Nieuws uit Kaatsheuvel 1 Laai al Owe akrtootof i Dr. Ponk sprak in een korte rede namens zijn partij sympathie met het congres uit en wees er op, dat de wereld thans in de periode van de „magere jaren" is gekomen. Voor het welslagen van het congres uitte spr. de beste wenschen. Vele telegrafische en schriftelijke sympathiebetuigingen waren ingeko men, o.a. een telegram van mgr. Diepen. De openingsrede werd uitgesproken door den fed. voorzitter der Alg. R K. Werkgeversvereniging, den heer j. P. Asselbergs. in deze rede sprak de heer Asselbergs de hoop uit, dat de uitwisseling der mesningen op dit congres er toe zal bijdragen, de maat regelen die verbetering in den penibelen toestand kunnen brengen, te bevorderen Hierna hield Prof. Weve een her denkingsrede over het kapitalisme en de winst—economie. Deze herdenkingsrede we d gevolgd door een inleiding van prof. ar. Kaag over de economische crisis. Voorlezing werd hierna gedaan van ingekomen telegrammen van geluk- wenschen met het 3e lustrum, zoo van den aartsbisschop van Utrecht, den bisschop van Roermond e a. Daarna bracht mr. B. J. M. van Spaendonck, eerste secretaris der ver eenlglng, een prae—advies over de economische crisis. Na dit uitvoerig prae—advies werd gelegenheid gegeven tot gedachten- wisseling. Hiervan werd o m. gebruik gemaakt door de heeren Mr. Dr. L. Regout, Ch. Siulemeijer, Mr. M v Steenberghe, E. v. Oppen, lr. F. Quljé, Kutschiö er en J. Kamerbeek. Met het oog op den tijd zagen de inleiders in overleg met het bestuur at van repliek, waarna de heer Asselbergs half zeven het congres sloot. Des avonds werd In hotel „de Witte Brug" een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. RAAMSDONK. De vorige week stonden bij de plaatselijke arbeidsbeurs als werkloos ingeschreven 64 grond werkers, 8 opperlieden, 4 metaaibe werkers. 4 betontimmerlleden, 2 vlech- ters en 1 machinist. De heer jos. van Iersel, ontving Zatercag j.l. uit's Qravenhage bericht, dat hij geslaagd is voor het derde gedeelde van het notaris examen. De geslaagde en de familie proficiat. Zaterdagavond zat een groot gedeelte van het Dorp gedurende een paar uren in het donker. De oorzaak van de storting was, dat in de Put straat door een vrachtauto van J.v. S van het Veer een paal van het elec- trisch net in stukken was gereden. Naar we vernemen, treft de chauffeui geen schuld, daar de as van de auto brak en hij toen het stuurrad niet meer meester was, met het gevolg dat hij met de paal in botsing kwam. De auto is zwaar beschadigd en ligt nog langs den weg in de Putstraat. De N jordwesterstorm gaf Zondag een zeer hoogen vloed, zoodat het de rivierkaden weer zwaar kregen te ver antwoorden. Verschillende polders zijn onder water geioopen, doordat in de kaden een paar gaten zijn gevallen, die men gelukkig heeft kunnen dich ten. De Achterstraat staat geheel onder water, zoodat men hierlangs niet meer het Dorp kan bereiken. RAAMSDONKSVEER. De harmo nie „de Eendracht" zal op Woensdat 26 November a.s. des avonds om 7 uur in de harmoniezaal „Huis ten Deijl" een uitvoering geven, met mede werking van de karakter en trans formatie Duettisten Cornelissen en Boeren, uit 's Hertegenbosch. De uit voering wordt opgeluisterd door een strtykje. Toen Maandagnamiddag een woonwagenbewoner met zijn „woon wagen" deze gemeente wilde passeeren, werd hij aangehouden door de mare chaussées, daar bleek, dat de man in het Algem. Politieblad gesignaleero stond. Hij gaf zich zoo maar niet ge vangen, want hij verscheen gewapend met een knuppel en wilde hiermee de marechaussées te lijf. Onder hevig verzet is de man naar de kazerne getransporteerd. Dinsdag