6 en 81 ir. en 8.80 li. 6 en 81 if. Zaterdag 8 nnr. Donderdag en Vrijdag Zaterdag en Zondag MARIA JACOBINI. GEMEENTERAAD. woofdingen als „arbeider* of „werk man" is het blijkt wel uit het boven staande geheel onvoldoende. Wederom een voorbeeldeen „ster ker" in de N.V. Textielmaatschappij „Twente* heeft op te geven dat hij is „sterker" in dienst van een ander „ja" en wel bij „de N V. Textiel maatschappij Twente" te „Hengelo". Textielfabriek", afdeeling „weverij". Bestuurder, „neen", belast met toezicht „neen". Personen, die meer dan één beroep uitoefenen, vermelden alleen hun hoofd beroep, nnmelijk dat hetwelk de voor naamste dagtaak vormt Gepenslon— neerden geven op„zonder beroep" wanneer zij tenminste geen beroeps werkzaamheden meer verrichten. Doen ze dit wel dan geven ze deze werk zaamheden als beroep op, ook al vormen ze geen volledige dagtaak. Wie uitsluitend leeft van rente, uit- keeringen en dergelijke, vermeldt: „zonder Beroep". Wie hoofdzakelijk leeft van huizenbezit (verhuren) geeft op„huizenexpioitani". Bijzondere moeilijkheden geeft het tellen van schippers en woonwagen bewoners. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor deze personen zonder vaste woonplaats. Wanneer voor hen of door hen telkaarten zijn ingevuld en ingeleverd, wordt hun daarvoor een ontvangbewijs uitgereikt, dat zij gedu- rende de maanden Januari, Februari en Maart 1931 moeten toonen aan eiken ambtenaar van het Openbaar Qezag, die daarom vraagt. Het is van belang, dat zij er op letten dit bewijs gedurende die maanden goed te be— wsrcn* In de omslagen bevinden zich ook groene kaarten. Deze dienen voor de Bedrljfstelling welke gelijktfldig met de Volkstelling zal worden gehouden. Hierover wordt een afzonderlijke mede- deeling uitgegeven. Tenslotte nog een korte mededeeling over een afzonderlijk onderzoek, dat op 31 December in een aantal gemeen ten vanwege de Nederlandsche ver— eeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V O.) zal worden ingesteld, doch dat geen deel uitmaakt van de volks telling. De bedoelde vereeniglng hecht er terecht groote waarde aan, zoowel uit wetenschappelijk oogpunt als om hel pend te kunnen optreden, in het bezit te komen van een overzicht van die inwoners van ons land. die lijden aan lichamelijke of geestelijke afwijkingen. Een eerste stap hiertoe zal worden gedaan door de besturen van een aan tal gemeenten, welke zich op uitnoo- dlging van de vereeniging AVO. daartoe bereid hebben verklaard en wel door aan de volkstellers, die de volkstellingsiormulieren rondbrengen en ophalen, tevens ter uitreiking mee te geven afzonderlijke vraaglijsten, tot dit doel samengesteld. Ofschoon de beantwoording van deze vraaglijsten, welke buiten de volkstelling vallen niet verplicht is verdient het wel aanbe veling door een juiste invulling mee te weraen aan de door de vereeniging A.V.O. ondernomen poging, welke niet anders beoogt dan het belang der bevolking zelve. die steeds klaar stond wanneer ge vraagd werd de belangen der gemeente te behartigen. v. d. Pluljm was niet iemand die uitmuntte door schoone woorden doch hij heeft in zijn kwaliteit als vertegen woordiger der arbeiderspartij veel voor de sociale belangen der arbeiders gedaan. Laten wij hopen dat v. d. Pluijm hierboven het loon ontvangt voor het vele goede dat hij heeft ge daan. R AAMSDONK. Vergadering van den raad dezer ge meente van Zaterdag 20 December onder voorzitterschap van den Edel- Achtb. Heer Moons, burgemeester. Er was groote belangstelling op de publieke tribune. Na opening gedenkt de voorzitter het deze week overleden lid dhr. R j. van der Pluljm, ongeveer