01 EC HO 111 1E1 ZDiDEK DE TUIN Vil ALLAH WITTE BIOSCOOP. Zaterdag en Zondag i No. 98. Woensdag 10 Dec. '30 53e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Dec. 1930, Benoemd De Heer Kees Verwiel, leeraar aard rijkskunde M O alhier is benoemc tot tijdelijk leeraar aan de R K. Hoogere Burgerschool te Hilversum. De Wester havenkade. Ook in verband met een paar ongelukken in de laatste dagen en met de herhaaldelijk verbroken com municatie met het Land van Heusden en Altena, zeer ten nadeele der winke liers in den Si Nicolaastijd, vernemen wij met genoegen dat de Waalwijksche Winkeliersvereniging zich gewend heeft tot B. en W. dezer gemeente met het verzoek de Wesierhavei.kade te willen verbeteren, zoodat 't verkeer niet meer behoeft te worden verbroken tusschen Waalwijk en de Klei. B. en W. hebben bericht dat deze aangelegenheid de aandacht van het college heeft en te zijner tijd maat regelenzullen genomen worden om deze communicatie te verzekeren, ook bij inundatie. Wij hopen dat „te zijner tijd" niet te lang gerekt zal worden en dat dan begonnen zal worden met bet aller slechtste gedeelte, dat is achteraan, bij het opgespoten gemeenteterrein. W inkellersvereeniging. Udslag der verloting van de Winke liersvereniging Afdeeling van den R K. Middenstandsbond. Ie prijs No. 46'6 2e 18898 3e 3953 4i 12060 Se 3i8 6e 12735 7e 11937 8e 8l65 9e 2587 10e 15i53 lie 14674 De loten, waarop een prijs is ge vallen moeten worden ingeleverd bij den penningmeester van de afdeeling Winktliers van de R K Middenstands vereenlging, den heer P. Bierlaagh, die dan een bewijs zal afgeven voor het in ontvangst n-men der prijzen. 25 jarig jubileum W.S C. Aangaande de te houden feestelijk heden bij het 25—jarig bestaan der voetbalvereeniging W.S C vernemen wij, dat het programma voorioopig als volgt is samengesteld Vrijdag 26 Dec (2e Kerstdag): Jubi leum- wedstrijd Zondag 28 Dec Oecosiumeerde wed strijd. Zondag 4 Jan.Feestavond voor leden, donateurs en genoodigden. Bal in Musis Sacrum Dins tag 6 |an O fieieele oprichtings damm. 's Avonds 8 uur receptie in Hotel De Twee Kolommen. De onderlinge feestavond voor de leden zal nog nader worden vastgesteld jubileum H.E.C. In verband met het bericht in ons vorig nummer deelt men ons mede dat het 10—jarig bestaan der voetbal vereenlging H EC alhier, feestelijk herdacht wordt op 1 januari a.s. RK. Werkliedenver. v m. Baardwijk. Maandagavond vergaderde de aid. Baardwijk van de R.K. Werklieden- vereeniging in het Paironaatsgebouw. Daar de vooizittersfur ctie nog vaceerde werd de bijeenkomst geleld door den Weleerw. heer Allard, geeste lijk adviseur. Er was een flinke belangstelling. De Eerw, heer Allard h ette alle leden welkom en sprak er zijn voldoe ning over uit dat de leden in zoo grooten getale waren opgekomen. Spr. hoopt dat men er op deze vergadering in slagen zal een fl nke voorzitter te kiezen, waardoor de vereeniging in groei en bloei zal toenemen. Spr. stelt voor allereerst het bestuur aan te vullen met twee leden opdat dan uit het volledig bestuur de voor zitter kan gekozen worden. Daar door de leden geen candidaten werden naar voren gebracht, stelt het bestuur voor te benoemen de heeren C. Maas en C. Leijtens, die bereid gevonden zijn zitting te nemen. Bij acclamatie worden deze beide heeren tot bestuursleden gekozen Hierna heeft de voorzittersverkiezing Plaats, waarbij de heer C. Leijtens met 20 stemmen gekozen wordt. De Eerw. heer Allard richt een woord van gelukwensch tot den nieuwen voorzitter en spreekt daarbij de hoop alt dat hij zijn moetlijke taak met zelfopcff jring zal mogen vervullen. Spr. verzoekt alle leden zooveel rnoge- "|k mee