^Abdijsiroop Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! No. 99. Zaterdag 13 Dec. 1930. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. schoolmeester van Oostelbeers zich gewend tot de Staten-Generaal, met verzoek om ook bevrijd te mogen blij ven van inkwartiering, en daarop was den 16den Mei gunstig beschikt. Zoodra dit bekend geworden was, ontving de rentmeester der Geestelij- - leis omtreni de Hervormde Kerk aan de Haven. door I van der Hammen Nicz. XVII. In een mijner vorige artikels werd gesproken van moeilijke tijden, die in de 17e en 18e eeuwen, vooral in Bra bant, doorleefd werden. En niet ten onrechte. Inzonderheid van de in kwartiering van krijgstroepen hadden de burgers veel overlast. Moesten ook de predikanten in kwartiering gedoogen? In 's-Herto- genbosch niet, maar op alle andere plaatsen wel. Reeds den 14-den Augustus 1673 was door de Staten- Generaal eene resolutie vastgesteld, waarbij de Gereformeerde en Waal- sche predikanten in die stad daarvan verschoond werden. In April of Mei 1747 hadden de predikant en de ke Goederen, de Back, klacht op klacht van een groot aantal predi kanten en schoolmeesters, ook van die van Waalwijk, die eveneens van dien lastpost ontheven wenschten te worden; want de inlegering van sol daten was zoo erg, dat onderscheidene predikanten en schoolmeesters hun ne huizen daarvoor hadden moeten ruimen. Dientengevolge zond genoem de rentmeester den 9 Juni 1747 een missive naar Den Haag, waarin hij de vrijheid nam hun Edelmogenden voor te dragen of niet souden konnen goetvinden, dat alle predikanten en schoolmeesters in de Majorge van 's Bos ontheven mierden van de in- quartiering en dat hg mogt worden gelast, sulks generaliter aan alle re genten bekend te maken. Dit verzoek werd, bij resolutie van 12 Juni, niet alleen ingewilligd, maar deze resolu tie werd zelfs bindend verklaard voor de gansche Generaliteit. Heel ver Hepen zij soms weg, Tot hun moeders groot verdriet. Maar, wat Moeder er van zei, Beet'ren deden zij zich niet. Wordt vervolgd. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. TWEE DEUGNIETEN. Op een mooien zomermorgen, 't Was nog in de maand van Mei, Kwamen zeven kuikentjes, Elk gekropen uit een ei. Och, wat vond Moeder het prettig, Al die kleintjes om zich heen Of ze er goed op zou letten Neen, ontsnappen zou er geen Hoe ze zorgde voor de kleintjes, Vroolijk roependKlok, klok, klok. Opdat elk zijn deel van 't voer kreeg, Dat gestrooid was in het hok. Hoe ze smulden, hoe ze groeiden I En hoe blij de moeder was, Toen voor 'teerst met al haar kteuteis. Ze ging wandelen in het gras. Toen, niet langer opgesloten, ln de nauwe kippenkooi, Och, wat vonden toch die kleintjes. Heel die wijde wereld mooi En des avonds zei de Moeder; »We gaan slapen, gauw naar bed, Morgen vroeg dan sctiijnt de zon weer, Dan begint opnieuw de pret". Older Moeder's vleugels sliepen, Dan de kleinen heel de nacht. Och. wat zaten ze daar lekker, Qoed beschut, zoo warm en zacht. Eiken dag weer nieuw plezier. Mrar niet lang meer zou het duren Twee van 't zevental, wel, wel, Hadden soms heel rare kuren. Spoedig bleek het. dat die twee, Aan hun moeder zich niet stoorden, Deden soms als moeder riep. 0i ze het In 't geheel niet hoorden. Het was eens Sint Nicolaas- avond. Verleden week stonden er zulke heele mooie verhalen in over Sint Niolaas. en vooral ook dat wij niet alleen om ons eigen pleizler moeten denken, maar dat wij vooral om onze arme en minvermogenden moeten denken. Nu ga ik eens vertellen van 'n Sint Nicolaas - avond, waar ook aan anderen wordt gedacht. In de huiskamer van boer Kroos was het heel sM, alles zag er heel gezellig uit, maar het was zóó stil. dat men zou denken dat hier niemand in het heele huis was. Maar dat is toch niet zoo, want in de kamer d'r naast hoort men geritsel, niet van ratten of muizen, maar van papier, en het knippen der schaar, wie zou daar toch zijn Wel natuurlijk St N'Colaas. St. Nicolaas is aan het pakjes klaar maken en hij maakt er toch zoovee klaar, zooveel, er is haast geen eind aan. Maar daar slaat de klok vier uur, nu komen de kinderen gauw uit schooi dacht Sint en nu moet ik heel stil blij'en zitten, want in deze kamer mag niemand komen, ja zelfs Vader en Moeder niet. En de kinderen moeten allen om Kort nadat door de Staten-Generaal aan alle regenten in de Generaliteit last was gegeven, om buitengewone bedestonden te houden, was het be- eg" van Bergen-op-Zoom begonnen, en reeds binnen 2 maanden, nl.. den 16 September, viel dat meesterstuk van Coehoorn den Franschen in handen. In het volgende jaar 1748 viel ook Maastricht. Bij den vrede van Aken, 18 October 1748, werd door de Fran schen wel alles teruggegeven, wat zij veroverd hadden, en ook de barrière steden, maar toch had de Oostenrijk- sche Successie-oorlog ons land niets dan nadeel toegebracht. Zes dagen daarna kwam de Prins van Oranje in het vorige jaar, onder den naam van Willem IV, Stadhouder geworden met bijna onbeperkte macht te Waalwijk. Wij zijn Ds. van Roogen er zeer dankbaar voor, dat hij van dit feit zoo getrouwelijk en onder het op schrift vanTot -gcdagtenis van de nakomelingen aanteekening heeft ge houden in de handelingen van den kerkeraad. Deze aanteekening luidt aldus: In 't jaar 1748 kwam de armee van onsen Staat uit 't camp bg Breda sijn verblijf nemen op de Loonse hcgde, 'en getale wel van 40 dugsent man. In 'i laatst van Augustus vond men die de generaals daar bg behoorende ?7i namen de voornaamste haar verblijf 'n 'i hoofdquartier te Waalwijk, sijn- de 't logement van sijn Hoogheit, de Prins van Oranje, onsen Capitein-ge- aeraal, aan 't huis van Van Miert ge wed gemaakt, die aldaar niet aan- 'cwam als op Donderdag 24 October >7i nadat sijn Hoogheit op Vrgdag de armee had besigtigt en de geteekende vrede had gepubliceert, en op Satur- iag het Bosse Velt tot Vlgmen toe had wesen besigtigen, liet die vorst aan 't huis van den predikant aan Ds. Mol 1) weten, dat op Sondag voormid dag ten 10 ure sou te kerke komen, lelijk ook geschiede, sittende die loorlugte Vorst alleen in de regenten- bank, besprijt met een carmosijn flu weel. Ds. Mol predikte uit den 60 Ps- 8 en had sijn inlgding toegepast op sijn Hoogheit uit I Kon. 19 89. De collecte was voor de diacong 98 gul den, 5 stuivers, voor de kerk 57 gul den 19 stuivers 10 penningen en dus *e samen net 156 g.4 st.10 p. Des Maandags vertrok sijn Hoogheit met al den Hofstoet en in die week was de heele armee met al de generaals vertrokken. God geve de ratificatie van dien gewenschtcn vrede. •,,Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! i" r*-i*- ii~> tra iiir^s~e«rwiwina*4rfeaw' Een gewichtig punt in de geschie denis der Generaliteit was de verhou ding tusschen Roomschen en Protes tanten. Dat deze niet zeer innig was, behoeft geen betoog; toch moet men zich van deze minder aangename ver houding geen overdreven voorstelling maken. De omgang der gegoede Pro testanten en Roomsehen schijnt althans te Waalwijk eenigermate vriendschappelijk te zijn geweest, hoewel de laatsten het natuurlijk niet konden verkroppen, dat zij door een handjevol ketters werden geregeerd. De mindere klassen, dweepziek van aard en lichtelijk tot haat geprikkeld, waren fel op elkander gebeten, zoo dat scheld- en vechtpartijen iets heel gewoons waren. 