in de vol gende bewoordingen: Vanmorgen hebben wij de droeve taak vervuld om ons medelid v. d. Pluijm naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. In dhr. v. d. Pluijm ver liezen wij een zeer onbaatzuchtig lid, De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Mededeeling van Ged. Staten dat zij hunne voorstellen inzake de jaar wedde van burgemeester en secretaris in verband met de tijdsomstandigheden intrekken. Goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschr^vin- gen. Proces-verbaal van kasopname bfl den gemeente—ontvanger en bij den keuringsdienst. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. I Verzoekschrift van J. G. Simons om zijn pensioen als veldwachter met 14 pCt. te verhoogen. Dit verzoek zal naar H. M de Ko ningin worden doorgezonden. 'n Verzoekschrift van enkele land bouwers van het Dombosch, en een verzoek van de R K. Werklieden vereeniging. Deze stukken zullen jn geheime vergadering behandeld worden. 2 Ontwerp—besluiten tot't aangaan eener rekening-courant- over eenkoms met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Wordt goedgevonden. 3. Ontwerp—besluit tot verhuur in het openbaar van het vischwater in en om den Dombosch. De pachtstermijn van 6 jaar is af geloopen. B. en W. stellen voor het water opnieuw opnieuw voor 6 jaar te verhuren. De heer Zijlmans zou het water in het Dombosch liever niet verhuren. De voorzitter antwoordt dat er ook bedoeld is alleen buiten het Dombosch, daar het Dombosch zelf geen visch water heeft. Er is echter geen bezwaar tegen de terminologie eenigszins te wijzigen. 4 Alsvoor van het grasgewas van het perceel rondom het noodslacht— gebouw en van de zijbermen van den Nieuwen Weg. Ook hier is de huurtermijn verslre ken Het gewas zal opnieuw verpacht I worden. 5 Aanvrage R.K. Meisjesschool te Raamsdonk, om beschikbaarstelling der benoodigde gelden voor aanschalfing van schoolmeubelen, met ontwerp besluit. Door het Schoolbesiuur worden ge vraagd 3 schoolkachels en 1 boeken- kenkast, volgens de Onderwijswet moeten deze worden toegestaan en B. en W. stellen dan ook aldus voor Wordt goedgevonden. 6 Benoeming lid Schoolcommissie, wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Schoenmakers. De heer Schoenmakers wordt bij acclamatie herbenoemd. 7. Benoeming lid Burg. Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer J. R. van Wageningen. Deze en de volgende stemmingen worden op verzoek van den heer van Woerden schriftelijk gedaan. De heer van Wageningen wordt herbenoemd met 10 stemmen tegen 1 op den heer L. v. d. Mare. 8. Benoeming leden der commissie van Fabricage, wegens periodieke aftreding der heeren A. J. v. d. Pluljm, H. Rombouts en J. C Kanters. In de vac. v. d. Pluljm wordt her kozen de heer J B. Zijlmans met 6 stemmen. De heeren Rombouts en Kanters worden herbenoemd met resp. 1 stem op dhr. Netten en J. Zijlmans. 9 Benoeming leden Lichtcommissie, wegens periodieke aftreding der heeren J. B. Zijlmans, D. Lankhuijzen Szn. en j. J. de Jong. Deze leden worden allen herbe noemd, resp met 1 stem blanco, 1 op H. Netten en 1 blanco. Stemopnemers waren dhr. Zijlmans en de Bruin. 