êktó nieum! <Maggï$ Jlijdmei Tomaten <fó(p Roo kei-,Uw keet1- De bevolking der Ver. Staten. Uit de Maandag gepubliceerde cijfers van de gehouden volkstelling blijkt, dat de totale bevolking der Ver. Staten met inbegrip van Alaska en de West- Indisehe eilanden, doch zonder de Philippijnen, 122 775 046 personen bedraagt. Van dit aantal woont 45°/0 in steden boven de 50 000 inwoners Er zijn negen steden met een bevol king van meer dan 1 millioen (New York, Chicago, Pniladelohia, Detroit, Bostos, Los Angeles, Cleveland, St. Louis en Pittsburgh(de laatste vier echter met voorsteden); 55 steden hebben meer dan 100 000 inwoners. Wie zal Lord Irwin opvolgen Volgens een bericht van de .Daily Expres* heeft men aan lord Corell 't verzoek gericht, als opvolger^van Lord Irwin. den post van onderkoning van Indië op zich te nemen. Lord Corell heeft zich bewogen op journalistiek, militair en politiek terrein. De DO X. Naar uit Santander wordt gemeld is de Dorniervliegboot DO X gister ochtend kort voor twaalf uur naar La Coruna vertrokken. Talrijke toeschou wers waren getuige van het vertrek. Naar uit Coruna wordt gemeld is de DO X aldaar om circa 3 uur vlot ge land, De vliegboot heeft met tegen wind te kampen gehad, waardoor de aankomst vertraagd was. Wat gebeurt er in Rusland Sensationeele geruchten komen uit Moskou. Er zou een ernstig complot tegen den bolsjewistischen dictator Stalin ontdekt, door Rykoff verraden zijn. Twee bataljons van het garnizoen van Moskou zouden gemuit en hun officieren doodgeschoten hebben. In de straten van de Kremlin-stad zouden gevechten met de politie in vollen gang zijn. De troepen en de politie zouden overweldigd zijn. Zelfs zou de groote Sovjet-man Stalin vermoord zijn. Tegelijkertijd wordt uit alle steden, waar centra van de Russische vluchte lingen gevestigd zijn, Londen, Parijs, Berlijn, Weenen en New—York, een buitengewone roerigheid en activiteit, een uitermate geprikkelde en zenuw achtige stemming gemeld, welke dan algemeen met de contra revolutionnaire gebeurtenissen in verband wordt ge bracht. Dat in Moskou zich feiten afspelen, welke van een beslissende beteekenis voor de toekomst kunnen zijn, lijkt niet onwaarschijnlijk. Dat Stalin vermoord zou zijn, blijkt onjuist, dat 't er niet pluis is, even eens. Het rechte kan men niet te weten komen. De Sovjet-gezant in Gèneve Litwinof is plotseling vertrokken naar Italië, waar hij een onderhoud had met Grassen, de minister van buiten- landsche zaken. Koning Haakon Vil 25 jaar Koninglvan Noorwegen. Gisteren 25 Nov. vierde Noorwegen het zilveren regeerings—jubileum van koning Haakon VII en tevens de her leving van het oude Noorsche Konink rijk dat in het jaar 872 ontstond, Noorwegen werd in 1814, tijdens de Napoleontische oorlogen vereenigd met Zweden onder koning Charles Bernadotte. Aan deze Unie waren echter groote bezwaren verbonden, zooals het sterk uiteenloopen der economische belangen, en de groote Zweedsche invloed op de buitenland— sche aangelegenheden. Ondanks hun sympathie voor den grijzen koning Oscar II verklaarden de Noren zich dan ook in 1905 onafhan kelijk. Prins Karei van Denemarken werd tot Koning gekozen, en nam den naam aan van Haakon VII, naamgenoot dus van den machtigen Haakon VI uit de 14e eeuw. Onder de 25 jaren van zijn bewind heeft Noorwegen een voorspoedigen tijd doorgemaakt zoowel op weten schappelijk als economisch terrein. De Britsch—Indische Conferentie. De Britsch—Indische conferentie is gisteren begonnen met de tweede phase van haar werkzaamheden, n 1. de benoeming van de commissie voor de federale betrekkingen, die tot taak