ïweede Lustrum tan H. E. C. iieuwj Gebrs. mion - ïilburg HET ZUIDEN Waarom zoudt Langer Lijden? SPORT. w. s. c. A. P C. Pfïothaert Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding door het Architectenbureau van Ree Bossaerts, te Waalwijk voor het maken van een afrastering langs het Kerkplein van de R K. Kerk St Jan Baptist, voor rekening van het R.K. Kerkbestuur, alhier, werd als volgt ingeschreven Fa Wed. A. Aarts Zonen, Waalwijk f 1697 j den Teullng f 1093 E. Maas f 1040 H. Maas |f 950 W. van Heesch f 767 Qegund aan den laagsten inschrijver. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Ongevallen. De 19 jarige A., smidsknecht bij de fitna Verhulst Zonen alhier, had Maandagmorgen het ongeluk bij 't aanmaken der kachel zich deerlijk het aangezicht te branden, toen de vlammen plotseling uitsloegen. Vreesde men eerst dat z'n oogen geraakt waren gelukkig was dit niet 't geval. Niettemin bekwam hij leelljke brandwonden, die spoedig verbonden werden. A.s. Maandag zal hij vermoedeiij weer kunnen werken. De vijf en dertigjarige Nieuwkoop te Drongelen kreeg een viertal weken geleden een onbeduidend snijwondje aan de hand. Het was als 't ware genezen en toch openbaarden zie vorige week elders in 't lichaam gevolgen van bloedvergiftiging, die zeer ernstig toenamen. Hij werd direct naar 't Ziekenhuis te 's Bosch over gebracht, waar hij na hevig lijden INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Aan de Roomsch Katholieke kiezers van Waalwijk. In verband met een bericht In de .Echo van het Zuiden" van Zaterdag 20 December 1930 waarin wordt medegedeeld dat door het Bestuur der R.K. Klesvereeniging alie Roomsch Katholieken worden aangespoord zich aan te sluiten als lid der R. K. Kies- vereeniging diene er ook op gewezen, dat dit aansluiten als lid een verpüch ting is in het welbegrepen belang. Indien voor een Roomsch Katholiek de tijd is aangebroken dat hij zich wettelijk heeft uit te spreken wie in de aankomende periode zijn belangen naar voren heeft te brengen of te ver dedigen dan is zulk een Roomsch Katholiek verplicht dezen gewichtigen stap niet te doen ais een persoonlijken, doch is het zijn plicht met en door het algemeen te komen tot het doel waartoe niet alleen de wet maar ook het Roomsche Geloof hem verplicht Met en door het algemeen moet men dus komen tot het daarstellen der candidaten voor de a.s. verkiezin gen. De vraag rijst dan ook doet een Roomsch Katholiek kiezer zijn plicht, door alleen zijn stem te geven aan een Roomsch Katholiek candidaat Het antwoord dat hierop gegeven kan worden is als volgt: Een Roomsch Kuholiek doet we zijn plicht door zijn stem te geven aan een Roomsch Katholiek candidaat doch begaat hierbij de groote fout niet te hebben medegewerkt om dien candidaat op de officieele lijst te plaatsen. Om aan te toonen dat men alleen door R. K. te stemmen geen d neemt aan de plaatsing der candidaten op de officieele lijst en dat dit eene groote fout is, diene uiteengezet op welke wijze de R.K. candidaten op de officieele lijst worden geplaatst. De R K. Klesvereeniging hier ter plaatse is, zooals ieder Roomsch Ka tholieke kiezer dient te weten, een onderafdeeling van de Roomsch Ka tholieke Kieskring organisatie Heusden. staat onder de Rijks Kieskring orga nisatie 's-Hertogenbosch. en is een erkend oordeel der Roomsch Katholieke Staatsparty. Leden van de Roomsch Katholieke Klesvereeniging kunnen zyn Roomsch Katholieke Kiezers vrouwen zoowel als mannen mits zij in WaaJwyk woonplaats hebben. De con ifbutie der plaatselijke R.K. Klesvereeniging wordt jaarlijksch vast us eld en ieder lid is verplicht de minimum contributie te betalen. Door de Roomsch Katholieke Kles vereeniging worden vergaderingen ge houden en door deze vergaderingen tracht zy het doel te bereiken, waartoe zy is opgericht. Het doel der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging is in artikel 2 van het R glement omschreven en spreekt in dit artikel onder c van het bevorderen fan de