6° I Marktberichten. ^oarWyfee,.^ G«en Wo w.s c. te stellen op Zaterdag voormiddag en vervolgens weer op Dinsdag en Vrijdag van 's morgens 8 tot ll uur werd deze vergadering door den voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. De heer C. Oerlemans heeft zijn benoeming tot notabel der Ned. Herv. gemeente a/d Loonschendijk aangenomen. RAAMSDONKSVEER. De Kerstwij ding Zaterdag 20 dezer door de Ctir. Jongel. Ver. gegeven 3laagde ultne mend. Meer dan 150 personen woon den haar bi] en luisterden met den grootsten aandacht naar het ernstige woord van den WelEerw, heer Ds. Straling uit Oosterhcut. Op den avond van 2en Kerstdag zal het Kerstfeest met de Veersche Herv. Zondagsschoolkinderen gevierd worden in de Kerkmet de Dorpsche kinderen dienzelfden avond in de Dorpsche School. Toi onderwijzer aan een Chr. Mulo te Heemstede werd benoemd de heer P. Tijssen, onderwijzer aan de Veersche Chr. Mulo. Door stembevoegde lidmaten werden tot natabel gekozen de heeren O. J. Knaap J.Q.z. en Joh. van Gent. Als bewijs dat de oprichting van het Fonds .Hulp in Nood" door en voor leden van den Chr. Nat. Werk mansbond instemming vindt, moge dienen dat nu reeds meer dan 40 leden toetraden, Eersten Kerstdag zal ds Ewoldt optreden om half tien in de Dorpsche Kerk 2en Kerstdag om half tien in de Veersche kerk. DUSSEN. Openbare vergadering van den taad dezer gemeente op Dinsdag 30 December 1930, ten 3 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- Hngen. 2. Subsidie aanvragen a Landbouwcursus „Nieuwendijk". b. Wegencomiié „Land van Altena", c. Ned. Bond van Arbeiders In het Land- en Tuinbouwbedrijf, d. Consultatiebureau .Almkerk". te Sawangan 6000, te Doekoen 2000 en te Moentilan en te Salam circa 700. Een wederopbouw van de ge- troffen streek (indien dit althans mogelijk is) zal tonnen gouds kosten. Voorts moeten barakken worden opge richt. e. N.V. „ALAD". 3. Wijziging en af-en overschrijving begrooting 1930. 4. Destructie van Vee en Vleesch. 5 Electrificatie Peerenboom. 6. Belasting openbare aankondiging. 7. Vergoeding ex artikel 13 der L.O. wet 1920. 8. Vergoeding Volkstelling. 9. Benoeming armmeester Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 10. Benoeming leden Commissie tot wering van Schoolverzuim. 11. Aanvraag ingevolge art. 13 der Landarbeiderswet. GEMENGD NIEUWS. Geweldige uitbarsting van den Merapl. 700 dooden. Een hevige uitbarsting van den Merapi (Java) heeft Vrijdag groote verwoestingen aangericht. Aanvanke. lijk dacht men dat het aantal dooden beneden de 100 zou blijven, doch het doodencijfer blijft steeds stijgen en is thans reeds 700. Acht inlandsche dorpen zijn totaal verwoest, terwijl een uitgestrekte streek vruchtbaar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit, waardoor andere dorpen met verwoesting worden be dreigd. Duizenden vluchtelingen stroo men de steden van Midden-Java binnen, in veie gevallen van hun zinnen beroofd door de verschrikke lijke tooneelen. die zij hebben aan schouwd. Het geheele district Sroemboeng is een ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onder- aardsch gerommel is opgehouden. De resident, die het getroffen district be zocht, kwam in verscheiden huizen, waar de mannen en vrouwen, blijk baar uit angst voor de komende ramp, zelfmoord hadden gepleegd. De eruptie is een van de grootste catastrophen, welke Midden-Java ooit getroffen hebben. Men verwacht geen groote vermeer dering boven het getal van 700 slacht offers, aangezien de meeste dessas, ontruimd zijn. De resident, die in den loop van den dag het door de ramp getroffen gebied bezocht, ver klaarde, dat de toestand en de too neelen welke hij aldaar had bijge woond niet beschreven konden wor den. Het geheel maakt den indruk van een grijze desolate hel, waaruit vlammen opspuiten en verstikkende dampen zich verspreiden. Om eenig idee te geven van den enormen steun, welke vereischt wordt, kan worden medegedeeld, dat, globaal geschat, de resident