heeft de verschillende,, in de rede voeringen van vorige week geuite wenschen naareen federalen regeerings- vorm in practische voorstellen om te zetten. In haar veertiendaagsche beoordee ling van den toestand in Indië zegt de Indische regeering, dat de rede voeringen ter conferentie en het unaniem verlangen naar den federalen regeeringsvorm en den dominionstatus niet dien grooten indruk in Indische kringen hebben gewekt ais bij zooveel eensgezindheid verwacht had kunnen worden. Langzamerhand begint de Indische bevolking echter wat meer belang stelling voor het werk der conferentie te toonen en zelfs in Congres-kringen wordt in elk geval al de wensch hier en daar gehoord, dat zij een goed resultaat voor Indië zal mogen op leveren. BINNENLAND. De nood der Maastrichtscheindustrie. De voornaamste industrieele onder, nemingen te Maastricht vestigen in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht op de grenstarieven van de Ned Spoorwegen, speciaal dan wat betreft het traject Maastricht—Lanae- ken welke de bedrijven zeer drukken. Te Maastricht is door een en ander thans de volgende toestand ingetreden Het geheele buitenlandsche fabricaat, waarvan de Maastrichtsche Industrie in de laatste jaren zoo zware concur rentie ondervond, komt onbelemmerd ons land binnen, terwijl te gelijker tijd er voor dezelfde industrie de grond stoffen—voorziening wel belemmering ondervindt en tevens ook de uitvoer van het eigen fabrikaat nog extra wordt belast. Om hierin verbetering te brengen stellen adr. verschillende practische oplossin. gen voor, voor welker totstandkoming zij de tusschenkomst inroepen van de Kamer. Waalbrug bij Zalt—Bommel. Bij onderhandsche aanbesteding is voor f 1.088.900 opgedragen aan de N.V. Pietterij voorheen L. J. Enthoven en Co te Delft het leveren en plaatsen van den ijzeren bovenbouw voor een brug voor gewoon verkeer over de Waal bij Zalt-Bommel. Minister Reijmer in Brabant. Minister Reijmer bezoekt de steden Breda, Tilburg, Eindhoven en Den Bosch ter bestudeering van de ver keersproblemen in die steden, vooral spoorweg-overgangen enz. Afscheid Gromngens Burgemeester. In een buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Groningen heeft jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal gisteravond officieel afscheid genomen als bur gemeester van Groningen. Samenwerking tusschen AVRO en VARA „De Tijd" verneemt, dat de heernn W. Vogt en Oudegeest besprekingen hebben gevoerd en nog voeren, waarbij de mogelijkheid om tot een samen werking AVRO—VARA te komen onder de oogen wordt gezien. Het schijnt in de bedoeling te liggen de beide linksche omroepen tot een eenheidstront tegenover het departe ment van Waterstaat te brengen. Storm boven ons land. Een stevige Zuid-Wester heeft Zater dagnacht de mondingen onzer groote rivieren weer eens verstopt en zoo doende op menige plaats een over strooming veroorzaakt. Te Sliedrecht. In Sliedrecht liet de toestand zich zoo ernstig aanzien dat de politie in den nacht de bewoners moest uit het bed kloppen. Het water steeg daar zoo onrust barend, dat het bijna den kruin van den dijk bereikte. De z.g.n. stoepen aan den buitenkant van den dijk werden overstroomd en verschillende huisge zinnen konden hun woning niet tijdig meer verlaten en moesten op den zolder een onderdak zoeken. Ook in Dordt moest de politie de bewoners wekken. Langs de Maas. Door den hoogen waterstand in de Maas is het land van Grave tot Venlo geïnundeerd, terwijl ook in het land van Maas en Waal, mede tengevolge van den hoogen Waal-stand, verschil lende polders onderliepen. De Beersche Maas is Maandagavond