geneest lantskantoor Alle luiiitiitmrluiiHi ar w Dhr. v. d. Rijken zou hel wenschelijk vinden, indien de bewoners eens wat meer wisten welke verplichtingen het gemeentebestuur vanuit Den Haag wor den opgelegd; zoo derft de gemeente 'n bedrag van 4000.doordat de schip pers niet meer hoeven te betalen. De Voorzitter deelt mede dat bij aan besteding tot inners van havengelden zijn benoemd de heeren v. d. Born en A. Verschuren. De Voorzitter deelt mede, dat het noo- dig is geacht de wegen met bazalt in orde te brengen. De kosten hiervan zijn 6.70 per ton. De bedoeling was om het in Januari en Februari uit te voeren. Dhr. Brokx zou ook het gedeelte in den Hoek van Boven willen verbeteren. De Voorzitter zegt, dat het de bedoe ling was om dit gedeelte eerst met kool- asch in orde te maken, temeer daar an ders de kosten veel hooger zullen wor den. Dhr. Pruijsers zou het bazalt ineens op den weg willen gooien, daar er anders gewoonlijk veel verloren gaat. Dhr. Brokx meent, dat koolasch in Boven niet veel zal helpen. Dhr. v, d. Rijken zou toch ook in Bo ven verbetering willen brengen, de toe stand is daar onhoudbaar. Het voorstel B. en W. wordt aangeno men met 64 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Rijken, Ruijtenberg, Brokx en Smits. V. Destructie vee en vleesch. De Voorzitter leest het van den N.C.B ingekomen concept-contract voor. De Voorzitter heeft een onderhoud ge had met den heer v. d. Werff, die advi seerde het contract goed te keuren, be houdens enkele opmerkingen. Dhr. Brokx juicht de handelwijze van den Voorzitter, die het advies van een deskundige gevraagd heeft, zeer toe. VI. Adres subsidie Kerk te Waspik- Boven. De Voorzitter wil dit punt in besloten vergadering behandelen. Benige ingezetenen van Waspik pro testeeren tegen de subsidie van 5000. die indertijd gegeven is aan den kerke- raad te Waspik-Boven. Brokx. Dat zijn dingen die niet in besloten vergadering besproken behoe ven te worden, iedereen mag dat gerust weten. De Voorzitter zegt, dat eenige leden den wensch hebben te kennen gegeven dit punt in besloten vergadering te be handelen. Spr. zal de kwestie dan in stemming brengen. Wordt besloten met 73 stemmen deze aangelegenheid in geheime zitting te behandelen. Tegen stemden de heeren Ruijtenberg, Brokx en Pruysers. Hierna gaat de Raad over in geheim comité. BINNENLAND. Alg. R.K. Werkgeversvereeniging. Dezer dagen kwam het Federatie bestuur der Algemeene R.K Werk geversvereeniging in vereadering bijeen te 's Oravenhage. De F deraite-voor- zitter, de heer J P J Asselbergs deelde in den aanvang der vergadering mede, dat hij een herbenoemir g als voorzitter niet meer zou aannemen, ofschoon het scheiden van deze functie hem speet. De Vice—Voorzitter, de heer H W. O. Hellebrekers, luidde In hartelijke bewoordingen den scheidenden voor zitter uit, welke woorden door de bereiken ware het niet dat des morgens, toen men uit Boedapest wilde vertrek ken bij aanzetting der motoren de mtdder,motor niet goed in orde bleek te zijn. Alle pogingen om dezen motor weer op gang te brengen, waren vergeefsch. De post is op den trein gezet en wordt hedenavond in Nederland ver wacht zoodat zij in de eerste bestelling van Dinsdag zal kunnen worden op genomen Dit toestel is inmiddels in Amster dam aangekomen. De politie op CurcQao. De heer H. Meersma, inspecteur vergadering met applaus werden be- - bij de Haagsche politie, is, naar men Oproerige geest- De groote ontevredenheid die erop het oogenblik onder de verschillende volkeren heerscht, blijkt wel duidelijk uit het groote aantal revolutie en op stand berichten, dat we den laatsten tijd gehoord hebben. Begrijpelijkerwijs kunnen we deze zich s*eeds uitbreidende ontevreden heid voor een groot gedeelte toesch'lj ven aan den economischen crisis, waarvan het einde nog steeds niet inzicht is doch die integendeel nog steeds in heMgneid toeneemt. Blijkbaar is men geneigd overal de schuld aan de regeeringen te geven te oordeelen tenminste naar de vele ka binetswisselingen en de wankele positie die de regeering van vele landen in neemt. 