te werken met den nieuwen voorzitter, opdat deze zijn taak tot bloei der vereenlging zal kunnen waar-j |jemen. Spr. besluit met nogmaals de boop uit te spreken dat de vereeniging 'poedlg weer dien bloei zal hebben, b'en men graag in haar ziet. De nieuwe voorzitter dankt hierna oe vergadering en hoopt van de leden zooveel medewerking te ondervinden, bat het mogelijk zal zijn de vereenlging We®r hoogerop te voeren. (App aus.) De Eerw. heer Allard zegt hierna dat in de bestuursvergadering verschil lenden bet nuttig oordeelden den voor zifter jaarlijks een kleine vergoeding te geven voor het vele werk dat hij zich moet getroosten. Dit zal echter op de vergadering ir. januari nog ter sprake komen, doch spr. acht het nuttig de leden tevoren in te lichten. Verder deelt spr. mede dat a s. Zondag te Tilburg een kringvergadering van den Centralen Rtad gehouden wordt, waarbij de nieuwe voorzitter de vereenlging zal vertegenwoordigen. De heer Fr. Schilders heeft op de begrooting een post gezienpensioen voor oude ambtenaren. Spr. kan zich hiermee niet vereenigen. Het beloopt een bedrag van f1900. Spr vindt het salaris dier ambtenaren nl. f51 toch reeds hoog genoeg, waarbij dan nog komt de kindertoeslag vacantietoes'ag enz. Als ze dan pensioen willen hebben, dan moeten ze het zelf maar betalen, want wij hebben het niet, zegt spr Ofschoon de afgevaardigde natuurlijk een vrij mandaat mee krijg?, zou spr willen voorstellen hiertegen te s'emmen. De secretaris, de heer K Leijtens, merkt op dat het pensioen slechts tot f 1560 kan stijgen. De heer Schilders vraagt met zijn opmerking rekening te willen houden op de vergadering van den Centralen Raad. De Eerw. heer Allard wil nog mei een kort woord wijzen op heigeen Prof. Heezemans op de propaganda— vergadering gezegd heeft, daar hem is gebleken dat deze rede zeer in den smaak is gevallen en men er algemeen over tevreden was. Prof. Heezemans heeft gewezen op de noodzakelijkheid van organisatie- Hij heeft er de aandacht op gevestigd, dat er strijd wordt gevoerd tegen den geheelen arbeidersstand, dus zal ook de geheele arbeidersstand het recht en den plicht hebben zich te verdedigen. Maar daartoe zal men zich moe en vereenigen, die aanval zal onder ééi aanvoering moeten bestreden worden. Wanneer ieder zijn eigen kant opgaat wordt er niets bereikt. Spr. wijst erop dat de werklieden- vereeniging een geheel ander doel heeft dan de vakvereenlglng, daar deze laatste meer speciaal vakbelangen voorstaat. Spr. merkt op dat de toestand der arbeiders door de sociale wetten reeds heel wat verbeterd is, doch de geeste lijke en maatschappeliike verhelfi ig van den arbeidersstand hebben deze wetten niet ku.men geven. Spr, dringt er vooral op aan te streven naar een grootere ontwikke ling, zoowel als Katholiek, als als mensch Daarom is 't ook gewenscht dat men komt tot een kortere arbeids duur. Spr. constateert het feit dat er tegenwoordig reeds veel meerrekening met den arbeidersstand wordt geh >uden als vroeger. Er moet gezorgd worden dat er menschen zijn die steeds voor de arbeidersbelangen kunnen opkomen. Daarom moet men zich aansluiten bij het groote monumentale kunstfilmwerk naar het beroemde boek van den Enpei'che schrijver Robert Hichens een werkliedenvereniging, die in staat is te geven wat wij noodtg hebben Spr maakt de arbeiders opmerkzaam op het gevaar van Communisme en Socialisme Slechts wanneer men trouw de vergaderingen bezoekt kan men op de hoogte blijven van dit gevaar. Wanneer de organisatie eenmaal bloeit zal er nog veel meer gedaan kunnen worden, en zouden bl|v. geschriften verspreid kunnen worden waarin de vraagstukken van onzen tijd worden