gaan werken. Rondom Maastricht staan de lande rijen zoo goed als allen onder water. Ook in de binnenstad van Maastricht ondervindt men veel last van het overtollige water, ofschoon hier de rivier nog binnen haar oevers is gebleven. Hoewel men uit België eenige val meldt, verwacht men te Roermond nog een beduidende stijging, waardoor ook deze stad, die trouwens reeds gedeel telijk onder staat, gevaar loopt. Langs de Rijn. Den Ouden Rijnmond bij Lobith is overstroomd, doordat de Spijksche dam het voortdurend wassende water niet kon keeren. Langs den Ijsel van Westervoort tot Deventer staan zoo goed als alle landerijen blank. Ook Zwolle is voor een groot gedeelte geïnundeerd. Schade in Zeeland. De hooge waterstand heeft groote schade aangericht in Ierseke, Wemei- dinge, West.Kapelle en Brouwershaven, welke laatste plaats voor het grootste deel is ondergeloopen. Ook het land van Hulst en het eiland Tholen hebben veel van het water te lijden. Friesland en Groningen. Te Oostmahorn werd telefonisch bericht ontvangen dat een gedeelte van het eiland Rottumeroog zou zijn weg gevallen, de woning van den Strand voogd loopt daardoor groot gevaar in te storten' Ook op Ameland wordt de toestand zeer gevaarlijk geacht. In de prov. Groningen heeft men nog slechts weinig overlast onder vonden. Ook Bergen op Zoom zwaar getroffen. Ook Bergen-op Zoom heeft zijn aandeel in de schade gehad. De politie oordeelde het Zondagmorgen raadzaam de bewoners te wekken. Heel den omtrek van de Haven is ondergeloopen, waardoor o. aver schillende groote fabrieken schade opliepen. Een groote muur stortte over een lengte van 10 M. in, waardoor ook een reusachtige buisleiding door midden brak In den Havendljk werden groote gaten geslagen, waardoor heel het achterliggende land werd blank gezet. Schepen in nood. Op de Zuiderzee verkeerden ver schillende schepen in gevaar. Het ss. Stanfries, waarover men zich ernstig ongerust maakte, is echter behouden te R'dam binnengeloopen. Nabij Lemmer zat een tjalkschip in gevaareen reddingsboot en eenige visschers wisten het schip behouden binnen te loodsen. Nabij Enkhuizen zit een schip in noodanderhalf uur heeft men vergeefs gezocht, zoodat men zich ernstig ongerust maakt. GERO-ZILVER EN GERO-TIN „Geef Gerja'M Ook noodweer in het Buitenland. België. In België heelt de storm overal groote schade aangericht. Vlaanderen en Antwerpen zijn het ergst getroffen, Bij Dendermonde brak de dijk op 20 plaatsen door, waardoor groote vlakten onder water werden gezet. Te Kiel is een groot ziekenhuis ondergeloopen. Gelukkig kon men de zieken tijdig in veiligheid brengen. Aan den linker Schelde—oever is het spoorwegverkeer stopgezet, omdat vele dijken wegspoelden. De stad Lier en de Antwerpsche voorsneden Hoboken en St. Anneke zijn hevig getroffen. Te Tweebeek zijn 5000 arbeiders werkloos, doordat de kunstzijdefabriek is ondergeloopen. Frankrijk. Ook in Frankrijk werden groote verwoestingen aangericht, vooral in de omstreken van Reims. Op de Seine zonken verschillende schepen, waarbij enkele dooden te betreuren vielen. Aan de Britsche kust. Aan de Engelsche kust verkeerden vele schepen in gevaar en van alle zijden werden de reddingsbrigades om hulp gevraagd. Het hevigst woedde de storm te Birmingham. Midden—Europa. Ook in Duitschland woedde de storm, het zwaarst in^Beieren. De zendmasten van het radiostation te Miinchen knapten af. In verschillende deelen werd de telefoondienst gestoord. Vooral te Augsburg, Fürth en Nürnberg is de schade aanzienlijk. In Rijnland werden verschillende landerijen onder gezet, terwijl in Karlsruhe een kerktoren