't is de vraag echter of het wel goed gezien is in deze diepe depressie, die zich over de gehe.ele wereld enkele landen slechts uitgezonderd alle verwijlen te richten tot het verant woordelijke lichaam, dat zelf met de handen in het haar naar uitkomst zit te zoeken. De heftigheid en de langen duur van den crisis ioonen we! aan, dat deze niet de schuld is van enkele politieke hoofdpersonen, doch zijn oorzaak moet vinden in een fout in hei huidige maatschappelijke stelsel, terwijl daarbij ook het vermoeden van een aigeheele ondermijning der maat. schappij door groepjes raddraaiers, zich niet doodzwijgen laat Thans is de Spaansche regeering weer eerrs aars de beurt geweest, om te voelen hoe wankel haar positie is. Weliswaar schijnt de opstand in het voordeel der regeering beslist te zijn, doch heel gerust is men er nog niet op, de toestand in de verschillende steden is nog heel onzeker. De alge meene staking, die afgekondigd was, schijnt niet zoo veel om het lijf te hebben, tenminste in verschillende groote steden legde slechts een ge deeife der arbeiders het werk weer, terwijl in alle openbare bedrijven gewerkt wordt. Intusschen is het moeiiijk en juiste» indruk van een toestand te krijgen, daar de berichten uit Spanje zeer verward zijn en de regeering een strenge censuur heeft ingesteld. Ook uit Guatemala een der belang rijkste Staten van Middel—Amerika, worden thans oproer.berichten gemeld, wel een bewijs dat de onrust-golf j regeringsopdracht tegenover den rx- zich over bijna de geheele wereld keizer van Duiischland re kunnen uitstrekt. b!iJven vervullen. HSBBSBESilfifllElIËiiiË! Ds Indtsche P°stv,uchten- Men moet zijne advertenties plaatsen in een blad dat veel verspreid en ook gelezen wordt. krachiigd. Bij schriftelijke stemming werd hierop mr M P L. Steenberghe met alge— meene stemmen tof opvolger van den heer Asselbergs gekozen. Mr Steen berghe dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en verzocht mei het oog op persoonlijke omstan digheden een korten tijd van beraad, alvorens dtfi iiiiei de functie van voor zitter te aanvaarden De heer H W D. Hellebrekers werd bij acclamatie tot vlce-vooizltter her benoemd, terwijl vacature voor penningmeester in verband met de mededeelingen van Mr. Steenberghe werd aangehouden tot de volgende Federatie-vergadering in Februari 1931. Vier P N.l -Leiders veroordeeld. De vier leiders van de P N Idie gearresteerd werden na de huiszoekin gen op 29 December 19-9, beschuldigd van deelneming aan een vereeniging, weike ten doel heeft het verwekken van revolutie en opruiming tegen de regeering, zijn, nadat zij gedurende zeven weken voor den Landraad te Bandoeng terecht hebben gestaan, ver- oordeeld. De Landraad verklaarde hrn schuldig aan de hand van artikel 169 ter zake van de misdrijven, bedoeld bij artikelen 108, 109. 110 en 171. Ir. Soekarno werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Qatot tot twee jaar Maskoen tot r jaar en acht maanden en Soepriadinata lot r jaar en drie maanden, onder aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Ir. Soekarno heeft appèl aangeteekend. Het verdrag in zake een economische toenadering. De onderhandelingen, we'ke gedu rende eenige dagen te Oslo plaats hadden, tusschen de vertegenwoordi gers der Belgisch—Luxrmburgsche Economische Unie, Denemarker Nider- land, Noorwegen en Zweden, hebben zich in alle opzichten op een bevre digende wijze ontwikkeld, Die onder- handelingen hebben geloopen over een ontwerpverdrag inzake een econo mische toenadering, welke reeds In beginsel door de betrokken regeeringen was aanvaard en men is er in geslaagd den dtfinitieven tekst van dit verdrag vast te steilen. Bedoeld verdrag is gisteren op het departement van buitenlandsche zaken te Oslo geteekertd. De verschillende