De echte I 2.60 per Liter H. de Bont-v. Huiten No. 96. Zafetdag 29 Nov. '30. 53e Jrg. DERDE BLAD. Vriendschap en Gevaar.. Onder de veie berichten die be trekking hebben op den toestand van den Russischen Sovjet—staat spreken er nog veie over een Russisch—lralt- aanscne samenwerking. Zoo werd dezer dagen Weer gemeld dat tusschen Ltiwineff en Grandi een onderhoud zou heoben plaatsgehad, beirtffcnde een crediet dat Italië voor den tijd van vijf jaar aan Rusland zou verstrekken. Rusland zou dan in Italië verschil lende schepen, handelsschepen, maar ook dutkoooien en iicnte kruisers, kunnen bestellen, terwijl het crediet gedeeltelijk zou worden terugbetaald met leveranties van graan door Rus land aan Italië. 01 dit bericht op waarheid berust zullen we In het midden laten, maar met de vele andere wijst 't toch weer op de samenwerking die er den laatsten lijd in steeds sterker mate tusschen deze beide naties bestaat. Eu dan tusschen twee staten die op hemelsbreed uit eikaar liggende grond slagen zijn gebouwd. Wij kunnen dn alleen vei kiaren doordat de praktijk van deze twee radicale principes niet zoo sterk uit elkaar loopt, ungezonderd dar: natuurlijk de verdiukktng van den godsdienst onder het bolsjewistisch regiem. Beide staatsvormen toch wor den instandgehouden door een zoo streng mogelgke dictatuur. Het verschil Is dai deze dictatuur in Rusland z.g uit het volk, uit den proietar.ërsstano is gegroeid. Ou lijkt ons de meest voor de hand liggende manier om de blijkbaai vriendschappelijke verhoudingen tus schen belde landen te verklaren, al zal ook hier het geld wel een rol spelen en zal Italië een zoet winsijt niet van de hand wijzen. intusschen schijnt de toestand in Rusland weer vrij normaal te zijn de tegenrevolutie oie volgens de ge ruchten zou zijn uitgebroken schijn niet veel om het fijt te hebben, en di Sowjet staat nog machtig aan 'l hooto. Nug biijfi Rusland de schrik vooi heel West—Euiopa, waar men vai ontwapening en dergelijke schoont illusies biijtt praten. De Sowjet wapent zich steed:- sterker om straks meente bféngen. Voor diegenen, die den Commissaris wenschen te spreken over zaken, betr»ff nde het gemeente belang zal n m 2 uur audiëntie worden verleend. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 43625 BETERE HEERENKLEED1NG Onderwijzer O.L School. Op de voordracht voor oe benoe ming van een onderwijzer aan de Openbare lagere scnoot in deze ge rnctn.e. staan vermeid de heeren 1. M. j. cngelvaan. Uosuoorne. 2. U. F Miizer, Sibculo. 3. H. j. Horst, Waai wijk. 4. H. H. M. Roes, uutven. Lederindustrie. Door de samenwerkende fabrieks arbeidersbonden woruen mans pogin gen aangewend om ie komen rot een ocicre regeling van oe loon- en arbeids voor wadiUcn in de Leerindustrie. Mc. nel Ocstuur van de K.ti, Wukgcveis vcieemging in de Lcüeitnuustfic zai I op d.s. Maandag 1 uec. een oespic* King niciovcr pictdis vinden. OM HET KIND. lijke Annie Helmers. Dit kind ïykt ge boren voor de planken. Ze speelde haar rol zoo lief en aanhankelijk, dat het velen ontroerde. Het tooneel was ditmaal buitenge woon keurig verzorgd met prachtige meubels van de firma de Folter-Kools en ook op de costumeering en grimee ring viel niet het minste af te dingen. Regisseur Verhoeven heeft weder om alle eer van zijn werk, het groote aantal speelsters in dit stuk maakte zijn taak niet gemakkelijker. Als we een opmerking mogen maken zou het zijn: een beetje meer tempo, wat meer vaart in de dialogen zou het geheel ten goede komen. De dames-to oneelclub heeft weder om gegeven een uitvoering die er we zen mocht in alle opzichten en waar mee een hartelijk en welverdiend ap plaus werd geoogst. Er dreigt gevaar voor het oudt Europa. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 28 Nov. 1930. Diphterie-gevaar. Door den heer burgemeester onzei gemeente is aan.de ouders een schrij ven gericht, waarin hij wijst op o« wenscnelijkheid van het doen inentei der kinderen tegen het diphteriegevaar Z Edeiach b. zegt in bedoelde circu laire o. m. 'i volgende Zooals U allen bekend is, zijn der laatsten tijd meerdere gevallen var diphterie voorgekomen onder de kin deren te dezer plaatse, eene ziekte di> zeer gevaarlp is, ongunstig kan ver- loopen en van het eene kind op he andere kan overgaan. Door tijdige in spuiting van serum is het wel mogelijk de sterfte onder de lijders aan dlphien te beperken, doch nog beter is het d. ziekte te voorkomen. Daartoe hebben ens de wetenschappelijke onderzoe kingen der laatste jaren in staat ge steid door een middel, dat bij alge meene toepassing in staat zal zijn d. verbreiding van deze ziekie in belang "jke male legen te gaan en daarmedt tal van sterfgevallen ie vooi komen. Dit middel ls de inenting, waarvoo de kinderen 3 keer worden ingtë t. Tal van waarnemingen, zoowel in Nederland als in het buitenland ver- dein, hebben aangetoond dat de in enting tegen roodvonk en diphterit niet atieen gevaarloos is, doch de in gtëote kinderen veel minder door dt ziekte worden aangetast dan de kin deren, welke niet ingtënt worden. Breekt ondanks de inenting de ziekt' nit, dan verloopt deze gewoonlijk goed 'g' In verband met bovenstaande kennis geving aan de ouders, welke wij zeer toejuichen, vestigen wij de aandach °P achterstaande advertentie, waarir Wordt medegedeeld dat een regeling 18 getri.fi:n voor kostelooze inenting ir verschillende scholen onzer gemeente wij vestigen daarop met klem d- aandacht en verzoeken de ouders deze advertentie nauwlettend te lezen en vertrouwen dat zeer vele ouders zullen hesluiten hun kinderen te laten inenten 'n hun eigen belang en dat hunner ónderen en der gemeenschap. Bezoek Commissaris der Koningin A.s. Maandag zal de Comm. der koningin In de prov. Noord—Brabant 6et ambtelijk bezoek aan onze ge— Lucie Helmers, geboren van Bergen, is getrouwd met een üranKzucnuge, ute in ae entteie jaren van nun nuwe- tijit geestetijit en ncnamejujk een wrak geworuen is. Hun eenigst kind, Annte, is een tuberculeus sciiepseuje, waar van kucte met Uoudt, omdat zij met oat bleekneusje niet kan „pronken". Haar godvruchtige zuster Agnes tracht haar, haar kruis te doen zien in üet iicnt des geloofs, maar intus schen hehhen Lucie en haar jongere zuster Nora kennis gemaakt met een jonkheer van Velsen en zijn zuster, weike laatste met haar radde tong Lucie overtuigt van de onhoudbaar heid van haar toestand en haar voor stelt met hen op reis te gaan en zich te laten scheiden, waartoe zij tenslotte het besluit neemt. Dan komt de catastrophe; Annie, die is gaan varen, valt overhoord en dreigt te verdrinken en Lucie's man springt in zijn waanzin uit het raam. Dan wor den Lucie de oogen geopend en kan zij voor het eerst, na vele jaren, weer bidden en berusten. Dit is de verkorte inhoud van het stuk, dat Donderdagavond