duidelijk gemaakt. O >k zal de ontwikkeling bevorderd worden door de lezingen die in de maandvergaderingen gehouden worden. Het is wel eens gebleken dat het op de vergaderingen ontbreekt aan stem ming en gezelligheid, waardoor deze dikwijls slecht bezocht worden. Spr. heefl hierover met verschillende andere adviseurs een bespreking gehad. Diar- door is de mogelijkheid geopend dat men op iedere vergadering een andere spreker kan krijgen, wat de aantrek kelijkhefd zeer zai verhoogen. Zelfs een dame uit Udenhout heeft hare medewerking toegezegd, en spr zou het een heele attractie vinden wanneer er ook eens een juff ouw komt spreken Spr. eindigt met nogmaals te dar ken voor de groote opkomst vour deze eerste vergadering en wijst nogmaals op ieders plicht om aan te sluiten. De voorzitter, de heer Leijtens, spreekt nog de hoop uit dat de be sturen van de afieelingen waarvan de leden nog niet bij den bond zijn aan gesloten, zoo spoedig mogelijk tot toetreding zullen besluiten. Hierna wordt de vergadering met den Christelljken groet gesloten. Telefoon. De nieuwe Gids van het locale rijks telefoonnet Waalwijk geeft voor dit kantoor 213 aansluitingen. Tlechtige opdracht der Congreganislen in de Parochie H. Antonius te Waalwijk. Zondag 7 December werd in onze kerk voor den eersien keer de opdracht gedaan door 60 adspirantleden der Maria—Congregatie, terwijl één lid op plechtige wijze de zilveren medaille werd uitgereikt. Des morgens gingen bijna alle leden der Maria—Congregatie onder de H. Mis van acht uur, die voor het geestelijk- en tijdelijk welzijn der Con- g'eganisien werd opgedragen, tot de H Communie. Wel verh ff:nd was de indruk, die de eenvoudige maar innig godsdiens tige plechtigheid van dezen dag op allen maakie. Het beeld der onbevlekte Ontvan genis prijkte in een keurige versiering van palmen en witte chrysanten in het Priesterkoor. Om 3 uur werd eerst een plechtig Lof gecelebreerd door den ZeerEerw heer Pastoor Ant. J. Verhagen, terwijl een dameskoor, gevormd door een 40 leden der Maria—Congregatie onder verdienstelijke leiding het Lof zong en daarna een meerstemmig Maria— liedje. Voor de keurige, beschaafde uitvoe ring van deze gezangen, door de zui verheid van toon en de correcte maat, verdient dit zangkoor onder deze emi nente leidmg. bij zijn eerste uitvoering voor een overvolle kerk een woord van warme waardeering. Om half vijf begon de plechtige Congregatie. De WelEerw. heer kapelaan deed de gebruikelijke tebtden en las de namen af van de adspirant—leden, die bij het versierde Mariabeeld voor den Zeereerw heer pastoor hare opdracht aan de H Maagd deden, waarna haar de medaille en gedachtenisplaat der Congregatie werd uitgereikt. Vervol gens hernieuwde de leden hare op dracht. Dan werd de zilveren medaille aan de jubilaresse uitgereikt en ver volgens het feestlied door bovenge noemd koor uitgevoerd. Daarna nam de Zeereerw. heer pas toor het woord en memoreerde, hoe de Zeereerw. heer Hasselbach deze Maria—Congregatie oprichtte, doch deze eerste opdracht van zooveel adspirant—leden niet mocht beieven. Hij richtte verder een hartelijk woord van gelukwensch tot de nieuwe leden en hoopte, dat zij een voorbeeld zou den zijn voor de parochie door een stichtend gedrag en ook door 'n zedige Op den tweeden Kerstdag begint in onze parochiekerk een Triduum, dat door een Zeereerw, Pater Redempto rist gegeven zal worden, om de leden der H. Familie voor te bereiden op de plechtige opdracht der nieuwe leden, die voor den eersten keer in onze kerk gebeurt. Vereeniging van vergunninghouders. Dinsdagavond waren de Waalwijk- sche vergunninghouders opgeroepen tot een vergadering In