10. Ontwerp—besluit tot wijziging der gemeente—begrooting, dienst 1930 Wordt goedgevonden. De heer D. Lankhuijzen Szn., vraagt of het niet mogelijk is de ingekomen adressen in openbare zitting te be handelen. De voorzitter wil hierover in geheim comité nog nadere mededeelingen doen. De heer de Jong klaagt over de slechte afwatering bij de Zwanensteeg, die nog al van ernstigen aard schijnt te zijn. Spr. vraagt of hierin geen ver betering gebracht kan worden. De voorzitter merkt op dat daar voor enkele jaren een riool gelegd is, misschien hapert daar iets aan. Spr. zal het onderzoeken. De heer van Woerden heeft een contract in handen gekregen betref fende verhuur van middenstands- woningen spr. wil dit in besloten vergadering bespreken. De heer Zijlmans vraagt ofhetelec- Irlclteitsnet aan den Nieuwen weg niet verzwaard kan worden, wanneer daar enkele dorschmachines werken heeft men bijna geen kracht. J en daar dan zal het bioscoopminnend publiek wederom in de LUXOR kunnen genieten van enkele groote filmwerken zooals er tot heden weinig vertoond zijn. Openen wij ons Kerstprogram met de schitterende film Inde hoofdrol 'swerelds beroemde acteur EMU. JAMMINGS. De Straat der Zonden! De straat die voert van kwaad tot erger. JANN1NGS in zijn geweldige rol van Koning der Londensche sloppen, een ruwe bruut uit de treurigste misère-steegjes van Soho. Een verhaal van arme drommels en dronken beestmenschen. Verioonen wij een kunstfilmwerk van onbeschrijfelijke schoonheid, hetwelk getiteld is In de hoofdrol de beeldschoone en wereldberoemde film-actrice Het is een groot Russisch filmverhaal van liefde en opoffering, uitsluitend voor de hoofdvertolkster geschreven. Een prachtig bijprogram gaat dit hoofdnummer vooraf, zoodat we een ieder aanraden dit filmprogram bij te wonen. Door een bezoek te brengen aan de LUXOR BIOSCOOP heeft men de vaste overtuiging niet te leur gesteld te worden. Luxor geeft het beste van het beste. Bespreekt uwe plaatsen. Telefoon 66. Entrée als gewoon. Bij elke film een geheel nieuw bijprogram, zooals de LUXOR deze gewoonlijk brengt, dus dol-komisch. in beter in onderleg kan werken, om het net te,verzwaren voor dien enkelen keer dat gedorst wordt, zou bezwaar lijk zijn. De heer Zijlmans vraagt of het net niet kan doorloopen onder de spoorlijn De voorzitter kan op deze techni sche vraag geen antwoord geven. De heer D. Lankhuijzen Szn. merkt op dat het net ne* slechts Iets zwaar der behoeft te zijn, misschien kan daar wel iets op gevonden worden. De voorzitter zegt dat het 's winters slechts enkele keeren voorkomt, dat men tezamen dorscht, vooral nu de combinatie een machine heeft aange schaft. Het net is op dat punt juist het zwakst. Spr. zal er met den heer Blanke over spreken, en zoo noodig de kosten vragen. De vergadering wordt hierna geslo ten en de raad gaat over in geheim comité. HERPT EN BERN C.A. Spoedelschende openbare vergade ring van den Raad der gemeente Herpt c.a. gehouden op Vrijdag 19 Dec 1930 des v.m. 11 uur. Ingekomen een circulaire van Ged. Staten met mededeeling dat zij voor- loopig de voorgenomen herziening der jaarwedden intrekken. Nader schrijven van den N C B. inzake het oprichten van een destructor. De N.C.B. deelde mede dat niet kan worden voldaan aan het verzoek dat zoover voor andere kringen of gemeen ten meer gunstige voorwaarden ge maakt werden, dat deze ook moesten dienen voor de gemeente Herpt. De Voorzitter kan niet begrijpen welke bezwaren die bepaling kan hebben. De heer van Hooren zegt dat de mogelijkheid bestaat dat andere pro vinciën later voordeellger contracten afsluiten dan Noord—Brabant. Nog wordt medegedeeld dat voor 1932 iedere gemeente een destructor moet hebben om het afgekeurd vleesch te vernietigen. Eenige discussie ontstond hierover waarna besloten werd de bezwaren mede te deeien aan den N.C.B. Vervolgens komt aan de orde het punt der agenda waarvoor deze ver gadering is belegdVoorstel van Burg. en Weth. tot ontslag van huur van de pachten van het bouwland aan den Bernschen Dijk in verband met de werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat