Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. II WEG TOT HEI Ml „rtODDDBRABATlD sg»WMIAVUK«S» sSrasRS" et- ke FEUILLETON Kloosterbalsem NUMMER 99. ERIJ tieeft doek loed- eloo- voor ZATERDAG 13 DECEMBER 1930. 53e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TTELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. moet DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD BE INVLOED VAN DE LASTEN DER SOCIALE WETGEVING. Het is een veelgehoorde klacht, dat de lasten der Nederlandsche sociale wetgeving van dien aard zijn dat de concurrentie met het buitenland erdoor wordt belemmerd. Men schrijft aan die lasten niet alleen de bemoeilijking van den export toe naar landen, waar de sociale lasten minder zijn, maar ook de verscherpte concurrentie van die landen in Nederland zeli en op andere markten. Dit is de z.g. sociale dumping. Het komt mij voor dat het van belang is te onderzoeken of die klachten gemotiveerd zijn. Er zijn twee soorten van sociale wetgeving, waaruit lasten voor het be drijfsleven kunnen voortvloeien nl.de wettelijke arbeidersbescherming en de lociale verzekering. De derde soort, de arbitrage en de regeling der rechts verhoudingen brengt geen lasten mee. Onder arbeidersbescherming is te verstaan de regeling van den arbeids tijd, van de veiligheidsmaatregelen en de voozieningen ten behoeve van de gezondheid. Van de hygiëne-en veiligheidsvoor- tthriften kan men zeggen, dat ze geen nadeeligen invloed op den kostprijs der ondernemingen hebben. Immers: door het voorkomen van ongelukken vooikomt men ook dat men tot tijde lijke of duurzame vervanging van den getroffene nieuwe arbeiders moet aan nemen, welke in het bedrijf minder goed thuis zijn, mogelijk geheel geoefend moeten worden. Hetzelfde geldt indien een arbeider om gezondheidsredenen het bedrijf moet verlaten. De kosten van arbeidersvervanging zijn niet ge ring. Kimball geeft in zijn Principles of Industrial Organisation op, dat deze van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. ongeveer f 50 a 100 bedragen (f U5 f 250 in Nederlandsch geld Dit geldt natuurlijk alleen voor Ame rika, maar voor Nederland zal het naar verhouding zeker niet minder zijn. Bovendien wordt de prestatie van den arbeider speciaal door gezondheids, maatregelen vergroot. Men kan dus veilig aannemen dat de kosten van de uitvoering van genoemde voorschriften door grootere opbrengst per arbeider en minder vervangingskosten gedekt worden. Deze opvatting wordt nog versterkt door het feit dat in de p actijk veel ondernemers met het nemen van maatregelen tot bevorde ring van. het weizijn van den arbeider welfarewerk) veel verdergaan dan de wet eischt. De Philipsfabrieken geven hiervan een duidelijk voorbeeld. Bij die verdergaande maatregelen is dik wijls van directe kostendekking niet eens sprake alleen na langen tijd is de invloed ervan op de producti viteit van den arbeid merkbaar. Dat men vrijwillig dergelijke kosten maakt, is dan ook alleen te verklaren uit het feit dat die uiteindelijk worden goed gemaakt. Minder eenvoudig is het met de verkorting tfan den arbridstQd. De bedoeling is natuurlijk, dat het totale ioon hetzelfde blijft, anders heeft de arbeider er weinig aan. Oogenschijnlijk vloeit hieruit een kosienverhooging voort, zonder dat daartegenover een vermindering van andere kosten of een toenemende opbrengst staat. De stij ging van kosten ontstaat, doordat men om de productie op het oude peil te handhaven, meer arbeiders en machines in dienst moet stellen. Om de gevolgen daarvan te or.derzc eken gaan we uit van een cijfervoorbeeld Allereerst moet worden vastgesteld, dat eventueele kostenverhooging alle ondernemers in dezelfde industrie van een bepaald land treft, zoodat in de binnenlandsche