IE lü 10 Til IE' r zuiden Hor. v. i HOORT EM ZIET Wijn Cognac Rum een aparte salon ingericht 8, Punch H. de Bont-v. Huiten MANICURE-PEDICURE. WITTE BIOSCOOP. e 8 No. 93. Zaterd. 22 Nov. '30. 53e Jrg. DERDE BLAD. De S.D.A.P. en de Mobilisatie. En door den minister van defensie bi] de behandeling der Vlootwet, en door den minister—president en mr. Heemskerk bij de algemeene beschou wingen der Staatsbegrooting was de S.D.A.P. het vuur na aan de schenen gelegd. Men kon niet langer schuilevinkje spelen en zich onttrekken aan een duidelijk antwoord, op de vragen gesteld naar aanleiding van vele uit latingen op congressen en in artikelen „hoe de houding zou zijn der Socia listen bij een eventueel door de regee ring en de volksvertegenwoordiging noodig geachte mobilisatie in 's lands belang. Ir. Albarda is dan ook zooais wij in ons vorig nummer nog mededeelden foor den dag gekomen en heeft het volgende gezegd «Inzake het mobilisatievraagstuk merkt spr. op, dat de plotselinge opschudding te wijten is aan het naderend oorlogsgevaar en aan de behoefte van een tegenactie tegen het petitionnement. Op vragen van den minister—president antwoordt de heer Aibarda dat zijn partij ge wapende landsverdediging verwerpt en deze dus niet kan steunen. De S.D.A P. wil loyaal medewerken tot het behoud onzer zelfstandigheid, doch gewapende landsverdediging acht zij het zekerste middel tot nationale zelfvernietiging. Wanneer het dus aankomt op gewapende verdediging valt op haar medewer king niet te rekenen en wanneer de regeering maatregelen zou nemen ais door Heemskerk bedoeld zou zij de arbeiders dwingen tot een strijd, dien zij niet willen maar ook niet vreezen." De minister—president heeft daarop juiste antwoord gegeven toen hij in ie Tweede Kamer—zitting van Woens*^ ag antwoordde. Toen spr. den heer Albarda de houding zijner fractie bij een mobi lisatie hoorde uiteenzetten, gingen zijn gedachten terug naar de eerste dagen van Augustus 1914, Toen bield ven andere leider vat de S.D A P., de heer Troelstra, in deze zaal een redevoering, waarin hij zeide, dat het oproepen van troepen naar de grens bedoelde Nederland Ie vrijwaren tegen een meegesleept worden in den oorlog. De heer Troelstra en de zijnen stelden zich aan de zijde der regeering. Doch sedert dien dag is er in ons land en de wereld veel geschied. Eigen ondervinding, oorlogsliteratuur en oorlogsfilm hebben de mentaliteit van het volk ten eenenmale ver anderd. De afschuw van den oorlog is versterkt, maar daarbij komt een oude dwaling weer op. de dwaling n Ialsof voor een volk een andere zedenwet zou gelden dan voor het Individu. Nationalisme viamt op, en daartegenover komen stroomingen tot vermindering van bewapening en tot ontwapening op. De heer Albarda heeft verklaard, dat zijn party aan een voorstel tot mobilisatie haar steun niet zai geven, in tegenstelling met 1914. De regeering verliest nfet uit het oog wat gezegd is In en buiten de Kamer, en zal daaruit haar conclu- i trekken. Zij zal 's lands wetten eerbiedigen en opvolging daarvan verlangen, en zij is overtuigd, dat zij daarbjj den steun zal ontvangen van de groote meerderheid des volks. (Bravo's)." Oe regeering en 't Ned. volk weet 'wat het aan de S.D.A.P. heeft. Zij 'tjen nu dat zij, als wat Qod yerhoede, 's lands belang evenals in 1914een «vilisatie zou moeten worden gelast, I door de S.D.A P. in den rug zal '"'den aangevallen. Pat Is natuurlijk onduldbaar en 'peering zal tijdig hare maatregelen 3ïletl nemen, die ook bestaan in "•wiedend toezien welke perso benoemd worden in functies die de mobilisatie als zoodanig uit D*d heb')ên en die deze als U A P.'er zouden moeten saboteeren. eei> gewaarschuwd man