Lal GEMEENTERAAD WJMLWIjK. ers aek fel. [tllll 1 No. 95. Zaterdag 29 Nov. '30. 53e Jrg. VIERDE BLAD. Crediet van 4 arbeiderswoningen aan het Vooreinde De heer Horst benoemd tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School, Het raadhuisplan van Ir. Klijnen verworpen Aan architect Kropholler opdracht verleend voor een nieuw ontwerp I 135. ijzen ARTS iom, >nd Centra»' Gisterenavond kwam de raad onzer gemeente in een voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer bur gemeester Moonen. De notulen der voorlaatste verga dering werden, na een kleine aanvul ling op vrzoek van den heer van Driel, goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken: k a. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, alhier, Verslag over 1929. h. Van het R. K. Kerkbestuur der parochie St. Jan, dankbetuiging voor de beschikbaarstelling van straatma teriaal voor de bestrating van het ge- I deelte van den openbaren weg, dat toegang geeft tot het R.K. Ziekenhuis. c. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen houdende mededeeling dat de herziening der salarissen van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers in verband met de tijdsomstandighe den en de bezwaren door verschillen de gemeenten naar voren gebracht, niet doorgaat. De heer v. d. Waerden vraagt of daarmede ook het besluit in de vorige vergadering genomen ten opzichte de zer salarissen van de baan is„ hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordt. Verder was een schrijven ontvangen van de heeren Langermans en Aarts, gericht aan den gemeenteraad. Zij wij zen er op dat gedurende 3 dagen in de Witte Bioscoop een geluidfilm is ge demonstreerd met het doel na te gaan of in Waalwijk 'n dergelijke dure in stallatie rendabel zou zijn te .maken en zoodoende te voorkomen dat het pu bhek, dat tegenwoordig dergelijke ge luidfilms verlangt, naar de groote plaatsen gaat, hetgeen ook 'n nadeel zou zijn voor de gemeentekas met het oog op de vermakelijkheids-belasting. Het resultaat dezer proefneming is, zooals adressanten met een staat van ontvangsten en uitgaven aantoonen, een groote tegenvaller geweest voor de expjoitanten, hetgeen naar hunne mee ning een gevolg is van het feit, dat op dezelfde dagen door circus van Bever voorstellingen zijn gegeven, die zeer veel publiek getrokken hebben. Was de vergunning aan dit circus een paar dagen later gegeven, dan zou het be zoek veel drukker zijn geweest. Waar de Witte Bioscoop jaarlijks J 2000.aan de gemeentekas op brengt, verzoeken de exploitanten als tegemoetkoming in het met den geluid film geleden verlies, de vermakelijk heids-belasting voor deze gelegenheid te restitueeren.. De Voorzitter zegt dat ditzelfde ver zoek ook bij B. en W. was ingekomen, doch dit College heeft aan adressan ten bericht dat hun verzoek niet kan worden ingewilligd, aangezien de ver ordening geen ontheffing toestaat. Schijnbaar heeft men dit antwoord niet goed begrepen en richten adres santen zich thans tot den raad. De heer Spapens acht het verzoek niet ongegrond. Doordat B. en, W. ook aan circus Bever op dezelfde dagen vergunning hadden gegeven, heeft de Witte Bioscoop dit verlies geleden. Hij wil daarmee niet zeggen dat B. en W. aan circus van Bever die vergunning hadden moeten weigeren, doch dat had een paar dagen later kunnen val- en nu is deze vreemde onderne ming eigenlijk oorzaak geworden dat he proefneming der Witte Bioscoop om in Waalwijk geluidflms rendabel te maken, is mislukt. Dm die reden had spr. wel iets voor het verzoek gevoeld, doch als, zooals he voorzitter zegt, de verordening de ze ontheffing niet toelaat, dan is er n,ets aan te doen. De voorzitter zegt dat inderdaad de Verordening het niet toelaat. Doch ook hehalye dat is er z.i. geen motief voor mwilliging^ waar de exploitanten deze geluidfilm toch voor eigen geldelijk gewin hebben gegeven en wanneer de ze opzet nu niet naar wensch is ge ragd, gaat het niet op om daarvoor een gemeente-subsidie onder dezen vorm te geven. Wordt besloten afwijzend op het verzoek te beslissen. Van verscüiilencie bewoners van de le Zeme (Westzijde) is het verzoek ingekomen om doortrekking'van het electriscii net met het vrijkomend ma teriaal van het. net uit de St. Antonius- straat, waardoor ook voor hen aan sluiting mogelijk is. Ook is een verzoek ingekomen van een 25-tal bewoners van de Pastoor- Kuyperstraat en de le Zeine (Oost), om een lantaarn bij te plaatsen in de buurt van het z.g. Vliegkamp. Met den laatsten hoogen waterstand was het gevaar zeer groot dat men in den sloot terecht kwam. De Voorzitter stelt voor beide ver zoeken in handen van B. en W. le stel len om hierover van advies te dienen, waartoe wordt besloten. 