samenwerking der Katholieke Kiezers bij verkiezingen der Roomsch Katholieke Staatsparty in de vertegen woordigende lichamen, terwyi in arti kei 3 is omschreven dat de vereeniging ook deelneemt aan de verkiezingen van leden voor den Raad der gemeente Het in artikel 2 onder letter c be vorderen van de samenwerking det Katholieke Kiezers by verkiezingen houdt dus in, dat elk Roomsch Katho- ieke Kiezer verplicht is samenwerking te verieenen by elke verkiezing. i Hieruit volgt dus dat het niet vol-J doende is alleen zijn stem uit te bren gen op een Roomsch Katholiek can didaat van de officieele lijst maar dat men ook verplicht is mede te werken dien Roomschen candidaat op de offici eele lijst te plaatsen. Laten wij b.v. de aanwijzing der Roomsch Katholieke candidaten voor de Gemeenteraad eens nader bekijken, opdat ieder Roomsch Katholiek Kiezer een beter inzicht krijge wat of in deze zijn plicht is. Het Reglement der Roomsch Katho lieke Kiesvereeniging voor de verkie zingen van den Gemeenteraad luidt .Minstens één maand vóór den datum der officieele candidaatstelling, zal door een Commissie van drie leden uit het Bestuur, te benoemendoorden voorzitter en waarvan de oudste in jaren de voorzitter is, zitting gehou den worden, tot het in ontvangst nemen van candidatenlijsten. De dag, het uur en de plaats wordt den leden minstens 8 dagen van te voren bekend gemaakt. Elke candidatenlijst moet door min stens 15 Kiezers, leden der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging. geteekend worden en bij bovengenoemde Com missie worden ingediend. De voorloopige grosiyst wordt daarna door het Bestuur der R K. Kiesver eeniging door loting vastgesteld. Op een Zondag minstens 8 dagen voorafgaande aan de wettelyke candi daatstelling kan ieder lid zyn stem uitbrengen op 6 candidaten volgens het puntenstelsel. Dit puntenstelsel werkt als volgt Door de leden worden 6 candidaten genummerd en wel van 1 t/m. 6. No. 1 geeft men hem, dien men als eerste geplaatst wil zien, terwyi dit nummer voor 6 punten telt. Die men als tweede geplaatst wil zien, geeft men nummer 2, dit nummer telt voor 5 punten en zoo vervolgens tot en met No. 6, welk nummer voor 1 punt telt. Na afhop der stemming wordt het aantal punten, door lederen candidaat behaald, vastgesteld. De candidaat, die het hoogst aantal punten op zich heeft vereenigd, wordt ais eerste op de olficieele candidatenlijst geplaatst. De candidaat, die op één na het hoogst aantal punten op zich heeft vereenigd wordt als tweede geplaatst en zoo vervolgens." Uit het vorenstaande blijkt dus dat Roomsch Katholieke Kiezers die geen iid zyn van de Kiesvereeniging, ook niet medewerken aan het brengen van candidaten op de officieele iyst, doch dat dit alleen geschiedt door de leden der Roomsch Katholieke Klesvereeniging. Wil men dus zijn plicht als Roomsch Katholiek Kiezer in zyn geheel ver vullen dan moet men lid zyn van de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging opdat men dan mede kan werken aan het plaatsen van Roomsch Katholieke candidaten op de officieele lijst. In verband met het vorenstaande is het dus gewenscht dat alle Roomsch Katholieke Kiezers zich aansluiten als lid der Roomsch Katholieke Kiesver eeniging, en daardoor medewerken aan het doel door de R K. Kiesvereeniging gesteld, in het algemeen belang. Roomsch Katholieke Kiezers van Groot Waalwyk, laat persooniyke in zichten in deze niet gelden, stelt U ter beschikking van het algemeen be lang, sluit aan, sluit op in de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging, tot welzyn van Uw Roomsche Geloof, Uw gezin, het gezag en het algemeen belang. Toont dat gij wilt staan voor Uw zaak. laat U bij een eventueel bezoek der propagandisten inschrijven als lid der Roomsch Katholieke Kiesvereeni ging. Hierbij laten wy eenige foto's volgen van bovengenoemde vereeniging. Stemgerechtigde Roomsch Katho lieke vrouwen, werkt ook U mede voor het geluk van U en Uw gezin en spoort Uw mannen aan zoo spoedig mogeiyk