van Magelang belast is met de zorg voor circa II000 vluchtelingen, nl. te Magelang 2000, Zich zelf doodgestoken. Bij de N. V. Smit en Co.'s Trans- formatorenfabrieken te Nijmegen had de 18-jarige H., die zich alleen in de fabriekswerken bevond, het ongeluk zich met een mes te steken. Hij verloor het bewustzijn en werd naar het Ca- nisius-ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Bijzonderheden om- trent het ongeval ontbreken. Nader wordt gemeld, dat de jonge man bezig was een dolk te vervaardigen. Toen hij het heft op het lemmet wilde bevestigen, plaatste hij den dolk met de punt op een knoop van zijn jas. Toen hij op het heft sloeg, schoot de dolk in het lichaam in de maagstreek. Hevige ontploffing bij Toulouse. In den afgeloopen nacht vond in een acethyleen-fabriek te Mancioux bij Toulouse 'n hevige ontploffing plaats, waarbij de fabriek voor een groot deel instortte en een 40-tal arbeiders onder de puinhoopen werd bedolven. Een begin van brand werd gebluscht en direct werd met het bergingswerk be gonnen dat echter door de duisternis ten zeerste werd belemmerd. In de vroege morgenuren was men er in ge slaagd 7 dooden en 12 zwaar gewon den uit de puinhoopen te bergen. Het ideale treintje. R. H. Aishton, president van de American Railway Association, heeft het volgende rekeningetje uitgedokterd. Als alle goederenwagens, die in 1929 in de U.S.A. beladen zijn, werden vervoerd met één trein, dan zouden daaivoor noodig zijn 1.000.000 loco motieven met evenveel bagagewagens, voor het personeel dat voor de bedie ning vereischt was. Neemt men voor al die wagens de gemiddelde lengte aan, dan zou de lengte van den trein wezen: Voor de machines 16 093 K M., voor de wagens 628.805 K M. en voor de bagagewagens 9149 K.M., bij elkaar 654.047 K.M. Als die trein met een snelheid van 30 mijl (ruim 48 K.M.) reed en van Chicago vertrok om 7 uur's morgens, dan zou het blok eerst na 564 dagen en ll uur weder vrij zijn het treintje zou zich dan 16 malen om de aarde hebben heengewonden. Kolendam pvergiftiging. Zondagmorgen bemerkte de zoon van het echtpaar L. Visser, in wijk C te Sliedrecht, dat de woning van zijn ouders gesloten bleef. Hij wist binnen te komen en trof daar zijn ouders bewusteloos aan een zware kolendamp hing in huis. Onmiddellijk werd de hulp van dokter Van Leeuwen inge roepen. De vader, een man van 71 jaar, overleed spoedig. De vrouw is met een zuurstofapparaat behandeld, hetgeen succes had Voor haar leven behoeft niet te worden gevreesd. Aan een politiepost te Nijmegen vervoegde zich in den nacht van Za terdag op Zondag schipper Th. Adri aans, met de mededeeling, dat aan boord van zijn in de Waal liggend schip Agnes, zijn vrouw en kinderen ernstig ziek waren Zij hadden allen overgegeven, en een vierjarig meisje was reeds overleden. Onmiddellijk werd een geneeskundige geroepen, die den dood van het kind vaststelde. Kolendampvergiftiging zoude oorzaak zijn. De andere vier kinderen zijn naar [het St. Canisiusziekenhuis vervoerd; hun toestand was vrij goed. Enkele dagen reeds bleven de luiken van het huis van twee alleen wonende dames te Krimpen aan de Lek gesloten. De buren gingen de fa milie waarschuwen, en toen bleek, dat een van de dames, mej. M. v. d. Heul, reeds gestorven was; de andere lag in zorgwekkenden toestand op den vloer. Vermoedeiijk is kolendamp hiervan de oorzaak. Een dappere juffer. Inde nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur werd de 28 jarige mej. Marie van Hal, wonende De Wittenkade 51 te Amsterdam, uit haar slaap gewekt door hulpgeroep. Zij ging in nachtgewaad naar buiten, waar haar bleek, dat er iemand in het water van de Kostverlorenkade was gevallen. Aanstonds sprong de vrouw, die lid is van de Amsterdamsche reddings brigade, in het water, en na een keer te hebben gedoken slaagde zij er in, den drenkeling te grijpen en op het droge te brengen. Onmiddellijk stelde zij pogingen in het werk om bij het slachtoffer, een