2. Voorstel tot vernieuwing der re- kening-courant-overeenkomst met de N.V. Geldersche Credietvereeniging. Deze vernieuwing moet ieder jaar plaats hebben en wordt door den raad goedgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging van het aflossingsplan der leening, oorspron kelijk groot 715.000,—, van 25 No vember 1927, met het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 4. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de levering van electrici- teit. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 5. Voorstel tot het toekennen van een voorschot uit de gemeente-kas van 11160.aan de Woningbouwver- eeniging „Baardwijk" voor den bouw van 4 arbeiderswoningen aan 't Voor einde. De heer Rox vindt de huurprijs van 4.nogal hoog en vreest dat deze in de toekomst niet te handhaven zal zijn. Men moet er rekening mee hou den dat alles tegenwoordig op lagere loonen en prijsvermindering aan stuurt. Voor vele arbeiders is 3.75 a 3.50 al hoog genoeg. Spr. vindt den kostprijs der woningen in verhouding tot die in de Antonius-parochie zijn gebouwd zeer hoog. De Voorzitter zegt dat uit de exploi tatie-begrooting blijkt dat de huurprijs niet lager kan gesteld worden. Als al les meeloopt is er een overschot van 42.Deze woningen worden duur der doordat de grondkosten veel hoo- ger zijn dan bij de woningen in de Pastoor Kuyperstraat, doordat er veel grond moet worden opgebracht. In te genstelling met andere aan het Voor einde gebouwde woningen, krijgen deze nieuwe woningen een afzonder lijk keukentje inplaats van aanrecht in de woonkamer. Dergelijke wonin gen zijn zeer in trek. Besloten wordt het crediet van 11160.aan de Woningbouwver- eeniging „Baardwijk" toe te staan. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school. De voordracht van B. en W. luidde als volgt: 1. M. J. Engelvaart, Oostvoorne 2. G. F. Milzer, Sibculo. 3. H. J. Horst, Waalwijk. 4. H. H. M. Roes, Duiven. De heer v. d. Waerden zegt dat het hem verwonderd heeft dat de voor dracht van B. en W. zoo laat door de raadsleden is ontvangen, n.l. dezen morgen, waardoor zij geen gelegen heid meer gehad hebben inlichtingen over de candidaten in te winnen. Spr. wil gaarne aannemen dat het een uit zonderingsgeval is door samenloop van omstandigheden, doch zou het be ter vinden als de voordracht wat vroeger bij de leden kwam. De voorzitter zegt dat eerst daags voor de vergadering de bescheiden van de inspectriee waren terugontvan gen, die ze een maand bij zich had ge had. De raad kan desgewenscht de benoeming nog wel een vergadering uitstellen, doch dit kan bezwaarlijk zijn voor een sollicitant. Waar niemand uitstel verlangd wordt direct tot stemming overge gaan, met het resultaat dat 11 stem men worden uitgebracht op den heer H. A. Horst en 2 op <^en heer Engel vaart, zoodat de heer Horst benoemd 7. Voorstel om, met terugwerken- i de kracht tot 30 Juni 1922, te bepa- len, dat de door de gemeenteambtena ren genoten kindertoeslag moet wor den beschouwd als een tijdelijke toe- lage. De voorzitter zegt, dat enkele amb tenaren van den Pensioenraad ter se cretarie de bescheiden hierop betrek king hebbend, hebben gecontroleerd, waarbij zij hebben,verklaard dat van den kindertoeslag ook de pensioenbij drage moet worden betaald. B. en W. meenen echter dat, evenmin als bij 't rijk, hiervoor bijdrage verschuldigd is, daar de kindertoeslag slechts een tijdelijke toeslag is, die van geen in vloed op het pensioen kan zijn, daar over het algemeen iemand die voor pensioen in aanmerking komt, wel zoo oud is, dat zijn kinderen de voor geschreven leeftijd hebben overschre den en dus voor kindertoeslag niet meer in aanmerking komen. Afgewacht moet worden of de pen sioenraad met dit standpunt, dat ook door de Provincie wordt ingenomen, genoegen zal nemen. Anders zal een procedure noodig zijn. Lukt het niet, dan zal de gemeente van een reeks ja ren moeten bijbetalen. Conform voorstel B. en W. wordt besloten. 