lid te worden van de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging. Het Bestuurslid der R.K Kiesvereen. Th J. NUIJTEN. Het programma van den KNVB geeft voor WSC, voor a s Zondag 4 Januari, de thuiswedstrijd W S C SCG (Goirle) aan. Jubileum H.E.C. De vastgestelde wedstrijd HEC RKTVV die als huldiging, ter gelegen heid van het l0-jarig bestaan van HEC zou gehouden worden, is door RKTVV uitgesteld wegens het niet mee spelen van zes spelers van haar eerste elftal. LAATSTE BERICHTEN. De inbraak in de Mr. van Coothstraat Naar wy juist voor 't afdrukken van dit nummer vernemen, worden door de politie op 't oogenblik een aantal jongelui veihoord terzake bovenge- noemden inbraak en heeft men moge- tyk de daders te pakken. WAALWIJK. GEBRs. DE RONDE Electrische Smederij Stationsstraat, wenscht begunstigers en vrienden een Zalig Nieuwjaar. Operette Vereeniging T. A. V. E. N. U. Z. N. TERRAZZO-, BETON- en HOUTGRANIET VLOEREN, TERRAZZO GOOTSTEENEN, Alle maten uit voorraad leverbaar. BETON SCHUTTING EN Voor Waalwyk en Omstreken boodschappen en bestellingen be zorgen Café DE KORENBEURS, Markt, Waalwijk Stoombilj artf abriek TILBURG. 38. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een noodlottig ongeval en een smartelijk, langdurig ge duldig gedragen lijden, onze innig geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd, en Grootvader de Heer Johannes Antonius van Schi)ndel( Echtgenoot van Mejuffrouw Huberdina Petronella de Bont, in den ouderdom van 79 jaren, na meermalen voor zien te zijn van de H. Sacramenten der Sterven den en na een gelukkige echtverbintenis van bijna 50 jaren. Waalwijk, 29 Dec. 1930. Waalwijk. Wed. J. A. van Schijndel— de Bont. Waspik. B. P. J. van Schijndel M. H. A. van Schijndel— Smits en Kinderen. Drunen. Alphen a. d. Rijn. toekomst al het bouwterrein werd ver kocht onder de voorwaarde, dat binnen het jaar gebouwd moet worden, terwijl bij in gebreke blijven de grond tegen 'n vergoeding van 75% der waarde terug komt aan de gemeente. De heer van Driel vraagt of ook iets is bepaald omtrent verkoop aan derden. De Voorzitter antwoordt, dat de grond niet verkocht mag worden voor 1 Jan. 1932; doch dit is zeer moeilijk te contrc- leeren. Weth. Eibers zou het 't beste vinden te bepalen, dat de verkoop niet mag plaats hebben zonder toestemming van B. en W. De Raad is het in beginsel over deze kwestie eens, doch houdt diepzinnige be schouwingen omtrent de formuleering van dit besluit; tenslotte wordt besloten dit aan een deskundige op te dragen. 5. Voorstel tot het sluiten van een contract met de P.N.E.M. inzake stroom- levering. We moeten nu nog komen, omdat voor 1 Januari beslist moet worden. Er is eenige verbetering gekomen in de maximumbelasting, eerst werd deze gemeten naar het hoogste punt van het jaar, thans naar de 4 hoogste punten der 4 hoogste maanden. Op de andere wen- schen is de PNEM niet ingegaan. Spapens. Is er niet gesproken over ta riefsverlaging? Voorzitter: Deze en andere wenschen hebben we in Den Bosch en in Den Haag voorgebracht, doch alleen op het punt van maximale belasting is verbetering gekomen, dit is voor ons van belang. Wordt goedgevon'den. b. Voorstel tot uitgifte eener woning in huurkoop aan de Burgemeester Smeelelaan. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel tot verlaging der huur van Middenstandswoningen in de Mr. v. Coothstraat en in de St. Aritoniusstraat. Dit voorstel is in de vorige vergade ring reeds in geheim comité besproken, en wordt aangenomen. 8. Benoeming van een leeraar Machi- neteekenen aan de Gemeentelijke Avond- teekenschool. Voorgedragen wordt de heer van Mul- kens uit Tilburg, die met algemeene stemmen gekozen wordt. 