10 cents per uisek kost. Laai al Owe advertenties Hanflelsuomeringen. (Oir.) Mtrnm i Doëti J. ELEKAN, PLUIMVEETEELT. H. KL Fabrikanten en Grossiers. I «ao/ schoorvoetend (spr. gelooft zelfs in geheime vergadering) genoemd is, maar besloten is hieromtrent niets. Ook in de notulen staat niets ver meld. Spr. acht het best mogelijk dat B. en W. uit de besprekingen dep indruk hebben gekregen dat de raad zich op een basis van twee ton stelde en dat men dit bedrag ter goeder trouw heeft overgenomen, doch een raadsbesluit dienaangaande is er niet gevallen. De opmerking van den heer Pullens dat vandaag over de richting moet worden besloten, kan spr. niet deelen, daarover staat immers in den oproep niets vermeld. Dat het Kantongerecht en de K. v. K. moeten worden ondergebracht, heeft spr. niet ontkend, doch als idee heeft spr. aangegeven deze in het oude gebouw te laten. Dat de commissie van advies is ingesteld, noemt spr. een wijze daad. Over dergelijke zaken kunnen leeken toch niet oordeelen. Waar hij sprak van soberheid bedoelde spr. de te luxe inrichting. Spr. meent dat niemand het den raad zal kunnen kwalijk nemen dat hij zich in zijn ondeskundigheid laat schragen. Verder merkt spr. op dat hij niet gerept heeft over uitstel. Dit voorstel was van den heer Spapens en spreker begrijpt niet waarom de Voorzitter hem daarvoor wil aansprakelijk stellen. Spr. merkt voorts nog op dat hij indertijd in den Raad stemmen heeft hooren opgaan (en wel van wel inge lichte zijde) als zou de heer Krop holler niet meer bereid z^n een ont werp te maken, wanneer men eerst naar Ir. Kiijnen ging. Wanneer deze bewering juist is, wat spr. veronder stelt, is het uitgesloten dat de opdracht thans aan Kropholler zou komen. De Voorzitter geeft toe dat de basis van f200 000.— niet berust op een raadsbesluit, doch spr. is er van over tuigd dat alle raadsleden weten dat de plannen gebaseerd zouden worden op 2 ton Voorts merkt spr. op dat men niet beslist aangaande den architect, doch over het thans ingediende plan. Dus wanneer dit verworpen wordt, is het nog heel goed mogelijk dat Ir. Kiijnen een nieuwe opdracht krijgt. De heer Spapens zegt allereerst dat het hem er niet om te doen Is het plan uit te stellen, doch alleen om er rustig en onbevooroordeeld over te kunnen spreken. Op wat de heer Pullens ge zegd heef- wil spreker liever niet in gaan, alleen wijst hij nogmaals op den spot tegen het werk van een toch zoo hoogstaand artist als Ir. Kiijnen. Spr. leest eenige zinsneden voor uit het verslag van De Echo van het Zuiden Heel het betoog rammelt van bespot telijke argumenten. Dit had van een raadslid niet mogen verwacht worden Het past de heeren niet om op der gelijke manier iemands werk af te kammen. Om op deze wijze een artist zijn geheele toekomst en carrière af te breken, daar zijn wij hier niet voor, Waar de heer Spapens wat heftig in 't debat was geworden, verzoekt de Voorzitter den heer Pullens zijn ant woord op wat rustiger toon te geven De heer Pullens vindt het zeer treu' rig dat de heer Spapens woorden be zigt die door hem nist gesproken zijn en wenscht dat deze zijn woorden zal intrekken. Wanneer men de notulen nagaat zal men zien dat hij niet al de uitlatingen, door den heer Spapens genoemd, gebezigd heeft.