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor uitbreiding der meisjesschool aan de St. Cris pijnstraat. De Voorzitter zegt, dat dit nog maar een beginselbesluit is. Later ko men de teekeningen met de aanvrage om crediet ter tafel. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten tot het bijbouwen van 3 klassen. Op het oogenblik komt er reeds 1 klas te kort en bij het begin van het nieuwe studiejaar weer een Er zou dus met 2 klassen kunnen worden volstaan, maar het lijkt B. en W beter om er thans 3 bij te bouwen dus een 7-klassige school te maken, waarop bij de stichting ook gerekend is, dan zit men bij een verdere toena me niet zoo gauw meer vast. De heer v. Schijndel vindt het vreemd, dat deze nieuwe, modern in gerichte school, die nog zoo kort ge leden geopend is, reeds zoo spoedig weer met verschillende lokalen moet worden uitgebreid en meent dat men bij de stichting beter ineens de school op deze grootte had kunnen bouwen. Ook de heer Pullens meent, dat men beter bij de stichting der school met deze uitbreiding rekening had moeten houden. Z.i. zullen de kosten dezer uitbreiding veel hooger zijn dan wanneer direct een 7-klassige school was gebouwd. De Voorzitter zegt, dat de uitbrei ding is noodig geworden dooi^omstan digheden die bij den bouw nog niet zoo gauw te voorzien waren en wel voornamelijk door de veranderde leerlingen-schaal, waardoor er per onderwijzer niet zooveel leerlingen meer in een klas mogen zitten. Ook valt er in de St. Ant. Par. een zeer sterke aanwas der bevolking te con- stateeren. Het staat nog te bezien of dit bij-bouwen duurder is dan wan neer de school ineens was afgebouwd, daar met de stichting der school met een mogelijke uitbreiding rekening is gehouden. Dat het destijds niet is gebeurd, is zeker niet aan B. en W. te wijten, daar de Inspectriee van het Lager onderwijs het gemeentebestuur aldus adviseerde en die heeft toch de beschikking over alle mogelijke gege vens. De Raad kan zich hierna met bët voorstel van B. en W. vereenigen. Het Raadhuis. 9. Beslissing omtrent het door Ir. Klijnen ingediende raadhuisplan en 't nemen, eventueel van een besluit tot aanwijzing van een architect voor 't maken van een nieuw ontwerp. De heer Spapens, over deze aange legenheid het eerst het woord ver krijgend, zegt er weinig voor te voe len, om den heer Klijnen andermaal aan een spottende critiek bloot te stel len. Hij vindt 't treurig, dat hier in het openbaar zulk een onwaardige, neerhalende critiek is geleverd op het werk van een hoogstaand artist. Men kan het daarmede al of niet eens zijn, men kan het plan afwijzen, maar als men daarbij een dergelijke motivee ring gebruikt als hier is geschied; dan staat het, volgens spr., nog te be zien of een ander architect van naam zich nog aan zoo'n critiek wil bloot stellen, gezien de mentaliteit, die er thans in den Raad zoowel als in de gemeente heerscht. Spr. constateert, dat er 2 partijen zijn ontstaan en dat de Krophollerianen blijkbaar het pleit hebben gewonnen. Het zou naar spr.'s oordeel 't beste zijn deze zaak voorloopig een half jaar uit te stellen om in dien tijd de gemoederen wat tot rust te laten ko men, want een zaak van zoo groot ge wicht mag wel ernstig behandeld worden. Spr. zou verder willen voorstellen, allereerst de finantieele zijde van het plan Klijnen aan de orde te stellen. Kan men er om die reden niet mee accoord gaan, dan behoeft er verder over het ontwerp niet meer gediscu- sieerd te worden en wordt den heer Klijnen nieuw leed bespaard. De Voorzitter acht het feitelijk niet juist de financieele kwestie eerst te behandelen. De kostprijs is onafschei delijk verbonden aan het ontwerp, en moet een van de factoren zijn voor het al of niet aannemen. Spr. appre. cieert de bedoeling van den heer Spapens, wien het