9. Benoeming leden der Commissiën vóór het Gas-, Water- en Electriciteits- bedrijf en het Gemeentelijk Woningbe- drijf. Van de eerste commissie is Weth. Smolders ambtshalve Voorzitter, terwijl de aftredende leden zijn de heeren Pas sier, Pullens en Verwiel. De uitslag der-stemming was: Passier 12 st.. Pullens 12 st„ Verwiel 10 st., van der Waerden, Spapens, Rokx, van der Geld en Loeff elk 1 stem, zoodat de af tredende leden herkozen zijn. Van de tweede commissie is Weth. Eibers ambtshalve Voorzitter, terwijl de heeren van der Geld, Loeff en v. Schijn- del aftrederw De aftredende leden worden herkozen met 10 st. op Loeff en op van Schijndel en 9 stemmen op van der Geld; verder werden uitgebracht 3 st. op Rokx en Spapens, 2 stemmen op Klijn en 1 stem op van der Waerden en Passier. 10. Benoemingen wegens periodieke aftreding van leden der volgende com missiën a. Commissie van Toezicht op de bioscopen. Aftredende ledenPassier en L. Har- tog. De aftredende leden worden herko zen met resp. 12 en 11 stemmen, terwijl verder werden uitgebracht op Loeff, v. d. Geld en Spapens elk 1 stem. b. Commissie voor Lich. Opvoeding. Tusschentijdsche benoeming wegens vertrek van den heer M. J. P. van Loon. De Commissie beveelt aan de heeren Jac. Spijkerman en G. Veltman. Des heer Spijkerman wordt gekozen met 7 stemmen tegen 5 op G. Veltman en 1 op P. Verwiel. i c. Burgerlijk Armbestuur Waalwijk. Aftredend lid J. J. van Dooren. De heer v. Dooren wordt gekozen met 12 stemmen tegen 1 op den heer v. Mil. d. Burg. Armbestuur van Besoijen. Aftredend lidD. Loeff. De heer Loeff wordt met 12 stemmen herkozen. De heer Rokx verkreeg 1 stem. e. R.K. Burg. Gasthui?. Aftredend lid P. W. H. Verwiel. Aanbevolen worden de heeren P. Ver wiel en C. Witlox, van wie de heer Ver wiel met algemeene stemmen herkozen werd. Er werden slechts 12 stemmen uitge bracht. f. Oud-Mannenhuis Baardwijk. Aftredend lid J. A. J. van Heijst. De heer van Heijst wordt herkozen met 7 stemmen. De heer Loeff verkreeg 4 en de heeren Pullens en Klijn elk 1 stem. g. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Aftredend lid A. van Gent. Bij eerste stemming worden uitge bracht 6 stemmen op A. van Gent, 2 op H. van der Waerden en 1 op Passier, ter wijl 4 stemmen van onwaarde waren. Bij herstemming worden uitgebracht 12 stemmen, waarvan 7 op H. van der Waerden en 5 op A. van Gent, zoodat de heer van der Waerden gekozen is. De heer van der Waerden voelt be zwaar om de plaats van den heer van Gent in te nemen, doch wil zijn benoe ming nog in beraad houden. 11. Voorstel tot het toekennen van 'n jaarlijksche vergoeding aan de R.K Meisjesschool te v.m. Baardwijk. Wordt besloten conform voorstel B. en Weth. Nadat de Voorzitter den leden een za lig uiteinde heeft toegewenscht, wordt de openbare vergadering gesloten te M. Op reis kreeg ik bij toeval in handen het Bouw kundig Weekblad Architectura, Orgaan van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Boud van Nederlandsche Architecten en het Ge- ïootschap Architectura et Amicitia van 20 De cember j.l. Dit weekblad wijdt haar hoofdartikel geheel an het ontwerp van een raadhuis te Waalwijk an Ir. Klijnen. Op zeer waardeerende en over tuigende wijze wordt dit ontwerp geprezen en hoe belangrijk dit werk door de Redactie van het Bouwkundig Weekblad wordt gevonden blijkt verder uit de zeer groote plaatsruimte, welke men hiervoor heeft beschikbaar gesteld. Alle tee- keningen, welke voor dit werk zijn gemaakt, zijn in deze aflevering fraai en duidelijk afgedrukt. Aan het slot van het artikel zegt de 'schrijver zelfs: „Ik zie reeds de B. N. A, (Bond van Neder landsche Architecten)-leden naar Waalwijk trek ken tot bezoek aan dit merkwaardige gebouw. Moge dit spoedig geschieden. Ik voorspel een tal- ijk bezoek." Men schijnt dus daar van meening zijn, dat Ir. Klijnen de opdracht gekregen heeft. Daar ik niet deskundig ben, laat ik mij, gaarne voorlichten door dezulken, die dit wel zijn, en mij dunkt, dat ik bij de Redactie en medewer kers van bovengenoemd blad toch zeker aan een goed adres ben.. Waar het oordeel van dit blad nu geen twijfel overlaat, staat het dan ook. van zelfsprekend, vast, dat men hier in Waalwijk iets goeds en moois heeft kunnen krijgen, waarvoor men echter heeft bedankt. Tot overmaat van ramp heeft men