die Bronchitis! lijsiroop Bestrijdt toch t AKKER'sJ^4 IM No. 102. Woensd. 24 Dec. '30. 53e Jrg. TWEEDE BLAD. kant te Drunen en Nieuwkuik, en Ds. J. 77. van der Hoeven, predikant te Loon-op-Zand. De tweede dag der vergadering ken merkte zich door een schijnbaar onbe duidend voorval. De ouderling van den Assem n.l. had zich over den pre- r nieuw beroep gedaan, n.l. op Ds. Sa muel van Wesel, predikant te Heu- men-Malden-Groesbeek, die de beroe ping aannam en den 24 Mei door Pro fessor H. G. Clemens werd bevestigd. Deze sprak des ochtends naar aanlei ding van Judas' brief, vers 23Maar behoudt anderen door vrees, en grijpt ze uit het vuuren haat ook den rok, die van het vleesch bevlekt is. De be vestigde sprak des namiddags over Psalm 122:8, 9: Om mijner broederen en mijner vrienden wil, zal ik nu spreken: vrede zij in u. Om des Huizes des Heeren onzes Gods wille, zal ik het goede voor u zoeken. (Wordt vervolgd). Iets omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XIX. De laatste jaren van het verblijf van Ds. van Rooijen te Waalwijk, waren op kerkelijk gebied weinig be langrijk. Op ander gebied echter trof die gemeente gedurende dien tijd een groot onheil; ik bedoel den brand van 1754, in de handelingen des ker- keraads aldus als memorie geboekt: Op den 7 November, Donderdag des namiddags ten 1 uur 1754, was te Waalwijk een seer vreeselijke brant, waardoor 15 groote huisen en eenige schuren in 't kort door de vlam ver teert mierden; maar God was nog barmhertig, doordien de wint, die wel sterk, was, uit den Suiden woey en daar bleef staan, anders sou met een Ooste-wint geheel Waalwijk en Be sogen in een uur tijts verteert sijn ge weest. Ds. Cornelius van Rooijen overleed den 25 October 1759 en werd den 31en van die maand, onder veel belang stelling, in de kerk begraven. Ruim 26 jaren had hij de Hervormde ge meente te Waalwijk met de grootste toewijding gediend. Behalve door zijn bewonderenswaardige zachtmoedig heid een echt kenmerk van een christelijk gemoed en zijne voor beeldige plichtsbetrachting, muntte hij ook uit door de zeldzame getrouw heid, waarmede hij allerlei belang rijke zaken in de handelingen van den kerkeraad heeft geboekt. Behoudens eene enkele uitzondering ik bedoel het verzet tegen Salomon Voltelen, wat hem nog niet eens heel euvel mag geduid worden heeft hij op ons steeds den indruk gemaakt van te zijn geweest een man met een innig gods dienstig gemoed, een braaf man. Hij ruste in vrede! o De vacature, ontstaan door het overlijden van Cornelius van Roogen, duurde van 25 October 1759 tot 24 Mei 1761 en kenmerkte zich door kleingeestig gekibbel tusschen enkele leden van den kerkeraad. Deze één lid, n.l. de diaken Cornelis Borgmans, was juist gestorven bestond uit dt ouderlingen Antonie van den Assem, Philippus Verhagen en Antonie Heer mans en de diakenen Cornelis van der Mooren en Arnoldus de Rooy. Tot het doen van een beroep op 'n nieuwen predikant werden daarbij nog gevoegd Frederik Vliedhoorn, als laatst-afgegane ouderling, en Leo- nardus van Bergeyk, als laatst-afge gane diaken. Gewoonlijk geschiedde de beroeping, gelijk bekend is, door 8 leden; daarom gaf Mr. Gijsbertus Nicolaus Oldenseel, als voor-laatst- afgegane diaken, in de driedaagsche kerkeraadsvergadering van 9, 10 en 11 December 1760 te kennen, dat ook hij, inplaats van den overleden Cor nelis Borgmans, recht had aan de be raadslagingen deel te nemen. Dit werd evenwel door de Gedeputeerden der classis en de consulenten, ten over staan van wie de beroeping plaats had, van de hand gewezen. Die afge vaardigden waren: de hoogeerwaarde heer Professor 77. G. Clemens, predi kant te 's-Hertogenbosch, de eerwaar de heer 1. M. 77. Hillebrands, predi kant te Ravestein; en die consulenten waren: Ds. G. P. Schonenberg, predi- dikant van Vierlingsbeek, Ds. van Zuiphen, die mede op de nominatie moest worden geplaatst, eenigszins beleedigend uitgelaten, en daarom wilden Antonie