er om te doen is Ir. Klijnen wederom een pijnlijke be- spreking te besparen, en het plan op de hooge kosten te laten afstuiten. Spr. merkt op dat de heer Spapens dus meent dat het plan zal afstuiten De heer Spapens zegt dat dit nog zou kunnen worden afgewacht. De heer Passier is niet van plan veel woorden aan de kwestie te ver spillen. Na bestudeering der plannen moet hij zeggen dat de indeeling schitterend is. Het vooraanzicht kan spr. niet roemen, doch de beoordee ling hiervan laat hij aan deskundigen over. De financieele kwestie weegt bij spr. het zwaarst, daar kan hij niet overheen, en dit is dan ook de oor zaak dat spr. zijn stem tegen het plan Klijnen zal uitbrengen. De Voorzitter merkt op dat de heer Passier het voorstel—Spapens wil steunen. Ook spr. acht dit een goede oplossing, maar hij kan andere heeren niet de gelegenheid ontnemen hun gevoelens te uiten. Dhr. Spapens wil er nog aan toevoegen dat voor hem niet vaststaat dat men tegen het voteeren van het bedrag is. Dat vindt spr. een kwestie die nader onder de oogen dient gezien te worden, en die geheel afhangt van de draag kracht der gemeente Men moet eerst nagaan hoever de gemeente in dit geval kan gaan. In de vorige verga dering heeft de Voorzitter reeds uit- gelaten dat de bouw zonder verhoo ging van belasting zal kunnen plaats hebben. Om deze r£den durft spr. zich nog niet direct uitspreken tegen de financieele zijde. üe Voorzitter vraagt of het voorstel Spapens kan worden in slemming ge bracht doch de Heer v. d Waerden zou hierover eerst nog het woord willen vragen. De heer v. d. Waerden me'kt op dat bij de raadhuisplannen de draag kracht der gemeente geheel uit het oog verloren is. en alles tot de grootst mogelijke luxe is uitgedijd Spr. wijst erop hoe hij steeds heeft aangedrongen op versobering Steeds heeft spr. dit stokpaardje bereden jooals de voorzitter het pleegt te zeg gen, of zooals spr het zou willen noemen, is hij zich steeds er van bewust geweest met de grootste zorg de gel den der gemeente te moeten beheeren Spr ber kent dat het raadhuis naar net plan Klijnen ongeveer zal komen op een half millioen. Dit bedrag uitspreken is het veroor- deelen, meent spr. Spr. zegt dat men p weg is zich tot in lengte van dagen in nieuwe schulden te steken die thans nog weinig gewicht in de «chaal leggen, maar die, wanneer ook »nze plaats door malaise zal worden aangetast, loodzwaar zuller drukken. Behalve dat het reserseoo'j* lee^ wordt gehaald, zal er nog 2 k 300 000 geleend moeten worden waarvoor jaarlijksche rente en afl issing moet worden betaald. Spr. meent, dat het niet zal baten andere architecten uit te noodigen* indien wordt vastgehouden aan de' luxe inrichting en de uitgebreidheid de onoverkomelijke kosten zullen blijven bestaan. Spr. beveelt daarom aan het oude raadhuis in te richten voor kanton gerecht, militiekeuringen, bouwkundige, politie en brandweer. In het eigenlijke raadhuis zouden dan ook nog ondergebracht kunnen worden de localen voor den gemeente ontvanger en de Kamer van Kooph. Ook het aantal cabinets dient tot het noodige beperkt te worden. Spr. heeft hierin slechts een voor- Jeeld gegeven, hoe de oplossing zou cunnen geschieden, maar hoofdzaak is dat men het eerst eens is over de ïoofdzaak. Men dient daarom eerst de vraag te stellen Wat mogen wij thans in totaal nog besteden Daarna kunnen de verdere stappen genomen worden. De Heer Pullens had aanvankelijk gedacht dat deze avond weinig meer over deze kwestie gesproken zou worden, doch nu zal ook bij er nog eens op mpeten terugkomen. Allereerst spreekt de heer Pullens dan zijn teleurstelling uit over de wijze, waarop de heer Spapens ge sproken heeft. Spr. acht het voor den raad een blameering, dat er gesproken wordt over het bespottelijk maken van het plan Klijnerf, Spr. vraagt wat voor bespottelijks Is naar veren gebracht. Spr meent dat de kwestie van zuiver onpersoonlijken aard Is en heeft die altijd ais zoodanig beschouwd, maar juist van andere zijden worden er persoonlijHicden bijgehaald. Het spijt spr. er over te moeten spreken, maar in dit geval kan hij niet anders. Spr. betreurt het dan dat er in Waalwijk