2). Te Waalwijk bestond reeds lang voor 1548, vermoedelijk reeds sedert het jaar 1303 het jaar dat W. ste delijke rechten verkreeg een schut- tersvereeniging, het St. Jorisgitd ge naamd 3), welker ledental van 1640 tot heden bij uitzondering en dan nog alleen op het einde der 18e eeuw in dén Patriottentijd, een Protestant- schen naam aanwijst; wel een bewijs, dat de scheiding tusschen Roomsch en Onroomsch vrij scherp was getee- kend. De kerkeraad, die in vele op- zeven uur gegeten hebben en dan komen er 's avonds bij boer Kroos, nog wat arme vrienden die heel vei van Vader en Moeder vandaan zitten en mogen bij boer Kroos hun St Ni colaas komen vieren. En dan weet de boer wel dat de arme jongens ook niet overgeslagen worden. Het is nu acht uur, en in de mooie groote stille kamer van vanmiddag zitten wel 'n vijftien menschen bij elkander groot en klein. Moeder Kroos heeft 'n heerlijke ketel chocolade gezet, en allen ingeschon ken en nu wilde ze net met het heer* lijke gebak rondgaan, toen er gebeld werd. Vader ging naar de deur, en daar stond nu Sint Nicolaas, om binnen gelaten te worden. Wat waren die menschen blij en vooral toen Zwarte Piet ook kwam. en die had me toch 'n mand bij 'm, een mand, zoo groot dat de kleine Piet van acht jaar er heelemaal wel in kon liggen en de mand was wel 'n vijftig centimeter hoog En nu allen moesten naar die groote mand kijken vol met cadeautjes. Maar Moeder vroeg heel vriendelijk of onze goeie Sint Nicolaas ook een kopje chocolade—melk wenschte te gebruiken, en Zwarte Piet? Beiden hadden het hetl graag. En toen allen de kopjes leeg en iets fijns gebruikt hadden, werden de kop jes op de theetafel gezet, en nu stond Sint Nicolaas op en ging naar de zij kamer waar een heele oude Opa ziek (maar niet ernstig) lag, en daar bracht Sint een fijne mand met druiven. Wat was die opa blij En nu krijgen groot en klein een beurt. Sint Nicolaas zit maar pakjes uit te deelen. het eene cadeautje is al mooier dan het andere. En dan dien uitroepO dank U wel Sint Nicolaas. dank wel hoor. Nu had er iets heel prettigs plaats, wat hebben wij daarom gelachen. Moeder had met Sint N colaas een klein aardigheidje afgesproken, en wel dit. Sint Nicolaas zou Vader een heerlijke appel geven n.l. in een pakje. Vader pakte uit, en begon (zonder te schillen) te happen. Heerlijk zei Vader. Nu kreeg een vriend (van de huis- genooter) ook een pakje, en het was ook 'n appel. Ha, fijn dacht van Straten, dat is een fijn appeltje voor den dorst, en begon evenals Vader het even af te vegen op de mouw van zijn jas er daar deed hij 'n h*p. maar o wee, he> stuk dat hij er af wilde bijten kon ei niet af, want zijn tanden konden niet meer los komen, en daar zat hij me» 'n hooge roode kleur. Moeder zag het op eens en riep: kijk daar eens, en allen naar die richting kijkend begon, nen te proesten van 't lachen. Van S'raeten zat te trekken, te trekken met z'n vingers aan zijn tanden, totdat het opeens los liet en ook hij heerlijk mee begon te lachen. Maar wat was er nu gebeurd Moeder had een heele moöie zoete appel met wit garen door en door genaaid met een fijne stopnaald, en met een heele lange draad,[zoodat|toen hij er in hapte juist de draden tusschen zijn tanden kwamen. Wij moesten toen op dat moment zóó lachen, zóó lachen en Sint Nico laas en