Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mrasGfr Voorzichtig! uitsluitend PUROL. FEUILLETON NUMMER 98. WOENSDAG 10 DECEMBER 1930- 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. J'ranco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. Kabinetscrisis in Frankrijk. Nadat Barthou zijn pogingen om een nieuw kabinet te vormen, heeft moeten opgeven, is Laval met deze opdracht belast. Ook hij is nog steeds aan 't zoeken naar eene mogelijke meerderheid. België en de Russische dumping. De Regeeringscommissie tegen de Russische dumping heeft de Ant- werpsche reeders gehoord. Deze ver klaarden, dat duizend havenarbeiders door de maatregelen der regeering werkloos zijn geworden. De commissie kondigt een ontwerp aan voor de stichting van een han delsbureau ter verkrijging van even wicht tusschen den in- en uitvoer handel met Rusland. Uitgaven voor de Amerikaansche vloot. De Senaat heeft gisteren het voor stel van minister Adams aangenomen om 30 millioen dollar beschikbaar te stellen voor de moderniseering van de drie linieschepen New-Mexico, Missis sippi en Idaho. Het voorstel werd krachtig gesteund door Senator Reed, die Amerika vertegenwoordigd heeft op de Londensche vlootconferentie. Het gaat nu naar het Huis van afge vaardigden. Gratie voor de veroordeelden in het proces te Moskou. Het Centrale uitvoerend comité der Sovjet-unie heeft de ter dood veroor deelde beklaagden in 't proces der In- dustrieele partij Ramsin, Tsjarnofski, Kalinnikof, Laritsjef en Fedotof be genadigd. Hun straf is in 10 jaar ge vangenisstraf gewijzigd. De straf van de veroordeelden Otsjkin, Sitwin en Koeprijanof is in 8 jaar gevangen's- straf veranderd. Het tel.-agentschap der Sovjet-unie meldt over de begenadiging: Het Cen traal uitvoerend comité heeft de gra tie verleend op verzoek van het Op perst Gerechtshof. Het nam in aan merking, dat de veroordeelden le. niet alleen bekentenissen aflegden en over de begane misdaden berouw toonden, maar ook dat door hun getuigenissen bij bet voorloopig' onderzoek en het proces de contra-revolutionaire orga nisatie ontwapend werd, die agent schap en uitvoerend lichaam van het op interventie beluste en militairis- tische gezinde Frankrijk en zijn aan hangsel, de handels- en industriecom missie, was. De Sovjetregeering wil geen wraak- gevoel koesteren tegen verslagen te- j genstanders. Zij hebben zichzelf in 't proces al beschuldigd en verklaard, j dat zij door het buitenland tot voor- bereidende maatregelen voor de om- j verwerping van de Sovjetheerschap- pij waren aangezet. De beschuldigden hebben niet gepoogd de aanklacht op eenigerlei wijze te ontzenuwen. Het kabinet Is dus met een meerder» held van 40 stemmen als overwinnaar uit den strijd gekomen. Bij de stemming over het voorstel tot ophtffmg van de noodverordening hebben de nationaal socialisten, com munisten, Duitsch-naiionalen, land volkpartij en oeconomische partij op één lid na voorgestemd. BINNENLAND. BUITENLAND. van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 16 - lk ben blij dat u gekomen bent. ik ben erg blij. Ik zei u toch dat uw gezicht mij zoo bekend voor kwam. Dat heb ik u toch gezegd? De patiënte was erg opgewonden en de vriendelijke verpleegster die weer aan de tafel zat te naaien stond op en ging bij haar staan. Juffrouw Donaldson komt nu met u praten, zei ze op kalmeerenden toon. Ze zal misschien wel een ver- klaring weten voor alles. - I)en heelen tijd nadat u weg bent gegaan moest ik over u denken denken, denken, vervolgde mevrouw Gardener. Nu weet ik waarom uw ge richt mij zoo bekend voor kwam en toch kan ik er geen verklaring voor vinden. Daarom heb ik gevraagd of u hier wilde komen. Ik hoop dat ik u helpen kan, sprak Hilary vriendelijk. Vertelt u mij j maar wat er is. Ik weet nu op wie u lijkt. U lijkt °P onze jongste zuster, die gestorven 's- U bent eenvoudig haar evenbeeld. Maar hoe komt dat? Vertel me dat alstublieft. Waarom lijkt u zoo op ®ijn jongste zuster Clare? De Duitsche regeertng heeft overwonnen. De Rijksdag heeft de voorstellen tot ophtffing van de noodverordening verworpen met 292 stemmen tegen 254. Voorts besloot de Rijksdag met 298 tegen 273 stemmen en 22 ont houdingen de door de nationaal- soctaiisten ingediende motie van ver trouwen niet toe te laten. De door de Duiisch nationalen,oeconomische