1 I Burgerwoning mei Tnin F. Rois van Delft Boterletters per mi Iizs spculaas-tiarteB, teel ete. Oies-eeileerenoBe-artjieleL 1000 gulden. Be Burgemeester vee Waalvijl VERHUISD Stationsstraat 25. Uw Huid geneest beter, mooier en sneller met PUROL Marktberichten. Bestelt bij lo oBUfiiriu alUU Te huur gevraagd ruime nette maakt bekend: van Grootestraat 323 GEZ. KI PPIHG, Dames-Costumières. BINNENLAND. De waterstand in de groote rivieren. De Maas. Gistermiddag om half twee is de commissaris der Koningin in de pro- tiocie Noord-Brabant, mr. dr A. D. M. van Rijckevorsel in gezelschap ran hoofdingenieur Kersemakers te Grave aan het electrisch gemaal Van Sasse gearriveerd voor een bezoek de bedreigde streken. De commissaris is den Elftweg per loeiboot overgestoken en werd aan jen overkant door den burgemeester m Grave, den heer L. J. J. M. Ficq begroet. Vervolgens heeft men te voet een acht ondernomen langs de meest icdreigde punten, o.a, bij Velp in de abijheid van Grave. In verband met dit bezoek wordt lemomen, dat militairen uit het gar. oizoen te Venlo naar Grave zijn ont boden. Een detachement motorrijders iit het garnizoen te 's-Hertogenbosch ii ter plaatse gearriveerd. Een defa cement wielrijders uit het garnizoen Den Bosch kreeg opdracht gereed te ijven voor eventueele hulpverleening j Grave. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft met 41 legen 36 stemmen verworpen de motie ilngbeek om de salarissen der onder ijzers (eressen) kloosterlingen lager tstellen dan voor leeken-onderwijzers Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft de wet op i winkelsluiting met 25 tegen 13 llemmen aangenomen, VAOERLANOSCNE BANK VOOR BELASTE WAAROEN, 'S-Q RAVENHA6E, 6oi legeo bearskoers 1«aa met jaarlljksche uitloting. De rivieren. De Maas, Waal en Rijn zijn thans iinmerkelijk gezakt. Stremming van verkeer. Zalt BommelHaifuurdiensi met ont gesleept door stoomboot. Des echts overtocht naar behoefte. Ktjicsweg Urave—'s Hertogenbosch lltweg bij Urave met 65 c.M over roomd. Veikeersregehng getroff.n wr voetgangers en fietsers. BUITENLAND. ITALIAANSCH CREDIET AAN SOVJET-RUSLAND? In Parijs verluidt, dat by de ontmoe van tirandi en Litwinof, te Mi- tan, voornamelyk zou zyn gesproken ver een vyfjarig crediet, dat door Ita- 6 a&a Rusland zou worden verleend, 'oor dit crediet zou Rusland opdracht [even voor den bouw van koopvaar- ij schepen, welke door Italië zouden «orden geleverd. Het crediet zou door tvering van Russisch koren worden «dekt. Voorts verluidt echter, dat onderzeeërs aan Rusland zouden «den geleverd. DE WATERSNOOD IN VLAANDEREN. Verbittering onder de beproef de bevolking. Politieke propaganda, be toestand in. het overstroomde ge- 'ed tusschen Antwerpen en Dender ende is eenigszins verbeterd. Op den okeroever der Schelde, aan het feamsche Hoofd, tegenover Antwer- heeft men de groote bres in den ïk reeds gedeeltelijk kunnen vullen, «dere wagens dan die van het Roode Ju's van België en van de water- '«ziening der stad Antwerpen, wor- op de overzetbooten nog niet toe feten. Voor het water wordt van de 'teisterde bevolking 10 centiem per toner gevergd, wat heel wat veront- '«diging blijkt te hebben veroor- akt. ie Hoboken laat de toestand zich 'et minder gunstig aanzien. De wer- aan de groote bres in den Schel- "tyk, welke bres een breedte heeft 111 75 meter, vorderen slechts lang- «n. Er staan in deze gemeente nog ruim 300 huizen onder water. 