Toegewijd aan Handel, Industrie @n Gemeentebelangen. Elfde Volkstelling. BUI 10! 111 lilt (V li heeren-baai FEUILLETOfl JË3S2K" NUMMBR 102. WOENSDAG 24 DECEMBER 1930. S8e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Binnen enkele dagen zal op de geheete bevolking van Nederland een beroep worden gedaan om mee te wei ken aan de elide Volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek doet ons daaromtrent onderstaande mededeedngen. Wanneer men ze be waart en de volgende week naast de in te vullen kaarien legt. dan zullen ze het werk gemakkelijker kunnen maken. Het ondeelbare moment, waarop 't jaar 1931 zijn voorganger opvolgt, is het tijdstip der elfde volkstelling. Dit wil zeggen, dat deze telling beoogt, een overzicht te krijgen van debevoL king, zooals zij op aat middernachte lijk tijdstip is samengesteld. Het bevolkingscijfer, dat bij benade ring wel .bekend Is zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, is noodzake lijk, omdat het den wettelijken grond slag vormt voor de berekening van de bijdragen van het Rijk in de kosten der gemeentelijke huishoudingen. De bevolkingsregisters vormen een niet genoeg te waardeeren bron voor de kennis van dit steeds veranderlijke cijfer, maar geen menschenwerk is onfeilbaar en de bevolkingsregisters zijn afhankelijk van de nauwgezetheid waarmee de bevolking de voorgeschre ven aangiften doet. Een controle eens in de tien jaren is niet te veel. Maar bovendien heeft de nauwkeu rige vaststelling van het bevolkings cijfer nog ander practised e.n ook wetenschappelijk belang, en wordt in alle landen de Volkstelling benut om enkele gegevens te verza melen over de samenstelling der be volking, hare samenwoning, de be roepen, welke hare leden uitoefenen en zoo meer. Voor het verkrijgen van gegevens voor belastingaanslagen dient de Volkstelling niet. In de laatste dagen van December worden de Volksteilingkaarten huls aan huis afgegeven, in omslagen welke er één bevatten voor afzonderlijk levende personen, een aantal voor ge- gezinnen. Aan de gezinshoofden in dit laatste geval de taak om ze in te vullen. Is een lid van het gezin van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. afwezig, dan vult het gezinshoofd niettemin diens kaart in. Heeft hij gasten of tijdelijk inwonenden, dan worden hem, behalve de gele en witte kaarten (mannen en vrouwen), ook oranje en (of) rose kaarten voor tijdelijk aanwezigen uitgereikt. Is het geheele gezin afwezig en treft de teller dus als hij de kaarten wil afgeven niemand aan, dan zorgt het Gemeente bestuur voor de verdere afwerking. Begin Januari worden de kaarten weer opgehaald. De invuller heelt dus een paar dagen tijd om te doen wat van hem verlangd wordt. Zoo dikwijls hij zich voor een vraag gesteld ziet, waarop het antwoord niet eens voor al vaststaat, moet hij nagaanhoe is de toestand op 31 December te midder nacht wie maken op dat moment deel nit van mijn gezinwat zijn op dat moment dc beroepen van mij en van mijn gezinsleden en zoo verder. Ziehier de beteekenis van het „tijdstip der te ling", het nul uur nul tussciien oud en nieuw. De kaarien bevatten drieërlei. Op de voorzijde, heel bovenaan, staan vragen, wetke reeds door het Gemeentebestuur zijn beantwoord men moet ze nazien en, waar noodig, duidelijk zichtbaar verbeteren. Aiteen de leeftijd moet er nog worden bijgezet. Het „onderdeel" der Gemeente, waar men geboren is, heeft in hoofdzaak belang voor de Fnesche gemeenten. Aan denzelfden kant is, o^ der de dubbele streep, een reeks vragen gesteld, waarop antwoord moet worden gegeven. Vragen beantwoorden is lastig, maar vragen stellen niet minder. Om een en ander te vergemakkelijken, zijn aan de achterzijde der kaarten toelichtingen gegeven. De eerste vragen betreffen het gezin. Uit de toelichting blijkt, dat gezin is op te vatten als „huishou ding". Met „Inwonend" dienstpeisoneel wordt bedoeld personeel dat nacht verblijf heeft in het huis van het gezinshoofd. Bestaat dit personeel