partij en communisten ingediende moties van wantrouwen in de rijksregeering werden verworpen met 291 stemmen tegen 255. Het voorstel tol ophtffing van de oude noodverordening weid verworpen met 307 tegen 235 stemmen. Uw jongste zuster Clare?, her haalde Hilary stom verbaasd. Wat toe vallig dat u een zuster had die Clare heette. De jongste zuster van mijn moeder heette ook Clare en moeder zei wel eens dat ik zoo sprekend op haar leek. Je moeder je moeder! Me vrouw Gardener, die weer rusteloos de kamer op en neer was gaan loopen, kwam weer naar Hilary toe en hield haar arm in een stevigen greep vast. Hoe heette je moeder? Mijn moeder is gestorven; zy heette Antonia. Hilary's stem beefde onwillekeurig. Ze was een beetje ang stig voor die overspannen vrouw, An tonia Donaldson. „Is ze dood? Antonia dood?" Me vrouw Gardener keek Hilary ver wezen aan. „Ik was er altijd zoo vast van over tuigd dat ik Antonia zou weerzien, maar nu is ze dood." Zij zweeg een poosje en begon tóen opnieuwmaar nu weet ik tenminste waarom je zoo op Clare lijkt: Als je de dochter van Antonia bent, ben je Clare's nichtje Arme Clare, zij stierf een heelen tijd voor dat allemaal gebeurde. En je bent ook mijn nicht"! Maar, begon Hilary, maar het gelukte haar niet den woordenstroom te stuiten.. Kun jij me nu de rest vertellen? vervolgde de overspannen vrouw, met wlen was Antonia getrouwd? Waar om heeft ze ons allemaal in den steek gelaten?. Het is toch niet zeker dat myn moeder en uw zuster Antonia dezelf de persoon is, begon Hilary weer. Succes van een vrouwelijk raadslid. In den Haagschen Raad heeft onlangs als opvolgster van een naar elders vertrokken lid der katholieke fractie Mej Loeff haar intrede gedaan. Donderdag heeft ze bij de behande ling der Onderwijsbegrooting voor het eerst gesproken, wat een eclatant succes is geworden. Na vele „rede. voeringen" was het een ware verade ming deze welverzorgde speech aan te hooren, welke verscheidenen der leden, die er in stille verbazing en verrassing naar zaten te luisteren, ten voorbeeld kan strekken, aldus oordeelt Ja, dat is wel zeker? hield me vrouw Gardener vol. Wat was de meisjesnaam van je moeder? Waai kwam ze vandaan?. Merring; maar ik weet niet waar ze vroeger gewoond heeft. Ze heeft alleen verteld dat het een dorp was midden tusschen de heidevelden en aan het einde van de dorpstraat. Was een kleine weide met een grooten kastanjeboom in het midden; vulde mevrouw Gardener aan. Wij zijn er allemaal geboren; het dorp heet Burnanford Antonia en Nellie, Clare en ik. En ik ben de eeni- ge van de vier die overgebleven is!. Er kwam een trek van diepe droe fenis op haar gezicht en enkele oogenblikken was het doodstil in de kamer. Toen zei mevrouw Gardener op rustigen toon: En je vader? Weet je ook iets over hem? Heeft je moeder je wel eens verteld wat er gebeurd is? Ik kan mij mijn vader niet meer herinneren. Hij stierf toen ik nog heel klein was. Is hij gestorven? Mevrouw Gar dener keek het meisje onderzoekend aan. Moeder heeft me vertéld dat hij stierf voor ik werd geboren. Ik weet alleen dat hij John Donaldson heette. John Donaldson, herhaalde me vrouw Gardener. John Donaldson En weet je er verder nog wat van':. Ik weet dat moeder zooveel van hem hield, dat ze haar tehuis en alles wat ze lief had voor hem opofferde en met hem trouwde, antwoordde Hilary trotsch. Tot aan haar laatste oogenblik heeft zij van hem gehou- „Het Vaderland". En de Nieuwe Rotterdamsche Crt. schrijft De raad zag haar met spanning tegemoet en wij hebben het nog bij geen enkele redevoering zoo muisstil gehad ais bij deze. Dit maakte het voor de spreekster nu juist niet ge makkelijker. Zij heeft zich er echter keurig doorgeslagen. De strekking van haar betoog was aan te sporen op verbreiding van de Volkenbonds- on vredesgedachte door middel van het onderwijs. Dit was niet nieuw, want, zooals mej. Lot ff zelf zeide, mej. Blaauw heeft het reeds eerder ter sprake gebracht, maar mej Loeff heeft zich door haar jeugd en aanvalligheid in den raad een groote meerderheid verworven al had zij tot dusver nog niets gezegd en men ver heugde zich er blijkbaar op haar eerste optreden tot een succesje te maken. Toen zij op een gegeven oogenblik buiten de orde meende te gaan en zich daarover verontscnuldigde, riep de heer Marchant geestdriftig uitU