-1) De Voorzitter raadt de heeren aan te wachten tot de notulen, het off.cl- eele verslag, gereed zijn. De heer Puilens wil in dit geval recht gedaan zijn en wenscht zijn op merking in de notulen te zien opge nomen. Weth. Smolders merkt op dat bij de beoordeeling der 3 ontwerpen allen het er over eens waren dat 2 ton de limiet moest zijn, in antwoord op de opmerkingen van den heer van der Waerden omtrent de soberheid en de belasting, merkt spr. op dat in 1927 werd uitgestippeld, dat er een raadhuis moest worden gebouwd, doch dat dit geen belastingverhooging mocht met zich brengen. De belasting, die in '27 middelmatig was, is nadien voortdurend gedaald met pl.m 10 pCt. per jaar. Spr. merkt op dat men er rekening mee moet houden wat men allemaal in het gebouw wil onderbrengen. Bo vendien is met de uitbreiding der ge meente rekening gehouden. De Voor zitter heeit er volgens spr. terecht op gewezen dat de overheid het voorbeeld moet geven en moet trachten zooveel mogelijk werkgelegenheid te verschaf fen. Belastingverhooging zal bij een plan van 2 ton niet behoeven plaats te hebben. Dit alles zijn voor Spr redenen om een bedrag van f 200 000 toe te staan, temeer daar ieder gemeentenaar aan zijn stadhuis groote waarde hecht. De heer Rox zegt nooit geweten te hebben, dat men zich op een basis had gesteld van f 200.000. Spr. heeft zich zelf dikwijls afge vraagd wat of het zou kosten. De voorzitter wil hierna het plan Kiijnen in stemming brengen, doch de heer v. d. Waerden merkt op, dat iet voorstel van den heer Spapens, om eerst over de kosten te laten be slissen, van de verste strekking is. De voorzitter is het daar niet mee eens, doch hij heeft er geen bezwaar tegen het voorstel-Spapens in omvraag te brengen. Met algemeene stemmen verklaart de raad zich tegen het voteeren van een bedrag van f 270.000, waarmede het ontwerp-Klijnen van de baan is. Hierna stelt de voorzitter aan de orde de aanwijzing van een architect voor het maken van een nieuw ont werp. B. en W. hebben de zaak nog eens nader besproken en zijn tot de con clusie gekomen, dat burgerzaal en conciërgewoning facultarief gesteld kunnen worden en dus komen te ver vallen, wanneer de architect geen kans ziet het voor het bedrag van 2 ton erin onder te brengen. De voorzitter stelt voor de opdracht tot het maken van een nieuw ontwerp aan Arch. Kropholler te geven en daarbij een bedrag van 2 ton als basis te stellen. De heer v. d. Waerden Is hiermee nog niet waar hij zijn wil. Hij wil ui? spraak hebben over het punt waar hij op is ingegaan, en wil eerst een be drag vastgesteld zien. De twee ton noemt spr. nog slechts een vaag be drag, de raad moet eerst een beslissing nemen of hij dit bedrag wil besteden De Voorzitter wijst erop dat het bedrag door den raad is vastgesteld hoewel er geen offcieel besluit over genomen is. De heer v. d. Waerden zegt dat er nooit een schijn van stemming over is geweest. Het kan wel naar voren zij gebracht, doch spr. zsu hierin graag een beslissing genomen zien. Eerst moet een bedrag worden vastgelegd, en daarop kan dan worden verder gewerkt. De Voorzitter merkt op dat dit reeds in het voorstel verwerkt is. Er wordt^mmers opdracht verleend voor het maken van een plan, op basis van 2 ton De heer Pulles herinnert zich nog dat de heer v. d, Waerden zich kantte tegen de plannen tot het bou wen van een nieuw ra dhuis, doch dhr. v. d. Waerden heeit zich hierbij moeten neerleggen. Toen het er dan toch moest komen heeft de heer v. d. Waerden gezegd, dat het aan alie eischen moest voldoen. Aangaande het genoemde bedrag kan de heer v, Driel zich nog hednneren dat dit slechts terloops genoemd is De Voorzitter zegt dat indertijd de heer Timmermans heeft gevraagd naar de kosten, waarop spr. hem dit bedrag genoemd heeft. Hier is toen verder op voortgebouwd. De heer