagoort eene „combinatie" van Waalwijk te maken. Die pogingen le den echter steeds schipbreuk op aller lei bijkomende zwarigheden, totdat eindelijk in 1707 de „combinatie" tot stand kwam. Meer dan vier- of vijf maal per jaar ging evenwel de predi kant van Waalwijk er niet prediken. Daarvoor ontving hij de toen aanzien lijke som van 150 gulden, terwijl de voorlezer met 30 gulden beloond werd. Van 1758 af werden de weinige lidmaten van Hagoort verzorgd door den predikant van Meeuwen, waar voor 50 gulden belooning werd uitge keerd. DRAISMvanVALKEMBURG'S-- A -i LEVER TP; Ja, het viel niet te- ontkennen, 't U/as een duidelijk gevat. Dat hij 's nachts had ingebroken Ert tabak (tien kilo) stal. Maar zijn advocaat-was pienter En hij vroeg een lichte straf: 't W/ai D-jt tabak, meneeren.. 1aar nou van af% TTUlange van rijpe tabakken. i5E!0328uiO „Voor de Borst'* ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) tonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. Liesje stak de kleine handjes, In het sop en voelde en keek, Maar niets vond ze In 't water, Dat op bloempjes maar geleek. Weg de bloempjes, weg het streepje, Liesje gaf het zoeken op, Ik kan ze toch nfet vinden, dacht ze, 'k Qa maar gauw weer naar mijn pop. St. Ntcolaas. De Si. Nicolaas—wedstrijd voor onze me lezertjes is bepaald op 't num. van a.s. Zaterdag. Dan zal de Ne enz. plaatsing vinden en zullen ook onze prijzen bekend maken, voor de goede oplossers worden ichikbaar gesteld. IQeduId dus tot a.s. Zaterdag, 't zal lor onze jongelui belangrijk zijn. OOM WIM. DE POPPENWASCH. kwam Liesje op tijd, hoor maar, int wat vroeg nu Moeder haar, Ne", neem het sop maar mee hoor, [int je bent nu immers klaar toeke" sprak het kleine meisje* iat U het nog even staan, tie bloempjes zijn verdwenen, die moet ik zoeken gaan. Denk. ze liggen in 't water, ),feepje ligt er ook misschien, 'ner dat ik bij 't wasschen, 1 "iet daad'lijk heb gezien". Ner keek haar kleine meisje, [doo druk was, lachend aan, i ze dacht, die kleine Liesje |Uat haar stilletjes begaan. Popje nam ze in haar handjes, Kom, na kleed ik je weer aan. 't Jurkje zal je zonder bloempje, Zonder streepje, ook wel staan. Zoo, de jurk maar over 't hoofdje. Zachtjes aan maar, niet te gauw, 't Jurkje wordt toch 'k geloof het Zeker, voor mijn pop te nauw. Ik kan het heusch nfet verder krijgen, Op de schouders zit 't vast. 't Lijkt wel of dat mooie jurkje, Popje heelemaal niet past. Kom, nog eens wil ik 't probeeren Dan zal 't wel lukken, hoor. Eerst het hoofdje, zoo, nu gaat het, Steek nu vlug de armpjes door. Wordt vervolgd. Hoe Vlekfe op reis ging. Mevrouw Poesevriend en haar belde dochters, Alise en Aline maakten zich gereed, om haar zomeryacantie te gaan doorbrengen op het groote buiten van de familie Poesevriend ergens op de Veiuwe, Een ding was er. echter, waar Mevrouw Poesevriend vreeselljk over in zat en dat was, hoe zij haar aller liefste, haar schattige, kleine poes mee zou krijgen. Zij wendde zich 's avonds tot haar man en zei: .Karei. Ik geloof, dat het het allerbeste zou zijn, als jij de zorg voor onze kleine Vlekje op je nam, gedurende de reis". Maar me neer Poesevrtend fronste zijn voorhoofd en zei.Neen, ik wil geen poesje dragen, als ik reis. Wij hebben een huisknecht en twee dienst boden en ik zou dus niet weten, waarom niet een van hen zich met onze poes zou belasten". Maar Mevrouw Proesevriend was zeer verontwaardigd, dat haar lieveling door een van de bedienden gedragen zou moeten worden en zei dus, dat zij zelf haar poesje wel verzorgen zou. ,Het beste wat je doen kunt, Karei", zei ze, .is, dat je een mand koopt, een speciaal mandje om een poesje in te dragen". En hoewel meneer Poesevriend een zeer druk zakenman was, gaf hij dien dag bevel aan zijn chauffeur om voor een mandenwinkel te stoppen. Hijging den winkel binnen en vroeg daar eenige manden te zien. Zijn keus viel nu op een korfje, waarin een kijk* gaatje was, zoodat de poes zich onderweg niet behoefde te vervelen en zoo nu en dan eens naar buiten kon kijken. .Wat een aardige mand", riep Mevrouw Poesevriend opgetogen uit, zette haar Vlekje er in en weidra zat de geheele familie in den trein. Mevrouw plaatste haar mand naast ztch op den grond en Vlekje viel al spoedig in een diepen slaap door het eentonig geluid van den trein. Mevrouw Poesevrtend was een verhaal aan het lezen en haar beide dochters Alise en Aline waren twee verhalen aan het lezen. Meneer had een verhaal gelezen, maar was gauw in slaap gevallen. Al de menschen in den wagon waren of verhalen aan het lezen, of zaten te slapen, of ook wel keken zij uit het raampje. Na een poosje werd BINNENLAND. Invoerverbod van Ned. fokvee in Frankrijk. Volgens mededeeling van den rijks- iandbouwconsulent te Parijs heeft het Fransche ministerie van landbouw besloten voorshands geen vergunning voor den invoer van Nederlandsch fokvee