door de tooneelclub van den R. K. Vrouwen bond werd opgevoerd en we voegen er direct bij: met groot succes. De regisseur, de heer A. Verhoeven, weet zijn clubje èn wat spelpeil èn wat keuze-der stukken betreft, steeds crescendo te voeren. „Om het kind is een vlot, gaaf tooneelwerk met een goede tendenz, op modernen leest ge schoeid en waaraan de noodige span ning niet ontbreekt. De dames van den Vrouwenbond hebben er al naar hun krachten een keurige opvoering van gegeven Mej. Dina Slaats, als mevr. Lucie Helmers, gaf een mooie vertolking van de jonge, zwaar beproefde echtgenoote en moeder, zonder geloof en zonder standvastigheid ronddobberend, tot de groote slag haar voorgoed van haar dwaalbegrippen genas. Ze gaf als al tijd in haar hooge eischen stellende rol, goed doorvoeld, fraai spel te ge nieten. Haar mindere rolvastheid wist ze door haar groote tooneelvaardig- heid weinig opvallend te maken. Haar moeder, mevr. van Bergen, (mej. A. Fransen), was een waardige verschijning, kalm en beheerscht in geheel haar optreden. Freule van Velzen, mej. Marie van Heijst, voor het eerst bij den Vrou wenbond op de planken, gaf blijk wel eens meer met dit bijltje gehakt te hebben. Ze was een gladde, geraffi neerde verleidster, volkomen vrouw van de wereld. Van nature heeft ze een prima tooneelstem mee, die ze uit stekend weet te gebruiken. Haar uit spraak kon ons wel het meest van allen bekéren, maar ook haar spel was zeer goed. Lucie Helmers' zuster, Agnes, mej A. Mahieu, was een aardig, jong me vrouwtje, die voortdurend trachtte haar afgedwaalde zuster op het goede pad terug te helpen. Mej. A. Hendriks gaf een verpleeg ster uit het goede hout gesneden, vriendelijk en rustig. Mej. Cor Slaats als Nora van Ber gen, een wereldsch, levenslustig en brutaal jong meisje, speelde goed, evenals de „juf", mej, van Baveh De verschillende kleinere rollen, waaronder Koosje het dienstmeisje, mej. Suze v. d. Ven, eveneens een de butante, pasten zich allen uitstekend aan Van de in het stuk meespelende kin deren viel vooral op de jongejuffrouw van Oudheusden, als de kleine, zieke getrokken van de schillen van voir ij pe vruchten Anno 1882 Tel. 173 Veertigjarig jubileum. Dinsdag 2 December a.s. zal het veertig jaar geleden zijn. dat de door gansch het land bekende Stoomver very Chemische Wasscbery „Dt Regenboog" Firma Janssen Bierens. Hofleveranciers van H M. de Koningin te Tilburg, werd opgericht. De groote vlucht dte dit bedrijf in deze veertig jareri genomen heef wettigt ten volle de herdenking van Jezen dag. Zeer bescheiden opgericht in hei jaar 1890 is deze fabriek gegroeid ioi een uitgebreid comphx van gebouwen waarin ongeveer 500 arbeiders en nbeidsters werk vinden Sieeds is de Regenboog" met den tijd meegegaan Aanhoudend werd gezorgd voor aan schaft.ng der nieuwste machines enz. opdat haar devies„Aflevering als nieuw" bewaarhei/' bleef Iedereen Kent dan ook het keurig, eerste klas werk van de „Regenboog", die bijna in iedere stad of dorp van het land haar filialen of depóts gevestigd heeft Te dezer plaatse is zij vertegen— woordigd door de fnma Wed. A. J M. de BreeBrans, Stationss.raa<4. Verder dient nog vermeld, dat ook de Heer Joseph. F. M lanssen dien dag zijn veertigjarig jubileum viert, als mede—oprichter, Firmant dezer zaak. Wij wenschen dat „de Regenboog" in groei en bloei blijft toenemen en na 'n tiental jaren in goud den