uit een gehuwd paar, dan vormt dit paar (al of niet mei kinderen) een afzon derlijk gezin. Hun kaarten behooren in een afzonderlijken omslag te liggen en door het hoofd van du gezin ie worden ingevuld. Voor inwonende familieleden wordt door het gezinshoofd opgegeven in welke beirekking ze tot hem staan (moeder, schoonzuster, enz.) Bij den Burgerlijken staat moeten gehuwden, ook als ze niet in dezelfde woning wonen, invullen „gehuwd". Zijn ze kraentens rechterlijke uitspraak „gescneiüen van talci en bed", dan vulicn ze dit laatste in. btj de vraag naar de kerkelijke gezindten is een reeks officieel bekende keikgenootscbappen en zelfstandige keikcitjke gebeenten in de toelichting opgegeven. Daaraan moet nog woiden toegevoegd het, t.a het atdiukken van de kaa icn bekend gcwoiden, kerk genootscnap „üeietuimcerue Keiken in hersteld vciband". In geval van iwijtcl omtrent den juisten naam van hei kerkgenootschap, waartoe men bchooit, kan mep opgeven bij wien men ter ketke gaat oi welke keik men bezoekt; de GcmeentcSccictaite zat er dan den juisten naam dij kunnen zetten. Wie niet tot een kerkgenoot schap gerekend wil woiden, geelt op „geen keikgenootschap". bsaiuwuoi- üing met „ouvcrscniitig" kan tot rats- veistand aanleiding geven, Invullen met een streepje tul twijid. Het een nog het ander is gcOoilootd. De beamwooiditjg der vragen naar de bezetting der besentkoate woon ruimten, vcietscht oplettendheid en juist inzicht. De euste van deze vragen is alleen voor gezinshoofden bestemd oij ue aanta>lcn, in 't antwooid tn te vutten, en aangevende samenstelling van het gezin, hebOen zij zichzeit mee te tellen. De volgende.vragen zijn zoowel 20. Ik heb hem er niet toe kunnen bewe gen om vriendelijk te schrijven, maar in elk geval, hij deed het en er bleek geen enkele reden te zijn om aan de wettigheid van het huwelijk te twij felen. En de man? Bent u over hèm nooit iets gewaar geworden? De oude dominee haalde de schou ders op. Niets. Die koppige oude gek u moet me niet kwalijk nemen dat ik me op deze wijze uitdruk, maar een an deren naam weet ik niet voor hem die koppige oude gek, weigerde perti nent nog verder op onderzoek uit te gaan. Hij stelde zich op het standpunt dat Antonia getrouwd was; dat was gebeurd en dat kon niet meer onge daan worden gemaakt. Ze had haar eigen bed gespreid en moest er nu maar verder op liggen, en verder trok hij zijn handen eens en vooral van zijn dochter en haar man af. Dan vrees ik dat ik er niet achter zal komen waar Donaldson en zijn vrouw na hun huwelijk woonden. reisden en geen vaste woonplaats hadden. Na een poos vertelde die ar me mevrouw Merring me, dat er tel kens brieven van Antonia kwamen met poststempels van verschillende, plaatsen, maar dat haar tyran van 'n man niet veroorloofde ze open te ma ken, nadat hij de eersten gelezen had. Als ooit een vrouw aan een gebroken hart gestorven is, is het mevrouw Merring. Ze is het verlies van haar dochter nooit te boven gekomen en tobde en treurde tot haar gezondheid volkomen ondermijnd was. En toen ze longontsteking kreeg, had ze geen greintje weerstandsvermogen meer en stierf ze in een paar dagen. U kunt me absoluut geen sleu tel geven met betrekking tot de fa milie van dien Donaldson? Absoluut niet. Ik ontmoette hem wel eens, toen hij in de herberg lo geerde, maar ik wist niets meer van hem dan van andere kunstenaars, die hier wel eens een paar weken komen schilderen. Onze kennismaking was hoogst oppervlakkig. Hij was een knappe jonge man, dat weet ik nog heel goed, met buitengewoon inne mende manieren; in elk opzicht een aantrekkelijke persoonlijkheid. Het was volstrekt niet vreemd dat 'n jong meisje, dat hier in de eenzaamheid was opgegroeid, zich door zoo iemand liet inpalmen. En nu bent u de voogd van haar dochter? Wat merkwaardig. Ik geloof niet dat er redelijke twijfel aan kan bestaan dat Hilary Donaldson, het meisje waarvan ik op de meest informeele manier de van de Antonia Merring, die u ge kend