Hotel Verwiel, teneinde te komen tot oprichting van een vakgroep, ais afdeeling van de Ned R K. Bond van Caiéen Hotel houders en Slijters. De vergadering werd bijgewoond door de bondsafgevaardtgden de heeren «an Dijk uit Helmond en Dlrks uit Tilburg. De opkomst was zeer maiig De vergadering werd geopend door den heer Chr. v. Liempt, die alle aan wezigen, in het bijzonder de heeren van Dijk en Dlrks, welkom heette. Hierna verk'ijgt de heer van Dijk het woord om te spreken over-de be'angen aan de organisatie verbonden. Spr. noemt allereerst hei jaartal 1880, toen men begonnen is het bedrijf aan banden te leggen, om den verkoop van gedistilleerd in andere banen te leiden. Gezien de uitwassen die aan het bedrijf vastzaten, meende de wetgever den drankverkoop in vastere banen te moeten leiden, Toen is de drankwet gekomen. Langzamerhand werden de maatregelen voor het bedrijf steeds knellender, De gesplitste verkoop is begonnen in 1886 De meest fatale datum echter ts 1904, toen de vergunning persoonlijk gesteld is, en dus het bedrijf voortaan stond of viel met den vergunning» houder. in dien iijd is reeds de neutrale vereeniging van vergunninghouders opgericht. Ook aan Katholieke zijde werd men langzamerhand het nut van organisatie gewaar, temeer daar 75 pCt. der ver gunninghouders R K. is, en ongeveer 15 jaar geleden heeft men de R K organisatie opgericht, hetgeen zeer juist gezien was. Spr. meent dat het bedrijf fn den regel verkeerd wordt beoordeeld, leder die prijs stelt op een behoorlijken gang van zaken in zijn bedrijf zal er toch toe meeweiken den goeden toon in zijn zaak te bevorderen, zoodat ook de caféhouders een zekeren tak van de drankbestrijding dienen het devies is dan ook: „de matigheid g»ë:rd en de dronkenschap geweerd in onze zaken". Hoewel spr het werk der neutrale organisatie zeer prijst, was men daar mee loch niet waar men zijn wilde. Men moest meer contact hebben met den wetgever, en dat heeft men in de R.K organisatie verkregen. Spr. zelf is lid van den Vakraad, waar ongeveer alle vakaangelegenheden kunnen bewerken dat men via de R K. Kamerfractie invloed heeft op den wet- gever. Als een groote onbillijkheid tegen over de vergunninghouders noemt spr. nog de personeele belasting. Ook dit punt is in den Vakraad ter sprake gebracht, en ter kennis gebracht van de R K. Kamerfractie. De vereeniging beschikt over 2 rechtskundige adviseurs. Mr. Hellenberg Hubar en Bach. Spr. memoreert nog de Centrale Vereeniging van Handelaren in Gedis tilleerd, opgericht bij de accijnsver laging, die wel nuttig werk verricht heeft, maar toch het doel niet heeft bereikt, daar enkele groote firma's buiten het verband zijn gebleven. In verschillende plaatsen vraagt men wat het nut der organisatie is. Spr, wijst erop dat alle vergunningen na 1904 verleend zijn bij alg. maatregel van bestuur, zoodat deze zonder meer plotseling alle uit het land zouden kunnen worden weggevaagd. Wanneer men dezen gevaarlijken toe stand beziet, zal het nut van organisatie wel duidelijk zijn, Spr. wij9t er nog op, dat Minister Slotemaker de Bruine een groot voor stander is van de plaatselijke keuze. Welke gevolgen zou het voor de ver. gunninghoude'S hebben, wanneer dit eens weid doorgevoerd? Spr. merkt op dat in verschillende plaatsen dikwijls maatregelen tegen het bedrijf worden getroffen, dia alle perken ie buiten gaan. daarom beveelt hij aan zooveel mogelijk medezeggins- schap ie krijgen in publieke aange legenheden. Men moet niet meer klakkeloos staan tegenover de politiek, Spr. zegt nog dat, wanneer men hier een organisatie opricht, de leden tevens lid van de plaatselijke standsorganlsatie der R