'jscheidene fabrieken zijn totaal ge- e^rd en liggen dan ook stil. Aan de .euminstallaties is de schade zeer "zienlijk. Een der tanks helt over in fichting v. de Schelde. Men vreest 'het noodig zal blyken, nadat het ,er zal zijn geweken, verscheidene mleumtanks af te breken. n de kerk te Schelle staat een meter Ook daar heeft de overstroo- m fabrieken en huizen veel scha gens een verklaring door den minister van openbare werken, ir. van Caene- gem, in de Kamer gedaan, zijn, in het gebied der Schelde, niet minder dan 65 dijkbreuken geconstateerd. De mi nister zeide ook nog te verwachten, dat, indien het weder niet al te zeer mocht tegenvallen, de meeste bressen binnen enkele dagen weer zullen ge sloten zijn. Nabij Hoboken zullen even wel nieuwe kistdammen moeten wor den aangelegd. De schade blijkt, al is ze Zeer aanzienlijk, toch het cijfer van 1928 niet te benaderen. Verscheidene Kamerleden uit de zoo zwaar beproefde streek gaven aan den minister de verzekering dat de bevol king aldaar in een zeer opgewonden toestand verkeert. Sommige personen, die in 1928 door den watersnood wer den getroffen en het nu weer zijn, be weren nog altijd op de uitbetaling der vóór twee jaar toegezegde schadever goeding te wachten of slechts een deel ervan te hebben ontvangen. Maandag j.l. werd te Moerzeke een afdeeling van het Roode Kruis van België door de verbitterde bevolking uitgejouwd. Ook te Sinaai, in 't land van Waass, blijkt iets dergelijks te zijn gebeurd. De hulpbrigade van het Vlaamsche Kruis werd evenwel overal met vreugde ont vangen. Te Grembergen heeft deze vereeniging een hulppost geïnstalleerd. In andere dorpen wordt eveneens door het Vlaamsche Kruis of door het Roo de Kruis van België hulp verleend. Van de gelegenheid om in de getei sterde streek stemming te maken te gen de regeering wordt, door de plaat selijke socialistische en Vlaamsch-na- tionale organisaties natuurlijk een dankbaar gebruik gemaakt. Te Ant werpen en omstreken heeft het Vlaam sche Front plakbrieven uitgehangen, waarin o.m. wordt gezegd: „Wat vroeg het volk na de over- stroomiygen in 1928? Het volk vroeg dijken, waterwerken, rust en veilig heid. Wat gaf de Belgische regeering? Forten, mitrailleurgeweren en „dood kisten" van vliegtuigen. Er komen er voor twee milliard. Wij vragen dijken. Brussel en Parijs geven ons forten. Weg met het geheim Fransch militair accoord. Weg met de mannen van Jaspar. Vlamingen! hoe lang nog?" BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboreni: Maria C. Th. d. v. H. W. v. d. Mee en M. C. v. Houten. Catha- rina Th. d. v. Chr. J. van Hilst en Adr. van Vuuren. Elisabeth Adr. M. d. v. J. M. B. Speekenbrink en M. C. Win- gels. Everardus z. v. M. Leijtens en C. M. Klijberg. Overleden: Joh. v. Delft 85 j. wedr. van M. C. Lambooy. Huwelijks-Aangiften: Geene. Gehuwd: J. F. de Vaan, 23 j. en C. Trommelen 24 j. beide wonende al hier. Theod. A. A. Trimbach 25 j. te Tilburg en Joh. E. v. d. Zanden 25 j. wonende te Waalwijk. Ingekomen: J. M. A. Strikkers van Rotterdam. R. Groeneveld v. Eethen. Vertrokken: F. J. Simons en gezin naar België. W. M. v. Oversteeg n. Sprang-Capelle. C. H. v. Beurden n. Nieuwkuik. J. L. H. Keetels naar Loonopzand. B. L. J. H. Bitter naar Rotterdam. L. v. d. Let en gez. naar Java. A. Verhoeven, wed. P. H. de Vries naar Eindhoven. P. J. Minkels naar Veghel. D. A. Vos en gez. naar Sprang-Capelle. RAAMSDONK. Van 15 tot en met 21 Nov. 1930. Geboorten Huiberdina d.v. Antonie Pruijssers- Arendse. Johanna H. M. d.v. Cor- nelis Weterings-Mekes. Maaike