Heermans en Vlied hoorn, die een goed oog op dien predi kant schijnen geslagen te hebben, geen zitting meer in de vergadering nemen, zoolang genoemde ouderling zich te genover Ds. van Zutphen niet had ge rechtvaardigd. Toch werd de verga dering, onder protest der misnoeg den, die later appelleerden aan de classis, voortgezet. Nadat de handopening van den Raad van State was voorgelezen, werd om bijzondere, doch niet gewichtige redenen, geen twaalf-, maar een vijf tiental van predikanten opgemaakt, dat onmiddellijk verminderd werd tot op een zestal, waarop niet de naam van Ds. van Zutphen prijkte. Om deze reden verlieten Heermans en Vliea- hoorn in booze luim de vergadering. Het zestal werd nu verminderd tot op een drietal, zijnde de heeren Ds. Daniel Cornelis Marlijn, Ds. Johannes Henricus van der Hoeven en Ds. Haantjes, achtereenvolgens predikan ten te Leersum, Loon-op-Zand en Bru- chem-Kerkwijk. Daaruit werd nom- mer één beroepen. Den volgenden dag, 11 December, werd het instru ment van beroeping opgesteld en den beroepene toegezonden. Maar de misnoegde leden zonden niet zeer edelaardig eveneens een schrijven aan Ds. Martijn, waarin zij wezen op de slechte verstandhouding tusschen de kerkeraadsleden en op 't vermeende onrecht, hun aangedaan. Vermoedelijk om deze reden kwam nog vóór Nieuwjaar 1761 een bericht in van Ds^ Martijn, waarin hij voor 't op hem uitgebracht beroep bedankte. Dit bedanken gaf in de kerkeraads vergadering van 2 Januari er aanlei ding toe, dat de ouderling Heermans meer verwaand dan ingetogen, dunkt mij zich liet ontvallen: de wijl hij den heer Martijn niet mede beroepen heeft, hg ook geen dank baarheid van denselve verwagt. De brief van Ds. Martijn dien ik hier, niet omdat hij zoozeer uitmunt door innigheid van gedachte en onbe- rispelijken vorm, maar om te doen zien, hoe een predikant van vóór 170 jaren zich uitdrukte, wil afschrijven luidde aldus: Leersum, 26 December 1760. Eerwaarde Heeren en Broeders Dese dient om UEw. te melden, dat ik de beroeping, op my uitgebragt, in de vreese des Heeren overwoogeri hebbende, om reedenen tussen den Heeren en mijne ziele, niet anders kan dan voor deselven bedanken, gelijk ik dan ook in dezen doe; wensche dat de Heere UEw. een man na Zijn herte en na 't herte van de welmeenende onder UEw. gemeinte schenken, en UEw. doe gelooven, dat UEw. niet de saaken der menschen, maar de saak Gods en Zijnes kerks in desen te be handelen hebt, en dat UEw. eens in den grooten oordeeldag zult moeten rekenschap in desen geven. Godt zei ven, is mijn herte bede, geve UEw. hier zaligende indrukken van, opdat UEw. niet beschaamt gemaakt worde voor den Zoone des menschen. Na hertelyke en minzame groetenisse hebbe ik de eer van my met alle agting en liefde te noemen (volgt handteeke- ning). Den 12 Februari 1761 werd een GEMEENTERAAD. WASPIK. Raadsvergadering van Vrijdag 19 De cember nam. 6 uur. Voorzitter den Edelachtb. Heer P Dekkers. De belangstelling was zeer groot. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderc goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Mededeelingen. Bericht van Ged. Staten dat de voor gestelde jaarweddenregeling wordt inge trokken, in verband met de veranderde tijdsomstandigheden, zoodat de geldende reeeling nog gedurende 1931 van kracht blijft. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meenteraad indertijd besloot tot het aan staan van een geldleening van 10.000. Door de goede samenwerking tusschen gemeentebestuur, secretaris en ontvan ger, heeft men echter geen cent hoeven je verbruiken, zoodat 750.