K. Middenstandsvereeniging moeten worden. Hierna stelt de heer van Dijk de vergadering in de gelegenheid vragen te stellen, De heer van Liempt brengt allereerst dank voor deze heldere uiteenzetting, waaruit de behoefie van organisatie gebleken is De beer Snijders betreurt de geringe opkomst. Spr voelt zeer veel voor organisatie, daar ook de vergunning houder even goed yerpllcht is zijn zaak te beschermen als andere men schen. De heer Verdurmen merkt op dat er altijd pioniersarbeid verricht moet worden, er moeten altijd enkele men schen zijn die het heft In de handen nemen De heer van Dijk onderschrijft deze meening Spr. wil er nog even op wijzen dat diegenen die hun zaken slech's als nevenbedrijf hebben en reeds bij een andere standorganisatie zijn aangeslo ten, niet meer bij den Middenstand behoeven te komen. Spr. prijst het werk van den R.K. Middenstandsbond zeer. Spr. wijst erop. dat het aantal ver gunningen om de 5 jaar wordt vast gesteld. van verschillende zijden dringt men dan aan op verlaging, daar m et dan weer tegen worden opgetreden. Er ontstaat eenige discussie over de contributie, die in totaal f1150 be draagt. De heer van Liempt wijst op de vele voordeden, als Santosfonds, B and-, Auto-, Ziekte Personeel en Glas- verzekering waardoor men zooveel bespaart dat de contributie er gemak kelijk uiikomt. De heer Verdurmen zet zijn be zwaren uiteen, waarom hij geen lid van de op te richten vereeniging zal kunnen worden om omdat hij lid is van de Neutrale Waalwijksche Winke- liers-veree niging. Hierna wordt overgegaan lot oprich ting der vereeniging als Afd, van den Ned. R. K. Bond van Calé- en Hotel, houders en Slijters, en als vakgroep van den R K Middenstandsbond Tot voorloopige bestuursleden wer den gekozen de heeren Snijders. Voorz v. Liempt, Secr. en Robbers. Penningm Nadat de heer van Dijk zijn vol doening heelt uitgesproken over de oprichting, sluit de heer van Liempt met een dankwoord de vergadering. Aanbesteding. Uitslag der op Donderdag 4 Dec. 1930 gehouden aanbesteding voor het bouwen van een winkelhuis voor den heer H A Kleljn te Waalwijk, archi tect de heer F.Snijers. Raamsdonksvper Zw. Tnff-rs en Zoon 17990 A van Huiten 17679 H Maas f7659 h*. Kramer f7649 W. van Heesch f 7097 Fa. Wed. O. van Hultert f6922 Fa Wed. Aarts en Zn. f6790 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund Ongeval. Zondag 1.1. kwam O. Br. alhier van de Westerhavenkade in de haven terecht. Gelukkig kon hij nog tijdig uit zijne netelige positie worden gered. Bekroning. De heer W. v. Heesch, alhier be. faalde op de Zondag te Veghel ge houden piuimveetentoonsfelling, met 5 inzendingen (Barnevelders) niet minder dan 5 klasseprijzen zeer goed en 4 eereprljzen. Plutmveetentoonsteliing. De Waalwijksche Pluimveehouders- Zondag 28 December in de zaal van den heer L. v. d. Pluijm een groote clubtentoonstellfng houden, waarbij tevens een expositie van konijnen wordt gehouden. Het donkere Zuldenf Maandagavond is heel Noordbrabani, dat bediend wordt door de groote centrale in de electriciteitsfabriek der Noord—Brabanlsche Eiectricitelts Mij. te Oeertruidenberg, in het donker gezet. De eerste periode van volledige Egyptische duisternis duurde van 5.15 tot 6 uur, de tweede van half 7 tot 7 uur. Ook de levering van kracht stroom stond geheel stop. Als oorzaak wordt genoemd een stoornis aan de voedingspompen en gebrek aan vol doende koelwater. Biljartwedstrijd. Zaterdag 13 Dec. komt de biljartclub „HK8" ui! Waalwijk 'n vriendschap- pelijken wedstrijd spelen tegen de biljartclub „Nooit Volleerd" in 't café van den heer P. van Cromvoirt. Aanvang 7 uur. Waterstand Buitenpolder. Het water in den