instortte. In Weenen werden 200 personen door neervallende dakpannen gewond! Te Boedapest sloeg op den Donau een schip om, waardoor een menschen- leven te betreuren viel. De aLuise Leonhardt" bij Cuxhaven vergaan Dertig mannen vermist. Het stoomschip „Luise Leonhardt" heeft door den zwaren storm by bet lichtschip „Elbe I" schade aan het roer opgeloopen en is bfj Gross— Vogelsand gestrand. De reddingsboo< van Cuxhaven en een sleepboot heb ben geen spoor van het schip en de dertig leden der bemanning gevonden en ook geen antwoord gekregen op draadlooze seinen. Men vreest, dat het schip gebroken en gezonken is. De kapitein van het schip was Karl Hoffmann. Twintigtal dooden bij sneeuwstormen in de Vereen. Staten. Hevige sneeuwstormen hebben ge woed in de staten Arizona, New Mexico, Colorado, Californië, Nevada. Texas en Oregon waardoor voor zoover thans bekend 15 personen om het leven zijn gekomen, terwijl nog 7 personen vermist worden. Op afge legen wegen z|jn groot» hoopen sneeuw bijeen gewaaid en in eenige daarvan vond men, toen de sneeuw smolt, de lijken van doodgevroren menschen. Ook op berghellingen vond men dood gevroren menschen in de sneeuw. in Californië stortte een vliegmachine in een sneeuwstorm neer, waardoor drie menschen om het leven kwamen. In het zuiden van Californië woedde een storm van ongekende hevigheid, waardoor het verkeer over land, te water en in de lucht werd lam gelegd. Tal van ruiten werden ingedrukt dozijnen garages werden weggeslagen en honderden boomen ontworteld. Talrijke boomgaarden met rijpend fruit zijn zoo goed als verwoest. De Watersnood in Vlaanderen. De regeering heeft besloten een eerste bedrag, vijf millioen francs, te bestemmen voor de hulpverleening aan de slachtoffers van ded watersnood in Vlaanderen. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Geachte Redactie. De rede van minister De Geer, tegen verbetering der ambtenaren- en onder wijzerssalarissen,vermeld in„De Echo" van 22 Nov. noopt ons, die ons met duizenden andere onderwijzers gedu peerd achten door de uitspraak der 2e Kamer, U eenige plaatsruimte te vragen. Op de verschillende salariscongres sen van onderwijzers en ambtenaren, is afdoende door een staf van des kundigen aangetoond, dat 't met de salarieëering der onderwijzers niet in orde Is. Op 't congres der R.K. Onderwijzers hebben mannen van reputatie 't on omwonden uitgesproken. .Zooals thans de regeling is, kan 't niet langer Zoo als de regeling was in 1920, kan het ieder oogenblik". We denken aan de rede van den R.K. Wethouder van Amsterdam, Mr. G. Kropman, die o.m. verklaarde, dat de salarissen ten eene male onvol doende zijn, om er behoorlijk van te leven aan de rede van den eer waarden pater Jacobs die overtuigend de noodzakelijkheid van saiaris-verbe. tering betoogde en niet in hei minst aan het getuigenis van 't R.K. Kamerlid dr. .Möller. dat dit salaris- congres de R.K. Kamerfractie met vreugde vervulde en dat de R.K. Onderwijzers er van overtuigd konden zijn, dat de R.K. Kamerfractie onver zwakt achter de eischen der R. K. Onderwijzers zou staan. In plaats van salarisverbetering heb ben de onderwijzers van minister De Geer de troostvolle mededeeling ge kregen, dat ze sinds 1914 toch vooruit gegaan zijn, alsof niet iedereen al wist, dat er ergens in 't verleden een tijd is geweest, waarin de onderwijzers nóg slechter dan tegenwoordig werden bezoldigd. In 1920 vond de Onderwijsraad en de geheele pers van uiterst rechts tot uiterst links, een salariëering van f 1900—f 4200 billijk. Maar de onder wijzers kregen deze salariëering op geen stukken na 1 Thans is de