v. d. Waerden merkt op dat Kropholler niet meer bereid zal zijn een nieuw ontwerp te maken, tenminste indertijd heeft men dit in den raad verteld. De heer Pullens leest de passage uit de notulen van de vergadering van 28 Maart '30 voor, waarin gezegd wordt dat de heer v. d. Geld vreesde dat Kropholler geen nieuw ontwerp meer zou willen maken. De heer van der Waerden zegt niet de uitlating van den heer v. d. Geld, doch die van den heer Pullens be doeld te hebben. Deze heeft pertinent beweerd dat Kropholler dit niet meer doen zou. De heer Rox onderschrijft dit. Bij de behandeling der plannen heeft spr. nog voorgesteld om èn Kiijnen èn Kropholler een nieuw ontwerp te laten maken, doch toen zei de heer Pullens dat Kropholler niet meer te vinden zou zijn om een tweede plan te maken. De Voorzitter kan zich dit niet meer herinneren. Na die vergadering heeft hij echter een schrijven gericht tot den heer Kropholler en deze heeft geantwoord dat hij steeds bereid was een nieuw ontwerp te maken Ook toen het plan-Klijnen was ingekomen heeft spr. het nog eens gevraagd en ook toen kreeg hij een bevestigend antwoord. v. d. Waerden. Dus Kropholler is omgeslagen. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, want architect Kropholler heeft zich daar nimmer tegeh ver klaard. De heer Pullens merkt op dat zijn opmerking niet in de no'ulen van die vergadering is opgenomen, waarschijn lijk omdat het een herhaling was van de vrees door den heer van der Geld geuit. Weth. Smolders zegt het met den heer van der Waerden eens te zijn dat de heer Pullens deze uitlating gedaan heeft, want naar aanleiding daarvan hebben B. en W. aan Krop holler gevraagd of hij event, bereid zou zijn tot het maken van een nieuw ontwerp, waarop hij bevestigend ge- antwoord heeft. De heer Pullens is van meening dat dit nog geen motief behoeft te zijn. mmers een vrees van zijn kant zou en W. reeds aanleiding hebben runnen geven om naar Kropholler te schrijven. De Voorzitter meent hierna dat de zaak van alle zijden voldoende belicht is en brengt het voorstel van B. en W. in omvraag. Met 10 tegen 3 stemmen wordt jesloten aan Arch. Kropholler opdracht te geven tot het maken van een nieuw ontwerp, op basis van f 200.C00, waar- Dij burgerzaal en conciërgewoning facultatief gesteld worden. Tegen stemden de heeren Roxs, v. d. Waerden en v. Driel. De Voorzitter zegt dat hij, alvorens van dit punt af te stappen, nog even iets in het midden wenscht te bren gen. Het rapport der commissie van advies over h'et plan Kiijnen was om zijn karakter een vertrouwelijk stuk. Toen de Raad besloot de kwestie in openbare vergadering te behandelen, was het natuurlijk onvermijdelijk dat ook dit rapport werd besproken en gedeelten hieruit werden voorgelezen. Maar wel was het te vermijden ge weest dat het advies in z'n geheel in De Echo" werd geplaatst Spr. wenscht hiertegen te protesteeren en noemt het een gevolg van de onbescheidenheid en onverschilligheid voor de vormen van een der raadsleden en hij heeft hieruit geleerd zich voortaan ernstig te beraden met het doen van ver trouwelijke mededeelingen aan de raadsleden. (2) Hierna sluiting. Abonneert U op en Adverteert (Ongecorrigeerd). VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. R.K. Vrouwenbond. In de vergadering van 1.1. Donder dag werd gekozen tot bestuurslid van den R.K. Vrouwenbond rrfej. Th. van der Lee, zulks inplaats van Mej. M. Smulders, die als zoodanig ontslag had genomen. GEMENGD NIEUWS. De Nobelprijzen. Naar Wolff uit Oslo verneemt, ver wacht men daar dat