- aan rente bespaard zijn. Sur. brengt hiervoor hul de aan de betreffende ambtenaren. Ingekomen is de begrooting van de vv aren keuringsdienst te Breda, met een schrijven van Ged. Sta'ten over deze be grooting. De gemeente Waspik zal een aandeel van 390.61 te betalen hebben. Van den Min. van Arb., Handel en Nijverheid is een schrijven ingekomen betreffende de N.V. Waterleiding Mij. Noord-Brabant. De door de gemeente te gen de Mij. geuite grieven zullen bij af zonderlijk schrijven beantwoord worden. De Voorzitter zegt, dat in totaal 45 r»rocessen-v>vbaal zijn opgemaakt voor met-aansluiting. Dhr. v. d. Rijken verwondert zich er over dat de Minister nog niet op de grie ven tegen de Maatschappij heeft geant woord. De Voorz. zegt dat deze grieven bij afzonderlijk schrijven zullen behandeld worden. Dhr. v. d. Rijken klaagt erover, dat 't zoolang duurt voor de minister ant woordt; spr. meent dat hij allang tijd ge- n.°i? kaf^ om cen onderzoek in le stellen. Het publiek gaat er tegenover staan, meent spr. Weth. Vloemans. Die menschen heb hen altijd tijd genoeg. Dhr. Brokx vraagt of de Voorzitter er mets aan doen kan dat de verbaliseer den zoo'n hoog bedrag moeten betalen, spr. wijst erop dat men er in Waalwijk goed afkomt, doch in Breda kost het meestal 10. De Voorzitter geeft toe, dat het voor de menschen dikwijls bezwaarlijk is de boete te betalen. Spr. heeft hen dan ook aanbevolen en en ander aan den Kantonrechter uit te leggen. Dhr Brokx vindt het beter dat de Voorzitter eens met den rechter praat, dan komt er misschien meer van dan wanneer ieder het voor zich afzonder hjk moet doen. De Voorzitter merkt op, dat het kar dinale punt toch blijft, dat men moet aansluiten, ook al behoeft men slechts Tl.boete te betalen. Riiken wijst op de protesten die thans in de verschillende gemeenten oskomen. Jaren geleden heeft spr. deze kwestie al aangevoerd, doch eerst nu sciijjnt men tot de conclusie gekomen te zyn, dat de regeling glad verkeerd is. De Voorzitter zegt, dat indertijd een schema is ontworpen, hoe de opzet rendabel te maken; gaat men nu echter de perceelen herschaften, dan komt men tot heel andere uitkomsten. Spr. zou een betaling naargelang het verbruik het mooist vinden. j Spr. merkt nog op dat ook het bestuur der Mij. genoeg zijn best doet om een be tere regeling te krijgen. Weth. Vloemans. Ja, ze rijden in groo te automobielen rond! Dhr. v. d. Rijken meent, dat hier het gemeentebestuur moet zorgen dat de za ken in orde komen. Spr. geeft in overweging dat de voor zitter er bij den betrokken minister op kelen Hgt' Zaken sPoedi8 af te wik- ..De Voorzitter zegt toe, dat de kwestie zyn volle aandacht zal hebben. 3. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden, de heeren A. Maas, Dubbelman, v. d. Rijken, van Ier- sel en J. van Schjjndel, worden allen herbenoemd. Benoeming leden Stembureaux. Voor stembureau I worden gekozen de heeren Brokx en v. d. Rijken als leden, en Langerwerf en Verschure als plaats vervangers. Voor stembureau II worden tot leden eekozen de heeren Vloemans, Smits en Pruisers en tot plaatsvervangers de hee ren Rubbens, Rekkers en Ruijtenberg. Beëediging Armmeester. De Voorzitter zegt, dat de heer van Strien verhinderd is aanwezig te zjjn. Dhr. Verschure betreurt het, dat de betrokken armmeester niet aanwezig is. Spr. wijst op de landbouwcrisis. De groote prijsverlagingen blijken voldoen de uit de Statistieken. Spr. vraagt den heer Smits, die tevens voorzitter is van het Armbestuur, om welke reden het be stuur geen antwoord heeft gegeven op het schrijven der pachters om verlaging van de pachtsom. Het geldt hier een algemeen boeren- belang, meent spr. De Voorzitter acht dit ook een zeer voorname kwestie, die wel degelijk on der het oog gezien moet worden, want „Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) als het op het oogenblik iemand slecht gaat, dan is het wel den boer. Dhr. Smits zegt allereerst niet te we ten, waarom de armmeester niet aanwe zig is, doch in geen geval is dit omdat hij was in kennis gesteld dat dat schrij ven op deze vergadering zou behan deld worden. De Voorzitter vermoedt dat dhr. van Strien dezen avond niet heeft kunnen komen. Het schrijven beteekent niets, al was de armmeester hier aanwezig ge weest, dan had hij toch geen antwoord mogen geven, daar hjj