regeling zoo, gelijk Mr. G. Kropman zei, op 't congres der R K. Onderwijzers, dat in Amsterdam een onderwijzer van 30 jaar hetzelfde salaris verdient als een straatreiniger, en een onderwijzer van 43 jaar even veel verdient ais een wagenbestuurder. Wij misgunnen een straatreintger en een wagenbestuurder hun salarisrege- iing niet. Met die vergelijking willen we sleehts aantoonen, dat ondanks alle diplomatiek gegoochel in de 2e Kamer, met crisisverschijnselen en statistieken, het onderwijzersvak slecht betaald wordt. Minister De Geer heeft in de 2e Kamer voor zijn veto een meerder heid gevonden. Hier is van toepassing, wat de voorzitter der Canisius—fede ratie reeds uitgesproken had op 't R K. Salaris—Congres„Schandelijk heeft men van onze weerloosheid mis bruik gemaakt". Met dank voor de plaatsing. Het bestuur der afdeeling „Langstraat" van „De Bond van Ned. Ond. Geschenken van blijvende waarde in naar ontwerpen van bekendekunstenaars en in klassieke Hol landsche modellen. K.euze voor elke beurs. Verkrijgbaar in de vooraanstaan de zak?n. Raadpleeg het geïllustreerde geschenken-boekje: Pas op i Neem Wybert. Ter be scherming der slijmvliezen en ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. In origin, doozen a 25, 45 en 65 ets. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U nogmaals verzoeken mij eenige plaatsruimte te willen afstaan. In De Echo van Woensdag j.l. heb ik getracht in beknopten vorm een objec tief oordeel te geven, omtrent het door Architect Klijnen ingezonden tweede schetsontwerp voor een nieuw raadhuis. In de raadsvergadering van Vrijdag jl. heeft de heer Pullens een poging aan gewend, mijne meening, zooals die uit dat ingezonden stuk is gebleken, te be strijden. Hij is daarbij zoo eerlijk ge weest, te erkennen, dat hij van archi tectuur niet het minste begrip heeft, een erkenning, die eigenlijk geheel overbo dig werd gemaakt door de wijze waarop hij zich uitliet. Mij persoonlijk interesseert het dan ook in het geheel niet, dat hjj mijne mee ning niet deelt en tevens getracht heeft deze te bestrijden. Het oordeel van iemand, die niet tot oordeelen bevoegd is, heeft natuurlijk ook geen waarde! Ik kan dan ook met zoo iemand, die napraat wat anderen hem voorzeggen, zonder zelf maar een flauw begrip te hebben van de beteekenis van wat hij zegt, geen polemiek beginnen. Ik vind echter zijn houding in kwali teit van Raadslid èn tegenover de Com missie van Advies èn tegenover den Ar chitect, meer dan treurig en het is mij een behoefte, tegen die houding openlijk te protesteeren. Het is duidelijk, dat de heer Pullens gaarne zou zien, dat de heer Kropholler het Raadhuis bouwt. Dat is zijn goed recht, evenals het een goed recht is van elk raadslid, om een ontwerp af te wij zen, waarmede hij zich naar zijn inner lijke en eerlijke overtuiging te recht of ten onrechte niet kan vereenigen. Ik kan mij best indenken, dat iemand onbegrij pend staat tegenover de opvattingen van een modern kunstenaar en daarom diens werk niet kan waardeeren. De heer Pullens heeft echter „deze moeilijkheid erkennend", medegewerkt tot het tot stand komen van een Com missie van Advies, waarvoor werkelijk eerste krachten uit ons land werden nit- genoodigd. Na een prijskamp tusschen 3 architec ten, stelde de Commissie het werk van de heeren Kropholler en Klijnen op één lijn en gaven er zelfs om bepaalde rede nen de voorkeur aan, de opdracht aan den heer Klijnen te doen. Omtrent diens tweede ontwerp rap porteert de Commissie éénstemmig: In zéér vele opzichten achten wij een stemmig het ontwerp voortreffelijk; de situatie is weloverdacht, de