Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen^ It 1ES TOT IET UIT GEEF HEM ST. NICOLAAS IT GESCHENK MIEMEOERS FRIESCHE HEERENBAAI sïra ii| EEN LUXE DOOS FEUILLETON J r, iüi iten s. j Hom A Z.V, WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930. &3e JAARGANG. - Gon JMMER^ z„c„ jnen ^aren, 'ik. W. C. A. v, d. Lei lach ;rs echj VS U werpt e Schf ge si» a stroo Freftfo 530 lo en or sess ^schen rssluis, gen bo aide d i de Gj aanvar g m ra met ?lganoi saki, ki Ijna dii enkele Freight zicht :n, dato m de fii ndanks rende, n opgepl k. dat n wam, n nabai iiietoeii i morgei lellen uig, hal alles? i watei se bijl is. kan opvaart ij zijn\f verzand irorderen Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. f ranco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD De Toezeggingen uit de rede van Minister de Geer. Uit de Handelingen nemen we hier nog onverkort over, wat Minister de Qeer In zijn repliek heeft gezegd in antwoord op door Mgr. Nolens ten aanzien van 't salarisvraagstuk geuitte wenschen Met verschillende opmerkingen, door dien geachten afgevaardigde gemaakt, kan de Regeering zich in hoofdzaak vereenigen. Dit geldt in de eerste plaats wat die geachte afgevaardigde heeft ge zegd. over 't verhaal van de premie voor eigen pensioen. De opvatting, die hij had en vertolkte van het in eersten termijn hieromtrent door mij gesprokene, Is juist. De Regeering aanvaardt die opvattingslechts met dit voorbehoud, dat te zijner tijd de Centrale commissie (waarin dan evenals in 1928 ook de onder wijzers op een of andere wijze zullen moeten worden ingeschakeld) hierover zal moeten worden gehoord, „Eenstemmigheid hierover zal hoogst waarschijnlijk kunnen worden be reikt", zeide ik in eersten termijn. De geachte afgevaardigde verklaarde hieraan niet te twijfelen. In dat geval zullen dan geen moeilpheden rpen. Een ander punt, waarmede de Regeering zich zou willen vereenigen, betreft de ietwat gewp'gde behan deling in de vergadering der Cen trale commissie van initiatief voor stellen, door één of meer der zit tinghebbende organisaties aldaar in- gediend. Tot nog toe ging het aldus, dat, indien door de organisaties voor stellen werden aanhangig gemaakt omtrent een of ander punt (ik denk nu natuurlijk niet uitsluitend aan salarisquaesties), die voorstellen ÏSUS i uur, lugge, ;e be ller* I du wen tschap van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. De vrouw die op Hilary's bellen de poortdeur opende, leek niet bepaald de persoon om geesteszieken op te wekken; het onaangename van haar uiterlijk werd nog verhoogd door lit- teekens van pokken. Zij wierp een norschen bljk op Hilary en het kind. Ja juffrouw Drivers is thuis, zei ze barsch in antwoord op Hilary's vraag en met blijkbaren tegenzin liet zij het meisje en het kind binnen en bracht hen over een steenen voor plein naar het witte huis. Van buiten zag het lage gebouw er gezellig en vriendelijk uit, maar toen Hilary bin nen was, kon ze zich best voorstellen dat juffrouw Dunbar koude rillingen kreeg als ze er aan dacht. De muren waren kaal; hier en daar lag een mat op den steenen vloer; het zag er kil en onvriendelijk uit. „Hierheen alstublieft", snauwde de pokdalige vrouw op korten toon on Hilary volgde haar de trap op naar oen portaal, waar zij aan de linker kant een deur opende en het meisje 'n een ouderwetsch-gemeubileerde UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prjjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. slechts een agendapunt gingen vor men, indien de Regeeringsdelegatie, na overleg met de Regeering. in be ginsel tegen het betreft inde voorstel geen bezwaar had. Anders werd 't geen agendapunt^ maar een inge komen stuk, waarover niettemin wel beraadslaagd kon worden, maar dat niet het gewicht had van 'n agenda punt. Indien dit nu veranderd zal worden, dan zal dus het feit, dat een onderwerp op de agenda wordt gebracht, niet meer impliceeren, dat de Regeeringsdelegetie er in beginsel welwillend tegenover staat. Indien ook de Centrale commissie aan deze methode de voorkeur geeit, wil de Regeering haar aanvaarden. Zij is dus bereid, de Centrale com missie over deze gewijzigde proce dure te hooren, en zal, indien de commissie zich in dien zin uitspreekt, haar invoeren. In de derde plaats wil de Regee ring gaarne overwegen de invoering van een periodieke herziening respectievelijk nieuwe