telt voor komen ter gelegenheid van den 18den verjaardag van prins Olto. In een korte toespraak wees de ex—keizerin erop, dat prins Osto, die gister meerderjarig was geworden, het hoofd van het koninklijk Huis van Hongarije was. De delegaties teekenden een desbetreffende acte. Daarna begaven ex-keizerin Zita, prins Oüo,de koninklijke familie en de genoodigden zich naar de kapel, waar een mis werd gecelebreerd door mgr. Seydel, Hongaarsch oud minister. Na hec Te Deum eerde mgr. Seydel in een toespraak de nagedachtenis van koning Karei. Hij wenschte prins Otto geluk met zijn meerderjarigheid en sprak de hoop uit, dat hij in de toe komst nog eens een Te Deum zou kunnen opdragen, maar dan met meer praal in de kathedraal van Boedapest. 's Middags werd opnieuw een recep tie gehouden. Gisteravond was er een diner. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEEDING. De woelingen in Spanje. De toestand te Barcelona schijnt zich bedenkelijk te hebben toegespitst Woensdagnamiddag hebben, in ver scheiden stadsdeelen, hevige botsingen plaats gehad, waarbij vier personen zwaar en vele anderen licht gewone werden. De gouverneur heeft de sluiting gelast van de bureaux van den bono van vakvereenigingen, waar vijftig personen werden gearresteerd. In totaal werden 100 personen in hechtenis genomen, van wie er 80 in arrest schijnen gehouden te zijn. Bij een botsing bij de haven maakte de guardia civil van haar vuurwapenen gebruik. Twee arbeiders werden ge dood. drie gewond. Volgens 'n ander bericht, zouden drte arbeiders gedood en vele anderen gewond zijn. De algemeene staking te Barcelona duurde den ganschen dag voort. De banken zijn gesloten. Couranten zijn niet verschenen. De politie die door troepen ver sterkt s, patrouilleert door de straten. De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen is in de week, eindigende op 10 November iets verminderd. Het bedroeg 2.261.777 d.i. 1350 minder dan in de vooraf gaande week; echter 1.002.643 meer dan op hetzelfde tijdstip van verleden aar. BINNENLAND. Uit de Arbeidersbegrooting. De regeering zou het betreuren als de textielindustrie één der oorzaken was, dat de regeering de wettelijke regeling der vacantie zou moeten ter hand nemen. Inzake de hutsindustrie hoopt spr., dat spoedig een ontwerp kan worden ingediend. De algemeene maatregel van besiuur ten aanzien van toepassing van de arbeidswet op kantoorbedienden is heden naar den Hoogen Raad van Arbeid gegaan. De regeering hoopt, dat deze maatregel in de eerste helft van 1931 in werking kan treden. Daarna komen de apothekersbedienden en koffiehuispersoneel aan de beurt. Wat de landarbeiders betreft, wijst de minister op den landbouwcrisis. In de binnenschipperlj en het vervoer met auto's is de contiöie zeer moeilijk. Gewacht dient te worden op uitbrei ding der arbeidsinspectie. Van toe standen in het transportbedrijf heeft spr. met groot misgenoegen kennis genomen. Bij stoomketels wordt vaak de veiligheid afgezet. De inspectie houdt zich met dit verschijnsel bezig, maar het is zeer moeilijk dit vergrijp op heeterdaad te constateeren. toonde het verschil duidelijk aan, liet tal van hoogst interessante lantaarn plaatjes zien, die het gesprokene ver duidelijkten en die in de praktijk toonden welke fouten er bij de ver lichting gemaakt en hoe deze hersteld kunnen worden zonder groote kosten door 't goede materiaal en door het juist aanbrengen der lampen. De heer Vermolen gaf een duide lijke uiteenzetting van de wijze waar op het licht tot ons spreekt, door schaduwen, door schittering, door silhouetten en gaf ook hiervan een uitstekende verklaring en mooie beel den, die niet alleen belangrijk waren om het onderwerp