hebt. Maar ik wil wel eerlijk be kennen dat ik erg teleurgesteld ben, dat ik niet meer omtrent haar vader heb kunnen gewaar worden. Hij moet toch familieleden hebben; haar moe der trouwens ook en de familie komt toch in de eerste plaats in aanmer king om het meisje onder haar hoede te némen." Ik wilde dat ik u kon helpen, antwoordde de dominee vriendelijk, maar ik weet er al even weinig van als u. Het doet me leed dat Marion, i de jongste van de meisjes Merring, j in zoo'n ellendigen toestand is, zooals j u vertelt. Lieve hemel, wat was dat i een vroolijk, knap meisje Dominee Thompson bleef een oogenblik in gepeins voor zich uit staren en ging toen voort: J Uit uw mededeelingen krijg ik den indruk dat het jonge meisje heelemaal onverzorgd is achtergeble ven. Of vergis ik me daarin? Niet heelemaal onverzorgd. Sir Luke Framley, wiens auto haar moe der overreden heeft, heeft zich heel edelmoedig betoond. Hij stond er op om duizend pond op het meisje vast te zetten, zoodat ze in elk geval voor gebrek gevrijwaard was. Hij heeft zich buitengewoon gentleman-like gedra gen. Buitengewoon, buitengewoon!, gaf de dominee op een toon van ver bazing toe. Een volkomen vreemde, zegt u? Hij heeft Antonia heelemaal niet gekend? Neen, zij was een volkomen voor gezinshoofden als voor alleen wonenae personen. Onder de voor bewoning bestemde vertrekken moeten staapveitrekken wet worden meegeteld, die dan ook nog eens afzondettijk worden opgegeven, doch mogen bijvoorbeeld bergzolder^ en -kelders niet worden meegerekend, zelfs al is men door gebrek aan vol. doende woont utmte gedwongen zoo'n bergzolder of -kelder als woon- of siaaprutmie te georutken. Men vindt in au geval twee afzonderlijke vragen daarvoor aan het slot van deze ruottek. Gangen, portalen, vestibules zijn evenmin voor bewoning bestemde ver trekken dwingt te krappe behuizing bijvooioeeld een portaal ais nactu- verbujt in te richten, dan geldt hiervoor weer neizeltde ais voorde bergzolders. Evenzoo wanneer een tiall ats wacht kamer worat gebruikt. Daarentegen- mo.ten een badkamer waarin gestapen wordt ot otc ais linnenkamer wordt gebruikt, of een sene otc tot slaapvertrek dient, wel bij de woonvertrekken meegeteld. Het onderscheid is hier met zoo gioot als bij een bergzolder of kelder. In het algemeen tellen badkamers mee ats woonvertrek, tenzij ze slecnts bestaan In een afgeschoren ruimte b.v. onder een trap met douche ut wasch gelegenheid. Bedsteden, welke als kast of zoo worden gebruikt, lellen niet mee. Een voorbeeld; een gezinshoofd heeft voor zich en voor zijn gezin beschikking over 3 voor Oewontng bestemde vertrekken, waarvan er 1 dient als slaapvertrek; In zijn woning is I bedstede, als zoodanig tri gebruik. Bovendien heeft hij beschikking over 2 eigentijk niet voor bewoning be stemde ruimten, welke echter nood gedwongen toch bewoond moeien worden en wei 1 daarvan als slaap vertrek. De opvolgende vragen geven gelegenheid ai deze cijfers in de ge noemde volgorde in te vulten. Tot de lastigste vragen behooren die weike het beroep betnffen, omdat zich op dit gebied zooveel verschei denheid voordoet en het te doen is om een zoo gespecialiseerd mogelijk overzicht te kiygen van alle beroepen wtlke in ons tand worden uitgeoefend. Beoogd wordt bijvoorbeeld ten aan zien van hen, wier werkzaamheid ligt op het gebied van zaken, ondernemin gen, bedrijven of instellingen een splitsing te maken in 4 zoogenaamde ECHTS prihsche waarin mevrouw Donaldson zat, kwam in botsing met zijn auto door onvoorzichtigheid van den koetsier nog wel. Maar Sir Luke was geweldig onder den indruk van het-ongeluk en hield vol hij aansprakelijk was voor den dood van de dame en daarom ver plicht haar dochter te steunen. Ik moet zeggen dat ik zooveel edelmoe digheid niet bij hem verondersteld had. En Hilary had niet het minste recht op deze tegemoetkoming van zijn kant, want het was puur toeval dat het ongeluk met zijn auto en voor de poort van zijn buiten is gebeurd". Ik