geen raadslid is. Dhr. Smits vraagt zich af of deze be spreking wel in een openbare raadsvei - gadering thuis hoort, wanneer spr. ging antwoorden, zou hij misschien dingen moeten bespreken die niet voor open bare bespreking in aanmerking komen. Spr. zegt er zelf ook veel voor te voelen, hij heeft altijd zjjn medewerking ge toond voor de belangen van de pachters. Dhr. Verschure merkt op, dat het be stuur sedert het ontvangen van het ver zoek, 10 keer vergaderd heeft, hieruit blijkt z.i. wel voldoende dat men er niet veel voor voelt den druk die op de pach ters rust te verlichten. Smits. Als het bestuur van den Boeren bond een vergadering met het Armbe stuur had aangevraagd, was het allang voor elkaar geweest. Verschure. De Boerenbond heeft er niets mee te maken, het Armbestuur weet goed genoeg welken druk er op de pachters rust. Ieder moet er van over tuigd zijn, dat de boer zijn pachten niet kan betalen. Spr. kan zich niet indenken hoe het Armbestuur de boeren 12 maan den heeft laten wachten. Dhr. Brokx kan zich indenken dat de Voorzitter van het Armbestuur voorzich tig met zijn antwoord is. Spr. had het beter gevonden, indien dhr. Verschure hem dan ook tevoren van zjjn vraag in kennis had gesteld. Spr. zou graag enke le stemmen uit den Raad hooren, dan kan men misschien tot een besluit ko men. De Voorzitter zou de kwestie liever met gesloten deuren behandelen. Dhr. Smits wjjst er nog op, dat de allerarm sten eronder zullen moeten ljjden. Verschure. Wilt U dan die 46 boeren den kop indrukken, zoodat ze volgend aar ook naar het Armbestuur zullen moeten komen? Dhr. v. d. Rjjken dringt aan op be spreking in besloten vergadering; spr. meent dat de kwestie niet aan de orde was. De Voorzitter sluit hierna de discus sie om het punt straks met gesloten deu ren te bespreken. De Voorzitter deelt nog mede, dat de gemeente binnenkort verplicht zal zjjn een inrichting te hebben voor besmette lijke ziekten. Verschillende burgemeesters uit deze streek hebben een onderhoud gehad met den burgemeester van Breda, om te on derzoeken of er niet een schikking ge troffen kan worden, door een dergelijke inrichting te bouwen aan het St. Igna- tius-ziekenhuis. De inspectrice raamde de kosten hier van op 50.000.wat voor deze ge meente zou uitkomen op een jaarljjksch bedrag van 3 cent per inwoner. Indertijd is reeds door den raad in be ginsel tot toetreding besloten, nu vraagt spr. of men er zich mee kan vereenigen toe te treden, mits de kosten niet hoo- ger zjjn dan 3 cent per inwoner. Dhr. v. d. Rjjken vraagt of de kosten van onderhoud en materialen daarboven nog in rekening worden gebracht. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente altijd nog kan terugtrekken wan neer het contract niet bevalt. Ook de verpleegkosten zullen in het contract worden vastgelegd. Spr. acht het verreweg de beste en voordeeligste weg om hierbij aan te slui ten. Wordt met alg. stemmen goedgevonden. Dhr. v. d. Rijken heeft den Voorzitter schriftelijk eenige vragen gesteld be treffende de nieuwe belastingregeling, die allen naar genoegen beantwoord worden. Dhr. v. d. Rijken ziet het nieuwe jaar somber in; spr. vreest dat in deze slechte tijd veel menschen weinig belasting zul len opbrengen. Spr. vindt het onbilljjk maakt is. dat deze nieuwe verhoudingswet ge maakt is. De Voorzitter acht dit temeer een re den om zuinig te zjjn. Het mag een ge luk genoemd worden dat de gemeente nog eenige industrie heeft en dat de be- drjjven nog geregeld doorwerken. Spr. hoopt dat deze toestand zoo zal bljjven, opdat men niet met werkloosheid te kampen zal krjjgen. UIT HET DAGBOEK VAN PIETER POR. 24 Dec. Waar dit 't laatste nummer is dat vóór Nieuwjaar ver schijnt (en ik in dezen jaar gang afscheid moet nemen) wensch ik voor 1931: Aan sommigen een beetje meer gezond en frisch oor deel. Aan anderen dat zij bevrijd mogen blijven van critiek op hun daden, die natuurlijk van zelf goed en feilloos zijn. Aan