beter te doen be grijpen, maar die de aandachtige hoorders een inzicht gaven in iets zeer wetenswaardigs, waarvan velen zich zeker geen denkbeeld hadden ge vormd. Na de pauze ging spreker over tot de practijk. Hij had daarvoor een eta- tage opgesteld van manufacturen, van flesschen en van glaswerk. Hier werd opnieuw duidelijk gemaakt hoe fou tief de gewone verlichting is, hier werd helder gedemonstreerd wat een. goede verlichting vermag met gericht licht, met defuse licht, maar ook met gekleurd licht. Er werden vooral op de stoffen- en glas-etalages aller schitterendste effecten verkregen. De winkeliers hebben hier in woord en beeld gezien, wat er te bereiken is door vakkennis, juist inzicht, goede materialen, zonder dat dit meer be hoeft te kosten dan thans en wij mo gen vertrouwen dat de winkeliers van Waalwijk het hier gehoorde en ge ziene in practijk zullen brengen, be leerrijke avond, de uitstekende ver handeling en demonstratie van den heer Vermolen en z'n secondanten hebben hen daartoe in de gelegenheid gesteld. Terecht bracht de secretaris van W. B. namens alle aanwezigen harte lijk dank, de hoop uitsprekend van een nuttig effect van dezen hoogst interessanten avond. DAMES EN HEERENI Ten einde aan de zeer vele aanvragen te voldoen hebben wfl voor Manicure en Chirurgische Pedicure zoowel voor DAMES als HEEREN (Dames; Damesbediening) Prijs der geheele behandeling; Manicure 10.50, Pedicure II.OO. Ook aan huis te ontbieden. Dames- en Heerenkapper, Naast het Postkantoor, vertrekt en om 16.15 te Lage Zwaluwe aankomt, met ingang van 24 Nov. a.s. voortaan ook op station Made- Drimmelen stoppen. Geluidsfilm Witte Bioscoop. Donderdag waren wij in de gelegen heid de nieuwe Audltone—geluids installatie in de Witte Bioscoop te hooren. Het resultaat van deze eerste proef was werkelijk uitstekend in alle opzichten. Het geluid dat deze instal- lade voortbrengt is helder, zuiver en krachtig, terwijl de muziek uitstekend met de film correspondeert. Ook met de filmkeuze is de directie zeer gelukkig geweest. „De Luchtvloot" is een film die voortdurend in spanning houdt en waarin vooral het spel van Ramon Navarro (bekend uit Ben—Hur) uitkomt. Enkele bij—filmpjes, waaronder het Don—Kozakkenkoor, vormen met het groote hoofdnummer een uitstekend en welgevuld programma, en waar velen, ook uit de omliggende plaatsen met deze nieuwe vinding zullen willen cennis maken, twijfelen wij er niet aan of de vooruitstrevende directie der Witte Bioscoop zal met deze voorstel- 'ingen een buitengewoon succes hebben. (Ronda Universidad 11 pral.) een bureau geopend heeft, Zij wil in de Europeesche staten in de hoofdver- keerscentra agenten aanstellen,;die;met eigen reizigers van het syndicaat on dersteund worden. Plan is, niet lypisch Spaansche modellen, maar de in elk land gangbare modellen te brengen. De daling der peseta moet bij de con currentie meehelpen. De inwendige organisatie is zoo gedacht, dat het syndicaat zelf als verkooper optreedt en de goederen verzendt, waarvan het de opdracht onder zijn leden verdeelt. In het nieuwe vrijhavengebied van Barcelona zal een opslagplaats gehuurd worden, waar het syndicaat het voor het schoenwerk eventueel benoodigde bui- tenlandsch leder tijdelijk opslaat en tevens een eigen werkplaats opricht, waarin het leder voor de in bestelling gegeven schoenen alvast wordt uitge sneden. Het uitgesneden Ieder gaat dan uit het vrijhavengebied naar de betrokken fabrieken, die er schoenen van maken en deze weer naar het vrijhavengebied afleveren. Op deze wijze vermijdt het syndicaat de betaling van inkomende rechten op het buitenland- sche ieder. de prachtige sprekende zingende en muslceerende