concurrentieveveihoudirgen practisch geen wijziging wordt gebracht. Neem aan dat een ondernemer een product vervaardigt dat f50 opbrengt. De kosten zijn de volgendegrondstof f 10. arbeid 40 uur i f 0 50 f 20 machine kosten f 15 Er blfjven dus 15 voor den fabrikant over, welke hier worden beschouwd als belooning voor ztyn leiding en toezicht. We nemen aan, dat de ondernemer alle kapitaal heeft geleend en dat de intrest daarvan in grondstof en machinekosten is be grepen. Nu wordt door de overheid de arbeidstijd, welke aanvankelijk 10 uur was bepeikt tot 8 uur bet loon blijft in totaal hetzellde. Hierdoor s ijgen de loonkosten per uur van f 0 50 tot f 0 625. De kosten van het product worden dus verhoogd met 40 maai f 0.125 f 5. De totale kosten worden f 50, zoodat er voor den fa brikant niets overblijft. Zou de arbeids tijdverkorting indetdaad dit tffeci hebben, dan zijn de klachten over de sociale wetgeving gemotiveerd.Immers: wat moet de ondernemer doen Om haar nog in de ooren naklonken, ging Hilary de kamer uit naar beneden, waar Tony haar wachtte. ver- atis- Ik kan jé er niet meer van ver tellen; 'k was zelf toen niet meer dan een kind, antwoordde mevrouw Gar dener. Nog geen jaar nadat ze weg was, is ons heele gezin uit elkaar ge gaan. Mijn vader en moeder zijn een Maand na elkaar gestorven; het huis werd verkocht, mijn zuster en ik moesten trachten hun eigen brood te verdienen. En toen is ons jongste Zllsje Clare gestorven. Antonia was met meer dan een herinnering uit onze jeugd geworden; een vage her innering, totdat ik jou zag. Dat is a"es. Ik ben vreeselijk moe. je moet nu wegga an. En op een wenk van de zuster nam Hilary dadelijk afscheid. Mevrouw Gardener zei verder geen woord over de juist ontdekte bloed verwantschap. Haar opwinding was nn heelemaa! HOOFDSTUK X. DE DOKTER GAAT OP ONDER ZOEK UIT. Miles Harding was op weg naar het buitengoed van Sir Luke, met in zijn zak den brief van Hilary, waarin zij j hem van haar pas ontdekte tante ver- i telde. Hij trachte zich wijs te maken dat j hij er met Sir Luke's zuster over moest gaan praten en toch, terwijl hy door de lanen en het park wandelde, vergeleek hij onbewust twee vrouwen met elkaar: Hilda Redburn met haar imponeerende schoonheid en Anstice Derfield's fijne charme. „Alle vrouwen zijn precies eender", hield hy zichzelf herhaaldelijk voor. Ze houden allemaal hartstochtelijk veel van jagen en als zij hun prooi te pakken hebben, verscheuren zij dien! Een man die een vrouw vertrouwt, is wel de grootste dwaas die er bestaat. Het spijt mij dat ik u moest las tig vallen, begon hij vormelijk, nadat hij Anstice begroet had, die aan haar schrijftafel zat te werken, maar ik heb een brief van Hilary Donaldson - verdwenen, alle leven- ontvangen. Zij schrijft mij in mijn mgneid was weg uit haar oogen; ze j hoedanigheid van haar voogd, dat zy was weer afwezig en prikkelbaar. I op een heel bijzondere manier een fa- Goedendag, zei ze. En kom maar j milielid ontdekt heeft en verzocht my "'et terug voor ik een boodschap u daarvan zoo spoedig mogelijk in stuur. Het is veel te vermoeiend voor mij- Ik kan beter alleen blijven; dat 's rustiger; mijn zenuwen zijn heele- ®aal van streek. En terwijl deze, op rzeügen toon gesproken woorden kennis te stellen. Een familielid! Wat interessant, vertelt u mij daar eens meer van. Het is het beste dat u den brief zelf maar leest, meende de dokter en hy overhandigde Anstice het belang rijke epistel. Het was eenige minuten stil in de kamer, terwijl Anstice den brief aan dachtig doorlas. Dat is wel heel toevallig, zei zy, toen ze klaar was met lezen. Maar we zijn tenslotte toch niet heel veel wy- zer geworden, wel? De geschiedenis van Hilary's vader blijft nog in duis ternis