vermoed dat u geadverteerd hebt om bloedverwanten van meneer Donaldson te ontdekken? Ik heb links en rechts adverten ties geplaatst, maar zonder eenig suc ces. Het lijkt wel of die familie Do naldson van den aardbodem is weg gevaagd! Ik kan nergens een spoor van ze ontdekken. U vergeet één mogelijkheid, zei de dominé langzaam en nadenkend. Dat de man, die Antonia Merring trouwde, dat onder 'n valschen naam kan hebben gedaan, opdat zijn spoor later niet teruggevonden zou worden, j Hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik geloof, dat dit niet alleen een mo gelijke, maar zelfs een heel waai schijnlijke oplossing van het raadsel is. Een man die er niet tegen opziet een onwetend, jong meisje van haar familie weg te troonen op een manier zooals hij het Antonia heeft gedaan, is niet iemand die veel last van zijn geweten heeft. Tien tegen een dat hij beroepsposities a. personen, die in hun beroep als „zelfstandigen" moeten worden be schouwd dit zijn zij, die eigenaar zijn van een zaak, een onderneming, een bedrijf of een instelling of die voor eigen rekening zonder personeel hun beroep uitoefenen b. personen, die als bedrijfshoofden zijn te beschouwen, b.v. Directeuren van Naamlooze Vennootschappen of van Ci Speralieve instellingen, In het algemeen dus personen die aan het hoofd van zaken enz. staan, zonder dat zij daarvan eigenaar zijn. c personen, die in meer onder geschikte positie in een zaak enz. werkzaam zijn en belast zijn met toe- zicht over het gewone personeel (b.v. bedrijfsleider, opzichter, meesterknecht, depö of filiaalhouder, winkeldief e.d d personen, die als het gewone personeel zijn te beschouwen en dus geen der onder a, b en c beschreven posities innemen (arbeiders, waaronder ook voormannen, employés, beambten en dergelijke in een zaak enz. werk zaam) Om het mogelijk te maken de ver schillende door de bevolking uitge oefende beroepen in een aantal groote bedrljfsklassen en deze wederom In kleinere bedrijfsgroepen in te deelen, wordt voorts gevraagd den aard van de zaak, de onderneming, het bedrijf of de instelling op te geven, waar in men werkzaam is Vermel ding van de afdeeüng waarin men werkzaam is, is in vele gevallen on- misbaar om een juiste kennis van den aard van het opgegeven beroep te verkrijgen, b v. in een machinefabriek de afdeeling bankwerker!] Opgave van de bijzondere, in gebruik zijnde be naming van de werkzaamheid strekt al mede om het juiste inzicht in den aard van het beroep te bevorderen. Naam en adres van de zaak, waar men werkzaam is. worden gevraagd om gelegenheid te openen tot het vragen van nadere inlichtingen, ingeval de beantwoording onvoldoende is voor een juiste rangschikking. trouwd heeft. HOOFDSTUK XII. „ZONNESCHIJN". Mevrouw Derfield vraagt of ik bij haar kom, riep Hilary, terwijl ze van den brief dien zij in haar hana hield, opkeek naar juffrouw Dunbar, die aan het eind van de tafel koffie stond te schenken en daarop naar Tony, die ham aan het snijden was: ze schrijft dat haar broer heelemaal niet goed is en hij zijn kamers moet houden. En ze schrijft verder en fin, leest u zelf maar, en Hilary gaf den brief aan juffrouw Dunbar, die het met de grootste aandacht las. „The Hall", Grantley. September 30. Lieve Hilary, Ik weet mij geen raad van verve ling en het huis hier werkt vreeselijk op mijn zenuwen. Ik kan hier niet vandaan, omdat mijn broer er op staat dat ik hier blijf, en het mooiste er van is, dat ik hem haast niet zie. Hij is erg afgetrokken en blijft haast den heelen dag op zijn eigen kamers, dus ik moet mijn heil maar in mijn eentje zoeken, iets wat ik ontzettend saai vind. Ik zou het erg gezellig vin den als je zoo gauw mogelijk bij me kon komen. Ik zou je al eerder ge vraagd hebben, maar mijn broer wilde absoluut geen vreemden om zich he»n hebben. De Echo van het Zuiden, WailwQbscif en Langstraatsclie Conrant, 20~50 ct.per ons Beantwoording met algemeene be

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 1