ge— stadigen vooruitgang van dit groot bedrijf geboekt zal kunnen worden tot vreugde van Werkgever en Werk nemers. Ongeval. Donderdagmorgen had de 14 jarige Jan Kooien, werkzaam op de orukkerij van dit blad. het ongeluk met den wijs- vinger tusschen een paar kamwielen der vouwmachine te geraken, waar door dit lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Dr. L., die hem voorloopig verbond, achtte verdere behandeling In het Qroot Ziekenhuis te 's Bosch noodzakelijk, waar de twee eerste leden van den vin. ger zullen moeten worden geamputeerd. Brandje. Woensdagavond ontstond plotseling brand in de ververs-werkplaats van den heer W. v, d, Heijden aan het Hoekeinde alhier. De brandweer was spoedig aanwezig en wist met enkele stralen op de waterleiding het brandje te blusschen. Nieuwe naamlooxe vennootschappen N.V. Stoomschoenenfabrlek „Sport", te Waalwijk. Oprichters: J J.Oer' lemans, zonder beroep, te Heusd'n C de R y schoenfabrikant, H. H. Nieuwenhuyzen. zonder beroep, beiden te Sprang- Capelle en W C. Stal. apotheker, te Heusden. Doel; de t xploitatie van een machinale schoenen, fabriek. Duuronbepaald Kapitaal; f 100.000 verdeeld in 30 6°/0 cum. pref en 70 gewone aandeelen op naam ad f 1000. waarvan alle cum pref. en 24 gewone aandeelen zijn geplaatst en volgestort in goederen en contanten Bestuur: éét of meer directeuren waartoe voor de eerste maal zijn be noemd de oprichters Oerlemans en de Rooy. I2llyjarlg priesterfeest.. Naast de WelEerw. heer kapelaan Hoekx te Kaatsheuvel herdacht 25 No ember de Eerw heer L Bijnen, oud- kapelaan van St. Jan, zijn 12'L jarig priesterfeest. Wij bieden beiden onze gelukwen schen. Overplaatsing. Naar wij vernemen zal de heer Steegmans, inspecteur der directe be lastingen alhier, in gelijke functie overgeplaatst worden naar Valken burg. De heer Steegmans heeft zich hier doen kennen als een zeer kundig en uiterst hulpvaardig ambtenaar, die steeds bereid was eenieder met in lichtingen, adviezen en raadgevingen terzijde te staan. Daarom zal men de zen functionaris noode zien vertrek ken. Hij toonde tevens groote belang stelling in gemeentezaken e.d. waar van hij meermalen in ons blad bliik gaf. STUDIE-RECORD. De heer D. C. Renooy, vroeger wo nende te Sprang, oud-leerling der R. K. Hoogere Handelsschool alhier, slaagde na vier jaar studie voor het doctoraal examen in de handelsweten schappen aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. De nieuwe doctorandus was eertijds leerling der Openbare Lagere School te Waalwijk, werd Sep tember 1921 als leerling der Hoogere Handelsschool aangenomen en slaagde in 1926, toen de Inspecteur van het Handelsonderwijs zelf gecommitteerde bij het eindexamen was, voor het di ploma Hoogere Handelsschool, met een gemiddeld examencijfer van bijna 9. Daarna ging de heer Renooy stu- deeren aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, deed na twee jaar candi- daatsexamen en na vier jaar doctoraal. Dit prachtige studieresultaat eert in de eerste plaats den hardwerkenden student en wij wenschen hem daarme de van harte geluk. Het is tevens een mooi succes voor de R.K. Hoogere Handelsschool alhier, welke, zooals wij reeds Vroeger schreven, zeker voor geen enkele inrichting van dien aard behoeft onder te doen en geleidelijk door het Bestuur uitgebreid wordt tot de inrichting voor middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs in de Langstraat. Dit bljjkt wel hieruit, dat toen de heer Renooy begon te studee- ren, hier slechts een Middelbare Han delsschool met vierjarigen cursus be stond, nu een Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en een Hoogere Handelsschool met é-jarigen cursus. Warmbloedpaardenfokkerij ten doode gedoemd. Onder voorzitterschap van den heer M. C de Korver uit Oorkum kwam dezer dagen de Vereeniging van Nederlandsche Paardenhandelaren te 's-Gravenhage in buitengewone ver gadering bijeen. De voorzitter hield in deze bijeen komst een inleiding over het onder werp „Welke stappen kunnen worden gedaan om de warmbioedpaardenfok kerij, in het gedrang gekomen door de exorbitant hooge invoerrechten (vastgelegd in het in 1925 tot stand gekomen gewijzigde tarief van invoer, rechten in Dultschiand) uit haar im passé te helpen f Den huidlgen noodtoestand in de paardenfokkerij hebben wij aldus spr. aan geheel andere oorzaken dan de economische crisis te wijten. Met enkele woorden schetste spr vervol- gens den stand van zaken in de warmbloedfokkerij als diep treurig Op het oogenblik Is het dé bouché 'arr onze voljarige warmbloedpaardenZwitser land, Engeland, Remontewezen en voor eenige specialty's ook Soanje, Italië. Tsjecho—Slowakije e.a maar al deze afnemers tezamen wegen niet op tegen den grootsten afnemerDuitsch land, welk land speciaal voor den afzet van warmbloedpaarden niet kan worden gemist. Door eendrachtig optreden van fokkerij en handel, door verandering van de Duitsche tarieven, moet ge tracht worden, onze warmbloedfokkerfi van een wissen ondergang te redden. Het water is tot de lippen gestegen nog een paar jaar en het is gebeurd. Het is zaak. dat de Nederlandsche regeering die van Duitschland de overtuigirg bijbrengt, dat het formeel en moreel billijk is, en dat zij het recht heeft den eisch te stellen op grond van de clausule van meest be gunstigde natie. Spr. besloot met den noodkreet tot de regeeringDoe wat gfi kunt, maar red onze nationale warmbloedlokkerij. Een redding die uitsluitend en alleen kan komen van een In het Duitsch— Nederlands handelsverdrag te bepalen gelijkstelling van het tarief van in voerrechten voor koud- en warmbloed- paarden. Het crediet van 200 millloen gulden zal nog altijd blijken een krachtig wapen te zijn om Duitschland voor deze maferfe wat soepeier Ie slemmen Er werd tenslotte een motie aange nomen, waarin de regeering werd ui'genoodigd, de noodige stappen te witten doen welke er toe kunnen eiden, dat zeer spoedig in ieder ge val \66r het op 31 December 1932 afloopen van het Duitsch-Neder— landsch handelsverdrag, de invoer rechten in Duitschland op warmbloed- worden gelijk gesteld aan die op koudbloedpaarden. Gero-Zllver. Wij ontvingen van de N.V. Qero- fabriek te Zeist een exemplaar van de deier dagen door haar over het gansche land verspreide St. Nicolaas-uitgave. Het boekje ziet er werkelijk uitsiekend uit, en is in alle opzichten goed verzorgd. Wij twij telen dan ook niet of menigeen zal uit de prachi collectie die hierin up smaakvolle wijze wordt onder het oog gebiacht, een geschikt Si. Nicolaas- gescnenk kunnen vinden. NiEUWKUIJK. Tot Kantonier met als standplaats Cromvoirt werd voor lijdelijk aangesteld de heer M. v. E. alhier. HERPT. Donderdagavond is alhier door Pastoor Megs een godsdienst cursus geopend. Z.Eeiw. hoopi deze nog in de toekomst aantrekkelijker te