vertegenwoordigers hebben tezelfder tijd een protocol geteekend nopens nadere onderhandelingen tusschen de regeeringen der betrokken staten, waarin deze zich bereid verklaren verdere internationals actie, strekkende tot vermindering van hafidelsbeiem meringen en verbetering yan het alge- meene stelsel van het ruilverkeer, te zullen steunen en vergemakkelijken Men is vooris overeengekomen de reeds aangevangen samenwerking voort te zetten en de mogelijkheid onder de oogen te zier. orn de toepassing van het beginsel, aal ten grondslag ligt aan het hietbedoelde verdrag, uit te breiden tot andere bepalingen, die eveneens het wederzijdsch ruilverkeer zouden kunnen bevorderen. Raad van State. Naar wij vernemen is de oud- minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr J B Kan benoemd tot lid van den Raad van State, met gelijk tijdfge ontheffing van zijn functie als secetarlsgeneraal. Mr Kan is tevens benoemd tot ad viseur honorair van het departement, waaraan hij zoo langen tijd in ver scheidene functies verbonden was, een titel, oveereenkomende met den vroe- geren honorairen titel van raads adviseur, mede teneinde de meldt, benoemd tot hoofdinspecteur bij het politiekorps op Curagao. Hij zal in het begin van het volgend jaar de reis naar de West aanvaarden. Voorts zijn tien agenten benoemd tot brigadier bij het CurJSpBosche korps en eenige rechercheurs tot onder inspecteurs. Naar het Hdbl. verneemt, wordt irspecteur M. J. M. Gemmeke, van het bureau Warmoesstraat te Amster dam, ter beschikking gesteld van den gouverneur van Curagao, om daarop te treden als hoofdinspecteur bij den recherche-, vreemdelingen- en inlich tingendienst. De heer Gemmeke zal in den loop van Januari zijn bestem ming volgen. De gezant van Amerika. De gezant der Vereenigde Staten in den Haag, den heer Diekema, is kort na een operatie aldaar gestorven. Hij is met groote plechtigheid en alle militaire eer bijgezet Z n lijk is voorts naar Cherbourg vervoerd en wordt verder naar Holland (Michigan) over gebracht. BUITENLAND. De revolutie in Spanje. De gevluchte vlieger-majoor Franco een der aanstichters der Spaansche revolutie heeft medegedeeld, dat deze- revolutie eigenlijk door zijn toedoen is mislukt. Hij zou het koninklijk pa leis bombardeeren, wat het sein zou zijn voor algemeenen opstand. Toen hij z'n gruwelijk werk wou uitvoeren, zag hij rondom het paleis een groot aantal kinderen spelen, die natuurlijk slachtoffer zouden geworden zijn. Dat wilde hij niet en het bombar dement bleef uit. Men zal zich nu over verschillende landen versprei den en de plannen opnieuw uitwer ken. Koning Alfons moet abdiceeren, zegt hij, voor een rechtbank gedaagd en de republiek uitgeroepen. Koning Carol en Prinses Helena. De „Giornale d'Italia" publiceert 'n communiqué van de Roemeensche le gatie, waarin wordt medegedeeld, dat koning Carol eenige maanden geleden een schrijven heeft ontvangen van prinses Helena, waarin deze hem ver zoekt geen stappen te willen doen, om de echtscheiding ongedaan te maken. DRUNEN Zaterdagavond werd in calé Elehout een biljardwedsrrljd ge houden tusschen O O. O gevestigd aldaar en A. O P. gevestigd in caié v. Helvoht te Waalwijk. Da laatste partij kon wegens het sluitingsuur niet worden afgemaakt, doch deze zou den eind-uitslag wei- nig hebben btïivloed. De s'and was als volgt A OP M Staats G Staats H Kleljn v. Helvoirt 100 100 100 100 W. de Haan 100 500 0 0 0. F. van de Wiel 98 Q van Er,ge!en 51 M. v. d. Wiel 92 J. Bergmans 53 F. v. d. Zanden 90 384 wedstrijden, Aneta Vaz Dias meldt Het vijfde retourvliegtuig de P.H A.GA., dat tn 9 dagen van Batavia naar Boedapest was gevlogen, zou den tienden dag Amsterdam hebben kunnen enkele mooie Kerstliederen ten beste zal geven, zoodat den kinderen en *1 verdere belangstellenden een aange name avond te wachten staat. Op Donderdag, het hoogfeest' van Kerstmis zal na het Lof door het R.K. Zangkoor een prachtig mooie Kerstcantate worden uitgevoerd. Op Zondag 28 Dec. zullen de as pirantleden der Congregatie hun plechtige opdracht doen, waarna een uitvoering gegeven wordt in de groote zaal der Jongenscongregatie. ELSHOUT. Op Donderdagavond 25 Dec. zal door de zangvereeniging en Harmonie een uitvoering gegeven worden voor de mannen in de zaal der Jongenscongregatie, op Zondag a.s. zal dit geschieden voor de dames na het Lof. Op den le Kerstdag zal na het Lof door het Mannenkoor een Kerst- cantate worden uitgevoerd. NIEUWKUIK. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal op Zon- en feestdagen tusschen 8 en 21 uur mits thuis zijnde, bij den stationhouder A. Coppens het publiek gelegenheid ge geven worden tot het voeren van in- terlocale en internationale gesprek ken. Voor elk in bovengenoemd tijd vak aangevraagd gesprek zal een extra-kosten van 0.10 geheven wor den. Gedurende de a.s. Kerstdagen zal door de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in de zaal van het R.K. Verèenigingsgebouw een groote uit voering worden gegeven. Opgevoerd zal worden het drama „De Held der Eucharistie" en 't blij spel „De verdraaide Sectie". Evenals bij de vorige uitvoeringen zal ook ditmaal de belangstelling wel weer groot zijn. Vanaf 4 tot 18 Januari a.s. zal in het café Th. van der Geld door het aldaar gevestigde Kruisbooggezel schap „De Jonge Batavieren" een groot z.g. binnenconcours worden gegeven. Er worden voor dit concours ver schillende prachtige prijzen beschik baar gesteld, zoowel voor geluk als kunst. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Donderdag (le Kerstdag) des voorn', half 10. Vrijdag (2e Kerstdag) des voormid dags half 10. Zondag 28 Dec. des voormiddags half 10 en des namiddags 2 uur Ds. J. Fokkema. In de Geref. Kerk alhier hoopt Donderdag (len Kerstdag) des nam. half 6 op te treden Ds. J. Spier van Dussen. (Des voormiddags half 10 leesdienst). Alhier is een geval van besmet telijke ziekte, roodvonk, geconsta teerd in het gezin van A. Ophorst aan het Oosteinde. Bij de gehouden alg. ledenverga dering van de Coop. Stoomzuivelfabr. „De Toekomst", in het café van den heer J. van Zwietering alhier, werd in de plaats van den heer G. Heymans tot bestuurslid gekozen de heer H. Boer. De aftredende commissarissen de heeren W. J. van Campen, alhier en J. J. Pruyssers te Capelle werden her kozen. Gisteravond werd in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier onder lei ding van Ds. J. Fokkema en Adr. Jan- son, leider der vereeniging, met de kinderen der Zondagschoolvereeni- ging Kerstfeest gevierd. Door de Eerw. heer Ds. Fokkema werd op voor de kinderen zeer duide lijke wijze het Kerstverhaal uiteenge zet, terwijl door dhr. A. Janson een mooie Kerstvertelling werd gehouden. Een en ander werd door de kinde ren en de talrijk aanwezige ouders en belangstellenden met aandacht ge volgd. Door de kinderen werden verschil lende mooie Kerstliederen gezongen, begeleid met orgel. Ondertusschen werden de kinderen ruimschoots onthaald op versnape ringen, terwijl aan het einde geschen ken werden uitgedeeld in den vorm van boekjes, etc. Hoogst voldaan verlieten de kinde ren daarop het kerkgebouw. De Chr. Zangvereeniging „Ex celsior" alhier geeft D.V. op a.s. Vrij- KANTOREN: TI L B U R Q Boerhaavestraat 24. Telephoon 1625. Hoek Bossche weg. EINDHOVEN, Stratumsche Dijk 2A. Telephoon 3717. In de nederlaag gespeeld in café Qrevenbroek le Vlij. men. behaalde de biljart—club 0.0 O den len prijs, beslaande uit een prach- tigen beker. Deze is Zondag j.1. uitge reikt. De harmonie der Jongeng.con- gregatie is voornemens in Mei 1931 deel te nemen aan een muziek concours te Amsterdam. De verplichte nummer is reeds in studie genomen. DRUNEN. A.s. Vrijdag, 2en Kerst dag, des namiddags 5 uur, zal onder leiding van Ds. v. d. Vlugt, met de kinderen der Zondagschool in de Ned. dag (2e Kerstdag) des avonds half 7 Herv. Kerk het Kerstfeest worden ge