man, die, naar later bleek, onderden invloed van sterken drank verkeerde en wellicht hierdoor te water was ge. •-aakt, de levensgees en op te wekken- Na geruimen tijd werden deze pogin- g n met succes bekroond. Per auto van den geneeskundigen dienst is de dren keling daarop naar het Binnengasthuis vervoerd. Ook mej. Van Hal heeft zich daarheen begeven ten einde een wonde aan het been te laten verbinden die zij bij het reddingswerk had opgeloo- pen. Vrouw verbrand Vanmorgen plm. half 10 is brand ontstaan ten huize van H. Wilbrink aan de Voorstraat te Oudkarspel. De brand had niet veel te beteekenen slechts een weinig huisraad is verbrand, maar na blussching van het binnen brandje vond men onder de tafel het lijk van de hulpbehoevende 61-jarige vrouw van W. SPORT. Als off cïeel begin van het 25 jarig bestaansfeest onzer vereeniging zal dan Vrijdag (2en Kerstdag) om 2 uur de groote Jubileumwedstrijd plaats vinden. Niemand minder dan het vol ledige, ongeslagen team, uat vrijwel met zekerheid als toekomstig le klas ser kan worden aangemerkt, zal als I gast fungeeren, WegeRS uitstedigheid van enkele eigen krachten, zullen de NaC eerste elftal spelers van Opstal en van Meer de WSC—ploeg complefeeren. Het publiek zal dus niet alleen ver rast worden door het schuierende en overrompelende spel der bezoekers, doch ook door de prestaties van de reeds genoemde NAC-ers. waarvan van Opstal dezer dagen wederom werd gekozen In de haifiinie van het Zuide lijk elftal. De lenigheid en baltechniek van dezen representant van ons Zui delijk voelbal zullen voor hei eveneens nog ongeslagen WSC elftal ongetwij feld een groote, moreele 3ieun zijn, waaruit wij mogen opmaken, dat de üongenaren in de thuisclub een rede lijke tegenpartij zullen ontmoeten. De leiding is in handen van den le klas arbiter, de hier Voliijn, die zich hiervoor bereidwillig beschikbaar heeft gesteld. Tenslotte volgt hieronder de opstel ling van het Dongen—elftal. Ant. Oeriemans, Ant. Siemons, A. Peelers, P. Brokx, L Boensders, Jos v. Dongen, Jac. Edelbroek, Jos. Siemons, M. Oeriemans, A. v. d. Oudenhoven, Jos. Schilders. De 2e Jubiisumdag (Zondag 28 Dec.) zal om 12 uur ingezet worden met een wedstrijd tusschen de adspiranten van WSC en Willem II Tilburg. Het zal ongetwijfeld èen genoegen zijn deze jeugdige voetballers der toekomst elkaar te zien bekampen, waarbij het zeker niet aan geestdrift zal ontbreken. meerdere van HEC. Hoewel HEC hardnekkige pogingen doet om gelijk te maken gelukt hun dit niet. Helmond speelt zooals reeds opgemerkt is een schitterende partij voetbal. Zij weien nog vijfmaal te doelpunten, doch misten ook ook nog een strafschop zoodat het einde kwam met een 8—2 overwinning van de thuisclub. Doordat Veloct tas tegen VVV gelijk speelde staat HEC weer ondr aan de lijst en moeten zij terdege oppassen om niet als hekkensluiter te moeten tungeeren. Maar er is nog een klein kansje HEC'ers benut die kans en zorgt er voor dat ge ook het vierde jaar nog in de tweede klas K. N V. B. kunt spelen, een prestatie die tot nu toe nog geen enkele Waal wij ksche club kon verrichten, 2e Kerstdag zai er op het HEC- terrein, zooals verleden jaar Beker wedstrijden plaats vinden, maar dit jaar ais jubileum voor het 10—jarig bestaan. Vier vereeniglngen hebben zich be reid verklaard om hun medewerking I verleenen. De ver. Baardwijk, RWB, DES uit Kaatsheuvel en Excelsior Capelie zullen elkander bekampen. Om 12 uur speelt DES I tegen Excelsior I. Deze wedstrijd belooft een spannende strijd te worden, want deze yereenigingen zijn aan elkaar gewaagd. In de competitie hebben deze vereeniglngen elkaar ontmoet en met de grootste moeite heeft DES kunnen winnen. Om 1 uur speelt RWB tegen Baardwijk, hiervan is eenieder over tuigd dat het een harden strijd zal worden, en de bezoekers een span nends strijd zullen kunnen aanschou wen. Om half drie komt de fnaie uit van de twee winnende vereenigingen. Wie dat zal zijn is niet te voorspellen, omdat alle vereenigingen even sterk rijn. Het belooft een mooie voetbal dag te worden, en ais het weer mede werkt verwachten wij zeer veel pu bliek. De eerste prijs is een prachtige jubileum—beker, de tweede prijs een lauwertak. Alle wedstrijden worden gespeeld onder coniiöle van de B.V B. bond [VAOERLANOSCHi BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENMAGE, 6oi tegen beurskoers 1 «aa |0 06LIGAT1EN 3 lUU met jaarlijksche uitioting. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Bemesting bij den verbouw van Zomergersl. Aan de lezers van dit blad zal het bekend zijn, dat door mij al meer malen de aandacht is gevestigd op de voordeeien, die er voor verschillende streken verbonden zijn aan den ver- oouw van Zomergerst. Dit product kan o a. als voer voor kippen en varkens uitstekende diensten bewijzen en het verdient dikwljis aanbeveling om in de landstreken een deel van de rogge door Zomergerst te ver vangen, voorai daar, waar men tenge- voige van een te uitgebreide cultuur van rogge nadeel ondervindt van de stengelaaltjesziekte (is reup is tol). Bij bemestingsproeven heeft men zeer sterk den indruk gekregen, dat Zomergerst behoort tot die gewassen, die zeer dankbaar zijn voor eene kalibemesting. In verband hiermee meen ik vooral de aandacht van de landbouwers op de oude rivierklei gronden en op de zeer lichte zavel- gronden in het zeekleigebied hier eens up te mogen vestigen. Deze 2 grond soorten vertoonen dikwijls behoefte aan kali en daarom schijnt het bij den verbouw van Zomergerst noodig te zijn hieraan vooral te denken. Men zou er 'n proef mee kunnen nemen. De zand- en leemhoudende zand gronden hebben natuurlijk ook wel kali noodig, maar 't gebruik van deze piantenvoedende stof op genoemde gronden is zoo algemeen, dat ik daar geen speciale aandacht aan behoef te schenken. De Rijksiandbouwconsulent, H. S. HU1ZENQA. Breda, 18 Dec. 1930 De grootste attractie van dezen dag is de gecostumeerde voetbalwedstrijd, (aanvang half drie) waar uitsluitend door veteranen, waaronder nog enkele oprichters wordt deelgeno men. De meest komische costuums zijn voor dezen kamp ontworpen, ter wijl eveneens de humoristische verras singen tijdens den wedstrijd het hunne tot het welslagen dezer vertooning zullen bijdragen. Wij verwachten voor dezen exen- irieken voetbalwedsirjjd een enorme toeloop van publiek, daar zoowel het serieuze als amusante aan „elck wat wils" biedt. Bovendien wordt bij deze gelegen heid voor muziek op het terrein gezorgd. H.EC. HEC heeft Zondag met flinke cijfers van Helmond verloren. Hoewei HEC beslist geen slechten dag had, hebben zij het tegen het verrassend goede spel van Helmond niei kunnen bol werken. De voorhoede was in goeden vorm maar kon, doordat zij niet ge noeg steun ondervond van de haifiinie, toch niet haar gewone activiteit ont plooien. De haifiinie was wel de minste uit de HEC—ploeg. Daar3taat echter tegenover dat zij een uiterst vlugge tegenpartij tegenover zich had. een ploeg met een welberekend en vlug samenspel zoodat onze midden linie herhaaldelijk van het kastje naar den muur gestuurd werden. De backs waren goed, vooral de linksback was (n goeden vorm. De doelman heeft zich kranig geweerd en aan zijn schit terend spel is het te danken dat de nederlaag nog niet veel grooter is geworden. De wedstrijd is nauwelijks aange vangen of hei is reeds 1—0 voor Helmond. Even later Is het reeds 2-0 en ais het spel een half uur oud heeft Helmond al een voorsprong naar 3 0. Maar de HEC'ers geven niet op en ongeveer tien minuten voor rust weet de linksbuiten met een mooi schot te doelpunten 3 1. Door dit succes aangemoedigd blijft HEC aan vallen. Zij zijn nu beslist niet de min dere van Helmond Hun werken wordt dan ook spoedig beloond door een prachtig doelpunt van den midden voor 3—2. Even later is het rusten. Na de rust is Helmond veruit de R.W.B. RWB heelt geheel aan de gestelde verwachtingen beantwoord en is met [een gelijk