gehuld. Wie en wat was hij? Ik vraag me af of ik niet meer te weten zou kunnen komen als ik eens naar dat dorpje ging, dat Hilary noemt, Burnanford. Het moet op de grens van Somerset en Devonshire liggen. Misschien kan een van de in woners daar my meer van de Mer- rings vertellen. Dat zou niet onmogelijk zyn, be aamde Anstice langzaam, maar het is haast niet van u te vergen dat u zoo veel van uw kostbaren tijd opoffert voor een meisje dat per slot van reke ning een vreemde voor u is. Ik beschouw het eenvoudig als een plicht, die de belofte aan haar moeder mij oplegt, antwoordde Har ding op koelen toon. Ik heb mijn woord gegeven om Hilary te helpen! Nu! toch een belooning voor eigen arbeid te krijgen, zal hij den prijs van zijn producten tn reten gaan verhoogen (met f 5 of desnoods iets minder), waardoor de buitenlandsche producent, die de zelfde kosten had van f 50 en die geen last ondervond van de vermindering van den arbeidsduur, een voorsprong heeft verkregen, We hebben in het bovengegeven voorbeeld nog maar aangenomen, dat de machinekosten niet zijn gestegen, om bet geval niet te ingewikkeld te maken. Hoe zal het nu gaan, indien in de verhoogde kos ten geen verandering komi De boven genoemde ondernemer zal zijn pro- ducten niet meer kunnen afzetten door de buitenlandsche concurrentie en moet dus zijn bedrijf staken. Andere produ centen, die VQordeeliger werkten (kost prijs b.v. voor tijdverkorting f 45) maken een mindere winst. De export neemt af door het afvalien van de fabrieken met de minst gunstige kosten ds import neemt toe Na enkele verschuivingen in de internationale goederenbeweging ontstaat er een nieuw evenwicht, waarbij Nederland (waar b.v. de tijdverkorting plaats had) een minder gunstige positie heeft gekregen. Met een dergelijk resultaat zou de heele verkorting van arbeids tijd veroordeed zijn. Uiteindeltyk zou ook de arbeider worden benadeeld, omdat het stopzetten van niet meer .konkurrenzlitilge" fabrieken tot wer keloosheid en vla deze tot loondaling aanleiding geeft. Die loondaling zou misschien weer den kestprtys verlagen, maar doordat meer machines noodig zullen zijn om bij korteren arbeidstijd evenveel te produceeren met in totaal evenveel arbeiders, zal die kostenver laging niei ten volle zijn werking kunnen doen gelden. Echter: in het bovengegevene is steeds verondersteld, dat de uurpre statie der arbeiders gelijk blijft. Dit is echter niet geval. Doordat de arbeider een groote rusttijd verkrijgt, kan hij Doe er Klooster Balsem op ia het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, suivert ea er blijven gtéa litteekena. Geen goud zoo goed" beter zijn krachten herstellen en zoo doende meer presteeren. Nu geschiedt dit niet in een paar dagen en de meerdere prestatie zal ook niet direct ten voile de hoogere loonkosten com- penseeren, maar uiteindelijk zal het resultaat zijn, dat de totaalprestatie weer op het oude peil komt Dit wordt wel niet bewezen, maar toch in ieder geval waarschijnlijk gemaakt door de onderzoekingen van Abbe, directeur der Zeissfabrieken. In diens fabritk werd de werktijd verkort van 9 tot 8 uur, (verhouding 112'/a100). Het stukloon bleef gelijk. Ook het totale dagloon bleef onveranderd. De oor spronkelijke prestatie per uur op 100 stellende, bleek dat de prestatie Oer s'ukloonarbeiders was gestegen tot 116 2 na de tijdverkorting en die van de uurloonarbeiders tot 112. De laat- sten werden natuurlijk niet zoo sterk geprikkeld tot harder werken, omdat hun ioon toch hetzelfde was gebleven. Het resultaat is daarom buitengewoon mooi. Nu mag men hieruit niet con- cludeeren dat een grootere verkorting b.v. van 10 tot 5 uur hezeifde gunstige resultaat zal geven. In geen geval over korteren tijd en