manen door het geven van lichtbeelden wat dankbaar aanvaard zal worden. Reeds nu ts de belangstelling enorm wat reeds te wijten is aan hei gezellig les geven, waarvoor Pastoor Mtijsuu Hedikhuljzen bekend staat. De onderlinge prljsverschieting van de Kraisboogschuiterij „Al Doende Leert Men" heelt weer plaats gehad en zooals zij in den vreemde steeds met ae prijzen gaan loopen, onderling geven zij eikaar geen duim breed toe als het op schieten op aan komt. De uitslag was als volgt le Adr. Verhoeven 48, 2e Fr. Fitters 48, 3e A.J. Verhoeven 47, 4e J. A. Verhoeven 47, 5e W. Kuijs 47, 6e B. de Wilt 45, 7e Joh.v. Hoven 44, 8e C. Baaijens 44,9e A. de Kort Cz. 44. lOeJac. Verhoeven 44, 11 F. Couwenberg 44, 12e A. de Kort Nzn. 43,13e Maith. Buijs 43, 14e Jac. Couwenberg 43, 15e Th. v. Hoven 41, 16e H. v. d. Pol 40. Extra dagprijs F. Fitters 47 punten. Geluk; le Th. van Hoven 115p, 2eMatth. Buijs 108 p„ 3e W. Kuijs 103 p 4e Adr. Buijs 98 p., 5e Aug. de Kort 97, 6e H. van Pol 97 p., 7e Mart Buijs 95 p. DOEVEREN. Zondag a.s. 30 Novem ber houpt Ds. W A. v. Bruggen van HeJenaveen des nam. 2 uur zij., intrede ie doen bij de Ned. Herv, Qemeente aihier, na des morgens 10 uur beves tigd te zijn door Ds. Ossewaarde van Vlijmen. MEEUWEN. Donderdagavond werd in de Geref Kerk alhier een vergade ring gehouden van den ring „Altena- Zuid" van Jongelingsvereenigingen op Qeref. grond3iag. Door de vereeniging uit Dussen werd ingeleid het onder werp „Oorlog en Ethiek", terwijl door Qenderen behandeld wordt „Doel en inrichting der groepsvergaderingen". HEESBEEN. Alhier had een aanrij ding plaats tusschen de vrachtauto's van J. v d. M. uit Wijk enj. Schouten uit Wyk, tengevolge van den smallen weg. De auto van J. v. d. M. was nogal beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. RAAMSDONK. Zondag brengt St. Nicolaas met zijn gevolg een bezoek aan Raamsdonk Om ongeveer halt een zal hij aan de Boterfabriek in de Luitenambachtstraat worden afgehaald Na verwelkomd te zfin, wordt de schimmel bestegen, waarna een rond gang door het Dorp zal worden ge maakt. Door eenige heeren zal tijdens den rondgang een collecte worden gehouden ten bate der armen, opdat ook dezen St Nlcolaasfeest kunnen vieren. Het zal dan ook wel overbo dig zijn deze collecte in eenieders welwillendheid aan te bevelen. Ook zal er gelegenheid bestaan tot het geven van oude kleeren, speelgoed enz. hetwelk in dankbaarheid zal worden ontvangen. Evenals andere jaren heeft de harmonie „St. Bavo" zich wederom bereid verklaard om dezen tocht met muziek op te luisteren. In deze gemeente zijn negen tellers aangewezen voor de aanstaande volkstelling. De harmonie „St. Bavo" zal op Zondag 30 Nov. des avonds 7 uur in het Si. Leogebouw een muziekuitvoe ring geven. Begonnen zai worden met enkele muzieknummers, waarna het tooneelstuk in drie bedrijven „Eert Uw Vader en Moeder" en nog enkele komische scenen zullen worden opge voerd. RAAMSDONKSVEER. Woensdag 26 ^Jov. j I gaf de K. E. Harmonie „De ïendracht", met medewerking van de karakter en transformatie—dueitlsien Cornelissen en Boeren uit 's Bosch, een uitvoering voor hare leden in hotel „Huis ten Deiji" alhier. Bij ontstentenis van den voorzitter opende de vice—voorzitter de heer A. C Nollen de uitvoering en sprak hierbij als volgt; Dames en heeren, Citroen Fa.F.iv.vanLii!iiiiii

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 9