vierd om den kerstboom. De heer Hus uit Elshout heeft, evenals vorige jaren, op zich genomen in het Ned. Herv. Kerkgebouw haar jaarlijksche uitvoering. De vereeniging heeft onder leiding 7 o van haar eminenten directeur, de de kinderen met een mooie kerstver- heer Alb. Christ van Capelle, die zich telling te verrassen. reeds lang als directeur een goeden Een en ander zal worden opge- j naam wist te verwerven, Ijverig ge luisterd door een zangkoortje, datstudeerd en kan dan ook voor dezen avond een programma aanbieden, dat wat het aantal nummers betreft, wer kelijk goed verzorgd mag heeten. Niet minder dan 14 nummers, waaronder naast een 9-tal kooren, een sopraan-solo, een bariton-solo, 'n trio voor sopraan-tenor en bas en een kwartet komen hierop voor. Van de kooren noemen wij o.m.: „Heer waar Gij zijt, woont de Vrede" van W. F. Kools; „Ons lied van de zee" van P. Hartog en „Zondagslied" van G. ten Braake. Voorts een bariton-solo Daar is een lied" van A. H. Fagel, 'n sopraan solo: „Schel toch wat zachtkens, hij slaapt nu zoo zacht", van E. N. Catlin en trio sopraan-tenor-bas„Kerst nacht" van G. Schellekens. Het belooft alzoo een mooie uitvoe ring te worden en we kunnen liefheb bers van zang gerust aanraden deze te gaan bijwonen; 't is tevens een ge paste ontspanning. Opening en sluiting geschiedt door haar eere-voorzitter Ds. J. Fokkema. CAPELLE. len Kerstdag des mor- gens half tien en des nam. half drie zal voor de Ned. Herv. gemeente alhier optreden Ds. A. v, Willigen. Zondag 28 Dec. half tien, 's morgens eveneens, des nam. half drie leesdienst. Onder leiding van Ds. A. van Willigen zal 2en Kerstdag des nam. 2 uur in de Ned. Herv. kerk alhier met de kinderen der Herv. Zondag, school het Kerstfeest worden gevierd. - Bij de Ned. Herv. gemeente alhier zijn herkozen als ouderling de heeren G. Koene en G. v. d. Schans en als diaken de heeren J. de Groot en J. v. d. Schans. Het 2de elftal der voetbalver, eeniging „Excelsior".speelde jl. Zon- dag voor de 2e klasse B. V. B. tegen Kaatsheuvelsche Boys II gelijk. Stand 1 1. Ds. A. van Willigen hoopt a.s. Zondag des nam. 2 uur op te treden voor de Ned. Herv. gem. te Waspik. Des avonds 6 uur hoopt Z. E. een spreekbeurt te Geertruidenberg te vervullen. De in de O. L. school in de Kom gevestigde bibliotheek zal voor. taan geopend zijn 'sMaandagsavonds van 7 71 /2 uur en Vrijdagsmiddags van 4-5 uur. -- A.s. len Kerstdag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk a/d Loon- schendijk optreden Ds. Ewoldt uil Raamsdonk. De heer C. Verhoeven heeft zijn benoeming tot ouderling der Ned. Herv. gem. a/d Loonschendijk aan genomen. len Kerstdag des voorm. half 10 en des nam. half drie uur zal in de Geref. kerk alhier leesdienst worden gehouden. De heer A. van Wijlen onlangs benoemd tot ouderling bij de Geref Kerk heeft zijne benoeming als zoo danig aangenomen. Vorige week Donderdag hield de Coöp. Aankoopvereeniging van landbouwersbenoodigdheden „Sprang Capelle en omstreken" w.o. een alge- meene ledenvergadering in de zaal van den heer J. Treffers aan 't Brug getje. Ruim half zeven opende de voorzitter, de heer H. Boer deze bij eenkomst en heete de aanwezigen welkom, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorlas, die ongewijzigd werden goedgekeurd en vasigesteld. Bij de navolgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding der heeren C. L de Rooij en A voor de Poorte werden beiden met algemeene stemmen herkozen. De aftredende commissaris, de heer H. v. d. Schans, werd eveneens her kozen. Allen nemen hun herbenoeming onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen aan. Tot leden der Commissie belast met het nazien der rekening over 1930 werden be noemd de heeren S. de Bie, J. de Bie en J. Sterrenburg, die zich de tweede benoeming lieten welgevallen Nadat nog besloten was deze week het pakhuis in de Nieuwstraat open

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 6