d.v. Hendrik van Strien-Dolk. Maria J. d.v. Petrus H. Kanters-Kieboom. Johannes B. z.v. Johannes J. v. Boxel- Broeders. Wilhelmina A. M. d.v. Johannes C. Olislagers-Kieboom. Huwelijken: Bastiaan M. L. van Luxemburg oud 32 jaar en Anna E. Tak oud 40 jaar. Overlijden: Antonius M. Zijlmans oud 62 jaren. RAAMSDONK. Van 29 Oct.t.m. 26 Nov. 1930. Ingekomen: Ehrengard Ma. Dornseiff, van Gin- neken en Bavel Ginneken E 2a naar H 101. Maria Anta. Broeders van Waspik A 25 naar K 66. Wed. Lode- wijk W. L. Hoffman van Made en Drimmelen Made A 284 naar I 51. Cornelis Joh. de Bont van Amsterdam Grimburgwal 10 naar A 13. Corne lis van Beek van Papendrecht A 147 naar K 33. Arnoldus E. Rekkers en gezin van Rotterdam P.a. Brouwer straat 12b naar aan boord. Jeroom aangericht. Van het legerdepot te j Waverijn van Stamproij naar F 18. "Bernard is een muur ingestort Anna Gath Franssen '"ernard is een muur ingestort |r een lengte van ongeveer 100 M. 11 Oost-Vlaanderen is het spoor- ferkeer tusschen Sint-Nikolaas en vlaamsche Hoofd hersteld. Vol- Anna Cath. Franssen, van Ginne ken c.a. naar F 93. J. K. Groenewe- gen en gezin van Ned. Indië, Pantalan Brandan, naar H 98. Leonardus Ant. van Kuijk en gezin van Oosterhout aan boord naar E 73. Helena Hon- coop van Almkerk, Nieuwendijk A 70, naar H 94. Theodora van Gerven, van Eersel A 94 naar J 45. Antonia Ma. Roelands, van Breda naar H 84, Johannes C. van den Biggelaar van Teteringen E 74 naar G 55. Chris- tiaan J. B. Ferrari van Apeldoorn, Jo hannastraat 8, naar E 20. Goverdi- na Joha. van der Pluijm en kinderen, van Dussen C 204 naar G 39. Hui berdina Bossers van Zwijndrecht, Burg. de Bruinelaan 84 naar aan boord. Dingena van Beugen, van Breda, Ginnekenstraat 34 naar B 75. Vertrokken: Johannes Beenakkers van G 145 naar Ridderkerk, Slikkerveer B 296. - Hieronimus Jansen en gezin van aan boord naar Waspik aan boord „Cor nelia". Augustinus Kanters van A 18 naar Overschie, Dorpstraat 32a. Wed. Cornelis Kerstens van E 81 naar Waalwijk, Burg. van der Klokkenstr. 7a. Johanna Ma. Schellens van J 43 naar Eindhoven, Kabeljouwstr. 2, Ges tel. Susanna Ca. Aa. Weterings, van J 116 naar Schijndel, Wijbosch. Ar- tur Ullrich van J 136 naar Bad. Fran kenhausen, Duitschland, Hernburgstr. 3. Walter Buchner van J 136 naar Bad. Frankenhausen, Duitschland, Hernburgstr. 8. Hendrikus A. Kan ters en gezin van C 70 naar Cuijk, woonark „Bets". Wilhelmina Snoe ren van A 4 naar Oosterhout, Oost- eind. Peter A. Oome van D 48 naar 's Gravenhage, Loosduinen, Colum busstraat 13. Adriaan L. van Ach terberg en gezin van F 37 naar Sprang- Capelle, Vrijhoeve. Johanna Tim niermans, van B 51 naar Bergen op Zoom. Alfred B. Rasmussen van M 5 naar 's Gravenhage, Parkstraat 105. Cornelia Ja. van Loon, van E 92 naar 's Gravemoer, 's Gravemoersche- vaart 192. Adrianus van Vught van F 101 naar 's Hertogenbosch, Roskam 5. Leonardus L. A. de Waal van G 64 naar Nijmegen 2e Walstraat 95. Johanna M. van der Put van A 34 naar Dongen Hoogeham 154. Dirk Muntz van B 31 naar Waalwijk Grootestraat 385. Johannes Lempers van J 88 naar Nuth St. Bavostraat 27. Anna A. van Loon en Agnes Ma. van Loon van B 5 naar Breda Nieuwstraat. Dymphna M. A. W. van Gerwen van G 71 naar Eindhoven Edisonstraat 108. Johannes R. A. Kieboom, van, G 93 naar Geertruidenberg, Koestraat. Judocus Brouwers en gezin van D 58 naar Waspik F 106. Petrus F. Ma thon en gezin van H 72 naar Ooster hout, Donkerstraat 65. Alberdina Ant. Mijnlief van M 10 naar Vianen, Voorstraat 