te verstrekken, met uitzondering van enkele fokstieren. De dieren, waar voor reeds vergunning is verleend, zullen nog worden toegelaten. S S. „Palembang" aan den grond. Het s.s. „Palembang" van den Rot- terdamschen Lloyd is in den mond van den Waterweg aan den grond gevaren. Het schip was op reis van Rotterdam naar Batavia Desieepbooten .Hudson" en .Blan kenburg" bevinden zich in de nabij heid. Het schip gaf te kennen voor- loopig geen sleepboothulp te zullen aanvaarden en zal trachten met hoog water dat nedennacht ten 2 uur opkomt op eigen kracht vlot te komen. Er bestaat geenériei gevaar. Het stoomschip .Palembang" Isiater vlot gekomen en neeft de reis vervolgd. Twee m'lltaire vliegmachines te Bandoeng neergestort. Een Curtiss—jager, bestuurd door den eerste—luitenant der infanterie, gedetacheerd bij de Luchtvaartafdeeltng T. J. W F M Supheert, is tijdens een vlucht neergestort. Het toestel werd beschadigd Luitenant Supheert Vlekje wakker, waschte zijn gezicht, keek eens door het openingetje naar buiten, ja stak er zelfs zijn kopje door. Toen kwam hij op het idee, om eens te probeeren, of htj niet heelemaal door die opening kon komen en het duurde niet lang. of hij stond naast de mand. Het avpntuurlijke Vlekje besloot nu eens op avontuur uit te gaan en iiep van de eene coupé ln de andere, maakte een praatje met de passagiers en kwam tenslotte in de afdeeltng, waar al de bedienden van de familie Poesevriend bij elkaar zaten. Vlug sprong Vlekje bij de oudste dienstbode op schoot en begon van behagen te spinnen. Maar opeens hield de trein stil en men was op de plaats van bestemming aangekomen. Mevrotaw Poesevriend nam de mand op. maar zij vond, dat deze zoo licht was. Daarom lichtte zij het deksel op, maar o wee, de mand was leeg. Niemand had iets van het avontuur van ons klein Vlekje gemerkt. Zij uitte een kreet van schrik, daardoor keken de overigen allemaal op van de ver halen, die zij aan het lezen waren en vroegen wat er aan de hand was. Mevrouw Poesevriend kon echter niet antwoorden en wees met een wan hopig gebaar naar de leege mand. Het werd een gehol en doorelkaar— geloop en geroep in den trein van belang en alie passagiers waren druk in de weer, om die lieve kleine Vlekje te helpen zoeken, maar het dienst meisje, die natuurlijk van dat alles niets wist, was uitgestegen met de poes op haar arm en was al vast in den wagen gestegen, die het personeel naar huis zou brengen. Radeloos was Mevrouw Poesevriend, dat haar kleine lieveling nergens te vinden was. De conducteur wilde Bulten om den trein te doen vertrekken, maar Mevrouw Poesevriend zei, dat de trein n et weg mocht, vóór haar poesje terug was. hit De conducteur haalde eens ongeduldig j zak de schouders op en zei, dat om een dra poes de trein niet te Iaat weg kon urk gaan. Dat begreep zij dan ook wel en els diep bedroefd stapte zij met haar beide eer dochters Alise en Aline en haar man, dom de drukke zakenman in de gereed staande auto, terwijl zij het leege mandje als een bittere herinnering meedroeg. Na een klein kwartiertje hield hun auto voor de deur van hun buitenhais stil, maar wie schetst de verbazing en vooral de vreugde van mevrouw Poesevriend, haar beide dochters Alise en Aline en Meneer, toen daar hun dierbaar poesje miau wend en kopjes gevend op hen af sprong. Mevrouw Poesevriend nam Vlekje in haar armen en zei, dat, als zij weer een treinreis gingen maken, Vlekje den heelen weg op haar schoot zou blijven zitten. Oplossingen van de vorige week. 1 Vele handen maken licht werk. 2 leeszaal eveline eerste stoom zaal aan an 1 3 v hut rolde boskoop vulkachel chocola schop een 1 HAARLEM. 'm$:C iTe zelfder tijd, dat het in mijn voor taande artikel vermelde en afge- hreven verzoekschrift van den ker- raad aan den Raad van State van 3 juni 1737, waarop eene gunstige be- Ichikking volgde, verzonden werd, laren er oneenigheden gerezen met e „combinatie" Hagoort. Gewoonte ras dat de predikant van Waalwijk laar viermaal per jaar, den tweeden lerst-, Paasch- en Pinksterdag en tl tweeden Zondag in October, dsdienstoefening hield, des voor- iddags bediening van het Heilige Ivondmaal en des namiddags „dank- «fdif-atie". Op dien dag was er dus pde „hoofdplaats" geen dienst. Hier- sgen kwam de magistraat van Waal dijk in verzet. Een gevolg daarvan ras, dat, met medewerking van de «deputeerden der classis, eene reso [«tie werd gemaakt, waarbij bepaald lerd, dat alleen op de „hoofdplaats" [et Heilige Avondmaal zou uitgedeeld Wden, waar de inwoners van Ha- A42 Ciingc Doorcnix» ECHTE FRIESCHE 20-50 CT.PER ONS Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sniert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bi) pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Ft. 1.50, Ft. 275, Ft. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ^s Hjll

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5