moogt hier alles, en toen zij uitge sproken had weerklonk er, wat anders zoo goed ais nooit gebeurt, een luid applaus en kwamen van alle kanten de leden haar geluk wenschen. De heer Duys verklaardeDat is een geheel ander genre dan ik. De raad was door deze rede van den vredes-engel zoozeer in oproer geraakt, dai de heer Harms, die na haar aan hetwoörd kwam, vruchteloos om gehoor vroeg voor zijn klachten over gebrek aan openbare scholen in verschillende stadsgedeelten. In tijden van nood. Vermindering of kwijtschelding van pachtsommen. De St Jansklokken bevatten 't vol gende schrijven Met het oog op de bestaande land. bouwcrisis en de tegenwoordige op brengst der landbouwproducten zal 't vaak billik wezen een gedeeltelijke A-vanVALKENBUR I LEVER LEEUWARDEN- of zelfs geheele kwijtschelding van over 't afgeloopen jaar verschuldigde pachten te verleenen. Wij bevelen onze Kerk- en Arm besturen en andere liefdadigheidsin stellingen ten dringendste aan, goed gemotiveerde aanvragen dit jaar in zeer welwillende overweging te nemen. Binnenkort hopen Wij eenige aanwijzingen te geven om de te ver nieuwen pachfcontracten meer in over- eenstemming te brengen met de eischen der Christelijke liefde. 's Bosch, 4 Dec. 1930. f A. F. DIEPEN. Bisschop van 's Hertogenbosch. Renteverhooging bij de postspaarbank In een nota naar aanleiding van 't verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank zegt de regeering, dat de finantieele positie der bank thans zoodanig is, dat in de toekomst verhooging der rente tot 3°/0 niet uitgesloten moet worden geacht. Voor dadelijk opvraagbare gelden kan de Rijkspostspaarbank geen hoogere rente vergoeden dan bankinstellingen daarvoor kunnen geven.' Bovendien zou de toevloed van deposito's te groot worden in verband met het beleggingsgebied. Bi} verwonde of bij ruwe huid den. En was hij het waard?. j Ik weet het niet. Ik ben bang, antwoordde het meisje aarzelend. Ik ben bang dat hij moeder niet geluk kig heeft gemaakt, maar zooals ik zei, zij heeft nooit opgehouden van hem te houden. Och! Arme Antonia, arme dwaze Antonia, zei mevrouw Garde- ner bitter, en is zij nu dood? Toen ik haar voor het laatst zag, was zij zoo vroolijk en zoo knap. Ze was de knapste van ons allemaal Ik zie haar nog voor me zooals zy in den tuin stond. Zij hield zooveel van bloemen en vogels, van de groote heide en van den wijden hemel. En ze moest in een grauwe, een tonige straat wonen, riep Hilary hartstochtelijk uit, het is afschuwelijk om te bedenken hoe ze daar gewoond heeft terwijl haar hart uitging naar zooiets heel anders. Ze heeft haar eigen bed ge spreid en moest er op liggen, klonk het scherp uit mevrouw Gardener's mond, onmiddelijk veranderde zij van toon, Och, dat arme kind; laat ik zoo niet over haar spreken, nu ze dood is. En wat zij deed, deed zij omdat zij zooveel van een man hield dat zij al het andere ervoor vergat; zij ken je die oude geschiedenis. Hilary schudde ontkennend het hoofd. Zooals ik straks al gezegd heh, weet ik alleen dat moeder terwille van mijn vader alles opgaf; zij wilde er verder nooit over praten. Wy weten het rechte er ook niet van maar Antonia had kennis ge maakt met een kunstschilder, die in ons dorp kwam om er te schilderen en m'n vader keurde dien omgang niet goed. Ik was veel jonger dan Antonia ik bewonderde haar zooals een jongere zuster een oudere doet en toen zij dien avond in haar kamer schreide, was ik vreeselijk boos op mijn vader. En op een goeden, of be ter gezegd op een kwaden dag ging Antonia weg en ze is niet meer terug gekomen. En mijn moeder werd erg bleek en stil en mijn vader ging te keer als een razende en zwoer dal Antonia nooit meer over zijn drem pel zou komen. En hebt u haar nooit meer te rug gezien? En nooit meer iets van haar gehoord? O, arme moeder, klaagde Hilary, terwijl haar oogen zich met tranen vulden. Neen. We hebben haar nooit te ruggezien. Nadat zij mijn moeder een paar maal geschreven had, zei mijn vader dat zij niet meer mochten cor- respondeeren en Antonia verdween voorgoed uit ons leven. Wat ontzettend wreed, riep Hilary onstuimig. Was het dan zoo verkeerd van moeder om met dien kunstschilder te trouwen, als zij van hem hield?. Wordt vervolgd. WaalwQbschc en Langstraatsche Courant, li m au uit

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1