menschen zijn die getracht hebben zich op eert hoog voetstuk te plaatsen, doch die met een slag hun geheele prestige als kunstenaar over boord gooien personen waarvan een opvoedende kracht dient uit te gaan Hamerend interrumpeert de voorzit ter U moet hier geen persoonlijke dingen bespreken. Pullens. Ik noem geen namen. Ik zal ech er met uw opmerking rekening houden. Nogmaals komt spr hierna terug op de uitlatingen van den heer Spapens, die hij droevig vindt. Wat betreft de woorden van den heer v. d Waerden aangaande den malais tijd, merkt spr op dat deze kwestie van overheidswege anders moet worden bezien. De toestand is niet rooskleurig, doch spr. vraagt zich afals de overheid daarom van iedere zaak afziet, wat zullen dan de parti culiere bedrijven gaan doen dan zouden er in de naaste toekomst heelemaal geen uitbreidingen meer gedaan worden en alle initiatief gedood zijn. Wat de financieele zijde betreft, meent spr dat men het hierover eens is. dat de kostp, ijs te hoog is en spr. stelt dan ook dit bezwaar op den voorgrond. Doch wanneer men in beginsel een besluit neemt omtrent de ku-sirichting is daarin nog niet vastgelegd dat men met de geldelijke kwestie accoord gaat Op de eerste plaats, meent spr., hebben wij te handelen over de richting van het ontwerp dat naar voren is gebracht De Voorzitter beantwoordt hierop de beide sprekers. De heer v d Waerden drijft weer in de richting om eens genomen be slissingen te negeeren. Spr. heeft In de notulen van enkele vergaderingen geleden m g een op. merking van den heer v. d Waerden gelezen, waarin dezen B en W beticht weinig eerbied te hebben voor eens genomen beslissingen spr- meent dat de heer v. d. Waerden dan zelf ook zeer weinig respect hiervoor vertoont, indertijd toch heeft de raad beslotan een bedrag van twee ton voordenbouw te besteden. De opmerking van den heer Pullens aangaande de malaise kan spr onder schrijven. In dit verband wijst hij op de rede die prof. Kaag tijdens het crisis-congres van den A R K W. O. V. heeft gehouden, en waarin deze ver ruiming van de werkgelegenheid be pleitte. Spr. acht het dan ook ver keerd om de plannen in verband met de slechten tijd uit te stellen, men zou dan den crisis helpen verscherper, Spr. meent dat het daarom meer "P den weg van den heer van der Waerden zou liggen om den spoedigen gang van zaken te bevorderen, en niet >m maar uit te stel en. Er zullen na tuurlijk wei niet veel Waalwijksche arbeiders aan werken, doch in elk geval worden er van de f200.000.— wel f160 000 aan loonen uitbetaald De inrienttng van het raadhuis vindt <pr grootsch en vergeleken bij andere gemeenten is de kostprijs zeer hoog. doch het moet in aanmerking worden genomen dat niet alleen de gemeente administratie in het gebouw is onder gebracht. Door al dezeneven lokaliteiten worden de kosten natuurlijk zeer ver hoogd, doch men kan voor de ge meente belangrijke instellingen, als KvK. en Kantongerecht toch niet wegjagen. Van de luxe die de heer v d. Waerden n de inrichting vindt heeft spr weinig grmerkt, alleen het aantal kabinets had minder kunnen zijn. Waar de heer van der Waerden zoo op soberheid heeft aangedrongen, vraagt spr. zich af waarom deze dan heeft medegewerkt tot het uitnoodigen van een deskundige commissie van advies, wat toch ook een flinke cent gekost heeft Naar aanleiding van wat de heer Spapens zegt, merkt spr. op dat er over 6 maanden weer een andere raad zal komen indertijd is gezegd dat deze raad de plannen zou afwerken, daarom is het beter niet te veel uit te stellen Verder merkt spr. op dat het de vorige maal ging tusschen Klijnen en Kropholler, toen heeft Klijnen het pleit gewonnen en spr. vindt het heel normaal dat wanneer nu Klijnen wordt afgestemd, Kropholler naar vo ren komt, temeer daar deze toch ook een architect is van buitengewone kwaliteit en de commissie zijn werk zeer apprecieert. De heer van der Waerden merkt op dat het bedrag van f 200.000— niet is vastgesteld. Het is slechts een bedrag dat in den raad indertijd 3 is. De Echo van het Zuiden. i dier W* lljkseh NDAG8B1*® nik teff IT 1/4 f1 #0 I 1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 13