zoowel Kellogg als Söderblom, die beiden deii Nobel prijs voor den vrede behaalden, zelf hun Nobelprijs in ontvangst zullen komen nemen, welke 10 December al daar zal worden uitgekeerd. De giste ren toegekende prijzen bedragen elk ongeveer 116.000 gulden. Dé officieele eeuwfeesten in België. Het Waalsche socialistische kamer lid Pierard heeft aan den minister v. binnenlandsche zaken de vraag ge steld, hoeveel de viering van het eeuwfeest der Belgische onafhanke lijkheid: historische optocht, Brus- selsche Ommegang, plechtigheid op 21 Juli, nationale tentoonstelling van den arbeid, enz. aan de schatkist heeft gekost. Hierop is nu schriftelijk door den minister geantwoord dat de regeering, voor deze feesten, een to taalbedrag van 31.870.000 francs heeft voorzien, maar dat de afreke ning nog niet heeft plaats gehad. De Do X te Lissabon. Vier uur na haar vertrek uit La Corunna is de Do X gistermiddag vlot in de haven van Lissabon neerge streken. De Duitsche gezant en een groot aantal belangstellenden waren bij de ontvangst tegenwoordig. LANDBOUWER OVERVALLEN. Te Boekelo is gisteren de 65-jarige alleen wonende landbouwer W. A., door twee als heer gekleede personen, die zich voor belasting-ambtenaren uitgaven, overvallen en aan handen en voeten gebonden. Zij dwongen den ouden man te zeggen waar zijn geld was opgeborgen. Op zijn aanwijzing namen zij 500.uit een lade mede. Van de daders ontbreekt elk spoor. Tram in Italië van viaduct gestort. Op het traject Fermo—Porto San Giorgio stortte een Iram van een via duct op een eronder gelegen straat weg. Zeven personen werden dienten gevolge gedood en elf gewond. in ADVERTENTIëN. H het eenige blad voor Waalwijk en de Langstraat dat het rieuws uit plaats en streek zoo uitvoerig mogelijk geefi en dan ook algemeen gelezen wodt. Ieder Waalwijker en Langstrater moet dit blad lezen, dat slechts Difihtherie en Pokken bij de Kippen. Dat zijn zou de kwaaltjes van dezen tijd. Echter kwaaltjes die voorkomen kunnen worden, indien enting tijdig wordt toegepast. En nu is het wel eigenaardig, dat er in sommige deeien van ons land dit jaar veel meer ge klaagd wordt over pokken, dan over dipntherle, terwijl het gewoonlijk juist andersom is. Nu is dat zeer goed mogelijk, omdat de beide ziekten worden veroorzaakt door dezelfde ziekteverwekker. Alleen de eene keer vertoont die zich-zelf als pokken en de andere keer als diphtherie. En nu, wat moet er gedaan worden, wanneer men dit jaar in Augustus verzuimd heeft de kippen te laten inenten? We kunnen maar ééi raad geven Wanneer een van beide ziekten of misschien beide zich onder uw dieren vertoonen loop dan zoo gauw mogelijk naar den veearts en doe dal net volgend jaar in Augustus ook, om te voorkomen, dat het niet zoo ver komt. Pokken zijn te herkennen aan de wratjes die op of tegen den kam lig gen, ook op de lellen en rond de oogen voorkomen. Die wratten wordt n geleidelijk aan grooter en kunnen ten slotte wel de heele kop bedekken. Is het zoo ver reeds gekomen, dan is direct aimaken het verstandigste, ter wijl het cadaver moet worden vetbrand. Veitoonen zich slechts weinig plekken op kam en lellen, dan moet men die penseeleft met Jodiumtincluur of met wat slaolie en daarna aanstippen mét helsche steen. Uiptherie vertoont zich als volgt De slijmvliezen in bek en keel zijn ontstoken, spoedig vertoonen ztch hierop gele puntjes en vliesjes, die een kaasachtige kleur hebben.' Die puntjes en vliesjes kunnen zicb ook ontwikkelen in de luchtpijp. Gebeurt dit, dan stikt de patiënt. Veelal be merkt een