51 b. Huiberdina Bergé van D 17 naar Eindhoven. Woensel, Hemelrijken 3. met de gummistok en met de honden brigade. Verschillende personen wer den getroffen en gebeten. Eén persoon heelt op het politiebureau zich be klaagd over deze handelwijze. Hij bleek nog dertig dagen hechtenis te goed te hebben en werd dus opgeslo ten. Om- ongeveer half negen ging het er echter ernstiger naar toe. Een agent van politie, geposteerd by de Groote Kerk, werd met een hamer op het hoofd geslagen, en heeft enkele hoofd wonden bekomen. Het publiek schooi de zich samen en er werd met steenen geworpen, afkomstig van de opgebro ken Damstraat. Een agent werd door een steen in het aangezicht getroffen en verwond. De massa werd steeds grooter; er werd geschreeuwd en ge floten en met meer steenen gegooid. Toen kwam het algemeen bevel van de politieleiding om de Groote Markt met den blanken sabel schoon te ve gen. Enkele charges met sabei, gum mistok en met medewerking van de hondenbrigade werden uitgevoerd. Verschillende personen werden gebe ten en enkele personen gearresteerd. By fouilleering bleken enkelen stee nen en ijzeren voorwerpen in hun be zit te hebben. Gedurende geruimen tijd werd de Groote Markt nog afgezet, tot einde lijk de rust was hersteld. Tot laat in den avond bleef een sterke politie macht op de been. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 5—6'/i uur. Gymnastiek voor de aspiranten B.Q.V. Zaterdag 8 uur. Witte Bioscoop, «Londen na middernacht". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, «De vrouwenroof van Marokko". Zaterdag 9 uur repetitie Liedertafel «Oefening en Vermaak", Musis Sacrum. Zondag J2*/«Repetitie Liedertafei «Oefeningen Vermaak' Musis Sacrum Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel «Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8uur. Witte Bioscoop, «Londen na middernacht". Zondag 6 en 8'/i u. Luxor Bioscoop, «De vrouwenroof van Marokko". Maandag 8 uur, Witte Bioscoop, «De geboeide Polo", Maandag 8 uur, Luxor Bioscoop, «De laatste kus". Waalwijk, 28 Nov. 1930. Eieren 7—11 ct. Varkens 110— f 13. GEMENGD NIEUWS. Trap van een paard gevallen. De landbouwer K. te Staphorst kreeg bij zijn werkzaamheden een trap van een paard, zoodat K. bewusteloos geraakte. Qeneeskundlge hulp wsrd ingeroepen, doch de dokter mocht er niet in slagen den bewusteloozen spoedig bij te brengen, De toestand van denlgetrofLne Is hoogst ernstig. RELLETJES TE HAARLEM. Gisteren ongeveer vijf uur bevond zich een groot aantal menschen op de Groote Markt te Haarlem, waaronder werkloozen en opgeschoten jongens. Aanvankelijk was alles rustig, doch te half zes drongen enkelen de Paar- laarsteeg binnen met het doel de rui ten van de raadszaal in te gooien. Op de vraag v. de politie om zich te ver- j wy deren werd geen gevolg gegeven, j Daarop werd een charge uitgevoerd i HET HOOGVERRAAD-PROCES TE MOSKOU. Het proces voor het hooggerechts hof van de unie der sovjet-republie ken inzake de zoogenaamde industrie partij is begonnen. Beklaagden zijn talrijke hoogleera ren en ingenieurs. Hun wordt ten laste gelegd het organiseeren van sabotage daden en het voorbereiden van inter ventie van vreemde staten. Meer dan duizend arbeiders, verder vele geleerden van naam, ingenieurs, schrijvers, vertegenwoordigers der sov jetpers en meer dan 70 verslaggevers van buitenlandsche bladen wonen het proces bij. De eerste zitting begon met het voorlezing der akte van beschul diging, hetgeen twee uur duurde. Tijdens