waarschijnlijk ook niet over langeren. Er is nl. een optimum arbeidsduur, bij welken de hoogste prestatie wordt verkregen. Veilenging daarboven of verkorting daarbeneden geeft prestatievermindezing en kosten stijging. my over het algemeen als een kluize naar, een hartstochtelyken, egoisti- schen kluizenaar. Ik houd er in het f algemeen meer van om my in mij zelf op te sluiten, dan om mij druk te ma ken voor anderen. Het is een heel, heel dwaze le venshouding, berispte Anstice met 'n zachten lach. Maar misschien bent u een beer met een gewond hoofd, voeg de zij er aan toe. Een beer, ja dat zou iedereen hier in de buurt kunnen bevestigen, antwoordde hij met een kort lachjo. Een gewond hoofd? Misschien ook dat. Het leven trommelt ons dikwyls op onze hoofden tot ze zeer doen. Maar zelfs al doet ons hoofd zeer, dan heeft het nog geen zin om in een hol verborgen te blijven om er over te piekeren hoe zeer het wel doet. Het is voor den beer ook wel eens goed om uit zijn hol te voorschijn te komen en weer met zijn kornuiten om te gaan. Sommige beren gaat dat slecht af, zei hij terwijl hy voortborduurde op haar humoristische beeldspraak. Sommige beren houden niet van ge- Ik vind het in één woord xelschap en apprecieeren hun kornui- schattig van u, riep Anstice impulsief, j ten niet. Zij mag u wel heel dankbaar zyn dat van een medemensch meer aan wilt nemen? Was het haar lieve, zachte stem, de schittering van sympathie in haar vriendelijke oogen? Hoe dan ook, er kwam een zachtere uitdrukking op Miles Harding's gezicht, de harde klank uit zijn stem was verdwenen toen hij antwoordde: Ik ben geen geschikt persoon om vriendschap aan te verspillen. Lang geleden heb ik het vertrouwen in m'n medemenschen verloren en ik heb nog niemand ontmoet, die mij het ver loren geloof teruggegeven heeft. Generaliseert u niet te veel? vroeg Anstice; en vindt u het wel bil lijk om, terwijl één menschelijk we zen tegen u gezondigd heeft, de menschheid over denzelfden kam te scheren. Die logica begrijp ik niet. Of u het begrijpt of niet, doet niets ter zake, het is maar al te waar, flapte Harding abrupt uit, maar hij ging niet heen, zooals Anstice half en half verwacht had. Het is 't veiligste om zich niet met anderen te bemoeien i en niemand te vertrouwen. Op die manier bespaart men zich verdere te- I leurstellingen. u zich zooveel moeite voor haar geeft. Ik geloof dat tl tot die menschen be hoort, die tegen geen opoffering op zien als het er om gaat anderen te helpen. Dat weet ik nog zoo niet. Har ding's toon verzachtte zich zonder dat hy het zelf wist, omdat haar stem zoo vriendelijk klonk en er zoo'n innig- lieve glimlach in haar oogen en om haar lippen straalde. Men beschouwt Dat heb ik gemerkt, plaagde An- T"1*1 het een afschuwelijk, stice. Toen veranderde plotseling hardvochtlg standpunt, riep Anstice haar toon, ze keek niet langer met la- me' vuur- IE zou veel liever telkens met vuur. Ik zou weer in mijn medemenschen teleur gesteld worden, dan door het leven te moeten gaan met de ijzige gedachte dat er niemand op de wereld bestaat dig. U vindt my misschien" vryposhg dle 8oed 8enoeg is om van te houden en bemoeiziek, maar ik zou u zoo °f dle waard is vertrouwd te worden, graag eens iets willen vragen. Hebt u 611 °Pvatting als de uwe vergiftigt 't zoo'n afkeer van de heele menschheid chende oogen in zijn ernstig gezicht, ook op haar gezicht kwam een ern stige uitdrukking. Dokter Harding, zei ze eenvon- beste wat in ons is. dat u heelemaal geen vriendschap Harding haalde even de schouders op. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatscbe Conranti rsmscmppy van yebzekking op met leven 11w 1 fSA 3ki^1 4 I IS op tvan* 17) t

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1