spel 2-2 tegen ZIGO nit Tilburg teruggekomen. RWB heeft dit gelijk spel volkomen verdiend, zelfs zou een kleine over winning niet verbaasd hebben. Vooral na de rust, waren onze na- tionaalgestreepten overwegend sterker. We constateeren met genoegen dat het spel sinds het begin van de com petitie beduidend is vooruitgegaan, V.I.O.D D.O.S. Zaterdagmiddag had een vriend schappelijke voetbalwedstrijd plaats tusschen VIODen DOS. Viod heeft aan deze club een sterke tegenstander, hetgeen vooral blijkt uit het 1 gelijkspel Dat Viod niet gewonnen heeft is hoofdzakelijk te wijten aan een on volledige opstelling. Door beide partijen werd hard ge werkt, de rust ging in met 0 0, Nog maar net was de rust afgeloo pen of de midhalf van Viod schoot den bal naar den rechtbuiten Addink, na een harden ren langs het lijntje, gaf deze een prach.ige voorzet, waar. na Heijmans het Dos-doel op on houdbare wijze wist te doorboren. Tien minuten voor het einde wist de Dos voorspeler Meter in het Viod- doel een puntje te scoren. Nadat van beide zijden nog eens flink werd aangepakt floot de scheids- rechter einde en gingen beide clubs voldaan over den wedstrijd naar huis De Zwaluwe Contra Hof van Holland. A.s. Vrijdag 26 December wordt bovengenoemde wedstrijd gespeeld voor den serie - wedstrijd, uitgeschre. ven door de voetbalvereeniging ZIGO te TilCurg. Naar wij uit goede bron vernemen beschikt het Hof van Holland over een sterke ploeg, welke momenteel bestaat uit oude spelers van Willem II en Longa. Dus ons Zwaluwe—Elftal zal het niet gemakkelijk hebben En wij zien dan ook den uitslag met spanning tegemoet. Wij hopen dat er vele supporters mede zullen trekken om onze jongens aan te moedigen inden zwaren strijd. Dus jongens open spel en op tijd schieten en dan twijfelen wij er niet aan of ge zult met succes uit het strijdperk treden. Kaatsheuvel, Dec. 1930. Aan de Redactie van de Echo. Allerwegen hoort men tegenwoordig teekenen van leven op het gebied der R.K. Kiesvereenigingen, behalve hier te. Kaatsheuvel. Nooit hoort men hier van eene vergadering, sedert lang is er geen contributie opgehaald. Er looper. zeifs geruchten, dat onze af- deeling niet meer stemgerechtigd zou zij i. Gaarne zouden verschillende kiezers eens over al deze punten ingelicht worden voor het te laat is, want zooals gezegd wordt, kan men na Nieuwjaar geen aansluiting meer ver krijgen. Misschien kan het Bestuur met Kerstmis nog wel eens eene algemeet e vergadering beieggen KIEZER. NIEUWS UIT HEUSDEN. De R.K. Tooneelvereeniging heeft in studie genomen „De Offerande", tooneelspel van Grosfeld in 4 bedrij. ven. Zij hoopt het op 8 Februari e.k. uit te voeren. De voorgenomen nat. voordrach tenwedstrijd op 28 December e k. bij de R.K. Fanfare, is tot nader datum uitgesteld. De Hengelsportvereeniging geeft den 2en Kerstdag een feestavond in hotei „De Gouden Leeuw". Het be kende humoristenduo de Bruin uit Waalwijk zal zich alsdan doen hooren, terwijl de avond besloten wordt door een bal. Aan het concours voor solo's, duo's en kwartetten te Vlijmen op 25 Januari e.k. wordt van de R.K. Fan fare deelgenomen door een kwartet en vijf solisten. Het Kerstfeest voor de leerlingen der Zondagsschool van de Ned. H erv. Gemeente wordt gevierd den lsten Kerstdag om 5 uur nam. Onze stadgenoot de heer A. N. is Vrijdagmiddag, terwijl hij nabij Zwijndrecht in zijn auto zat,dooreen achterop rijdende auto aangereden met als gevolg dat zijn voertuig totaal on bruikbaar was en het heel wat duurde voor men hem er uit had. Hij is toen per trein en per auto naar hier ge voerd, Hoewei er geen levensgevaar bestaat, zal het vermoedelijk nog lang duren, voor hij geheel is opgeknapt. Den 2en Kerstdag gaat Longa naar Wijk c.a. om te spelen tegen Wiihelmina. Waalwijk, 24 Dcc 1930. Eieren 6— 6 /,ct. Varkens f 11—f 12 Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. In origin, doozen ia k 25, 45 en 65 ets. n I

Echo van het Zuiden | 1930 | | pagina 7