derden in wat mindere mate de kwaal van „kruidje roer me niet". Aan weer anderen een weinig meer zelfkennis en zelfbeheer- sching en waardeering van anderer arbeid en meening. Tenslotte aan eenigen de gave des onderscheids tusschen personen en zaken, een blad en een vereeniging. Aan onze gemeente veel pros- periteit en spoedigst 10.000 zielen. Handel en industrie allen voorspoed en opbloei in 1931. Onze ingezetenen een nieuw raadhuisplan dat onze ge meente past en ook algemeene waardeering vindt. In 1931 een nieuwen Raad, Waalwijk waardig, en die de vragen en eischen des tijds kan bevatten en tot uiting brengen. De Redactie van dit blad heel veel waardeering voor haar werk en de administratie heel veel abonné's en advertenties. En met deze goede wenschen neem ik afscheid van de le zers van m'n Dagboek. Waar m'n functie me reeds sedert eenigen tijd elders riep en ik daarom niet zoo ver trouwd meer kan zijn met de plaatselijke toestanden, moet ik ontheffing vragen aan de redactie van dit blad als ver zorger dezer rubriek, die me dierbaar was geworden. Het spijt me zeer! Toen ik voor een paar jaar de redactie het voorstel deed, pen rubriek te openen, zooals ik die vroeger reeds elders in een blad verzorgde, stond zij er sceptisch tegenover. Doch ik heb mogen ervaren, dat zij er zich meer vertrouwd mee is gaan voelen toen bleek dat het nuttig en wenschelijk was in het algemeen belang hier en daar een por te geven, zoo dat men uit den dommel ge raakte, dat feilen die onze sa menleving, ons beheer, on» bestuur en z'n staf en andere openbare personen en zaken aankleven, eens wat meer voor het voetlicht werden gebracht. Daarom heb ik deze rubriek met genoegen verzorgd en ik ben overtuigd dat wij (Buur man en ik) nooit iemand be- leedigd hebben of verdacht gemaakt, al is natuurlijk al eens gewezen op een tekort, een fout. Ik dank de redactie voor 't in mij gestelde vertrouwen, dank die lezers die misschien belang in deze rubriek stel den en feliciteer degenen die van „porren" niets moesten hebben. Zij zijn er nu vermoe delijk, althans voorloopig, van bevrijd! Een rubriek waarin „ge pord" of waarin „eens wat ge zegd wordt", vindt men ge woonlijk erg aardig, maar als men meent, dat men, al is het maar heel in de verte, zelf eens even aangeraakt wordt, dan is „Leiden in last", dan is de schrijver een „onbenul lige", een „betweter", een „eenzijdige" of ik weet niet wat al meer. Critiek kan men niet verdragen, ook niet „am höchster stelle". Intusschen allen gegroet en bedankt. P. P. v- fSsSSÊISi Als elk (aar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude Jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronc itis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik' buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons i (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. De redactie betuigt den verzorger van het „Dagboek" besten dank. Zij is over tuigd dat hij daarmee veelal goed werk heeft gedaan in 't algemeen belang, al was de redactie het volstrekt niet al tijd met hem eens. Een zekere mate van vrijheid was hem eenmaal toege staan en daar wilden wij ons aan hou den. Een eere-saluut brengen wij hem voor de wijze waarop hii de rubriek verzorgde: al moest hij natuurlijk iemand wel eens porren, nooit was hij persoonlijk of beleedigend en wij we ten daarbij dat zijn werk tot uitgang had: het algemeen belang. Dat men in weerwil van z'n goede bedoelingen en werk in 't algemeen be lang hem (of liever met onbekendheid van den verzorger de redactie) sommi ge porren kwalijk nam, spruit louter (zooals P. P. terecht opmerkt) voort uit het feit dat men niet de minste critiek kon verdragen. Maar zonder P. P. zal er toch wel eens critiek moeten komen en daarvoor zullen we niet terugschrikken en wij. en wij alleen, zullen als steeds blijven beoordeelen, wat en hoe wij *t in ons blad wensohen. RED.

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 5