filmwerken in de Sfog nooit is zoo iets vertoont voor Waalwijk. De nieuwste vinding op filmgebied. Anno 1882. Telefoon 5 O S O -q c: C ar 2 h o CQ W |e dat door elk rechtgeaard .Je'lander begrepen worden. Dan een voorrecht dat thans ten deze "klare wijn geschonken is. BUITENLAND. Meerderjarigheid van prins Otto van Habsburg. «ermorgen om 9 uur heeft ex— win Zita op het kasteel in Steen- 'zeel in België de legitimisüsche «aarsche en Oostenrijksche dele- ontvangen, die waren overge— PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Nov. 1930. Etalageverlichting. De vele winkeliers, die Donderdag avond in Musis present waren, om de lezing en demonstratie der Phi- lips-fabrieken over Etalage-verlich ting, onder de auspiciën van Waal- wijks Belang en de Lichtfabrieken, bij te wonen, hebben een zeer interes santen en leerrijken avond meege maakt. Bij afwezigheid van den voorzitter van W.B. riep de secretaris de aan wezigen een welkom toe, speciaal de heeren van Philips en zette uiteen, waarom W.B. deze avond meende te moeten organiseeren. Daarna ving de heer Vermolen in duidelijke en bevattelijke taal zijn hoogst belangwekkende verhandeling aan over Etalage-verlichting. Hij wees er op dat ook in Waalwijk evenals op zoovele plaatsen, de eta lage-verlichting op ouderwetsche en foutieve wijze wordt aangebracht, n.l. zoodanig dat deze verlichting meer werkt als straatverlichting dan als etalageverlichting. Het is de gewone manier van een lamp of ballon aan een pendeltje. Deze verlichting geeft misschien nog geen 1U nuttig effect in de etalage. Daarvoor moeten etalage lampen gebruikt worden, die 't licht geheel in de etalage werpen, van den toeschouwer af. Hij besprak het ge richte of directe en defuse licht, Demonstratie Ejdee verven Woensdag en Donderdag had in een der bovenzalen van den R K. Gil denbond de aangekondigde demon stratie plaats van het lazuur en relief verven met Efdee-producten. Er was voortdurend groote belang stelling, en het was een aardigheid de dames bezig te zien met het mooie handwerk. Er werden werkelijk prachtige pro ducten gedemonstreerd als kleedjes, kussens, schoorsteenloopers, pouchet- tes e.d. Het is tevens voor de winteravon den een zeer gezellig handwerk, en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de Efdee-materialen zullen hier spoe dig en druk ingang vinden. Comité oud leerlingen Handelsschool Woensdagavond vergaderde het comité van oud leerlingen der H.H.S. voor de tweede maal, in hotel Verwiel. Het bestuur werd uitgebreid met den heer W. Heijs, en ziet er thans als volgt uitA. Brokx, voorzitter, C. Verwiel, secretaris, B. van Wijck, penningmeeester, J. van Iersel en W.' Heijs commissarissen. Besloten werd een commissie te benoemen voor de samenstelling van een revue en voor de verzorging der verdere vermakelijkheden. Deze com missie werd samengesteld uit de heeren; W. Heijs, J. Beerens, B. v. Wijck, Fr. Knepflé en C. Verwiel. Vervolgens werd nog besloten sectievergaderingen te houden in de volgende plaatsen Kaatsheuvel, Was pik, Dussen, Drunen (Heusden-Els- hout-Haarsteeg), Geertruidenberg en Waalwijk. Verder werd nog gesproken over iet aan te bieden huldeblijk. Nieuwe stopplaats. Naar wij vernemen zal op verzoek der Kamer van Koophandel alhier trein no. 468, die om 15.08 uit 's-Bosch St. Nicolaas In de St. Antonlusparochle. Zondag 23 Nov. des middags om 12 uur zal St. Nicolaas, vergezeld van Pieterman, een bezoek brengen aan de St. Antoniusparochie. De harmonie van den R.K. Gildenbond zal deze plechtigheid met muziek opluisteren. Verscheidene daartoe aangewezen knapen zullen op dien tocht gelegen, heid geven een extra gift in het zakje te werpen. De opbrengst zal strekken om de hier schoolgaande kinderen met het St. Nicolaasfeest een nuttige, aange name verrassing te bezorgen. Wij hopen, dat allen naar vermo gen zullen bijdragen om het gestelde doel te bereiken. Opgepast Hedennacht werd bij Hannes Br. in de St Antonius-parochie een prach tig wit konijn van plm. 12 pond ge stolen. In. en Uitvoer van Schoenen. In de maand October 1930 werd inge voerd. 