is hij naai Breda overgebracht. Op Zondag 30 Nov. zal de goede Sint met zijn gevolg het Veer met een bezoek vereeren. Omstreeks twaalf uur zal hij in de Qroote Kerkstraat worden opgewacht door de commissieleden en de harmonie „de Eendracht". Zoodra hl] verwelkomd is, zal hij plaats nemen op zijn schimmel, waarna een optoch' zal plaats hebben door het Veer Eenige heeren, die zich daartoe be reidwillig ter beschikking hebben gesteld, zullen tijdens de rondgang eene collecte langs de huizen houden Ook zal gelegenheid bestaan tpt he geven van oude kleeren. speelgoed, enz, hetwelk in dankbaarheid aal worden ontvangen. De R.K. Vrouwenbond hield Zondag j.l. een feestvergadering in het Henrlcusgebouw. Bij die gelegen heid is door de Tooneelclub .Si Theresia" opgevoerd het blijspel in 3 bedr. „De Ontevreden Waschvrouw". Het stuk werd goed gespeeld, zoodat de spelers dan ook herhaaldelijk met een welverdiend applaus werden be loond. De zaal was goed bezet. OEERTRUIDENBERG Om te komen tot wederopbloei der Mariavereeniging en ln verband met de nieuwe richiing een bijeenkomst gehouden van be langstellenden in het werk der Room— sche drankbestrijding. De vergadering werd geleid door Mevrouw Hard—Barge. Als spreekster trad op Mevr. W. Brouns— van Besouw uit Den Bosch met het onderwerp: „Nieuwe tijden, nieuwe wegen". ST JOACHIMSMOER. Bij den jong. sten schrijfwedstrijd v. d firma Postma te Rotterdam, waarbij niet minder dan 150 000 schriftproeven werden Inge zonden van leerlingen der lagere scholen I in Nederland en België, behaalde A I Wijgerde een leerling der openbare school alhier een bekroning met zijn schriftproeve. waaraan als prijs ver bonden was een Matadorschooldoos No. 2. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 25 Nov. A.s Zaterdagmiddag circa half drie komt St. Nlcolaas vanaf station Drunen hier op bezoek. Hij zal aan de Oud— rteusdensche Poort worden afgehaald. Onder de tonen onzer beide fanfares gaat het dan in optocht naar het Stadhuis, waar de kindervriend door den voorzitter der Winkeliersvereeni— gtng zal worden toegesproken. De R. K. Tooneelvereeniging „Kunst en Vermaak" opende Zondag net seizoen met haar le uitvoering Het programma omvatte; „Oessln Blanda", Indisch tooneelspel in 3 bedrijven en een ééaacter: „De Prins op stap", klucnt door Bertram. De verschillende rollen bleken aan de geschikte toevertrouwd, zoodat er prima spel vertoond werd. Wederom staan tangs de Maas de uiterwaarden geheel onder, zoodat men veel last heeft van het water. j Zoo is de loswal overstroomd en j staan de goederenloodsen in 't wateri terwijl de last, die aan het Veer op Gelderland wordl ondervonden niet minder groot is. En nog is er was. De werkloozen voor de Gods huizen in de gelegenheid gesteld te werken, hebben het deze week niet getroffen, daar de landerijen In Oud— Heusaen, die omgewerkt moeten worden, finaal onder water staan. Voor de leden van de afdeeling Heusden van 't Nut, trad als spreker op de heer A. Brijs te rs Hage, hier een goede bekende. Zijn onderwerp„Humor in de Viaamsche letterkunde en de Vlaamsche Volksvertelling" wist hij op zoon onderhoudende wijze te behandelen, dat de voorzitter na afloop zich ge drongen gevoelde hem namens de aanwezigen hartelijk dank te zeggen. De afd. Heusden en OmstrekeB van de Groene—Krutsvereenigtng houdt hedenavond 26 Nov. in Con cordia een algemeene ledenvergadering. Na afloop der werkzaamheden wordt de tuberculose—fiim „Achter de wolken schijnt de Zon" vertoond. Het kinderkoor „Frlsch gezongen* hoopt Donderdagavond een uitvoering te geven in Concordia. Alsdan zal ook worden opgevoerd de operette„Dt