Buitenpoider is thans zoover gezakt, dat de Putsteeg droog is gtkemen, zoodat de verbin ding met het Land van Heusden en Altena weer langs deze weg kan plaats hebben, wat voor vele personen een groot gemak zal zfln. De Zomerdijk staat nog gedeeltelijk onder, doch ook hier is de toestand reeds beduidend veibeterd. Langstraatsche Biljartbond 10 Dec. De wedstrijd B J C I— „Wil- helmina" beide Jongens-Congregaties Drunen, zal niet a.s. Zaterdag worden gespeeld, doch hedenavond. Aanvang 6'/a uur. Zaterdag j.l. speelde „Amusement" uit v m. Besoljen tegen „Wilhelmtna* uit Drunen in het clublokaal van laatstgenoemde vereeniging. Over 't algemeen werd er niet schitterend ge speeld, alleen de heer Th Trots van „Amusement" speelde 'n goede partij met een eindserie van 23 wist hij zijn partij in 18 beurten te beëindigen. „Amusement" won den wedstrijd met 68 caramboles en een gemiddelde van 3.46. terwijl „Wllheinrna" een gemid delde van 3.13 bereikte. Uitslag gespeelde partijen als volgt Amusement beurten serie aantal gem. J- Reus 20 17 94 4.70 C. Verhagen 43 14 100 2.33 L. v. d. Linden 23 18 90 4.35 Th. Trots 18 23 100 5.56 M. de Vaan 32 13 100 3.12 M. v. d. Ven 33 10 100 3.03 Clubstand 169 23 584 3.46 „Wilhelmina" beurten serie aantal gem. P. v. d. Wiet 20 14 100 5.— M. v. Loon 42 11 82 1.95 J. de Munnik 23 14 100 4.35 M. Klomp 17 11 59 3.47 C. Klomp 31 18 86 2.77 C. de Munnik 32 14 89 2.78 Clubstand 165 18 516 3d3 Tournooiserie 35, L, v, d. Linden, „Amusement". NoorA.Brabantsche Maatschappij van Landbouw. In een te Breda gehouden vergade ring van de Noord-Brabantsche Maat- schappij van Landbouw heeft de voorzitter de heer P, M. Sneep uit Dinteloord meegedeeld, dat de assis tent secretaris ir. Q. A. Thljn, na een kort dienstverband, de organisatie ver laten heeft, tengevolge van zijn be noeming tot leeraar aan de Rijksland- bouwwinterschool te Emmen. Met een ontwerp.adres van het Kon. Ned. Landbouw—Comi over ont— helling van de sociale lasten voor den landbouw werd instemming betuigd. Ter zake van het denkbeeld der Friesche Maatschappij van Landbouw om actie te gaan voeren tot ontheffing van de classificatie van de standplaatsen voor rijksambtenaren, werd het stand punt ingenomen dat, hoeweljhetstreven principieel juist is. de tgdsomstanatg- heden de verwezenlijking daarvan thans ongewenscht maken, vooral ook om te voorkomen, dat er nog meer tegen stand komt tegen de gevraagde steun maatregelen voor den landbouw. Toejuiching vond een voorstel van de Noord—Hollandsche Maatschappij om aan de regeering te verzoeken, den ongedekten termijnhandel in karwij zooveel mogelijk tegen te gaan. De teelt worde echter niet aan banden gelegd; te sterke uitbreiding deugt echter ook niet. Aan het comi'é ter verkrijging van beter verkeerswegen in het land van Heusden en Altena zal een bijdrage in de kosten worden verleend. In voorbereiding is een groote crisis- vergadering in Noord—Brabant. Met andere landbouw—organisaties wordt hierover overleg gepleegd. Ten aanzien van den verkoop van Deensch vleesch werd de wenschelijk- held uitgesproken, dat de gemeenten bij verordening zullen bepalen, dat dit voedingsmiddel bij verkoop op duide lijke wijze het kenmerk moet dragen van zijn buiteniandsche herkomst. Met ingenomenheid werd kennis genomen van het besluit van minister Deckers, dat in het vervolg voor leger en vloot uitsluitend inlandsch vleesch zal worden gebruikt. SPRANG-CAPELLE. In een der bladen lezen wij dat onze wegen zul len geasphalteerd worden en dat de begrooting is 1.600.000. Gelukkig dat dit bedrag een aardig stukje over- ver kleedirjg.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5