met het oog op de behoefte aan werk die zich openbaart, het noodig is dat voorzie ningen worden getroffen, temeer daar hij het veel beter vindt werk te geven dan ondersteuning te verschaffen, vooral nu de mogelijkheid bestaat om werk te geven door het land aan den Bernschen Dijk in orde te laten bren gen. Het is nu gewenscht de pachters der perceelen eerst te ontslaan om dan vrijheid te kunnen hebben om werk te geven. Het plan was om aanvan kelijk met een perceel te beginnen, wat beter is dan alles onderhanden te nemen. De heer de Wilt acht het gevaarlijk om alles kwijt te schelden, terne-r daar de huren nu toch wel binnen- comen. De heer Couwenberg vreest dat niet allen het land kwijt willen. De heer v d. Broek vindt het een zeer gevaarlijke onderneming. De werk loosheid acht spr. een gewoon winter- verschljnsel. Spr. vindt het een zeer gevaarlijk pad, en op den duur zou Herpt een aantrekkingspunt worden voor werkloozen, omdat hier zulk een werk verschaft wordt. Bovendien zou het plan groote kosten kunnen mee brengen. De heer van Herpt Is het volkomen met den Voorzitter eens dat het beter is werk te geven dan ondersteuning te verschaffen. Hij acht het ook een plicht der gemeente om daartoe over te gaan. Het standpunt van den heer de Wilt acht spr. verkeerdiemand die werkt mag wel wat verdienen ook. De heer van Bokhoven zou met perceel 1 willen beginnen. De Voorzitter zegt dat de moeilijk heid juist daarin zit met welk perceel begonnen moet worden. Perceel 1 is in huur bij een niet—inwoner der gemeente en spr. begrijpt dat het een vreemde Indruk zal maken iemand te ontslaan die buiten de gemeente woont en inwoners niet te ontslaan. De heer v. d. Broek vindt de werk loosheid geen aanleiding om tot werk verschalfing over te gaan. In het winterseizoen is er altijd slapte. Spr. vindt het mooi dat werkloozen aan werk geholpen worden, maar men moet met het oog op komende jaren ook rekening er mede houden dat het de eenigste gelegenheid is om werk te verschaffen. Spr. vreest dat ook anderen, die nooit werken, thans zullen comen, en stelt daarom voor alleen cosiwinners in het werk te stellen. Des voorzitters bedoeling is in besloten vergadering een regeling te treffen die de instemming van den *aad heeft. Spr. zou willen beginnen met gezinnen gelegenheid te willen »even wat te verdienen, De onder steuning van het Armbestuur is meestal te gering voor het huisgezin. Zijn er huishoudens die het hard noodig hebben, dan vindt spr. het oecono- misch met werkverschaifing te beginnen en een tarief vast te stellen wat redelijk is. De heer de Wilt vreest dat het geheele complex renteloos zal blijven liggen. De heer Verhoeven vindt den toestand ter plaatse erg ongunstig. Moet de huur doorgaan, dan wordt het nog erger en vreest hij dat de verplichting om haver te zaaien niet zal opgevolgd worden Weth. Verhoeven zou eerst bij de gemeentenaren beginnen. Wanneer niemand zich er tegen verzet wil de Voorzitter met het laatste meegaan, wat besloten wordt. Hierna ging de Raad over in ge- heime zitting, erkend DE BESTE LUXOR BIOSCOOP hebben. Nu blijft hij echter vrijwel voortdurend in een zijvleugel van het huis, zoodat hij er niet den minsten last van heeft, als er logé's zijn. Ik reken er op dat je zoo gauw mogelijk komt om mij uit mijn eenzaamheid te verlossen. Doe mijn hartelijke groeten aan juf frouw en mijnheer Dunbar en bedank hen vast dat je zoo lang hun gast hebt mogen zijn. Binnenkort hoop ik dit persoonlijk te doen. Je zeer toegenegen Anstice Derfield. Het spijt me dat je gaan moet, Hi lary. Juffrouw Dunbar keerde zich naar het meisje toe. We zullen je