schoone slaapster" van Rich. Hol. Het kwartet van de R K Fanfare dat in de afdeeling ultmuniendheio een eersten prijs behaalde, werd ver bltjd met de mededeeling, dat he tevens den zilveren beker had verdiend voor het hoogst aantal punten in he kwartetten—concours. Zaterdag werd op de scheepswerf wederom aan een dertigtal personen het werk opgezegd, terwijl door slapte in 't bedrijf nog meerderen 't zelfde lot zal treffen. Zaterdagavond gaf de Heusden- sche Fanfare op „Concordia" haar le wlnteruitvoering. De verschillende nummers werden t<'t ieders tevreden- neid gespeeld, terwijl de operette „Als Mijnheer van hms is", vertoond door de „Vriendenkring" uit Haarsteeg, eveneens uitbundig succes had. Een gezellig bal besloot den avond. Dit eerste bedrijf, vol moeilijke cri- tische momenten, laat ons reeds volop van kunst genieten. Worgan toont zich, vanaf zijn eer ste optreden, een Butler in topvorm. George Fairfax levert het vlotte spel van den beroepsspeler, doch met een verzorging, die men vaak bij de laatsten mist. Jane Reed geeft spel, dat bewondering afdwingt, met wei nig woorden, doch met gevoelig ge- haar en sprekende uitdrukking. James Reed en Nancy de Clatchie in hun origineele, gemakkelijke levens lustigheid zijn den geheln avond de clou van het ensemble, dat humor en tinteling brengt op het tooneel. Van Rob, Fritz William's optreden zou het zelfs den strengsten criticus onmogelijk zijn slechts een zwak mo ment te wijzen. Het tweede bedrijf komt bijna geheel voor rekening van George Fairfax en Jane Reed, een tus- schenbedrijf van hoogstaand kunst genot. Het 3e bedrijf met de voor velen mogelijk onverwachte ontknooping, wordt een slot, waarin ieder der ac trices en acteurs de gelegenheid wordt geboden zijn capaciteiten op volle kracht te ontwikkelen, wat gedaan wordt op een wijze, welke èn Fabri- cius den Schrijver, èn Sporenberg, den spelleider, èn alle acteurs en actrices alle eer aandoet. „The Butler" wordt dit seizoen voor Geestbeschaving een „Schlager" wie noch nicht dagewesen. Nationaal Rikconcours. Kaatsheuvel, 25 Nov, 11)30. Tooneel. The Butler. Wanneer Sporenberg tot heden niets anders gegeven had, dan war Geestbeschaving uit Oosterhout Zon dagavond in „The Butler" in de Apol- lo-zaal gegeven heeft, had hij daar door alleen reeds bewezen een too- neelleider te zijn van de beste capa citeiten. Reeds jaren achtereen zagen we Geestbeschaving in de zaal van den heer Joh. Smit optreden en telkens moesten wij, al bekeken we het werk der Oosterhoutsche Rederijkers met critisch oog, vol lof zijn voor wat de ze dilettantenclub presteert. Doch bij al het goede dat het gezel schap van Sporenberg tot heden te zien gaf, steekt de primeur, welke 't Zondag van „The Butler" te zien gaf. nog ver uit. Is het stuk op zich zelf een juwleel van tooneelkunst, wat Sporenberg er van gemaakt heeft, is nog schitterender. En mocht hij dan ook het voordeel genieten van uitslui tend met de fine-fleur van zijn gezel schap te kunnen werken, dan heeft hij dit voordeel ook gebruikt op een wijze, zooals Sporenberg dat alleen Zaterdagavond is in café de Wed. Smit het nationaal rikconcours be gonnen, dat vanaf den eersten dag veel belangstelling trok. Maandagavond was de standA. Elshout, 14 pnt.; B. Damen, 14 p.; C- v. Dijk, 14 p.; W. van Haren, 13 p.; M. Molenschot, 12 p.; H. Schoenma kers 12 p.; J. van Riel 11 p.; W. van Mosselveld 11 p.; J. de Vries 11 pnt. Dagprijs Zaterdag: H. Schoenma kers. Dagprijs Zondag: A. Elshout. Herwonnen Levenskracht. Zaterdagavond werd in den R.K. Gildenbond het Barakconcours gehou den ten bate van Herwonnen Levens kracht. Reeds den eersten