vaststelling van het Bezoldigingsbesluit, b.v. om de 5 jaar. Dit is even bij de Regee- ring aan de orde geweest in 1928. Er is toen echter van afgezien een zoodanige bepaling in het Bezoidi gingsbesluit op te nemen, omdat 't niet wenschelijk werd geacht, iedere vijf jaar een soortgelijken omvang rijken arbeid uit te lokken als in dat jaar gedaan was. Intusschen is natuurlijk denkbaar, dat niet iedere vijf jaar zooveel werk aan de her ziening zal moeten worden besteed als in 1928. en dat meermalen bijv. alleen het algemeen welvaartspeil en de herclass.ficatie van enkele groepen in oogenschouw zal kunnen worden genomen. Men kan zich dus voor stellen, dat een periodiek voorge schreven herziening niet steeds een breeden omvang zal behoeven te nemen en anderzijds méér rust zal brengen in de tusschenliggende jaren. De Regeering zal over dit punt de Centrale commissie hooren en met haar advies ernstig rekening houden. BUITENLAND. De Antwerpsche wereldtentoonstelling Het huisvestingbureau op 't statie plein heeft gedurende de tentoonstel ling onderdak verschaft aan 80 000 Belgen, 35.000 Nederlanders. 20 000 Duitschers, 8000 Engelschen en 11.000 reizigers van andere nationaliteiten. Het bureau had de beschikking over 3200 plaatsen in de hotels, 1000 bij particulieren, 1000 in slaapzalen en 270 in tehuizen voor dames. Oud—België. De Antwerpsche correspondent van de Msb. schrijft: Oud België, de plezante stad van de Wereldtentoonstelling, zal spoedig in puin liggen, Er was eerst sprake, dat de heele boel zou worden afge huurd door een film-maatschappij, welke er een fantastisch stuk zou doen uitvoeren, waardoor de stad nog enkele maanden zou behouden blijven, doch het bestuur heelt de onderhan delingen afgebroken en besloten dat OVERAL VERKRIJGBAAR zitkamer binnen liet. Er was niemand in de kamer en Hilary, die Babs aan de hand hield, liep naar het' venster. Ze keek naar buiten en toen ontsnapte haar een uitroep van verrukking. Het venster gaf een schitterend panorama over de uitgestrekte heidevelden en de be- j groeide heuvelen en toen de deur open ging en een dame binnen kwam, riep ze verrukt: O! Wat hebt u hier een prachtig uitzicht Ik ben blij dat u het mooi vindt. Het antwoord werd met zoo'n effen, koele stem gegeven, dat het Hilary 'n bedrukt gevoel gaf. Wij zijn gedwongen om hier te wonen en wij moeten er maar van maken wat we kunnen, mahr ik zou het eerder noemen: ,,de verschrik king der verlatenheid", dan 'n prach tig uitzicht. De vrouw die deze sombere woor den gesproken had, was groot en ma ger; haar oogen stonden dof en ver drietig; de mondhoeken waren om laag getrokken. Het gezicht was door groefd met rimpels, getuigen van moeite en zorg en van een ruste- looze ziel. O neen, zoo zou ik het zeker niet noemen", antwoordde Hilary. Maai laat ik u eerst zeggen wie we zijn. We komen van het huis bij de kruising, het huis waar meneer Dunbar woont. Kleine Babs en ik logeeren daar en ik hel) haar hier mee naar toe genomen om haar moedter te bezoeken, me vrouw Gardener. Bent u juffrouw Drivers? Juffrouw Dunbar zei, dat ik Oud België niet in een dramatische sfeer zou sterven. Er zal nu onmiddellijk met de afbraak begonnen worden. De maatschappij, welke Oud België opzette, had geen reden om deze onderneming nog verder te explotee- rener werd verdiend heel het ge bruikte kapitaal plus nog een behoor lijke intrest. België koopt gevechtsvliegtuigen in Engeland. De Belgische regeering heeft officf- eele bevestiging gegeven van haar order voor een aantal één-persoons- gevechtsvliegtuigen van het model Fairey—Fire Fiy, bestemd voor de Belgische militaire luchtmacht Het is de grootste order, ooit door een buitenlandsche regeering in Enge land op dit gebied geplaatst. De Fairey Fire Fly gevechtsvlieg- naar juffrouw Drivers moest vragen. Ik ben een van de drie dames Drivers, de middelste, Helen Drivers, i Wilt u mevrouw Gardener spreken? Als het kan, graag. Hilary sprak op vriendelijken toon, want zij voelde een groot medelijden in zich opko men voor deze zielige vrouw met haar sombere oogen en doorgroefd gezicht. Kleine Babs is mevrouw Gardener's dochtertje en haar vader wilde graag dat zij zoo nu en dan bij haar moeder kwam. O! Ja, ik herinner het mij, zei Helen Drivers vlak. Brengt u het kind maar naar mevrouw Gardener's ka mer, die is hier vlak tegenover. Hier is de kamer van mevrouw