vreeselijk missen en de arme mevr. Gardener ook, om van kleine Babs niet te spreken. —Ik zal u allen ook vreeselijk missen. Hilary keek naar de tante, niet naar den neef, toen ze deze woor den sprak. En het zal mij vreemd te moede zijn als ik de kleine dribbel voetjes van kleine Babs niet meer hoor 's morgens. Vanmorgen nog trok ze mijn oogleden open, toen ik net deed alsof ik sliep ik was nog zoo vreeselijk slaperig en toen moest ik haar al van Roodkapje vertellen. Wat zal mevrouw Gardener wel zeggen als ze het hoort, riep juffrouw Dunbar uit. De Straat der Zonden. Vijf luie Nullen. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad dazar gemeente op Vrijdag 19 Dee. 1930 der. nam', half 3. Voorzitter de Edelachtbare Heer Mr. V. v. d. Hevelen. - Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. AAN DE ORDE: 1. Verpachting „Achterste Oudheus- densche weide". De Voorzitter zegt dat er een perceel niet door den vroegeren huurder op nieuw is gehuurd; zoodoende zai he, noodig zijn dit perceel publiek te doen j verpachten. De Raad kan hiermede accoord gaan. In verband met dit punt deelt de voor zitter nog mede, dat door A. Verdijk was verzocht om ontslagen te worden van de pacht van een gedeelte, zijnde 2 hont, van het door hem gepachte perceel. Een hont wenschte hij dan voor zichzelf te behouden. B. en W. konden zich hier mede echter niet vereenigen, aangezien hij het minder goede gedeelte kwijt wil de zijn en het beste stuk behouden. Daarop heeft Verdijk bericht, dat hi| wel bereid was -het geheele terrein te behouden, als de Raad goed vond, dat hij het gedeeltelijk aan anderen onder-ver huurde. Het is aan den'Voorzitter niet bekend of zulks hier meer is toegestaan, en hij vraagt daarover de meening van den Raad. De heer v. Herpt zegt, dat verleden jaar aan dienzelfde persoon ook vergun ning is gegeven om het land gedeeltelijk aan zijn zwager te verpachten. Spr. vindt dat er geen bezwaar tegen kan zijn om hem ook voor de nog resteerende jaren op deze wijze tegemoet te komen. Wordt besloten aan het verzoek van Verdijk te voldoen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een over eenkomst met den N.C.B. betreffende de destructie van afgekeurd vee en vleescti. Wordt besloten deze bekende over eenkomst aan te gaan. 3. Voorstel van Burg. en W ethouders tot het aangaan van een rekening-cou rant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De Voorzitter zegt, dat de overeen komst 1 Jan. a.s. afloopt. Momenteel is een maximum van 10.000.— gesteld. B. W. zijn echter van meening dat een maximum van 6000.voldoende is en stellen voor in de nieuwe overeenkomst het maximum op f 6000.terug te bren gen, waarmee de Raad zich kan vereen - gen. 4. Vaststelling Leges-verordening. In deze nieuwe leges-verordening door den Raad destijds goedgekeurd, z«n op verzoek van den minister enkele wijzi gingen gebracht. Aldus wordt ze thans definitief vast gesteld. Zij zal direct na afkondiging in wer king treden. 5. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is een schrijven inge komen inzake de voorgestelde salari herziening van burgemeester secretar en ontvanger. In verschillende gemeen ten is bezwaar gemaakt in dezen tij begrooting nog meer te hezwareneno Ged. Staten achten de ti|dsomstand ghe den den laatsten tijd zoodanig versiec terd, dat zij thans voorsteHen om ged rende 1931 de bestaande regeling van kracht te laten. De Raad kan zich hiermede vereen Niets meer aan de orde zijnde'a®' JNiets meer aan uc u.® niemand van de rondvraag wensen l bruik te maken, sluit de voorzitter,

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 2