93.416 paar ad f 374.000 tegen 85.889 paar ad f389.000 in October 1929. Van 1 Jan 1 Nov. 1930 1.087.103 ad f4.021.000 tegen f 1.016.196 ad f3.997.000 in 1929. Uitgevoerd werden in October 1930 39.306 paar ad f221.000 tegen 54.370 paar ad f 346.000 in October 1929. Van 1 Jan. 1 November 1930., 382.466 paar ad f 2.218.000 in 1929. Een schoenenexportkartel in Spanje. Men schrijft uit Barcelona d d. 4 November j.l. aanj't?. Vakblad voor de Schoenmakerij „De Spaansche schoenindustrie, die zeer belangrijk is, wil zich in 't ver volg nog meer aan export gaan wijden. De hoofdmarkten voor Spaansch schoenwerk zijn, behalve de Spaan sche bezittingen in Afrika en de Ca- narische eilanden, de Zuid—Ameri- kaansche republieken. Sedert de de- precieering der Spaansche valuta heeft zich de export van Spaansche pro ducten, w.o. ook schoenen, aanmer kelijk uitgebreid en dit heeft den Spaanschen exporteur op de gedachte gebracht, ook de Europeesche landen met het product der Spaansche schoen- industrie te bedenken. Daartoe heeft zich de vereeniging van Spaansche schoenfabrikanten gevormd, die giste ren haar oprichtingsvergadering gehou den heeft en die nuonder den naam van „Sindicato Espanol de Fabricantes Exportadores de Calzado" in Barcelona Ook Nederland behoort tot de lan den, welke door het syndicaat zullen worden bewerkt. We vragen ons af zoo zegt dit Vak blad of deze blijkbare valuta—con currentie door ons iand en onze in dustrie getolereerd moei worden. Mis schien zijn er termen voor de Fede ratie van schoenfabrikanten en de Nederlandsche warknemers om zich hiertegen tijdig te verzetten, althans onze regeering hierop te attendeeren. Waalwijksche IJsclub. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie der Waalwijksche IJs club, waarin vermeld wordt, dat de nieuwe seizoenkaarten tot 1 Dec. nog aan het gewone tarief van 1.25 voor volwassenen en 0.50 voor kinderen verkrijgbaar zijn. Wij zouden ieder willen aanraden thans nog van de ge legenheid te profiteeren, en een sei zoenkaart te nemen, al laat het weer zich dan ook nog niet bijster geluk kig aanzien. Na 1 December wordt de prijs ver hoogd. Circus van Bever. Het is al eenigen tijd geleden, dat Waalwijk door een circus bezocht werd, thans heeft de bekende mena gerie van Bever hare tenten opgeslaan aan de Parallelweg naast de Centrale van de fa. van Schijndel. Er zullen hedenavond, morgen en Maandag voorstellingen worden gegeven. Aan het zeer uitgebreide program ma werken niet minder dan 40 per sonen (w.o. kap. Schuman met zijn gedresseerde leeuwen) mede, zoodat de bezoekers van een welgevulden avond zullen kunnen genieten. De prijzen zijn zeer populair ge steld en wij verwachten dan ook dat er groote belangstelling zal zijn. R.K. Vrouwenbond. Blijkens achterstaande advertentie geeft de tooneelclub van den R. K. Vrouwenbond op a.s. Donderdag 27 November een tooneeluitvoering in den Gildenbond. Opgevoerd zal worden het drama „Om het kind". Voor plaatsbespreking enz. zie men de advertentie. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau te Waalwijk zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen. Een dames armbandhorloge. Twee zilveren rozenkransen in etui. A 3 S T3 4> n O Ad y 1* PI H to1 O m i in

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9