de zitting trokken troepen betoogers en afdeelingen van 't roode leger zingend en met muziek door de straten der stad naar het vakvereeni- gingshuis, waar het proces plaats heeft. Er waren meer dan een millioen be toogers; zy droegen borden met op schriften als: „de voorbereiding der interventie beantwoorden wij met de uitvoering van het vijfjaarplan in vier jaar" en „wij eischen onverbiddelyk- heid van het proletarische gerecht". Volgens nadere berichten van bet zelfde agentschap zouden na de voor lezing van de akte van beschuldiging alle beklaagden hun schuld hebben bekend. Prof. Ramsin, de beklaagde, die het eerst werd gehoord, moet volgens de ze berichten hebben verklaard, dat de organisatie reeds drie jaar geleden met het comité van Russische emi granten te Parijs en enkele personen uit Fransche regeeringskringen in verbinding is getreden, om over een plan voor een militair ingrijpen in Rusland te beraadslagen. Het plan daartoe zou verder eigenlijk meer van Fransche en Engelsche regeerings kringen dan van de Russische emi granten zijn uitgegaan. Het comité van Russische emigran ten, dat onder den naam van commis sie voor handel en industrie schuil ging, zou met Pioncaré en Briand heb ben onderhandeld, om het plan te or ganiseeren. per 1 Januari te Waalwijk. Brieven met opgave van huur- orijs onder No. der adv. aan het Bureau van dit blad. 45533 uw St. Nicolaas-surprlses Iets fijns 11 Iets degelijks 11 ALLE MODERNE Voor lederen gulden besteed ontvangt U een gratis lot. ADVERTENTIëN. GEBOREN; LAURENS zoon van A. SNOEK en J. F. SNOEK-HEURTER. Waalwijk, Stationsstraat 120. Dior soiled zakenman wordt duizend gulden ter leen gevraagd. Ruime overwaarde. Borgen disponibel. Jaarlljksche - aflossing. Brieven onder Motto «Crediet* Bureau van dit blad. 1. dat gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze in enting tegen diphiherie Voor kinderen van 2 tot en met 1U jaren; 2. de inenting zal voor de schoolgaande kinderen zooveel mogelijk geschie den op de school, welke zij bezoeken; 3. de ouders van kinderen, wier school of klasse we gens diphiherie is gesloten, kunnen indien zij deze tegen diphtherie wenschen te laten inenten hier van aangifte doen, onder opgave der namen en leef tijd dier kinderen, aan het hoofd der betreffende school, uiterlijk tot op Dinsdag 2 December a.s.; 4. de ouders van nog niet schootgaande kinderen (26 jaar) kunnen deze voor inenting aangeven uiterlijk tot op Dinsdag 2 December a.s. aan a. de Bewaarschool der Eerw. Zusters in de St Crispyn- straat, voor zoover zy wonen in de Parochie St. Antonius; b. de Bewaarschool der Eerw. Zusters, Grootestraat 244, voor zoover zy wonen in de Parochie St. Jan. c. de Bewaarschool der Eerw. Zusters, Qrootestraat 58, voor zoover betreft Katholieken, wonende in v.m. Besoijen; d. de Chr. Bewaarschool, Be- soljensche Straat 3, voor de overige inwoners van voor malig Besoyen; e. de Bewaarschool der Eerw. Zusters, Minister-LotfLtraat 48, voor zooveel betreft de Inwoners van v.m. Baardwyk. Bij die aaRgifte ware het trouwboekje mede te brengen om zoo juist mogelijke gegevens te verkrijgen. 5. de intenting geschiedt in 3 behandelingen; tusschen iedere behandeling moet minstens een week ver- loopen 6. de plaatsen en data van inenting voor de verschil lende scholen zullen nader in «De Echo van het Zuiden" worden bekend gemaakt. De Burgemeester voornoemd. Waalwijk, 28 November 1930. naar 45541

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 11