plattegron den zijn zeer zorgvuldig bestudeerd, practisch bruikbaar en beknopt; de ge vels zijn, evenals de binnenruimten, fijn overwogen en van een superieur karak ter. Verder prijst zij het ontwerp om den grooten ernst waarmee het is opge maakt en den zeer artistieken geest die het in alle deelen verraadt. Niettemin heeft zij op een onderdeel bezwaar, n.I. de dakvorm en kan zij om dit bezwaar en dit alleen, -onvoor waardelijk tot aanneming adviseeren. De minderheid in de Commissie (de heer C. Veth) kan met dit advies niet meegaan! Naar zijne meening is de dak- vorm logisch gegroeid uit het plan en verwacht deze, dat het dak aan het ge heel ten goede zal komen. Nu zou men meenen, dat het oordeel van zoo bij uitstek bekwame mannen, die in de kunst hun levenstaak hebben gevonden en daarin voorname posities innemen, zou worden gewaardeerd of toch tenminste gerespecteerd. Of het ad vies al of niet wordt opgevolgd, staat hier buiten. Bij den heer Pullens is noch van waar deering, noch van respect een spoor te bespeuren. Ofschoon hy verklaart er geen verstand van te hebben, gaat hij in een niet te overtreffen aanmatiging zoo ver, om zich te stellen boven het oor deel van een zoo hoogstaande Commis sie en op een stumperige wijze een al lerkromste critiek op het werk te leve ren en dan nog wel een critiek uit de tweede hand!! Hij wist er zelf niets van, verklaarde hij, en daarom heeft hjj zijn licht????? eens bij anderen opgestoken. Nu hoop ik toch werkelijk van harte, dat de Hemel onzen Raad in zaken van kunst, in het vervolg moge sparen voor licht van deze soort. De heer Pullens zal toch niet meenen dat men in den Raad en daarbuiten meer waarde zal hechten aan zijn tweedehandsch oordeel, dan aan het oordeel der Commissie van Advies? Het is niet eens tot hem doorgedron gen, dat de burgerlijke beleefdheid al leen reeds hem had moeten weerhouden om aldus op te komen tegen een Com missie, die mede op zijn verzoek, zoo vriendelijk is geweest, zich bereid te verklaren van voorlichting te dienen. En wat een houding neemt nu dit raadslid aan tegenover den architect, die door de meerderheid van den Raad werd uitgenoodigd om een plan te ma ken! Een architect van naam, met het di ploma van Ingenieur van de Technische Hoogeschool te Delft, wiens capacitei ten door de Commissie van Advies min stens op dezelfde lijn worden gesteld als die van Architect Kropholler. Hij heeft het niet beneden zich geacht te bekladden het werk, zooals de Com missie zegt, met groote toewijding g«' maakt, van een man wiens intellectueel en artistiek peil hij in de verste verte nog niet kan benaderen, en als een pape gaai woorden van critiek na te praten, waarvan hij de draagwijdte niet kan be- oordeelen. Hij heeft het zelfs niet noodig geacht, de bronnen te noemen, waar hij zijn licht?? heeft opgestoken, wat toch niet meer dan een beleefdheid zou zijn ge weest tegenover Commissie en Raad. Te gen deze grofheden tegenover de diena ren van de kunst, mijn vlammend pro test! De heer Pullens denkt den heer Krop holler een dienst te bewijzen, door dezen tegen den heer Klijnen uit te spelen. Ik ken den heer Kropholler te goed als n fijn en hoogstaand artiest, om niet over tuigd te zijn, dal deze allerminst ingeno men kan zijn met een opdracht.^ waar omtrent de beslissing op deze wijze zou kunnen worden beïnvloed. Ook deze zal niets dan verachting hebben tegen een optreden als van den heer Pullens eni de zijnen, tegenover een eerlijk en beschei den kunstenaar, die met hem in een eer lijken prijskamp heeft gedongen naar

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2