Gardener, lichtte juffrouw Drivers in, terwijl zij een deur op de gang opende. Hier is visite voor u, mevr. Gardener. En met deze aankondiging sloot ze de deur achter Hilary en het kind en ging heen. Een vrouw met donker haar stond van den stoel naast het venster op; haastte zich de kamer door en knielde naast Babs, terwijl ze haar armen om het kind heensloeg. Mijn kleine schat, zei ze met hijgende stem, „ik dacht dat ze je nooit zouden brengen, maar Pappie zei dat je komen zou. Een oogenblik scheen Babs zich schuw uit de omhelzing te willen los maken; toen kwam er een glimlachje op haar gezicht, zij legde haar hand jes tegen haar moeders wang en met haar aardig stemmetje zei ze: „Dit mijn mammie?" tuigen zijn uitgerust met 500 P.K. Rolls Royce motoren en behooren tot de snelste militaire vliegtuigen ter wereld. Ze bereiken met volle dienst- belasting een maximumsnelheid van meer dan 320 K. M. per uur. DO-X niet naar Amerika? Havas meldt uit Santander, dat aldaar bij geruchte verluidt, dat de DO X wegens het oponthoud in de Europeesche wateren, niet naar Amerika zal vliegen, doch slechts naar de Canarische eilanden en de Azoren en dan over Lissabon weer naar Alten - rhein zal terugkeeren. De commandant van de vliegboot heeft geweigerd aan de pers hierover eenige inlichtingen te verschaften. Het marine radiostation te Ferrol heeft bericht ontvangen, dat de DO X voornemens is ook daar te landen. Ja, dit is jouw mammie, kleine schat, zei de ongelukkige vrouw .gre tig, en mammie vindt het heerlijk om kleine Babs bij zich te hebben. Arme mammie is een beetje ziek, zij heeft wat heeft zij ook weer? Mevrouw Gardener wendde zich naar een gestalte, die Hilary nu pas ontdekte een verpleegster met een prettig, opgewekt gezicht, die aan de tafel zat te naaien. U bent een beetje oververmoeid, dat is alles, mevrouw Gardener, ant woordde de zuster met een stem, die even aantrekkelijk en opgewekt was als haar gezicht; u hebt volstrekte rust noodig. Ja, dat is zoo, absolute rust. Mevrouw Gardener kwam langzaam overeind en ging weer naar den stoel hij het venster. Ik ben toch niet gek, hè zuster Rosa? Met een pathetischen blik in haar oogen keek zij naar de vriendelijke verpleegster, die naast haar was komen staan. Natuurlijk niet, antwoordde de zuster met nadruk. Uw zenuwen zijn uitgeput en die moeten tot rust ko men. En als dat gebeurd is, bent u weer heelemaal in orde. Ik heb soms het gevoel alsof er een strakke band om mijn hersens zit en dat ik krankzinnig zal worden als die band breekt, zei mevrouw Garde ner peinzend, terwijl zij met een stiakken blik naar Hilary keek. Maar die breekt niet, merkte het meisje luchtig op na een wenk van zuster Rosa. Ik ben overtuigd dat u zich daarover niet ongerust behoeft te maken. Er is iets in u dat mij nieuwen moed geeft, riep mevrouw Gardener plotseling, terwijl zij Hilary maar steeds bleef aankijken; U bent zoo le venslustig. Waarom hebt u mijn klei ne meisje hier gebracht? Ik weet niet eens wie u bent. Neen ik ben een vreemde. Hilary ging nu ook naar het ven ster en nam plaats op den stoel die zuster Rosa voor haar neerzette, ter wijl Babs twee mollige handjes op haar moeder's knie legde en haar met haar donkere onderzoekende oogen aankeek. Ik logeer in het zelf de huis waar uw dochtertje is en ik heb aangeboden haar hij u te brengen. Wat vriendelijk van u, mompel de mevrouw Gardener afwezig. Ralph beloofde mij vast, dat Babs komen zou. Ralph is mijn man, weet u? Ar me Ralph! Wat een last bezorg ik hem toch. Maar zuster Rosa zegt dat ik beter word, maar als mijn hersens zoo leeg zijn en die band zoo knelt, word ik angstig. Er viel even een stilte en toen ging de zieke voort: Ik vind het heerlijk dat u mijn dochtertje gebracht hebt; er is iets in uw gezicht, dat mij aan de lente doet denken. Maar ik heb u al eens eerder gezien. De laatste woorden werden zoo ab rupt gezegd, dat Hilary ervan schrok. Dat lijkt me toch niet waar schijnlijk, verklaarde zij aarzelend. Ik ben hier heelemaal vreemd en het is puur toeval dat ik bij de Dunbars lo geer. En in de stad hebben we elkaar niet ontmoet, dat weet ik zeker. Wordt vervolgd. Be Echo van het Zuiden, jVaalwtjfescIie en Langstraatscbe Conrant, v. Hi Boxel estervei v. Grin A. 'ner nu Alki )ss. - am. - I. L.S C. H. :lers na e Koni a Hen v. d. ffi - A W.Kn 9 12. !l

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1