avond was het gezellig druk op de bovenzaal, 't Lijdt geen twijfel, of dit concours zal wederom schitterend slagen. De prijzen voor het concours aan gekocht staan geëtaleerd in de rij wielzaak van den heer Reijnen Vis sers, waar als eerste prijs een prach tig rijwiel is aangekocht. Voor de verloting aan het concours verbonden, is een mooie theekast aangekocht. Jubileum Kapehtan P. Hoekx. Maandag was het 12 1/2 jaar gele den, dat de Weleerw. Heer P. Hoekx als kapelaan in onze parochie gesta- tionneerd werd. In alle stilte is dit jubileum gepas seerd en het is vooral de bescheiden figuur van dezen ijverigen kapelaan, die niets liever ziet. Toch mogen wij het feit niet onge merkt voorbijgaan, vooral waar Zijne Eerw. voor onze plaats zeer vele ver diensten heeft. Was hij steeds een stichtend voorbeeld van waren pries terzin, daarnaast heeft Zijn Eerw. in het organisatieleven van de werklie- denvereeniging gedurende geheel zijn priesterlijke loopbaan alhier een rol gespeeld die van zeer grooten invloed geweest is voor de arbeidersbeweging ter plaatse. Waar het de belangen van zijne arbeiders gold, was niets hem te veel en in alle zaken die de orga nisatie raakten, had hij steeds de lei dende hand. Moge het Kapelaan Hoekx gegeven zijn nog lange jaren voor de eer van God en den godsdienst met vrucht te arbeiden en moge Kaatsheuvel daar van nog vele vruchten plukken. St. Ceciliafeest. Het parochiaal Zangkoor vierde Maandag het jaarlijks Ceciliafeest. De dag werd in vroolijke stemming door gebracht. Zooals steeds was de heer de Vries wederom de clou van het ge zelschap, die met zijn koddige slagen en zetten het geheele gezelschap wist te vermaken. Als een curiositeit mogen we vermelden, dat hij bij den afslag van een halven haring ten bate van de Afrikaansche missiën 5.70 uit de zakken van zijne medezangers wist te kloppen. In het avondreunie werden ver schillende mooie koorwerken gezon gen en werd de Weleerw. heer Hoekx als jubilaris gehuldigd. Telefoon. Onder nummer 99 is ten post-, tele graaf- en telefoonkantore alhier aan het telefoonnet aangesloten de firma P. Jansen, grossier in schoenwerk in de Hoofdstraat alhier. Lichtweek. Wij staan aan den vooravond van onze tweede lichtweek, welke de eerste in alle opzichten verre gaat overtref fen. De vreemdeling, die momenteel toevallig Kaatsheuvel bezoekt, of er toevallig passeert zal versteld staan van wat de plaats aanbiedt. Overal is men bezig met het oprichten van licht en reclame-zuilen, met het aanbrengen van versiering en verlichting, terwijl de machtige „Stem van den Reus" reeds heden als proef zijn geluid deed hooren. Wil het weer medewerken, dan is Kaatsheuvel Donderdagavond om 7 uur bij de officieele opening en de daaropvolgende dagen te klein. Geeft de straat 'n kostelooze attrac tie voor iedereen, ook in de diverse zalen wordt veel te genieten gegeven. Na de opening op Donderdagavond is zoowel in Euphonia als in Apollo strijkmuziek. Zaterdagavond geeft Bel Canto een uit te zenden zang-concert, waarna het bekende duo Klijn uit Tilburg op treedt. Zondag komt het Duo „Henny en Cato Merks" in Euphonia en het duo „Goffa" in Apollo. Dinsdagavond zendt Apollo uit, waarna in de zaal van dhr. Joh. Smit de humorist van Esch optreedt. Woensdag geeft St. Jan uit Berkdijk een uitzend-concert in Euphonia, waarna de firma van Boxtel uit Til burg in dezelfde zaal met de nieuwste installaties op radiogebied uitkomt. Donderdag sluit Euphonia met een uit te zenden concert en het optreden van het duo Roxy uit Antwerpen. In Apollo treedt ook op dien avond we derom een strijkje op. Drie achtereenvolgende dagen n.l. Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrij dag 28 November wordt in de zaal van den heer J. v. Dun een Persil-Wasch- demonstratie gegeven voor iedereen toegankelijk. Voor busverbindingen met de om liggende gemeenten is tot 's avonds laat uitstekend gezorgd. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 25 Nov. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 189 paarden, 7 veulens, 1578 magere run deren, 780 vette runderen, 162 vette kalveren, 430 nuchtere kalveren, 480 graskalveren, 408 schapen of lamme ren, 152 biggen, 14 bokken of geiten en 6 overloopers. Prijzen per pond: koeien 3337 c., 4546 en 5054 c.; ossen 41, 44 46 en 5054 c.; stieren 37,540, 41 44 en 4549 c.; kalveren 62.5 67.5, 75—80, 87.5—92.5 c. Melkkoeien 230440, stieren 135—470, graskalveren 70125, paarden 170275, slachtpaarden 150190, hitten 75175, veulens ƒ80135, fok nuchtere kalveren ƒ20 40, slacht nuchtere kalveren 17 22, kalfkoeien 225435, pinken 130190, vaarzen ƒ215245, big gen 12—18, alles per stuk; biggen per week 1.752.25. eenige aagen ln de Majella—stichting te Bussum moeten blijven, terwijl mej, Doelman, nadat zij in het ziekenhuis was geholpen, onmiddellijk weer kon vertrekken. Meisje verdronken. Toen de 15 jarige dochter van den nabij Franeker wonenden spoorweg arbeider van der -Bij niet op den ge- wonen lijd thuis was, werden de ouders ongerust. Van der By spoedde zich naar de stad. Informeerde bij de Eerw. Zusters van het St. Theresia- geslicht, waar het meisje lessen volgde, maar vernam dat zij daar niet meer was Bij nader onderzoek is gebleken, dat het meisje vermoedelijk door de duisternis misleid met haar fiets te water is gereden en verdronken, Toen de vader haar in de vaart langs de spoorbaan vond. waren de levensgeesten reeds geweken. Het geval is te tragischer als men weet, dat de ouders reeds eerder een kind van2'/j jaar door verdrinking hebben verloren, terwijl een ander van 3'/2 jaar door een trein is overreden en gedood. Doodelijke val. Gisterenavond Is de 32-jarige H. W. S. te Nijmegen ln zijn haast van een trap gevallen Hij is dood opgenomen, Gevaarlijke vondst. Bij het graafwerk in dert Wierin— germeerpolder is door een graaf machine op 1.34 M. diepte een groote bom uit den grond opgehaald, welke niet is ontploft. Het projectiel, dat gedateerd is op 1926 en vermoedelijk tijdens een oefentocht door een vlieg machine in zee is geworpen, is naar Den Helder overgebracht, waar het zal worden gedemonteerd. Twee inbrekers ontvlucht ln den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de 22—jarige j. van E. en de 17 - jarige H O. beiden woon wagenbewoner, uit het politiebureau te Tubbergen ontvlucht. Deze beide personen zijn bekende inbrekers en waren aangehouden in verband met een nachtelijke overval, die ongeveer veertien dagen geleden te Den Ham is geschied De ontvluchting is geschied met hulp van buitenaf. Zij waren opge sloten in twee cellen achter de po— litfewonlng. Een deur geeft toegang tot een gang, aan welker belde einden de cellen zijn geplaatst. De deur naar dezen gang is van buiten af vermoe. deiijk met een looper geopend, ln den gang hingen de sleutels van de cellen, zoodat het heel gemakkelijk ging, toea men eenmaal in den gang was, de gevangenen te bevrijden. De vluchtelingen hebben voor zij vertrokken zoowei de celdeuren als de gangdeur weer gesloten. Gisteren zouden de beide verdachten ter be schikking van de justitie te Almelo worden gesteld. AGENDA'S- WAALWIJK. Donderdag van 7-8 aspiranten en van 8—9'/j leden B.G.V. Donderdag 71/» uur. Algem. vergade- ring R,K.Vrouwenbondl.d Gildenbond. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V. Gymnastieklokaal. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.G.V. Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag 12'/4U. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum GEMENGD NIEUWS. St. Nicolaas. Zondagmiddag maakte St. Nicolaas zijn eerste rondwandeling door de straten om gelden te collecteeren voor het St. Nicolaasfeest der arme kinde ren. Voorafgegaan door de Harmonie Euphonia, werd het Oostelijk gedeelte bezocht. Een leger van collectanten zamelde geld en giften in natura aan de huizen der ingezetenen in. De op brengst was den eersten dag ruim 84 gulden. Zondag wordt met de harmo nie Apollo het Westelijk gedeelte der plaats bezocht. Na jaarsmarkt. De najaarsmarkt heden alhier ge houden moeten wij bijzonder stil noe men. Er waren tal van kramerijen, doch over het algemeen was er slechts weinig kooplust. Eén ding was bij uit- Auto—ongeluk bij Muiden. Een ernstig ongeluk heeft Maandag ochtend op den nieuwen rijksstraat weg nabij de Vechtbrug plaats gehad. De heer I Ingelse uit Bussum was met zijn wagen naar Amsterdam ge weest om een monteur van zijn fabriek te halen Hij was op den terugweg naar Bussum, toen hij nabij de Vecht brug in botsing kwam met den auto van den heer F. Weiter uit Klaten (Java), die tijdelijk hier te lande vertoeft De botsing was zeer hevig en beide wagens werden nagenoeg geheel verwoest De auto van den heer Ingelse vloog c^irect na de bot sing in brand. De heer Ingelse die den wagen bestuurde, brak een been en kreeg een ernstige noofdwonde. Hij is in de Majella—slichting te Bussum opgenomen. De monteur. J. M J. Giessen uit Schiedam, is verbrand. Toen hij uit den wagen gehaald was leefde hij nog doch hl] is later in 't burgerziekenhuis te Amsterdam, waar heen hij werd vervoerd overleden. ln den wagen van den heer Weiter zaten nog de dames Sanders en Doel man. De heer Welter en de beide dames kregen niet ernstige verwon— Een Duilsch stoomschip vergaan. Het Duitsche stoomschip Louise Leonhardt, groot 3364 bruto register ton, van de reenerlj Leonhardt en Blumberg te Hamburg, is tengevolge van den hevigen storm bij Gross— vogelsand gestrand Het schip, dat een bemanning van 30 koppen had, is waarschijnlijk met man en muis ver gaan, daar de gisternacht uit Cuxhafen uitgegane bergingschepen, alsmede de reddingsboot op hun draadlooze roepen geen antwoord kregen en tot nu toe geenerlei spoor hebben gevonden. Het zoeken naar het schip wordt voort gezet. Naar de reedertj te Hamburg mee deelt, neemt men aan, dat het schip uit elkaar is geslagen. Van de beman ning ontbreekt elk spoor, zoodat men moet aannemen, dat zij verdronken is. Het schip, in 1921 gebouwd, was Zaterdagochtend uit de haven van Hamburg vertrokken. De kapitein heel Karl Hoffmann. Ongevallen. Vermoedelijk door den storm is de 40-jarige straatmaker E. Haan te Oude Pekela in het Pekelder diep geraakt. Zijn fiets er zijn pet zijn gevonden; het lijk is nog niet opgehaald. De man laat een vrouw met 4 kinderen achter, Te De Werken (N.-Br.) is de ongeveer 18-jarige arbeider de H. on. der een bieten wagen terecht gekomen waardoor hij een gecompliceerde dij beenbreuk kreeg. In bedenkelijken toe. stand is hij naar het ziekenhuis t< Gorinchem overgebracht. Te Kapelle (Zeel.) is de 45-jarige gehuwde Joh. Z van een met biet n geladen wagen gevallen. Hij is ernstij gewond n-ar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar hij Zondag is over leden. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zells minder 1 Waalwijksche Stoomdr. Antoon Tielea E V« W9 ff Parol bij Wintellen

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6