Zwarte Piet niet minder. Toen de mand opgedeeld was en allen nog eens heerlijke chocolade met Sint Nicolaas gedronken hadden gingen de kleintjes naar bed en droomde van Sint Nicolaas en Zwarte Piet, en de groote gingen naar huis heel blij en de boer en boerin hartelijk dankend voor een gezelligen avond en de Sint Nicolaas voor zijn mooie cadeautjes. J. F. D. H. UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 7 Dec. Hoop dat de brave Sint voor m'n lezers goed gereden heeft, niet alleen in den vorm van prachtige en practische ge schenken, maar ook op ander terrein; voor sommigen kan de H. Man misschien ter zake geestes- en gemoeds gesteldheid een weldaad ge daan hebben. Enfin, 's is nog geen Nieuwjaar en goede wen - schen bewaar ik maar tot d>en datum. 8 Dec. Heb met belangstelling uit voerig raadsverslag Sprang- Capelle gelezen. Zeer belang rijk besluit inzake wegenver betering, zoowel voor inwo ners als voor groot verkeer. Goed voorbeeld voor vele an dere gemeenten vooral in de zen tijd. Over wijze van op- dracht-geven zullen meenin gen terecht zeer uiteenloopen, dat is te begrijpen. Ik voor mij houd nu eenmaal van aanbe stedingen en prijsvergelijking. 9 Dec. Heb iets rond hooren gaan, omtrent geheele ontmanteling Ned. Herv. Kerk in onze plaats, waarvan nu reeds to ren en dak gerestaureerd zijn. 't Juiste weet ik niet, maai1 wel dat er iets hangende is en onderhandelingen gevoerd worden. Dat was mooi werk en onze gemeente zou een monument rijker worden. 10 Dec. Na uitslag loterijen Win- keliersvereenigingen moet mij iets van 't hart, n.l. dat de „Lotjes-verstrekking" nog niet in orde was. Waren weer talrijke deelnemende winkeliers die alleen lotjes gaven als men ze uitdrukke lijk vroeg en anderen die wat anders ver strekten; dat is geen juist standpunt. 11 Dec. Grootestraat vrijwel gereed gekomen. Nu volgt zeker spoe dig Stationsstraat. Keien als ik me niet vergis, ook vóór de Openbare en U- L. O.- school? Dat is toch niet ge- wenscht, zou ik zoo zeggen. Is daar misschien nog iets aan te wijzigen, vooral nu 't in eigen beheer gebeurt, naar ik meen. Nieuwe Raadsels. 1 49 letters vormen twee regels van een bekend Sinterklaas—liedje. 1—5—29—6 dient om over de rivier te zetten 33 9—10—11—34-21—44 het begin van den dag 24-26—3—8—22 gebruikt men bij de aardt ijks- kunde 15—2-31 herkauwend dier 23—47—25—32 tuingereedschap 4-12-13—14—43—48 zit aan den hond 26-37—38-40 gebruikt men in de school 7—42—45—46 slaapplaats van een kindje 27—28—18 ziet men ln een speeltuin 30 -20—39 soort van hond 41-5—29—35 tijdmaat 4929 lidwoord Maak uit de volgende letters een plaats In N Brabant. LOOAREZAND Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik iets waardoor vele schepen op zee vergaan, x medeklinker xxx soort van medeklinker xxxxx zeer breekbaar xxxxxxx plaats in Z Holland xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx Indisch wapen xxxxx plaats in de Betuwe xxx telwoord x medelinker Oplossingen van de vorige week, 1 Een goed geweten is een zacht hoofdkussen. 2 s hit hanna laatste hondenhok Sinterklaas flinkheid weiland braam aan s 3 Handwerken Albertine Noordwljk Daalder Weenen Emtnen Roos Kin En N Jongelui opgelet! In het nummer van a s. Zaterdag komt de uitslag van den St. Nicolaas wedstrijd OOM W1M ,r mum? - 'i' .v - - - I - s O Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij: Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Ft.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. i '1

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5