kippenhouder eerst, wan neer er een kip dood in het hok ligt, dat er iets niet in orde is Maar wan neer hij wat nauwkeuriger toeziet, dan zai hij bemerken, dat er bij meerde re iets niet deugt. Een dipntherlektp ziet slecht, eet weinig, heeft het be nauwd en vermagert zienderoogen. Het valt direct op, dat ze zoo licht worden. De gele ontstekingen deelen zich via de oogkanafen mede aan de oogen en deze puilen dikwijls als groote gele erwten uit den kop Daar oij is het opvallend, dat het eene oog altijd veei erger ontstoken is, dan het andere. Wat zullen we daar nu nog tegeif uitrichten Dat is niet zoo heel veel, daar, zooals dr. van Heelsbet gen heeft aangetoond, de ziekte—verschijnselen veeleer veroorzaakt worden, door In wendige stoornissen van hart, lever en milt, dan door uitwendig onzicht bare ontstekingen Het eenige wat we kunnen doen is, de gele puistjes en vliesjes te verwijderen, niet éénmaal, maar herhaaldelijk. Bovendien kunnen we in het drinkwater van alle kippen een weinig ijzervitriool doen. Ook het kaltumpermanganaat helpt dikwijls, in eik geval verlicht het de lijdsters een heele boel. Ais middelen ter voorkoming kun. nen we behalve het inenten nog noe men niet te veel kippen in een hok, laat de kippen vooral niet in het naite gras loopen, houdt ze bij guur en koud weer op. Neemt men deze voorzorgs maatregelen in acht, dan zal men niet gevrijwaard zijn tegen de ziekte, op de best ingerichte bedrijven komt de ziekte voor, maar wel zal ze gemak kelijker en doeltreffender te bestrijden zijn. En dat is ook noodig met het oog de winterproduciie. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder 1 Waalwijksche Stoomdr. Antoon Tieten Wenscht U eene vlugge, zaakkundige en billijke be handelingvan Uwe achter* stallige en dubieuse Wendt U dan in vertrouwen alleen tot de Vennootschap ÜUJ Tuinstraat 46 TILBURG Gratis rechtskundig Advies. Rechtskundig adviseur TE "s BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz. RIJWIELEI NDSCHt SPttlAAl INDUSTRIE 1) Inderdaad heeft de heer Pullens niet alle uitlatingen gebezigd zooals die in ons verslag voorkwamen, met name de vergelijking met de kippenhok-versiering. De heer Pullens gaf ons een afschrift van zijn betoog, dat wij letterlijk overnamen, doch in den raad heeft de lieei Pullens inderdaad enkele zinnen weggelaten, die hem bij nadere overweging minder gewenscht voorkwamen. (Verslaggever). 2) Wij verwijzen naar onze mededeeling in ons vorig nummer, waarom wij tenslotte besloten dit stuk op te nemen, dat door aanhalingen m openbare raadsvergadering, door verstrekking van afschriften, door voorlezingen en mededee lingen in 't publiek in gesprekken en ingezonden stukken, zooveel publiek domein geworden was, dat wij ons toen gerechtigd achtten niede te dee len, wat er nuf werkelijk in z'n geheel precies in stond. Hoewel 't stuk ons lang bekend was, had den wij er geen gebruik van gemaakt, omdat wij gaarne „vertrouwelijk" willen en zullen waar- deeren. Thans was 't o.i. 'n heel andere situatie geworden. RED. Uw fiets voor ZUTPHEN 17 wilt toch óók iedere week een geïllustreerd blad thuis krijgen? Niet te duur natuurlijk, want U hebt al zooveel lectuur. Dan is voor u bet aan gewezen tijdschrift ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Iedere week 16 bladz. groot formaat. B'.jk geïl lustreerd, vele verhalen, keurig uitgevoerd. Abon neert U bij de Uitgevers van deze courant voor SH/2 ct. per kw., 85 et. franco per post. Proefnummer gratis.,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 14