het raad huisplan Klijnen 0111 de duurte laten vallen en aan een ander architect opgedragen, een nieuw ontwerp te maken met zooveel lokalen minder. Ware deze opdracht ook aan Ir. Klijnen gegeven, zou hij zeker niet minder in staat zijn geweest, binnen de vastgestelde bouwsom te blijven. Op het moment, dat men Insloten heeft deze opdracht aan een ander dan aan Ir. Klijnen te geven, was men schijnbaar niet bewust, dat zulks absoluut strijdig is met de rechtmatige eischen van de correctheid tegenover architect Klijnen. Als men nu zoo een en ander in zulk licht be ziet, krijgt mep dan niet onwillekeurig een blin der prettig gevoel, als men terugdenkt aan Wat er aan dat bedanken is voorafgegaan? Als men de kritiek van sommige niet-deskundigen te Waalwijk zet naast die van wei-deskundigen in hun vakblad..., mpeten wij dan niet tot de cbn- clusie komen, dat een beetje meer gematigdheid op zulk moeilijk terrein voor verscheidene Hee ren raadsleden toch wel gewenscht was. Ik verzeker U, dat men als Waalwijker minder prettige oogenblikken kan beleven, wanneer bo venstaande kwestie behandeld -wordt bij een of andere bijeenkomst, bestaande uit hoofdzakelijk niet-Waalwijkers. In dit verband zou ik dan ook in overweging willen geven aan Heeren raadsleden en ridders van de pen, die bij het een of ander betoog de bedoeling hebben het groote Publiek van Waal wijk te bewerken, dan tevens, te willen bedenken, dat zulk een betoog niet uitsluitend in Waalwijk blijft, maar dat naar aanleiding daarvan onze gemeente natuurlijk het geheele land door be sproken wordt en het dan wel degelijk van het gehalte en de kwaliteit van zulk een betoog af hangt, hoe of Waalwijk (en daarmede vaak zeer ten onrechte alle Waalwijkers) be— en veroor deeld wordt!!! Met deze raadhuiskwestie heeft Waalwijk inderdaad een slechte beurt gemaakt, terwijl bij zooveel andere gelegenheden kosten noch moeite worden gespaard om Waalwijk naar buiten zoo goed en groot mogelijk te doen voor komen; dit laatste is zeer goed en te prijzen, doch, men moet niét bouwen en zelf weer afbre kenGelukkig hebben zij, die voor Waalwijk's eer in de bres springen, een wapen in de hand, doordat het geschreven en gesproken woord van de Heeren Van Delft en Van Liempt practisch geheel overeenstemt met bovenaangehaald arti kel en is dit een geleverd bewijs, dat wij in Waal wijk ook nog menschen hebben, die wel tot oor- deelen bevoegd zijn!! Het oude spreekwoord: „men leert door schade of door schande" indach tig, hoop' ik ook in dit opzicht op beterschap. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, X. M. C. VAN DER SCHANS, een der beste spelers en clubleider van H.E.C., die dezen zomer zoo ongelukkig: om het leven kwam. H.E.C ALS KAMPIOEN BRAB VOETBALBOND. HET TEGENWOORDIGE ELFTAL VAN H. E. C. ADVSKTZNTlftN. M. A. A. van Delft- van Schijndel J. M. van Delft en Kinderen. Veghel. W. A. J. van Schijndel C. van Schijndel-Verhoeven en Kinderen. Waspik. J. C. M. van Dongen— van Schijndel M. van Dongen en Kinderen. A. M. Th. Figee— van Schijndel J. W. Figee en Kinderen, Waalwijk. E. J. C. A. van Schijndel. Waspik Th. C. van Schijndel A. van Schijndel—de Baar. De plechtige uitvaart en be grafenis zullen plaats hebben op Vrijdag 2 Januari 1931 ten 91 uur in de parochiekerk van den H. Clemens. Krabben en wrijven maakt'tjeuken erger. Ge beschadigt de huid en kunt 's nachts niet slapen. Koop eén flacon d.d.d- De eerste druppels doen de jeuk reeds be daren en bezorgen U een rustigen slaap. D.D.D. brengt altijd verlichting, omdat het diep in de poriën dringt en daar de ziektekiemen doodt. Het is geen vet tige zalf, maar een heldere vloeistof. Ekzeem, uitslag en andere huidaan doeningen wijken spoedig voor D.D.D. Koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 2.50 bij Uw Apotheker of Drogist. D !f§ EDt ondersteunt de heilzame J e C E* werking der D.D.D.-Vloei- Z E E stof en houdt de huid gezond, f 1.per stuk. B 1

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10